Crin Antonescu: As fi putut impiedica realegerea lui Tariceanu in fruntea grupului parlamentar al PNL

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 21:59 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: AGERPRES
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat la Realitatea TV ca, desi l-au nemultumit unele actiuni ale lui Calin Popescu Tariceanu, nu s-a opus realegerii acestuia in fruntea grupului parlamentar al PNL. "Eu am zis doar ca s-a grabit sa sarute papucul la sultan, o atitudine nu prea indicata. Daca as fi vrut, as fi putut impiedica realegerea sa, dar nu a fost vorba de acest lucru", a declarat Antonescu.

Seful PNL spune ca nu a fost el cel care a propus sau a facut recentele excluderi din partid dar a subliniat ca aceasta atitudine este necesara fiindca "nu mai merge sa pacalesti electoratul ca am fost nevoiti sa facem una sau alta" fiindca altfel nu vom primi bani la primariile conduse de primari PNL.

Crin Antonescu a anuntat si prioritatile majore ale partidului sau vorbind de pregatirea alegerilor parlamentare si locale din 2012 si a recunoscut ca se gandeste si la prezidentialele din 2014 cu conditia sa fie reales in fruntea PNL.

Referindu-se la Proiectul Rosia Montana si la lozincile scrise pe gardul partidului, Crin Antonescu sustine ca PNL nu este pentru proiectul minier de la Rosia Montana. Seful PNL spune ca actiunea sotiei sale, europarlamentarul PNL Adina Valean, a fost doar o discutie despre minierit in Europa si nu un sprijin pentru exploatarea de la Rosia Montana.

Antonescu spune ca si-a format convingerile pe baza expertizelor Academiei Romane, dar considera ca se impun mai multe astfel de expertize de la institute din tara si strainatate.


Citeste mai multe despre   



















2126 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    cata democratie in PNL (Luni, 1 februarie 2010, 22:06)

    Ovidiu [anonim]

    si cand ne gandim ca astia striga ca Baselu e dictator...

    cum adica sa influentezi dom'le un proces democratic prin care parlamentarii pnl voteaza cine le e liderul in Parlament ???

    Curat Murdar a ajuns acest Bun' Simt'
    • +5 (7 voturi)    
      Asta e ca în bancul... (Marţi, 2 februarie 2010, 1:26)

      Florinu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      în care unul se dădea mare a doua zi:
      "Puteam s-o ..., dar n-a vrut ea."
    • +3 (3 voturi)    
      fapte si cifre! (Marţi, 2 februarie 2010, 8:34)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      A. Liberalii europeni ALDE se declara de centru-stanga; deci Crin viseaza dreapta! B. Acum nu mai au decat 15% in parlament; Crin viseaza 30% C. Crin spune ca nu e loc decat pentru un singur partid de dreapta in Romania (sa inteleg ca vrea sa fuzioneze cu UDMR?) D. Crin declara ca vrea 30% dar cere sa nu se modifice legea electorala care i-a adus 40 mandate de pe locul 2-3 (declaratia lui Hrebe la Antene).
    • 0 (0 voturi)    
      2014? cum? (Marţi, 2 februarie 2010, 13:26)

      confuz [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      vrea Crin sa candideze in 2014? Trec peste intrebarea contra cui? dar in afara de PNL cine-l sustine? PSD, care-si are propriul candidat venind dupa zece ani de seceta? PDL, injurat de Crin in fiecare minut al fiecarei zile? Locul 3 garantat - nici casele de pariuri nu accepta altceva!
  • +11 (13 voturi)    
    :)) (Luni, 1 februarie 2010, 22:13)

    elena1985 [utilizator]

    Crinule hai ca esti chiar amuzant, cum adica domne' puteai tu sa impiedici realegerea lui tariceanu??? Sa fim seriosi, daca cineva l-a dat jos pe tariceanu, ala a fost patriciu.....Eu inteleg ce vrei sa zici matale, da zi pe romaneste, ca tu esti marioneta mogulului si faci tot ce comanda patriciu...Da oricum la voi oricine ar fii din pnl la conducerea partidului tot marioneta e, pacat fiindca ar trebui ca partidul asta sa reprezinte dreapta adevarata
    • +5 (5 voturi)    
      de fapt e stanga (Marţi, 2 februarie 2010, 2:18)

      dorul [utilizator] i-a raspuns lui elena1985

      PNL are o atitudine de partid social-liberal, care e foarte intalnita in Europa, mai ales in ALDE.

      Deci sa n-o mai tinem cu drepta, cand PNL e un partid cat se poate de stanga :)
  • +7 (9 voturi)    
    esti acelasi.. (Luni, 1 februarie 2010, 22:28)

    M. [anonim]

    obamitza dandanache..mereu simpatic..
  • +11 (11 voturi)    
    ha ha (Luni, 1 februarie 2010, 22:33)

    George [anonim]

    Asta deja are cosmaruri cu Basescu si vede in toti oameni care il pupa pe sultan.
    Adevarul e ca pe multi i-a "popit" 'Basescu.
    E ca in tenis, toti asteapta ca Federer sa se retraga sa mai castige si ei cate un turneu de grand slem. La fel si acest papagal, asteapta sa iasa Basescu din viata politica ca sa ajunga si ei 'sus' ca de batut pe Basescu au vazut ca nu au cum. O gramada de ziaristi il urasc pe Basescu pentru ca, odata, le-a taiat publicitatea guvernamentala de zeci de milioane ( a se citi spaga ) iar acum curentul anti Basescu nu mai vinde si multe ziare au dat faliment
    • +3 (3 voturi)    
      rezon! (Marţi, 2 februarie 2010, 8:29)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui George

      a zis nenea Iancu. Dar considera si un punct de vedere diferit: ziua de 7 dec a dovedit ca nu mass-media "face" presedinti in Romania. Pe urma s-a vazut ca nu face nici guvern, ba nici buget. Prin urmare banii investiti de mogului in asta au fost risipiti. E normal sa inceapa restructurari. Stiai ca Razvan Dumitrescu castiga 20000 E lunar ca sa fie "obiectiv" ? Ca Mircea Badea castiga 3000 E pe zi? La acesti bani moralitatea lor se numara in zerouri.
  • +6 (8 voturi)    
    Vai dar cata generozitate... (Luni, 1 februarie 2010, 23:01)

    Cristi [anonim]

    Chestia asta cu "pupatul papucului sultanului" nu tine. Mesajul asta isteric si revansard pe care Chucky il propaga sistematic a devenit plictisitor, desuet, retardat. Pe de alta parte Chucky e ipocrit si fatarnic. El a pupat mai mult decat orice alt "liberal" papucii urat mirositori ai PSD si ai lui Mircea Geoana. Ceea ce este cu mult mai grav. Daca Tariceanu nu este la fel de incremenit in mesajul anti-Basescu, asta nu inseamna ca pupa papucul sultanului. Asemenea remarci sunt apanajul indivizilor obsesivi-compulsivi. Cred ca Chucky si-a trait traiul si-a mancat malaiul. Chucky este epuizat, terminat politic dar trebuie facut sa inteleaga macar in ultimul ceas ca drumul pe care duce acest partid, impins de la spate de petrodolarii lui Patriciu, este unul garantat pierzator. PNL a capatat si un alt defect in ultimul an... A devenit un partid chiulangiu, adica dupa chipul si asemanarea liderului care il conduce. Pe de alta parte, in multe situatii, acest ipochimen pe care numai gargara il evidentiaza, face cu adevarat niste declaratii absolut penibile, jenante si ridicole. Tot ceea ce spune dovedeste ce imens impostor este acest Crin Antonescu. Apropo de "pacalirea electoratului" de care vorbea cu atata ipocrizie si lipsa de bun simt. Acest Antonescu, impreuna cu cei cativa latrai din jurul sau (Orban, Nicolai, Ghise, etc.), este un etalon al mizeriei politice de la noi. Pana cand PNL nu va scapa de influenta nefasta a lui Patriciu si a slugilor sale neconditionate care ii executa ordinele orbeste, acest partid nu se va putea reforma si nu va putea niciodata beneficia de credibilitate si onestitate.
  • +7 (7 voturi)    
    buricul pamantului... (Luni, 1 februarie 2010, 23:02)

    popcorn monta [utilizator]

    obsedatul obsedatilor,asta cred ca are viziuni nocturne cu basescu,incep sa o compatimesc pe adina valean.si daca zice asta ca nu mai pacalim politica il rog sa-mi zica pe de pe ce loc a intrat in parlament.90% din pnl sunt de pe loc de ratati nu au castigat nici un colegiu.asta inseamna sa pacalesti politica crin draga.
  • +7 (7 voturi)    
    Pacatosului Antonescu (Luni, 1 februarie 2010, 23:06)

    Don Ciccio [utilizator]

    Antonescule, ti-a iesit o "pasarica" ne-liberala din gusa de istoric!
    Auzi la el, unde se ascundea democratul lui Peshte-prajit: "Daca as fi vrut, as fi putut impiedica realegerea sa (...)". Bravo, Gogule, ai comis-o si pe asta. La mai mare si la mai multe, democratule!
  • +6 (8 voturi)    
    O singura intrebare ... retorica... (Luni, 1 februarie 2010, 23:06)

    Dorin [anonim]

    Ce-ai facut tu bun Antonescule pentru aceasta tara din 1990 incoace? Ca la facut galagie in permanenta, ca un chibit nepriceput care sta pe margine si comenteaza, esti primul. Cu galagie, indolenta si chiul, tara asta nu poate merge inainte. N-ai facut nimic bun pentru ca nu esti in stare. Crezi ca te pricepi la toate dar de fapt nu te pricepi la nimic si, ca atare, nu faci nimic! Esti un veritabil NIMIC Antonescule!
  • +4 (6 voturi)    
    Corin versus natura (Luni, 1 februarie 2010, 23:12)

    Steamy [utilizator]

    Corin, dacă ar vrea, ar putea face să nu mai răsară soarele. Noroc că, aşa cum îl ştim, nu face prea multe.
  • +6 (8 voturi)    
    Ha (Luni, 1 februarie 2010, 23:41)

    Vasile [anonim]

    Cr(et)in asta fara Basescu este ca si mort. Toata politica lui se axeaza pe jos Basescu.
    • +2 (2 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 2 februarie 2010, 10:43)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Crinut asta e un tip isteric, cu grave probleme de comportament...Marinaru` l-a facut "mare", iar el in loc de recunostinta......
  • +6 (8 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 2 februarie 2010, 0:00)

    George [anonim]

    Asta da "democratie" "liberala" in PNL... Antonescu l-a "lasat" pe Tariceanu in fruntea grupului liberal de la senat... Intr-adevar, o noua dovada de "bun simt" marca Chucky... Ce rusine!
  • +8 (8 voturi)    
    si dictatoru e basescu? (Marţi, 2 februarie 2010, 1:54)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    adica taraie-brau asta, dupa ce isi baga nevasta in parlamentu european prin manevrarea listelor - a se citi promovarea ei pe prima pozitie, ca era frica ca nu cumva sa riste ceva cu poz 2 sau 3, individu asta acu vine si zice ca putea aranja sa nu iasa tariceanu. cine e de fapt dictatoru? cum ramane, ma, nesimtitule, cu politica bunului simt?
  • +4 (6 voturi)    
    Memorabile cuvinte (Marţi, 2 februarie 2010, 2:18)

    Razvan_M [utilizator]

    "Tanarul" "liberal" Crin Antonescu musteste de bun-simt si umor fin de Primaverii. Sunt sigur ca si-a facut deja planuri sa astepte curajos finalul mandatului "dictatorului" Basescu, dupa care va avea calea deschisa la functia de presedinte suprem, de lider al liderilor, de ayatollah al Romaniei etc.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu inteleg ! (Marţi, 2 februarie 2010, 4:55)

    Badea Ioan [anonim]

    De ce tot bate-ti in din "opinci" !!!!!?????
    Toti astia din asa zisul "PNL" sint in "subventia" lui PATRICIU !!!!!!!!
    Daca PATRICIU inchide "robinetul " [cu bani !!!] s-a dus tot PNL -ul si probabil si PSD-ul !
    Nastase -Patriciu-Voiculescu -Iliescu -etc. si toata media ,inclusiv TVR [SASSU !!!! ] au "tabarit " pe presedintele ales !
    Apropo : Nu exista !!!! PSD,PNL,PC, ???etc. !
    Exista doar frica HOTILOR de tara ca v-or trebuii sa de-a "sama" pentru perioada 1990- 2006 !
    De acea vor : Liniste
    Un presedinte "mamaliga" [vezi Tzap-ul] !
    Un presedinte "Non combatant" !
    Un presedinte la "cheremul baronilor locali "
    Un presedinte care sa zica : "sarac ,sarac, dar cinstit !!!" Dar cine a-u fost "necinstitii?? " Si daca stiai ce-ai facut ??????
    Concluzie ?? ! Hotii au : Parlamentul [inca !! =322]
    Hotii au :Bani !!! inca !!!!
    Hotii inca's tari !! [inca] !
    Hotii au Justitia ! [inca] !!!

    Ce l-e lipseste hotilor !????????
    22 Milioane de Romani !
    Si asta o sa-i coste !!!!!! !1
    • 0 (0 voturi)    
      hotii... (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:19)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

      boteaza copii urmaritilor penal... dar deh, e usor sa pupi... cand ai creierul cat nuca...
  • +3 (5 voturi)    
    incredibil, (Marţi, 2 februarie 2010, 8:49)

    vladeanu [anonim]

    acest individ se vede inca viitorul sef de stat, desi 90% dintre votantii lui in primul tur s-au lamurit de valoarea lui. Locul lui este in psd (langa hrebenciuc nastase iliescu geona) care dupa aparitia noului partid de stanga va disparea de pe scena politica. Asa sa ne ajute dumnezeu.
  • +5 (5 voturi)    
    Un sfat fara rautate (Marţi, 2 februarie 2010, 9:07)

    dip [anonim]

    E bine sa fiti mai modest , mai umil Dl. Antonescu. Marirea face pe foarte multi sa-si piarda ratiunea.
    cu stima
  • +4 (4 voturi)    
    Chestie de gust! (Marţi, 2 februarie 2010, 10:18)

    Dianora [utilizator]

    Crin acuza ca Tari a vrut sa pupe papucul la sultan, dar el chiar a pupat papucul unui prostovan! Chestie de gust. Eu cred ca Tariceanu este omul care a aparat independenta si demnitatea liberalilor. Poate ultimul!
  • +3 (5 voturi)    
    Carevasazica, puteai sa-i pui bete-n roate... (Marţi, 2 februarie 2010, 10:36)

    Ronin [utilizator]

    ...lu` Tariceanu, da mataluta baiat bun, nu te-ai bagat. Curat democratie.....Nene, faci ce faci si-l ajungi din urma pe Geoana. Am avut o parere infinit mai buna despre tine la inceputu` lu` 2009. Cum, necum, ai reusit in cateva luni sa-ti tai singur craca de sub picioare, intr-un stil demn de filmele cu prosti. Si vad ca insisti in continuare.....
  • -2 (4 voturi)    
    Unii "e" chiar fericiti (Marţi, 2 februarie 2010, 10:42)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca a inceput si Antonescu sa-si dea cu dreptul in stangul.Mie mi-e groaza deja...Daca si el o ia razna,am pus-o.Sper sa-si revina.Daca nu,in 2014 votez Gutza.Sau Salam.Oameni constanti si de caracter.
  • +2 (2 voturi)    
    exercitiu de imaginatie (Marţi, 2 februarie 2010, 10:56)

    penelist de moda veche [anonim]

    Sunt curios ce s-ar fi ales de tara asta, daca promotorii politicii bunului simt ar fi luat prin absurd locul Bratienilor.