Daniel Funeriu: Nu putem avea un invatamant universitar credibil atunci cand vedem plin de anunturi pe internet cu "vand lucrare de licenta"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:06 Revista Presei | Radio TV

Daniel Funeriu
Foto: captura B1 TV
Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat la emisiunea "Nasul"(B1 TV) ca exista foarte multe cazuri de plagiat in mediul universitar romanesc care au condus la decredibilizarea mediul academic si spune ca principalul sau repros fata de Legea Eductatiei trimisa in Parlament este ca nu a ascultat mai mult parerile studentilor pe acest subiect si nu i-a implicat mai mult in combaterea fenomenului.

"Nu putem avea un invatamnt universitar credibil atunci cand vedem plin de anunturi pe internet cu "vand lucrare de licenta". Daca este un repros pe care sa mi-l fac fata de legea trimisa la Parlament este ca trebuia sa luam mai mult in seama din propunerile studentilor. Trebuia sa ni-i facem pe studenti niste aliati mai puternici in lupta impotriva practicilor neacademice. Trebuie sa acceptam ca fenomenul exista, dar nu suntem o natiune de plagiatori", a declarat Funeriu.

Vorbind despre greva din invatamant anuntata pentru ziua de joi, ministrul spune ca respecta dreptul acestora de a protesta si de a face greva, dar  le reproseaza celor dn comisia de BAC ca trebuiau sa anunte din timp daca vor intra la examen sau nu pentru a putea fi inlocuiti in timp util.


Citeste mai multe despre   





















1389 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:03)

    Mihai [anonim]

    Domnule Funeriu, sunteti plimbat prin lume, de ce nu descrieti cum e cu adevarat invatamantul in alte parti?
    Stiu, e greu, ar trebui sa scrieti o carte si nu v-ar crede nimeni.
    Dar macar povestiti cum e cu cercetarea. Sa va spun eu, va ingroziti, ata de multa cercetare se face in alte parti, utilizand ultimile inovatii in tehnologie, ca sa nu mai spun ca tot ce e nou dpdv stiintific inveti a doua zi la scoala.
  • +3 (5 voturi)    
    plagiatul un efect al sistemului...cauzele?? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:04)

    andra [anonim]

    Dle Ministru...ati sarit direct la "efect" - licente cumparate.... Nu cumva ati uitat sa incepeti cu cauzele?

    Indiferent daca facem o facultate cu 2 licente, nu ne mai baga nimeni in seama....ce sa mai zici de angajare cand materiile predate in facultate sunt de "umplutura", negociate in consiliu ca toata lumea sa-si faca norma...si de la un an la altul, mai schimbam denumirile cursurilor sa para altceva....


    Ce sa mai ziceam de faptul ca promovarea si sustinerea unui invatamant de masa pentru toata prostimea obliga de multe ori profii sa scada calitatea cursurilor ca sa inteleaga toata lumea.... Cand cerintele vor fi ridicate la un nivel in care studentul sa simta ca trage sa se autodepaseasca mai discutam despre un invatamant credibil in Romania....
  • +7 (9 voturi)    
    sigur ca da (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:33)

    ioan [anonim]

    ca licenta aia de final inseamna toata facultatea. Jur cateodata parca se asteapta de la studenti sa reinventeze roata.
    Defapt nu putem avea sistem credibil cand ajungi la seminar/curs la ASE si nu ai scaun sa stai in sala, sau nu ai sala sa ti cursuri. 50 de profesori de management nu sunt in stare sa gestioneze un kkt de facultate
  • -2 (8 voturi)    
    corect! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:45)

    Nicky [anonim]

    Prost, prost, dar are dreptate: "nu suntem o natiune de plagiatori", suntem o natie de hoti!
  • +2 (2 voturi)    
    Materie comunista (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:52)

    bula [anonim]

    Cum poti sa scoti economisti pe banda din toate facultatile de studii europene din tara si doar 10% din ei sa stie ce este bursa de valori? Si te intrebi de ce copie studentii lucrarile de licienta.
  • +4 (4 voturi)    
    unii profesori fac lucrarile de diploma si le van (Joi, 22 aprilie 2010, 0:04)

    CUTARE [anonim]

    De pe un forum al studentilor de la stat: “Anna la 22.01.2008 09:30
    raspunde
    O lucrare de licenta poate fi descarcata oricand de pe Internet, uneori chiar din reteaua locala din campus. Poti sa te trezesti foarte usor ca cineva iti ia toata munca daca nu esti atent la ce foldere dai "Share". La Poli, unii profesori fac lucrarile de diploma si le vand apoi studentilor pe sub mana. Chestia asta se face foarte simplu: daca un prof vede ca nu te descurci la materia lui, te cheama dupa curs si iti spune verde ca poate sa te treaca, eventual sa iti dea si lucrarea gata facuta si cu tot ce trebuie, daca poti plati 2-3 milioane. Sistemul a prins radacini atat de adanci incat ma indoiesc ca va putea fi scos vreodata.”
  • +1 (1 vot)    
    E o piata libera... (Joi, 22 aprilie 2010, 0:06)

    Fost student [anonim]

    Problema nu e cu cei care vand, ci cu cei care le cumpara la propriu si la figurat, elevii, respectiv profesorii. Cat de idiot trebuie sa fii ca sa nu te prinzi ca ai in fata ta o lucrare si un individ care nu prea au nimic in comun?
  • 0 (4 voturi)    
    licente (Joi, 22 aprilie 2010, 8:33)

    ela [anonim]

    cu cat vindeti?sincer as cumpara nu merita sa ti pierzi vremea sa faci lucrarea pt.diploma care si asa nu are nici o valoare.Dle Funeriu cand va vedem la tv inainte de a fi numit in fruntea invatamantului mi am spus : uite un om de care avem nevoie dar mi am revenit.Cand sunt alegeri, remanieri ceva?
  • +1 (1 vot)    
    Sistemul... (Joi, 22 aprilie 2010, 12:15)

    Sorin [anonim]

    Sistemul actual de invatamant incurajeaza asta.De ce? Un raspuns ar fi acela ca din cauza prestatiilor profesionale nesatisfacatoare ale educatorilor de la toate nivelurile. De ce factorii decizionali nu isi unesc eforturile in infiintarea sau abonarea la platforme antiplagiat? Studentii adevarati stiu despre ce e vorba.
  • -1 (1 vot)    
    asta (Joi, 22 aprilie 2010, 12:16)

    sabo [utilizator]

    chiar este un om cu carte ..si redus!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 aprilie 2010, 12:18)

    anonim [anonim]

    Asta e ori naivitate ori prostie. Profesorii nu sunt acolo cand se sustine o lucrare de licenta cumparata? Nu ei sunt oare cei care acorda credit unor incompetenti?

    Vanzarea lucrarilor e doar varful aisbergului. Problema pleaca de la temele si proiectele de pe parcursul anilor de studiu. Marea majoritate a studentilor aduc referate luate de pe internet, iar marea majoritate a profesorilor inchid ochii cu inconstienta. Sa mai vorbim si de copiatul la examene care tinde sa devina un fenomen de masa? Asta e adevarata cauza. Daca cinci ani de facultate studentul copiaza si ia de pe internet, poate el sa-si faca singur lucrarea?

    Abia in momentul in care performanta academica va fi corect evaluata pe parcursul intregii perioade de scolarizare vom putea spune ca avem invatamant. Pana atunci avem fabrici de diplome si cateva mici exceptii.
  • +1 (1 vot)    
    Elevii, singurii perdanti in urma grevelor prof es (Joi, 22 aprilie 2010, 14:43)

    Alexa [anonim]

    Nu profesorii sunt cea mai defavorizata categorie sociala din tara asta.(dar au gura cea mai mare, au grija de asta liderii sindicali). Din fericire, nu toti intra in aceeasi oala, am o cunostinta profesoara, 49 ani , gradul 1, ia 26 milioane in mana si are decenta sa-mi spuna "m-ar bate D-zeu sa ma plang, ca salariul ii salar, in plus dau ore in particular", n-a iesit in viata ei la greve, spune ca profesorii sunt manipulati de liderii sindicali si o cred. Spre deosebire de ea, eu lucrez la privat, am salariul minim pe economie, chiar daca am functie de raspundere si studii superioare, ajung la ora 8 seara acasa si nu stiu daca luna viitoare voi avea serviciu. Insa ma simt umilita si sfidata cand aud o profesoara in timpul unei greve, ca de Pasti profesorii au stat cu burta lipita de sira spinarii ca n-au avut ce manca. Sunt convinsa ca nu are salariul meu, ci ca din contra majoritatea lor , in ultima vreme au beneficiat de marire de salariu. Asa ca analizati-va mai bine actiunile, d-lor profesori si ganditi-va ca elevii au intodeauna de pierdut (din pacate la ei nu va ganditi, nici la reforma, ati demonstrat clar ca doar salariile voastre conteaza). Inca o data, nu generalizez, sunt multi profesori in tara asta care isi vad de treaba - tot respectul.
    • 0 (0 voturi)    
      salariile profesorilor (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:19)

      Iuga [anonim] i-a raspuns lui Alexa

      Buna ziua,

      Ma deranjeaza ingrozitor ca vorbesc cu totii despre marile salarii ale profesorilor. Ar fi mai bine daca fiecare ar vorbi despre ce stie sa faca mai bine.
      Eu calculez salariile profesorilor din 1976 si pana acum. Oameni buni, nu mai credeti tot ce se zvoneste!
      Salarii cat de cat decente au doar profesorii in prag de pensionare, numai daca au vechime mare si gradul I, altfel...nu.
      Un debutant are 800 roni, daca are studii universitare de lunga durata, daca are I.P3,sau e institutor,invatator, educatoare, salariul net e mult mai mic.
      Si nu-i invidiati pe profesori pentru timpul de lucru de 3,4,5 ore pe zi. Au pe saptamana 18 ore, dar munca lor inseamna mult mai mult. Trebuie sa se documenteze zilnic, sa pregateasca lectiile pentru a doua zi, sa scrie planificari, portofolii, sa corecteze lucrari, sa lucreze diferentiat cu elevii, sa creeze exercitii noi la stadii diferite de intelegere a copiilor, sa dea teze, sa le corecteze, sa faca pregatire pentru olimpiade cu elevii, pentru concursul Cangurul, pentru Evaluarea Nationala pe obiecte, pentru Revista scolii, pentru revistele de specialitate.
      Poate multi dintre dumneavoastra nu mai lucreaza si acasa dupa serviciu, dumnealor nu inceteaza cand vin acasa.
      Din pacate elevii, in cea mai mare parte, dar si foarte multi parinti, nu le inteleg munca, nu-i sprijina si nu-i apreciaza deloc. Uneori ii si jignesc si e tare nedrept!
      Parinti, ce doriti sa faceti cu copii dumneavoastra?
      Ati inteles vreodata ca tot ce aveti mai scump, mai de pret pe lume sunt ei?
      De ce neglijati atat de mult acest dar dat de Dumnezeu? Cat de mult va bucurati cand merg, cand deprind vorbirea, cand emit judecati de valoare.
      Respectul pentru tot ce ne inconjoara, dar indeosebi respectul pentru oameni e obligatoriu sa fie invatat de acasa.
      La scoala se invata pe obiecte, se formeaza deprinderi de cautare a informatiei pe specialitati, sunt invatati sa
  • 0 (0 voturi)    
    Baukasten - Prinzip (Vineri, 23 aprilie 2010, 7:38)

    Matador [anonim]

    Datorat, probabil, drumurilor cu hartoape, "evolutiile" isi croiesc drum mai anevoios pana-n Bucuresti. "Ghostwriting" este atat de bine instalat in civilizatie, incat unul de profesie si-a facut deunazi reclama camuflata sub forma unui reportaj la televiziune. Cred ca era cel despre care "Spiegel" scria in 2003 (http://www.spiegel.de/unispiegel/studium/0,1518,270144,00.html).
    Citind despre versatilitatea sa, cine sa se mai mire de calitatea "expertilor" pe care ii scuipa facultatile in zilele de azi?
    (Matador e numele unei firme austriece producatoare de jocuri din lemn: cu aceleasi elemente copilul poate construi locomotive, funiculare, roboti, automobile, roabe - ce-i cere pofta, mai apoi piata ...).
  • 0 (0 voturi)    
    Invatamant (Duminică, 2 mai 2010, 1:46)

    Eu [anonim]

    Nu numai vanzarea lucrarilor de licenta e problema. O alta o reprezinta cei trecuti de 65 de ani. mai bine zis fosilele care inca mai predau. De ce nu le interzice ministrul sa mai predea? Nu de alta dar multi tineri vor sa intre in sistem si nu pot de ei. Plus ca astia batrani sunt depasiti.