UPDATE: Ministerul Economiei dezminte informatia ca Rusia ar reduce livrarile de gaze catre Romania

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2010, 0:19 Revista Presei | Radio TV

Un operator Transgaz verifica presiunea gazului la statia de distributie din Isaccea
Foto: Reuters/Bogdan Cristel
Iulian Iancu, deputat PSD si presedintele Comisiei pentru Industrii si Servicii din Camera Deputatilor, a declarat, luni seara, la "Vorbe grele"(Antena 2 ), ca Rusia va reduce din nou livrarile de gaze naturale catre Romania si avertizeaza ca, in aceste conditii, furnizorii nu mai au stocuri decat pentru 4-5 zile.

Update: Ministerul Economiei a anuntat ca furnizarea gazelor naturale catre consumatori se desfasoara in conditii de normalitate. In comunicat se precizeaza ca, in baza informatiilor primite de la Dispeceratul national de gaze, nivelul surselor de gaze nationale pentru marti, 9 februarie, este de 63,1 milioane metri cubi, din care 32,2 milioane metri cubi productie interna, 22 milioane extractie de gaze din depozite si 8,9 milioane metri cubi din import.

"Referitor la cantitatile de gaze provenite din import, acestea se incadreaza in prevederile contractelor incheiate de importatorii de gaze pe termen mediu si lung,  fiind notificati de partea rusa ca in urmatoarele zile vom primi o cantitate de 8,9 milioane metri cubi pe zi de gaze naturale", se arata in comunicat.

Contractul cu intermediarii Gazprom prevede furnizarea unei cantitati minime de 8,9 milioane de metri cubi pe zi.

"Chiar inainte sa intru la dumneavoastra in emisiune, rusii au anuntat Dispeceratul de gaze din Romania ca vor reduce iarasi livrarile pentru tara noastra, cu 2 milioane de metri cubi", a declarat Iancu.

Tot luni seara Adriean Videanu anunta, intr-o emisiune la B1 TV, ca in Romania va sosi pe 17 februarie vicepresedintele Gazprom, Aleksandr Medvedev. Acesta ar urma sa parafeze un parteneriat Gazprom-Romgaz pentru dezvoltarea mai multor depozite de gaze in tara noastra.


Citeste mai multe despre   























8147 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    huh? (Marţi, 9 februarie 2010, 2:25)

    Andrei [anonim]

    Si-au gasit sa ne sisteze gazul din cauza ca ne punem scut anti-racheta. Sunt niste salbatici rusii astia!
    • +10 (10 voturi)    
      nu de-aia (Marţi, 9 februarie 2010, 7:37)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      se-alege fratele lor, jenicovoici, in ucraina si nu mai au pe cine sa dea vina ca fura din conducte!
      • +3 (5 voturi)    
        Nu se taie nici un gaz (Marţi, 9 februarie 2010, 10:39)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Stirea este demintita de ministerul economiei:

        http://www.minind.ro/
        • +4 (6 voturi)    
          PSD, partid comunist anti-romanesc (Marţi, 9 februarie 2010, 13:09)

          Ion Ilici Iiescu [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          E incredibil in ce hal a ajuns PSD-ul, cu lideri care cred in vraji violete, cu "pandele si vanghele" care se tiganesc pe holuri si se injura in fata presei, cu deputati care ataca pe fata interesul national romanesc si adopta pozitii pro-rusesti si anti-romanesti..

          PSD a ajuns un pericol pt Romania, un conglomerat de grupuri mafiote din care unele par sa primeasca ordinul de latrat de la Moscova.

          Cat timp vor exista astfel de pozitii la PSD, voi combate acest partid cu toate armele pe care democratia mi le pune la indemana!

          Romania iese definitiv de sub sfera rusa si asta ii otraveste pe unii comunisti, ramasi la fel de slugarnici si tematori fata de biciul bolshevic!

          Sa va fie rusine nemernicilor, tradatori de neam si de tara!
          Romania va ramane europeana si libera, nu mai pune Rusia cizma aici !
        • +1 (3 voturi)    
          Romania depinde minim de gazul rus! (Marţi, 9 februarie 2010, 13:16)

          M. Neagra [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          Romania nu importa decat 30% din necesar, in mod normal.
          Anul asta e criza si chiar daca iarna e foarte grea (sa ia draqu pe aia cu debilitatea de teorie incalzirea globala), importul romanesc din Rusia s-a redus la doar 15% din necesar, iar pretul s-a redus de la circa 500$ in decembrie 2008 la circa 300$ in decembrie 2009 !

          In UE, Romania e tara care depinde cel mai putin de santajul energetic rus. De aceea si Gazprom tot face maimutareli pe la poarta Bucurestiului, sa acceptam South Stream, sa mai facem impreuna niste depozite, etc. Ca sa aiba cu noi mai multe legaturi, sa nu fim chiar "independenti".

          Dar nu-i invata rusii pe romani ce-i smecheria:)), Basescu mai joaca si la alt capat: gazul lichefiat ce ne va veni curand din Azerbaidjan, via Georgia. Odata lansat proiectul (deja semnat si aprobat), Romania nu numai ca nu va mai avea nevoie de gazul rus, dar va deveni tara principala de tranzit si export de gaz in interiorul UE !!
          Si mai e si proiectul faraonic Nabucco, ala se face daca are UE banii, pt noi e inca o solutie, gazul iranian. Insa e o optiune mult mai putin plauzibila decat gazul adus pe M. Neagra.

          Si uite asa se vede ca Basescu marinarul a priceput inaintea multora ca M. Neagra va deveni strategica pt UE :))
    • +12 (16 voturi)    
      chiar si Iancu? (Marţi, 9 februarie 2010, 8:29)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      a primit ordin de la partid sa bage fitile contra scutului? E posibil ca, temporar, frigul dinRusia sa micsoreze presiunea si deci cantitatea de gaze livrate. Dar TOATE conductele rusilor din sud (White Stream, SouthStream etc) trec pe teritoriul Romaniei. Cred ca n-au ei interes sa ne supere pe noi! M-a dezamagit dl.Iancu (Iliescian de fier!)
      • +2 (2 voturi)    
        Pacat (Marţi, 9 februarie 2010, 11:48)

        Mao [anonim] i-a raspuns lui naiv

        Pacat ca nu s-a oferit rusia(intentionat r) sa ne ofere scut antiracheta ca asa rezolvam toate problemele si erau si comunistii din tara asta linistiti stiindu-se vegheati din nou de tovarasii de la rasarit......
    • +20 (20 voturi)    
      ce uita sa spuna dl. deputat (Marţi, 9 februarie 2010, 8:30)

      Radovick [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      e ca tot rusii au suplimentat in trecutul foarte recent livrarile cu 2 milioane. Adica cu putin inainte de perioada in care a fost foarte frig. Iar acum revin cu livrarile la nivelul convenit in contract. O chestie logica de altfel. Dar care capata diferite nuante in functie de cum o spunem...
      Dl. deputat nu e prost. Doar ca incearca o mica diversiune, la ordinul partidului si o leaga de anuntul cu scutul. Sa ne traiti dl. deputat! Bineeeeeeeee...
      • +1 (1 vot)    
        .... (Marţi, 9 februarie 2010, 22:51)

        pete1 [utilizator] i-a raspuns lui Radovick

        ...in PSD nu sunt domni, acolo sunt TOVARASI....deci, tov. deputat!


        in rest 100% e ok ce ai spus ;)
    • -7 (15 voturi)    
      corect... (Marţi, 9 februarie 2010, 9:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      dar trebuia sa ne gandim la asta inainte sa acceptam scutul antiracheta.
      era evident ca o sa se scumpeasca (sau sisteze) gazele! noi trebuia sa fim pregatiti pentru o astfel de reatie a rusilor.
      e pana la urma vina noastra... pe rusi ii stim cum sunt de sute de ani...
      • +10 (14 voturi)    
        Gindire de sluga (Marţi, 9 februarie 2010, 10:12)

        irina [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Pe urma ne plingem ca suntem cum suntem, ca nimeni nu ne respecta si ca nu am avut noroc. Pai cu mentalitatea asta de sluga, de "capul plecat sabia nu-l taie" nu o sa ajungem nicaieri. Chiar te simti bine sa fii gaina o viata intreaga?
        • -4 (8 voturi)    
          fratilor (Marţi, 9 februarie 2010, 10:38)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui irina

          eu sincer m-am saturat...
          ori sunt eu chinez si vorbesc in chineza...
          ori nu stiti voi sa citit calumea...
          unde am spus eu draguta sa plecam capul in fata rusilor?!?!?! (ca o paranteza sustinand scutul antiracheta plecam capul in fata americanilor... what's the fucking difference?)

          eu in comentariul meu am spus ca trebuia sa ne asteptam la o asemenea reactie (si sa luam masuri pentru a preintampina asa ceva). nu am precizat sa plecam capul in fata nimanui, cu atat mai putin rusilor (sau americanilor dar aici iar o sa ma injurati)
          • 0 (4 voturi)    
            Mura in gura (Marţi, 9 februarie 2010, 11:26)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Trebuie sa te exprimi clar, altfel vei lua minusuri.

            Din ce-ai scris, in primul comentariu, majoritatea inteleg ca nu trebuia sa acceptam scutul ca ne taie rusul gazele.

            Sunt putini care au dedus ca prima oara trebuie sa implementam solutii sa ne incalzim iarna fara gazul rusesc si dupa aia iti spui scut.

            Majoritatea vor si gaz rusesc si scut si nu-si dau seama ca aceste lucuri se exclud reciproc.
          • -1 (1 vot)    
            Explica-te (Marţi, 9 februarie 2010, 11:36)

            irina [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Si la ce te refereai cind spuneai ca "e pina la urma vina noastra"?
            • 0 (0 voturi)    
              la masuri... (Marţi, 9 februarie 2010, 17:29)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui irina

              masurile puteau fi e 2 feluri:
              1 - nu acceptam scutul
              2 - ne gandim ca e posibil ca rusu sa ne taie gazele si ar trebui sa facem ceva sa prevenim asta...
          • -2 (2 voturi)    
            Nu mai urmariti Antenele (sunt extraterestre). (Marţi, 9 februarie 2010, 12:16)

            Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Cititi sursele oficiale mai intai:
            http://www.minind.ro/

            (Furnizarea gazelor naturale catre consumatori se desfasoara in conditii de normalitate)
            • 0 (0 voturi)    
              sursa (Marţi, 9 februarie 2010, 17:30)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

              de pe care am aflat de gaze a fost acest articol, deci hotnews nu antenele...
    • -4 (6 voturi)    
      nu-i problema (Marţi, 9 februarie 2010, 10:39)

      bob [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ...ne vom incalzi si vom gati cu scutul anti-racheta al yankeilor
      • +2 (2 voturi)    
        Sau... (Marţi, 9 februarie 2010, 12:16)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui bob

        ... cu rachetele Iranienilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie sa fim siguri (Marţi, 9 februarie 2010, 14:22)

      Dobrin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Mah, stii?? E posibil sa fie o presiune in culisele Rusiei din cauza scutului antiracheta da' nu poti sa bagi mana in foc ca e asa.

      E adevarat ca lumea se lafaie in manipulare mondiala pentru interese egoiste, dar pot fi si alte contexte, zic eu, reale si sincere care sa aduca consecinta reducerii gazelor pt. Romania.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca ... (Marţi, 9 februarie 2010, 2:34)

    x [anonim]

    Daca e adevarata stirea, ni s-o trage de la umbrela aia ... de peste Atlantic?
    • +4 (6 voturi)    
      Dar daca nu (Marţi, 9 februarie 2010, 9:25)

      elena [anonim] i-a raspuns lui x

      Dar daca nu este adevarata, nu ni se trage de la umbrela de peste Atlantic.
  • -9 (11 voturi)    
    e amplasat prost scutul doar pt Iran (Marţi, 9 februarie 2010, 3:16)

    hindustria [anonim]

    occidentalii pt a se apara de Iran trebuiau sa puna scutul in Bulgaria.
  • +16 (20 voturi)    
    solutia (Marţi, 9 februarie 2010, 3:23)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    o a doua centrala atomica si am terminat cu rusii. oricum nu e nici rentabil si nici ecologic sa incalzesti cu gaze.
    • +5 (5 voturi)    
      nu toti vor o a doua centrala atomica (Marţi, 9 februarie 2010, 8:30)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      ar fi o solutie, dar dl. Patriciu spunea ca energia nucleara e un lucru nefericit ... si ecologistii abia asteapta sa faca putin circ, sa-si dea foc in fata TVR sau a Parlamentului etc etc. ce poti face in asemenea situatie ? cu palete puse la vant si energie solara o sa ne inghete mucii in nas (scuzati exprimarea directa).
      • +8 (8 voturi)    
        ai vazut tu? (Marţi, 9 februarie 2010, 9:06)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui nelu

        vreun petrolist care sa spuna ca nuclearul e bun? ca sa-i scoata in somaj?
    • +1 (5 voturi)    
      e o idee.... (Marţi, 9 februarie 2010, 9:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      sunt 2 probleme...
      1 - centrala atomica construita cu bechtel sau cu romanii nu-mi suna deloc bine
      2 - nu prea poti inlocui tot... decat foarte greu si foarte scump...
      oricum e o solutie mult mai buna decat sa stam , sa ne plangem de mila si sa inghetam de frig...
  • +12 (14 voturi)    
    Solutia (Marţi, 9 februarie 2010, 3:54)

    Doar un cetatean [anonim]

    Sa incepem odata sa construim unitatile 3-4 de la cernavoda . Si nu ne mai trebuie gazul de la rusi.
    O sa devenim independenti energetic.
    • +9 (9 voturi)    
      + marita capacitatea Hidroelectrica de vreo 10 ori (Marţi, 9 februarie 2010, 7:38)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Doar un cetatean

      Sunt atatea alte alternative la gazul rusesc: inca vreo cateva hidrocentrale, eoliene cu ax vertical, biogaz ca la nemti, etc.

      Odata ieftinit curentul electric de vreo 4 ori, sa vezi cum trece lumea pe plite cu inductie.
      • +3 (5 voturi)    
        Partial neadevarata afirmatia ta (Marţi, 9 februarie 2010, 10:10)

        squiddie [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Din nefericire pentru noi, nu consumul casnic (gatitul la aragazul clasic) este principalul consumator de gaz din Romania, ci consumul industrial, deci logica ta nu e buna
        • +1 (1 vot)    
          partial .. adevarat.. :) (Marţi, 9 februarie 2010, 11:59)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui squiddie

          importam din rusia 30% din gazele pe care le folosim. consumul casnic este momentam cam la 20% din total.. deci n-ar fi rau deloc sa eliminam consumul casnic.
    • +7 (7 voturi)    
      combustibilu' nuclear (Marţi, 9 februarie 2010, 7:53)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Doar un cetatean

      il extragem, desigur, din muntii legendari ai patriei. fara sa mai vorbim ca industria grea (aia de-a mai ramas de la neanicu, si in fond, aia de mai produce ceva in tara aia) poate functiona cu electricitate la fix. in mod sigur, consumu' cel mai mare de gaz in ro e dat de tigaia lu' mamaie, nu de furnale, laminoare, etc. iar in furnale, laminoare, etc, temperatura de x grade si gradientii de temperatura necesari proceselor tehnologici se obtin, bineinteles, cu rezistente prin care trece curentu' buleftric.

      cu alti cuvinti, tara viitor de aur are. ca inginerii or plecat pe salarii iar la 300 de euro pe luna or ramas ... ma rog ... astia de-si dau cu parerea. punetz mah mina pe carte! si nu pe dama de trefla!
      • +8 (8 voturi)    
        ia mergi in Norvegia (Marţi, 9 februarie 2010, 9:13)

        aritmos [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        sa vezi numai otel electric. Asa ca nu mai scrii aiureli pe blog. Mare consumator de gaz in Romania este industria de ingrasaminte chimice si aluminiu, plus Mittal. Iar consumul de uraniu al unei centrale nucleare este MIC, poate veni si din import (Franta, Germania etc)
        • +3 (3 voturi)    
          mittal (Marţi, 9 februarie 2010, 9:56)

          calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui aritmos

          dragule, depinde CE ANUME topesti. minereurile care se preteaza la arc electric nu se preteaza la flacara si viciuversa. chimia bat-o vina!
    • +1 (1 vot)    
      hahahha (Marţi, 9 februarie 2010, 8:26)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Doar un cetatean

      Hahahah! Ar fi foarte bine, dar crezi ca se va lasa ca Romania sa devina independt energetic? Niciodata din pacate!
    • +1 (1 vot)    
      nu mai visati (Marţi, 9 februarie 2010, 10:11)

      je [anonim] i-a raspuns lui Doar un cetatean

      visati fratilor! de unde atata independenta? presupuneti ca se face si cernavoda 3 si 4, chiar si hidro sau eolian. Voi nu vedeti ca Eon-ul asta nu misca nimic in retelele astea de distributie si transformare, deja depasite?
      Sunt zone rezidentiale nenumarate care sufera (in sensul ca li se opreste curentul) pt. ca Eon-ul nu trece la o noua evaluare a parametrilor de consum actuali, daramite sa mai si creasca de doua-trei ori, in situatia in care lumea trece la incalzire electrica.
    • +3 (3 voturi)    
      solutii alternative viabile (Marţi, 9 februarie 2010, 10:42)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui Doar un cetatean

      de panouri cu infrarosii ati auzit ? consuma destul de putin si sunt foarte sanatoase, daca ai locuinta izolata termic renteaza sa te incalzesti cu ele! mai trebuie doar curent electric, suficient de ieftin si deja nu o sa mai avem nevoie de gazul rusesc.
  • -9 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 9 februarie 2010, 6:30)

    anonim [anonim]

    Asa va trebuie ... Ati votat un tampit pentru presedentie pe 6 dec 2009, un idiot care a gafat saptamanal aproape in ultimii 5 ani in orice problema de politica externa. Romanii isi merita soarta ... Cel putin vreo 5 milioane + cei care nu au mers la vot.
    • -5 (7 voturi)    
      eu cred ca sunt mai putini... (Marţi, 9 februarie 2010, 9:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      aia 5 milioane sunt sigur mai putin.
      in franta s-a vorbit (de catre francezi) de niste magarii facute de dom presedinte...
    • +6 (8 voturi)    
      Daca nu iti convine... (Marţi, 9 februarie 2010, 10:12)

      squiddie [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Daca nu iti convine, te sfatuiesc sa te muti mai spre EST, la tovarasii tai...
  • -1 (5 voturi)    
    Solutia (Marţi, 9 februarie 2010, 6:45)

    Pantera Roz [utilizator]

    Ne incalzim de la scut.Arde beton.
    • -1 (5 voturi)    
      ehe... (Marţi, 9 februarie 2010, 9:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      inca cateva chestii cu care sa-i calcam pe coada pe rusi si arabi si o sa ne incalzim cu rachete sol-sol...
  • -4 (4 voturi)    
    rusii (Marţi, 9 februarie 2010, 7:16)

    viorel [anonim]

    Sunt foarte previzibili rusii astia, aceiasi poveste in fiecare an. Poate ar fi mai intelept din partea noastra sa nu-i mi provocam inutil.
  • +9 (15 voturi)    
    zvon (Marţi, 9 februarie 2010, 7:57)

    gabriel [anonim]

    zvonuri ale tradatorilor pro-sovietici tip psd si pnl, de unde a scos-o psdeul asta cu galma ca rusii ne taie gazul ? Stiri alarmiste, ca din manualul de manipulare, prezentate din abundenta pe rtv si antene, cu asta se ocupa agentura rusa : vantu, voiculescu, patriciu, iliescu, geoala end comp. !
    • -1 (7 voturi)    
      MAI INCET CU PIANUL PE SCARI! (Marţi, 9 februarie 2010, 10:00)

      Dinu Paturica [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Mai incet cu pianu' pi scari nea Gabriele! Poati matali n-ai aflat, da' campania electorala s'o terminat di mult! Sh tara i condusa di prietenii matale: "Baselu-Marinelu" si "Piticu-Atomic"! Cini crezi mata ca s'o suit mai d'aunazi pi gardu' Cotrocenilor si o tapat in gura mare:"Ne'o dat fratilor americanii pavaza si de-acu' totul o sa shie ghinii si frumos in tarisoara noastra!" Sh cand o auzat aiasta vecinii nostri, muscalii cei rai, Putin sh Medveev, o zas ca poati o sa ni sa faca rau de-atata ghinii sh ne'o taiet gazu'! Ca vorba ceia:"Iarna nu'i ca vara!" sh "Totu'i ghinii sh frumos sh la vara o sa shie cald!" Amin!
  • +9 (11 voturi)    
    Ce inseamna . . . (Marţi, 9 februarie 2010, 7:57)

    gheorghe [anonim]

    . . . doua milioane de metri cubi pentru consumul total al Romaniei? Doua milioane zilnic, sau anual? Su e si anuntul asta o soparla PSD-ista?
  • +8 (10 voturi)    
    haha (Marţi, 9 februarie 2010, 8:06)

    I [utilizator]

    macar acum stim inca un om al rusilor: Iulian Iancu. Nu uitati ca "stirea" a fost data la la Antene, unde gradul de manipulare este maxim!

    Eu stiu ca luam gaz printr-un intermediar din Germania si in plus rusii nu-si permit acum sa nu vanda gaz, pentru oricum cererea de gaz a scazut datorita crizei dar si pretul gazului a scazut. Avand in vedere ca mare parte din bugetul lor inseamna bani din gaz si alte resurse... nu-si permit sa nu vanda.
  • +7 (9 voturi)    
    si inca ceva (Marţi, 9 februarie 2010, 8:07)

    I [utilizator]

    Iancu e de la PSD...
  • +3 (3 voturi)    
    interesant (Marţi, 9 februarie 2010, 8:20)

    nelu [anonim]

    Aleksandr Medvedev e cumva ruda cu presedintele Medvedev ? parteneriatul asta cu rusii in vederea construirii de depozite de gaze in tara noastra nu e cumva un fel de cui al lui Pepelea, tinand cont de noua doctrina militara adoptata de Rusia ?
  • +8 (8 voturi)    
    hmmm (Marţi, 9 februarie 2010, 8:24)

    eu [anonim]

    unitatile de la centrala de la cernavoda .produc curent ce mai apoi este exportat! Din ce stiu eu sunt cateva depozite imense de gaze in zona transilvaniei.............de care nimeni nu pomeneste.....da na sunt fraieri si ramanem fraeri! Multa dezimformare! cat mai multa!
  • +8 (10 voturi)    
    Ne trebuie niste conducatori destepti ! (Marţi, 9 februarie 2010, 8:36)

    Anghel Saligni [anonim]

    D- Iancu, d-le Videanu, d-le Boc, de ce treneaza cu zecile de ani construirea unor obiective esentiale pentru independenta energetica a Romaniei, iar in final, cand vor fi gata(daca???)costurile sunt de 3-4 ori mai mari?(e si normal !...). Centrala asta de la Cernavoda a inceput sa fie construita in secolul si mileniul trecut si sub un alt regim! Cam acum aproape 30 de ani!!!! De ce nici un guvern nu a realizart si nu realizeaza cat de importanta este terminarea si punerea cat mai rapida a ei in functie, pentru securitatea energetica a tarii??!! Iar d-vs va c..ti de ani de zile si nu faceti nimic. Se pot gasi solutii de finantare externa, cu plata ulterioara din exporturi de electricitate!!. Nimenea nu construieste asa ceva cu banii cash. Dar e nevoie si de creere, pentru a se gandi solutii domnilor!! . Hidrocentrala de la Portile de Fier, un obiectiv cu mult mai mare si mai costisitor pentru vremea aceea s-a construit in 7 ani!!, dar s-a muncit serios acolo. Si s-au creat zeci de mii de locuri de munca, nu numai acolo, dar si in industria orizontala a tarii.
    Si inca ceva, de ce nu incepe in mod serios explorarea si exploatarea Platoului Continental al Marii Negre acum , dupa ce litigiul cu Ucraina a fost solutionat la Haga? Ce ne mai impiedica domnilor??!!Este o alta sursa importanta pe care o avem dar ne uitam la ea!! Cine vreti sa ne-o puna in valoare??!! Sunteti niste incapabili si incompetenti domnilor, cu totii in mod egal. Nu va intereseaza tara cu problemele ei! Rusine !! Vai de poporul asta si de tara asta cu "conducatorii" pe care ii are!!
    • +3 (5 voturi)    
      lecitina ajuta la memorie (Marţi, 9 februarie 2010, 9:17)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Anghel Saligni

      in ce an a pornit reactorul 1 de la Cernavoda? dar grupul 2? Grupul 3 si 4 necesita 7-8 miliarde de euro investitie. De unde taiem? Dar da-mi cifre serioase nu cate un milion de ici de colo. Videanu incearca sa-i aduca pe nemti: sa vedem ce iese.
      • 0 (0 voturi)    
        grupurile 3 si 4..... (Marţi, 9 februarie 2010, 11:21)

        capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui prudent

        vor fi finalizate cat de curand;
        in acest sens studiati HG. 1565/2008,
        pt. terminarea grupurilor 3 si 4 se constitue o noua societate comerciala,
        iata lista investitorilor ce au ajuns la un acord cu NUCLEARELECTRICA SA : ArcelorMittal Galati SA, CEZ as, GDF SUEZ SA, Enel Investment Holding BV, Iberdrola Generacion SAU...........
        statu` roman va avea prin Nuclearelectrica o participatie de 51 % din societatea ce controleaza grupurile 3 si 4........
        se estimeaza o investitie de 4 mld. euro si este vorba de bani adevarati, nu frectzi de la rmgc interzise de CNA.....

        avand in vedere ca investitorii selectati sunt privati, este de asteptata ca in scurt timp - 2-4 ani, grupurile 3 si 4 sa intre in functiune.......

        se mai intampla si lucruri bune in tara asta, in afara de Bechtel, Petromidia, Petrom, si alte manarii....

        oricum statu` ramane doar cu 700 - 800 MW, reprezentad partea sa din cei 51 %, si binenteles cu controlu` reactoarelor.......
  • 0 (8 voturi)    
    E clar de ce (Marţi, 9 februarie 2010, 8:38)

    Lucian [anonim]

    Din pacate in fata unor asemenea argumente "hard" nu prea ai ce sa mai comentezi. Nu ne ramane decat ca parlamentul sa nu ratifice participarea Romaniei la scutul american. Si sa ne fie invatatura de minte ca atata timp cat Romania este dependenta de gazul rusesc nu vom avea libertate de actiune politica. E clar ce avem de facut, inca o centrala nucleara, terminal de gaze la Constanta, de ce trebuie sa dureze totul atat de mult, de ce ne miscam atat de greu? Vrem independenta fata de Rusia dar nu facem nimic pentru a o obtine!
    • +4 (4 voturi)    
      esti rosu si nu vad eu bine? (Marţi, 9 februarie 2010, 9:10)

      daltonist [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Romania, in momente de VARF, are nevoie de 25% import. Fara import se opreste fabricarea de ingrasaminte chimice. Avem conducta de la Arad la Szeged si putem importa gaz si din Anglia daca vrem. Gazul si scutul sunt legate numai in doctrina PSD versiunea ruseasca.
    • +1 (3 voturi)    
      lol (Marţi, 9 februarie 2010, 9:49)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Daca e asa cum zici tu, atunci cu atat mai mult ne trebuie scutul antiracheta. Cu "vecini" care iti taie (posibil) gazul in plina iarna, e bine sa stai sub o umbrela mai "prietenoasa".
  • +2 (2 voturi)    
    Muscalii ar trebui (Marţi, 9 februarie 2010, 8:45)

    Sile [anonim]

    mai inainte de a reduce livrarea de gaz metan ,sa se gandeasca ca detin in RO cateva combinate siderurgice care consuma inense cantitati de gaz zilnic,de ordinul a sute de mii de Nmc fiecare.Deci aproape 1 milion de mc zilnic se consuma de acestea! La prima reducere a cantitatii de gaz catre RO acestea ar trebui SA NU MAI PRIMEASCA GAZ INTERN. SA TERMINAM ODATA cu magaria asta si sa stie ca daca nu trimit gaze se opresc combinatele !!!!!!!!!!
    Referitor la antevorbitori,deocamdata nu s-a gasit metoda de a transforma curentul electri in gaz metan asadar nu poate inlocui curentul produs de centrala de la Cernavoda gazul metan consumat in diverse instalatii tehnologice sau in consumul populatiei !
  • +2 (2 voturi)    
    asa sunt rusii (Marţi, 9 februarie 2010, 8:59)

    ionut [anonim]

    Cel mai bine sa ne amplasam rachete la noi in Romania.
    SA CONSTRUIM A DOUA CENTRALA, SA DEVENIM MAI PUTIN DEPENDENTI DE GAZ.
  • +6 (6 voturi)    
    baiatul asta.. (Marţi, 9 februarie 2010, 9:05)

    Doi [anonim]

    minte! problema e : de ce?! pentru ca e platit si ca sa ne sperie. Gazul ajunge inca multe luni de zile.
  • +2 (2 voturi)    
    ce facea dl iancu (Marţi, 9 februarie 2010, 9:07)

    balasa [anonim]

    daca era secretar de stat pentru energie in MECMA/? mai mspunea la antene ca nu mai vin gazele de la rusii? s-au geobama aranjase deja livrarile si nu numai era cazul............
  • +4 (4 voturi)    
    Directiva NKVD (Marţi, 9 februarie 2010, 9:21)

    strategu [anonim]

    Da, se pare ca suntem in momente in care ,,trepadusii propagandei'', ,,manipulatorii de emotii'' si alte instrumente de atat timp instalate in cele mai nebanuite mecanisme ale statului roman incep sa-si faca prezenta, sa-si arate utilitatea.
    Au fost luati prin surprindere de stirea scutului si acum se repliaza prin aceleasi mijloace prin care NKVD-ul opera in tot blocul comunist si nu numai.
    Introduce incertitudinea, panica, teama ca cele mai elementare si cu impact actiuni asupra omului ca fiinta, va face sa determine reactii in ,,asentimentul'' strategiei. Interesanta ,,traictoria'' , in timp, a d-lui Iulian Iancu. Pentru cei care au petrecut o parte din viata si in vremurile de demult apuse stiu cum erau cei de langa noi.
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=34&cam=2&leg=2004&pag=0&idl=1
    Interesant CV ..citindu-l mai atent si printre randuri!
    ,,Chiar inainte sa intru la dumneavoastra in emisiune, rusii au anuntat Dispeceratul de gaze din Romania ca vor reduce iarasi livrarile pentru tara noastra''.
    D-le Boc, v-a luato inainte cu anuntul sau dispeceratul l-a anuntat intai pe dl deputat si apoi...dupa ore bune pe dv prin dl Videanu?
    • +1 (1 vot)    
      Directivele NKVD - asa cum au fost si sunt, inca.. (Marţi, 9 februarie 2010, 11:20)

      strategu [anonim] i-a raspuns lui strategu

      Fara a face alte comentarii postez aici aceste directive ,,destinate sovietizarii tarilor proaspat intrate in sfera de influenta a Moscovei si dezinformarii strategice a Occidentului''.
      Cat de bine se potrivesc ...si ultimilor 20 de ani!
      Oare cine si cat?
      http://www.certitudinea.ro/articole/istorie/view/directivele-nkvd-pentru-tarile-din-europa-de-est
      http://civicmedia.ro/acm/index.php?option=com_content&task=view&id=611&Itemid=60
      Cine se recunoaste?
  • 0 (2 voturi)    
    Pai la ce va asteptati bey ??? (Marţi, 9 februarie 2010, 9:27)

    Veta [anonim]

    Voi sa le dati cu scutu' peste nas si ei sa va dea gaze ???
    Cred ca puteti sa pupati toate icoanele ca a fost frig SI A NINS ca daca era mai cald aveati azi 2 m de apa pe sosea, acum 2 zile când v-am spus ca rusnacii cam cu asta se ocupa si o sa va traga niste inundatii de 2 m peste scafârlie pt scutul asta mi-ati pus note proaste, ca si cum asta ar schimba ceva, vai de capu' vostru' ...
    • 0 (0 voturi)    
      na si ce? (Marţi, 9 februarie 2010, 15:50)

      nabucco [anonim] i-a raspuns lui Veta

      na si ce ? sa facem pe slugile la infinit? slugile nu au capatat niciodata altceva decat picioare in fund. Nu cu atitudinea de sluga castigi ceva, niciodata. Sunt si alte solutii energetice, trebe adoptate si cu asta basta. Si cumparata energie de la furnizori cat mai diversi cu putinta(alte tari decat rusia), astfel nu iti pui toate ouale in acelasi cos si daca rusii nu vor sa ne mai vanda gaz nu au decat, ei nu fac incasari.
  • -3 (3 voturi)    
    Hopaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! (Marţi, 9 februarie 2010, 10:22)

    w [anonim]

    S-au trezit patriotii?! Ei acum sa vedem cum o sa va si stea in gat scutul! Pai voi ce credeati ca e asa simplu cu geopolitica sau nici n-ati auzit de asa ceva?! Mie unul mi s-ar parea corecta o asemnea masura. Pai cum tu dai in mine si eu sa nu am nicio reactie?! Si mai vreau sa tina iarna pana prin mai sa se sature cozile de topor americane...
    Poate asa se va trezi toata lumea si va intelege ca intotdeauna camasa e mai aproape de piele decat haina de piele...
    Ce ne facut rusii de trbeuie sa fim attat de vehementi si dezechilibrat impotriva lor? Au lovit intr-o anumkita perioada in francmasoneria autohtona si in hienele gen malaxa, auschnit si altii care puseserra mana pe tara si nu mai aveai loc sa traiesti in propria tara. Adica ca si acum cand portocaliii ne-au transformat in sclavi in propria tara...Si ce bine o duce udrea.. infloreste la fiecare inaugurare din banii nostri! Iar tu popor indobitocit taci si nu intrebii nimic.
    • +1 (1 vot)    
      :D (Marţi, 9 februarie 2010, 11:05)

      Xman [anonim] i-a raspuns lui w

      prefer sa stau doar cu haina decat doar cu camasa daca intelegi ce vreau sa spun :))
  • +6 (6 voturi)    
    Un singur comentariu (Marţi, 9 februarie 2010, 10:33)

    Geo.B [anonim]

    a fost obiectiv si a ramarcat nuanta si adevarul. In rest numai panica si vorbe aiurea.
    Nu de mult, rusii ne-au suplimentat cantitatea de gaze, asta fiindca a fost foarte frig, o iarna mai grea, si le-a fost solicitat... Ne-au suplimentat inseamna ca ne-au dat ceva in plus fata de ceea ce era in contract.
    Acum se revine pur si simplu la livrarile normale contractate, se revine la ce era inainte de suplimentare!!! Gasiti stirea pe hotnews, e ceva mai veche, dar daca o cautati o veti gasi.
    Doamne fereste, mai oameni buni, citesc comentariile voastre si ma mir cata panica si degeaba... :)
  • +3 (3 voturi)    
    Specialistul lui peste ... (Marţi, 9 februarie 2010, 10:44)

    xian [utilizator]

    acest iancu ,agent de influienta si manipulare ordinara care ar face bine sa isi vada de PSD ul lui si problemele astea cu gazul sa le lase pe seama celor care sunt specialisti reali
  • +2 (2 voturi)    
    Orice comentariu care vine de la PSD.... (Marţi, 9 februarie 2010, 11:03)

    Rescatorul [anonim]

    este dezinformare sau manipulare. PSD colcaie de comunisti, bolsevici, cominternisti, fosti securisti de ultima speta, agenti KGB/GRU. Mai grav este ca, prin afirmatiile lor iresponsabile, aduc prejudicii relatiilor bilaterale cu Rusia, care au inceput sa se dezghete.
  • +1 (1 vot)    
    oare (Marţi, 9 februarie 2010, 11:12)

    gabriel [anonim]

    oare ce spune vanghele ? trebuie sa stiu repede, sa ma lumineze chiar EL, intunecatul !
  • +2 (2 voturi)    
    vorbe.. (Marţi, 9 februarie 2010, 11:36)

    felix antenescu [anonim]

    emisiunea dela antena mea, cea de a doua, nu se intituleaza vorbe grele cum gresit pune autorul.
    titlul real este vorbe'n vant. aici am avut o discutzie mai lunga cu producatorul emisiunii care obiecta ca vaorbe'n vant ar timite lumea cu gandul la concurentza :-)
    sustzinea ca mai nimerit ar fi vorbe goale.
    acu intzeleg confuziea... vorbe goale, grele, tot in vant.
    vanturi.
  • +2 (2 voturi)    
    A facut si el vizita secreta la Moscova (Marţi, 9 februarie 2010, 12:29)

    bogdan [anonim]

    Membrii PSD par a fi foarte intimi cu deciziile Rusiei. Le trimit papusarii lor de la KGB (sau maqi nous FSB ...) tot felul de intoxicari pregatite pentru piata Romaniei ?
    Mai rasfirati baieti ca se vad epoletii rosii sub costume. Toate cozile de topor si tradatorii de tara s-au adunat numai intr-un singur partid. Inteleg ca lumina vine de la Rasarit (Moscova, Beijing ...) dar nu strica mai multa inteligenta in trimiterea mesajelor sponsorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Mi-e sila! (Marţi, 9 februarie 2010, 12:41)

    Gimmy [anonim]

    Bai cat de jegosi pot fi pesedelele lu ilici!....
    Niste otrepe, ar prefera sa ne vada pe toti ducandu-ne de rapa numai sa poata reveni ei la putere!
  • +1 (1 vot)    
    Alarmistii din PSD. (Marţi, 9 februarie 2010, 12:46)

    mircea [anonim]

    In PSD au ajuns dobitoci toti de la cap la coada.In realitate Rusia se roaga de UE sa connsume mai multe gaze,de aceia se fac noi conducte de transport gaze pe banii lor.
  • +1 (1 vot)    
    Cum e posibil asha ceva (Marţi, 9 februarie 2010, 12:46)

    bogdan [anonim]

    Iulian iancu asta, in cazul in care a mintit, ar trebui sa raspunda cumva penal. Din cite inteleg la ora asta, gazprom ne-a dat mai mult gaz cit a fost frig si acum a revenit la normal. Daca este asha, si baiatul ala doar minte, ar trebui sa existe o lege care sa-l bage la zdup. Cum se poate ca parlamentarii romaniei sa vorbeasca asha, dupa cum ii taie capul??? A fost Nica cu autobuzele, jumate de PSD cu fraudarea alegerilor, acuma nenea asta cu aberatiile lui... Totusi, nu se poate ca parlamentarii sa spuna chiar orice minciuna fara sa rasounda... De jumatate de an traim in tara dezinformarii fara nici o urma de rusine...
  • +2 (2 voturi)    
    Procuratura! (Marţi, 9 februarie 2010, 12:47)

    kayros [anonim]

    Solicit Procuraturii investigarea individului asta pentru infractiunile de raspandire de stiri false in scopul provocarii de panica si a instigarii la ura impotriva altei natiuni
    • +2 (2 voturi)    
      Art 404 cod penal (Marţi, 9 februarie 2010, 13:11)

      sonashi [utilizator] i-a raspuns lui kayros

      Art. 404. - Comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de stiri, date sau
      informatii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora,
      dacă prin aceasta se pune în pericol securitatea natională, se pedepseste cu
      închisoarea de la 1 la 5 ani.
  • +1 (1 vot)    
    Neintelegere, citeste printre randuri (Marţi, 9 februarie 2010, 13:25)

    misunderstanding [anonim]

    EXPLICATIA: contractul cu rusii spune ca livreaza intre un minim (8,9) si un maxim, zilnic.

    Pina acum au livrat cu 2 mil mc mai mult decat minimul. Acum au scazut la minim, rananand in cadrul legal al contractului.

    Nimeni nu minte, toti au dreptate. Fiecare spune jumate de adevar.
  • +2 (2 voturi)    
    codul penal art 404 (Marţi, 9 februarie 2010, 13:45)

    sonashi [utilizator]

    Art. 404 Comunicarea de informatii false
    Comunicarea sau raspandirea, prin orice mijloace, de stiri, date sau informatii false ori de documente falsificate, cunoscand caracterul fals al acestora, daca, prin aceasta, se pune in pericol securitatea nationala, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
  • +1 (1 vot)    
    articol 404 (Marţi, 9 februarie 2010, 15:22)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...legea e clara !!!!
    Parchetul tre' sa se sesizeze din oficiu pentru declaratiile lu dom' Iancu, cu agravante, ca este : " Lup pus paznic la oi ! "...
    ....sa-i dea macar 5 ani de puscarie, chiar cu suspendare, si se sterge la bot( sau la kur, tot aia!) cu imunitatea !!!!...
  • 0 (0 voturi)    
    Rusia si gazele (Marţi, 9 februarie 2010, 18:05)

    Doru [anonim]

    Normal. Numai tampitii isi pot inchipui ca ne vor furniza gaz pentru ca noi sa punem scutul anti-racheta american (pentru ca nu mai suntem in stare sa punem scut zapezii prin parazapezile puse pe vremea impuscatului), scut pus evident, contra lor.
    Partea mai draguta a infantililor care-l aproba e ca scutul ii apara pe cei de dincolo de noi, in timp ce noi vom suporta rachetele oricui, asa cum le suportau evreii pe cele irakiene.
    Exista vreunul din cei care mai sus au aprobat idiotenia asta care si-ar ajuta vecinul de bloc stiind ca ala strange cutite sa-l loveasca pe el pe la spate ??!!!
    Ha, Ha, ha.... v-am facu sa fiti tinta rachetelor iraniene si rusesti si a teroristilor islamici!!! Ha, ha, ha,.... Daca m-ati ales pe mine, care n-am citit o carte serioasa la viata mea si am invatat meseria de presedinte la locul de munca!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusii taie suplimentul de 2 milioane Nmc (Joi, 11 februarie 2010, 18:25)

    Doru [anonim]

    Evident, rusii ne-au taiat suplimentul cerut de statul roman acum vreo luna, din cauza temepraturilor scazute. Contractul cu Gazprom fiind intermediat de o firma germana, a ramas. Asa ca, D-l Iancu, specialist in domeniu, are dreptate. Cu baseboc Putin nici nu discuta.
    Intrebarea care ramane: de ce ne inseala cei care ne vand gazul facturand kw si nu Nmc (normeli metri cub) ???!!! Unde masoara nenorocitii astia puterea calorica??!! Cu acordul criminal al guvernantilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Iulian Dancu, deputat PSD (Duminică, 14 februarie 2010, 21:18)

    Ioana [anonim]

    Cine se mai uita in gura unor farsori? Doar sunt renumiti pentru stilul lor de a imprastia informatii false. Daca mai vine vb si de Antena lui Voiculescu...