AUDIO Marian Jean Marinescu, la RFI: PDL are prea multi vicepresedinti. Boc nu are contracandidat la sefia partidului

de RFI     RFI Romania
Luni, 1 februarie 2010, 10:55 Revista Presei | Radio TV

Marian Jean Marinescu
Foto: AGERPRES
 documente
(01 Feb 2010) MP3, 1MB
Partidul Democrat Liberal are prea multi vicepresedinti. O spune, la RFI, euro-parlamentarul PDL Marian Jean Marinescu. El ar vrea ca in urma dezbaterilor interne din aceste zile sa rezulte si un numar mai mic de vicepresedinti, care sa fie axati pe domenii precise.

"Este o structura care a rezultat din fuziunea cu Partidul Liberal Democrat. Intotdeauna, si in 2001, si in 2004 am discutat foarte serios, bineinteles, despre numarul vicepresedintilor si despre portofoliile vicepresedintilor. Vom discuta si acum. Cred ca sunt prea multi, intr-adevar, in acest moment. Vom vedea care sunt si parerile celorlalti si vom alege", declara Marian Jean Marinescu.

Euro-deputatul crede ca vicepresedintii ar trebui sa coordoneze departamente foarte precise.

"De data aceasta sunt convins ca numarul de vicepresedinti va fi determinat de numarul de departamente pe care il vom decide, adica economic, social, sanatate. Deci, in functie de ceea ce credem ca sunt prioritati ale cetatenilor, vom alege aceste departamente si din aceste departamente va rezulta si numarul de vicepresedinti. Este opinia mea. Acolo sunt foarte multe opinii si trebuie culese si opiniile din judet", explica parlamentarul european.

Marian Jean Marinescu crede, pe de alta parte, ca nu exista un potential candidat in Partidul Democrat Liberal care sa-l invinga pe Emil Boc in lupta pentru presedintia formatiunii.

"Nu cred ca ar putea fi un candidat care sa il invinga pe Emil Boc in acest moment, insa aceasta competitie este deschisa, deci depinde de cei care doresc sa candideze", apreciaza Marian Jean Marinescu.


Citeste mai multe despre   























470 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    normal.... (Luni, 1 februarie 2010, 11:06)

    mihai [anonim]

    partid unic, presedinte de partid unic, mentor unic... tare partidul asta.... apropo, pe fina lu fratele unicului o cheama flota sau kalasnikov?
    • +1 (1 vot)    
      @mihai unicul! (Luni, 1 februarie 2010, 12:03)

      clarinita [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      daca ai fi ami putin influentat de "flacara violet" ti-ai da seama cat adevar este in declaratia dl Marinescu: Boc este un nume important in politica romaneasca! Diferit de modelul politicianului roman Boc este un reformist, un premier cu o viziune de bun simt, care in ciuda urii promovate de multi politicieni, premierul este o persoana responsabila si interesata de rezolvarea problemelor!
  • 0 (0 voturi)    
    Boc nu are rival? (Luni, 1 februarie 2010, 11:27)

    oxytocina [anonim]

    Dar vai cine din PD-L l-ar putea egala pe cel mai stralucit prim ministru al tuturor timpurilor,...... Emil Boc?
    • +1 (1 vot)    
      Emil Boc un premir pt romani! (Luni, 1 februarie 2010, 14:00)

      clarinita [utilizator] i-a raspuns lui oxytocina

      Nu prea ti-a placut sa scrii asta, dar si in ironia ta ai pus un strop de adevar! Si pana la urma conteaza parerea tuturor: traim intr-o tara democratica iar dreptul la opinie este garantat! Ca sa stii cum sa ataci trebuie mai intai sa cunosti armele adversarilor!
    • +1 (1 vot)    
      .... (Luni, 1 februarie 2010, 14:07)

      hagi [anonim] i-a raspuns lui oxytocina

      Emil Boc nu are nevoie de cineva sa-l egaleze el are nevoie de oameni competenti care pot veni in sprijinul tarii , pentru a iesi din criza. De ce ar trebui sa-l egaleze/ daca e cineva foarte competent poate sa-l si depaseasca , nu e vb de cine e mai bun , e vb de cine e competent sa ramana sa faca ceva pentru Romania ca de aia sunt acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e o idee rea (Luni, 1 februarie 2010, 11:51)

    miky [anonim]

    ideea e simpla , oricum trebuie redus numarul de parlamentari, si in partide trebuie redus numarul de membri, sa fie numai strictul necesar ca asa vor fi mai putine pareri si mai usor e luat in calcul si mai usor puse in practica.
    • +1 (1 vot)    
      Succes pe linie! (Luni, 1 februarie 2010, 15:44)

      clarinita [utilizator] i-a raspuns lui miky

      Boc s-a dovedit a fi premierul cel mai potrivit pentru Romania in acest moment.cu toate ca exista si voci rautacioase, nu degeaba s-a ajuns la Guvernul Boc 4! In aceeasi masura dl Boc a fost si este un invingator,obtinand de fiecare data functia pentru care a candidat!
  • 0 (0 voturi)    
    Pot sa pun pariu... (Luni, 1 februarie 2010, 18:38)

    Florin [anonim]

    ca daca maine Unicul conducator al PD-L-ului zice sa fie presedinte de partid Bercea Mondialul s-a zis cu asa zisele competente ale lui Boc.

    Sa traiasca Nasu' !!