Traian Basescu, la RRA: Nu exista venit in Romania care sa nu trebuiasca impozitat. Sper ca Guvernul sa ia aceasta decizie de la 1 ianuarie 2011

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 iulie 2010, 13:39 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
"Nu exista venit in Romania care sa nu trebuiasca impozitat. Sper ca de la 1 ianuarie Guvernul sa nu vina cu o noua marire a TVA cu cateva procente, ci cu o decizie de impozitare a tuturor veniturilor, inclusiv a pensiilor, ca in orice tara civilizata", a afirmat, miercuri, la postul public de radio, presedintele Traian Basescu. Seful statului a atras atentia ca, in cazul in care "functionarimea" nu va fi redusa cu 20-25%, salariile bugetarilor risca sa ramana reduse cu 25% si dupa 1 ianuarie 2011 si a vorbit si despre posibilitatea unui nou acord cu FMI. Traian Basescu a marturisit ca nu a fost un partizan al solutiei maririi TVA, in conditiile in care "masura nu a operat cancerul din sectorul bugetar", si spera la revenirea TVA, in viitor, "undeva la 19%".



Traian Basescu, despre inundatii:
  • Este foarte dificil de anticipat ce resurse vor fi la dispozitie, s-a tot evitat sa se spuna cinstit cum stam. Noi suntem o tara care cheltuie 30% din buget pentru salariile din sectorul bugetar, 40% pentru sistemul de protectie sociala, in care includem si pensiile. 80% din veniturile bugetului de stat au destinatie fixa. Ne mai raman 20%, din care trebuie sa facem sa functioneze educatia, sanatatea, politia, jandarmeria, armata si asa mai departe.
  • Oricat am fi de demagogi, si la politicieni e o pasiune, realitatea este ca noi ne ducem tot bugetul de stat pe consum. Daca nu restructuram cheltuielile bugetului de stat, nu avem de unde sa facem mare lucru.
  • S-a facut un prim pas: restructurarea cheltuielilor cu institutiile, dar este doar jumatate. Trebuie sa restructuram si cheltuielile sociale.
  • Pentru functionarea sistemelor, trebuie sa imprumutam bani. Eu cred ca a venit momentul adevarului si sa mergem in buget in acele zone care ne iau orice perspectiva de dezvoltare a tarii.
  • Acum, dupa aceste inundatii, nu avem in buget nicio resursa sa imbunatatim situatia pentru eventuale alte inundatii la toamna sau la anul. Nu o spun cu cinism, o spun ca un semnal de alarma. Daca nu restructuram cheltuielile bugetare, nu vom avea ce sa facem cu nimic. Astazi sper ca va iesi o HG prin care la Saucesti sa se inalte acel dig.
  • Seful statului a acuzat trusturile Intact si Realitatea de o campanie de decredibilizare a autoritatilor, dupa recentele inundatii: In Romania trebuie sa starpim contrabanda, evaziunea fiscala, dar si minciuna. Am fost la Saucesti si acolo era o singura melodie: s-au dat bani de dig, iar primarul si ai lui i-au furat. Apoi m-am interesat, nu s-au dat bani de dig. Primarul de Bacau, dupa inundatii, si-a trimis oamenii in sat, care le-au spus oamenilor ca s-au dat bani de dig, dar s-au furat. Pana aici a ajuns mizeria unor oameni politici.
  • La Saucesti, o televiziune si-a trimis oamenii sa le arate satenilor: Uite aici s-au dat bani pentru dig si s-au furat. M-am documentat si m-am intors la Saucesti. Digul apartinea de Apele Romane, primarul nu a primit niciodata bani pentru asta. La Saucesti am gasit un sat gata sa il puna la stalp pe primar, pentru ca ar fi furat banii de dig.
  • As intreba cati bani a primit omul acela de televiziune ca sa faca treaba aceasta. Un ziarist a lansat o campanie, preluata apoi de trusturile de televiziune, ca familia presedintelui ar fi implicata in trafic de armament, dar ati vazut si doi ziaristi care il santajau pe seful ANI, ca sa afle taine din dosare de oameni politici, doi ziaristi care dau lectii si pe la TVR, si pe la televiziuni private.


Traian Basescu, despre impozite si cursul leu-euro:
  • Nu exista venit in Romania care sa nu trebuiasca impozitat. Sper ca de la 1 ianuarie Guvernul sa nu vina cu o noua marire a TVA cu cateva procente, ci cu o decizie de impozitare a tuturor veniturilor, inclusiv a pensiilor, ca in orice tara civilizata.
  • Stiu ca va fi o declaratie extrem de mediatizata, mai ales de demagogi. Demagogii au urlat de scaderea pensiilor, iar dupa marirea TVA-ului din cauza ca nu au putut fi reduse pensiile, urla ca de ce a crescut TVA-ul.
  • De obicei nu comentez deciziile CCR, insa decizia privind neconstitutionalitatea reducerii pensiilor a fost o abordare politica, nu una constitutionala.
  • Daca ne mai imprumutam o data, aceasta e solutia pentru distrugerea viitorului Romaniei. As fi de acord sa mai luam un imprumut in 2011, doar daca toti banii se duc in dezvoltare.
  • Ar fi o crima sa privatizam ce mai este de privatizat in Romania, iar banii sa se duca in consum. As fi de acord cu acest lucru doar daca banii se duc in dezvoltare, in constructia de autostrazi.
  • Nu sunt un partizan al solutiei maririi TVA-ului, masura nu a operat cancerul din sectorul bugetar. Trebuie sa privim, insa, lucrurile, asa cum sunt ele. O astfel de masura va eroda puterea de cumparare mai mult decat ar fi facut-o scaderea pensiilor.
  • Mi-am asumat anuntul cu reducerea pensiilor. Mai exista si varianta impozitarii pensiilor. Saracia pensionarilor e de 15%, iar in zona tinerilor e mai mare. In Romania, 800.000 de oameni care nu au contribuit niciodata beneficiaza de pensie.
  • Banca Nationala, in mod cert, va mentine un curs convenabil. Putem avea totala incredere. BNR are si stiinta, si resursele de a tine un curs de schimb convenabil pentru toata lumea.


Traian Basescu, despre reducerea cheltuielilor:
  • Acum se merge pe anvelopa reducerii cu 25% a salariului fiecarui salariat din sistemul bugetar, iar pana la 1 ianuarie, ministrii au timp sa isi faca toate evaluarile, pentru a se face o reducere cu 20% sau 25% a functionarimii. Daca se face aceasta reducere, de la 1 ianuarie, se poate reveni la salariile initiale. Daca nu, salariile vor ramane reduse cu 25%.
  • Avem foarte multi pensionari cu varsta de 40-45 de ani. Trebuie vazut cu pensiile de invaliditate, mi se pare un domeniu de frauda. Nu era treaba presedintelui, ci a Guvernelor, care trebuiau sa verifice cand au vazut ca li se umfla cheltuielile. Unii n-au amigdale si sunt pensionati pe caz de boala. Din vreo 12.000 de astfel de dosare controlate, in jur de 3.000 au fost trimise la reexaminare. 
  • Nu mai vorbim de ajutoarele sociale. Sunt familii care nici nu se gandesc sa mearga la munca, ci traiesc din indemnizatiile copiilor. E si o afundare in saracie, dar si o afundare in nemunca.
  • E vorba de mentalitate, dar si de furt. Sunt niste bani acordati unor oameni care nu ii merita. Nu esti nefunctional ca om daca n-ai amigdale sau apendicita. Statul nu substituie grija lor pentru ei. 
  • Toate statele din lume au someri, niciun stat nu poate oferi tot. Dar ce se intampla la noi... Oamenii din agricultura nu au zilieri pentru lucrul in domeniu, oamenii din mediul rural se multumesc cu venitul minim garantat sau ajutorul social. Nu mai putem merge asa, pentru ca nu mai avem resurse. Nu mai putem merge asa, daca nu vrem sa ne distrugem singuri tara. Nu ma simt singurul responsabil pentru soarta tarii. Toti cei 22 de milioane de romani sunt responsabili.
  • Nu vreau sa creez controversa politica, dar cel mai mare jaf legat de bugetul de stat si de resurse s-a facut in perioada 2007-2008, cand un partid a crescut de la 10-11 la 18-19, cat o fi luat in alegeri. Dar acum factura o platesc cei pacaliti, cei care au votat cand le-au dat de unde nu aveau sa dea.
  • In mod categoric, Romania are nevoie de un acord cu FMI, care poate fi de doua feluri: un acord cu bani sau un acord de tip Precautionary, in care se iau bani doar intr-o situatie critica, doar daca avem nevoie. Daca vom reusi sa implementam propunerea mea, de a duce in consum doar ceea ce producem, nu va fi nevoie sa luam bani de la FMI. Daca societatea respinge aceasta solutie, vom avea nevoie de un nou imprumut, care va merge in plata salariilor si pensiilor.
  • Obiectivul nostru este sa reducem TVA in viitor, sa revenim undeva la 19%. Orice marire de TVA, daca se va face in continuare, se va face din populism, din frica de a taia acolo unde trebuie.
  • As propune Guvernului sa nu mai mearga pe ideea maririi TVA, sa mearga pe restructurarea cheltuielilor. Daca aceasta se face, se poate reveni la TVA-ul de 19%. Eu merg pe ideea ca ceea ce producem sa mearga in consum, iar banii imprumutati sa mearga doar in dezvoltare.
  • Nu mai am obiective politice, dar am altfel de obiective: modernizarea statului, buget, noile Coduri, modernizarea Constitutiei.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile sefului statului.


Citeste mai multe despre   























8894 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    TVA (Miercuri, 7 iulie 2010, 13:57)

    anonim [anonim]

    Domnul Presedinte se pare ca uita (ca nu pot crede ca nu stie) cum ca marirea TVA-ului cu mai mult de un procent e imposibila!!! In rest n-am prea multe reprosuri atata vreme cat nu se-atinge de cota unica!
    • -8 (16 voturi)    
      nu de TVA si cota vorbea (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:31)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Zicea chiar să se revină la 19% TVA. Iar cota nu mai e de pe vremea lui Tăriceanu unică si nu văd de ce nu s-ar face o cotă într-adevăr unică, în loc de toate birurile actuale – de vreo 87,25%, zic io :))) Că tot asa, din burtă, s-a venit si cu reducerile de pensii si salarii, si cu TVA 24% ;) Ce efecte vor avea măsurile, oricum nu stie nimeni si nici nu contează, important e să vadă FMI că ne-am scremut.
      Ne retragem în munti, ce mai! Haiducia salvează România, fratilor!
      • -4 (28 voturi)    
        ipocrit (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:42)

        EU [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        in 2007-2008 pnl a fost impotriva maririi salariilor profesorilor, iar vorba lui basescu era: bani sunt, daca ar fi vointa s-ar putea...,
        asa sa-l ajute dumnezeu!
        • +10 (12 voturi)    
          nu-i chiar asa (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:04)

          florin [anonim] i-a raspuns lui EU

          Liberalii se afisau la tv spunand ca nu sunt bani, apoi se duceau in parlament si votau pentru mariri (au votat in unanimitate pentru). Cine e ipocrit aici?
          • 0 (2 voturi)    
            pensia nu este venit. (Joi, 8 iulie 2010, 12:39)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui florin

            pentru un venit trebuie sa desfasori o activitate. pensionarii nu mai desfasoara nicio activitate.
            pensia este o economie. oamenii platesc pentru pensie in fiecare an.
            e ca si cand pun bani la banca si-i scot peste 30 ani putin cate putin ca sa am din ce trai pentru ca nu mai pot desfasura o activitate. asa e si pensia facultativa. deja platesc companiile de pensii private impozit. care este rostul sa platesc si eu?
            fac profit? ce profit? poate vrei sa impozitezi dupa ce iau peste ce cotizez. ca dupa calculele mele cotizez la stat mai mult decat primesc.
            d-aia prefer sa nu lucrez cu carte de munca si sa platesc separat asigurare medicala si sa strang bani pentru pensie.
            • +1 (1 vot)    
              exista o explicatie? (Joi, 8 iulie 2010, 13:35)

              Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              In anul 1989, salariul mediu era pe undeva la, sa zicem 3000 lei. La cursul "oficial" de 20 lei la dolar, asta inseamna 150 dolari. La cursul neoficial, schimbul se facea la 100 lei la dolar, deci salariul mediu era de vreo 30 dolari.

              In acel moment existau peste 8 milioane de salariati si 3.5 milioane de pensionari.
              In 2010 avem 4 milioane de salariati la 6 milioane de pensionari si aproape un milion de someri. Deci avem de doua ori mai putini salariati si aproape de doua ori mai multi pensionari.

              Salariul mediu acum este de 300 dolari, dar multi salariati au intrat in somaj. Pensia medie este peste 250 dolari.

              Cred ca fiind date aceste statistici, trebuie sa acceptam ca pensiile din Romania sunt bazate nu doar pe niste contributii personale ale pensionarilor, ci pe ajutorul statului, in mare parte. Pana la urma statul de la cine isi ia banii, ca doar nu vin din cer? De la salariatii actuali, in numar de 4 milioane si din imprumuturi cu dobanda, pe care le platesc salariatii actuali si pe care le vor plati salariatii din viitor.
              • 0 (0 voturi)    
                sunt alte vremuri (Joi, 8 iulie 2010, 13:58)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

                atunci salariul era cat era dar primeai o locuinta. adica statul comunist te platea prost dar iti asigura un trai minim - locuinta si pensie.
                daca acum salariile sunt mai mari priveste cat platesti chirie pt un bloc comunist
                • +2 (2 voturi)    
                  alte vremuri sunt si acum (Joi, 8 iulie 2010, 15:50)

                  Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                  Avem oficial aproape un milion de someri si avem datorii de peste 30 miliarde euro la care platim dobanzi de cateva miliarde pe an. Pensionarii de azi sunt proprietari, iar salariatii sunt chiriasi.
                  Statul nu "dadea" nimanui nimic nici pe vremuri, ci folosea cateva milioane de oameni care munceau si construiau case, necesare pentru a inchide gura altor milioane. Acum, acei milioane de oameni care au construit case de care au beneficiat tot ei primesc pensie de la actualii salariati. In plus, actualii salariati platesc si chirie pe locuintele in care stau. Prin urmare, actualii salariati sunt inca o generatie de sacrificiu. Mai rau, copiii lor (si nepotii actualilor pensionari) vor plati niste datorii istorice imense + dobanzi inrobitoare.

                  Exista mitul conform caruia inainte de 89 s-au construit strazi si fabrici/uzine. In 1990, strazile erau intr-o stare deplorabila si au ramas asa multi ani, abia in ultimii 5-10 ani fiind reparate, reconditionate sau reconstruite. Prin urmare, timp de multi ani, actuala generatie "de sacrificiu" a platit pensii unui sistem care a lasat mostenire o infrastructura la pamant.
                  Fabricile/uzinele, o stim prea bine, au functionat intotdeauna ineficient, cel mai adesea cu 3-4 oameni facand munca unuia singur, cu tehnologii invechite pe care a fost mai ieftin sa le lichidezi decat sa le reconditionezi. Asadar nici "mostenirea" asta nu a putut fi utilizata cu adevarat de actuala generatie.
                  Ce ne face pe noi in momentul asta sa vrem totusi sa contribuim cu 30% din cat producem la sistemul de pensii (eu cu atata contribui)? Suntem constienti ca parintii sau bunicii nostri, pensionari, nu au nicio vina ca au fost inselati de comunisti, ca au fost utilizati in cadrul unui sistem nefunctional, fara a avea posibilitatea de a alege.
                  Acum avem cu totii posibilitatea de a alege, iar una dintre optiuni este sa avem grija sa facem sistemul de pensii sustenabil (adica fara deficit). Sa crestem taxarea actualilor salariati nu este cinstit. Ce ramane?
            • +1 (1 vot)    
              pensia (Joi, 8 iulie 2010, 17:24)

              pensia [anonim] i-a raspuns lui adrian

              pensia este un venit ca oricare altul. este o suma de bani pe care nu ai depus-o la banca si din care scoti cate putin, ci care se strange de la cei care platesc constributii sociale (in general, salariatii) si se distribuie pensionarilor (care mai beneficiaza, totodata si de subventii la medicamente, asigurare de sanatate etc., dar sa nu polemizam).

              inclusiv donatiile (bani primiti de la altii) se impoziteaza dincolo de o anumita limita. asa si cu pensiile.
        • +9 (13 voturi)    
          esti pe dos.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:31)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui EU

          nu venea Basescu sa ceara liberalilor sursa de finantare ? le zicea ca daca sunt bani el semneaza legea dar sa-i arate si lui sursa de finantare....iar liberalii ieseau la TV (era perioada in care sfidarea la adresa lui Basescu era ocupatia principala in PNL) si spuneau ca presedintele nu stie ce vorbeste , ca e pe langa caci economia duduie...iti maintesti de varul Jean de la finante?
          nu te mai informa de pe antene sau iRealitati caci cazi de fraier pe forumuri....
        • +1 (1 vot)    
          Varujean&Guvernul PNL, fara numar (Joi, 8 iulie 2010, 10:23)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui EU

          http://www.gov.ro/varujan-vosganian-guvernul-romaniei-afirma-cu-toata-responsabilitatea-bugetul-de-stat-are-suficiente-resurse-financiare-pentru-marirea-pensiilor__l1a65223.html

          Sunt cuvintele lor, eu nu comentez nimic :)
      • -6 (8 voturi)    
        vorbiti vorbim (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:32)

        Che [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Dar nu se gaseste unul sa-i rupa dintii din gura la Basescu si la EBA!
      • 0 (0 voturi)    
        e cota (Joi, 8 iulie 2010, 15:18)

        radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        unica de 16%
    • -5 (37 voturi)    
      ce demagog ordinar! (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:37)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui anonim

      acest individ a depasit toate normele bunului simt. nici Ceausescu nu avea atata tupeu cat are betivul asta. pai nu anunta el triumfalist pe la toate televiziunile ca Romania iese din criza? da, asta anunta in noiembrie acest individ, ca a crescut productia industriala, ca sunt semnele 'iesirii din criza', ca nu sunt probleme cu plata pensiilor si salariilor. in 2008 anunta ca in Romania nu va fi criza, apoi la inceputul anului 2009 anunta ca niciodata cat va fi el presedinte Romania nu va lua imprumut la FMI. acum behaie si dupa al doilea. acum ne anunta ca o sa fie 'bine' peste un an... cine il mai crede pe betivul asta? de cativa ani ne serveste numai minciuni. cuvantul demisie ii spune ceva? nu, ca are soriciul gros.....
      • +8 (20 voturi)    
        ATENTIE LA VOCABULAR ! (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:27)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui pcd

        vocabularul tau e de mahala, domnule (mai curand tzata psd). Nu te impiedica nimeni sa fii critic dar folosind cuvinte civilizate si nejignitoare, dar asa ai dovededit ca TU esti cel care depaseste toate normele bunului simt si tupeuliti este direct proportional cu alcoolul ce-ti abureste minima judecata. Imi cer scuze de faptul ca te-am tutuit si de duritatea cuvintelor folosite dar sunt preluate din textul de mai sus.
        • +3 (5 voturi)    
          forum? (Joi, 8 iulie 2010, 9:14)

          ics [anonim] i-a raspuns lui carat

          Cei ca el sunt scapati de pe antena3.ro si realitatea.ro; intra numai putin sa vezi ce jale de "forum" e sub fiecare articol. Mie imi da impresia ca sunt oameni angajati doar ca sa scrie aberatiile acelea. Ii recunosti din 1000 pe cei ca el/ea.
        • 0 (6 voturi)    
          Dincolo ... (Joi, 8 iulie 2010, 10:04)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui carat

          ... de limbaj care poate fi foarte usor justificat prin exasperare (si stai linistit ca marinarul oricum nu merita mai mult de atat) cam are 100% dreptate ... si asta e mult mai important.
        • 0 (4 voturi)    
          Vocabular! (Joi, 8 iulie 2010, 12:33)

          Oana M [anonim] i-a raspuns lui carat

          Eu de regula nu vorbesc urat, dar omul asta merita numai vorbe de ocara.

          De actionat insa actionez pe principiul ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Iar daca raul facut e prea mare ca sa il compensez este cineva mai sus care are grija de asta. Vorbele de ocara nu sunt decat o mangaiere pentru el. Sunt foarte sigura ca va veni momentul in care va plati tot raul facut. El si familia lui.

          Mie mi-ar fi teama in locul lui.
      • +5 (7 voturi)    
        cum e numele tau? (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:54)

        bula [anonim] i-a raspuns lui pcd

        pcd sau PSD? eroare de tastare sau gura pacatosului...
      • -3 (5 voturi)    
        ...lasa ca sunt destui care sa-l creada... (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:37)

        antenaru ireal [anonim] i-a raspuns lui pcd

        doar l-au votat 5 milioane de romani... Acu' tre sa recunosc, minte asa de bine incat il cred si eu... Oricum prosti suntem noi ca inca mai credem pe vre-un politician din Romania, indiferent de partid... oricum pt ei noi nu contam, dar daca e cineva aici care crede altceva, e un mare idiot....
        PS. Asa ca o mica corectie: PNL a avut in 2004 circa 20%, PD circa 12% impreuna alianta DA a avut circa 32-33%; deci PNL a scazut la alegerile din 2008 nu a crescut, asa cum zice Base... dar deh memoria e scurta la unii si inseala :),
      • +4 (6 voturi)    
        hei ! (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:57)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui pcd

        PSD-ul nu este un partid politic de stanga, nu este nici macar un partid politic, este un grup constituit in vederea savarsirii de infractiuni. PSD-ismul insa este o stare de spirit, cea mai conceptualizata, concretizata si abjecta reprezentare a infractionalitatii, a tradarii de neam. Ea are priza in zonele cu persoane cu grave carente intelectuale si morale. Asa cum este fundamentalismul islamic, wahabbismul, pesedismul este sursa de teroare si crima organizata. Oficinele sovietice se folosesc de acest flagel in lupta lor de a distruge Romania. Rtv, a3, cotidianul.ro, cozile lor de topor incita la distrugerea statului.
        • -1 (5 voturi)    
          citit ce scriu inainte sa raspundeti postacilor (Joi, 8 iulie 2010, 9:54)

          pcd [anonim] i-a raspuns lui gabriel

          @carat, eu nu sunt persoana publica asa ca nu vad cine iti da dreptul sa ma jignesti. vad ca sunteti toti o apa si un pamant; la fel de violenti in manifestari ca si matrozul. ala macar are o scuza, e alcoolic. a voastra care e? unde vedeti voi referiri la psd in postul meu??? n-am nicio legatura cu niciun partid! pur si simplu nu-i mai suport pe hotii din pdl in frunte cu mincinosul asta. dupa ce ca ase prabuseste tot in jurul vostru, nu va treziti, continuati sa-i cantati osanale? in 6 ani de 'domnie' a lui Basescu datoria tarii a crescut de la 5% din PIb la peste 35% adica de sase ori. nici acum nu va treziti???
        • +1 (3 voturi)    
          Ha ha ha... (Joi, 8 iulie 2010, 10:06)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui gabriel

          ...simpatic! Patologic dar simpatic! Si de PD ce ne zici ... ? Ingerasi si floricele?
    • +2 (2 voturi)    
      domnul presedinte greseste (Miercuri, 7 iulie 2010, 23:43)

      nea caisa [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Exista venit in romania care nu trebuie impozitat. Cel obtinut din vanzari anterioare.
  • +25 (33 voturi)    
    Impozitare (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:04)

    bic [anonim]

    Puncte de vedere corecte ale Presedintelui,cum ramane cu impozitarea venitului realizat din cumulul de functii in conditiile in care exista o noma orara de lucru pe saptamana.De exemplu directorii care au si norma didactica au salarii care prin cumul depasesc cu mult salariul Presedintelui!
    • +20 (30 voturi)    
      Corect (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:38)

      CMihai [utilizator] i-a raspuns lui bic

      Nu sunt fan al presedintelui Basescu, insa pentru prima oara trebuie sa zic, ca punct de vedere foarte corect, si sper sa fie ascultat, si sa nu ramane numai vorbe.
    • -8 (16 voturi)    
      ce te aia grija? (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:28)

      normatu [anonim] i-a raspuns lui bic

      te oftici ca altul castiga mai mult decat tine?
      saracule!
      • -11 (13 voturi)    
        Nu castiga! (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:00)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui normatu

        Fura!
        Inregimentatii politici nu castiga, fura!
        Saracule cu duhul!
    • -1 (17 voturi)    
      mai aplicat baieti ! (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:30)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui bic

      In fiecare om exista temeri profunde, biblice, cosmare, pacate ascunse, vicii, in societate exista pacate abjecte, mame incestuoase, tati violatori , copii ucigasi de parinti, frati care se ucid intre ei, tradatori de neam si ucigasi de proprie familie, sodomie, lucruri caracterizate in Biblie ca fiind lucrarea diavolului. Si pentru ca toate aceste trebuiau sa poarte un nume s-a inventat PSD-ul . Si pentru exprimarea acestuia s-au inventat rtv, a3, cotidianul.ro,vantu, voiculescu, patriciu, iliescu, marean si lupea. Asa sa va ajute Dumnezeu !
      • -7 (17 voturi)    
        ai zis lupea? ioana lupea? (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:44)

        marius [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        aia care il canta pe basescu si ii albea fundul mai ceva ca boc si udrea?
        rtv care il canta pe basescu de numa numa pana la un moment dat?
        cat de ipocriti sunteti bai, securistilor!
        aceeasi placa de ani de zile, aceleasi minciuni, aceleasi manipulari.
      • -1 (5 voturi)    
        ai uitat pe cineva (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:43)

        Amin [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        ...udrea, ritzi, videanu, berceanu .... si sa nu uitam Base.... asa ca sa fim corecti... nu de alta dar toti au participat si participa in egala masura la distrugerea (prin jaful, minciuna, coruptie ) a tarii...
        Iar daca uiti de ei, ori esti orb, ori esti porst, ori esti platit sa postezi....
        PS. Asta nu inseamna ca nu ai dreptate cu cei pe care i-ai enumerat :P.
        • -2 (4 voturi)    
          ia-o si pe asta (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:56)

          gabriel [anonim] i-a raspuns lui Amin

          PSD-ul nu este un partid politic de stanga, nu este nici macar un partid politic, este un grup constituit in vederea savarsirii de infractiuni. PSD-ismul insa este o stare de spirit, cea mai conceptualizata, concretizata si abjecta reprezentare a infractionalitatii, a tradarii de neam. Ea are priza in zonele cu persoane cu grave carente intelectuale si morale. Asa cum este fundamentalismul islamic, wahabbismul, pesedismul este sursa de teroare si crima organizata. Oficinele sovietice se folosesc de acest flagel in lupta lor de a distruge Romania. Rtv, a3, cotidianul.ro, cozile lor de topor incita la distrugerea statului.
          • +1 (3 voturi)    
            Stimabile... (Joi, 8 iulie 2010, 10:08)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui gabriel

            ...te repeti. La fel ai zis si mai sus .. un pic de imaginatie ce naiba sau la voi in Modrogan nu aveti decat 2-3 texte pe care le "rulati"?
    • -2 (2 voturi)    
      impozitare pensii (Joi, 8 iulie 2010, 9:38)

      gica [anonim] i-a raspuns lui bic

      Impozitarea pensiilor as baga-o la categoria "Emil Bobu.."

      Atata absurditate mai greu sa-nteleg, e si tara asta campioana la ceva. Cum adica statul sa impoziteze pensiile cand chiar el este cel care le plateste? Cum ar fi posibila micsorarea "functionarimii" cand chiar astfel de masuri intaresc birocratia; doar nu credeti ca "functionarimea" invarte lucruri utile; toata organizarea si legislatia e un talmes-balmes de nu li se mai termina "munca" niciodata, repari in stanga - strici in dreapta si tot asa.

      Si, parca aveam eu impresia, pensiile in statele "civilizate' au caracter privat nu de stat.

      Oricum, chestia asta mi se pare fenomenala, statul se impoziteaza pe sine insusi; de ce n-am pune atunci un impozit de 16% si pe bugetul de stat?

      Inca un numar de intrebari pt Dl Presedinte (pe care de altfel il stimez foarte mult):
      1. se impoziteaza si prostitutia?
      2. se impoziteaza si spagile?
      - spagi la examenul de carnet
      - spagi la ignorarea saloanelor de prostitu.... pardon masaj erotic si asistentza dush
      - spagi la acordarea de contracte
      - si etc. deoarece altii stiu ei mai bine care ar fi alte cateva domenii neimpozitate inca
      • -1 (1 vot)    
        LOL (Joi, 8 iulie 2010, 10:43)

        gica [anonim] i-a raspuns lui gica

        LOL, am fost depunctat de cei care nu vor sa fie impozitati :P
      • 0 (0 voturi)    
        Astea nu (Joi, 8 iulie 2010, 16:39)

        iva [utilizator] i-a raspuns lui gica

        se impoziteaza. Prietenii stiu de ce.
  • +27 (35 voturi)    
    La Univ. Babes Bolyay Andrei Marga ia (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:10)

    Ovidiu [anonim]

    prin cumul de functii peste 10,000 euro lunar. Bani de la bugetul de stat.

    Atat adjuncta sa cat si sotia sa iau in jur de 6,000 euro.

    Vi se pare ok ?
    • +11 (17 voturi)    
      salarii (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:42)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      tu nu stii ca profesorii universitari sunt cei mai tari oameni de afaceri pt ca iau mii de euro lunar de la stat si nu fac nimic +spagi si functii de demnitate
    • -3 (11 voturi)    
      mi se pare ca bagi din top... (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:46)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      dovedeste. eu pun pariu ca nu ridica mai mult de 15-20000 de lei.
      si sincer ... nu mi se pare mult.
    • +7 (9 voturi)    
      Tovarasul care a... (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      pus dinamita la temelia invatamantului romanesc?
      Manuale alternative?!
      Precursorul Abramburicai, cea c are facea spume aseara la turul lui... vantu?!
  • +21 (27 voturi)    
    lol (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:12)

    me [anonim]

    "Nu exista venit in Romania care sa nu trebuiasca impozitat" - cand? ca acum manelistii, popii si multi altii nu isi declara veniturile. sa nu mai vorbim de evaziunile fiscale de miliarde de euro ale firmelor

    "Guvernul sa nu vina cu o noua marire a TVA cu cateva procente" - procente?! maxim e 25%...

    "impozitare a tuturor veniturilor, inclusiv a pensiilor" - pensiile se impoziteaza deja, numai ca cele peste 10 milioane
    • -2 (22 voturi)    
      Impozitare (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:31)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui me

      1. Corect, pensiile se impoziteaza, dar cum alea peste 1000 lei sunt putine asa ca trebuie luat si de la amarati.
      2. Sau habar n-are, ceea ce nu m-ar mira. Oricum e un presedinte habarnist, hot si mincinos. Asa presedinte, asa popor, ce poti sa-i ceri.
      • +5 (5 voturi)    
        impozitare (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:26)

        cezar [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Esti tu habarnist. Valoarea pensiilor peste 1000 RON este foarte mare , procentul din total este mare !
        • 0 (0 voturi)    
          de unde stii tu asta? (Joi, 8 iulie 2010, 9:07)

          sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui cezar

          Pensia medie este de aproximativ 800 lei. Asa ca nu confunda pensiile nesimtite, care ni se flutura pe sub nas la TV, cu realitatea!
          • 0 (0 voturi)    
            pensii (Joi, 8 iulie 2010, 22:03)

            cezar [anonim] i-a raspuns lui sandraAAA

            Sunt zeci de mii de pensionari care au cate doua pensii, una fiind de invaliditate- sunt in jur de 300 de RON. Si din astea se face media. Iar marea majoritate a pensiilor de handicap sunt fraude.
      • 0 (0 voturi)    
        ....CORECT.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:46)

        nefericitul [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ... dupa numarul in crestere de minusuri, se pare ca se simt oamenii :))
    • +3 (5 voturi)    
      dreptate (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:10)

      cumpana [anonim] i-a raspuns lui me

      Intradevar , aur ai grait
      De ce nu ii vaneaza destepti astia pe cei care fac evaziune , inbogatiri peste noapte , se ia de bieti amarati de pensionari ???!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Initiativa civica :) (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:12)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui me

      Promit ca in ziua in care voi vedea impozitate veniturile tziganilor proprietari de palate, ale manelistilor cu BMW-uri si mertzane, ale bugetarilor cu vilane in Baneasa, etc., etc., ma voi duce de bunavoie sa donez 25% din salariul net pentru bugetul statului.
      Pana atunci, insa, textul cu "nici un venit neimpozitat" suna cam demagogic.
  • +15 (31 voturi)    
    Da, asa este...de 100 de ori! (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:12)

    ali [anonim]

    subscriu in totaliate la ce a spus Presedintele...ce pacat ca nu este el Prim-Ministru...sa speram totusi ca Boc nu-l va trada si va merge pana la capat....ideea este sa comunice mai mult....
    • -4 (18 voturi)    
      ha ha ha (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:25)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui ali

      "ce pacat ca nu este el Prim-Ministru" ? foarte nostim... mi-ai inseninat ziua cu gluma asta! :))))
    • -1 (11 voturi)    
      da,mare pacat... (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:22)

      pensionarul [anonim] i-a raspuns lui ali

      mare,mare pacat ca nu este pensionar de rand(fara flota,fara fiica notarasita si fara fiica europarlamentar,fara nevasta casnica,dar atat de econoama incat sa-i cumpere dragului de sot masina mica),ca sa afle cum e viata vazuta din partea cealalta a "barierei"-legea(despre care se spune ca ii opreste numai pe "boi"sa se apropie de izvorul din care curg avantajele/banii),partea cu o pensie amarata,dupa ani de cotizare,cu copii someri sau cu salarii nenorocite,sau plecati in lume de bine ce le-a fost;eu ma rog ca bunul si dreptul Dumnezeu sa-i intoarca presedintelui si celor pentru care se zbate tot binele pe care l-a facut el (si gasca lui) romanilor
    • +1 (5 voturi)    
      hahhahahahahaha (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:51)

      hahahaha [anonim] i-a raspuns lui ali

      hahahhahahha.... cea mai tare gluma!! "Pacat ca nu e prim-ministru"... Aoleoooo, de unde vii frate, si cum dracu ai invatat sa deschizi calculatorul???.... hahhaha... "sa speram totusi ca Boc nu-l va trada si va merge pana la capat"... Genial!!! Si culmea e ca 16 insi (la ora asta erau doar 22 de voturi) ti-au dat plus, deci mai sunt 16 insi care cred in ceea ce crezi si tu.... hahahaha
  • +23 (33 voturi)    
    De ce se acorda ajutoare sociale proprietarilor? (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:13)

    dookuhaka [utilizator]

    De ce se acorda ajutoare sociale proprietarilor de apartamente si terenuri? N-au de cat sa vanda sau sa inchirieze una doua camere. Este ilogic ce se intampla in Romania! Toata lumea este proprietara - toata lumea primeste tot felul de ajutoare! Apoi si impozitul pe proprietate este extrem de mic! De aia piata chiriilor este foarte mare! LA fel si bula imobiliara care se mentine nejustificat in Romania!
    • +10 (16 voturi)    
      Mda (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:30)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      Ai dreptate pana la un punct. Ideea ta e aplicabila, dar ma tem ca doar in zonele dezvoltate din tara. Sunt zone la tara unde lumea are propria casa si primeste ajutoare.
      Astia la cine sa inchirieze? Te duci tu la sat in chirie? Mai sunt si orase in tara asta in care somajul e de peste 30%. Cine ar merge cu chirie intr-un astfel de oras? Cine ar cumpara apartamente aici?
      Apoi, daca vand, oamenii astia ce fac? Raman in strada? Vrei sa avem si noi imagini ca in India, cu mahalale din corturi si chirpici?
      Eu cred ca pana la a blama pe cei care iau ajutoare sociale, Guvernul trebuie sa creeze cadru propice mediului privat pentru ca acesta sa se dezvolte, sa creasca, iar oamenii sa aiba ce munci, pentru a nu mai fi nevoiti sa stea cu mana intinsa.
      Eu cred ca romanii care primesc ajutoare sociale trebuie sanctionati atunci cand in tara asta vom aveam un numar dublu de locuri de munca disponibile. In prezent, situatia e de rasul lumii, 4 milioane de angajati, 6 milioane de pensionari, 2-3 milioane de emigranti temporari care trimit bani in tara si inca vreo 4,5 milioane, teoretic apti de munca.
      • +5 (7 voturi)    
        Multumesc pentru tonul decent al replicii (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:51)

        dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Raspunsul este PIATA, VIATA. Probabil ca batranii din zonele centrale vor dori sa inchirieze tertilor la un pret bun de, sa zicem, 300 EURO un apartament zona centrala si sa mearga la tara sau intr-un oras mititel cu o chirie modica de 50 EURO, sa zicem? Dar e doar o varianta. Fiecare individ are propria formula personala. Sa avem curaj si ... impozite pe proprietate ff mri 2% an. Toti hotii (privati, bugetari sau politicieni) care au facut un ban l-au bagat in imobile sau terrenuri. Ar cam fi momentul sa plateasca Si nu vrajeala cu prima sau a doua casa! Toti, in mod egal, 2% din valoarea de piata actualizata anual de notarii publici. Un prim efect? Piata imobiliara si piata chiriilor se vor dinamiza. Apoi bula imobiliara care exista la ora actuala pe piata din Romania se va dezumfla treptat, fara a se sprge? Iti multumesc pentru maniera civilizata in care ti-ai formulat parerea contrara opiniilor exprimate in articolul initial.
        • +5 (5 voturi)    
          teorii... (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:32)

          marius [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

          incearca tu sa muti un batran in apartamentul de vis a vis... nu la tara. sa-l vezi cum moare...
          • +2 (2 voturi)    
            Ii subestimezi pe batrani.. (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:41)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui marius

            Am incercat acum vreo trei ani sa cumpar un apartament de la o pereche in varsta. Adunasera vreo trei, si spuneau ca nu vand unul daca nu le ies cel putin 20000E fata de pretul de cumparare. Si astia erau plevusca, nu de-alde matusa Tamara
        • +5 (5 voturi)    
          batranii de la oras (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:30)

          nouvelobs [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

          nu vor merge la tara!
          un batran parizian, avand o resedinta secundara intr-un sat ramas sat dn Franta, mi-a argumentat clar.
          "la tara nu sunt medici, urgentele nu ajung in timp util, nu exista un comert de proximitate..."

          la noi se pot numara usor satele cat de cat rasarite, iar in rest se stie: drumuri desfundate, saracie. imi imaginasem si eu cindva ca la pensie ma retrag la tara sa-i invat pe copii istoria, franceza ..vise. am cunoscut oameni care au incercat si cu toata bunavointa lor au esuat. desigur nu trebuie lasati oamenii de acolo. se poate si fara sacrificii daca ..daca...ne schimbam si devenim un popor mai tolerant, mai ordonat, care respecta valorile, etc...
          • +2 (2 voturi)    
            Mutarea de nevoie...la tara (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:03)

            Flocinolon [utilizator] i-a raspuns lui nouvelobs

            Oriunde in lumea asta exista legea cererii si a ofertei, da? La pensie veniturile se reduc si se limiteaza la o suma fixa, se traieste "on fixed income", cum zicea uncle Leo al lui Seinfeld despre a batrana. Oamenii se muta din aglomeratia orasului in suburbii-suburbii, unde e mai ieftin. Lasa pe cei tineri si cu nervi sa se zbata in jungla urbana. Mutarea presupune vanzarea locuintei si eventual cumpararea uneia mai mici, sau doar vanzarea si inchirierea unui apartament mic. Ia sa nu mai dea guvernul si primaria alocatii de caldura tuturor pensionarilor imputiti la propriu, care stau la miloaga, sa treaca la foc de lemne si soba de teracota. E mai ieftin cu lemne. Mai pune o rosie pe un petec de pamant, un patrunjel, tine o gaina. S-au obisnuit din 50, de cand i-a adus cu forta Ceasca sa lustruiasca bancile in fata blocului si sa pandeasca pe toata lumea "cine ce face, unde face, cu cine".
          • 0 (0 voturi)    
            prea multi daca... (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:55)

            daca [anonim] i-a raspuns lui nouvelobs

            .... never ever... not as long as we live (adica, niciodata, niciodata, atat timp cat noi traim)
      • +9 (9 voturi)    
        Cum se creeaza locurile de munca? (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:21)

        AMD [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Nu poti crea locuri de munca daca nu ai resursele financiare cu care sa acorzi tot felul de stimuli investitorilor nu conteaza daca straini sau localnici!!! Romania nu are infrastructura care sa atraga firme mari care sa aiba nevoie de mii de anagajati si nici cum sa le oferi avantaje fiscale (sa nu plateasca taxe pe 10 de exemplu sau statul cumpara pamantul pe care se construieste fabrica) si-l ofera simbolic investitorului). Apoi firma aia are nevoie de mana de lucru calificata si scolile romanesti sunt asa cum sunt. Crescand taxele nu incurajezi pe nimeni sa deschida noi firme sau sa-si extinda afacerile existente, ba din contra intr-un popor indisciplinat ca cel roman, incurajezi evaziunea fiscala.

        Multi dintre pensionarii pe caz de boala muncesc lde fapt a negru-cand s-a inchis filatura din Focsani la jumatatea anilor 90, parte din angajati s-a pensionat pe caz de boala, culmea multi cu diagnostic de domeniul psihiatriei, o molima de depresii si afectiuni bipolare a dat peste ei dintr-o data- mai tarziu au dovedit insa un psihic solid cand au plecat sa munceasca la negru in Italia si Spania...ce-i drept remitentele lor au tinut in functiune economia romaneasca bine pana anul trecut cand a inceput criza in tarile de destinatie, asa ca ironic statul si-a mai scos din cheltuielile cu pensia de boala...

        In Romania nu exista o politica de incurajare a celor cu handicap (nu trebuie sa te nasti cu el, ti se poate intampla ceva si pe parcursul vietii, stampila de invaliditate se da mult prea usor) sa fie activi economic. In alte tari din estul Europei exista legi care le permite sa-si faca mici ateliere unde sa produca cate ceva dupa puteri, de obicei obiecte decorative, felicitari, etc pe care apoi firmele (mai ales bancile) le cumpara pentru protocol (da bine la imaginea firmei ca scie pe cana ca e facut in atelierul cutare si castiga si oamenii aceia o maine din care platesc taxe si contributia la fondul de pensii fara a sta la mana statului.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:33)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      Hotaraste-te prietene, ori sunt toti proprietari ori piata chiriilor e foarte mare. Sesizezi paradoxul?
    • -7 (15 voturi)    
      Plusuri (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:35)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      Adaugare la comentariul de mai sus.
      Inca o data mi se confirma calitatea celor care dau plusuri pe aici. Habar n-au sa citeasca. Nu ma mira ca-l voteaza pe Basescu.
  • -14 (22 voturi)    
    Hotilor...... (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:20)

    Pensionar [anonim]

    Bai fraierica in momentul in care tu cu sleata ta de hoti va taiati toate sporurile,diurnele de orice fel,renuntati la masinile de serviciu,la hotel etc si ramaneti pe banii vostri ca parlamentari,senatori,premier,presedinte si sa va taiati 25% din salarii atunci sunt de acord sa-mi tai din pensie.Nu va e rusine cat a-ti furat si nu puteti sa justificati banii?Sa va fie rusine ca meritati o pedeapsa mai ceva ca,a lui Ceausescu
    • +8 (10 voturi)    
      tzeapa (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:15)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Pensionar

      Esti primul pensionar care scrie "a-ti". Asta e boala de tip nou. Presupunand ca nu ai invatat sa scrii dupa revolutie, nu ai mai mult de 40 de ani.

      Asa ca...mai rasfirat...si daca mintiti incercati sa fiti mai credibili.
  • +17 (19 voturi)    
    referendum? (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:23)

    mirelr [anonim]

    Parca poporul a luat o decizie prin referendum de micsorarea numarului de parlamentari . Moneda batuta in campania era micsorarea cheltuierilor implicit cresterea economiilor la bugetul de stat. De ce nu se mai vorbeste nimic de acest lucru?
    Presa parca a uitat sau se face ca a uitat.
    In nici o dezbatere tv nu s-a pus pe tapet aceasta chestiune.
  • -9 (17 voturi)    
    si pe .... EBA o .... impozitezi ?.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:23)

    NuConteaza [anonim]

    ... la casoiul ala de la Paris.... la 900 mil.euroi.... cat o fi impozitul ?.... sau se .... deconteaza din bujetu' statului ???.....
    • +4 (4 voturi)    
      lui Nu conteaza (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:06)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui NuConteaza

      Cat de usor te lasi manipulat ! Oare poti sa-ti imaginezi ce inseamna 900 000 000 Euro si ce se poate cumpara cu o astfel de suma ? *Cea mai luxoasa vila din cel mai de lux cartier al Parisului*, daca ai vazut-o, si sigur ai vazut-o pe mailul MINCINOS si MANIPULATOR ce se imprastie pe internet cu viteza unui uragan , este o casa oarecare, chiar modesta, care probabil a costat 900 000 000 lei inainte de a i se taia leulul 4 zerouri adica 90 000. Acum putem numi acesti 90 000 Euro si suntem mai aproape de adevar. NAIVII ( ca sa folosesc un cuvant civilizat) n-au decat sa cada in tot felul de astfel de capcane, o merita din plin !
  • -6 (16 voturi)    
    care pensii ? (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:25)

    alin [anonim]

    Se zice ca " sa faci pe prostu si sa nu fii prost, este o arta" iar din acest punct de vedere Basescu este un adevarat maestru. Ce sa mai impozitezi ? pensia de 600 ron?
    De restructurarea guvernului, taierea cheltuielilor publice, renuntarea la clientela politica ai auzit?
    Sau faci pe prostu si muti atentia publica in alta parte ?
    Fa curatenie in Guvern si dupa aia taie de la bietii Romani care abia mai au din ce trai !
    Sper sa tariesti foarte mult si chinuit, sa ajungi sa platesti pentru raul facut !!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Mda.. suna foarte frumos.. (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:01)

      Crina [anonim] i-a raspuns lui alin

      .. aproape ca la carte, ceea ce zice presedintele. Dar intradevar, uita sa sufle o vorba despre .. taierea functionarimii care isi da coate degeaba prin guvern si ministere , si din toate umflaturile de agentii, si consilii de administratie, si ...

      Si o alta chestiune, uita intradevar sa zica .. CUM o sa impoziteze el asa de rau pe toti.
      Bun, o sa se mai ia cate 5 lei de pe la babe si mosii pensionari ( ca oricum cei cu pensii mari, platesc impozit) .
      O sa mai impoziteze conturile tuturor fraierilor care isi mai depun economii ( cine este mai econom) la banci din Romania ...
      Insa pe tiganii manelisti cu nuntile lor de aur, si "svarovski" cum o sa-i impoziteze?
      Impozite pe aurul tiganilor, pe care statul l-a restituit???? La urma urmei si aurul este o valoare, nu? Nu numai tablourile unui artist care sta cu nasul in vopsele pana noaptea ...
      Pe enclavele intregi de castele cu turnulete care ingretoseaza, ale tiganilor care sfideaza prin orice ( aaa.. ei primesc de fapt ajutoare sociale, ca doar nu au venituri, nu?) ..
      Aaaa.. or sa impoziteze si banii de la NUNTI , BOTEZURI CUMETRII, INMORMANTARI ( aviz popilor) . ???
      Dar pe nutu camataru, si alti camatari si interlopi .. cum or sa-i impoziteze???
      Pe toti detinatorii de conturi din strainatate???
  • +9 (15 voturi)    
    Impozitarea oricarui venit.. (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:27)

    eu [anonim]

    ...binenteles, mai putin veniturile bisericii. Niciodata nu se aduce in discutie impozitarea veniturilor si proprietatilor bisericii. Numai fraierii de romani muncitori sa plateasca.
    • +7 (11 voturi)    
      exact (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:36)

      dracsor [anonim] i-a raspuns lui eu

      fix la asta ma gandeam si eu. veniturile bisericii se impoziteaza? sa zicem cam cu 90%? ca preotii sunt un exemplu perfect de puturosenie si cersetorie.
  • -6 (12 voturi)    
    impozitul... (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:31)

    jiji [anonim]

    D-lor conducatori! Mariti salariul minim pe economie, nu mai ascultati de seful BNR, si economia va merge, altfel ne prabusim. La 130 euro salar, cat poate ajuta statul si bugetul un muncitor? Va spun eu. In total 65 de lei pentru fiecare pensionar. Asa ca lasati-o mai incet cu taxele si dati daca vreti sa aveti de unde sa luati. Nu mai protejati investitorii straini, care in loc sa aduca bunastare in Romania au adus saracie lucie.
    • +2 (8 voturi)    
      presedintele spune ca iti va mari salariul minim (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:53)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      @jiji
      daca te simti, si mergi la munca!
      Termina cu cersitul!
  • -1 (5 voturi)    
    bine zis (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:36)

    Gigel [anonim]

    "... ca in orice tara civilizata", adica nu Romania unde "prevalenta economicului asupra juridicului" si modificari fiscale fulgeratorare dau peste cap bugete si business plan-uri doar ca cineva sa mai puna un centimetru de osanza pe burtica.

    Suna foarte PSD-like mesajul, ma intreb de ce nu l-am votat pe Geoana...
  • +1 (5 voturi)    
    Exprimarile impersonale ale Presedintelui Basescu (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:37)

    lili [anonim]

    In limba romana o exprimare de genul celei a Dlui Basescu, adica:
    "Este foarte dificil de anticipat ce resurse vor fi la dispozitie, s-a tot evitat sa se spuna cinstit cum stam.", ridica cel putin intrebarea: "S-A TOT EVITAT SA SE SPUNA "...???!! De catre CINE, Dle Presedinte???!!! Vreti sa spuneti ca CINEVA a evitat sa spuna natiei romane, adica natiunea a fost mintita prin OMISIUNE, vorba Dlui Berceanu !!! Asta noi stiam Dle Presedinte, stiam chiar pe romaneste ca suntem mintiti, mai ales in campania prezidentiala din 2009 si mai apoi de catre guvernul Dlui Boc pana in minunata luna mai 2010 cand veni FMI si zise STOP cu minciunile !!! Multumim, Dle Presedinte, restul sunt aceleasi vorbe.... Asteptam ceva REZULTATE.....
    • 0 (0 voturi)    
      Si daca... (Joi, 8 iulie 2010, 10:21)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui lili

      ... stiam ce? 5 milioane si vreo 200 mii dintre noi s-au dus sa puna stampilutza pe "mincinos". Deci ne meritam soarta colectiva ...
  • +4 (4 voturi)    
    impozitat 100% FURTUL (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:41)

    Bogdan [anonim]

    Ar trebui impozitat 100% FURTUL in Romania; din pacate in ultimii 20 de ani impozitul in acest domeniu a fost de 0% ;-)
    • +1 (1 vot)    
      LUI BOGDAN (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:28)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      cum sa impozitezi furtul ? furtul trebuie pedepsit cu inchisoare si confiscarea averii. dar atata vreme cat politicienii majoritari voteaza legi ( de ex.legea ani si nu numai) prin care nimeni nu are voie sa se atinga de averile lor si a familiilor lor sau a celor cu care se afla in cardasie nu vor fi inlocuiti cu oameni verificati pentru cinstea si integritatea lor, iar la viitoarele alegeri vor fi majoritari psdnl-istii manipulatori, tupeisti, mincinosi, fara nici un scrupul, coruptipana in maduva oaselor, asteptati-va la *tot ce e mai bun* pentru romania si cetatenii ei.
    • +2 (2 voturi)    
      cine fura in Romania? (Miercuri, 7 iulie 2010, 23:48)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      politicienii, evident, zice intelepciunea populara.

      cine mai fura statul roman in afara de politicieni?
      - cei ce lucreaza la negru - de 2 ori furt: nu platesc impozite si primesc ajutoare de la stat
      - cei ce calatoresc fara bilet (se intampla aproape exclusiv la firmele de stat)
      - cei ce cumpara marfa de contrabanda: de pe urma acestor tranzactii nu se percepe nici impozit, nici TVA
      - cei ce nu incheie contracte de inchiriere (tocmai pt a nu plati impozit) pentru cele mai diverse bunuri, de la locuinte la echipament sportiv
      - cei ce nu cer / dau bon fiscal in cazul cumparaturilor curente
      etc etc

      deci cine fura in Romania?
  • +4 (6 voturi)    
    impozitare (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:42)

    I [utilizator]

    impozitati Mistic srl. Il gasiti la intrarea in fiecare biserica.
  • -4 (8 voturi)    
    amigdala-amigdalita greu... (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:44)

    gogu_amigdalita [anonim]

    Presedintele care mai acum 2 luni isi dadea cu parerea despre medicii care nu stiu sa puna diagnostice, profesorii care nu stiu sa predea etc, nu stie saracu ca amigdalita este boala nu organul. Organul se numeste amigdala. Persevereaza si cu apendicita. Se vede ca nu prea a fost pe la scoala, dar in schimb isi da cu parerea acolo unde nu se pricepe. Daca se pricepe la ceva...
    • +1 (1 vot)    
      LUI GOGU (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:32)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui gogu_amigdalita

      BRAVOS ! Te pomenesti ca am dat peste perfectiunea intruchipata si nu mi-am dam seama !
  • +8 (8 voturi)    
    rochiri@yahoo.com (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:45)

    rochiri [anonim]

    Sunt de acord.Orice venit se impoziteaza.Peste in lumea civilizata este asa.
    Problema este alta: daca din taxele si impozitele care le platesc eu se cumpara hartie igenica la un spital cu 5 lei sulul sau un scan de 1000 lei etc....
  • +1 (1 vot)    
    impozit la toata lumea (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:52)

    johan [anonim]

    daca si pensionari vor fi impozitati atunci si programatorii trebuie impozitati ( poate nu chiar cu 16%)
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Joi, 8 iulie 2010, 10:37)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui johan

      Castigul obtinut prin impozitarea programatorilor este incomparabil de mic fata de pierderile ce vor aparea din retragerea marilor companii de servicii IT... chestia asta s-a tot discutat, nu degeaba au renuntat la asa ceva. Industria IT aduce momentan f mult pt economia romaneasca - retragerea monstrilor IT in tari vecine (Ungaria / Polonia) se poate face f usor ...
  • +1 (3 voturi)    
    TVA 24% (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:56)

    je [anonim]

    Sper ca de la 1 ianuarie Guvernul sa nu vina cu o noua marire a TVA cu cateva procente

    Basescu nu stie ca UE nu permite TVA mai mare de 25%??? Ameninta cu crestere de cateva procente?? De unde si pana unde??
  • -4 (8 voturi)    
    gindire de tip comunist! (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:09)

    dorinteodor [anonim]

    atita il duce capul pe asta produs de scoala comunisto-securista: sa taie si sa repartizeze uniform SARACIA.....

    unii ar zice ca solutia nu este impozitarea ci inmultirea banilor.

    dar inmultirea banilor, ca sa fie la toata lumea (si sa nu se simta prea tare impozitarea) asta nu se invata la scoala facuta de astia de fac pe guvernantii....

    noi chiar vrem sa traim bine ca am avea motive nu sa fim adusi la statutul de sclavi ai sistemului ca pe vremea comunistilor.....
  • -5 (9 voturi)    
    Primul om in stat (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:18)

    moromete [anonim]

    Ce frumos se pricepe EL la toate. Parca mai era unu inainte de '89 care la fel se pricepea si ne-a adus la sapa de lemn. Sa fie asta al doilea ?
  • +2 (8 voturi)    
    iesirea din criza morala (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:26)

    joe [anonim]

    Basescu a spus un lucru foarte adevarat si important, ignorat cu incapatanare de majoritatea romanilor: 'toti cei 22 de milioane de romani sunt responsabili' pentru soarta tarii. Nu trebuie sa toleram coruptia, spaga, pilele, nesimtirea, indolenta etc. Atata vreme cat nu vom deveni civilizati, cinstiti si responsabili nici un guvern si nici un presedinte din lume nu ne poate ajuta.
    • 0 (8 voturi)    
      logic (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:43)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui joe

      iar Base este exemplul pe care trebuie sa-l urmeze cei 22 de milioane ? Care din atributele enumerate de tine nu-l caracterizeaza?
      • +3 (5 voturi)    
        manelismul civic (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:35)

        joe [anonim] i-a raspuns lui geo12

        NU vorbeam despre Base. Vorbeam despre romani si ce am ajuns ca natiune. Fiecare individ in parte se considera impecabil din toate punctele de vedere si pe toti ceilalti vinovati de cate ceva. Nu ma intereseaza politica; din punctul meu de vedere orice partid politic si orice presedinte ar fi la putere acum nu ar reusi sa faca nimic pentru ca ar fi sabotat de ceilalti. Sportul nostru national este sa spurcam si sa injuram. Desigur acum, fara sa ma cunosti, o sa ma blagoslovesti cu cateva epitete, asa ca sa ma inveti minte sa mai fiu de acord cu Base vreodata, orice ar spune el! Eu spun: traieste si gandeste cum vrei, eu o sa gandesc mereu doar cu creierul meu nu cu cel pus la dispozitie de televiziuni si ziare.
        • 0 (4 voturi)    
          pestele se impute de la cap... (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:41)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui joe

          Natiunea trebuie sa aiba exemple de urmat... daca presedintele ei injura, jigneste, loveste, minte etc. cum ai vrea tu sa se poarte natiunea? Iti impartasesc parerea ca oricine ar fi la putere nu ar face nimic. Eu doar te-am contrazis in privinta punerii in carca poporului a crizei morale, cand de fapt adevaratii vinovati sunt "capii" de la putere (oricare a fost ea in ultimii 20 de ani). Si eu spun: traieste si gandeste cum vrei, eu o sa gandesc mereu doar cu creierul meu nu cu cel pus la dispozitie de televiziuni si ziare SAU de propaganda mincinoasa a celor care ne conduc.
          • +1 (3 voturi)    
            propaganda pe paine si circ pe saturate (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:08)

            joe [anonim] i-a raspuns lui geo12

            Raman la parerea mea: natiunea suntem noi, cei multi. Cei de la conducere (aia care conteaza) doar cateva sute. Daca aceia sunt corupti, mincinosi, indolenti etc. noi trebuie sa le urmam exemplul?! Daca traim dupa principiul asta si ne educam copii in acelasi spirit este -si mai ales va fi- vai de noi. Daca nu suntem in stare sa distingem printre atatea mizerii si lucrurile bune, daca luam ca atare toate minciunile si manipularile televiziunilor (crede-ma, stiu sigur ce spun) atunci ne meritam soarta. "Propaganda celor care ne conduc" ha, ma faci sa rad! Chiar nu-ti dai seama ca puterea si opozitia sunt un tot unitar care consuma cu polonicul, vorba lui Eminescu, din acelasi produs? Iar noi ne certam ca prostii in loc sa ne vedem de viata noastra. Te salut!
  • -2 (10 voturi)    
    gandire tipica Stefan Gheorghiu+N. Ceausescu. (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:27)

    luluta [anonim]

    In nici-o tara din lume nu se impoziteaza toate veniturile ,pentru simplul motiv ca este imposibil,chiar cu un aparat birocratic supradimensionat ca in Romanika.Dupa cum a motivat si curtea constitutinala, pensia nu este un venit in sensul fiscal al cuvintului.Daca nu gaseste niste functionari mai putin batuti in cap,capabili sa formuleze un cod fiscal,clar ,coerent si in conformitate cu normele U E,poate apela la Bruxelles sa-i trimita 2-3 specialisti.Si imi permit ,in virtutea virstei .sa-l sfatuiesc sa nu mai vorbeasca prostii pentru ca s-a facut destul de ris atit in tara cit si in strainatate.
    • -1 (3 voturi)    
      Scoli de elita nu a urmat Dl Presedinte.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:52)

      lili [anonim] i-a raspuns lui luluta

      Eventual, ceea ce ati mentionat, si-atunci de unde alt tip de gandire ????!!!!!!!!!! Aia cu scoli inalte nu intra in mizeria din politica romaneasca. Asa ne traim viata condusi de personaje care ocupa scaune cu care sunt absolut incompatibile, vezi cazul strigator la cer al Dlui Boc, pe postul de Prim Ministru !!! Si cati ca el !!!! Cam, toti o apa si-un pamant....
  • 0 (10 voturi)    
    miue (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:41)

    gicu [anonim]

    mmmmm..orice prost se pricepe la biruri..tare imi e ca prostanacul se numeste de data asta bashescu..
  • -2 (8 voturi)    
    desteptule! (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:49)

    marius [anonim]

    "Nu esti nefunctional ca om daca n-ai amigdale sau apendicita." APENDICE bai, marinare! nu tre' sa fie doctor sa stii cum se cheama matele din tine.
    da' ce stii tu?!?
  • -2 (6 voturi)    
    pensia (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:02)

    gogu [anonim]

    pensia nu este un venit Basescule, ci reprezinta economiile mele din fiecare luna.
    Cred ca singura optiune este sa renunt la pensie si sa imi fac un fond de economii, ca de, daca traiesc mai mult de 70 de ani sa ce sa mananc
    cum este posibil sa imi impozitezi, practic, salariul de 2 ori ?
  • 0 (8 voturi)    
    este ok!! (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:17)

    tornado [utilizator]

    DA domnule !!!presedinte aveti mare dreptate si va felicit pentru gidirea pe care o promovati sunteti adevarat un presedite pentru rominia dac faceau si celiati putin din aceste reforme cum au facut poloneji acuma nu eram aici ,dar domnu Iliescu sa ocupat de alte lucruri care a dus Romania in spate cu 20 ani si acuma comenteza si dau lecti pe la diferite tv care au interese economice si politice ,sa mai privatizeze cite ceva !!! ,siguru lucru este sa puteti face reforma prlamentului [reducereaprlamentrilor ],in alta ordine de idei cu munca ati spus un mare adevar nu vrem sa muncim !! ,acesta nemunca a fost incurajata de puterea Iliescu cu toata gasca lui!
  • +2 (2 voturi)    
    Si vanzarile anterioare (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:19)

    Fratele mare [anonim]

    Nu zice nimic de impozitarea vanzarilor anterioare. S-ar face bani frumosi.
  • +10 (12 voturi)    
    La munca! (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:25)

    buncrestin [utilizator]

    Niciodata n-am auzit pana acum un politician la varf sa la zica romanilor: ba fratilor, da mai trebuie sa si munciti! pana acuma toate erau permise, mai putin lucrul asta, considerat sinucidere politica. dar e momentul adevarului si nu e treaba doar a Baselului. realitatea e ca oamenii in tara asta NU MUNCESC. nu muncesc asistatii, nu munceste gloata de pensionari anticipati, nu muncesc angajatii la stat, nu se omoara cu munca nici onor profesorii si invatatorii carora le plangem de mila zi de zi, si nici chiar la privati nu isi prea rup spatele concetatenii nostri. sunt o minoritate, in fiecare domeniu in parte, la stat si la privat, o parte de pensionari cinstiti, asistati cinstiti, angajati cinstiti si profesori care se spetesc, precum si un cor mare de privati care muncesc pe branci, iar toti la un loc trebuie sa inteleaga ca formeaza o clasa aparte in tara asta, ca au un interes comun, pentru ca ei sunt cei care produc. ei formeaza "clasa" celor care MUNCESC, iar pe spatele lor traieste o mare de trantori si smecheri. este responsabilitatea fiecaruia in parte, fiecaruia in domeniul in care activeaza, sa traga la raspundere pe orice cale pe cei care NU VOR SA MUNCEASCA! saracia noastra, a celor care care muncim, este ca trebuie sa-i tinem in spate pe toti trantorii. si uneori, realitatea e maxim de dura: stau pe spatele nostru chiar si rude apropiate, colegi, amici. cand inchidem ochii in fata acestor cazuri acceptam tacit sa ne amanetam viitorul, propria noastra bunastare! n-a fost niciodata mai clar ca acum!
    • +5 (5 voturi)    
      de acord (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:17)

      joe [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Aferim, moncher. Total de acord cu cele spuse de tine. Doar ca putini sunt cei care sunt constienti de asta. E muuult mai simplu si mai eficient (pentru orgoliul nostru) sa dam vina pe altii.
      • 0 (0 voturi)    
        sunt putini deocamdata (Miercuri, 7 iulie 2010, 23:51)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui joe

        dar sunt mai multi decat erau in urma cu 10 ani.
    • +1 (1 vot)    
      Uneori am... (Joi, 8 iulie 2010, 10:28)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      ...impresia ca unii sunt cazuti din Luna. Cei care au vrut sa munceasca nu au gasit de lucru ca d'aia au plecat in Spania si Italia. Cei care nu au plecat ingroasa randurile somerilor (vreo 700 mii). Asa ca daca nu poti scoate tu rapid din palarie vreo 3 milioane locuri de munca (si pentru capsunari si pentru someri) mai bine iti tii gura! Cotcodaciti pe forumuri dar nu ati scos capul niciodata din fata calculatorului sa vedeti ce e in jurul vostru...
  • 0 (2 voturi)    
    FOARTE DIPLOMATIC ! (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:39)

    cARAGIALE [anonim]

    "Ar fi o crima sa privatizam ce mai este de privatizat in Romania, iar banii sa se duca in consum. As fi de acord cu acest lucru doar daca banii se duc in dezvoltare, in constructia de autostrazi. "

    Cu alte cuvinte ciocu mic tugulanilor ca doar nu credeti ca o sa mai ramana ceva statului !
    Statul e un prost administrator (normal , au furat cat au putut) trebuie doar sa va jupoaie de impozite si taxe ! Si trebuie sa se imprumuite la FMI !
    • 0 (2 voturi)    
      Pai mai are... (Joi, 8 iulie 2010, 10:30)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui cARAGIALE

      ...fix 2 ani sa privatizeze (prin guvernul lui - Boc) ce a mai ramas de privatizat si sa faca autostrazi ... daca nu o face si doar o slobozeste pe gura e gargara penibila care merge doar la jibonii portocalii.
  • +3 (3 voturi)    
    ..tulai doamnie.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:44)

    echo [utilizator]

    ...pentru a putea imozita un venit, mai intâi el trebuie declarat şi justificat conform tuturor normelor de drept, altfel aveţi să impozitaţi,... ce?!... hoţia ,şpaga,taxa de protecţie, ce?!...

    ...ş-apoi, indiferent câte impozite aţi impune şi indiferent de cuantumul acestora, cel pe care-l impozitezi mai trebuie să şi poată plăti acel impozit, adică să fie solvabil din punct de vedere fiscal, mon cher!...n-aşa?!
  • +2 (2 voturi)    
    aritmetica dlui B (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:48)

    nouvelobs [anonim]

    first of all : nu am antene sau rtv sau.
    il vad rar pe dl B la tvri sau in direct pe net. urmaresc toata interventia. am impresia ca omul B are un comportament propriu - de fost capitan d emarina - si unul influentat de consilieri.
    cind consilierii "vorbesc" in dl B este ok. clar, concis, cifrele par coerente. cind omul B se rasteste in calitate de fost capitan de nava cu o eductaie cam militaroasa si incompleta..e jale. si aritmetica este aruncata de sus. bugetarii consuma 30%, socialu' 40% si culmea ii adauga in nou pe bugetariii medici, profesori, armata. dl B devine Pristanda. ar trebui sa-l lase pe dl B mic sa ne explice pe un ton ritos cum se "duc" banii de la buget pe aceleasi cai inventate de camarila lui ilici si bine urmate si de pseudo-liberali.
    • 0 (0 voturi)    
      da e cam incoeerent (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:01)

      lucard [anonim] i-a raspuns lui nouvelobs

      30% din buget pentru salariile din sectorul bugetar, 40% pentru sistemul de protectie sociala, in care includem si pensiile. 80% din veniturile bugetului de stat au destinatie fixa. ---
      adica 30+40 = 80? daca nu ceilati 10 unde's?
      • +1 (1 vot)    
        iese socoteala! (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:03)

        bula [anonim] i-a raspuns lui lucard

        4% se duce la UE (contributie), ceva este functionarea MATERIALA a statului -energie, carburanti, chirii s.c.l., si alte maruntisuri care insa lunar trebuie cheltuite. Cam 10% este totalul lor, in timp ce salarii + pensii+ subventii+ alocatii etc se invartesc in jurul lui 70%. Pe khris.ro gasesti detalii inca din ianuarie 2010. E posibil sa fie si mai rau: Andreea Paul spunea ca deficitul BAS este mai mare cu 57% fata de 2009 -la sase luni.
  • -1 (3 voturi)    
    Ceva nu-i bine... (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:14)

    Cadillac [utilizator]

    Nu stiu prin cite tari, mai mult sau mai putin civilizate, a calatorit Dl Basescu.

    Dar un singur "mic amanunt" pot sa-i comunic cu siguranta: In Statele Unite, NU EXISTA impozit pe pensie.

    Dar se pare ca, vazuta din balconul de la Cotroceni, America nu face parte din tarile civilizate asa ca," n-avem nimic de-nvatat de la ei".

    Pacat, mare pacat.
    • +1 (1 vot)    
      LUI CADILLAC (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:43)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      Singura tara civilizata este cumva America? Cauta si prin Europa care pana una alta este leaganul Civilizatiei.
      • -2 (2 voturi)    
        Exprimarea, bat-o vina... (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:41)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui carat

        ...cam lasa de dorit !

        "cauta si prin europa" !

        "civilizatiei" cu c de tipar ! !

        n-a spus nimeni ca america ar fi singura tara civilizata ! ! !

        asa ca, cu parere de bine, nici macar un minus nu meriti.
  • -1 (1 vot)    
    Eu nu inteleg ceva (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:22)

    Catalin [anonim]

    Nu sunt o persoana care ma pricep foarte bine in administratie si de aceea poate ca o sa par un nepriceput. Cand ai un deficit de 7% sa zicem, oare ce-i impiedica pe guvernanti sa scada toate cheltuielile cu acelasi procent? Dar absolut toate. Nu ar fi mai simplu de asimilat o scadere de 7% decat una de 25% sau de 15%? Poate asa vad eu problema mai simplist dar asta nu inteleg.
    • +1 (1 vot)    
      nu poti sa scazi (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:05)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      7% din primii 80% (salarii bugetari, p[ensii, subventii, alocatii, contributii si ce-o mai fi). Asa ca raman numai 20% din care sa scazi cam o treime. Si atunci nu mai compensezi medicamente, nu mai intretii scoli, nu mai faci podetze, diguletze, drumuri comunale s.c.l.
    • 0 (2 voturi)    
      Un presedinte impotriva tuturor "termitelor" (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:50)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      In primul rand cheltuielile reale care ar trebui reduse cu aparatul bugetar ar fi pe undeva la 40%. Si nici cu acest procent nu s-ar acoperi deficitul de 7% din PIB. Deficit care vine in principal din lipsa productiei (consumam in nestire fara sa producem).
      In al doilea rand, toate contractele "cu titlu gratuit" facute de stat in anii anteriori si care nu s-au incheiat, aduc pierderi uriase in buget. Singura solutie pentru a opri aceasta hotie este sa se anuleze toate contractele. Lucru greu de realizat in conditiile in care tot sistemul romanesc este bagat in astfel de contracte. Prin urmare CCR va anula orice incercare de emitere a unor legi pentru binele tarii. Vezi precedentul ANI. Aceasta lege ar fi adus lumina in haosul din aceasta tara. Si nu in ultimul rand, un presedinte impotriva tuturor termitelor duce o lupta crancena, pe care putini o vad si o apreciaza. Este o lupta inegala si nedreapta. Din fericire, incetul cu incetul se strang in jurul sau oameni de valoare.
      Eu am certitudinea ca abia peste 2 ani se vor vedea rezultatele.
  • -1 (3 voturi)    
    Corect. (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:03)

    Pantera Roz [utilizator]

    Se impoziteaza tot.Lucrez la Cotroceni,si dl.presedinte mi-a trasat sarcina de a declara la fisc toate cantitatile de lichide care intra in crama institutiei.Transparenta,verticalitate,cinste.Bagati la cap si luati-va masurile corespunzatoare,o,voi,penibili evazionisti ce subminati bugetul patriei.In special voi,pensionarii.Vremea voastra a trecut...Acum e vremea noastra....Sa traiti bine,cu impozitele la zi.
  • +4 (4 voturi)    
    ca in orice tara civilizata.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:18)

    minus [utilizator]

    Toți anii ăștia am trăit cu ferma convingere ca s-a făcut un fel de înțelegere mafiota intre stat și cetățeni. Adică aleșii noștri, promovați pe poziții de conducere in stat au furat din răsputeri și, pentru ca cetățenii să nu fie cu ochii in patru, le-au permis celor din urma să mai muncească și "la negru" sau să aibă venituri "gri".

    Este foarte bine ca președintele sa promoveze corectitudinea, cu condiția sa elimine "sistemul ticalosit" in ambele aspecte.
    Adică nu mai furați, dragi romani care ne conduceți. Nu de alta, dar asa este in orice tara civilizata, de ce nu ar fi și in România?
  • +2 (6 voturi)    
    corect punctat fiecare detaliu.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:39)

    dadan [utilizator]

    poti sa-l balacaresti pe Basescu cum vrei dar nu poti sa-l contrazici cu argumente cand puncteaza ca si in acest articol. Este la subiect si are o viziune clara despre ce trebuie facut , totul e sa fie destula vointa politica si sa aiba sprijin pentru aceste idei....antiBasescienii o sa spumege din nou lovind cu "argumente" de ordin afectiv si emotional caci doar astea le mai au.......hai baieti bagati: e betiv, chior, dictator........dar istetul de Crin sau precocul de Ponta cu ce solutii vin ei in aceste vremuri grele? aaaa, tot cu injuraturi si mistocareala nu? pai astea nu ne scot din criza ci din contra.....
    • +1 (5 voturi)    
      sa crezi tu (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:56)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      "nu exista venituri care sa nu poata fi impozitate" este cea mai mare idiotenie pe care numai un presedinte jucator de sprit putea s-o enunte. Motive:
      1. afirmatia poate fi valabila doar in tari cu un grad de protectie sociala foarte ridicat, nu in Romania unde sunt impozitati aceeasi bani care sunt platiti din buget(pensii, ajutoare sociale, sprijin pentru tineri, etc)
      2. Nu poate fi impozitata o pensie decat daca persoana respectiva are drept de munca in continuare, adica nu-si pierde dreptul la pensie daca se angajeaza din nou( Vezi dreptul european al muncii, semnat si de Romania)
      3. In democratiile serioase nu se impoziteaza veniturile pe cap de locuitor sub pragul saraciei, respectiv 4,5 euro/ zi/ cap de locuitor. Asta inseamna un venit lunar net de 136,87 euro/ luna, la un curs de 4,2 lei inseamna 575 lei lunar pe cap de locuitor. In Romania 58% din populatie se incadreaza la un venit mediu sub acest nivel. Domnule Basescu, va dati masura ipocriziei cu sloganul "Sa traiti bine". E rusinos pentru dvs!
  • +2 (4 voturi)    
    Un caz concret ... anti presedinte (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:44)

    george [anonim]

    Va dau un caz concret:
    - Bunica are 82 ani si a muncit toata viata in agricultura respectiv C.A.P. ( Pt inculti, asta inseamna Cooperativa Agricola de Productie) si are pensie de 420 ron. O vecina a ei nu a muncit si are pensia minim garantata de 350 ron. UNDE E DREPTATEA???!!! Iar colac peste pupaza sa-i impoziteze si pe astia 450 RON.
    NESIMTIRE!!!
    - De 3 ani este oarba ( Glaucom) dar a durat 2 ani sa-i aprobe Comisia Medicala pensia de handicap. In paralel un vecin munceste de il ia naiba si la camp si in constructii (are 60 ani) si are si el pensie de handicap ca "ORB". UNDE E DREPTATEA???!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Imi pare rau... (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:33)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui george

      ...sincer, pentru bunica ta !

      Sint de compatimit; atit bunica cit si foarte multi ca dinsa in aceeasi umilitoare situatie.

      UNUL din raspunsuri ar fi urmatorul: aceste doua substantive - Rominia si Dreptate - n-au "loc" impreuna in aceeasi fraza.

      Sanatate si viata mai usoara bunicii tale !
  • +3 (3 voturi)    
    conform unui clasic in viata, (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:27)

    iulianv [anonim]

    "la 90% din romani le plac manelele". era pe-aci o stire conform careia marele cantautor Mezel a facut 13000 de oiro la nu stiu ce paranghelie prin Craiova. cat vine impozitu' la astia 13000 de euroi?
  • -1 (5 voturi)    
    basescu (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:34)

    cojocaru [anonim]

    Demagog,populist,innebunit de dorinta de putere,acest individ care da acum lectii de economie si de spirit civic este unul din cei responsabili pentru dezastrul prin care trece Romania.Acum doi ani dadea declaratii prin care asigura cetatenii ca nu vom avea probleme cu criza financiara de care orice om care are dorinta de a se informa era constient.Acuza in stanga si dreapta,dar a decredibilizat chiar si institutii ale statului care acum reactioneaza cat de cat coerent la la calamitatile inundatiilor.Incult,egoist,detine o functie in care ar trebui sa dea dovada de echilibru,nu sa hahaie in momentele in care oamenii sunt greu loviti de stihiile naturii.Din pacatesuntem nevoiti sa suportam astfel de golanii pe care unii le mai si aproba.
  • +1 (3 voturi)    
    Si clientele pedelista? (Miercuri, 7 iulie 2010, 22:38)

    mihai [anonim]

    Nu trebuie impozitata? sau pentru ei se dau legi speciale, contracte super profitabile, multe fara licitatii.
    Cat impozit a platit presedintele pentru flota care a fost smenuita?
    Aveti un fix, numai la pensii va sta capul. Si la un nou imprumut de la fmi pentru clientela politica care a finntat campania electorala si care sufoca toate sperantele de mai bine a romanilor.
    Numai banii de la fmi au mai ramas de furat?
    Dar cu evaziunea fiscala, cu coruptia din toate institutiile publice, cu ele ce faceti? Sau nu e interesant. De acolo nu iese bani pentru clientela?
    Aici sa umblati si veti avea destule venituri, nu veti avea nevoie de imprumuturi, chiar si clientela o duce regeste fara a taia salariile si pensiile. Aici vrem sa vedem rezultate, la taiat se pricepe oricine.
    • -1 (1 vot)    
      Ma gandeam... (Joi, 8 iulie 2010, 10:38)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ... la opinia cuiva referitoare la subiectul "da ce tot are Basescu cu pensionarii?". In principiu pensionarii nu sunt (majoritatea lor) votanti de PD & Basescu ci votanti de PSD. De aici vine si "ura" si afirmatiile repetate "pensiile sunt cancerul din buget". Daca la prima vedere o asemenea gandire poate parea "rudimentara" am inceput in ultima vreme sa nu-l mai acuz pe dl Basescu de prea mult rafinament intelectual. Deci tind sa cred ca pur si simplu se razbuna pe electoratul celorlalte partide.
  • -1 (1 vot)    
    bogatu care'' plinge'' de mila saracilor (Joi, 8 iulie 2010, 0:10)

    tdyj [anonim]

    Doamne ce de fraieri!!!!! iar pun botul!!!!!!!!!!!!!!1
  • +1 (3 voturi)    
    ..asta meritam! (Joi, 8 iulie 2010, 0:33)

    talasman [anonim]

    Acum avem treaba pe forum..ne-a dat marinarul treaba la toti! e limpede ca este din cale afara de conflictual si nu are nici o treaba cu "binele poporului"! Suntem toti destepti si ne aruncam cuvinte grele...EL basescu sfideaza bunul simt si se pune deasupra tuturor..stie tot,unde sa-ti faci casa,sa te asiguri,sa platesti impozite si taxe mai mult decit veniturile.Au trecut 20 de ani,chiar ca am uitat de unde am plecat! EL,Basescu,ne reaminteste zilnic de anii `80! Grav este ca nimeni nu-l poate opri..si el stie asta,asa ca e ...pe cui ii cedeaza primul nervii.Circul va continua,si NOI o sa continuam sa ne porcaim pe forum,EI isi vad de treaba lor.NOI,NU CONTAM!
    • 0 (2 voturi)    
      Pai... (Joi, 8 iulie 2010, 10:39)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui talasman

      ... le-a recomandat tuturor sinistratilor sa-si faca casa fie la Snagov langa Adriean Vindeanu, fie pe Coasta de Azur fie sa ia exemplul lui si sa-si dea singuri case in Mihaileanu.
  • -1 (1 vot)    
    tare d-le Cojocaru!!! (Joi, 8 iulie 2010, 1:50)

    Doru [anonim]

    ``dar a decredibilizat chiar si institutii ale statului care acum reactioneaza cat de cat coerent la la calamitatile inundatiilor`` Felicitari! Parca aveti reflexe gen Fane Babanu!
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo Base ! (Joi, 8 iulie 2010, 9:09)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    trebuie starpita lenea si cersetoria imrpeuna cu cheltuirea nesocotita a banilor.

    Cati romani isi fac buget de venituri si cheltuieli?
  • 0 (2 voturi)    
    M-am saturat (Joi, 8 iulie 2010, 9:41)

    MM [anonim]

    Eu propun ca cei care conduc tara sa faca puscarie si sa li se confiste toata averea daca datoria externa a tarii creste fata de cat era inainte de a prelua puterea.
  • 0 (0 voturi)    
    Masuri... masuri... masuri... (Joi, 8 iulie 2010, 9:55)

    gica [anonim]

    Cred ca din multimea de optiuni de luat in considerare din care se aleg masurile de scos Romania noastra draga din criza lipseste poate cea mai importanta; adica ce facem e un fel de frectie la picior de lemn (da e cu ulei de menta, ce vrei...).

    Sa luam un mic exemplu din regulile de participare la concursurile/tombolele organizate de Coca-Cola spre exemplu (mai demult ca acum au scos si ei clauza asta, oare de ce :P...): se permite participarea la tombola tuturor exceptand rudelor angajatilor pana la gradul 3 parca.

    Stiu ca in cazul "familiei" politice ar trebui sa includem si afinitatile/prieteniile dar sunt convins ca in urma unei astfel de masuri cresterea economica a Romaniei ar cunoaste o revitalizare fara seaman...

    Ca tema pt acasa un exercitiu (redundant de altfel) de memorie: numiti cateva exemple de afaceri pe banii statului care nu sunt deloc in folosul statului ci al angajatilor sai...

    Eu as numi spre exemplu cam orice fel de amenajari pe care le fac primariile de "dragul" cetatenilor lor: marcaje rutiere, plombari drumuri cu namol de 3000 euro metrul cub, borduri, trotoare, cosuri de gunoi (vezi zona Metrou Dristor/Benzinarie cu cosuri de gunoi scumpe din 10 in 10 m dubland randul de cosuri de gunoi de plastic, nici macar aliniate intre ele), etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Vad peste 100 de comentarii (Joi, 8 iulie 2010, 10:35)

    Razvan_M [utilizator]

    Din pacate foarte putine discuta vreuna din ideile explicate de Basescu. Majoritatea sunt de tipul "musca si fugi", cu invective lansate de niste oameni care au o satisfactie sa-si vada mesajul anonim publicat.
    Daca noi romanii suntem 22 de milioane de meseriasi experti in orice, atunci de ce unii dintre noi isi construiesc casele fara aviz de la primarie apoi cer despagubiri de la stat cand le iau apele, de ce multi dintre noi dau spagi si fac sistemul asta sa functioneze prost, de ce majoritatea se uita dupa ciordeala etc? De ce, ca tara civilizata ce ne numim, suntem mai aproape de Africa sau Asia araba decat de Europa in atat de multe privinte? Cati dintre cei de pe aici, atat de vehementi, au un loc de munca cu tot salariul trecut pe cartea de munca si s-au angajat fara spaga sau pile/relatii?
    • -1 (3 voturi)    
      Pai ... (Joi, 8 iulie 2010, 11:17)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      ... cum sa mai poti discuta serios afirmatiile lui Seinfeld Presedinte? Un personaj ca asta care se contrazice la fiecare 2 minute, acum ne spune ca suntem afara din criza apoi ne spune ca e nasol si trebuie taiate pensiile, nu prea merita bagat in seama.

      Iti recomand comentariul lui "pcd" de mai sus ... daca ai urechile prea fine scoti partea agresiva si ramane fix adevarul gol-golut. Ala care enerveaza rau ...
      • 0 (2 voturi)    
        gandeste cu capul tau (Joi, 8 iulie 2010, 12:58)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Partea agresiv-emotionala a comentariului de care-mi spui este cea mai importanta, din pacate orice altceva (informatie coerenta, idee sau contra-idee) lipseste sau este trunchiat.
        Pe de o parte TB este criticat de o parte din populatie si presa pt. ca s-a opus cresterii pensiilor, pe de alta este criticat acerb tot de presa ca nu s-a opus. Intr-o atare situatie, pentru oamenii care critica pe baza unor informatii trunchiate, orice ar zice TB este minciuna. Alternativa ar fi sa faci un efort de autoeducare, chestionand mai ales ce auzi la televizor sau ce citesti in ziare. Chestia cu ce presupune cineva ca ar vrea sau ar crede se cheama proces de intentie si este o eroare de logica. Aceste erori de logica se pot demonta faptic, enumerand actiunile pe care le-a facut persoana Traian Basescu. Din pacate, pentru asta este nevoie de informatii din mai multe surse, iar comentatorul pe care-l evidentiezi, pare ori ca nu le are, ori ca le trunchiaza voit. In ambele cazuri, chiar trecand dincolo de invectivele din comentariu, acesta nu este altceva decat o mostra de "hai sa ma vad si eu afisat pe forum". Care este discutia?
        • +1 (1 vot)    
          Pot sa-l... (Joi, 8 iulie 2010, 14:32)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          ... scot pe Basescu din context dar nu vreau pentru ca nu eu (sau mama) l-au numit pe Boc PM sau Guvernul ...

          1) Q1 2009 - Basescu: Nici nu se pune problema luarii unui imprumut de la FMI
          2) Q2 2009 - Basescu: Romania are nevoie de o centura de siguranta sub forma unui imprumut de la FMI
          3) Noiembrie 2009 TVR - Basescu: Dati-mi voie pentru o veste buna ... se pare ca am iesit din recesiune.
          4) Februarie 2010 - Vladescu: Se vad mladitele iesirii din criza
          5) Q1 2010 - Boc: Vreau sa contrazic toate zvonurile aparute. Statul are bani suficienti pentru plata pensiilor si salariilor
          6) Q2 2010 - Berceanu: Am mintit prin omisiune ...
          7) Q2 2010 - Vladeascu: Puteam sa continuam sa mai mintim 6 luni ...
          8) 6 Mai 2010 - Basescu: Se reduc pensiile cu 15% si salariile cu 25%
          9) Iulie 2010 - Basescu: Romania are nevoie de un nou acord cu FMI

          Eu consider tot ciclul 1-9. Tu daca vrei ia doar punctele 1,2 ,8 si 9. Minciunile (recunoscute in clar) si contradictiile sunt evidente...

          Nici un pic agresivitate - emotivitate ... doar fapte si declaratii. Te mai poti "uita in gura" lui Basescu si a Guvernului ... eu unul nu mai pot crede nici un cuvant scos de ei pe gura....nici daca stranuta nu ii mai cred!