Kelemen Hunor: Vreau sa combat expresia "Vai, ce pacat ca e ungur!" Vom obtine voturi si de la romani

de RFI     RFI Romania
Luni, 26 octombrie 2009, 12:08 Revista Presei | Radio TV

Kelemen Hunor
Foto: HotNews.ro
Statul roman este hipercentralizat, slab, ineficient si risipitor. Opinia apartine candidatului UDMR la presedintie, Kelemen Hunor, care a declarat la RFI ca va milita pentru o  descentralizare in toata tara, nu doar pentru autonomia Tinutului Secuiesc. "Eu sunt convins ca, in aceasta perioada, vom depasi o etapa in care exista un etnic maghiar, candidat cu sanse putine si oamenii spun: «Vai ce pacat ca e ungur!»".

"Voi propune o comparatie intre autonomia locala si statul hipercentralizat, care este un stat aparent puternic, dar in realitate e un stat ineficient, slab si risipitor. Daca punem aceste lucruri fata in fata, atunci fiecare cetatean va intelege - cand noi vorbim de autonomie, vorbim de posibilitatea comunitatilor locale de a decide in treburile care le privesc. Nu vorbim de altceva", a declarat Kelemen Hunor.

"Cetateanul nu mai are incredere in stat. Parca nu mai avem scopuri comune, un deziderat comun, dupa ce am intrat in NATO si Uniunea Europeana. Un candidat la Presedintia Romaniei despre aceste lucruri trebuie sa vorbeasca, nu despre autostrazi, poduri si sali de sport, care sunt foarte-foarte importante, dar e treaba Guvernului", crede candidatul UDMR.

Kelemen Hunor spera sa obtina voturi nu doar de la alegatorii de etnie maghiara, ci si de la romanii majoritari: "Eu sunt convins ca in aceasta perioada deja vom depasi o etapa in care exista un etnic maghiar, candidat cu sanse putine si oamenii spun: «Vai ce pacat ca e ungur!»". Vom obtine voturi si de la romani. Eu sunt convins ca scorul va fi undeva in jurul scorului obisnuit al UDMR. Nu va dau cifre, nici procente, pentru ca nu e momentul".

"Ar trebui sa ajungem intr-o faza in care nu mai conteaza etnia si nu mai plecam la o batalie cu mentiunea ca oricum nu vom castiga, pentru ca sansele egale trebuie sa fie pentru toti cetatenii, indiferent de etnie, de religie si trebuie sa conteze competenta, seriozitatea, daca vreti, experienta, viziunea despre viitor, despre viitorul Romaniei, despre viitorul societatii romanesti. Eu lupt si pentru acest lucru, pentru schimbarea mentalitatii", conchide Kelemen Hunor.


Citeste mai multe despre   



















1662 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Da, se poate intampla (Luni, 26 octombrie 2009, 12:17)

    helium [anonim]

    E foarte usor lucrul asta din pacate. Expresia se poate combate usor. Romanii se vand cand vine vorba de o mica suma de bani. De la lipsa de cultura, civilitatie si educatie pana la lipsa de responsabilitate. Sunt destui romani iresponsabili si delasatori din pacate. In mediul rural in special, se stie bine cum se vand voturile.

    Cred ca o sa existe acelasi scenariu, un procentaj bun al minoritatii maghiare si UDMR-ul isi joaca bine cartea.
    • -1 (1 vot)    
      si ungurii vor vota un candidat roman...?! (Marţi, 27 octombrie 2009, 8:34)

      agora [anonim] i-a raspuns lui helium

      Vor obtine.. dar nu de la romanii ardeleni ci de la aceia care nu cunosc istoria Ardealului . Si eu am auzit prin Oltenia expresia "ce aveti cu bietii unguri?"Ungurii stiu foarte bine sa pozeze in" victimele" romanilor . Solutia? Cautati manualele de istorie ...adevarata
  • +3 (15 voturi)    
    bravo (Luni, 26 octombrie 2009, 12:18)

    hartagramz [utilizator]

    primul candidat care isi incepe discursul electoral in jurul unei idei si nu in ideea muradririi unui contra-candidat!
    pt asta, respect kelemen hunor!
    • +4 (4 voturi)    
      Multe voturi (Marţi, 27 octombrie 2009, 2:06)

      rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

      N-am stiut ca separarea teritoriala pe criterii etnice reprezinta o idee.
      Poate ca d-l Hunor ar fi avut sanse si la voturile romanilor daca ar fi facut parte din alt partid si s-ar fi straduit sa-si publice o "idee" pentru o tara intreaga si nu pentru o etnie anume.
      Revenind la oamenii din acel tzinut - Tinutul Secuiesc-,putem spune ca acesta este izolat de ei insisi de foarte mult timp. Din partea mea, populatia din acea zona poate sa-si traiasca visul medieval in continuare si sa-si dea votul in continuare la cativa smecheri locali ca modul lor de viata va depinde in continuare de bunastarea intregii zone si nu numai a unui tinut.
  • +1 (15 voturi)    
    voturi de la romani (Luni, 26 octombrie 2009, 12:22)

    Un stelist [anonim]

    Da, vei obtine voturi de la romani, dar din pacate vor fi toate toate de neincredere!!!
    Nici ai vostri nu va mai suporta, profitorilor fara colana vertebrala, ce voturi crezi ca vei mai obtine de la romani mai uzurpator mic ce esti????
  • +1 (11 voturi)    
    Aroganta lui KH! (Luni, 26 octombrie 2009, 12:23)

    iulia [anonim]

    Da. Sunt tipi in UDMR despre care s-ar putea ca un roman sa spuna:"Vai, ce pacat ca e ungur"! Dar nu este cazul lui. Lui i se potriveste perfect : "Si cand te gandesti ca-i ungur"! Sa desluseasca el ce-nseamna asta!
  • +2 (10 voturi)    
    ... (Luni, 26 octombrie 2009, 12:24)

    Aph [anonim]

    Hmmmm, cum poate spera la voturi de la romani cand nici macar nu e sustinut de toti ungurii? Sa fie oare politica de oportunitate jucata de UDMR de cand s-a format?!?
  • -1 (13 voturi)    
    Prostii... (Luni, 26 octombrie 2009, 12:30)

    Zak [anonim]

    ..cu autonomia ti-ai dat in cap singur ungure. restul de abureala pentru naivi. doar n-o sa rezolvi tu, un "strain", problemele statului roman.
  • -3 (13 voturi)    
    pasere (Luni, 26 octombrie 2009, 12:50)

    gabriel [anonim]

    lasa, lasa fiecare pasere pe limba ei piere, am vazut cu slogan ti-ai lansat candidatura. Chiar nu se intreba nimeni de ce mai candideaza ipocritul asta cand si el stie ca nu are absolut nici o sansa reala?
  • -2 (10 voturi)    
    Votantii lui Hunor (Luni, 26 octombrie 2009, 12:56)

    George [anonim]

    Din fericire, romanii au ceva mai bun de votat decat reprezentantul unei formatiuni cu stattut incert / la marginea legii si a democratiei. Important este ca Dl. Hunor sa aiba dreptul de a se exprima in mod democratic.
  • +4 (8 voturi)    
    Nu e vorba ca e ungur (Luni, 26 octombrie 2009, 12:57)

    cet23 [anonim]

    Cred ca Hunor face aceeasi greseala pe care a facut-o Eba!
    Sunt anumite subiecte pentru care societatea romanesca nu e pregatita!
    Eba a declarat ca ar fi de acord cu legalizarea drogurilor usoare! Bravo ei, fata progesista, dar romanii nu sunt de acord cu asta, majoritatea. Inclusiv eu. Cand ai venit cu asemenea declaratie, e o bila neagra uriasa! Mai bine tacea, iar declaratia data ulterior, cum ca nu e de fapt de acord, e egala cu zero. Faptul a fost consumat. Si asa avea imaginea de fotomodel, deloc indicata in politica, asta ii mai lipsea: sa fie perceputa ca si o aparatoare a drogurilor!
    La fel si Hunor. El propune renuntarea la sintagma "stat national unitar". Romanii nu vor asta, in plus, exprimarea asta nu afecteaza viata de zi cu zi a maghiarilor. OK, asta vrea el, dar trebuia sa se abtina s-o spuna, ca e o bila neagra uriasa! Si-i pacat, ca omul pare capabil si eu, ca roman, m-as gandi serios la el, asa ungur cum e, ca si presedinde a Romaniei. Dar cand aud propunerea asta... prefer sa ma uit in alta parte, fara sa ma gandesc prea mult.
    Nu inteleg de ce politicienii isi leaga uneori o piatra de moara de gat cu asemnea subiecte sensibile si neimportante.
    • +5 (5 voturi)    
      Mare gafa! (Luni, 26 octombrie 2009, 14:25)

      Popescul [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Omul e simpatic, dar a comis o greseala grosolana prin sustinerea renuntarii la "sintagma". Nu ca ar fi iesit presedinte, dar s-a asigurat acum ca nu-l voteaza nici macar un roman....
  • +5 (9 voturi)    
    UDMR (Luni, 26 octombrie 2009, 13:00)

    Ion [anonim]

    Voi nu reprezentati nici minoritatea maghiara, nici societatea romaneasca. Sunteti un partid care ati fost la putere tot timpul pana anul trecut si vreti din nou.
    Atarnati pe umerii societatii civile ca oricare alt partid.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate! (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:19)

      Attila [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Ai perfecta dreptate Ioane!
      Ei nu reprezinta nici societatea maghiara, nici societatea romaneasca, ci interesele lor personale!
      Cine a vazut urmele defrisarilor facute de Verestoi, stie foarte bine despre ce vorbesc.
      UDMR de aproape 20 de ani numai abuzeaza dorinta maghiarilor de a avea si ei reprezentanti.
      Abuzeaza dorinta maghiarilor, de a iesii din nenorocirea in care traiesc. Cine a vizitat secuimea recent, stie foarte bine cat de jalnic arata acolo totul.
      • 0 (0 voturi)    
        reprezinta (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:25)

        m [anonim] i-a raspuns lui Attila

        cred ca prin faptul ca obtin votul lor (maghiarilor) putem considera ca ii reprezinta? sau e nevoie si de acordul dumitale la treaba asta?

        bun atunci putem spune ca reprezinta interesele maghiarilor si mai putin interesul tau, Ioane.
  • +2 (6 voturi)    
    de acord! (Luni, 26 octombrie 2009, 13:05)

    mihai paraschiv [anonim]

    si Obama e tot un minoritar cumva, de ce sa asteptam 200 de ani sa alegem un Presedinte bun cu adevarat si nu pentru ca spune poante hahaite sau se inchina fals?
  • +1 (15 voturi)    
    Imi pare rau... (Luni, 26 octombrie 2009, 13:06)

    Batranul rege Lear [anonim]

    nu mai am niciun respect si nici incredere in unguri. Intrarea in cardasie cu PSD si PNl si actiunile antiromanesti ale extremistilor unguri sunt, vorba lui Caragiale, "peste poate". Sa stiti ca putem merge la Viena si prin Serbia si Croatia, nu numai pe la Budapesta.
    • 0 (0 voturi)    
      actiuni antiromanesti ? (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:29)

      m [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      care actiuni antiromanesti? prin ce ii cataloghezi extremisti pe acesti unguri? si hai sa te mai intreb ce consideri tu a nu fi extremism ?
  • +5 (7 voturi)    
    voturi de la romani (Luni, 26 octombrie 2009, 13:18)

    TomaN [anonim]

    ati obtine foarte multe daca nu ati sustine autonomia pe criterii etnice a tinutului secuiesc. Cred ca ati castiga mai multe voturi de la romani decat ati pierde de la unguri pe acest subiect. In rest descentralizarea economica si administrativa este si necesara si dorita dar nu si daca o folositi, ca pe un cal troian pt propriile revendicari.
  • +2 (8 voturi)    
    vei obtine o lae... (Luni, 26 octombrie 2009, 13:18)

    decebal [anonim]

    ...atata vreme cat esti partid etnic.

    sa ne intelegem, recunosc ca in general ungurii sunt mai civilizati decat noi dar nu-mi cade bine dispretul lor fata de majoritate.

    daca vreti sa aveti sanse mai mari ca persoane spargeti cloaca aia numita udmr si redeveniti simpli romani de alta nationalitate. uitati-va la kj - mare parte din respectul romanilor se datoreaza si faptului ca nu are in spate o formatiune care lupta impotriva majoritatii.
  • 0 (6 voturi)    
    Asta de unde a scos-o? (Luni, 26 octombrie 2009, 13:19)

    Ady [anonim]

    Eu n-am auzit niciodata folosita expresia 'pacat de e ungur', cum se lamenteaza stimabilul.
    Dimpotriva, mi se pare ca in multe domenii sunt promovati unguri profesionisti, fara legatura cu nationalitatea - am si la mine la serviciu exemple.
    Sincer, cred ca si la presedentie ar avea sanse un ungur, dar unul care se 'identifica' (si) cu romanii si interesele si prioritatile lor, nu un candidat UDMR, cu plaforma mai mult sau mai putin explicita de sustinere a intereselor maghiarimii. Un astfel de candidat nu are sanse din start.
    Un exemplu de toleranta a romanilor ar fi nominalizarea lui Iohanis premier. Avem noi multe bube, dar hai sa nu exageram - intoleranta si xenofobia nu sunt printre ele.
    Si ca sa fiu putin rautacios: cred ca mai degraba vedem presedinte maghiar decat primar roman la Miercurea Ciuc.
    • +1 (1 vot)    
      :0 (Marţi, 27 octombrie 2009, 3:11)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Ady

      Daca-mi explici "cum s-au identificat (si) cu romanii si interesele si prioritatile lor" toti presedintii si/sau prim-ministrii de pana acum (ma refer doar la perioada 1989-prezent)...esti cineva! :)))
      By the way, nu sunt ungur!
      • 0 (0 voturi)    
        pai sa-ti zic (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:18)

        ady [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

        Pai s-au identificat la modul declarativ - toti vorbesc de problemele care ne preocupa pe fiecare - salarii, pensii, economie, coruptie, samd. Ca ulterior nu fac nimic, asta e alta poveste.
        Ori, omu' ce zice: care e impactul nationalitatii in politica, autonomie, descentralizare, samd - lucruri care pe romani ii lasa reci sau chiar ii irita.
        Asa ca sa nu se mai mire de ce nu-l voteaza romanii. In nici un caz pentru ca sunt xenofobi.
  • -3 (9 voturi)    
    Visezi (Luni, 26 octombrie 2009, 13:25)

    Vlad [anonim]

    este prea mult ce vrei tu un ungur presedintele romaniei . oi fi tu baiat bun dar tot nu se face .un roman presedintele ungariei se poate ?
  • +1 (3 voturi)    
    Care-i problema? (Luni, 26 octombrie 2009, 13:32)

    Lucian [anonim]

    Principial n-am nimic impotriva sa votez un candidat de alta etnie decat cea majoritara, fie el si ungur. Marturisesc ca n-am urmarit lansarea d-lui Kelemen si nici programul pe care il propune, dar le voi studia. Problema e alta: s-a vazut ce efecte poate avea lipsa de sustinere parlamentara a presedintelui, si d-l Kelemen beneficiaza doar de suportul unui partid de cateva procente, care pe deasupra isi propune sa reprezinte doar interesele unei minoritati etnice - nu mai discut care sunt acelea. Daca ar fi candidat din partea unui partid mare sau a unei coalitii (oficiale!) de partide care sa-i asigure o majoritate in Parlament, alta ar fi fost situatia. In tot cazul, prezenta unui minoritar in functia suprema in stat ar fi un semn clar de maturitate democratica pentru noi, iar daca acesta ar mai fi si ungur ar fi dovada suprema ca reconcilierea romano-maghiara nu e doar o vorba goala.
  • +3 (7 voturi)    
    are dreptate (Luni, 26 octombrie 2009, 14:00)

    vio [anonim]

    E incorect ca Bucurestiul sa administreze toti banii tarii dupa cum ii taie capul. De unde sa stii Bucurestiul ce-i trebuie Calarasiului, Sucevei, Babadagului, Aradului sau Maramurestului?
    • +2 (2 voturi)    
      NU are dreptate (Luni, 26 octombrie 2009, 15:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vio

      "E incorect ca Bucurestiul sa administreze toti banii tarii dupa cum ii taie capul. De unde sa stii Bucurestiul ce-i trebuie Calarasiului, Sucevei, Babadagului, Aradului sau Maramurestului? "

      De acord. Dar asta NU inseamna ca ungurul are dreptate. Ganditi totusi inainte de a emite judecati de acest fel.
    • +1 (3 voturi)    
      poate nu stiai... (Luni, 26 octombrie 2009, 15:10)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui vio

      dar Bucurestiul este doar gazda unor politicieni veniti din toata tara... nu eu decid cum sunt administrati banii tarii ci cei alesi inclusiv de tine.
  • +2 (4 voturi)    
    Ioai (Luni, 26 octombrie 2009, 14:02)

    Ciprian [anonim]

    Expresia "Vai, ce pacat ca e ungur!" e folosita de romance atunci cand isi exprima simpatia pentru acest candidat. Romanii in general folosesc alte expresii pentru a-si exprima "simpatia"...
  • +5 (5 voturi)    
    tot perla (Luni, 26 octombrie 2009, 14:05)

    vitalie magnoliu [anonim]

    mai e o expresie in sensu asta: "e ungur, dar e ok". mai perfida zic eu
  • +3 (3 voturi)    
    Aiurea (Luni, 26 octombrie 2009, 14:19)

    ion [anonim]

    Un ungur nu poate ajunge presedintele Romaniei atata timp cat face parte dintr-un partid construit pe criterii etnice. Un partid care are unul din principalele scopuri obtinerea automiei, unor zone din Romania, pe criterii etnice.

    Presedintele este reprezentantul tuturor romanilor, nu doar a unora.

    Aceasta candidatura este de fapt o demonstratie de forta a udmr, in vederea negocierilor politice ce vor urma
  • +1 (5 voturi)    
    de ce... (Luni, 26 octombrie 2009, 15:02)

    un oarecare [utilizator]

    i se da atentie domnului candidat?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu v-ati saturat? (Luni, 26 octombrie 2009, 15:10)

    nano2k [utilizator]

    Nu v-ati saturat de valurile pe care tot incearca acesti udemeristi sa le ridice?

    Asa cum Geoana si Basescu se penibilizeaza in aceasta campanie, tot asa, si ungurul asta incearca sa nu se lase mai prejos.

    As zice despre el: "Vai, ce pacat ca e!"
  • +3 (5 voturi)    
    vorbe (Luni, 26 octombrie 2009, 15:12)

    un roman fara etnie [anonim]

    Daca credeti ca etnia nu ar trebui sa mai conteze ati renunta la acest partid al carui rol este de fapt tocmai sa mentina tensiunile dintre romani si maghiari, pentru a isi legitima propria existenta desueta si futila. Romanii si maghiarii si inteleg foarte bine unii cu altii, sunt prieteni si convietuiesc in intelegere de foarte mult timp.

    Desfiintati partidul, candidati pe listele unor partide care reprezinta ideologii nu etnii si va garantez ca, daca sunteti competent, veti fi votat de totii romanii, indiferent de etnia lor!
    • +2 (4 voturi)    
      Superba perspectiva (Luni, 26 octombrie 2009, 15:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui un roman fara etnie

      Superba perspectiva din care privesti lucrurile.

      As mai adauga ca imediat ce UDMR-ul se dizolva, nici PRM-ul nu si-ar mai avea sensul.

      Romanul NU este intolerant decat atunci cand ii ajunge cutitul la os.
      • +2 (2 voturi)    
        multumesc (Luni, 26 octombrie 2009, 16:19)

        un roman fara etnie [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Da, cred ca romanii de etnie maghiara chiar ar fi apreciati ca oameni politici. Insa ce roman de etnie romana voteaza un candidat din partea "Uniunii ...etc etc. Maghiarilor etc etc . Romania etc. etc. ".
        Pur si simplu e lipsit de inteligenta sa se creada ca va obtine mai mult decat un procent fix la alegeri. Mai putin - posibil, mai mult - improbabil...
        • +1 (3 voturi)    
          bravo (Luni, 26 octombrie 2009, 18:08)

          anton [anonim] i-a raspuns lui un roman fara etnie

          in sfarsit un punct de vedere bun, la obiect...numai ca UDMR ul este un fel de curva a politicii romanesti...se da cu cel mai puternic, in speranta obitnerii unor avantaje pentru membrii UDMR, nicidecum ptr etnia maghiara in general.
    • 0 (2 voturi)    
      o parere (Luni, 26 octombrie 2009, 16:23)

      un roman de orice etnie [anonim] i-a raspuns lui un roman fara etnie

      As fi curios ce cred romanii de origine maghiara despre acest punct de vedere!
    • +1 (1 vot)    
      de unde ? (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:34)

      m [anonim] i-a raspuns lui un roman fara etnie

      si daca ungurii ar renunta la singurul partid care le mai apara interesele sa inteleg ca ar venii romanii de bunavoie cu oferta universitati in limba maghiara? sau pentru unii e absolut nesimnificativ ca 1.5 milioane de maghiari doresc sa invete in limba materna si statul roman se opune acestui lucru de 20 de ani?
  • +2 (4 voturi)    
    Apropo de bunul simt liberal... (Luni, 26 octombrie 2009, 15:44)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Nu mai am niciun respect si nici incredere in unguri. Intrarea in cardasie cu PSD si PNL si actiunile antiromanesti ale extremistilor unguri sunt, vorba lui Caragiale, "peste poate". Sa stiti ca putem merge la Viena si prin Serbia si Croatia, nu numai pe la Budapesta.
  • +1 (3 voturi)    
    expresia aceasta nu exista (Luni, 26 octombrie 2009, 16:21)

    ungureana [anonim]

    a inventat-o domnul Frunda ca se rasfete pe vremea cand era el candidat; nimeni nu spune asa ceva.Suntem ceea ce suntem sau ceea ce credem ca suntem si asta nu este pacat sau nepacat - e realitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa cred (Marţi, 27 octombrie 2009, 5:43)

    Va Sile [anonim]

    "Vom obtine voturi si de la romani "
    o sa cred cand voi vedea o astfel de atitudine si la locale. din pacate in competitia pentru locale, cel putin in Oradea, reprezentantii UDMR se adreseaza doar maghiarilor.
    as vota oricand un maghiar, daca as vedea ca urmareste interesul obstesc, dar observ doar ca UDMR urmareste propriul interes si al maghiarilor.
    astept un Klaus Johanis maghiar, dar cred ca astept mult si bine...
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti pe calea buna (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:13)

    m [anonim]

    am citit articolul si comentariile si incetul cu incetul mi se contureaza de ce merge lucrurile in tara asta asa de formidabil. o data la cativa ani fiecare om matur din tara are sansa sa schimbe lucrurile. norocul nostru e ca avem de unde alege. dar in final totul se rezuma la vesnica intrebare: "ii avem aici pe cei care v-au condus pana acuma, in ce ordine vreti sa apara la stiri de acum inainte?".

    m-am tot intrebat ce se intampla pe parcurs? unde se dizolva ideea de alegeri? si concluzia e: prostia umana. efectul manipularii de masa. nu pot sa nu imi aduc aminte de einstein "sa faci aceleasi lucruri mereu si sa astepti rezultate diferite, e curata nebunie".

    deci in principiu continuati sa dati cu piciorul in orice om care vrea sa schimbe ceva in bine in tara si asteptati-va la in continuare sa va mearga mai bine... aceasta e formula de succes care va garanta ca urmasii nostrii va vor injura exact cum ii injuram si noi pe acei parinti care ne-au mentinut in comunismul putrefiat atatia ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Votati! (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:37)

    gheorghe [anonim]

    Basescu niciodata nu a ras de poporul lui. A fost hulit de clasa politica cum nu cred ca unul dintre noi ar fi rezistat tocmai pentru ca a vrut sa le taie domeniul public de unde au furat in voie si fara masura. Daca ar fi avut executivul lui Tradiceanu de partea lui multe s-ar fi schimbat in tara asta. A dat inamovibilitate judecatorilor si acestia ca niste borfasi de clasa au inteles ca pot face ce vor muschii lor numai avere sa iasa. Intr-un cuvant dupa ce s-au vazut unsi in functiile lor si au aflat din Constitutia Iliesciana ca nimeni nu-i mai poate schimba, nici cel care i-a numit, i-au dat cu flit Presedintelui si cum romanul este obisnuit ca toate relele sa i se traga de la capul statului acum i-l scoate tot pe el vinovat. Pe asta au si contat lichelele neamului cocotate in functii de raspunfere. Votati Basescu si poate are noroc de un executiv aliat si veti vedea schimbari in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      basescu (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:01)

      m [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      si o sa mai avem 5 kilometrii din autostrada transilvania in 4 ani
      • 0 (0 voturi)    
        Mai tata! (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:48)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui m

        Autostrazi in Romania fac guvernele nu Presedintii! In treaba-l pe Tariceanu de ce nu a facut autostrada, nu pe Presedinte! Apleci prea mult urechile le spusele Antenelor si a Realitatii Tv. Mai gandeste si cu devla prprie!
        • 0 (0 voturi)    
          copile (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:12)

          m [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

          te asigur ca stiu ce vorbesc cand vorbesc.

          e jenant faptul ca dupa 20 de ani de "libertate", transilvania, inca nu are o autostrada. o fi capitala tarii la bucuresti, dar asta nu da nici un drept sudului sa primeasca mai mult decat restul tarii. desigur astfel de idei jeneaza foarte mult daca esti pe partea cealalta a discutiei...
          • 0 (0 voturi)    
            Ajungem iar la prelata! (Marţi, 27 octombrie 2009, 18:33)

            gheorghe [anonim] i-a raspuns lui m

            Ce are a face una cu cealalta?vorbim de autostrada si ajungi iar la discriminarea nord-vestului da catre sud! Dar chiar asa o fi? Si la urma urmei pentru o asa treaba tot guvernul ar fi vinovat nu Presedintele! Ma flateaza apelativul copile. Inseamna ca voi trai vreo suta cincizeci de ani daca la 70 sunt tot copil!
            • 0 (0 voturi)    
              aha (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:17)

              m [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

              vorbim de basescu si altii despre cum se opun descentralizarii si una din consecintele acestei opozitii.
  • 0 (0 voturi)    
    Candidatul UDMR nu merita atata atentie.. (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:25)

    CD [utilizator]

    e un Nimeni ..cata vreme el si UDMR vor inlaturarea
    sintagmei ''stat national unitar ''din Constitutie .NU va puneti problema ca pe cei 65 % ii uneste ceva ,in afara de ura fata de Basescu si anume :
    - PSD are interesul sa eludeze si sa controleze justitia ,astfel incat sa poata spolia tara ,in continuare ;
    -PNL are interesul sa -l inlature pe Basescu si sa-l puna PM pe Patriciu ,care urmareste prin Bogdan Olteanu,infiltrat la BNR , realizarea interesului rusilor:neintegrarea prin ratarea integrarii economice (trecerea la euro ) si intoarcerea in sfera de influenta a rusilor
    -UDMR are interesul distrugerii statului national roman unitar sia utonomia , ceea ce Rusia mereu imperialista , le poate asigura ,daca este ajutata sa-si realizeze scoul urmarit .
    -celelate minoritati sunt fie bezmetice,fie ademenite la acest joc cu diverse promisiuni .
    • 0 (0 voturi)    
      unitatea nationala (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:58)

      m [anonim] i-a raspuns lui CD

      si prin distrugerea statului national roman unitar intelegi recunosterea faptului ca in tara pe langa romani mai traiesc si alte etnii? si ca au dreptul la educatie si administrare in limba proprie?

      ceva in genul rezolutiei de la alba iulia:

      "Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său"
  • 0 (0 voturi)    
    Al nostru 'Obama'? (Marţi, 27 octombrie 2009, 18:03)

    Csaba [anonim]

    Eu cred intr-un viitor comun, si poate ca pentru asta avem nevoie de cineva dintr-o etnitate minoritara ca presedinte.
    Trebuie cineva care sa aduca schimbare in status-quo-l asta politic.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui m (Marţi, 27 octombrie 2009, 19:04)

    CD [utilizator]

    Diversiunea este la ea acasa in capul tau cand confunzi o etnie cu un popor .Mai citeste care e deosebirea si vezi de ce in citatul tau scrie popor !
    • 0 (0 voturi)    
      explica (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:12)

      m [anonim] i-a raspuns lui CD

      poate dai o explicatie mai concreta ? mai ales la partea "administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său"