Deputatul PSD Mugurel Surupaceanu, initiatorul "taxei pe avere": Nu vor fi impozitate sumele din contul curent

de RFI     RFI Romania
Joi, 14 ianuarie 2010, 15:02 Revista Presei | Radio TV

Mugurel Surupaceanu
Foto: Surupaceanu.ro
Deputatul social-democrat Mugurel Surupaceanu, care a depus in Parlament o propunere legislativa pentru instituirea unui impozit anual pe averile mai mari de 500.000 de euro, a explicat la RFI Romania ca proiectul de lege prevede si anumite deduceri. "Sumele din conturile curente nu vor fi impozitate", precizeaza parlamentarul.

„Anumite cheltuieli care se fac cu aceste bunuri, si ma refer aici in special la cheltuielile de reparatii cu bunurile mobile sau imobile, de exemplu cu masinile sau cu cladirile, asigurarile care se platesc cu aceste bunuri, impozitele si taxele care au fost deja platite se scad si acelea… Deducerile se vor scadea din valoarea averii, apoi ce rezulta se va impozita cu 0,5% daca depaseste suma de 500.000 de euro”, a spus Surupaceanu.

Deputatul social-democrat a mai atras atentia ca “nu doresc sa impozitez sumele din conturile curente care sunt in tara pe cand in Franta se impoziteaza, ori s-au impozitat si au determinat la un moment dat un efect -sa-i spunem negativ – si au plecat foarte multi bani din bancile franceze in paradisuri fiscale sau in alte banci din strainatate”.

De asemenea, in declaratia sa pentru RFI, Mugurel Surupaceanu a aratat ca „valoarea de 500.000 de euro este una care este bine corelata cu realitatea noastra din teren.” 


Citeste mai multe despre   



















822 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Bogatasi, mutati-va in Bulgaria (Joi, 14 ianuarie 2010, 15:24)

    Ion [anonim]

    Bogatasi, mutati-va in Bulgaria , iar in Romania sa ramina doar cei mai saraci...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se duc ei..... (Joi, 14 ianuarie 2010, 15:36)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Nu ca nu da bine sa fii "bulgar":, dar impozitul perceput de mafia e muult mai mare iar amenzile sunt muuult mai greu de suportat! Uneori, sunt chiar mortale!!!
  • +2 (4 voturi)    
    parerea mea ! (Joi, 14 ianuarie 2010, 15:47)

    danutlvd [utilizator]

    am avut ocazia sa ascult pe acest individ care mai este si ales ca reprezentat al poporului " parerea mea este ca este prost, dar daca spun prost spun prea mult, el se coboara sub prost, a elaborat ceva asa ca sa justifice prezenta sa pe acolo pe la parlament si ca membru psd, dar principiile de baza, unele definiti care sunt necesare in elaborarea unei legi ca sa fie corecta, habar nu are, nu stie sa explice, nu stie sa defineasca ceva, tipic comunist; seamana forte bine cu comunistii din '48, dar mai are rost sa scriu ?
    • +1 (1 vot)    
      Nu numai ca e prost, (Joi, 14 ianuarie 2010, 18:18)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui danutlvd

      mai prost ca Vanghelie, dar e lipsit total de bun simt. Seamana foarte mult ca atitudine cu un europarlamentar PNL Busoi parca il cheama. Amandoi vorbesc fara sa asculte.
      L-am urmarit alaturi de dl. Frunda care are clas; a fost jalnic, penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    ideie buna (Joi, 14 ianuarie 2010, 16:16)

    Petrovici [anonim]

    Eu ziceam sa se impoziteze cu 80 % orice suma de bani care nu se justifica din castigurile licite ale unui cetatean (salarii, pensii, contracte). Asa e in SUA si Canada daca nu chiar mai rau. Acolo, daca nu justifici niste castiguri care iti intra in banca te baga la spalare de bani si te si inchide.
    Sustin ca ar trebui recuperate sumele de bani depuse in strainatate si impuse impozitarii in tara. Canadienii au cerut si au obtinut conturile concetatenilor din bancile elvetiene si le-au impozitat veniturile respective. Chiar Patriciu mentioneaza existenta a miliarde de euro in banci din exterior. E pacat ca nu se utilizeaza aceasta sursa mare de venituri pentru bugetul sarac al tarii.
    E foarte curios cum aceasta lege e prezentata de un PSD-ist ai carui sefi cred ca fac spume la gura cand au vazut-o : Tamara, Voiculescu, DIP, baronii locali. Vanghelie si-a luat o masina pentru care i-ar fi trebuit veniturile salariale de pe vreo suta de ani !!? Cum de nu-l intreaba nimeni de acest aspect. Ce alte surse de castig are dumnealui ?
    Aceasta lege vine in conflict cu interesele partidului si prin prisma legaturilor cordiale cu oligarhia lui Patriciu, Voiculescu, Vantu care s-a format in timpul stapanirii PSD si cu largul consurs al acesteia. Nu degeaba s-a dus Geoala in insulele Caraibe la odihna dupa marele efort de a pierde alegerile.
    Mai marii PSD-PNL isi fac concediile in Monaco, Caraibe, Brazilia. Mai marii PDL se duc la Sinaia si acolo sunt luati in suturi de tonomatele oligarhice.
    • 0 (0 voturi)    
      idee tampita (Sâmbătă, 27 martie 2010, 14:06)

      Stonovici [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      Nu stii cum e in USA si Canada. Dar le dai exemplu cand si in Romania e ca acolo. Ai naibii comunistopati, cand vor sa oprime cetateanul, iau cele mai cretine chestii din lumea asta (de obicei sunt in capul lor, in realitate nu-i asa), dar cand e vorba de chestiuni pozitive, nici vorba.

      Ai idee cat de usor e sa deschizi o firma in USA? Habar nu ai. Compara cu Romania. Vezi cum e cu taxarile la firme in USA versus Romanistan, si dupa aia mai vorbim de comparatii.
  • +1 (1 vot)    
    Exista legea (Joi, 14 ianuarie 2010, 17:14)

    romanashul [anonim]

    18 din '68, cea cu venituri ilicite. Trebuie numai aplicata.
  • 0 (0 voturi)    
    EI CA PARLAMENTARI NU-SI DECLARA AVERILE, DA' (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:32)

    Sal [anonim]

    Sigur, ca da, parlamentarii nici macar n-au bunul simt sa-si declare complet averile si/sau le "ascund" pe numele rudelor, desi cand acceseaza o functie publica stiu ca "declaratul" vine la pachet cu functia! Dar la o adica, hai sa impozitam tot, chiar si de-acolo de unde nu e!!! Eu am muncit 20 de ani de mi-au sarit ochii si acum am o casa pe care am facut-o cu 75 de mii de euro, pe un teren la marginea pamantului de 20 de mii de dolari - luate amandoua, subliniez, din bani impozitati si ras-impozitati - pe salariu, pe profit, pe dividende - si-acum din cauza speculatiilor imobiliare, aud ca face 300 de mii de euro casa si 360 de mii de euro terenul, asta doar din cauza speculatiilor imobiliare incurajate la maxim in ultimul cincinal, de parca erau singurul motor al economiei! Frateeeee, dar eu nu vreau s-o vand, nu mai intereseaza valoarea ei de piata, e casa in care locuiesc si-atat (si oricum imi e impozitata anual la valoarea la care vrea muschiu' statului, nu la aia de cumparare sau constructie), asta ma face pe mine om bogat ???!!! Pai daca "da" si sunt ei atat de destepti la stors banul din chestii fictive sau inventate artificial, sa vina statul sau Dl. Surupaceanu sa mi le cumpere cu 660 de mii de euro, ca li le dau cu amandoua mainile si ma mut dracului in Spania, unde se gasesc case la 100 de mii de euro, iar de diferenta nu mai muncesc o zi in viata mea! Si-o sa si traiesc 100 de ani, doar asa pentru ca nu ma mai enervez sa traiesc intr-o tara in care omul de rand este batjocorit in continuu!!! Ei, le convine?
  • 0 (0 voturi)    
    prost (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:33)

    victor [anonim]

    un prost(de bubuie locul) arunca un bolovan si zeci de destepti ( bogatii romaniei ) se chinuie sa-l comenteze .nu merita nici macar sa-l bagam in seama pe fraier .
  • 0 (0 voturi)    
    TREBUIE JUSTIFICATA PROVENIENTA (Joi, 18 februarie 2010, 22:06)

    grecu [anonim]

    A cest domn are cred si el avere ne justificata ,pentru simplu fapt ca atunci cand aceasta lege se aproba inseamna ca ,averea este legala. Dar mai intai trebuie reactivata legea 18 a lui CEAUSESCU ,merita majusculele pentru ca aceasta lege este foarte actuala si trebuie luate la puricat toti meleardarii de mucava, toti cei care au averi care depasesc castigurile ne justificate,facute subteran ,care nu au fost platite impozite si salariatii au fost platiti la negru.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau nu... (Sâmbătă, 27 martie 2010, 14:09)

      Trebuie [anonim] i-a raspuns lui grecu

      Un principiu in drept, fundamental, spune ca omul trebuie considerat nevinovat pana dovedeste contrariul. La fel functioneaza si logica, exista o chestiune numita 'burden of proof'. Individul cu 'trebuie' sfideaza si principiile fundamentale ale dreptului, si logica.

      Conform unei asemenea legi, se poate lua orice cetatean si baga in puscarie, pana isi dovedeste nevinovatia. Si sa-l vad eu pe ala care are chitanta pentru chilotii de pe el. N-ai, ai obtinut ilicit, stai naibii in puscarie.