AUDIO Sever Voinescu (PDL): Constitutia trebuie modificata radical, nu carpita

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 11:49 Revista Presei | Radio TV

Sever Voinescu
Foto: AGERPRES
Constitutia Romaniei trebuie schimbata radical, nu doar carpita pe ici-colo, a declarat deputatul PDL Sever Voinescu. Intr-un interviu pentru RFI, Voinescu a spus ca proiectul Guvernului de modificare a legii fundamentale nu rezolva chestiuni importante, ca descentralizarea.


  • Cred ca avem nevoie de o Constitutie noua, radical noua, nu de carpirea, resaparea ici-acolo, in doua-trei chestiuni a textului constitutional. Mai cred ca Romania trebuie sa se reaseze intr-un cu totul si cu totul nou cadru.
  • Eu nu cred ca actuala Constitutie (proiectul de Guvern privind modificarea Constitutiei - n.r.) da loc prea mult descentralizarii, asa cum am avea nevoie. Eu nu cred ca permite in acest moment reorganizarea teritoriala foarte serioasa, asa cum nu doar ca avem nevoie, avem stringenta nevoie. Romania, din punctul de vedere al organizarii administrativ-teritoriale, se afla la inceputul anilor '60".
  • Proiectul de la Guvern spune doua-trei lucruri care sunt absolut de sustinut si pe care noi cei din Partidul Democrat Liberal le vom sustine fara discutie: consacra rezultatele referendumului din noiembrie 2009, ceea ce este foarte normal sa se intample si pe de alta parte, face cateva modificari la componenta CSM, deschizand CSM mai mult spre societatea civila si mai putin spre castele puternic intarite din interiorul magistraturii.

Intrebat de RFI daca proiectul Guvernului nu risca sa fie perceput ca fiind al presedintelui si de aceea sa fie blocat in Parlament, Sever Voinescu a raspuns afirmativ. "Asta nu mai spun. Exista si riscul asta, sigur ca exista si riscul acesta. Cu un proiect constitutional, blocarea, tergiversarea de catre cei care au interes este foarte usor de facut, pentru ca noi avem nevoie de doua treimi din votul fiecarei Camere. Cu alte cuvinte, daca nu avem un proiect constitutional aproape consesual, atunci chiar riscam sa-l blocam. Trebuie mobilizate toate resursele de inteligenta si creativitate politica", afirma deputatul democrat-liberal.


Citeste mai multe despre   





















1189 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    logic (Luni, 26 aprilie 2010, 12:15)

    Mazeta [utilizator]

    daca ordonantele lui base&boc sunt declarate neconstitutionale, schimbam constitutia. ce nu e clar?
  • -1 (5 voturi)    
    Ce este disfunctional la actuala Constitutie? (Luni, 26 aprilie 2010, 12:33)

    Constantin [anonim]

    Faptul ca ea nu functioneaza ca o sita pentru a cerne oamenii potriviti la locul potrivit.

    De exemplu parlamentul,a carei principala functie, conform Constitutiei este sa faca legi. Cati dintre parlamentari sunt calificati pentru a face legi? Meseriile pestrite ale parlamentarilor, unele dintre ele neavand nici in clin nici in maneca tangenta cu crearea si intretinerea unui sistem legislativ, duc la un parlament disfunctional cu rol retrograd in societate.

    Constitutia ar trebui sa asigure ca fiecare parlamentar ales sa fie capabil sa faca legi in conformitate cu Constitutia Romaniei si legile UE.
  • +1 (7 voturi)    
    hai o data cu modificarea (Luni, 26 aprilie 2010, 12:46)

    george [anonim]

    pai haideti fratiilor o data cu modificarea corecta a constitutiei!!! nu se mi apoate..toate hotiile, nelegiuiriile, NUP-urile politicieniilor au fost posibile gratie balbelor intentionate din actuala consitutie!
  • +2 (10 voturi)    
    Acum ceva timp, Basescu (Luni, 26 aprilie 2010, 13:07)

    Audit [utilizator]

    a spus ca clasa politica a ramas in urma populatiei; a ramas incremenita in trecut. Acelasi lucru pot spune despre Boc: a ramas in urma, al;egatorii PDL l-au depasit. Dar si unii din membrii. Daca nu deschideti ochii, daca nu cuplati la realitate (uitati-va la Ponta si PSD) ramaneti nu numai la figurat ci si la propriu (votul va arata asta) in urma alegatorilor. Electoratul PD statornic este unul elitist. Il pierdeti daca nu mergeti pe mana lui Sever Voinescu, Cristian Preda sau Monica Macovei. Daca va lasati dirijati de personaje ce rotunjesc frumusel din buze sau care vorbesc de parca ar fi in opozitie, pierdeti.
    • -2 (8 voturi)    
      Curiozitate: (Luni, 26 aprilie 2010, 13:36)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      "Electoratul PD...este unul elitist".Era sa cad lat!Care?!Ala care la mitingurile PDL canta si se batzaie pe ritmuri de Gutza si Printesa Ardealului?!Ala care nu "nimereste" sectia de vot si "trebuie" transportat in grup cu autobuzul?!Ala care voteaza dupa ce e sensibilizat "ideologic" cu mici,bere,plase si brichete?!(OK,aici "elitistii" de la PDL se ciocnesc tot"ideologic" cu cei de la PSD,ca si la aia e inflatie de elite de astea...).Populatia nu e nici in urma,nici in fata politicienilor.Sunt la fel.Numai ca unii promit si nu fac,iar ceilalti stiu asta dar se prefac ca nu stiu si cer multe,in speranta ca vor obtine ceva,cat de putin,dar sa fie ceva.
      • -1 (3 voturi)    
        Eu scrisesem PD (Luni, 26 aprilie 2010, 15:01)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

        tu ai trecut pe PDL. Eu vorbeam de ceea ce a fost in anii "90 si inceput anii 2000, tu vorbesti de "largirea bazei partidului" cu miscari gen Vanghelie.
        Vorbim de lucruri total diferite.
        • +1 (1 vot)    
          Politica (Luni, 26 aprilie 2010, 17:31)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Audit

          Esti total pe langa. Las-o asa. PD in 1990 auzi la el. :)
          PDL-ul daca a castigat ceva electorat elitist, probabil vreo 5% din el, a facut-o datorita L-ului din coada si nu e o lauda.
          Uita-te pe structura electoratului si ai sa vezi ce de elitisti sunt la PDL. :) Hai basescu la putere, scapa tara da lichele. Eline una si una. :))
    • +2 (4 voturi)    
      Cei care voteaza cu PDL (Luni, 26 aprilie 2010, 14:25)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Audit

      sunt in general oameni care nu suporta caracteristicile politicii romanesti descrise foarte bine de piesele lui Caragiale.
      Daca Caragiale nu i-ar fi suportat pe romani asa cum sunt ar mai fi putut scrie piesele sale? Adevarata provocare in politica romaneasca nu este sa excluzi coruptii din politica ci cum sa-i faci pe acestia sa lucreze in interesul romanilor; Caragiale ne-a demonstrat cum trebuie procedat.
  • +7 (9 voturi)    
    Gand la gand cu d-l S.V. (Luni, 26 aprilie 2010, 13:20)

    Lucian [anonim]

    - Constitutia ar trebui sa asigure o separare reala a puterilor si atributiilor in stat.

    - Constitutia nu trebuie sa contina prevederi interpretabile sau inaplicabile direct (de genul "Guvernul Romaniei este obligat sa ia masuri care sa duca duca la cresterea nivelului de trai al populatiei" sau "presedintele trebuie sa fie un mediator intre fortele politice" sau alte tampenii de genul asta). Constitutia trebuie doar sa defineasca regulile dupa care functioneaza statul, atat si nimic mai mult.

    - Constitutia trebuie sa elimine toate sursele posibile de instabilitate politica, toate posibilitatile ca institutiile fundamentale ale statului sa fie conduse de forte politice antagonice. Aici s-ar impune urmatoarele masuri: 1) Presedintele sa AIBA DREPTUL de a refuza legile votate de Parlament, asa cum avea si regele acest drept conform Constitutiei din 1923. Altfel nu mai exista nici o frana in calea abuzurilor parlamentarilor, si i-am vazut de ce sunt capabili. 2) Referendumul sa fie valid indiferent de participarea la vot, altfel riscam sa ne blocam din cauza absenteismului. 3) Un presedinte interimar sa nu aiba dreptul de a numi premierul sau de a promulga legi. In cazul in care se ajunge la referendum pentru demiterea presedintelui si demiterea e respinsa de alegatori, PARLAMENTUL SA FIE DIZOLVAT AUTOMAT si sa se organizeze alegeri parlamentare anticipate. La noi coabitarea la putere nu e posibila, e preferabil ca toate institutiile fundamentale ale statului sa fie controlate de aceeasi forta politica.

    In Constitutia din 1923 exista o prevedere care acorda un bonus de 10% partidului care ar fi castigat peste 40% din voturi la alegerile parlamentare, scopul ei fiind de a favoriza formarea unei majoritati si stabilitatea politica. Poate ar trebui si acum o asemenea prevedere, este preferabil ca statul sa fie condus de exemplu de PSD decat sa nu poata fi condus deloc pentru ca fiecare trage in alta directie.
  • +1 (3 voturi)    
    sa se schimbe total si sa ramaie la fel (Luni, 26 aprilie 2010, 13:40)

    incurcatul [anonim]

    cu palavramentul dupa structura actuala si cu partidele orbecaind idio..logiq, cred ca mai treuie inca fo trei patru legislaturi de discutzii pe ...fond. :-)
    cel mai sigur este o modificare ref. la unicameral si numar, dupa care, in programele partidelor pentru 2o12 sa se faca propuneri pentru o constitutzie noua, care fara discutzie, trebuie.
    sau, sa fie trimisa la ccr hotararea marii adunari natzionale din 1947 si reinstaurata constitutzia din 1923. :-))
    sau sa abrogam orice constitutzie, asa scapam si de ccr....
  • -1 (7 voturi)    
    curat constitutional (Luni, 26 aprilie 2010, 13:56)

    gheo [anonim]

    si eu zic ca ne trebuie urgent o dictatura, caderea economica si foamea nu merg bine cu libertatea de exprimare ca iese taraboi in tara
    mai bine o saracie lucie linistita...
    • +3 (5 voturi)    
      stralucit comentariu (Luni, 26 aprilie 2010, 14:37)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      Pacat de finetea ironiei...O risipa absolut inutila...
      Intrebarea mea: si mall-urile pline ochi de sunt o dovada a saraciei lucii??!
      • +1 (1 vot)    
        Da (Luni, 26 aprilie 2010, 17:34)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui sami

        Cand peste 70% din cei ce-l frecventeaza n-au nicio sacosa in mana nu e dovada de bunastare.
        Vreo 30% daca-i scuturi cred ca nu le cad 100 lei din buzunar.

        Mai viziteaza si mallurile din tara, nu doar pe astea din Bucuresti. Ai sa vezi ce diferenta este. Tara nu se rezuma doar la Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    suspiciune (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:21)

    pantera [anonim]

    Ce deranjeaza atat de mult aceasta constitutie?Ne trebuieste seriozitate si punerea in aplicare a legilor pe care le avem.Daca legile ar fi facute de oameni fara interese meschine nu s-ar mai lasa loc la interpretari. Nu cumva sunt interese meschine ? au gasit momentul prietenii din vestul tarii sa ceara federalizarea tarii ? cata nebunie exista in mintea unor aantiromanis.