Mihail Dumitru, ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale : "Evaziunea fiscala in agricultura este de 4-5 miliarde de euro"

de Marian Voicu     Europa FM
Joi, 3 iunie 2010, 22:04 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Mihail Dumitru, a declarat la Interviurile Europa FM ca evaziunea fiscala in agricultura este de 4-5 miliarde de euro. Evaziunea se produce in special la importurile de legume, fructe, carne si flori dar si in economia gri.  



"Avem sute, poate chiar mii de ferme foarte mari, de sute de hectare, care functioneaza pe persoana fizica. Avem statistici care vorbesc despre sute de hectare de cereale care vand produse fara factura, fara TVA", a spus Dumitru.  




Vicepresedintele Federaţiei Naţionale a Producătorilor Agricoli din România, Viorel Matei, a acuzat in 14 mai Ministerul ca lasa contrabandistii din mafia cerealelor sa isi vada linistiti de treaba.

Ministrul a declarat ca este de competenta autoritatilor locale sa urmareasca aceste cazuri si sa aplice legea privind fiscalizarea activitatilor agricole.  

In ceea ce priveste nemultumirile fermierilor privind sistarea ajutoarelor, ministrul a declarat ca anul acesta nu exista resurse pentru plata acestora.  "Nu am nicio speranta ca vom avea resursele bugetare anul acesta pentru platile nationale directe complementare".




Peste 1 milion de fermieri romani au depus cereri pentru a beneficia de aceste plati.  

Intrebat cum comenteaza declaratia presedintelui Traian Basescu din 6 mai, care spunea "Sigur ca-mi convine foarte mult sa nu lucrez terenul si in fiecare an sa primesc subventia la hectar pe care mi-o pune la dispozitie Uniunea Europeana: Va veni o zi in care sa discutam si subventiile din agricultura",  ministrul a spus ca plata subventiilor pentru terenurile nelucrate trebuie sa inceteze.

Dumitru a spus ca va demara un control privind plata subventiei europene dupa 11 iunie. Desi legislatia europeana nu-l obliga pe cel care a primit subventia la cultivarea terenului, il obliga insa la pastrarea terenului in bune conditii agricole si de mediu.
 
"Vom aplica sanctiuni care merg pana la sistarea subventiilor, la suspendarea subventiilor pe 3 ani de zile. Putem merge pe suspendarea totala sau a dreptului de a mai primi subventia", a adaugat ministrul Agriculturii.  




Emisiunea pot fi ascultata la www.europafm.ro 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



Citeste mai multe despre   






















946 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    GRAV (Joi, 3 iunie 2010, 21:42)

    Heruvim [utilizator]

    Foarte grav. Daca este adevarat ce spune guvernul trebuie sa-si dea demisia (doar pentru acest fapt!!!). Daca evaziunea este de 5 mld euro nu mai era nevoie sa se taie salariile si pensiile. Era doar nevoie sa se starpeasca evaziunea. Asta si cu 1 lmd euro din traficul cu tigari de contrabanda fac 42 mld RON, cu 7 mld RON mai mult decat are nevoie Guvernul fara sa se mai imprumute de la FMI!!!
    • 0 (0 voturi)    
      problema este.. (Vineri, 4 iunie 2010, 12:14)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Nu te supara dar esti foarte usor de fraierit asa cum e majoritatea populatie motiv pentru care avem foarte multa evaziune. Insa e bine si asa tu poti sa crezi in continuare ca 1 mld de euro fac 42 de mld de RON. Nici macar in Botswana 1 mld de euro nu inseamna 42 de mld de moneda locala PULA, doar vreo 7 mld
      sursa:
      http://www.oanda.com/currency/converter/
  • +1 (1 vot)    
    Romania la control (Joi, 3 iunie 2010, 22:15)

    Dr. Traian [anonim]

    Nu avem alta sansa de a evita grecizarea decat un control strict al banilor care se aloca direct de la buget si al fondurilor europene care sunt distribuite de stat.

    Pur si simplu e o masura de echitate si bun simt sa impozitezi toate activitatile din care se obtin venituri si sa controlezi ca acele sume de bani ajung efectiv la buget.

    Nu putem permite ca unii sa fie taxati in fiecare luna, la "sursa", pt ca li se opreste din salariu, iar altii sa aiba libertatea sa declare ce vrea muschii lor si sa fraudeze masiv statul roman profitand in acelasi timp de servicii sociale platite de contribuabilii corecti (de voie sau nevoie).

    Chiar si 10% in plus recuperati de la fraudatorii din agricultura reprezinta sute de milioane de euro, acopera banii pt o luna de pensii in toata Romania !
  • +1 (1 vot)    
    Asteptam mai multa acurateta (Joi, 3 iunie 2010, 22:16)

    Colegul tau de la ASE [anonim]

    Salut Mihail
    asteptam mai multa acuratete de la tine....4-5 miliarde de euro evaziune...asa cu o abatere de 1 miliard, hello pai astia sunt bani mon chere...si vorba aia ,,pe ce te bazezi domnule vino si tu cu niste cifre date studii ca doar l-am avut profesor pe Parpala amandoi la economie agrara care d-zeu sa-l ierte a fost o somitate in materie si te-ar fi picat la examen cu estimarile astea din buric. Bafta la Minister hai ca esti capabil dar PR-ul nu a fost punctul tau forte niciodata ca erai tocilar si peltic.
  • 0 (0 voturi)    
    mai calculati o data (Joi, 3 iunie 2010, 22:26)

    dan [anonim]

    Asta e o aberatie: ca sa avem 5mld de euro evaziune, la un impozit de 16% ar insemna o productie de 30.000.000.000 euro(treizeci de miliarde de euro)

    In schimb sunt circa 10 miliarde de euro care se fura anual de catre clientela politica: toate achizitiile publice de la hartie igienica pana la autostrazi sunt la un pret de 2-3x valoarea reala.
    Vad insa ca nimeni nu e curios de asta. Nici psd nici prm nici udmr nici pnl; ceea ce ma face sa cred ca sunt mana in mana la furt; se cearta doar de ochii lumii.
    • 0 (0 voturi)    
      E doar o aproximatie (Vineri, 4 iunie 2010, 16:28)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Aia 16% sunt impozit pe profit, nu pe productie/venit. Suma ar trebui sa fie ca atare mult mai mare, dar cred omul se referea mai degraba la TVA.
      Si mai vb si despre importurile de alimente, nu numai despre productia locala...
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Joi, 3 iunie 2010, 22:38)

    titirica [utilizator]

    Dar Romania asta are un guvern de consultanti !?...astia doar isi dau cu parerea....

    toti isi dau cu parerea dar unu nu a venit cu o masura/masuri ferme de combatere a evaziunii. Nu cumva de aia sunt pusi acolo???

    De comentarii ne ocupam noi pe internet....
  • 0 (0 voturi)    
    a (Joi, 3 iunie 2010, 22:42)

    opiu99ro [utilizator]

    Domnilor, realitatea e ca toti stiti sa va "legitimati" cumva functiile - dar cum o faceti : veniti cu statistici, cu cifre ca aia (nu voi, Doamne fereste) fura si delapideaza si fac smecherii si x si y ......

    dar va umflati buzunarele si burtile cu salarii ....

    valeu ....
  • 0 (0 voturi)    
    renta viagera (Joi, 3 iunie 2010, 23:42)

    carcotasul [anonim]

    Poate ne spune Dl. Ministru cind se va plati renta viagera pe 2010 pentru terenurile proprietate care sunt arendate cu contract de arenda legal, depus la forurile responsabile.

    Precizez ca arendasul ia toate subventiile pe hectar, imi da ce vrea el, cind vrea el si de abia imi ajunge sa platesc an de an impozitul care a crescut mult(teren cat. IA), asta ca sa fiu corect cu statul roman.

    Am incercat telefoane, fara succes, m-am dus personal la Agentia de plati si mi s-a spus ca poate prin august.

    Nu se poate da o informatie corecta si credibila, caci cu pensia micsorata si cu palaria-n mina la arendas (pamintul e al meu) nu stiu cum o scot la capat si cu impozite??
  • 0 (0 voturi)    
    Ei, si ??!!! Ce faceti ??!! (Vineri, 4 iunie 2010, 8:09)

    lili [anonim]

    Aduceti preotii sa-i cante VESNICA POMENIRE sau NU ???!!! Cand o sa faceti ceva sa mai scada ??!! Nu chestia cu patrunjelul si mararul la piata Sfantu Gheorghe, cu 3 babe si 2 mosi... Chestii cu miliardari din agricultura care fac evaziune....
  • +2 (2 voturi)    
    Vreti sa desfiintati mafia cerealelor ? (Vineri, 4 iunie 2010, 9:18)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Acordati subventiile pe baza facturilor de vanzare a recoltei, la kg sau la tona, ca sa beneficieze de ele doar cei care lucreaza corect.
    La cat de putini vand acum cu factura, banii ar ajunge sa le subventioneze integral cheltuielile. Restul n-au decat sa treaca in legalitate si sa ia subventii, sau sa vanda "la negru" si sa suporte toate cheltuielile.
    In felul asta producatorii corecti vor putea vinde mult mai ieftin productia, deci subventia va avea efect in pretul final al alimentelor.
  • +1 (1 vot)    
    Ei na? (Vineri, 4 iunie 2010, 10:37)

    Rhadoo [utilizator]

    Eu cred ca domnul respectiv confunda agricultorii cu proprietarii de depozite legume fructe si importatorii de produse agricole... Acolo se face evaziune serioasa si sunt bagati muuulti smecherasi.
  • 0 (0 voturi)    
    evaziune (Vineri, 4 iunie 2010, 12:41)

    dan [anonim]

    Exista.Multumesc stiam toti. Eu(ministru) nu fac nimic, guvernul nimic. Ba da reduc pensii si salarii. Si autoritatile locale trebuie sa rezolve problema.Cu cine? Cu politia comunitara? E de ras teoretic pentru ca practic e valea plangerii.
  • 0 (0 voturi)    
    No Comprendo. (Vineri, 4 iunie 2010, 15:30)

    Care Subventie ?!?! [anonim]

    Stai asa ca nu inteleg. taica-meu e fermier din 96 si din 98 nu s-au mai dat subventiile respective.

    Ce sa sistezi adica cine le ia si de ce.

    Da stim cu totii ca europa trimite 150 de euro pt subventii pe fiecare hectar. dar va garantez ca la fermieri nu ajunge nici un shfantz!

    Ah da exista o reducere la achizitia de motorina si parca mai e o reducere la achizitia de seminte sau ma rog " intemeiera culturilor " dar banii de la UE sunt asteptati ca paine calda.

    De altfel ar fi interesant un articol competitiv sa aflam si noi de ce franta primeste 600 de euro pe hectar de la UE si noi doar 150 pe care oricum de fapt nu ii primim : "nu sunt fonduri anul asta"!!!!

    Si nu, nu confund cu subventia pt vin sau pt ceva care chiar e mai bun facut in franta!
  • 0 (0 voturi)    
    buna ziua! (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:16)

    nastasa constantin [anonim]

    nu stiu daca am numerit bine acest comantariu....pe acesta pagina de internet dar cer e ca e tara nimanui unde fie care vace cam ce vrea deoarece locuiesc in comuna mogoseti iasi ma numesc nastasa constantin , am mers la acesta primarie din acesta localitate de nenumarate ori dand cereri peste cereri si facanduse masuri peste masuri in speranta ca mi sa va da titlul de proprietar dar de geaba!se masoara nu mi sa dat un bon sau un proces verbal pe cea ce sa constatat la masura ! ba mai mult de atat, un cetatean sia facut casa intrun mod abuziv pe acest teren care il pozed doar teoretic....si a luat cu hapca si o bucata de teren in care cultiva an de an de ani buni!am mers si la politie avertizandui acesta aspect si nimic! ba mai mult i-m avertizat ca voi merge la 2 si un si un sfert .....!apoi primarul cat si doamna inginera ma plimba pe drumuri zicand de fie care data ba ca e ud pamantul ba ca sunt alte pr de rezolvat , etc! am scris si la bucuresti am primit raspuns ca se va solutiona dar tot degeaba ! ce e de facut cu acest primar stefan maftei cat si cu doamna inginera?!