Basescu: Sunt cel putin 11 informari trimise presedintelui Iliescu si 50 lui Adrian Nastase despre ilegalitatile comise de Omar Haysam

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2009, 21:30 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la 'Nasul'
Foto: B1 TV
Presedintele Traian Basescu discuta, joi, despre alegerile prezidentiale, despre contracandidatii sai si despre cei cinci ani petrecuti la Cotroceni, in cadrul emisiunii "Nasul" (B1tv). Seful statului a recunoscut ca a facut si o serie de greseli in mandatul sau, precizand ca nu este perfect si ca "nu exista o scoala a presedintilor".


Iata care sunt principalele declaratii ale lui Traian Basescu:

- Timp de cinci ani nu puteam sa intru in fiecare seara in disputele publice, nici personal, nici prin purtatorul de cuvant. Am preferat solutia mai retinuta, pentru ca orice s-ar fi intamplat s-ar fi zis "uite! Basescu e de vina. Basescu a provocat scandal!"

- Nu am avut un obicei de a naste dispute, dar nici nu am putut sa tac intotdeauna. Obligatia mea a fost sa expun punctul de vedere al presedintelui.

- In mandatul meu, dincolo de a se fi intamplat destule lucruri pozitive, am facut si greseli. Una mare, care a contribuit la decredibilizare, am promulgat legea salarizarii educatiei nationale, fiind convins ca se poate plati.

- Alta a fost declaratia mea din momentul dinaintea suspendarii cand am zis ca voi demisiona in 5 minute.

- O alta greseala am facut-o cand s-a rupt PLD-ul din PNL. In loc sa spun public ca exista riscuri pentru PNL si pentru alianta, am ales alt drum. Si cu o luna inainte sa se anunte formarea PLD-ului, l-am invitat pe Tariceanu la o discutie, i-am zis sa fie insotit de cel putin cinci oameni. A venit cu Radu Stroe, Hasoti si cred ca a fost si Crin Antonescu. I-am avertizat: "Ma tem ca se pregateste o rupere a partidului vostru". Ma temeam ca din ce in ce mai multi liberali mergeau catre domnul Stolojan. Le-am spus ce vad si ce cred ca se poate intampla si le-am cerut sa ia o solutie interna pentru a nu se rupe alianta. Greseala mea a fost foarte mare pentru ca nu am spus public toate astea si mai apoi s-a spus ca Presedintele vrea sa absoarba PNL-ul. Au fost greseli de management la nivelul conducerii partidului.

- Va pun o intrebare: Puteti sa-mi spuneti o singura privatizare dubioasa din timpul acestui mandat?

- Am facut bine ca am oprit unele privatizari. Criza ne-a aratat ca a fost bine ca am avut o resursa prin care statul se poate misca.

- Poate uneori mi-a lipsit tactul, nu neg. Chiar in abordarea cu partidele. Dar de aici pana la a nega un intrag mandat e o cale lunga.

- Nu voi crede ca se putea introduce o noua lege a salarizarii cand politica Guvernului Tariceanu a fost  sa mareasca salariile ducandu-se in deficit si acum platim. De la o crestere de 7,1% anul trecut, am inchis anul cu un deficit de -5,4%. Practic s-au cumparat voturi si acum ne-a prins factura.

- Acum vin peste romani destule lucruri neplacute. Pentru a se face economii la bugetul de stat, Guvernul a stabilit sa se stea in concediu fara plata 6 zile in noiembrie, 6 zile in decembrie. Este o masura luata in plina campanie. Ce ar fi trebuit sa-i spun lui Emil Boc? Imprumuta bani si nu-mi deranja campania electorala?

- Am zis ca voi candida si in conditiile astea in care parca inot contra curentului.

- Situatia actuala e ingrata. Un guvern suspendat, prin lege, nu are dreptul de a adopta legi, cum este cea a Bugetului de stat.

- Obiectivul suspendarii guvernului Boc a fost sa se stopeze legile care au tot fost asumate si sa puna un prim-ministru care sa anuleze, prin ordonanta de urgenta, decretul de organizare a referendumului.

- In baza Consitutiei din '92 s-a construit un stat atat de scump incat populatia nu-l mai poate sustine. De unde sa mai generezi resurse pentru pensii sau salarii cand avem costuri duble fata de alte state europene pentru functionarea statului.

- La noi, fata de alte state europene, avem doua camere cu exact aceleasi atributiuni.

Care sunt cele mai importante realizari:

- Cel mai important lucru a fost semnarea acordului de aderare la UE in aprilie 2005 la Luxemburg si intrarea in UE in 2007.

- Privind la cifre - Salariul mediu in 2004 era 810 lei, astazi salariul mediu este 1.845 de lei. S-a dublat practic. Pensia medie era 231 de lei, astazi este 715 lei.

- Semnele ca se apropie redresarea au aparut in acest trimestru. In constructie avem o crestere de 13,2%. Agricultura - crestere 2%, nu fata de trimestru trecut, ci fata de trimestru trei al anului trecut. Incepem sa intram pe o curba de redresare.

- In cazul Omar Haysam exista o mare realitate: trei jurnalisti romani rapiti. Un scenariu care a devenit serios. A fost organizat de Omar Haysam. Intrasera organele statului pe el si vroia sa faca un serviciu puterii venite in 2004 in speranta ca i se vor opri dosarele.

- A scapat de sub control jocul si, va asigur, ca in momentul acela organismele statului au hotarat arestarea sa.

- Niciodata nu o sa am un regret ca m-am implicat in aducerea celor trei jurnalisti acasa. Eu am fost cel care a condus celula de criza. Satisfactia mea a fost ca am rezolvat fondul problemei.

- Dar poate v-ati intrebat de ce presedintele s-a asezat la sefia celulei de criza. Eram seful CSAT si nu puteam lasa nimanui altcuiva responsabilitatea recuperarii jurnalistilor. Eu m-am asezat in fruntea acestui conclav al structurilor de securitate, dar aveam sefii de servicii care erau inca cei numiti de Ion Iliescu.

- Cand am fost informat ca suspect principal era Omar Haysam am cerut toata documentatia despre el. S-ar putea, daca va fi nevoie, sa mergem la desecretizarea documentatiei in cazul lui Omar Haysam.

- Acolo veti vedea cel putin 11 informari trimise presedintelui Iliescu si 50 trimise lui Adrian Nastase despre ilegalitatile pe care le comite Omar Haysam, dar cu toate acestea Haysam nu a lipsit din cel putin 20 de delegatii oficiale. Si multe informari cu privire la oameni din PSD care aveau legaturi stranse cu Haysam.

- Si Mohamad Munaf a fost alaturi de Ion Iliescu in mai multe deplasari.

- Dupa ce va trece campania electorala s-ar putea sa fiu nevoit sa fac publice aceste documente pentru a stopa tam-tam-ul pe care televiziunile il fac.

- De ce o fi fost Haysam cu sotia si Munaf cu sotia in avionul presedintelui la vizita din China, la vizita din Rusia sau la forumul romano-german, si nu pe domnul Johannis de exemplu.

- Aceste documente le putem desecretiza pentru ca nu mai au valoare operativa.

- Deosebirea dintre mine si alti politicieni e ca eu am avut abilitatea de a progresa. Altii au ramas la fel ca inainte de '89.

- Intrebati-l pe Mircea Geoana de cate ori a fost chemat in Delta Dunarii de Sorin Ovidiu Vantu ca lacheu, sa primeasca indicatii.

- Ce spuneti de asta? - Te suna presedintele Romaniei, pe tine, presedintele Senatului, si tu nu-i raspunzi pentru ca discuti la telefon cu Vantu.... Nu a raspuns doua ore la telefon pentru ca discuta cu Vantu.

- Referitor la scandalul cu Mircea Dinescu - Am avut un sentiment de repulsie. Lasa-ma domnule, la ce vrei sa vii pe scena si sa spui lucruri simpatice cand tu in fiecare seara ma faci in toate felurile si spui toate minciunile cu putina? De ce sa vii pe scena cu mine la un miting electoral?

- Prioritatea zero, pentru un eventual urmator mandat, este modernizarea statului roman. Esenta modernizarii este modernizarea Parlamentului.

- Trebuie sa ne trezim din neglijarea agriculturii. Turismul trebuie sa-l valorificam si mai mult. 

Referitor la vizita lui Mircea Geoana la Moscova.

- Nu pot decat sa va confirm ca Mircea Geoana a fost la Moscova. Ca sa aveti imaginea completa, aduceti-va aminte ca dupa luna aprilie, am spus "e bine ca pleaca din CSAT". Aveam in vedere exact acest lucru, nu poti sa fii vicepresedinte CSAT si sa pleci la intalniri organizate la Moscova fara sa informezi presedintele CSAT.

- Diaconescu a spus o minciuna cum ca Geoana ar fi informat toate organele statului cu privire la vizita sa la Moscova.


Citeste mai multe despre   






















7149 vizualizari

  • -40 (70 voturi)    
    intrebare? (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:43)

    taranistu [utilizator]

    cu ce-i mai bun Paunescu (fratii Paunescu-Bancorex-Temesan-PDSR, actualmente PDL-B1Tv) decat Felix, Vantu (Antenele) etc.?
    • +20 (34 voturi)    
      Ai uitat de evz.. (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:05)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      nu stiu cu ce e mai bun poate nici nu e. cel putin paunescu n-a spus "Intariti-va Statul!" ca si vantu..:)
      • -3 (23 voturi)    
        who's on the dark side of the force? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:39)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Binele si raul au fost dintotdeauna in doua tabere opuse. Asta teoretic. Practic nimeni nu este 100% bun sau rau. Doar ca unii inclina intr-o parte si altii in cealalta.
        Acum batalia se duce de o parte intre reformarea statului pentru a devenii un stat european din toate punctle de vedere, nu doar geografic sau politic si de partea cealalta pentru pastrarea lui in panza de paianjen numita si "sistemul ticalosit".
        Daca "dark side of the force" sunt paianjenii sau reformatorii trebuie sa decizi singur pana la examenul de pe 22 nov, sau la restanta pe 6 dec.
    • -14 (34 voturi)    
      . (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:06)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Sunt mai buni pentru ca pun intrebarile potrivite...
      • -21 (39 voturi)    
        unu (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:08)

        unu [anonim] i-a raspuns lui xxx

        mai bine sa desecretizeze dosarul decat sa aflam din el doar ce-i convine baselului.
        • +3 (55 voturi)    
          Au aparut raspandacii (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:41)

          Demetra [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Tu ai creierul spalat de Antene si de Irealitatea, deci nu vei putea crede nici cand vei vedea documentele. Cred ca te afli in situatia nefericita in care ti s-au inlocuit neuronii cu antene.
          • +14 (20 voturi)    
            ??? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:32)

            luxor [anonim] i-a raspuns lui Demetra

            Din ce tine eu minte si se poate gasi la o cautare pe net, chiar de prin octombrie 2004 au inceput descinderi la firmele lui Hayssam, sechestru, urmariri penale si prin noiembrie 2004, cand inca nu se schimbase puterea, asa ca ce se vrea insinuat???? Or fi fost informari catre institutii dar nimeni n-a stat degeaba...
            • +5 (13 voturi)    
              TRIPLE??? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:08)

              luxor [anonim] i-a raspuns lui luxor

              Trebuie sa imi mai pun cateva intrebari poate nu inteleg eu si cineva ma desluseste:
              - nu a provocat dispute/solutia mai retinuta? pai nu am trait toti stim cum a fost cu guvernarea tariceanu, o fi fost linistita, retinuta si nu stim?
              - pe de o parte e realizare ca s-a crescut salariul mediu, insa in calculul salariului mediu in 2008 nu intrau si "salariile nesimtite", care duc la cheltuieli mari bugetare din PIB? Inseamna ca in 2004 salariul mediu era unul real in conformitate cu ce poate ecionomia si apoi s-a crescut artificial in perioada noii puteri? La calculul salariului mediu in 2008 nu se are in vedere si cresterea salariala in privat datorata reducerii taxelor si cotei unice ce a insemnat mai putini bani la buget si acum se vede?
              - daca salariile bugetare sunt un procent mare din pib care reprezinta suma X, trebuie redus porcentul si pastrat acelasi pib sau pastrata suma X ca si cheltuilei si dezvolatata economia, pentru ca suma X sa reprezinte in viitor un procent mai mic? 9 % din PIB altor tari europene cu dimeniuni similare sau chiar mai mici ca si suma nu e mai mare decat 25 % din PiB RO?
              -semnare acordului aderare UE in aprilie 2005 cand noua putere era din decembrie 2004 poate fi intr-adevar o realizare, pentru ca se putea sa nici nu vrea sa il semneze, dar ale cui sunt meritele cele mai mari?
              • 0 (0 voturi)    
                VINA PENTRU RATIONAMENTE LIPSITE DE LOGICA (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:22)

                Liliana [anonim] i-a raspuns lui luxor

                Raspunsul la intrebarea ce a facut presedintele in cei 5 ani , este evident unul legat de realizarile Romaniei in ultimii 5 ani. La urma urmei, Basescu a fost presedintele Romaniei. Ce ati dori sa auziti ce a facut Basecu personal in cei 5 ani ? Probabil daca intrebarea se punea in plan personal, ati fi primit un raspuns pe masura. Conform rationamentului d-voastra, orice progres ar fi facut Romania, nu ar fi trebuit spus ca s-a facut sub un mandat sau altul ???? De acord ca anumite realizari, reprezinta rezultatul efortului mai multor persoane, dar aceste persoane nu actioneaza in nume propriu, ci in numele aceleiasi Romanii.
      • -4 (36 voturi)    
        stiu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:24)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui xxx

        tu l-ai fi intrebat de flota si de casa. Altceva?
    • -13 (23 voturi)    
      cu nimic (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:06)

      faranickname [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      e mai ascuns...si nu mai are snaga...
    • +38 (70 voturi)    
      e bun (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:12)

      marian [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      ti se pare ca e acelasi tip de discurs? mie nu. Sunt de acord ca e pro-Basescu, insa e mult mai mult bun-simt decit la grobienii de la antene. Asa ca, mucles.
      • -22 (46 voturi)    
        mariane,mariane (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:49)

        faranickname [utilizator] i-a raspuns lui marian

        "Mucles" ... si te crezi democrat...Halal
      • -18 (42 voturi)    
        multumim, multumim (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:59)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui marian

        mai ales pentru "mucles". Mai ai putin si o sa-ti ajungi din urma idolul candidat!
        • -11 (43 voturi)    
          te-au sculat din somn? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:26)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          va luati salariile functie de cat de repede scrieti mesajele? Ca vad ca imediat ce apare o stire, sunteti primii.
          • -1 (35 voturi)    
            La câte minusuri au luat.. (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:34)

            Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

            ...sunt doar vreo 2 răspândaci trişti, care postează sub mai multe nick-uri... Le dă Vanghele, pe Goagăl, câte-un mic la fiecare comentariu.
            • +3 (39 voturi)    
              m-am saturat... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:40)

              x_man [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

              ... de atatia basesti pe mai toate forumurile actuale (si aici nu ma refer numai la Hotnews). Dar parca ies din gauace de fiecare data. Stau cu arma la picior la fiecare stire care poate fii interpretata PROBASE. Nu vedeti ca numai voi PROBASE populati aceste spatii virtuale. Abia astept sa se termine cu alegerile astea o data, pt a trece si la discutii mai serioase, nu numai injuraturi si apelative josnice parca preluate de la stapanirea voastra.

              PS
              Astept minusurile de rigoare de la toti basestii acestui forum. "Sa traiti bine" asa cum ati facut-o si pana acuma.
              • -1 (1 vot)    
                hahaha (Vineri, 13 noiembrie 2009, 20:32)

                MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui x_man

                dovada ca nu ai dreptate sunt exact plusurile tale
              • 0 (0 voturi)    
                hah (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:56)

                Nobody [anonim] i-a raspuns lui x_man

                N-ai decit bre sa traesti in viziunea ta anti Base, dar in momentul asta te aliezi de patrea opusa.Voteaza-l pe Nase. Eu nu traiesc in Romania. Tu tragi ponoasele.Mai bine te-ai informa sau ai invata sa citesti pritre rinduri
    • +20 (78 voturi)    
      nu-i mai bun, e mai putin rau (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:13)

      hm [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      asta-i tot. dar 'it makes all the difference' - imi e foarte clar ca nu vreau un mafiot care sa conduca o tara - cazul lui patriciu; ca nu vreau un mafiot care sa conduca cele mai importante media din tara - cazul lui vantu; ca nu vreau ca un capo di tutti capi precum nastase sa-mi dea lectii de distinctie si de civilizatie pe urmatorii cinci ani... uite ca prefer un nene un pic imprevizibil si cu o doza de onestitate, langa care mafiotii nu o sa se simta niciodata in perfecta siguranta. bineinteles ca nu este incarnarea conducatorului ideal, dar this is the real world, treziti-va. singurele lucruri pe care traian basescu le are in comun cu romanii sunt bascalia si eventual 'descurcareala'. in schimb are un curaj nebun, neobisnuit pentru noi. ce se va dovedi, poate, salutar. macar sa nu ne apucam sa-l blamam tocmai pentru asta.
      • +7 (23 voturi)    
        ai dreptate (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:04)

        virus [anonim] i-a raspuns lui hm

        in tot ce-ai scris. cat esti de sigur de doza de onestitate ? si cat e doza de consistenta?
    • +32 (44 voturi)    
      Raspuns: (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:14)

      adevartul taranist [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Tocmai ca nu e in Barca Felix, Vantu, Patriciu si ca dupa anii de minciuna acum aleg adevarul .
      • -14 (32 voturi)    
        fara sa iti dai seama (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:53)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui adevartul taranist

        ai spus adevarul: nu e mai bun dar e in barca noastra.
        • -7 (49 voturi)    
          Gasca se teme (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:00)

          Demetra [utilizator] i-a raspuns lui ionut

          Ba este mai bun decat gasca Grivco. Astia sunt innebuniti ca n-au mai pus mana pe nimic in ultima vreme si vor un presedinte-marioneta cu care sa faca ei ce vor. Nu este presedintele ideal, dar macar stiu hotii de frica lui. Daca va castiga Basescu alegerile, Vantu si Voiculescu dau faliment, iar Patriciu va avea hrana si casa gratis pe cativa ani buni.
        • 0 (12 voturi)    
          Adevarul (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:22)

          adevrtul taranist [anonim] i-a raspuns lui ionut

          Am zis ceea ce am scris, nu ceea ce ai tu sentimentul ca descoperi printre randuri: e mai bun pentru ca nu e in barca Felix, Vantu, Patriciu.Putea fi in barca aia dar nu a vrut. Aia e o barca a criminalilor, talharilor si a cruzimii omenesti.
    • -6 (72 voturi)    
      Mai buni,mai rai ?! (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:32)

      Io [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Uneori este omeneste posibil sa ne justificam neimplinirile improscand cu noroi.In cazul d-lui presedinte, acuza tot si pe toti care indraznesc sa l contrazica.Oricum votul pe care i l am dat acum 5 ani nu l mai primeste de la mine si sa indrazneasca sa ma intrebe si de ce.Eu, cea insetata de dreptate si adevar,dorinta de pace,buna convietuire, prietenie,mai am putin si sper sa le redobandesc.
      O taranista pasnica, ce simte ca pierde pamantul de sub picioare si nu are cu cine vota.O ultima speranta.Crin Antonescu,ca sa nu fie din nou ceilalti FSN/isti in totalitate
      .
      • -6 (48 voturi)    
        "Sburatorul ca sa vie..." (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:04)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Io

        Dumneata nu judeci cu capul.
        • +4 (18 voturi)    
          Excelent ;) (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:01)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Luk

          Bravo, excelent replica, nu ma pot abtine sa nu rad cu hohote..

          Asta desi ati fost depunctat masiv.
      • -10 (44 voturi)    
        de unde? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:28)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Io

        din ce actiuni si initiative parlamentare v-ati dat seama dumneavoastra ca Antonescu ar fi cel mai bun?
        • -7 (31 voturi)    
          ?? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:57)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          vad o multime de minusuri, dar niciun raspuns la intrebare. De aici trag concluzia ca nici nu au un raspuns nici ei.
          • 0 (46 voturi)    
            Cum sa nu avem??? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 4:11)

            Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

            Antonescu a daramat nesimtzitul guvern Boc,guvern care a abandonat tara cu totul in ghearele Crizei Mondiale. Ma mir cum un exemplu atat de monumental nu ti-a sarit in ochi. Probabil ca esti miop. Asta se poate trata usor,dar prostia mai greu.
            • -6 (34 voturi)    
              Antonescu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 5:42)

              Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

              Guvernul Tariceanu este mult mai responsabil ( si nesimtit) de situatia din tara (sfarsitul lui 2008 ). Nu poti vorbi de criza mondiala ce ne afecteaza fara a pomeni de deficitul bugetar din 2008 de 5.5%.
            • -6 (26 voturi)    
              da? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:31)

              MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

              atunci de ce modificati acum legi ca sa poata functiona?
              • 0 (2 voturi)    
                hahaah (Vineri, 13 noiembrie 2009, 20:35)

                MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

                iar a tabarat turma, dar tot fara raspunsuri. Ei fac ce i-a invatat stapanul, bietii de ei.
            • -6 (36 voturi)    
              Ba, tocmai, guvernul Boc ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:50)

              Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

              ...a scos la iveală nesimţirea Mafiei. De-aia a fost dărâmat. Pensiile nesimţite, salariile nesimţite... pe acelea le-a protejat "coaliţia" GRIVCO. Chiar nu-ţi dai seama că eşti penibil susţinând încontinuu că albul e negru ? Sau eşti sub influenţa vreunui venit nesimţit plătit de noi, oamenii oneşti ? Dar, mă rog, mai ai şi varianta prostiei...
        • +2 (18 voturi)    
          pentru mine (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:11)

          un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          Absenta palmaresului negativ e un plus pentru Antonescu in comparatie cu Basescu.

          Ce lucruri bune a facut Basescu? A pus guvernul Tariceanu si a condamnat comunismul.

          In afara de asta, are niste defecte peste care nu pot trece.
          Astfel, la capitolul diplomatie internationala - unul din principalele roluri ale presedintelui Romaniei - este slab. De exemplu tin minte declaratia legata de R. Moldova - ca nu putem semna tratatul de frontiera pentru ca am fi partasi cu Ribentropp si Molotov. Ce trebuia sa insemne asta, ca nu recunoastem granita cu R. Moldova? Declaratia asta enervat UE si le-a dat apa la moara comunistilor de peste Prut, care isi tot prostesc alegatorii "expansionismul roman".

          Apoi, Basescu genereaza deseori conflicte in folosul sau. Tineti minte in campania electorala din 2008 cat scandal a facut guvernului Tariceanu cu legea maririi salariilor profesorilor? A incurajat sindicatele sa iasa la greva, a promis ca legea va fi aplicata dupa ce ajunge partidul sau la putere, desi criza economica adusese la panica intreg occidentul.

          In fine, poate cel mai mare defect al sau este populismul, care este bine ilustrat in exemplele de mai sus.

          Cred ca Antonescu ar fi un mai bun diplomat, mai putin populist si mai putin conflictual. De asta il prefer lui Basescu.
          • -2 (10 voturi)    
            numai cine.... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:19)

            o voce [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

            nu munceste, nu greseste, spune proverbul.
            Sigur ca e usor sa nu ai un ''palmares negativ'' cand de fapt nu ai nici un palmares.

            E ca si cum am spune ca echpa Sportul Studentesc ( un exemplu) nu are un palmares negativ in CL.
            Asta nu inseamna ca nu simpatizez cu Sportul Studentesc, macar pentru frumosii ani petrecuti in Regie.
          • +3 (9 voturi)    
            Corectie! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:58)

            hoax [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

            "Absenta palmaresului negativ e un plus pentru Antonescu in comparatie cu Basescu"?????????

            La Antonescu e vorba de absenta ORICARUI palmares. Omul asta n-a facut niciodata nimic. Chiar nimic. E zero. E faimos doar pentru numarul foarte ridicat de absente in parlament :))

            http://personalitati.infoportal.ro/biografie~nume-crin-antonescu.html

            Daca te ghidezi dupa absenta oricarui palmares, voteaza cu verzii, sau cu fiu-meu (care are 3 ani).

            Dupa ce ii citesti biografia, ai sa intelegi si de ce prefera sa-si faca campanie injurand si denigrand: pentru ca nu se poate lauda pe sine cu nimic!

            Daca asta-i tot ce ne poate oferi partidul cu sageata...
          • -1 (1 vot)    
            scuze (Vineri, 13 noiembrie 2009, 20:36)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

            nu m-ai convins. Eu ma uit ce este in spatele fiecaruia. Convinge-ma ca Antonescu nu este doar o papusa a lui Patriciu.
          • -1 (1 vot)    
            DImplomatia ...he he (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:50)

            liliana [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

            Traim intr-o lume tot mai dura, in care calea superioara o gasesc doar cei care nu sunt plangaciosi si arata doar cu degetul. Oamenii de actiune, transanti si care isi stiu tinta sunt cei care se vor bucura de succes. ASA CA VOTEZ BASESCU !!!!!! Ar trebui sa invatam din modelul sau, din personalitatea sa puternica si nu sa hulim !!!! Cu huiduiala, pansetele si reseintimentele, nu facem decat sa pierdem din timpul nostru ...TINTA este sa reformam Romania, nu sa schimbam presedintele, care ne-am aratat in tot acest rastimp ca asta isi doreste!!!!!!
            INAINTE DE A DORI O SCHIMBARE, TREBUIE SA INCEPEM CU NOI INSINE, doar asa ne vom putea atinge tintele, fara a ne lasa manipulati de relicvele unei societati de mult apuse!!!!!!!!
            DRAGILOR VIITORUL ESTE AL NOSTRU, DACA VOM STI SA RAMANEM FIDELI IDEALURILOR NOASTRE!!!!!!!
      • -3 (33 voturi)    
        incredibil (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:55)

        Fan Libertate [anonim] i-a raspuns lui Io

        pun pariu / cota 2.10-1 ca o sa mai aibe cel putin 2 emisiuni la nasu si va si plange pe umarul lui.....
        justificarile penibile ale actualului presedinte imi seamana cu cu justificarile dlui Constantinescu la finalul mandatului dansului. Iar bomboana de pe coliva este asta cu ruperea PLD-ului din PNL ... pai de ce i-ai lasat ma sa se alipeasca la PD???? sau de ce ai lasat toti "dezertorii" din PNL sa vina la voi? ca nu ai vrut sa se rupa PNL nu?

        O ultima vorba despre "Nasu": poate ca aseara nu a fost asa de "grobian"..... dar doar aseara.
        Ceea ce ma deranjează cel mai mult este faptul ca nu isi asuma optiunea politica... nu e nici o rusine sa o ai.
        • 0 (6 voturi)    
          Zau? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:34)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Fan Libertate

          Si ce anume te mai deranjeaza "neprihanitule"? Esti ridicol. Ceea ce "vezi" la altii NU vezi la cei care-ti sunt tie pe plac si corespund vederilor tale politice. Incearca sa nu mai fi ipocrit. Desi nu cred ca vei reusi. Oricum, tema discutiei era alta... Si observ ca n-ai avut nimic a spune in legatura cu ea. De ce oare? E deranjant subiectul? Nici cand vor iesi documentele la iveala NU vei crede. Pentru ca tu si altii ca tine sunteti fascinati de manipulare, dezinformare si teoriile conspirationiste. Din asta traiesti.
    • +13 (65 voturi)    
      amigo (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:42)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Daca tu ai fi Presedintele Romaniei si 2 televiziuni ar face bascalie de tine in diverse emisiuni, tu te-ai duce la ei sa apari pe post? Eventual exact la emisiunile care trag mai tare impotriva ta... nu?
      • -9 (31 voturi)    
        imposibil! (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:54)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        ma vad pus in dificultate. Stii, hmmm, sunt monarhist convins.
      • +4 (56 voturi)    
        da, e greu (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:15)

        Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        E greu sa vi vedeta. Cred ca Base ar trebui sa se consulte cu fetele-porno care se plimba pe la OTV, antena2 si ce o mai fi... Le poate cere sfaturi, asa ca intre vedete.

        In fond asta e job-ul presedintelui: sa fie toata ziua la televizor, preferabil si cu rol de producator. Munca de birou e plictisitoare. Ce sa caute un inalt functionar al statului in birou? El e pus acolo sa ne distreze.

        Votati in continuare vedeta preferata...
        • -7 (43 voturi)    
          necivilizatule (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:30)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Necivilizat

          e campanie electorala. Voiai sa stea acasa? Cu vedetele de la Antena 2 se distreaza Voiculescu, nu Basescu.
        • 0 (26 voturi)    
          puteti sa va hotarati? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:04)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Necivilizat

          daca nu apare "pe sticla" - aha, e sfidator, nu-i pasa de popor, face numai ce vrea el, nu raspunde acuzatiilor, ii e frica, jos basescu!, daca apare - aha, in loc sa se ocupe de tara sta sa vorbeasca pe la televiziuni, nu-i pasa de popor, etc. ...
          orice ar face, concluzia e "jos basescu" - suna a idee fixa, nu stiu daca ma intelegeti ...
    • -9 (49 voturi)    
      Raspuns (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:55)

      fane [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Uni sunt moguli de omenie alti de dusmanie. Bah ce muri-ti de ciuda ca Base e cel mai tare si i-ar iese presedinte. V-a pus gasca Grivco sa butona-ti pe forum. Degeaba. Tinerii si intelectualii sunt cu Base. Coruptii cu Geoana, Antonescu si Oprescu.
      I-i face SuperBase pe toti din vorbe. Pa.
      Mucles cum v-a zis tovarasu meu.
      • -1 (29 voturi)    
        hello decoy (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:08)

        faranickname [utilizator] i-a raspuns lui fane

        Hello decoy. >ignore human bot
      • +25 (33 voturi)    
        hmm (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:51)

        sin. [anonim] i-a raspuns lui fane

        E chiar atat de dificila limba romana?
      • +2 (30 voturi)    
        fane.. (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:01)

        vic [anonim] i-a raspuns lui fane

        Si eu tin cu Basescu, dar invata naibii sa scrii ca ne faci de rusine si iar le dai motive comunistilor sa critice! Inteleg ca ai 14 ani dar fii atent la ce-ti spun ca nu sunt rau intentionat: "muriTI" ca nu e pronume sa fie vorba de tie,iti,-ti, "iar" se scrie si el legat ca asa e cuvantul de la mama lui, "v-a" l-ai nimerit..."butonaTI" se scrie legat ca nu e pronume, "Ii" e iar legat. stiu ca-i naspa si comunista scoala dar iti spune un tanar nu cu mult mai mare ca tine ca ajuta sa stii cel putin o limba, incepand cu romana!
      • +12 (16 voturi)    
        pentru fane' (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:39)

        Raspuns [anonim] i-a raspuns lui fane

        Prietene, tu chiar esti intelectual...
        Exemple concludente:
        - "muri-ti" => "muriti" este forma corecta.
        - "i-ar" => "iar" este forma corecta.
        - "butona-ti" => "butonati" este forma corecta.
        - "I-i" => "Ii" este forma corecta.

        astea asa... la o "prima vista"...

        Lasand politica la o parte, poate ar fi mai bine sa iti inveti limba inainte de a incepe sa scrii... Sau esti prea intelectual ca sa faci asta?!
    • -15 (35 voturi)    
      despre ce e vorba? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      aici se scriu mesaje in legatura cu un articol. Tu pe ce pagina esti? Analizezi televiziunile?
    • -4 (16 voturi)    
      te intreb si eu... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:37)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      doar atat ai inteles?
    • -7 (15 voturi)    
      simplu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:56)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      acolo mai exista si ceva profesionalism si ceva bun simt ...
    • 0 (6 voturi)    
      Tonomatul Nashu al mogulului Paunescu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:50)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Nasu e doar un tonomat la televiziunea mogulului Paunescu .

      Tonomatul PEDELEU.

      E ciutacul lui Basescu. Cred ca ii umple contul cu euroi .
      • +2 (6 voturi)    
        Ciutacul lui Basescu? :)) (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:06)

        hoax [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Hai ca asta chiar e dragut...

        "A fi ciutacul cuiva", "a fi stanlaptopul cuiva", "a fi gadea cuiva", "a fi mirciulicabadea cuiva" :))
        :)) :))

        Bravos natiune! De-ar fi trait azi Caragiale, ce se mai distrau nepotii...

        Vezi ca te prind aia din Kiseleff ca ridici mingea la fileul PDL-ului si-o iei in freza :))
      • -1 (1 vot)    
        despre ciutacii mogulilor ..... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:09)

        Liliana [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

        Emisiunea "Nasul" ne-a dovedit de mai multi ani ca a reusit sa ramana o emisiune independenta, unde au avut posibilitatea sa-si manifeste opiniile si parerile reprezentantii tuturor partidelor.
        NU putem sa-l acuzam pe Radu Moraru de partinirea pro_basescu, ar fi nedrept. Ceea ce a incercat acesta sa faca, a fost doar sa transmita mesajul de a nu ne lasa orbiti de manipularea unor alte trusturi de presa.
        Putem sa-l acuzam de asta ??!!! Dimpotriva, eu cred ca t rebuie sa-i multumim!!!!! Este o atitudine civica corecta, sa permiti unui Presedinte in exercitiu sa-si expuna parerea
    • +4 (10 voturi)    
      Se pare ca esti un taranist.... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:03)

      Batarnul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      din cardasia PSD/PC/PNL/UDMR cu centrala la Moskova. Adevaratii taranisi, cu demnitate si patrioti, merg alaturi de PDL si romanii cinstiti si corecti din aceasta tara.
  • -3 (63 voturi)    
    Strugurii acrii ai PNL si vulpea Basescu (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:56)

    MIHAI 2 [anonim]

    Aia e marea durere.
    Golaneala esuata
    pusa in practica de Stolojan, Boureareanu,
    si vai ! de Stoica si Ionut Popescu aflati acum
    in cea mai penibila postura.....
    N-a mers , domnu presedinte echilibrat !!!
    N-a mers ! 3 ani dupa aia te-ai otravit
    la foc mic jucat de fidelii liberali ,
    in primul rand de Tariceanu.
    Iar acum esti cam singurel ....asta e ...
    • +2 (30 voturi)    
      Securistii vechi si noi ai liberalilor (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:18)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Nu vad de ce si-ar dori Basescu sa ajun ga intr-un partid intesat de securisti.Nas Patriciu comanda si tarla de securisti se incoloneaza.Au furat de au stins. Au imprastiat banii tarii pt a fi alesi. Ce partid liberal din Europa face intelegeri pe sub masa cu un partid comunist ca PSD?In PNL romanesc pana si batranii au fost turnatori ai securitatii: Balaceanu - Stolnici, Campeanu, Lazarescu (tatal lui Tariceanu), Quintus. Urmasii lor le-au urmat exemplul:Olteanu, Patriciu,Catarama,Tariceanu,Ghise,Vosganian(fost merceolog la Centrala Berii), Orban (fiu de colonel de securitate), R.Weber, Norica, Melescanu, Saftoiu, Voicu si multi altii.
  • +14 (44 voturi)    
    mda (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:58)

    lala [anonim]

    pai nu raspunde nimeni niciodata la intrebarea asta...ii dau toti zor cu patriciu...vantu..etc
  • +8 (68 voturi)    
    sa ii dam o sansa presedintelui Basescu (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:00)

    george [anonim]

    de 20 de ani cam toate partidele mai importante au trecut pe la guvernare , si fiecare guvernare a cam mers din rau in mai rau pentru cei prosti si multi ..
    Norocul nostru este ca ,in opinia mea, Europa a ne-a deschis portile si in final le-am invadat piata muncii ...

    Impresia mea inca este ca presedintele Basescu este mai putin patat decit cei 'majoritari' si o sa ii dau din nou votul meu .
    • -6 (46 voturi)    
      E cel mai bun (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:59)

      fane [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu e de loc patat, prietene. Tot ce i se pune in carca sunt minciuni si provocari. N-au cu ce sa-l faca si i-i roade de nu se poate. Mai cotcodacesc pe forum, dar si-o i-au la urne. Se vede ca suntem mai multi ca gasca Grivco e pe minus.
      • +2 (2 voturi)    
        ei si tu acum... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:30)

        nel [anonim] i-a raspuns lui fane

        Toti sunt mai mult sau mai putin patati.
        De impingerea lui EBA in PE ce zici? Ai sa spui ca nu e pata, poate ai dreptate, dar o mica solticarie tot e.

        Oricum nu te inflama ca tot pe Base il votez. M-au convins stenogramele si interviul de aseara de la Nasul. Cel mai misto ar fi sa iasa din primul tur.
        Dupa ce s-a terminat la Nasul am trecut la Badea care se inflama ca un soarece beat care cauta pisica...
        "Sa vina, sa stea de vorba cu noi astia de aici... aici... si da-i si lupta neicusorule, de la '48 incoace..." si tot asa a tinut-o.
        Apoi la periat un pic pe SRS...
  • -2 (56 voturi)    
    fas (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:04)

    faranickname [utilizator]

    "s-a dublat salariul mediu"....exact print masurile tale economice si prin aportul tau...pff
    • -1 (21 voturi)    
      de ce nu spui si intrebarea? (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:01)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui faranickname

      Intrebare: ce s-a intamplat bun in timpul mandatului dumneavoastra?
      Raspuns: s-au dublat pensiile si salariile!

      100% adevarat!!
    • -4 (50 voturi)    
      cu astia de voteaza pnlsd nu poti cadea la pace (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:31)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui faranickname

      sunteti penibili, cand e ceva de rau in tara asta, e vina lu basescu, nu traiti bine din vina lui, v-a promis ca o sa traiti bine si urlati ca nu traiti bine, ca e rau. cand va vine cu cifre si fapte concrete, ca salariile sunt net superioare celor din urma cu patru ani brusc nu mai are basescu nicio treaba, nu el a fost la conducere, altii au facut treaba. mi-e clar, trebuie sa votez basescu din moment ce oameni ca tine spun ca nu e bun, voi nu ganditi, nu aveti coloana vertebrala ,sunteti niste oameni fara nicio judecata. bine spunea einstein: mai usor spargi un atom decat o prejudecata.
      • +6 (46 voturi)    
        tu ai drept de vot ? (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:58)

        faranickname [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        tu esti penibil prietene...si nu ma intereseaza cu cine votezi
        cand sustii ca basescu ar fi facut vreo treaba... una...in afara de aia mare... cu o „coalitie netransparenta" in parlament, cu un guvern pe care nu l-a controlat precum cel al lui boc...cifrele alea nu-s ale lui.
        asa ca daca am trait mai bine, sigur nu am trait datorita lui
        dar acum traiesc prost. si de asta sigur este mai mult decat responsabil
        • -12 (38 voturi)    
          mda (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:55)

          sin. [anonim] i-a raspuns lui faranickname

          esti definitoriu pentru amibele de care vorbea si gigel. daca e de rau.. e de la Basescu. daca e de bine.. sigur e meritul altcuiva. Fara argumente, fara logica. Esti o oaie.
          • +7 (15 voturi)    
            exact (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:05)

            o amiba [anonim] i-a raspuns lui sin.

            zise un parameci. Da tu un argument! Unul.
            Care demonstreaza prin rezultate ca e mai bine.
        • +1 (5 voturi)    
          Da mai (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:09)

          hoax [utilizator] i-a raspuns lui faranickname

          am mai auzit asta...

          si in germania, uk, franta, italia, portugalia, ungaria, polonia o duc oamenii prost.

          doar ca acolo nu s-au gasit vinovati printre presedinti si cancelari ci au gasit de cuvinta ca-i criza mondiala.(editat de HotNews.ro)
  • -2 (58 voturi)    
    he he he (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:05)

    razvan [anonim]

    Asa zicea si Ceausescu pe la Congrese: s-au mai facut si greseli...
    Dupa care mai marginaliza pe cate un Iliescu si... ii dadea inainte, tot pe a lui...
    Ceva cunoscut pe aici?
  • +13 (71 voturi)    
    bilant (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:09)

    srt [utilizator]

    Ca un sustinator al "Marelui Carmaci" (cum il prezinta (A3, iRealitatea si altii) vreau sa va prezint un motiv pentru care il votez care mi se pare interesant: Basescu e primul presedinte care raspunde la intrebarile "ce ai facut in mandatul pe care l-ai avut" si "de ce te-as mai vota?".

    Iliescu (singurul presedinte de pana acum cu mai mult de un mandat) nu a avut curajul asta.
  • -8 (64 voturi)    
    Pacaleala (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:13)

    florin [anonim]

    Cum poti, ca primul pm in stat, sa fii primul mincinos al tarii?
    Daca va castiga alegerile, cu cine mai poate sta de vorba? Cum am fost atat de credul sa-l votez in 2004?

    Du-te Base, du-te!!!
    • +2 (52 voturi)    
      Alt zombi Antena3 (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:32)

      Patricu [anonim] i-a raspuns lui florin

      Nene, du-te repede ca a inceput Stan cu Gadea sa vorbeasca si pierzi doza zilnica de "informatii adevarate"!
      • -5 (45 voturi)    
        Lasa-i frate sa moara in spume (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:03)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Patricu

        Fac si ei un ban din posturi pe forum inainte de sarbatori. Pacat ca fix de Mos Niculae l-i se taie conducta de petrodolari.
    • -5 (31 voturi)    
      Afara din tara cu gasca Grivco! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:24)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui florin

      De dus se vor duce prietenii tai, Crin la culcare, Patriciu la puscarie, Geoana la rusi, iar voi, gasca Grivco n-o sa mai prindeti niciun tun, n-o sa aveti parte de nicio privatizare si veti trage obloanele , cand veti vedea ca Basescu va iesi presedinte.
      • +5 (29 voturi)    
        Ha-ha-ha! Transpiri de disperare,Demetra! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 3:35)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

        No brain,no chance. L-am avertizat pe idolul tau asta-primavara,n-a vrut sa asculte,iata c-a ajuns s-o incaseze la greu--azi de la electorat,dupa alegeri de la colegii de celula din Jilava.
        • -6 (20 voturi)    
          Vanghele (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:58)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          Ia micul, moşule, că-i fierbinteee ! Hai, repede, ca am treabă la economat !
  • -3 (57 voturi)    
    reformarea clasei politice (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:25)

    dama [anonim]

    Sunt mandru cu un asa europarlamentar (EBA) ales pe merit, prin mijloace democratice , la vedere.
    Ea este cea mai indreptatita pentru un asa post , prin competenta si spiritul civic de care a dat dovada.
    Acelasi sentiment il am si pentru tinerii politicieni din PDL si cei care-l susutin cu convingere pe presedinte (Ritzi, Udrea,Anastase, Boureanu, Razvan Ungureanu, etc) care trebuie luati ca exemplu.
    Sunt un umil tanar intelectual al acestei tari si simt ca nu traiesc degeaba in Romania cand vad ca ei reprezinta viitorul politicii romanesti. URAA! URAA!
    Base,m-ai convins!
    • +1 (53 voturi)    
      Re: (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:50)

      Pürkel [anonim] i-a raspuns lui dama

      nu basescu a pus-o pe EBA europarlamentar, ci oamenii au votat-o.
      Daca nu poti sa intelegi acest lucru simplu
      esti si tu un prost ca si cei care au votat-o.
      • +7 (45 voturi)    
        cu siguranta, oamenii ca tine au votat-o (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:52)

        dama [anonim] i-a raspuns lui Pürkel

        Tu crezi ca EBA pe care nu da nimeni 2 bani a candidat de capul ei s-au a fost impusa de cel fara simturi? "Tatuca" se bate cu pumnu in piept cu falsul mesaj:reformarea clasei politice. Pai EBA e un prim exemplu de ce a reusit Base sa faca din clasa politica.
        E dureros adevarul, stiu.
        • 0 (6 voturi)    
          eba (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:19)

          adrian@ [anonim] i-a raspuns lui dama

          auzi mai "dama",de unde sti tu ca eba nu face doi bani,chiar voi astia de acest tip cunoasteti tot ce se intampla in sanul familiei basescu,sau nu cumva va roade o invidie puternica ca nu atri reusit in viata decat sa fiti niste anonimi?
    • -11 (39 voturi)    
      De forma (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:07)

      fane [anonim] i-a raspuns lui dama

      Esti intelectual pe naiba. Intelectualii sunt cu Base. Orice om cu patru clase vede ca el e singurul si cel mai bun pentru presedinte. Ti-a dat si tie Felix o paine si mai vrei si unt asa ca mai bagi ore suplimentare pe forum. Sa-ti spun un secret: de geaba. O sa plange-ti in decembrie.
      • +4 (16 voturi)    
        Anticipate cat mai dese! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:55)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui fane

        @ Cheia marilor succese! Imprumuti banu 'da de pe felie poc anticipatele! Niet ciolan,sinnecure,"sponsori" cu factura neplatita.Numai asa politicianismul va deveni o "investitie' de mare risc! Cu cat sita mai deasa "marii rechini" raman pe uscat" Toata lumea stie ca rechinii trebuie sa se miste continuu.Stationarea inseamna moartea! DDD
      • +19 (39 voturi)    
        intelectuali?! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:11)

        doru [anonim] i-a raspuns lui fane

        cei mai vehementi sustinatori ai lui basescu, regasiti in aceste comentarii, sunt clar "intelectuali": "O sa plange-ti in decembrie." "N-au cu ce sa-l faca si i-i roade de nu se poate" "dar si-o i-au la urne" ...as continua, dar e efectiv pierdere de vreme. Masa de manevra sunteti, dragilor. "Mai periculos decat un prost, e un prost harnic"(doar ca in cazul de fata "harnic" poate fi inlocuit cu "intelectual"). Daca oameni ca voi sunt in masura sa imi decida mie viitorul, NU, MULTUMESC!
        • -2 (22 voturi)    
          amice (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:44)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui doru

          poate esti un intelectual, poate chiar doi, dar cu gandirea nu stai prea bine. gramatica stii ceva, nu neg, dar nu suficient de bine, ai fi stiut cam ce greseli sunt frecvente. ai fi putut observa ca acele greseli pe care le-ai scos tu in evidenta nu sunt greseli, nu face nimeni astfel de greseli ci sunt facute in mod INTENTIONAT (i-i, plange-ti sunt prea gogomane pt a "pune botul")

          scopul acelor postari este doar o diversiune facuta pt a ridica mingea la fileu unora ca tine, adica un joc de genul "eu centrez, eu dau cu capul, totul e sa sustin ce spune orban, ca e prosti aia cu base".
          sper ca intelegi ce vreau sa spun...
        • -3 (17 voturi)    
          gramatica (Vineri, 13 noiembrie 2009, 3:14)

          ws [anonim] i-a raspuns lui doru

          cu greu se putea imagina un argument mai cretin decat al tau.

          1. fraza

          "...EBA pe care nu da nimeni 2 bani a candidat de capul ei s-au a fost impusa.."

          nu e scrisa de cineva din "masa de manevra".

          2. ca sa demonstrezi intr-adevar ceva, ar fi trebuit sa arati ca ceilalti, nemanevrabilii, sunt perfect coerenti. ceea ce nu e cazul, cum bine vezi.

          ai scris si tu cateva vorbe, ai mai tras si tu o copita in razboiul asta, si te simti bine.

          regards,
          ws
        • +2 (8 voturi)    
          Orban sa fie? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:29)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui doru

          Banuiesc ca esti Orban daca poti face asemenea afirmatii. Sau cel putin din PNL esti. Orban a afirmat ca alcoolicii, drogatii, prostituatele, tiganii voteaza cu Base; tu vad ca ai extins lista. Nu-i o problema, e opinia ta.
          Stii ce apreciez eu ca fiind grav nu faptul ca oameni ca noi iti decid viitorul ci faptul ca votantii tip "Iliescu" imi decid mie viitoul. Si mai grav si copilului meu.
      • +10 (18 voturi)    
        intelectualule (Vineri, 13 noiembrie 2009, 2:21)

        vesica.piscis [anonim] i-a raspuns lui fane

        daca ai fi citit macar Abecedarul, ai fi invatat ca se scrie "plangeti", nu "plange-ti".Intelectualule.
    • -11 (35 voturi)    
      dar Becali? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:36)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dama

      de ala nu zici nimic? Cu ala te mandresti? Pe ala tot Basescu l-a pus? Astea-s voturile, cu asta defilam.
    • -15 (33 voturi)    
      cred ca URA te-a convins (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:55)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dama

      bre intelectualule! si frustrarea! si acum spune-ne si noua: "umil" esti pe bani de la buget? sau neica nimeni pe care nu il baga nimeni in seama? pun pariu ca n-ai putut sa te afirmi din cauza Elenei Basescu! Funeriu a avut loc - ai vazut? dar pentru asta trebuie ceva valoare! de-aia nu-s savanti pe toate drumurile... dar unde a fost loc de un Vanghelie, s-o gasi un loc si pentru un umil intelectual ca tine!
    • -5 (27 voturi)    
      Spiru Haret (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:31)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui dama

      Tot europarlamentar este si bucatareasa Norica si ametita aia de Weber si nevasta lui Crin, facuta europarlamentar de Crin cel cu ochi de peste mort, pe atunci amanta. De astia nu ti-e jena, ca arata toate ca dracu. Daca-l mai socotim si pe piticul Busoi, avem o trupa completa de circ.
      Dar daca esti atat de indignat, de ce nu te legi si de Daciana ( sot si tata =parlamentari)? Cat despre EBA, macar este frumoasa si o baga toata lumea in seama. In ceea ce-l priveste pe Traian Ungureanu, iti da clase , tie un intelectual cu diploma la Spiru Haret. Ca sa te convinga Basescu, ar trebui sa ai neuroni, dar tu ai doar antene.
    • -4 (10 voturi)    
      corect! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:12)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui dama

      un intelectual umil nu se poate simti reprezentat decat de norica nicolai!
  • +10 (64 voturi)    
    nu vezi diferenta? (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:30)

    alin19 [utilizator]

    la felix si vantu e circ, eu aici vad o discutie intre oameni normali;

    daca tu nu vezi diferenta intre panaramele alea de emisiuni ca mi-ar fi scarba sa ma uit chiar daca as fi nepotu lu geoana, mai bine ma uit la tom si jerry

    sa legat de geoana sau antonescu?
  • +11 (47 voturi)    
    craiova (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:30)

    faranickname [utilizator]

    "Deosebirea dintre mine si alti politicieni e ca eu am avut abilitatea de a progresa. Altii au ramas la fel ca inainte de '89. "

    de ex antoine solomon... sau cum l-o fi chemand
  • +1 (61 voturi)    
    mincinos ordinar (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:35)

    gigi [anonim]

    prima oara "politica Guvernului Tariceanu a fost sa mareasca salariile ducandu-se in deficit"
    apoi "Salariul mediu in 2004 era 810 lei, astazi salariul mediu este 1.845 de lei. S-a dublat practic. Pensia medie era 231 de lei, astazi este 715 lei."

    daca tariceanu a marit salariile, cum recunoaste la inceput, de ce isi aroga meritul ca fiind o realizare a lui dublarea salariul mediu? nu este meritul lui tariceanu?
    • -13 (35 voturi)    
      alooo, Balaceanca? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:37)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Tariceanu a marit salariile 200% dintr-o data? Nu judeci chiar deloc, sau doar acum?
    • -18 (32 voturi)    
      si tu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:57)

      sin. [anonim] i-a raspuns lui gigi

      esti un incapabil. incearca macar pentru o clipa sa faci diferenta dintre sectorul privat si cel de stat.
  • +9 (61 voturi)    
    Mie mi se pare discursul ...... (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:36)

    SHEAPA [utilizator]

    Clar, simplu, logic si cu bun simt .......

    Sper ca am dreptul la aceasta opinie .....
    • -8 (46 voturi)    
      si ai si dreptul (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:05)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      si as adauga: "si privilegiul" sa votezi! sa fie cu noroc!
  • -16 (50 voturi)    
    a progresa (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:47)

    nico [anonim]

    Este f. corect ce spune Base chiar la urma. A progresat, adica chiar daca a fost mare securist (de la colonel in sus, capitan de cel mai mare petrolier romanesc), s-a schimbat. Ilici cu toata gasca lui, Nastase, Vaca, Geoana, au ramas la aceleasi tehnici, vopsite ce-i drept, ca pe vremea lui ceasca: o societate Noua si una Voua. Daca ar fi fost un Base de la inceput, Romania nu ar fi avut mineri (10 ani tras inapoi), nu s-ar fi furat cum s-a furat si am fi fost la nivelul altor tari foste socialiste (inafara de Bulgaria)
  • +6 (56 voturi)    
    terci (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:49)

    marius [anonim]

    Base l-a facut terci pe Geoana, terci. E terminat cu treaba cu Moscova.
    • +25 (37 voturi)    
      ... (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:17)

      Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Daca presupui ca romanii detesta atat de mult Moscova... da.
  • -9 (13 voturi)    
    Cred ca ar mai putea fi un articol... (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:50)

    Cristin [anonim]

    Daca tot se da "in direct" emisiunea de la B1, v-as informa ca si Remus Cernea sustine o emisiune la TVR. Ati putea face un articol si cu el... ca sa fie totul echitabil.
    • -1 (13 voturi)    
      drept sa-ti spun... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:39)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cristin

      nu ma prea intereseaza ce spune un boem. Daca era vorba de presedintia unei organizatii ecologice, da.
  • +9 (51 voturi)    
    Dar...programul (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:52)

    faranickname [utilizator]

    programul politic...unde e ? Unde e domne, programul! ca mergem sa votam si tot nu stim ce vrea
    • -10 (44 voturi)    
      program de guvernare are... ghici cine? (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui faranickname

      citeste in Constitutie care sunt atributiile presedintelui!
    • -17 (39 voturi)    
      program (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:06)

      marian d. [anonim] i-a raspuns lui faranickname

      ti-a dat programul, daca ai stat pina la sfarsit.
      • +15 (41 voturi)    
        zau (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:22)

        faranickname [utilizator] i-a raspuns lui marian d.

        adica ce trebuia sa faca in utlimii 5 ani ?
    • -13 (31 voturi)    
      hehe (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:40)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui faranickname

      programul il stiti foarte bine, ca doar de aia v-ati starnit toti impotriva.
  • -12 (34 voturi)    
    raspindacii (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:53)

    andrei [anonim]

    se stie ca hotnews da sumarul emisiunii si gata, au si intrat raspindacii de pe la partide pe forum. Se cunoaste de la o posta ca sunt ei, dupa stil si dupa faptul ca la alte subiecte nu exista. Mucles.
    • +10 (36 voturi)    
      concurs (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:49)

      faranickname [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      si dupa parerea ta, castigati ? ati venit toti de la emisiune ?
  • -20 (44 voturi)    
    a progresa (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:58)

    nico [anonim]

    Este f. corect ce spune Base chiar la urma. A progresat, adica chiar daca a fost mare securist (de la colonel in sus, capitan de cel mai mare petrolier romanesc), s-a schimbat. Ilici cu toata gasca lui, Nastase, Vaca, Geoana, au ramas la aceleasi tehnici, vopsite ce-i drept, ca pe vremea lui ceasca: o societate Noua si una Voua. Daca ar fi fost un Base de la inceput, Romania nu ar fi avut mineri (10 ani tras inapoi), nu s-ar fi furat cum s-a furat si am fi fost la nivelul altor tari foste socialiste (inafara de Bulgaria)
  • +6 (62 voturi)    
    Este singurul! (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:07)

    Angela Similea [utilizator]

    Este singura persoana pe care o putem vota pe 22...este singurul din candidati care si-a recunoscut deopotriva greselile si realizarile, in schimb ceilalti se lauda doar cu lucruri bune. Totodata e singurul care nu ne promite lucruri irealizabile pentru a ne manipula, ne-a spus intotdeauna in ce stadiu se afla tara noastra si nu ne-a ascuns nici cele bune nici cele rele....Crin, Geoana si Oprescu candideaza din disperarea de a nu se duce la bun sfarsit reformele pornite de Basescu, le e frica sa nu-si piarda privilegiile, s-au obisnuit mult prea mult cu fotoliul cald din Parlament unde puteau dormi in sedinte si s-au obisnuit prea mult cu gandul ca la 50-60 de ani ies la pensie pe vreo 20 000...
    • +9 (49 voturi)    
      parerea ta (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:18)

      faranickname [utilizator] i-a raspuns lui Angela Similea

      intotdeauna exista o alternativa. si la alegerile astea
    • -1 (3 voturi)    
      Geoana si Antonescu sunt oamenii Moskovei... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:02)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Angela Similea

      Adevarul incepe sa iasa la iveala. Aici este si cheia: unii din sustinatorii lor o fac din ignoranta, iar altii manipuleaza din ordinul KGB. Am citit mai sus o adevarata ineptie: cica este mai bine sa nu faci nimic, ar fi un avantaj, decat sa incerci sa blochezi jaful si tradarea si sa demarezi reforme. Dar, stii cum e, chestie de gust si caracter. Oricum, este clar ca, cine voteaza Geoana, voteaza Iliescu, cine voteaza Antonescu, voteaza tot Iliescu, iar, cine voteaza Iliescu, de fapt, voteaza KGB.
  • +5 (43 voturi)    
    Flota (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:20)

    Roman Neaos [anonim]

    Mai bine sa desecretizeze dosarul cu flota.E destul de nasol daca n-o sa mai iasa Dl. Baselu presedinte ca n-o sa se mai prescrie fapta...
    Oricum toti sunt corupti.Tara de rahat!
    • -17 (33 voturi)    
      greseala (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:43)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Roman Neaos

      daca se desecretizeaza dosarul Flota, intra in rahat primul ministru de atunci, Vacaroiu, ca doar n-o fi vandut flota un membru al guvernului fara sa stie nimic primul ministru.
      • 0 (20 voturi)    
        Basescu nu a fost in guvernul Vacaroiu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:40)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Basescu a fost in Ministerul Transporturilor intre 1990-1992, din 1991 ca ministru. Vinzarea flotei are doua parti.

        Mai intii s-a pus problema navelor ajunse la termenul de repratii capitale, invechite si nesigure. Puteau fi reparate si aduse la standardele curente, puteau fi casate in santiere romanesti sau puteau fi vindute ca atare ca fier vechi. S-a considerat ca repararea lor nu se justifica si ca dezmembrarea lor in tara s-ar face in pierdere. Nu s-au facut publice probe din care sa rezulte implicarea directa a lui Basescu, dar la vremea respectiva, ca ministru, acesta a sustinut public ca vinzarea fusese solutia corecta.

        Flota comerciala in stare de functionare a disparut in perioada 1992-1996, cind Basescu era in opozitie si Iliescu guverna cu cabinetul lui Vacaoriu. Vasele au fost inchiriate catre diferite firme, care au lasat sa fie arestate pentru datoriile lor sau care le-au instrainat in diferite alte moduri.

        Cind Basescu a redevenit ministru al transporturilor, in 1996, in coalitia CDR-PD-UDMR, nu mai ramasese decit o parte infima din flota veche dar functionala pe care o lasase la plecarea sa in 1992.

        Daca nu ma insel, ministrul responsabil in cadrul guvernului Vacaroiu de instrainarea flotei a fost mai intii Paul Teodoru, urmat in functie de Aurel Novac. FPS ca actionar al firmelor de stat proprietare ale flotei a avut partea sa de contribuite
  • -10 (38 voturi)    
    Raspuns pentru taranista pasnica, Io ... (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:27)

    CD [anonim]

    ..vezi ca se intoarce Coposu in mormant cand te aude de Crin Antonescu ,combinat cu Patriciu -Via Moscova ,unde de curand a facut Geona o vizita .
    Asa ca spurcaciune securista,plimba ursul mai la vale ,ca nu gasesti prostul la care speri , sa te asculte !
    • +18 (34 voturi)    
      bine bine (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:12)

      faranickname [utilizator] i-a raspuns lui CD

      si sarmanul face inca doua rotocoale cand aude ce partid popular avem. odihneasca-se in pace
  • -11 (41 voturi)    
    Cel mai bun discurs de pana acum (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:36)

    Andrei [anonim]

    Pana sa il ascult pe Basescu, la Nasul, eram tentat sa il votez in primul tur ca sa il vad cum da din colt in colt in turul doi cu Geoana. Ei bine, astazi m-a convins sa il votez si in turul doi. E sincer, e puternic, este onest si matur, este tot ce ne trebuie. Geoana poate sa duca stafela lui Iliescu si din pozitia de presedinte de senat.
  • -10 (44 voturi)    
    Comunism! (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:39)

    conducatoarea [anonim]

    Preşedintele a condamnat comunismul; în mandatul său s-au desecretizat arhivele fostei Securităţi.
  • -8 (46 voturi)    
    Va RESPECT (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:39)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    Va RESPECT domnule PRESEDINTE. Tineti-va tare va sustin.
  • -2 (48 voturi)    
    Lasa-ne (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:40)

    Alex [anonim]

    De EBA nimic ? De averea popoviciana a junicii nimic ? E, atunci poate ne spui de calul Hotzu, ala pe care-l calareste fosta picolita, actuala prima doamna, a carui intretinere costa cateva multe milioane pe luna(cazare,hrana,asistenta medicala si medicamente, antrenament). Pai din ce coane ? Din aia 68 de milioane cat aduci matale acasa,daca ii aduci? Sau cazarea, hainutele, relaxarea,transportul,mancarica si beuturica ti le plateste statul,adica noi ? Iar in legea salarizaii leafa ta e etalon ca si cum toti ne bucuram de aceleasi privilegii inclusiv cand nu vei mai fi unde esti.
    • -11 (39 voturi)    
      hai hai (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:50)

      marius d. [anonim] i-a raspuns lui Alex

      oi fi vrind sa plateasca si avionul din aia 68 mil.? hai hai, daca nu iti place omul, asta e.
    • -10 (40 voturi)    
      de ce sa te lasam? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:01)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Vrei cumva sa pleci la Moscova?Liber Aeroflotul are curse regulate, noi nu ne opunem. Хорошая тропа(drum bun).
      Vad ca ai trecut si la atacul primei doamne. Cand nu mai aveti argumente, pentru ca treptat se ridca valul si incepe sa apara adevarata fata a marionetei care se vrea presedinte, deveniti mizerabili.
      Sa stii ca indiferent de cat va zbateti voi si "vreti respect", noi vom merge la vot, ca sa-l primiti corespunzator si cu varf si indesat. Adica vom invinge folosind o arma redutabila, VOTUL!!!
      • -10 (12 voturi)    
        voi cu minusurile eu ca raspunsl (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:16)

        mar [anonim] i-a raspuns lui mar

        Vrei cumva sa pleci la Moscova?Liber Aeroflotul are curse regulate, noi nu ne opunem. Хорошая тропа(drum bun).
        Vad ca ai trecut si la atacul primei doamne. Cand nu mai aveti argumente, pentru ca treptat se ridca valul si incepe sa apara adevarata fata a marionetei care se vrea presedinte, deveniti mizerabili.
        Sa stii ca indiferent de cat va zbateti voi si "vreti respect", noi vom merge la vot, ca sa-l primiti corespunzator si cu varf si indesat. Adica vom invinge folosind o arma redutabila, VOTUL!!!
    • -12 (36 voturi)    
      pe fratii tai - viermii de forum - ii uneste ceva (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      foarte adanc: intunericul! oricat va zbateti, nu reusiti sa iesiti la lumina! mai mult: o negati! fac eu o cheta si strang de un lampas si pentru tine! noroc bun!
      • -2 (20 voturi)    
        Aici nu suntem de acord! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:34)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Minerii au curajul sa intre in mine!

        Asta-i un las frustrat, e dintre cei care au aplaudat minerii!

        Asta-i dintre cei care le dadeau minerilor flori pentru ca bateau tineri cu ochelari, suspecti "anti-Iliescu". Neam de sluga, asta e!!!
    • -7 (11 voturi)    
      deja e mizerie ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:20)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ce scrieti si sper ca sunteti platit pentru asta, altfel este vorba de o ura ilogica, oarba ... si atunci este o problema reala de sanatate.
  • -10 (42 voturi)    
    bun discurs (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:09)

    Jericho [anonim]

    Mi-a placut discursul. A fost asezat, barbatesc (si-a recunoscut greselile), impaciuitor chiar cu unii care nu meritau (ex Dinescu). Elatceva decat Geoana care toarna numai miciuni, sau Crin care o stie pe doar "pe a matii".
  • -11 (41 voturi)    
    Cel mai bun discurs de pana acum (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:16)

    Mihaela Me [anonim]

    Preşedintele e cel mai tare!!!! Jos palaria! Va sustinem DOMNULE PRESEDINTE!

    :)
  • +13 (39 voturi)    
    Basescu 1TV (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:35)

    Moromete [anonim]

    Rdaule ! Intrebarile tale au fost redactate la PDL, lasa-ne cu circul asta ! Chiar nu intelegi ca lumea moare de foame si se bate pana la ultima picatura ptr un kil de faina ? Sau asa ai ajuns si tu sub acest regim? Am ajuns oficial o tara de cersetori ! Statul si-a anuntat falimentul nu mai poate fara imprumuturi URGENTE !
    • -3 (21 voturi)    
      mai usor (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:45)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

      Lumea nu a murit de foame nici pe vremea lui Ceusescu. Cine moare cu zile, moare ca si atunci din nepasarea, indolenta si prostia celor care ar putea sau ar trebui sa faca ceva.

      Cei care isi asteapta mincarea de la politicieni ar trebui ssa steaacasa pentru ca nu au inteles nici macar principiile elementare ale unui stat constitutional.
    • -7 (19 voturi)    
      Presedintele are dreptate (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:53)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Aberezi cu gratie. Niciun roman harnic nu va muri de foame, niciodata. Fuga de munca si prostia infometeaza, recunosc., numai ca nu cred ca doreai sa plangi pe umerii puturosilor si a prostilor. Imediat dupa 89, mai precis din vara lui 90 am parasit sectorul bugetar si am trecut in sectorul privat. Am invatat, in acest timp, ca numai un idiot asteapta de la stat cu mana intinsa, sau un prost. V-ati invatat sa stai cu mana intinsa la stat. La munca, fratilor, mai puneti mana si hraniti-va si singurei.
      • +10 (16 voturi)    
        Lui Bilbofil si Zexe care nu-s gaozari (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:33)

        Moromete [anonim] i-a raspuns lui zexe

        Vad o dorinta nespusa de a munci la voi, dar nu cred ca va sta bine sa nu fiti obiectivi. Tara este compusa din mai multe categorii sociale, un sef de stat trebuie sa se gandeasca la toti, daca unii reusesc prin forte proprii asta nu e meritul tovarasului ! Va repet totusi cu speranta ca acum va fi mai clar: Din foamea asta nu iese cu someri, taxe marite, accize si impozite mai mari ; Cunosc cazuri in satele romanesti unde se mananca numai odata pe zi ; Cine a condus tara 5 ani si la sf de mandat vine sa ne spuna ca undeva in viitor vom trai si noi mai bine de si Ei traiesc deja (Ei cu Ei , NOI cu Voi) in loc sa ne spuna si noua cam cu cat a crescut nivelul de trai , nu mai poate cere un nou mandat. Zexe nu noi stam cu mana intinsa, tovarasul tau ne-a transformat intr-o tara care traieste numai cu perfuzii; Se termina perfuzia si gata ! Fi serios si tu macar odata, e omeneste sa gresesti si tot omeneste sa recunosti !
        • +2 (2 voturi)    
          Ai dreptate..... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:14)

          Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Moromete

          am ajuns o tara inapoiata, o tara de cersetori. Asta este rezultatul conducerii Romaniei timp de 15 ani (11 direct si 4 in cardasie cu gasca tradatoare de la PNL) de catre PSD, Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Patriciu, Vantu si Voiculescu. Probabil ca vreti din nou, masochistilor! Sau, faci parte din "Liga"?
    • -1 (1 vot)    
      Ai dreptate..... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:05)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      am ajuns o tara inapoiata, o tara de cersetori. Asta este rezultatul conducerii Romaniei timp de 15 ani (11 direct si 4 in cardasie cu gasca tradatoare de la PNL) de catre PSD, Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Patriciu, Vantu si Voiculescu. Probabil ca vreti din nou, masochistilor! Sau, faci parte din "Liga"?
  • -9 (39 voturi)    
    român (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:57)

    bogdanstyle [utilizator]

    Ati observat ca puteti sa urmariti discursul Presedintelui fara sa iti fie rusine ca esti român? Din contra.
    Geoana si Antonescu....?! Am impresia ca respira doar noroi si invective..
    Alegerea este evidenta.
  • +10 (26 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:14)

    Ion I [anonim]

    "S-ar putea, daca va fi nevoie, sa mergem la desecretizarea documentatiei in cazul lui Omar Haysam.

    - Acolo veti vedea cel putin 11 informari trimise presedintelui Iliescu si 50 trimise lui Adrian Nastase despre ilegalitatile pe care le comite Omar Haysam,"

    daca e secretizat, atunci cum poate vorbi despre date din acest dosar?
    • -8 (24 voturi)    
      :) (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:36)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ion I

      esti cam talamb. secretizat inseamna ca nu este public. adica nu-l stie presa, eu, tu.
      presedintele tarii, membrii csat si alte persoane speciale (inclusiv ala de l-a scos din imprimanta) stiu despre ce este vorba in dosar.
      si-acu, o intrebare pt tine: dat fiind ca tocmai ti-am dovedit ca nu te poti baza pe logica ta, ca ai mari probleme de intelegere, de analiza si judecata, admiti ca mai bine nu te duci sa votezi deloc, ca risti sa votezi total gresit daca e sa te iei dupa capul tau?
    • -9 (23 voturi)    
      Afara ploua ! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 1:39)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      Ma Ioane, presedintele nu a dat din casa, cum s-ar spune. Presedintele a primit sarcina de la serviciul de contrainformatii sa declare chestia asta ca puna pe o pista falsa serviciile straine vizitate de geoana la Moscova. In fapt, am aflat pe surse, ca sunt mult mai multe sesizari. Cam fro 33 la Iliescu si fro 80 la Nastase. Pricepi ? Dar nu te agita, daca a promis omul ca le va face publice, stim cu totii ca se va tine de cuvant, asa cum a facut cu desecretizarea dosarelor cu jegurile de colaboratori ai fostei securitati.
    • +8 (20 voturi)    
      wow.. (Vineri, 13 noiembrie 2009, 3:07)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      cate voturi negative pentru talambul de Ion..
      asa..

      pai sa vedem ce zice unu' destept cu voturi pozitive: "secretizat inseamna ca nu este public". dar presedintele a facut public (adica acum le stie "presa, eu, tu") acele consemnari din dosar.. despre care ziceam in primul mesaj.

      cat despre zexe, da.. cam ploua..

      in fine, tara este plina de destepti si d'astia care poate si se pricepe la toate.. vedeti ca pe la clasa a doua se invata cum se raspunde la o intrebare ;)
      • -11 (15 voturi)    
        Răspuns pentru Ion I (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:21)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Ion I

        Dosarul e secretizat în sensul că nu pot deveni publice informaţiile care ar aduce atingere securităţii ţării. Băsescu a spus doar o parte din ceea ce putea fi spus...Cum ar afecta securitatea şi interesele României faptul că aflăm că Iliescu şi Năstase erau frecvent informaţi despre Haysam ? Tocmai, că nu ! Tu vrei să nu se afle nimic despre Mafie doar pentru că un dosar e secretizat ! Uite, că Băsescu şi noi suntem de altă părere !
    • -11 (15 voturi)    
      sa-ti explic (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:23)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Ion I

      pe intelesul tau: "secretizat" inseamna ca doar anumite persoane, inclusiv presedintete tarii au acces la informatiile continute in dosar, "desecretizat" inseamna ca tot poporul, deci si tu, poti sa citesti informatiile respective. simplu!
  • -13 (19 voturi)    
    Camere (Vineri, 13 noiembrie 2009, 3:31)

    cristoiu [anonim]

    Acum avem 2 camere. Senatul si CD. Basescu a propus sa avem o singura camera. Contracandidatii sunt contra Basescu. Le sugerez
    sa propuna 3 camere sau 4.
  • +1 (23 voturi)    
    gargara (Vineri, 13 noiembrie 2009, 4:33)

    tony [anonim]

    nici nu ma obosesc sa citesc ce mintiti d-nule basescu, e moale si catifelata nu? va uns cu bine?
    apropo de notele alea din dosarul secretizat, ati tinut minte numarul lor sau ati mai aruncat un ochi pe el inainte sa veniti la emisiune? il aveti acasa sub perna? foarte ingenios cum ati tras spre d-voastra evolutia evenimentelor si cum va agitati dupa aia cu alegerile anticipate....coincidentele astea....noi sa fim sanatosi si sa=l vedem pe moraru pe al cui mai catifeleaza dupa....si lasati vrajeala cu televiziunile care va injura ca sunt si cele care va periaza....doar nu vreti sa va pupe toata lumea, oricum nu sunt motive. tare urat sunteti......de oameni
  • +21 (23 voturi)    
    Comentariu nevinovat (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:27)

    Diletant [anonim]

    Mi se pare mie sau toti simpatizantii domnului Antonescu s-au hotarat sa comenteze acest articol? ...
  • -13 (25 voturi)    
    BRAVO ! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:31)

    ION [anonim]

    Bravo Domnule Presedinte ! Sunt mandru ca va luptati cu cei care dezinformeaza populatia ! Antenele si Relitatea sunt instrumente in mana mogulilor doar ca sa va descrediteze. Un lucru e sigur, suntem alaturi de Dumneavoastra pentru a arata tarii ce vor de fapt acesti mafioti de Vantu , Felix, Patriciu, Hrebenciuc, Vanghelie.....
  • -8 (30 voturi)    
    observatie (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:36)

    MirceaA [utilizator]

    vad ca s-a primit ordin de sus sa se invadeze forumul de discutii cu saltimbaci. Ciudat cum de la o zi la alta, tot ce este pro-Basescu este plin de minusuri. Am nimerit cumva pe forumul Antena 3?
    • -11 (27 voturi)    
      comparatie (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:43)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      faceti comparatie intre comentariile de aici si cele de la articolul "Alta liga". Nu vi se pare ciudat? Papagalii astia n-au stiu niciodata ce inseamna MASURA. Ba sunt sub cal, ba peste cal, dar niciodata in sa.
    • -12 (26 voturi)    
      raspuns (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:14)

      mar [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Nu au venit aplaudacii de la Moscova. Acum dau cu minusuri, ulterior trebuie sa pregatim ceasurile si ce mai sclipeste prin casa. Iar cei mari mai gsesc cate una, cate alta prin aceasta tara.
      Au senzatia ca daca dau cu minus ne vom speria! De 50 de ani nu stiu decat politica pumnului in gura.
      Eroare de logica, ei cu minusurile noi cu stampila si VOTUL.
      • -16 (22 voturi)    
        Răspândacii... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:04)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui mar

        ...au fost în "misiune" imediat după Naşul şi până pe la orele 4 - 4:33.
        • +1 (3 voturi)    
          revenire (Vineri, 13 noiembrie 2009, 19:54)

          mar [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

          Au venit aplaudacii de la Moscova. Acum dau cu minusuri, ulterior trebuie sa pregatim ceasurile si ce mai sclipeste prin casa. Iar cei mari mai gsesc cate una, cate alta prin aceasta tara.
          Au senzatia ca daca dau cu minus ne vom speria! De 50 de ani nu stiu decat politica pumnului in gura.
          Eroare de logica, ei cu minusurile noi cu stampila si VOTUL.
  • +8 (30 voturi)    
    Basescu la emisiuni (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:09)

    DMihai [anonim]

    Eu atat vreau sa vad, pe Basescu intr-o emisiune pe TVR1 alaturi de contracandidati, asa cum a fost in 2004...
    Dar stie ca o sa piarda alegerile daca o s-o faca, asa cum sa intamplat cu bombonel in 2004 ...
  • +7 (31 voturi)    
    Repetentu' Presedinte (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:24)

    Alexu [anonim]

    Nu am inteles niciodata cum poate avea atatia simpatizanti , uitandu-ma insa la cat drag de scoala au generatiile care acum au varste de 18-35 ani incep sa inteleg. Ei se identifica cu acest analfabet , care a trecut clasa cu porcu' . Este considerat " de-al nostru" , "nu face pe desteptu'" ( nici nu ar avea cum ) . Asa ca aceasta ne este soarta, daca cineva avea grija ca idiotul sa nu termine scoala , sa nu i se dea pe mana vaporase , sa nu i se dea pe mana flota , acum am fi fost mai feriti de asemenea pericole. Urmeaza sa vedem ce potentati ne mai ofera serviciile fiindca sunt numai oameni inteligenti in PDL ( Videanu , Negoita, Udrea etc ._)
    • -4 (8 voturi)    
      lasa-ne (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:01)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alexu

      hai sa ne intalnim si sa vedem care dintre noi e mai scolit si mai inteligent. promiti ca votezi ca mine daca te dovedesti mai slab?
    • 0 (2 voturi)    
      va rugam sa ne iertati (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Alexu

      nu ne putem ridica la nivelul academicianului Vanghelie si nici la eroul Voiculescu.
  • +9 (25 voturi)    
    da bine... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:47)

    liviu_ [utilizator]

    basecu iar e bun la dat din gura si atat....
    dar ce a facut ca presedinte??? nimic...
    incepe sa-i critice pe altii dar nu e cu nimic mai prejos...
    oricum cred ca de alegeri o sa ma pregatesc de targul de carte, sau o sa stau la computer, sau o sa tai frunze la caini... orice este mai bun decat sa ma duc la fot, cand nu am pe cine vota.
    • -3 (5 voturi)    
      Mai degraba (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:18)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      am impresia ca tu tai frunza la caini de multa vreme. Pari chiar specialist. Basescu "e bun la dat din gura"? Si ia zi cinstit, te deranjeaza ce-i iese din gura? Chestia asa cu "nu e cu nimic mai prejos", tine mai degraba de educatia primita la vreo scoala de securitate, acolo unde te-au invatat ca in situatia in care cineva spune un adevar sa i se replice ca nici el "nu e cu nimic mai prejos". Nu mai tine tactica asta gagiule. Basescu a facut niste declaratii extrem de interesante, in care spune niste lucruri grave dar foarte adevarate despre mafia politico-economica cu increngaturi extrem de puternice la Moscova. Asta te deranjeaza de fapt pe tine. Insa nu-i problema, continua sa tai frunza la caini! La asta se pare ca te pricepi cel mai bine. Oricum, Basescu va fi reales si fara "efortul" tau. Spre uriasa ta dezamagire. Dar si a celor care invart zeci de milioane de euro ca sa-l dea jos pe presedinte. Cetatenii onesti ai acestei tari nu sunt atat de fraieri pe cat ii considera unii. Tu si altii ca tine au mintile spalate si nu mai pot face deosebirea intre adevar si minciuna. Ati ajuns sa negati pana si evidenta. Ceea ce este foarte grav. Numai un fanatic nu mai poate deosebi realitatea de minciuna.

      P.S. Va fi mare deranj printre cei ca voi dupa ce, in seara de 6 decembrie veti afla ca Basescu a fost reales presedinte. Veti simti o mult mai mare dezamagire decat cea pe care ati trait-o dupa esecul suspendarii presedintelui. Va doresc tuturor cosmaruri placute in toate noptile ce vor urma dupa data de 6 decembrie!
  • +11 (23 voturi)    
    Tezele de la Taraf TV (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:54)

    Vlad [anonim]

    Hotnews, nu uitati ca presedintele a vorbit si la taraf TV, sau etno TV, nu mai stiu. De ce nu relatati cu profesionalism tezele de la taraf tv?
  • +6 (26 voturi)    
    B1TV (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:02)

    anonim [anonim]

    O televiziune sluga a lui Basescu. Un fel de Antena 3.
    Cine se uita la mizeria asta?
    • 0 (2 voturi)    
      Se uita... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 19:21)

      nel [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Se uite cei care nu se uita la mizeriile de A3 si R...
      Logic
  • -8 (16 voturi)    
    Basescu nu are un candidat pe masura (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:11)

    orangex [anonim]

    Daca Dl Geoana era in alt partid poate mai avea sanse. Dar sustinut de partidul lui Vanghelie, Iliescu, Nastase si Hrebenciu de la mine nu va primi votul.

    Pe Crin Antonescu mi-a fost dat sa-l ascult acum 3 ani intr-o emisiune la Radio. Rar mi-a fost dat sa aud limbaj mai violent la un politician. In loc sa-si expuna argumentele pe un ton civilizat arunca invective.

    In loc sa-si transforme averile in avutii, asa zisii moguli dau dovada de caracter si moral indoielnic si isi folosesc banii pentru interese satisfacerea intereselor meschine proprii.
    Dar nu ai cum sa faci asta daca la baza averii tale sta tocmai furtul, nu-i asa?
  • -7 (15 voturi)    
    Despre Haysam.... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:09)

    Batranul rege Lear [anonim]

    omul lui Iliescu, Hrebenciuc, Vasile, babacul intrigantei Marie-Jean participanta la circul cu rapirea care era sa se termine rau, si alte hahalere din PSD vom afla dupa desecretizarea dosarului, imediat dupa alegeri.
    Intre timp, constatam actiuni jegoase de santaj efectuate de "moralistii" lui Vantu si Voiculescu, vizita lui Geoana la stapanii de la Moskova si trecerea Registrului comertului la CCIR, patronata de "onorabilul" Vlasov,socrul lui David, membru al cardasiei PSD/PC/PNL/UDMR, pentru a pregati privatizarile frauduloase in cazul in care Geoana sau Antonescu ajung la presedintia romaniei.
    • +3 (11 voturi)    
      Pe mine mă distrează... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:00)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      ...cum se chinuie pesedulele să dea minusuri, însă doar la articolul ăsta, cel mai periculos pentru ei ! Alte articole sunt lăsate de izbelişte, s-au concentrat pe ăsta închipuindu-şi că pot schimba percepţia publică ! Adică, ei cred că lumea va zice "ce bine că Iliescu i-a luat în Jermania pe Haysam şi Munaf, cu soţiile..." Când a zis Băsescu acum câteva zile că le trimite buzduganul, nici nu bănuiau ce-i aşteaptă ! Acum, au început să intuiască, dar orice mişcare fac, tot greşită e...chiar dacă tac.
      • +1 (5 voturi)    
        Evident ca ai dreptate... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:08)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

        fapt pentru care mai postez o data comentariul meu...
        Despre Hayssam, omul lui Iliescu, Hrebenciuc, Vasile, babacul intrigantei Marie-Jean participanta la circul cu rapirea care era sa se termine rau, si alte hahalere din PSD vom afla dupa desecretizarea dosarului, imediat dupa alegeri.
        Intre timp, constatam actiuni jegoase de santaj efectuate de "moralistii" lui Vantu si Voiculescu, vizita lui Geoana la stapanii de la Moskova si trecerea Registrului comertului la CCIR, patronata de "onorabilul" Vlasov,socrul lui David, membru al cardasiei PSD/PC/PNL/UDMR, pentru a pregati privatizarile frauduloase in cazul in care Geoana sau Antonescu ajung la presedintia romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    In concluzie (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:08)

    Sile [anonim]

    Avem o constitutie schweizer, mai mult gaura decit brinza, de aia nu am facut in 20 de ani nici o brinza. Abia dupa ce vom pune o temelie sanatoasa si vom construi pe ea legi sanatoase, vom putea spune ca trenul nostru a terminat manevrele in gara si a pornit pe un drum lung si greu, dar care duce undeva, nu aiurea.Aduc un singur argument: comparati statutul proprietatii din constitutia din 1923- proprietatea este sacra, inviolabila si garantata prin lege cu cel din constitutia actuala, luind in considerare si afirmatia publica a d-lui Ion Iliescu: proprietatea este un moft. Asa ca asteptam cu interes.
  • -1 (1 vot)    
    alooo... sobolanii... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:31)

    MirceaA [utilizator]

    mai aveti de votat cu minus inca vreo mie de postari la toate celelalte articole si va puteti lua banii.
  • 0 (0 voturi)    
    O fi Basescu un apropiat al Rusiei sau nu ? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 9:55)

    Robert [anonim]

    Ma intreb ... si pe zi ce trece, din analiza informatiilor pe care le arunca in presa, ne dam seama ca sunt sanse mari sa fie adevarat.
    Defapt, eu unul sunt convins, ca si de altfel multi oameni cu care am discutat pe tema asta.
    Suspiciunile:
    Barack Obama a fost invitat de Basescu sa viziteze Romania si a refuzat ... subtil.
    S-ar parea ca nu il prea agreaza probabil din motive ce il aseamana pe "dictatorul" Basescu cu Putin.
    Daca Basescu prinde al 2-lea mandat, va fi o dictatura institutionala (adica un fel de "democratie autoritara" cum le place s-o numeasca)
    mai ales ca vrea un parlament unicameral pe care sa-l controleze ... cum a facut si Putin. Si dupa ce expira al 2-lea mandat sa fie prim ministru si
    sa-l puna pe Boc presedinte ca sa-l controleze cum vrea.
    Sa nu uitam ca Rusia are Parlament Unicameral !!!
    Dar in Europa, toate tarile au parlament bicameral in afara de:
    - Monarhiile nordice si Portugalia care are statut de monarhie
    - Ungaria, dar aici presedintele este ales de parlament, deci nu se poate institui o dictatura, ca-l dau jos pe presedinte 1-2.
    Ce ma amuza sunt cursurile d-lui Boc de Drept Constitutional in care critica vehement idea de parlament unicameral, sustinand cu tarie ca
    din cate se pare un presedinte "prea" puternic si un parlament unicameral este cam ... dictatura, doar ca domnului Boc i-a fost stearsa memoria
    ca in filmul Eraser de TATUCUL BASESCU
    Eu ce stiu este ca fie Crin Antonescu, fie Geoana ... tot mai bine.
    Macar Geoana a fost ambasador in USA si ar fi mai sustinut de americani decat domnul Basescu ... nu de rusi, desi paradoxal Basescu incearca sa demonstreze
    viceversa ! Ne crede niste idioti.
    Si ce am auzit in seara asta privitor la faptul ca Basescu a fost implicat cu Haysam in ceva extrem de dubios de a trebuit un procuror sa iasa la rampa si sa spuna
    vrute si nevrute, inclusiv ca a fost intimidat de procurorul general de pe vremea aia la comanda politica.
    ...