Valeriu Stoica la RFI : Exista o nemultumire in PD-L fata de modul in care au fost impartite ministerele, dar Guvernul are sprijin masiv in partid

de RFI     RFI Romania
Marţi, 22 decembrie 2009, 12:03 Revista Presei | Radio TV

Valeriu Stoica
Foto: Agerpres
Exista o anumita nemultumire in PD-L fata de modul in care au fost impartite ministerele, dar Guvernul are sprijin masiv in interiorul partidului, a declarat vice-presedintele Valeriu Stoica intr-un interviu pentru RFI. Politicianul a mai afirmat ca raspunderea asumata de actuala conducere a PNL de a nu intra in Guvern cu PD-L se va deconta la un moment dat.

  • "Este firesc sa existe discutii intr-un asemenea moment important. Aceste discutii sunt facute insa in cadrul democratic al partidului, ele primesc solutii potrivit procedurilor noastre interne. Oricata nemultumire ar exista la un moment dat fata de anumite solutii privind componenta Guvernului, important este ca in interiorul partidului exista o sustinere masiva pentru acest Guvern. Tensiune e prea mult spus. Repet, au existat discutii firesti, pentru ca intotdeauna cand e vorba de formarea Guvernului exista idei, sugestii, propuneri si nu intotdeauna poti sa dai satisfactie tuturor ideilor si propunerilor, ca urmare exista si o anumita nemultumire, dar important este daca in ansamblu exista sustinere din partea partidului. Aceasta sustinere este indiscutabila”.
Despre refuzul PNL de a intra la guvernare:
  • “Imi manifest inca o data regretul ca Partidul National Liberal a refuzat sa participe la guvernare - am in vedere in primul rand conducerea actuala a Partidului National Liberal - este o uriasa raspundere pe care aceasta conducere si-a asumat-o. Pentru a doua oara, PNL refuza sa participe la o guvernare de dreapta - a facut-o pentru prima data in decembrie anul trecut, o face pentru a doua oara in decembrie acest an. Nu am nici o indoiala ca aceasta raspundere a actualei conduceri se va deconta la un moment dat. Eu sper ca va veni vremea cand PNL isi va gasi locul in mod firesc alaturi de Partidul Democrat Liberal intr-o guvernare de dreapta si ma gandesc ca atunci intr-adevar vom avea o majoritate confortabila. Deocamdata, in conditiile date, nu am avut incotro. Avem o majoritate fragila, dar important este ca in acest Guvern se regasesc nu numai membri PDL si membri UDMR, exista si independenti. Cred ca exista un aport substantial de competenta profesionala in acest Guvern, este un atuu pentru perioada foarte dificila care urmeaza".


Citeste mai multe despre   



















2386 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    Independenti care sunt de fapt... (Marţi, 22 decembrie 2009, 12:32)

    Florin [anonim]

    fosti acoliti ai PSD, care din dorinta de a scapa de dosarele portocalii, si-au cunoscut interesul si au intra la guvernare. Nici Boc IV (parca suntem in filmele cu Sora 13 si Bruce Lee) - BOC se intoarce, BOC loveste din nou si Intoarcerea dragonului BOC :):):) nu va face purici multi, poate paduchi ....
  • -5 (5 voturi)    
    amenintare (Marţi, 22 decembrie 2009, 12:38)

    adrianS [anonim]

    Valeriu Stoica stie ce stie. PDL a pus la cale de mult distrugerea PNL si a democratiei, in general. Iata o dovada aici: http://cparpc.presidency.ro/upload/Raport_CPARPCR.pdf
    Numai ca domnul Valeriu Stoica nu stie, sau se face ca nu stie proverbul cu "cine sapa groapa altuia..."
  • +4 (4 voturi)    
    De cand..... (Marţi, 22 decembrie 2009, 12:58)

    Izolatu' [anonim]

    a aparut pe scena politica o varianta anti-comunista, ca s-a numit “Conventia democrata”, sau “Alianta DA” sau PD-L, intotdeauna am votat cu ei. Deci, si la ultimile alegeri l-am votat pe dl. Basescu.
    Ce ma nelinisteste insa, este aceasta goana nebuna pt ocuparea locurilor in guvern; cutare este pila lui cutare, sau: "Este firesc sa existe discutii intr-un asemenea moment important”.
    Ce este asa de important doamnelor si domnilor alesi ai poporului?
    De ce conteaza atat de mult care sunt ministerele cu multi bani?
    Pentru ce si cine sunt acei multi bani pt care va incrancenati in lupta?
    Chiar nu vedeti domnule Boc, domnule presedinte Basescu, cat de penibili sunt cei care va inconjoara?
    Nu le pasa de loc de cei de care au fost alesi, ci le pasa enorm de mult de propriile buzunare!
    Daca le-ar fi pasat de noi, noi alegatorii, atunci nu ar mai fi fost discutii, iar accesarea posturilor de ministrii din guvernul BOC IV ar fi fost posibila si de catre unii oameni onesti, profesionisti si pusi pe scoaterea noastra a tuturor (nu numai a lor) din criza financiara.
    Sunt convins, ca oricare partid ar fi facut guvernul, la fel ar fi procedat in alegerea ministrilor, dar eu, ca votant pro PD-L si dl Basescu, ma asteptam la mai multa responsabilitate.
    Daca si de data asta, asteptarile noastre (pentru o ROMANIE mai buna, un trai de viata decent, un mediu de afaceri mai stabil si mai sanatos) vor fi inselate, atunci va intreb domnilor alesi: la urmatoarele alegeri pe cine veti mai putea insela cu sloganuri de cinste, corectitudine si binele tuturor?
    Eu sper ca acest guvern sa fie pe masura asteptarilor noastre.
    Asa sa ne (va) ajute Dumnezeu!
    • -1 (1 vot)    
      spei?Atit? (Marţi, 22 decembrie 2009, 14:07)

      maka [anonim] i-a raspuns lui Izolatu'

      @izolatu
      Nu ai logica. Intii spui ca se bat pe ministerele cu bani, ca nu au cautat profesionisti ,apoi speri sa te4 ajute Dumnezeu.Pai te ajuta, dar nu iti baga in traisat!Spera,ce sa iti spun, pina o sa mori de foame,spera ca o sa iti lase ceva nefurat Boc si Basescu.Poate poseta lu Udrea
      • +1 (1 vot)    
        te cam repezi si mananci litere ! (Marţi, 22 decembrie 2009, 14:39)

        Izolatu' [anonim] i-a raspuns lui maka

        Daca nici speranta nu mai este, atunci draga "maka" las-o balta!
        Eu nu vreau nici sa acuz pe nedrept, dar nici sa stau impasibil la ceea ce este in jurul meu, dar cred ca dreptul la SPERANTA nu mi-l poate lua nimeni, nici macar TU !
        Nu vreu sa intru in polemica cu tine, care dai cu bata vorbei in dreapta si in stanga, asa cum fac comunistii: nu poti sti de pe acum ce va fi, deci avem dreptul la speranta.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot respectul pe de o parte... (Joi, 24 decembrie 2009, 20:08)

    Emil [anonim]

    Tot respectul pe de o parte D-le Stoica, pentru ca ai reunificat PNL-ul rupt in bucati printre altii de Patriciu etc, dar cum ai ajuns sa constitui "un sprijin masiv" pentru axa Basescu - Udrea ramane o enigma. Vaci parte dintr-o categorie de oameni politici de elita... care nu prea mai au ce sa caute in politica actuala.
  • 0 (0 voturi)    
    Problema talibanilor portocalii (Luni, 28 decembrie 2009, 17:17)

    Anti-Băse [anonim]

    Nu reuşesc să înţeleg cum oameni maturi, inteligenţi, posedând o bună cultură politică, pot fi seduşi de nişte oligarhi mafioţi. Uitaţi ce chef monstru a organizat de ziua ei metresa prezidenţială din Plesh-koy, care va gestiona în anul de criză 2010 un buget de 3,7 mld. euro. Desigur, va avea grijă ca, atât ea cât şi ceilalţi infractori, precum Videanu, Blaga şi Berceanu, nelipsiţi de la masa ciolanului, să sifoneze din buget pentru ei şi camarila portocalie. Oameni buni, treziţi-vă. Veţi plânge iar că nu sunt bani pentru salarii şi pensii de subzistenţă.