Geoana, despre amplasarea scutulului antiracheta: O dezbatere publica ar fi sanatoasa. Oamenii au dreptul sa stie ce avantaje si dezavantaje presupune acesta

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2010, 22:27 Revista Presei | Radio TV

Invitat la emisiunea "Sinteza Zilei"(Antena3), liderul PSD, Mircea Geoana a discutat despre anuntul facut de Traian Basescu privitor la gazduirea de catre Romania a unor elemente ale scutului antiracheta american. Geoana este de parere ca, inainte de luarea unei astfel de decizii, "o dezbatere publica ar fi fost sanatoasa. Opinia publica romaneasca are dreptul sa afle ce riscuri, ce avantaje si dezavantaje presupune aceasta decizie".

"Este cert ca o astfel de decizie, poate cea mai importanta decizie de securitate nationala de dupa 1990, lasand la o parte intrarea in NATO, nu se poate lua pe picior. Indiferent daca suntem sau nu in favoare, opinia publica romaneasca are dreptul sa afle ce riscuri, ce avantaje si dezavantaje presupune aceasta decizie. Lumea trebuie sa stie cat costa si, mai ales, cum faci o negociere", a declarat Mircea Geoana.

Liderul PSD a amintit de negocierile pe care Polonia le-a purtat "la sange" cu SUA in momentul cand s-a alaturat in programul scutului antiracheta. "Polonezii au avut o discutie cu americanii, pentru ca si la ei au existat niste costuri importante, si au vorbit despre resurse suplimentare de modernizare a armatei poloneze, au adus in discutie problema vizelor pentru polonezi pentru teritoriul american. Trebuie sa existe avantaje de ambele parti, dincolo de obligatia de solidaritate transatlantica", a declarat Geoana.

Presedintele PSD a mai mentionat ca o dezbatere publica pe tema gazduirii unor elemente ale scutului antiracheta american ar fi "sanatoasa" si a adresat o rugaminte colegilor sai de breasla sa nu faca "din aceasta problema o chestiune superelectoralista".

Dupa parerea liderului social democrat, CSAT si Presedintele Romaniei ar fi trebuit sa procedeze la "o minima informare a opinei publice si la o discutie cu liderii politici", inainte sa faca anuntul de astazi.

"Nu vreau sa critic chestiunea pe fond. Este clar ca este un element pozitiv, de strangere a relatiilor cu America, este o chestiune de incredere, cu multe avantaje. Cred ca Presedintele Romaniei si ministrul apararii ar trebui, poate, sa aiba o discutie, chiar cu usile inchise in prima etapa, si apoi sa mearga in Parlament. Este o chestiune foarte importanta pentru ca, pe langa avantaje, exista si riscuri. Vor fi multe voci care se vor manifesta impotriva acestui proiect. Riscul exista, este in Orientul Mijlociu, mai exact in Iran", a declarat Mircea Geoana.


Citeste mai multe despre   



















3190 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Geoana: (Joi, 4 februarie 2010, 22:32)

    releu [utilizator]

    Vorbeste Moscova.
    • -10 (14 voturi)    
      STOP SCUTULUI AMERICAN!! (Joi, 4 februarie 2010, 22:46)

      oxid [anonim] i-a raspuns lui releu

      Poate nu stiti in ce ne bagam.
      Luati aminte de la cehi! Ei au refuzat sa se transforme intr-o mare baza militara americana, sa devina o tinta in timpul conflictelor americanilor.

      http://www.youtube.com/watch?v=IiFK2aMhMoo
      • +4 (8 voturi)    
        .. (Joi, 4 februarie 2010, 23:08)

        x [anonim] i-a raspuns lui oxid

        daca aveai ceva de spus nu dadeai copy/paste pe toate topicurile despre subiectul asta si pe la toate "agenturile" de stiri
      • 0 (0 voturi)    
        tu ai vreo treaba mai apropiata cu Cehia de stii (Vineri, 5 februarie 2010, 9:04)

        releu [utilizator] i-a raspuns lui oxid

        ce vor cehii ?
  • +12 (14 voturi)    
    Geoana are dreptate (Joi, 4 februarie 2010, 22:35)

    CezarN [anonim]

    "Lumea trebuie sa stie cum costa, si mai ales, cum faci o negociere".

    CORECT! Poate incepe dansul sa ne spuna cam cat ar fi costat si cum a negociat el la Moscova. :))
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Joi, 4 februarie 2010, 22:37)

    dragos234 [utilizator]

    O dezbatere despre flacara albastra care o sa ne apere de rusi?
  • +10 (12 voturi)    
    Zau? (Joi, 4 februarie 2010, 22:39)

    Cristi [anonim]

    Te-a instruit deja tatucul tau Iliescu ce anume sa spui? Iar incepi cu vrajelile? Ceva mai devreme declarai cu totul altceva in legatura cu subiectul... Oare nu-ti primisei inca instructiunile de la Moscova? Totusi... Ce anume inseamna "dezbatere publica" in conceptia mataluta tovarase prostanac? Gargara nesfarsita la televiziunile patronilor tai? Referendum? Lamureste-ne tovarase Geoana, ce anume inseamna "dezbatere publica" in viziunea mataluta????
  • +13 (15 voturi)    
    Bine ca nu ai ajuns Presedinte (Joi, 4 februarie 2010, 22:41)

    Lucianmotzul [anonim]

    Ti-ai dat arama pe fata mai prostanacule ,ai stat in USA doar sa duci masini fara vama in Romania ,nu ai invatat nimic esti cu rusii100% ,de aia ai fost la ei de 2 ori de3 ori inainte de alegeri ,ne-a ferit Dumnezeu de tine tradatorule,pierzi si sefia PSD si poate merge acest partid bolsevic la destramare .discursul lui Iliescu de azi tipic bolsevic ,dar el cea facut frumoasa teorie pt prostirea poporului dar el a dus tara de ripa.Mars la lada cu gunoi a istorie cu tine.
  • +10 (10 voturi)    
    repet (Joi, 4 februarie 2010, 22:47)

    ady [anonim]

    Bolsevicii n-au rusine..
  • +6 (6 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 4 februarie 2010, 22:52)

    Dorin [anonim]

    Iata ce declara prostanacul cu putina vreme inainte de aceste "consideratiuni" pe marginea subiectului... Asadar:
    "Ne aflam in fata celei mai importante decizii de securitate nationala din ultimii ani. Este o decizie fireasca a Statelor Unite dupa renuntarea amplasarii scutului in Polonia si Cehia".
    Pai tovarase prostanac, indraznesc sa intreb: cine esti dumneata cu adevarat tovarase Geoana? Ca vad ca ai inceput sa te sucesti... Nu-ti primisei inca instructiunile de la Moscova? Asta sa fie motivul? Ori stapanul tau Ion Iliescu, omul rusilor in Romania, coada de topor numarul 1, ti-a batut obrazul si ti-a ordonat s-o lasi mai moale cu "entuziasmul"? Oricare ar fi motivul pentru care o dai intr-una la intors, e limpede ce hram porti. Oricat te-ai stradui sa pari ceea ce nu esti. Drumurile tale de anul trecut la Moscova (in numar de trei) ti-au dezvaluit identitatea. Nci tu nu mai sti cati mai sunteti, nu-i asa tovarase Geoana?
  • +3 (3 voturi)    
    tov. joana (Joi, 4 februarie 2010, 22:54)

    vladimir ilici [anonim]

    cunoaste tangoul nostru fundamentat in tezele partidului bolsevic, un pas inainte, doi inapoi,
    a facut un pas fandat spre wash, dupa care, normal urmeaza doi, mari spre noi.
    si dupa cum se'mbraca, se vede ca are stofa.
    are un viitor luminos si se bucura de tot sprijinul nostru bazat pe internatzionalimul proletar.
    va mai fi mult timp in jur, chiar daca incurca trebuirle.
    totusi, asi dori sa'i atrag atentzia sa desprinda de ocultzii din preajma, sa uite de flacara violet si sa gandeasca numai la taria steagului rosu.\
    proletari din toate tzarile, unitziva !
  • +7 (7 voturi)    
    tupeu de bolshevic ? cand pleaca de la senat ??? (Joi, 4 februarie 2010, 23:01)

    flit [anonim]

    "a existat o graba pe tema scutului"... hai sa punem de o "comisie" - una din aia de-a noastra, bolshevica, care BLOCHEAZA totul !... Prostanacul asta chiar nu-si da seama ca din clipa desconspirarii vizitelor lui la Moskova (pe care nici azi nu le-a justificat, in calitate de NR 2 in STAT !!!!!!!) NIMENI nu-l mai considera ca lucrand in slujba Romaniei ? Inteleg ca rusii viseaza si isi exprima vesnicul tupeu spre fostele arii de influenta, dar sa ai nesimtirea sa tipi DIN INTERIORUL TARII pe care rusii o desconsidera.... Prostanacu' e curat-sinucigas ! In ce priveste rusii, ei n-au dreptul sa sara in sus pe subiectul scutului decat daca CONSIDERA ROMANIA O TINTA LEGITIMA a rachetelor lor ! Intelegeti? Se supara zicand "acum ca aveti scut, cum va mai atacam ?" Si protesteaza, pe urma baga strambe cum ca noi nu suntem destul de pro-americani chiar avand scut... Aici se gandesc rusii ca ne controleaza inca destul de bine ECONOMIA prin baronii lui ilici-kgb si sekuristii-bolshevici-sadea ce-au imbracat costume de oameni de afaceri dupa "revolutie"...INSA AU INCEPUT SA PIARDA POLITIC, cel putin de cand Base vaneaza pe capete bolshevicii si capetele de topor ale kremlinului in Romanika: ilici, prostanacul, hrebe (psd-ul in general) patriciu, crin,orban, nicolai, tariceanu (sefii aripei pro-psd din pnl) si mogulii din slujba lor ! Daca nu ne ferea D-zeu de ilici si prostanac, ne inghitea CSI-ul rusilor dupa alegeri !
  • +9 (9 voturi)    
    Opaaa... (Joi, 4 februarie 2010, 23:02)

    Cristi [anonim]

    Au sarit bolsevicii sa dea minusuri! Bravos tovaraseilor! Cozile de topor proruse au sarit la atac! Degeaba. In marea lor majoritate, covarsitoare, romanii nu va mai tolereaza prezenta pe-aici. Asadar, carati-va degraba la Moscova tovarasi! Insa nu inainte de a-i lua de manute pe toti agentii de influenta pro-rusi din Romania! In frunte cu Iliescu. Si continuand cu devoalatul Cosmin Gusa... Cozi de topor din Romania, mars inapoi la stapanii vostri de la Moscova ca sa va capatati biscuitele promis pentru "munca" prestata pentru ei pe-aici!
  • +3 (3 voturi)    
    O sa-i spun si eu Prostanac, (Joi, 4 februarie 2010, 23:49)

    brixx [utilizator]

    ca sa stie despre cine vorbesc.Deci:cum crede prostanacul ca poti face dezbatere publica cu importante probleme de securitate zonala si nationala?Ce ai putea explica oamenilor cand majoritatea chestiunilor sunt aproape sigur secrete? E clar ca avem o pozitie strategica foarte importanta. Mai departe ce ar fi de explicat?
  • -1 (3 voturi)    
    hai sa gandim (Joi, 4 februarie 2010, 23:53)

    molipsitu cu sclipici [anonim]

    Aici se cade intr-o mica mare capcana de care nu suntem constienti nici unul dintre noi: facandu-l "prostanac" pe Mircea Geoana, ii acordam credit , in continuare , lui Ion Iliescu!!!....Nu vreau sa-i iau apararea d-lui Geoana, dar mi se pare ca el este totusi , un pas inainte fata de Ion Iliescu. Nu stiu daca este o nefericire ca d-l Iliescu , in loc sa-si vada de niste organizatii neguvernamentale care sa incerce sa stranga relatiile cu Rusia este inca membru activ si influent in PSD dar deja , mi se pare ca ne cantonam in niste clisee mentale ce sunt mult mai periculoase , pentru noi, ca si trestii ganditoare decat pentru Romania, ca natie...Repet, nu-l sustin pe Mircea Geoana...
  • +2 (2 voturi)    
    geoana asta are un rol (Vineri, 5 februarie 2010, 2:59)

    gusa [anonim]

    fiind prostanacul romaniei, in grad de comandor...orice ar zice el..noi am gindi exact pe dos. deci cind aia vor sa transmita ceva poporului, conform definitiei v-om accepta totul pe invers daca vine de la geoana. gosh unde am ajuns, astia lucreaza cu arme paranormale.
  • -2 (2 voturi)    
    Nimeni nu explica costul/riscul (Vineri, 5 februarie 2010, 10:55)

    fefe [anonim]

    Geoana are nitica dreptate. Niciun guvernant nu prezinta costul imens al acestei decizii, prin amplasarea acestor instalatii militare, Romania devine tinta prioritara pentru orice inamic al Statelor Unite. Adica, daca, Doamne fereste!, SUA incepe hora cu vreo putere capabila sa ameninte Europa noi ne-o luam la sigur. Nu italienii, nu ungurii, nu cehii, nu polonezii si-o vor lua in freza, ci romanii. Este logica oricarui razboi ca in caz de conflict astfel de instalatii sunt primul obiectiv militar al inamicului. Daca altii se vor mai putea fofila noua o sa ne arda fundu.
  • +2 (2 voturi)    
    nu cred (Vineri, 5 februarie 2010, 11:03)

    cet23 [anonim]

    Nu cred ca o dezbatere publica este necesara.
    In primul rand, toate demcratiile din lume sunt democratii reprezentative, nu participative. Iar asta inseamna ca sunt alesi democratic oameni care sa decida pentru tara respectiva. Este practic imposibil si fara efecte pozitive ca pentru orice decizie politica, orice lege, sa se organizeze un referendum, spre exemplu.
    In al doilea rand, exista institutii ale statului care se ocupa in mod special cu anumite probleme. Si care oameni, pur si simplu sunt mai competenti in acele probleme decat media populatie. E firesc sa fie asa, nu exista om bun in foarte multe domenii. CSAT este o astfel de institutie si nu avem motive sa credem ca este incompetenta.
    In alt treile rand, sa-mi fie cu iertare daca jignesc pe cineva, dar cel putin 40% din populatia Romaniei, dac nu cumva mai mult, este complet straina de problemele de securitate regionale si globale. Nu fiindca sunt prosti, ci doar fiindca nu-i intereseaza subiectul. Acesti oameni platesc, prin impozitul lor, inclusiv structuri gen CSAT. Nu este datoria cetatenilor de rand sa se ocupe de problemele de securitate nationala. Si astfel, ce relevanta are sa ceri parerea unei persoane care n-are nici in clin nici in maneca cu subiectul, doar ce a mai auzit din intamplare din media?
    Si ultima observatie, legat de propunerea lui Geoana. Ce intelege el de fapt prin dezbatere publica? Este un termen extrem de vag! Atat de vag, incat termenul in sine nu defineste nimic concret! O dezbatere publica poate fi o sedinta publica anuntata prin presa la care poate participa orice cetatean itneresat, asa cum se procedeaza legal cu anumite proiecte care pot afecta mediul, sau poate fi un referendum precedat de nesfarsite eminisuni televizate. Doar aces termen, singur, mie imi suna a limbaj de lemn prin excelenta!
    Si in ultimul rand, imi pare rau ca o spun, Geoana este compromis ca om politic. A trecut vremea in care merita sa iei in seama ce spunea el!
    • -1 (1 vot)    
      nu e vorba de Geoana (Vineri, 5 februarie 2010, 13:46)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui cet23

      e vorba de bombele care o sa ne pocneasca peste fund daca iese cu vreun razboi prin zona.
  • +2 (2 voturi)    
    Scutul si Geonica (Vineri, 5 februarie 2010, 11:32)

    Dan [anonim]

    Geoana, daca vrei o sa-ti dam niste dezbateri publice de o sa-ti mearga fulgii. Mars afara din Romanica si pupa cizmele rusesti.
    Cum de am reusit fratilor sa strangem atatia tampiti pe metrul patrat?
  • +2 (2 voturi)    
    asta inca nu s-a saturat de dezbateri publice (Vineri, 5 februarie 2010, 11:54)

    datul in stamba [anonim]

    geana vrea sa fie din nou atacat energetic la o dezbatere.
  • +2 (2 voturi)    
    Vechea scoala. (Vineri, 5 februarie 2010, 12:15)

    AlinN [anonim]

    Daca vede ca toata lumea este de acord, ce-si zice sovieticul domn Geoana proaspat intors de la Moscova de unde a primit directive precise? Dazbateri publice, taraganare, doar doar de n-am accepta.
  • -2 (2 voturi)    
    Scut (Vineri, 5 februarie 2010, 13:12)

    Gabriel [anonim]

    Cred ca mai interesant decat pretul acestui scut ar trebui sa stim ce pericole directe si insurmontabile atrage prezenta scutului pe teritoriul tarii.Restul avantaje,democratie,copiii copiilor sunt vorbe de politicieni cum au fost toate cele din campaniile electorale menite sa ne ameteasca si sa-si vada ei de interesele personale si precis murdare.
    • -2 (2 voturi)    
      cum ziceam (Vineri, 5 februarie 2010, 13:44)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      raspunsul e simplu, o sa fim primii care o incasam daca se nasoleste vreodata treaba. Dar niciun politician nu o sa va spuna asta.