Mihai Tanasescu, reprezentantul Romaniei la FMI: Restructurarea sectorului bugetar nu se poate face fara concedieri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2009, 18:52 Revista Presei | Radio TV

Restructurarea sectorului bugetar nu va putea fi facuta fara disponibilizari, iar acest lucru se va intampla, cel mai probabil, anul viitor, a declarat, luni, la Realitatea Fm, reprezentantul Romaniei la Fondul Monetar International, Mihai Tanasescu.

Mihai Tanasescu spune ca doreste sa faca un apel la intelepciunea magistratilor Curtii Constitutionale, de al caror verdict, ce ar urma sa fie pronuntat luna viitoare, depinde soarta celor trei legi pentru care Cabinetul Boc si-a asumat raspunderea in Parlament, a caror adoptare este prevazuta si in acordul cu FMI: legea salarizarii unitare, legea privind reorganizarea agentiilor guvernamentale si legile educatiei.

Mihai Tanasescu a mai adaugat ca nu este de acord cu redirectionarea banilor destinati investitiilor catre plata salariilor si a pensiilor.


Citeste mai multe despre   






















1086 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    nu cred (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:22)

    Craioveanul [anonim]

    Eu nu-l cred pe Tanasescu si o sa ma explic.
    In anul 2003 eu am informatii certe ca stia de furturile lui Nicolaiciuc si nu a luat nici o masura ca ministru al finantelor.
    Intrebare aeste de ce?
    Am o banuiala insa nu sunt sigur de data asta asa ca nu o sa o public.
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:59)

    naufragiatul [utilizator]

    este ca ar fi bine sa privatizam toate serviciile publice, colectarea de taxe, protectia consumatorului, somajul, protectia mediului, sanatatea, invatamantul,armata, politia, serviciile secrete etc. etc. etc, sigur vor merge lucrurile mai bine.
    Si cel mai bine ar fi ca acestea sa fie preluate de marii oameni de afaceri: Vintu, Voiculescu, Patriciu, Armas, Tiriac, ca doar ei stiu cum se fac afacerile.
    • 0 (0 voturi)    
      ti-am dat plus (Marţi, 3 noiembrie 2009, 9:55)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

      ca am inteles ca este sarcasm ... in nici un caz ca asa ai gandi!
  • -1 (1 vot)    
    Inlaturati! (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:38)

    Mihai Avramescu [anonim]

    Se poate faca, fara concedieri. Doar conducerea PD-Lista poate face aceste declaratii. Trebuie inlaturati acesti oameni din sistemele de conducere din Romania.
  • -1 (1 vot)    
    acordul cu FMI (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:51)

    alex niculcea [anonim]

    Traian Băsescu şi Guvernul Boc au minţit în legătură cu împrumutul de la FMI. În primă instanţă s-a spus că ne împrumutăm pentru a stabiliza, pentru a menţine cursul leului, şi că nu vor intra aceşti bani pentru salarii şi pensii. S-a intrat, după aceea, pentru salarii şi pensii aşa de tare, încât premierul Boc şi oamenii săi spuneau "am asumat răspunderea pe aceste legi, în special pe cea de salarizare unică, pentru că altfel FMI-ul nu ne dă tranşa şi nu putemplăti pensii şi salarii."
  • -1 (1 vot)    
    Noi tot nu stim ce ne asteapta (Marţi, 3 noiembrie 2009, 9:37)

    Les cretins [anonim]

    Problema cea mai mare este ca guvernul PSD- PDL inca nu ne-a zis ce presupune acest acord cu FMI-ul. Vestile proaste vin pe rand. Cand ne impacam cu vreo masura drastica pe care trebuie sa o ia guvernul, mai apare una. Sa vedem dupa 6 decembrie ce ne asteapta.... Acest guvern ne-a dus in pragul ruinei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Unde sunt banii de la FMI (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:16)

    aurelian [anonim]

    Traian Basescu si guvernulBoc trebuie sa ne spuna unde sun banii de la FMI.Unde sunt miliardele pe care ni le-a acordat Fmi-ul?Unde altundeva decat proprile buzunare.
    Basescu ,acest paria a distrus tara si daca nu ne trezim ne va distruge pe toti.
    Crin Antonescu si liberalii au solutiile pentru a scoate tara din Criza.Reducerea taxelor si impozitelorpentru a pune economia in miscare pentru a sprijinii pe cei ce muncesc si creaza locuri de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:53)

    elena [anonim]

    Traian Basescu a dus tara de rapa...nimeni nu mai traieste bine in aceasta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Crin (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:05)

    paul [anonim]

    Crin Antonescu propune modelul german de iesire din criza: scaderea taxelor si incurajarea firmelor. Este nevoie de asa ceva dupa impozitul forfetar.
  • 0 (0 voturi)    
    uuo base (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:08)

    fermekatu [anonim]

    Ne-ai speriat cu politica ta orice miscare care o faci , o faci tot pentru tine. Acum misti la urma ca pana acum nici pst nu auzeam de la tine.Ne trebuie o schimbare!
  • 0 (0 voturi)    
    hotilor! (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:11)

    gelyx [anonim]

    nu avem cu ce sa ne mandrim si noi in tara asta la capitolul politicii , la capitolul economie , trai romanesc . nimic , sufla VANTU prin buzunarele noastre. BASE E DE VINA!