Emil Boc: S-ar face economii de ordinul sutelor de milioane de euro pe an prin trecerea la parlamentul unicameral

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 22:51 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: HotNews.ro
Statul roman ar face economii "de ordinul sutelor de milioane de euro pe an" prin trecerea de la parlamentul bicameral la cel unicameral, a declarat, joi seara, laTVR, primul-ministru Emil Boc, informeaza Agerpres. Ulterior,  premierul a revenit asupra afirmatiei si a precizat ca este vorba despre economii de milioane de euro anual, "ca sa fiu acoperit". 

"Am calculat economiile,  dar nu le am la mine, nu sunt cele mai importante. Oricum, este vorba de ordinul sutelor de milioane de euro, care se economisesc pe an. Prin disparitia unei Camere a Parlamentului se economisesc sute de milioane de euro pe termen mediu, milioane de euro ca sa fiu acoperit, intr-un an. Nu va pot spune numarul, pentru ca nu am la mine date", a declarat Emil Boc.

Emil Boc a declarat ca, la fel ca si in celelalte institutii ale statului, reduceri de cheltuieli trebuie facute si in Parlament. "Daca este sa strangem cureaua, haideti sa ne uitam si la cei care sunt in varful piramidei. Deocamdata, Parlamentul nu a fost atins cu nimic de partea aceasta, care tine de restrangerea cheltuielilor. (...) Este vorba de sanatatea sistemului romanesc, iar acei bani vor merge la infrastructura, autostrazi, la drumuri", a argumentat Emil Boc.

Premierul a declarat ca ca argumentul economiilor nu este cel mai important, dar ca el "nu trebuie omis", iar prin trecerea la Parlamentul unicameral se va accelera procesul de legiferare.

Primul-ministru va putea sa nu tina cont de avizul presedintelui la numirea sau revocarea unui ministru

Premierul Emil Boc a declarat ca noul proiect de modificare a Constitutiei initiat de Guvern va permite primului ministru sa nu tina cont de avizul presedintelui inc azul numirii unui ministru. Premierul a explicat ca asa vor fi evitate conflicte intre presedinte si primul ministru.

"Fratilor, distinsi colegi, faceti diferenta intre a consulta si a aproba! A consulta inseamna ca ii ceri parerea. Poti sa tii cont de parere sau poti sa nu tii cont de parere. (…) Nu vom mai avea conflicte, in viitor, de genul conflictului Norica Nicolai. Premierul ii trimite o scrisoare presedintelui si premierul poate sa tina cont sau sa nu tina cont de parerea presedintelui, dar l-a consultat. (...) Acum, presedintele poate respinge o data propunerea primului-ministru, dar nu si a doua oara. Pentru a evita ping-pong-ul acesta a spus '"ok , il consulta pe presedinte, stie care e pozitia presedintelui, dar premierul, in privinta remanierii guvernamentale, cand nu e vorba de schimbarea compozitiei politice a Guvernului, ramane sa aiba ultimul cuvant'', a declarat Boc.


Citeste mai multe despre   





















1128 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Abureli (Joi, 22 aprilie 2010, 22:06)

    un roman [utilizator]

    Si daca printr-o minune am face un pic de economii la parlament vor avea ei grija sa cheltuie banii la presedentie sau la guvern.

    Asa ca lasa-ne Bocule cu aburelile astea de 2 bani.
    • +2 (14 voturi)    
      corect (Joi, 22 aprilie 2010, 23:28)

      je [anonim] i-a raspuns lui un roman

      si baietii destepti de cand isi freaca mainile.......videanu mai importa niste borduri, alalaltu mai face niste asfalt, celalalt mai face un soft, si tot asa......acolo se duc banii!!! Nu in invatamant, armata, cercetare, sanatate........
      • +19 (25 voturi)    
        Banii statului se mai duc si la parazitii de popi! (Joi, 22 aprilie 2010, 22:58)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui je

        S-ar face economii de 400 de milioane de euro pe an daca li s-ar anula privilegiile acordate de stat si atunci nu ar mai fi nevoie de un atentat la Democratie, cum e acest proiect al Parlamentului unicameral !!! Vrem separarea completa a Bisericii de Stat !!!
        • +4 (8 voturi)    
          prima data in viata cand i-am dat un + lui Ritea (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:26)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          Da' spune-mi mai Ritea ca tot pupi in cur ma-ta Rusie, de ce si in Rusia se dau bani popilor (si s-au dat dintotdeauna, chiar si sub bolsevici) ?!

          Uita-te la americani si ia lectii - nici un popa nu primeste nici un dolar de la stat.
    • 0 (6 voturi)    
      super tare (Vineri, 23 aprilie 2010, 7:30)

      calin [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Eu zic ca daca am renunta la tine si guvernul tau s-ar face economii de zeci de miliarde de euro. Ce zici, e corect?
  • 0 (20 voturi)    
    la cald (Joi, 22 aprilie 2010, 23:06)

    taranistu [utilizator]

    la cald: Boc un papagal.
  • 0 (14 voturi)    
    Radu Sarbu despre modificarea Constitutiei (Joi, 22 aprilie 2010, 23:11)

    taranistu [utilizator]

    PNŢCD se opune categoric întăririi puterii preşedintelui. Opţiunea noastră tradiţională este monarhia constituţională, dar, dacă majoritatea poporului nu vrea acest lucru, susţinem republica parlamentară. Instituţia cheie a oricărei democraţii este Parlamentul. Batjocorirea şi slăbirea acestuia sunt acţiuni criminale şi, din păcate, îl au ca autor pe preşedintele Traian Băsescu. Ceea ce vor Serviciile, folosindu-l pe Traian Băsescu drept instrument, este o republică superprezidenţială, în care preşedintele să aibă o şi mai mare putere. Se vrea o republică aşa cum e la Moscova, unde preşedintele e mai mult decât un preşedinte, iar Parlamentul e mai puţin decât un parlament. Alegerile în Rusia nu se fac pentru transferul puterii, ci pentru legitimarea ei. În direcţia aceasta merge România şi acesta e rezultatul cel mai periculos al realegerii lui Băsescu în fruntea ţării.
    Susţinem şi descentralizarea administrativă, despre care mult se vorbeşte şi puţin se face. Toate democraţiile puternice din lume sunt în state descentralizate. SUA, Germania, Elveţia etc au administraţie descentralizată, iar democraţia funcţionează foarte bine.
    Considerăm că numărul parlamentarilor trebuie redus, ca să fie raportat corect la numărul locuitorilor, dar Parlamentul să rămână bicameral. Problema nu o constituie numărul camerelor, ci atribuţiile acestora. Ponderea acţiunii Parlamentului cade pe plen, nu pe comisii. În plen votul e politic şi imaginea comunicată cetăţenilor e cea pe care o ştim.
    PNŢCD susţine şi separarea Bisericii de stat şi asigurarea independenţei Bisericii, şi aici vorbim de Biserică în ansamblul ei, fie că e catolică, ortodoxă etc. Statul ar trebui să îi returneze imediat toate bunurile, nu să negocieze Biserica cu clasa politică interese proprii. Trebuie promovate valorile bisericilor, şi nu interesele lor.
    • +2 (8 voturi)    
      o singura intrebare (Joi, 22 aprilie 2010, 23:51)

      fostul tzaranist [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      cate partide tzaraniste sunt ?
      ca unii sunt cu base...
      dupa cate spui, nu mai e nicio diferentza, facetzi ca advocatu ala de fu vice, parvulescu,parca, trecetzi la penele.
      • -1 (3 voturi)    
        Unul singur (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:27)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui fostul tzaranist

        iar in curand sper sa nu se mai vorbeasca de ”aripi”. Justitia din Romania este originla, ”originala”. A dat dreptul ambelor parti, aripi (Sarbu si Milut) sa foloseasca numele PNTCD. Iti pun o intrebare: daca intr-o ”aripa” a PNTCD se afla Doina Cornea, surorile Coposu si Ion Diaconescu, fara sa consider asta un principiu juridic, te intreb pe tine: nu acolo este adevaratul PNTCD? Daca ai citit textul, o sa observi ca sunt similitudini intre PNTCD si PNL. E normal. In materie de drept constitutional gandim (aproape) la fel.
        • 0 (0 voturi)    
          poate unul (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:11)

          fostul.. [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          dar pe vremuri era unul din doi, sau cum se zice azi, doua intr'unul.
          voi va umflatzi piepturie cu dna cornea si doamenele coposu.
          doamna cornea nu'i relevanta pentru pntcd.
          senioru a facut marea greseala care a dus partidul in jos. nu l'a acceptat si nu l'a sprijinit la presedentzie pe ion ratziu. tacit l'a sprijinti pe ilici. de atunci numai compromisuri.
          si sa revin la doiua intr'unul, pnt era format din partidul natzional roman al lui maniu si cei uitatzi, tzaranistiii.
          dom'le voi dupa lovirutzie n'atzi avut nicio politica agrara, l'atzi tradat pe mihalache.
          in '45 atzi acceptat compromisul la reforma agrara, la 50 ha.
          dupa lovirutzie, l'atzi lasat pe ilici sa..."dea" zece hectare, ba nu, pana la zece ha..
          d'aia atzi pierdut tzaranimea.
          mai ales partea ei cea mai muncitoare, chiaburimea.
          d'aiea, si-acum, la sate ilici e venerat, pe popularitatea acestui kaghebist castiga bombo, prostacul si pitulescu...
          acu suntetzi un singur partid, raliat cu paturiciu !
          halal !
    • +1 (9 voturi)    
      O observatie (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:28)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Spui asa:
      "Batjocorirea şi slăbirea acestuia sunt acţiuni criminale şi, din păcate, îl au ca autor pe preşedintele Traian Băsescu."

      Gresit! Parlamentarii sunt primii care isi bat joc de insasi institutia din care fac parte. Aici e problema, domnul meu. Si-ar permite Basescu sau X-ulescu sa isi puna macar mintea cu Parlamentul daca acesta ar fi perceput ca fiind performant, corect, etc?

      Nu, iti spun eu ca nu. Ar fi sinucidere politica. Dar ceea ce NU au facut, dar mai ales ceea ce AU facut parlamentarii nostri iubiti i-a permis Basescului sa ii hartuiasca.

      Privatizari "de succes", coruptie generalizata, musamalizari, neincrederea romanului in toate institutiile statului, cine crezi ca le-a generat din '89 incoace. Da, Baselul, stim cu totii.

      Reveniti cu picioarele pe pamant, oameni. Fiecare pasare pe limba ei moare. Am avut sansa sa ne demonstram ca suntem un popor care se poate autoguverna, un popor intelept. Dar poate am ratat-o.

      Poate o mana de fier e necesara in tara asta pentru ca istoria noastra recenta ne-a demonstrat ca in loc sa fim uniti, sa tinem la ceea ce e al nostru, sa incercam sa fim mai buni, noi din contra, am mers pe drumul pierzaniei, cu Parlament in frunte.

      Asa cum pasarea pe limba ei piere, asa si pestele de la cap se impute. Nimeni nu poate sa spuna ca nu avem intelepciune (vezi cel putin aceste 2 proverbe), insa in loc sa o folosim in interes comun, o folosim numai in interes personal. Si asta costa in final.
  • +15 (15 voturi)    
    da, un guvern ma suplu (Joi, 22 aprilie 2010, 23:12)

    kibitz [anonim]

    cu mai putzine ministere, mai putzini adjunctzi, secretari de stat si directori si directorasi prin menistere, agentzii si agenturi ?
  • 0 (16 voturi)    
    La coasa cu tine, Boc ! (Joi, 22 aprilie 2010, 23:17)

    bgd [utilizator]

    Acolo te pricepi mai bine....
    "Sute de milioane...milioane" mica diferenta...niste date l-ar ajuta sa fie mai exact.
    La coasaaaa !
  • +10 (14 voturi)    
    deci sa inteleg (Joi, 22 aprilie 2010, 23:29)

    CMihai [utilizator]

    "Am calculat economiile, dar nu le am la mine, nu sunt cele mai importante. Oricum, este vorba de ordinul sutelor de milioane de euro, care se economisesc pe an."

    Deci nu sunt importante cele sute de milioane de euro ... okay. Stiiti care este faza? Ca nu bicameralul este problema, pentru ca bicameral inseamna democratie, unicameral nu prea, insa problemele sunt in cheltuielile mari ... 300 parlamentari este absolut okay si necesar, insa sutele milioane de euro nu merg pe faptul ca avem bicameral, ci merg pe faptul ca avem o groaza de angajati care merg pe banii statului in deplasari personale ... Sa luam cazul Edler de la UDMR, care a cheltuit sute de mii de euroi in deplasari pe 2008, desii a luat cuvantul o singura data pentru 2 minute tot anul ... Si vin cu cazul Edler, pentru ca Edler este un tanar pustean dintr-un partid secundar, nou venit in parlament. Daca el permite asta, ce permit marii si vechii parlamentari de la partidele mari? Nici nu vreau sa stiu ca ma enervez.
    • +4 (6 voturi)    
      ma lamureste si pe mine cineva? (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:33)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui CMihai

      In afara de costurile suplimentare despre care vorbeste si Boc, la ce ajuta o a doua camera a Parlamentului?

      Exista vreo procedura democratica care nu poate fi indeplinita de o singura camera?

      (va rog nu invocati "traditii" si "obiceiuri", ca nu vorbim despre plimbatul ursului si despre sorcova)
      • -1 (3 voturi)    
        Din... (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:20)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        ...cate am inteles eu problema este separarea rolurilor intre camere si intarirea procedurilor prin care se poate cenzura una pe cealalta pe proiecte de legi. Daca o lege iese prost dintr-o camera ar trebui sa o "rectifice" cealalta.

        Oricum, durata in care se face si adopta o lege in mod natural ar trebui sa fie destul de lunga. Special pentru a se asigura ca legea este buna. Faptul ca incercam sa scoatem legi pe banda rulanta am vazut de 20 de ani ca nu functioneaza (vezi si calitatea OUG-urilor). Viteza de reactie trebuie sa existe la executiv nu in ceea ce priveste legislativul. De asta unii au Constitutii de sute de ani si noi o frecam pe asta la fiecare cativa ani ...

        De exemplu...acum luam in discutie problema bicameral / unicameral insa nu zice nimeni (de la putere cel putin) nimic despre neclaritatea republica prezidentiala / parlamentara si ce inseamna "presedintele consulta partidele politice in legatura cu nominalizarea PM". Peste cativa ani cand vor fi altii la putere (PSD sau PNL) cu siguranta vor dori sa modifice asta...si iar incepem cu revizuirea...iar ii preocupa pe ai nostrii politicieni orice altceva decat dezvoltarea economica si calitatea serviciilor publice etc.
        • +1 (3 voturi)    
          da-mi exemplu de Lege facuta bine de Bicameral (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:17)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Pai nu sunt aceleasi partide in ambele camere? De ce parlamentarii dintr-o camera ar intelege mai bine o lege decat cei din cealalta camera? Se deschid geamurile dimineata numai intr-o camera si cealalta nu-i aerisita suficient?

          Care parlamentari sunt mai destepti - cei din Senat sau cei din Camera Deputatilor?

          Daca cei dintr-o anumita camera sunt mai destepti, de ce sa-i mai tinem pe ceilalti care sunt prosti?

          Concret, poti sa-mi dai un exemplu de lege care a fost facuta bine tocmai datorita sistemului bicameral?

          Multumesc.
    • +5 (7 voturi)    
      heh (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:10)

      alexu [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      daca ii bagam intr-o camera sunt mai putini care sa fure si eventual poate se mananca mai bine intre ei... Recunosc, sunt cativa prin parlament pe care i-as bate cu sete... pana mi-as rupe mana.
  • +1 (15 voturi)    
    Mr Boc (Joi, 22 aprilie 2010, 23:41)

    Menace [anonim]

    Domnu' Boc, tu te auzi vorbind ?
  • -4 (4 voturi)    
    Fara parlament (Vineri, 23 aprilie 2010, 8:59)

    boby [anonim]

    S-ar face economie de 100% daca se desfiinteaza de tot parlamentul.Nu ar fi bine daca ar fi un singur on,o singura mana forte,o singura minte,un singur salariu?
    La cat de slabi sunt romanii si cat de nepasatori si nesimtiti poate ar merita sa le trezeasca interesul o noua dictatura.
  • +2 (4 voturi)    
    economie vrem (Vineri, 23 aprilie 2010, 10:26)

    Da, da [anonim]

    De asta ne tot baga pe gat economia la parlament. Daca ar fi doar acolo problema banilor ar fi ok. Dar pe langa lacrimogenele astea cu reducerea parlamentului, pe la spate apar deastea: http://www.zf.ro/eveniment/institutul-de-statistica-arata-ca-guvernul-joaca-teatru-cu-restructurarea-guvernul-boc-a-facut-26-000-de-angajari-in-administratie-in-2009-cum-comentati-6022254/
  • -1 (3 voturi)    
    hahah (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:44)

    andrei [anonim]

    eu cred ca s-ar face economii de miliarde de euro daca ar fi doar un singur partid si un singur presedinte! Voi nu credeti? Ca pe vremea lui raposatu.