Ion Iliescu: Traian Basescu se foloseste de jocuri interne pentru a pastra Guvernul Boc pana la alegerile prezidentiale

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 23:36 Revista Presei | Radio TV

Invitat la Antena 3, fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu a declarat ca "prin jocurile interne pe care le face, Traian Basescu urmareste sa pastreze Guvernul Boc pana la alegerile prezidentiale". Acesta a mai precizat ca in ultimii ani, in Romania a fost creata o stare permanenta de scandal care a izolat tara pe plan international.

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu sustine ca ce se intampla in momentul actual pe scena politica din Romania este ca un examen pentru cei ce candideaza pentru functia de sef al statului si crede ca Traian Basescu a dat un "prost examen prin maniera prin care acesta s-a comportat".

"Intentia lui Traian Basescu a fost sa prelungeasca aceasta situatie de improvizatie, pentru a putea pastra Guvernul Boc pana la alegeri. Acest exercitiu de lipsa de demnitate si de lipsa de respect fata institutiile statului si de Constitutie nu o sa-i aduca folos domnului Basescu", a declarat Ion Iliescu.

Iliescu a mai adaugat ca in Romania a fost creata o stare permanenta de scandal care a izolat tara pe plan international. "Ultimii cinci ani, din pacate, au fost pierduti pentru noi, si cu totii asistam la degradarea climatului politic", a precizat Ion Iliescu.


Citeste mai multe despre   























1255 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    adieu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 23:43)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Oricum basescu e terminat.Final destination-pe mare.
  • +13 (19 voturi)    
    Gresit (Vineri, 6 noiembrie 2009, 23:57)

    Ovidiu [anonim]

    Traian Basescu nu are nevoie de asa ceva cu orice pret, sa fim seriosi.E o teorie a conspiratiei, sau mai bine zis o diversiune tipica pentru batrinul bolsevic.Ce sa faca ministrul lui Basescu la Ministerul de Interne? Ce vrea sa ne faca Ilici sa credem ca e asa de critic pentru Basescu sa aiba vezi doamne un guvern pina la alegeri..Nu, e muuuult mai simplu. Pur si simplu cine cedeaza acum a iesit din cursa. Cine cistiga va poza in salvatorul natiunii pina la alegeri si va cistiga. Evident ca este incorect, este nevoie de concesiunui de ambele parti pentru ca acest lucru sa se realizeze concret. Dar pentru omul de rind asa va parea, iar masinaria de propaganda va functiona impecabil..P.S Iar Iliescu sa nu mai vorbeasca despre izolare internationala, nimic nu se compara cu imaginea minerilor in Bucuresti pe toate canelele straine. Dictatura lui Basescu? Nici un copil de 2 ani nu crede. Ce dictatura? Avem cenzura a presei? Avem detinuti politici? Avem asasinate politice? Avem program de ore si cintece patriotice? Totul e o inventie aruncata in joc ca ultima sansa. Nu va faceti iluzii, daca iese cumva Geoana, cu un prim ministru de la PSD, cu un parlament prietenos si cu mass media pe o felie, in 50 de ani si nu o sa mai reusim sa scapam de ei. Daca se va intimpla asa, puteti sa inchideti televizoarele si sa nu mai cumparati nici un ziar.Oricum nu veti mai auzi decit ce guvern bun avem si ce bine traversam criza..Asa ca nu mai vorbiti de dictatura, ca s-ar putea sa ne procopsim cu ea..
  • +10 (14 voturi)    
    bai oameni buni (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:38)

    doica [anonim]

    omul asta e un criminal si noi stam si ne mielusim cind scoate o vorba, ba faceti o vizita in cimitirul revolutionarilor si apoi puneti-l pe ilici pe sticla si in poze in scoala, ca merita. huo la ce justitie e in romania, ar trebui toti da-ti afara si impuscati pe stadion, va urma
  • +10 (14 voturi)    
    ,,Marea lehamite...'' (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:38)

    dvribe [anonim]

    Asta imi vine in minte in acest moment!Pai cat a fost izolata Romania sub conducerea ,,tovaraseasca'' a lu',, Bunicutza''n-ar putea egala 10(imposibile de altfel) mandate ale lui ,,Base''.Si cred asta fara a fi fan ,,Base''.
    P.S.:,,Ultimii cinci ani au fost pierduti pentru noi(recte pcr,fsn,psdr,si in fine uraaaa!!! psd)Gura pacatosului adevar graieste''(Si dai,si lupta,si dai si lupta............!!!!!)Punct
  • +9 (13 voturi)    
    Tupeu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:47)

    Revolutia [anonim]

    Cat tupeu pe bolsevic. El care a avut sansa sanselor avand natiunea gata cuagulata in jurul unei singure idei: sa prosperam impreuna, ne-a batjocorit si tinut in pre-istorie.

    "Sarac si cinstit" -un geniu in hotii. Atunci s-au inventat toate matrapaslacurile.

    Asta nu trebuia sa fie dupa gratii?
  • -3 (7 voturi)    
    Previziuni (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:51)

    vasilica [anonim]

    Chiar asta a zis si Mircea Badea cand a fost propus Iohanis cum 2-3 saptamani in urma :)
    • +7 (11 voturi)    
      Ai mare dreptate! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:37)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui vasilica

      Analistul politic Badea a prezis acum 2 saptamani ce a spus Iliescu acum.
      Sau e una din temele electorale, ideile care trebuie inoculate de Antene in capul nostru?
      Ce crezi e mai destept Badea ca Iliescu sau l-a luat gura inainte de "lansarea oficiala"?
  • +9 (11 voturi)    
    Lupul moralist (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:52)

    A C [anonim]

    Uneori regret ca n-am votat atunci cu Vadim si am ales "raul mai mic". Parca mosu asta cand era pe final de mandat n-a dat cu mucii in fasole. Cand l-a gratiat pe Miron Cozma prin decret prezidential ce demnitate a avut Iliescu?
    Cat despre dictatura, nu e cazul, oricine ar iesi presedinte. Nu e nevoie de ea. Romanul e sclav din fire, vorbeste-i frumos si o sa te calce in picioare, da-i o palma si o sa te respecte.
  • +11 (13 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:52)

    iXandu [utilizator]

    de parca tie ti-ar pasa ca tara ramane in criza politica. sau nu vrei tu mai bine sa ne salvezi din nou trimitand niste mineri?
  • +10 (12 voturi)    
    era mai democratic jocul batelor de miner (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:22)

    zaboo [utilizator]

    ca sa instauram ordinea si linistea de care ai atata nevoie, bolsevicule!
  • +10 (12 voturi)    
    Romania prinsa in panzele de paianjen (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:28)

    desteptarea [utilizator]

    Intr-un stat controlat in continuare de fostii comunisti, nu e deloc rau sa fi in tabara adversa. Lupta lui Basescu cu sistemul bine inchegat in pozitii, pare mai degraba o lupta impotriva inertiei, impotriva panzelor de paianjen. E greu sa lupti cu panzele de paianjen, dar nu imposibil. Constantinescu a cedat... Speranta moare ultima, Dupa tine Ilici ;)
  • +8 (10 voturi)    
    Taci, Ilici!!! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:41)

    Fruct [anonim]

    Si ce ai vrea, bolsevicule, sa puneti voi mâna iarasi pe tara si pe bogatiile ei?! Nu va ajunge cât ati furat? Mai intâi dati socoteala de tot ce ati facut : evenimentele din '89, mineriadele, deturnari de fonduri, etc, stiti voi mai bine si apoi mai vorbesti! Auziti cine vorbea despre ani pierduti ptr România!! Dar anii '90, iti spun ceva? Aceia sunt pierduti, amnezicule, când tara ar fi putut sa progreseze, nu sa stea pe loc si sa ramâna in urma tuturor tarilor vecine!.... In fata justitiei!!!!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    traieste-ti pensia in liniste... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 2:26)

    adamsmith [utilizator]

    Dupa ce a distrus aceasta tara Iliescu mai are curajul sa dea lectie...Cum mai are curajul sa vorbeasca cel care era un apropiat al familiei Ceausescu? Ati uitat pozele in care se juca cu Elena?

    A reusit sa puna economia pe butuci...iar acum sta alaturi de oameni ca Vanghelie, Hrebenciuc, Felix, Vantu..etc.

    Acuza de dictatura...dar uita de mineriade, cum a daramat guvernul Roman, oamenii care au murit din cauza lui.

    Cum era pe timpul PSD cand controlau toata media si nu se spunea nimic de rau?

    Daca ce avem acum este dictatura inseamna ca nu am invatat nimic din istorie...este timpul unei schimbari majore in clasa politica si primul pas este referendumul.

    Este timpul sa dispa gastile si dictatura de partid...parlamentarii trebuie sa-i reprezinte pe cei care i-au votat ci nu interesele meschine de partid.
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat numarul 3 in top (Duminică, 8 noiembrie 2009, 15:49)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui adamsmith

      si anume : Voiculescu.

      Ar mai fi Pactriciu, dar am o oarecare stima datorita cunostintelor economice pe care le are.
      Despre ce face din umbra - faptul ca este inca in PNL imi confirma existenta unor lucruri murdare.
      Pe de alta parte "sponsorizeaza" ba in stanga, ba in dreapta fapt care im confirma ca isi apara doar interesul economic neurmarind ceva asemanator cu obiectivele ilesciene (gen inlaturarea prin forta a guvernelor).
      Il consider un om care, spre deosebire de Voiculescu, s-ar descurca bine si intr-o democratie normala. Se poate adapta.
  • +5 (9 voturi)    
    Asa Ilici, go for it! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 2:58)

    Dan (Gelu) Voiculescu [anonim]

    Si tonomatele ce spuneau?! Pun pariu ca Stan juisa pe laptop iar Gadea pe.......n-are importanta cine! Dar erau in spate, cu Mircea Badea in frunte, cu buchete de trandafiri in mana si cu ochii umezi, asteptand sa iasa nea Nelu sa-i pupe mana! Desi am auzit ca, datorita rezultatelor dezastruoase de la ultimele alegeri, li s-a redus tuturor salariul cu 25-30%......
  • +6 (8 voturi)    
    mi-e sila (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 3:00)

    Andrei [anonim]

    I-auzi cine vorbeste despre degradare... De degradare umana oare a auzit?
  • +2 (4 voturi)    
    doamne cind scapam de bolsevicul asta de ilici? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:17)

    mariana [anonim]

    tvarasu ilici kghebistul normal ca dumneavoastra va placut linistea cit ati fost seful statului dar oare de ce? va spun eu de ce dumneavoastra ati fost cuminte in banca si aghiotantii din fsn psdr si actualii psd-ist si-au facut treaba ca la carte adica au facut asa zisa mere privatizare cind ei s-au imbogatit au vindut tot ce se putea pina si ferul vechi adica macarale utilaje si tvarasu ilici aparea pe post ca cel mai paciitor. eu zic asa ; sa-si vada de batrinetea dumnealui si sa lase poporul sa decida ceia ce vrea, daca a fost fata mare de ce nu-l ite revolutionarii? pentru ca stiu dinsii de ce.a si inca ceva nu dincauza lui traian basescu se intimpla toate astea ci din cauza tvarasului ilici impreuna cu rebenciuc voiculescu alt securist iar pe plan extern acum suntem vazuti bine nu pe vrema tvarasului ilici dumnealui a tinut tara pe loc in special atunci cind si-a adus minerii sa-l cinsteasca. si l-a cinstit nu stiu cum m-ai are atit tupeu sa iasa mereu in fata cind din cauza dumnealui au fost victime im bucuresti si ce frumos le-a multumit dupa tot ce au facut rusine si nesimtire la acest buni A/
  • +1 (1 vot)    
    Jocuri interne? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:45)

    Leon [anonim]

    Jocurile interne e Constitutia aia pe care ai facut-o tu si expertii tai, bai ammonitule.
  • +1 (1 vot)    
    batranete grea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 16:35)

    dana [anonim]

    " a izolat tara pe plan international"....imi vine sa vomit!!! a izolat-o de rusi ?? sau poate tocmai faptul ca suntem in UE il face pe tov. Iliescu sa considere tara izolata? Tov. Iliescu vremea dvs a apartinut secolului trecut! Mai bine va ocupati de nepoti, daca aveti...
  • +1 (1 vot)    
    iliescu si ai lui (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:58)

    anonim [anonim]

    Sa nu uitam ca patriciu vantu si voiculescu in timpul mandatelor lui si-au insusit averile .Sa nu zica ca nu stia sau ca era totul legal.Basescu a fost cel care aincercat sa ii verifice ...
  • +1 (1 vot)    
    tataie..stai acasa (Duminică, 8 noiembrie 2009, 10:17)

    angel [anonim]

    locul tau ar trebui sa fie in puscarie. nu am uitat Piata Universitatii. E timpul sa dispareti cu totii: Hrebe, Vanghelie, si cei de teapa lui
  • +1 (1 vot)    
    ptr tov iliescu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 14:13)

    nico [anonim]

    dupa 20 de ani tot tov ilici vrea sa dea lectii, mai buna pensia si sa ne lasati in pace
    • 0 (0 voturi)    
      Iliescu ăsta... (Luni, 9 noiembrie 2009, 14:03)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui nico

      ...nu trebuia să fie în puşcărie ? Al dracu bolşevic, să vezi ce o să sară să acuze "frauda organizată de Băsescu..." Degeaba, însă, Mafiei îi este frică de Băsescu şi de votul nostru !