Traian Basescu: Actualul sistem de alegeri din PDL poate duce la bolsevizarea partidului. Cele mai democratice alegeri au fost la PSD

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 0:34 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Traian Basescu a adus mai multe critici luni seara in emisiunea Nasul (B1 TV) la adresa PDL, sustinad ca s-a facut un pas spre bolsevizarea partidului cand s-a hotarat alegerea celor 4 vicepresedinti pe lista.

"Au ajuns sa faca din conducerea partidului un hibrid cu patru vicepresedinti numiti de presedinte. Mi se pare inadmisibil. Asa o sa avem de-a face cu un presedinte sustinut de o gascuta. Nu are una mare, ca la alte partide, ci e una mai mica. Acest sistem de alegeri duce la bolsevizarea PDL", a declarat Basescu.

Acesta le-a reamintit "prietenilor din PDL" ca acest partid a crescut mereu fiindca s-a reinventat si s-a modernizat permanent, iar autoritatea presedintelui si a vicepresedintelui a fost data tocmai de vechiul sistem de alegeri.

Traian Basescu si-a continuat criticile la adresa fostului sau partid sustinand ca PDL-ul are doua vulnerabilitati acum: modul cum isi alege vicepresedintii - fiindca o sa creeze ideea de gasca, de amici ai presedintelui - si modul cum se prezinta in administratie. "Nu neaparat ca schimba oameni, ci calitatea unora pe care-i pune. Mai bine lasi pe unii competenti pusi de altii decat sa vii cu incompetentul tau", a spus presedintele.

"PDL-ul este acum un partid cu un singur candidat fiindca nu poti sa gandesti macar sa schimbi presedintele partidului cand acesta e si seful Guvernului. Dar sa vii cu patru vicepresedinti pe lista e prea mult deja. PDL-ul a crescut mereu fiindca s-a reinventat. El se poate reinventa insa atata timp cat progresul lor intern este continuu. Dar cand tu trambitezi un progres intern pe care nu l-ai facut nici pe jumatate cat PNL-ul, o sa ai probleme. Eu cred ca trebuiau sa ramana la sistemul clasic al partidului, unde presedintele si trezorierul se aleg in Congres, iar vicepresedintii si secretarii in Consiliul National de Coordonare. Le spun asta fiindca le sunt prieten", a declarat seful satatului.

Traian Basescu a mai apreciat ca PSD-ul a avut alegerile cele mai democratice in comparatie cu PDL si PNL.


Citeste mai multe despre   





















4334 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    pdl (Marţi, 13 aprilie 2010, 3:57)

    cosmin [anonim]

    Pai de ce nu ati prevenit acest lucru dle Presedinte?Acum se vehiculeaza ideea cu Timis presedinte la Hunedoara.Un traseist notoriu,care v-a atacat tot timpul,vine sa faca reforma in PDL....Cine vreti sa va mai creada?
    • +3 (11 voturi)    
      Cosmine tata! (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:07)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Trezeste-te inainte de a te apuca de scris. Presedintele tarii chiar daca provine din un partid politic rupe relatiile cu acesta in momentul in care este ales si practic nu mai are nici o putere in interiorul acelui partid. Ca isi mai permite sa mai dea sfaturi din cand in cand aceasta face parte din educatia seculara balcanica a noastra. Dar nu poti da vina pe Pressedinte pentru ce face noul presedinte de partid acolo de unde a plecat.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai amice (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:56)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Sa iti explic putin.... Ca tot alegerile prezidentiale au fost recent. Si ca unul care nu sta in tara, am trecut pe acasa atunci cu masina, Pe toate campiile tarii erau afise cu Base, din ochi asa mi s-a parut campania lui Base de departe cea mai costisitoare.

        De unde crezi ca a avut bani ? El nu are bani nici de operatie. Iti spun eu de la videanu, berceanu, cocos etc.

        A ajuns presedinte, datoria se plateste. A numit premier si ministri pe cei care l-au ajutat. E atat de simplu.

        Nu imi spune mie acuma ca rupt el relatiile cu partidul din care a facut parte. E legat de maine si de picioare de partidul ala. Cu ajutorul lui a optinut al doilea mandat.

        Da ce mica a fost diferenta, as spune ca si votuirle care le-a optinut cu mici si caldari l-au ajutat sa ajunga presedinte ( asta nu inseamna ca doar el a facut asta, doar subliniez ca fara resursele partidului el nu ar fi fost acum presedinte)
        • 0 (0 voturi)    
          Amice! (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:43)

          gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Marius

          Eu stau in tara nu trec cu masuna prin ea si apoi sa trag concluzii. Eu ma refeream la Presedinte in general nu neaparat la Presedintele Basescu. E drept ca unele afirmatii se refera la Presedintele Basescu. In ce priveste situatia financiara a Presedintelui in campania electorala fireste ca s-a bazat pe sponsori. Sau vrei sa spui ca Presedintele SUA isi plateste singur campania electorala. E clar ca nu esti fan Basescu dar asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa indrugi prostii pe forum.
    • 0 (8 voturi)    
      iti spun eu de ce (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:13)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      a incercat si nu poate. Multi mafioti din PDL nu-l mai suporta pentru ca nu-i lasa sa fure cat vor ei ( e din "surse")
      • -1 (9 voturi)    
        Nu-l suportă deoarece vor să fure (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:59)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        mai mult decat însuşi Zeus şi gaşca sa.
    • -1 (9 voturi)    
      cosmine (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:36)

      no party man [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      daca nu stii, base nu mai e in pedeleu da sase ani. si e prea ocupat cu munca de presedinte sa mai aiba timp de miscolatziile lui vidieanu & co.
      adrieian este un viorica de pedele.
      pedeleul, am zis'o si o mai zic, nu se ridica la nivleul lui base.
      daca base, dupa iesirea dela cotrocesti, mai vrea sa stea in politica, si ar trebui, este necesar sa puna de un alt partid.un partid, real de centru dreapta. cu monica, cu cei doi preda, cu stolojan si stoica, cu voinescu si multzi altzii.
      cu ceafa groasa dela interne, cu don trotoare si gasca de trogloditzi de afacerri nu au sanse dupa base. mai ales daca nu iese bine cu guvernarea asta fara parai, unde popularitatea lor e la genunchiul broastii.
  • +2 (8 voturi)    
    Ce intelegem noi de aici ? Noi de aici intelegem (Marţi, 13 aprilie 2010, 6:19)

    Eneas [anonim]

    ..ca fripturistii de partid au invins a n-spea oara !Nu conteaza ce le tot spune omul care i-a adus la putere ,conteaza doar umplutul buzunarelor, conteaza doar prezervarea pozitiilor in partid si daca un traseist ca Timis-BTT ajunge sa faca instructie in fieful lui Pogea et Cie ,la urmatoarele alegeri vor fi sub PSD cu mult!Oricum la inteligenta politica PSD aluat totul!
  • +2 (6 voturi)    
    ok (Marţi, 13 aprilie 2010, 7:37)

    dudu [anonim]

    hehe, apa la moara reformatorilor si contestatarilor (care sper sa se simta mai revigorati), foarte frumos! haideti domnii Blaga, Berceanu, Videanu si madam Udrea, poate ne lasati. hai, nu foarte repede, da' poate intr-un an, doi, ca sa avem si noi o sansa la alegerile alelalte.
  • +2 (10 voturi)    
    Intr-adevar urmarind alegerile (Marţi, 13 aprilie 2010, 7:41)

    Audit [utilizator]

    din PNL, PSD si ceea ce se prefigureaza la PDL sepoate lesne constata ca PSD-ul e de departe cel mai democratic partid. Faptul ca este o diversitate de opinii la vicepresedinti nu poate fi decat benefic pentru partid iar alegerea lui Ponta este o adevarata gura de oxigen atat pentru PSD cat si pentru politica din Romania. Inca ceva: niciodata nu am votat cu PSD iar cu Iliescu doar in 2000 cand era sa vina peste noi Vadim (dupa ce a "recladit" Constatinescu speranta!)
  • +1 (9 voturi)    
    interesant (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:03)

    un roman [anonim]

    Basescu laudand o miscare a PSD-ului si criticand dur PDL-ul.Vorba din popor: cred ca mai are o vineri si se duce :):)
  • -2 (10 voturi)    
    Parerea mea... (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:48)

    Costache2009 [utilizator]

    ... e ca "apoliticul" presedinte, care a favorizat timp de 5 ani PD(l), pe fata si fara perdea, dand cu barda, fara discernamant, in celelalte partide, vrea sa impuna o anumita persoana ca presedinte PDL! Pur si simplu arata pisica acestei gasti sinistre de lingai boci, videni, blegi si roberte boiagioaice, pe care a adus-o de la 7% in 2004 la vreo 60% in 2010! Facem pariu ca presedinte (la pdl) va fi cine va dori imparatul??? Oare pe cine vrea Voda Apoliticu' (saaaanchi!) la carma pdl?! Raspuns: pe cineva cu mult, mult, mult sex appeal si "potential" imeeeens de a nu-i iesi din vorba carecumva! :)
    • 0 (6 voturi)    
      Cu mult,mult sex-appeal (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:09)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Costache2009

      si potential imens?Te gandesti cumva la Hoara,Costache,nu?!Ca de aia ni-l baga astia pe gat zilnic.Sau la...Nu,nu,nici chiar asa....
  • 0 (2 voturi)    
    alegeri (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:39)

    camelia-rosiori de vede [anonim]

    Speram sa scapam si noi de "incompetentul "pus de Basescu la Teleorman,in speta dl. Florescu care nu-i agreeaza decit pe cei din colegiul unde a fost ales deputat, iar cu noi se poarta de parca am avea 4 clase.