Traian Ungureanu: "PSD conduce o operatiune de gherila"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2009, 10:20 Revista Presei | Radio TV

Traian Ungureanu
Foto: Agerpres
"PSD trage de timp si trage din timpul tarii, social-democratii conduc o operatiune de gherila", a declarat la RFI Romania europarlamentarul PDL Traian Ungureanu. El comenteaza astfel situatia de pe scena politica de la Bucuresti, in contextul in care PSD, alaturi de PNL si UDMR au anuntat ca vor vota impotriva Guvernului Croitoru, miercuri, 4 noiembrie, in Parlament.
  • "Romania este intr-o situatie economica delicata, legatura cu Fondul Monetar International si Comisia Europeana trebuie sa functioneze bine. O veriga vitala este un Guvern stabil si competent. Avem Guvernul, il vom avea in fata si cred ca de aici decurge necesitatea unui vot pozitiv pentru un Guvern de care Romania are nevoie".
Eurodeputatul democrat-liberal crede ca audierile ministrilor desemnati din comisiile parlamentare au fost o parodie:
  • "Audierile din comisiile parlamentare nu au fost audieri, au fost un exercitiu inutil si parodic in acelasi timp, nu cred ca cineva isi face iluzii. Ministrii audiati au fost respinsi de parlamentari care cred ca nici macar nu s-au chinuit sa auda explicatiile ministrilor desemnati".
Traian Ungureanu califica Guvernul propus de Lucian Croitoru drept "coerent".
  • "Guvernul Croitoru este coerent, care are doua argumente: pe de o parte, competenta economica si financiara evidenta, incepand de la varf, de la primul-ministru, un om pe care mediile financiare, mediile bancare il vor primi cu o respiratie de usurare si doi - experienta unor ministri care au fost testati, asupra carora nu mai avem indoieli daca vorbim de Vasile Blaga, de Sulfina Barbu. Cred ca aici nu mai avem ce audia si ce analiza, stim ce pot acesti ministri".
Traian Ungureanu spune ca daca Executivul propus de Lucian Croitoru nu trece de Parlament, situatia politica si economica a Romaniei se va agrava.
  • "Inaintam asa, intr-o criza economica si politica din ce in ce mai adanca, putem sa trecem si de luna decembrie si sa ne trezim in ianuarie intr-o situatie financiara si economica limita, pe care un Guvern va trebui sa o repare, indatorandu-se. Indatorarea unui Guvern inseamna si indatorarea populatiei. Asadar, eu cred ca PSD care conduce aceasta operatiune de gherila, care trage de timp si trage din timpul tarii trebuie sa puna capat acestui joc si sa voteze pentru Guvernul Croitoru sau sa recunoasca in mod deschis ca are planuri ce nu au nici o legatura cu Romania", a conchis eurodeputatul PDL.


Citeste mai multe despre   























1927 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    ...iliescu vrea sa distruga Romania... (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:00)

    Conu Leonida [anonim]

    "..daca n-am reusit sa fac cu mineriadele...acum voi reusi cu prostanacul..."
    • -1 (13 voturi)    
      ...ba Basescu (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:34)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Conu Leonida

      Deci, sa vedem, pentru ca majoritatea partidelor nu mai vor un guvern format din Videni, Berceni si alti baieti cu afaceri in spate, acu tre sa vorbim de tradare nationala, eh?

      Si Basescu se pretinde curat ca lacrima din tot circul asta, dupa ce s-a sters la fund cu Constitutia si a facut cum l-a taiat pe el capul?

      TRU nu stie ca o democratie functioneaza dupa regula majoritatii, dupa vointa unui singur om? Ba stie, doar ca basescienii au ochelari de cal si vad numai ce vor ei.
  • +6 (8 voturi)    
    da bine... (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:17)

    liviu_ [utilizator]

    as dori o campanie in care partidele sa se concentreze pe ce au facut si vor face ELE , NU pe ce nu au facut ceilalti !!!
    valabil pentru toate partidele
  • -1 (13 voturi)    
    nedumerire (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:17)

    eu [anonim]

    Care Guvern Croitoru? Nu exista asa ceva.Este doar o fantezie a PDL si a D-lui Basescu.
  • +4 (14 voturi)    
    Omul din umbra este ILIESCU (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:25)

    gabifm [utilizator]

    Batranul a pus pe butuci agricultura cu faramitarea terenurilor, a adus minerii, a creat si incalzit la san baronii centrali si locali iar acum DISTRUGE tara prin coalitia al carei mentor si creator din umbra este.
    A iesi de la guvernare pentru un moft, a nu vota un guvern competent, a reuni toate fortele politice in sustinerea unui incompetent politruc, TOATE trebuie sa poarte un nume - Ion Iliescu.
    Trebuie sa ai o anumita forta pentru a realiza o coalitie exclusiv antiBasescu de genul celei de acum (partide, massmedia, ONG-uri) iar aceasta forta poarta un nume - Ion Iliescu - cel care de fapt are ca scop DISTRUGEREA ROMANIEI!
  • -3 (15 voturi)    
    UITATZI-VA LA EL.... (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:38)

    escu [anonim]

    Uitatzi-va la el oameni buni...ce are personajul acesta cu romanii?
    Ascultati ce spune si mai ales cum spune...ce are personajul acesta cu romanii ?
    La fel ca el Sever Voinescu, Traian Basescu, Patapievici si alte personaje alogene pe care le intereseaza doar ,,cooperativa" lor. Nu au nimic de a face cu noi! Ne dispretzuiesc si ne folosesc , atat !!!
    • +8 (8 voturi)    
      Am o intrebare (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:49)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui escu

      Stii ce inseamna alogen? Nu cumva in aceasta categorie se inscriu Vanghelie si Hrebenciuc de exemplu?
    • +1 (1 vot)    
      bai siberia (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui escu

      de unde ai tupeul sa vorbesti de alogeni? Eu am documente pina la a sasea generatie ca sint roman fara amestec, tu cu ce te prezinti mai senila de tanc sovietic? Multa nerusinare aveti voi astia robotii sovietici, mancurti fara nimic altceva in afara ascultarii de stapin. Cyborg fara suflet si radacini, asta esti, mai tovarase rabot.
  • -2 (10 voturi)    
    Asa este... (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:42)

    cetatzean [anonim]

    Mmm..da, asa este, din pacate tzara a intrat pe mana unor alogeni pe care nu-i intereseaza Romania ci doar,,colectiva” lor. Uitati-va la Traian Ungureanu, Sever Voinescu, Traian Basescu, Patapievici etc. etc. Nu-i asa ca frapeaza ipocrizia, lipsa de respect pentru romani pe care-i considera inapoiatzi, demni de dispretz si usor de calarit!
    L-au ales pe Basescu drept lider temporar pentru ca este bolnav – paranoic si deci capabil de orice pt. putere.
    Am citit recent ,,Revolta de pe Caine” a lui Herman Wouk…cititzi-o este un roman stralucit! Vetzi avea o mare surpriza! Vetzi descoperi in paranoicul capitan al distrugatorului american exact ,dar absolut identic, personajul Basescu! Este descrisa remarcabil evolutzia spre paranoia a acestui capitan de vas.
    Dl.. Basescu are grave probleme de sanatate psihica.
    Mai multzi psihiatrii mi-au spus ca este un caz tipic, efectiv de studiu!
    Este necesar un efort de vointa f. mare pentru a ne debarasa de aceasta paranoia si implicit de acest individ care ne va duce la pierzanie.
    Nu inseamna ca fara Basesescu dispare dreapta din Romania. Sa fim seriosi!!
    • +6 (8 voturi)    
      Si pe cine propui? (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:53)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui cetatzean

      Nu sunt fan neconditionat Basescu dar il prefer unui Mirciulica sau unui dosctor Au ma doare. Pe cine propui sa alegem ca fiind autentic de dreapata? Si repet, nu cumva alogenii sunt Hrbensiuc si Vanghelie? Ca pedesristii mor de grija fata de atra si au demonstrat-o de nenumarate ori.
      • -3 (7 voturi)    
        remus cernea. (Luni, 2 noiembrie 2009, 12:13)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        imi place ca toata lumea se da de ceasul mortii sa aleaga cel mai bun presedinte.
        cred ca suntem cu totii de acord ca nu exista nici un presedinte potrivit.
        deci alegem un candidat surpriza, restartam sistemul, si vedem ce urmeaza.
        • +1 (1 vot)    
          Cristi, culca-te la loc! (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:10)

          grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          Atat doar.
  • +6 (12 voturi)    
    Domnule Ungureanu, fiţi mai prezent în arenă! (Luni, 2 noiembrie 2009, 12:26)

    Emanuel Cosmovici [anonim]

    Domnule Traian Ungureanu,

    Înainte de a vă scrie trebuie să răspund la doi forumişti anteriori.

    Tema: democratia functioneaza dupa regula majoritatii…….
    E adevărat, dar mai e ceva (citez un filozof): “valoarea democraţiei se menţine sau dispare în funcţie de valorile pe care ea le întruchipează şi le promovează: sunt în mod cert fundamentale şi indispensabile demnitatea fiecărei persoane umane, respectul drepturilor sale intangibile şi inalienabile, ca şi recunoaşterea „binelui comun“, drept finalitate şi criteriu regulator al vieţii politice.
    Fundamentul acestor valori nu se poate găsi în diverse „majorităţi“ ale opiniei, provizorii şi fluctuante, ci numai în recunoaşterea unei legi morale obiective...”

    Tema: Băsescu ar fi paranoic!!!
    Este o metodă tipic stalinistă ca acuzatul să demonteze cele mai aberante acuze. Să demonstreze forumistul că e paranoic, dar cu argumente medicale.
    Dl. Băsescu luptă pentru putere, pentru că se simte investit cu o misiune în acest sens. La şcoală ne învăţau înainte de 1989 că lupta pentru cucerirea puterii e ceva rău. Dar asta fac partidele, care întruchipează o parte a societăţii: luptă să ajungă la putere pentru a-şi pune în aplicare programul. Asta nu e paranoia, asta e democraţia!

    Domnule Ungureanu, personal simt nevoia să fiu orientat de un profesionist cinstit în jocul politic actual. Pe blogul dv. nu aţi mai scris din 14 oct. 2009. În acel ultim articol spuneaţi tot. Dar un ziarist ne ţine la zi.

    E reconfortant să vedem că faceţi parte din intelectualii care nu au obosit, nu au abdicat etc. Am auzit recent pe Dna Lucia Hossu Longin că vrea „linişte”.

    Deci, e nevoie de dumneavoastră!
    • 0 (0 voturi)    
      era sa ma reped (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:10)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Emanuel Cosmovici

      cu minusul cind am vazut numele Dvs, domnule Cosmovici. Dar citind comentariul, totul s-a schimbat. Continui sa cred, in ciuda acestui fapt, ca sinteti o exceptie. Desigur va e clar ce vreau sa spun.
      Cu stima,
  • -2 (8 voturi)    
    Nu-mi plac lingaii (Luni, 2 noiembrie 2009, 13:35)

    anonim [anonim]

    Ca tin cu PSD, PNL, PDL nu are importanta. Un ziarist nu trebuie inregimentat politic.
    Acest domn nu e credibil.
  • 0 (0 voturi)    
    na (Luni, 2 noiembrie 2009, 14:45)

    unu_dev [utilizator]

    Gheorghe Bilici:
    "Când se face-n tara pâine
    Si-n economie – saltul,
    Nu lasa de azi pe mâine...
    Ce-ar putea sa fure altul."
  • +2 (4 voturi)    
    Mai activ (Luni, 2 noiembrie 2009, 14:49)

    saladin [anonim]

    Domnule Ungureanu, fiti mai activ in dezbaterea politica si nu numai Dvs. ci si Monica Macovei, Sever Voinescu, Cristian Preda - aveti ceva de spus in politica menit sa-i destepte pe romani dupa anii de 'istorie iliesciana". Va asteptam !.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo TRU! (Luni, 2 noiembrie 2009, 16:12)

    John [anonim]

    bine le mai zice...