Cristian Preda (PDL) : In politica nu trebuie sa conteze doar vocile bogatilor

de RFI     RFI Romania
Luni, 25 ianuarie 2010, 19:06 Revista Presei | Radio TV

Cristian Preda
Foto: HotNews.ro
Euro-parlamentarul PDL Cristian Preda militeaza pentru modernizarea Partidului Democrat Liberal. Deputatul european a afirmat, intr-o declaratie pentru RFI, ca diversitatea opiniilor intr-un partid este un lucru esential.

"Cred ca trebuie facut un efort sistematic pentru a aduce in politica romaneasca oameni care sunt pe de o parte competenti in domenii foarte precise, pe de alta parte oameni a caror parere trebuie sa conteze. In politica nu trebuie sa conteze doar vocile si ideile celor care dintr-un motiv sau altul sunt bogati. Trebuie sa vina voci cat mai diverse si cat mai competente", a declarat Preda.

Euro-parlamentarul considera ca PDL trebuie sa preia din viziunea populara a familiei politice europene din care face parte.

"Suntem un partid mare, cel mai mare din Romania, tinem de cea mai mare familie politica din Europa, familia populara. Trebuie sa preluam din viziunea europeana de astazi, a politicienilor populari, idei, solutii, sa ne dam o definitie foarte clara. E vorba de valori pe care le imbratiseaza aceasta familie, de o sincronizare absolut necesara cu ceea ce inseamna politica europeana astazi", explica Preda.

Doi euro-parlamentari importanti ai PDL, Cristian Preda si Monica Macovei au propus o clarificare doctrinara a partidului. Cristian Preda a criticat in ultimele saptamani conducerea formatiunii, a cerut reforma PDL, improspatarea formatiunii.


Citeste mai multe despre   






















915 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    De ce nu incercaţi să atrageţi şi profesionişti, (Luni, 25 ianuarie 2010, 19:29)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    De ce nu incercaţi să atrageţi şi profesionişti nu neaparat intelectuali ?
    Dacă veţi avea numai oameni abili, până la urmă veţi claca !
    Numai criteriul cine cotizează avansează ....contează ?
    • +1 (3 voturi)    
      Comparatie (Luni, 25 ianuarie 2010, 23:05)

      Vlad Tepes [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      PDL are cea mai mare sansa se se reformeze. Sa facem un exercitiu de comparatie: Emil Boc, Cristian Preda, Monica Mocovei, Roberta Anastase, Gheorghe Falca, Traian Ungureanu, Oana Badea, Mihai Stanisoara, Toader Paleologu, Daniel Funeriu, Liviu Negoita, Raluca Turcan, Gheorghe Flutur, Mircea Toader, Gheorghe Scripcaru pe de-o parte la PDL si Ion Iliescu, Adrian Nastase, Marean Vanghelie, Radu Mazare, Marian Oprisan, Miron Mitrea, Nicu Banicioiu, Aura Vasile, Liviu Dragnea, Serban Nicolae, Dan Nica, Ecaterina Andronescu, Viorel Hrebenciuc la PSD. Cine poate sa modernizeze Romania?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:05)

        miha [anonim] i-a raspuns lui Vlad Tepes

        Romania in mod cert poate fi reformata de catre PDL. Trebuie doar sa ii lasam si o faca si sa ne dezobisnuim de prostul obicei de a critica absolut orice lucru, fara a-l analiza inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      adevar graiti (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:02)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      PDLul are cea mai mare sansa de pana acum, Sansa de a demonstra ca se poate reforma si ca ne poate reprezenta cu succes. Sansa de a arata ca politica lasa loc si comportamentului civilizat si de bun simt!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 26 ianuarie 2010, 17:59)

      andr33a [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      din fericire calitatile aceste sunt regasite in membrii pdl. cu schimbare sau fara, cu sigla noua sau veche, mar sau portocala, oamenii sunt aceeasi, de calitate, inteligenti, profesionisti si onesti!
    • 0 (0 voturi)    
      PDL (Luni, 1 februarie 2010, 22:38)

      Hermes [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Castigatorul va fi acela care stie sa combine avantul d-lui Preda cu puterea d-lui Blaga.
      Iar cu cine cotizeaza nu este valabil !
      Cotizatia este dupa posibilitati si dupa, mult dupa.
  • +2 (2 voturi)    
    money talks (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:15)

    john doe [anonim]

    when money talks, bullshit walks !
  • -1 (1 vot)    
    jmekeri (Luni, 25 ianuarie 2010, 21:05)

    taranistu [utilizator]

    Vreti sa scoateti in fata "bajetii" saraci care sa aduca voturi pentru "cefele groase" din partid. Jmekerie veche. Va aduc aminte ca PSD aduna cu sarg voturi de stanga pentru nababii rosii din partid.
    La cum stam cu electoratul romanesc, din pacate, aveti sanse...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce conteaza in realitatea romaneasca (Luni, 25 ianuarie 2010, 22:43)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Dle,am impresia ca ai o perceptie livresca asupra realitatilor romanesti! Care politica, care partide, care bogati, care competente? Aici o adunatura de derbedei (politicieni) jefuiesc (administreaza) birul (bugetul) adunat prin cutuma (viata sociala). Unii fura mai mult (afaceristi de succes) si incearca sa-si pastreze averea si pozitia care le este disputata de alti derbedei (politicieni)....
  • -1 (1 vot)    
    Comparatie (Luni, 25 ianuarie 2010, 23:04)

    Vlad Tepes [anonim]

    PDL are cea mai mare sansa se se reformeze. Sa facem un exercitiu de comparatie: Emil Boc, Cristian Preda, Monica Mocovei, Roberta Anastase, Gheorghe Falca, Traian Ungureanu, Oana Badea, Mihai Stanisoara, Toader Paleologu, Daniel Funeriu, Liviu Negoita, Raluca Turcan, Gheorghe Flutur, Mircea Toader, Gheorghe Scripcaru pe de-o parte la PDL si Ion Iliescu, Adrian Nastase, Marean Vanghelie, Radu Mazare, Marian Oprisan, Miron Mitrea, Nicu Banicioiu, Aura Vasile, Liviu Dragnea, Serban Nicolae, Dan Nica, Ecaterina Andronescu, Viorel Hrebenciuc la PSD. Cine poate sa modernizeze Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    multa confuzie (Marţi, 26 ianuarie 2010, 1:01)

    euroscepticul [anonim]

    Pe linga multa confuzie ,mai este si un neadevar,sa nu-i spunem chiar minciuna ,cea referitoare la dimensiunea partiduluiStimate domnule Preda,cred ca in situatia de fata,marimea nu conteazaPDL-ul a obtinut numarul de senatori si deputati ,din cumularea voturilor anti PSD deci voturi negative,Ce a urmat dupa alegerile prezidentiale stim foarte bine Consider ca este cea mai ampla racolare de parlamentari ,vorba cuiva de la Decebal incoaceToti transfugii de la PNL si PSD ,va confera astazi o majoritate conjuncturala.Cine a tradat azi face acelasi lucru si maineOdata cu disparitia marinarului(speram sa fie viata si dupa Baselu) dispare si partidul.Dumneavoastra aveti multe probleme de clarificat.Va trebuie doctrina ,un set de valori in care sa si credeti Senatorii de drept (greii din partid )sigur nu va inpartasesc gindurile In acceptiunea acestor domni,a fi pedelis este sinonim cu a dispunere dupa bunul plac de banului public(Udrea,Berceanu,Videanu,Blaga )
  • -1 (1 vot)    
    un partid al tuturor, nu doar al bogatilor! (Marţi, 26 ianuarie 2010, 17:56)

    clarinita [anonim]

    Situatia din PD-L nu este nici macar o umbra din ceea ce inseamna "cutremurele" din PSD sau lipsa identitatii din PNL! Nu mai dezgropam mortii ca e mai bine asa, dar sa nu facem o situatie critica din ce se intampla in acest moment in PDL;este o situatie generala, inevitabila pentru reformarea de imagine si de doctrina a partidului!