Elena Udrea: Guvernul Tariceanu a reconstruit casele tot in zonele inundabile

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 5 iulie 2010, 23:23 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea, in municipiul Dorohoi
Foto: Agerpres
Elena Udrea a declarat pentru Realitatea TV ca indignarea presedintelui de la Saucesti a fost generata de faptul ca majoritatea locuintelor afectate de inundatiile din anii trecuti au fost reconstruite de Guvernul Tariceanu si autoritatile judetene tot in locuri inundabile sau chiar pe vechea vatra.

"Va promit eu ca in mandatul meu astfel de reconstructii nu vor mai avea loc. E vorba de o risipire a banului public care dauneaza statului, iar oamenii vor fi afectati mereu de inundatii si vor trai aceeasi drama", a mai spus Udrea.

Presedintele Traian Basescu si-a manifestat luni nemultumirea fata de lipsa de reactie a autoritatilor locale din judetul Botosani in urma inundatiilor de saptamana trecuta.

Seful statului i-a solicitat ministrului Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, detasarea unui general pentru coordonarea misiunilor in municipiul Dorohoi. Astfel, coordonatorul actiunilor de indepartare a efectelor inundatiilor a fost numit generalul de brigada Vasile Somlea, seful Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Cluj.


Citeste mai multe despre   



















1192 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    o solutie (Luni, 5 iulie 2010, 23:39)

    lungu bogdan [anonim]

    sfatul meu e sa mutati zonele inundabile. se pot face afaceri mai profitabile fara sa-si dea nimeni seama. si in plus nu va mai poate nimeni acuza ca refaceti casele in zonele inundabile. succesuri. apropo.. cizmele alea erau de firma?
    • +3 (3 voturi)    
      Curat murdar coane bogdane! (Marţi, 6 iulie 2010, 11:23)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

      Sa presupunem ca cizmele erau de firma. Ei si? care e problema ta? Fiecare isi cheltuieste banii cum doreste (tu la carciuma probabil). Sau poate traiesti cu impresia ca pana si ciorapii si-i cumpara din banii tai?
  • -2 (4 voturi)    
    pai da (Luni, 5 iulie 2010, 23:54)

    vasiliscul [anonim]

    cred ca doamna elena udrea a venit cu o preche de cisme portocalii din campanie, nu cu acele a din piele de crocodil
  • -4 (6 voturi)    
    cine a zis si ce? (Luni, 5 iulie 2010, 23:57)

    nicolae butnar [anonim]

    Cui intreg la minte ii pasa ce a zis Elena Udrea.
    Nu este clar pentru toata lumea cine este si cum a ajuns acolo?
  • -1 (3 voturi)    
    Pai (Luni, 5 iulie 2010, 23:57)

    HESS [anonim]

    Casele din zona in pericol de inundatie mutati-le la deal.Iar cele de la deal la vale caci dealul s-ar putea da pe sanie.Iar Bucurestiul mutati-l tanti Udrea caci este intr-o zona cu riscuri de cutremur.De fapt mutati toata Vrancea caci acolo este epicentrul cutremurelor care se produc in romania .,daca nu ma insel.HALOOO.LUMEA INCEPE SA FIE SATULA DE ACESTE RASPUNSURI SI INDICATII DE OAMENI POLITICI PLATITI CU BANI MUULTI SI LUX a caror raspunsuri sant incercari de scuze idioate.Lasati afaceriile proprii si banii furati prin firmele voastre si atrageti fonduri Europene de dezvoltare si incepeti constructia de diguri unde se poate.Trageti la raspundere pe marii hoti ai paduriilor .
  • -2 (2 voturi)    
    subiect (Marţi, 6 iulie 2010, 1:25)

    bibicu [anonim]

    lucru ca la spitalul de nebuni,astazi construiesti miine dari-mi,de aceea nu are statul bani,pentru ca in fiecare an face casi inundabile.De ce nu ii muta pe oameni din zonele inundabile,le face cite o casa si gata,nu in fiecare an cite o casa,nu stiu dar cred ca-i vremea de pe urma.Azi miine vine cutremurul sa vezi atunci ce o sa fie....ce-o sa fie,ce-o sa fie,gaze la bucatarie.
  • +2 (2 voturi)    
    zonele inundabile (Marţi, 6 iulie 2010, 6:27)

    Nae [anonim]

    E un fapt : s-a reconstruit in zonele inundabile. Comentarii : stim cine e Udrea si ce cizme sau succesuri are. Comentati subiectele in care Udrea se face de c...t ; aici se pare ca are dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Udrea (Joi, 15 iulie 2010, 20:08)

    Horatiu [anonim]

    Perfecta dreptate are doamna Udrea, Tariceanu este singurul vinovat pentru toata suferinta acestor oameni. De regula cei din opozitie impreuna cu mogulii sunt oamenii care doresc raul Romaniei. Rusine !