Tony Gatlif, cunoscut regizor de origina rroma: Tiganii au dreptul sa ramana in Franta, unde trebuie sa li se faca un loc pe care inca nu-l au

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 28 iulie 2010, 12:50 Revista Presei | Radio TV

In ziua in care in Franta are loc o controversata reuniune ministeriala pe tema rromilor, Tony Gatlif, cunoscut regizor de origina rroma care si-a consacrat practic toata opera comunitatii din care provine, spune, la RFI, ca Franta trebuie sa inteleaga ca "zece milioane de indivizi lasati de izbeliste reprezinta o problema europeana, nu o problema franceza. Singurul lucru pe care francezii ar trebui sa-l faca este sa se ocupe de chestiune cu demnitate. Nu-i vorba aici nici de sobolani, nici de caini", explica Tony Gatlif.

Regizorul afirma ca sedinta de la Palatul Elysee "este o reuniune bazata pe un amalgam foarte periculos, un amalgam intre violenta si criminalitate in urma incidentelor de acum cateva zile din centrul Frantei. Plecand de la aceste acte condamnabile, presedintele a facut aceasta declaratie, acest amalgam regretabil. Eu nu sunt insa un om pesimist dar nici naiv. Sunt in alerta si ingrijorat. E adevarat ca aceste declaratii ma impiedica pe mine si pe cei din jurul meu sa dormim. Stim foarte bine la ce poate duce asta pentru ca Franta a trait asa ceva, deportarea si exterminarea tiganilor. In acelasi timp, spun ca suntem in Franta - tara in care mai exista dialog deci exista inca ministrii care cunosc istoria si trecutul si speram ca ei sa reflecteze cum trebuie. Un ministru, in mod normal trebuie sa gandeasca cum trebuie".

Acest amalgam facut intre rromi si "les gens du voyages" cum spune presedintele, adica nomazi, este incorect. Gens du voyages, adica nomazii, sunt o notiune administrativa inventata acum trei decenii. Ori tiganii sau rromii, cum vreti sa le spuneti, sunt in Franta de pe vremea regelui Francisc I, cu alte cuvinte de secole sunt recunoscuti ca atare, fac parte din istoria Frantei si sunt francezi, uneori chiar mai francezi decat francezii. Acest amalgam foarte periculos deci nu trebuie facut. Tiganii au dreptul sa ramana in Franta unde trebuie sa li se faca un loc pe care inca nu-l au".

Bilantul politicilor in favoarea rromilor, mai ales a celor din estul Europei, este catastrofal  - inrautatindu-se dupa caderea zidului. Odata disparut comunismul la inceputul anilor '90, a inceput goana dupa bani si au aparut mafiile. Acest mafii au infometat popoarele si nu numai pe tigani. Saracii au saracit si mai mult iar bogatii s-au imbotatit si mai mult. In privinta tiganilor, acestia au cazut demult sub nivelul saraciei, ei nu pot fi si mai saraci decat sunt azi.  Rromii din Romania, Ungaria, Bulgaria sau din alte parti sunt o problema europeana ce trebuie reglata la nivel european. Zece milioane de indivizi lasati de izbeliste reprezinta o problema europeana, nu o problema franceza. Singurul lucru pe care francezii ar trebui sa-l faca este sa se ocupe de chestiune cu demnitate. Nu-i vorba aici nici de sobolani nici de caini. Din pacate pana si respectul care li se cuvine acestor populatii este calcat in picioare. Celor care vin  aici nu trebui sa li se dea si mai tare in cap, ei trebuie sa fie respectati, argumenteaza regizorul.

"Intrebat de ce aleg rromii din Romania Franta, regizorul explica: "Vin aici in Franta pentru ca evident sunt confruntati cu probleme in Romania, ca de altfel si in Ungaria, in Bulgaria sau mai peste tot in estul Europei. Vin deci aici cand ajung la ananghie. Stiti foarte bine ca in satre sunt unii care au bani foarte multi dar majoritatea moare de foame, adica n-au o bucata de paine, n-au cu ce sa se incalzeasca, n-au apa de baut - am vazut asta cu ochii mei. Au venit deci in Franta ca sa caute protectie intr-o alta tara europeana si asta si pentru ca rromii au fost dintotdeauna un popor european".

"Romania e o tara pe care o ador. De 20 de ani ma duc acolo, am facut filme acolo, am prieteni acolo. Eu cand spun Romania ma gandesc insa la poporul roman pe care-l iubesc, imi place sa aud limba si viata de acolo care-mi aduc aminte de Andaluzia. Din pacate, poporul roman care deja a avut atata de suferit pe vremea lui Ceausescu, sufera si acum din nou. E deci buimacit si de aceea se ia cam prea mult dupa povestile spuse de oamenii politici. Dar nu poporul trebuie pus in cauza ci clasa politica din aceasta tara. Saracii nu au fost niciodata o amenintare in Romania", incheie el.


Citeste mai multe despre   






















2733 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    da !!! (Miercuri, 28 iulie 2010, 12:57)

    valer [anonim]

    din toată inima

    în fine, eu aş fi preferat Suedia sau Islanda - locuri în care românii au mai puşine şanse să ajungă, dar e ok şi dacă-i adoptă franţujii - pe lângă atâţia arabi nici n-o să se simtă
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:50)

      d [anonim] i-a raspuns lui valer

      In Suedia sunt deja romanii. :)
    • -2 (2 voturi)    
      Europa respectă tradițiile, nu? (Miercuri, 28 iulie 2010, 17:26)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui valer

      Se tot spune că Europa este tolerantă și prezervă tradițiile fiecărei minorități.

      E de netăgăduit că tradiția țiganilor/romilor e să fie nomazi. Atunci, de ce trebuie să li se „creeze” un loc?!

      De asemenea, Europa de Vest are mai puțină treabă cu țiganii/romii și pentru că acum cîteva sute de ani era mult mai intolerantă decît Europa de Est. Poate e timpul unei reparații în loc să se tot aducă aminte că acum est-europenii ar fi intoleranți...
  • +1 (5 voturi)    
    noi suntem urmasii francilor (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:01)

    mis piranda [anonim]

    Haoleu !pai noi avem origini franceze.
    Noi am inventat speraclul francez si alte obiecte cu care spargem locuintele
    Stim sa cersim l"a turnul lui efell"cum nu o face nimeni.
    Suntem boiemi nu ne place munca,si te lasam fara portofel intr-o clipa.
    Si mai avem si alte talente asemanatoare.
  • +9 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:02)

    dum_i [utilizator]

    1. sa se spele
    2. sa invete limba
    3. sa isi caute un loc de munca
    4. sa isi educe copii.

    E greu?

    Eu fac asta. Zeci de milioane de europeni fac asta. Ei nu vor. Atunci e NORMAL sa fie marginalizati.

    Pricepeti aparatori de colorati? E NORMAL daca se poarta ANORMAL.
    • +1 (15 voturi)    
      Despre falsa civilizatie (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:38)

      George32 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      1. Ma spal zilnic , dar asta nu ii face pe majoritari sa strambe din nas atunci cand ma vad.
      2. Pun pariu ca stiu sa vorbesc romaneste mai bine decat tine.
      3. Am un loc de munca stabil, de sase ani sunt incadrat sub nivelul pregatirii mele, iar pe functii pe care m-as incadra sunt majoritari care habar n-au pe ce lume sunt. Eu deja imi cunosc locul rezervat si constietizez ca daca sunt mai jos decat as merita, trebuie sa fiu multumit si ca sunt acolo chiar daca umilitele apar zilnic traind numai printre "decolorati" (ca sa ma fac inteles de tine).
      4. Imi voi eudca copilul si il voi indruma sa plece din aceasta tara pe care o iubesc (e tara in care m-am nascut, e tara mea orice mi-ai spune tu), copilul meu merita niste oameni cu minti luminate (nu doar piele) in jurul sau.

      E foarte greu sa ramai civilizat printre "decolorati" in Romania, dar eu nu pot fi altfel.
      Si eu sunt "colorat", dar acest apelativ nu ma descurajeaza sa ma comport in continuare mai civilizat decat o faci tu pe acest forum.
      • +4 (10 voturi)    
        Exceptiile (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:57)

        Razvanel [anonim] i-a raspuns lui George32

        intaresc regula, iar tu esti o exceptie.
      • +3 (9 voturi)    
        Cred ca n-ai inteles (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:59)

        george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui George32

        Nu culoarea pielii deranjeaza, ci comportamentul. Problema francezilor (ca de altfel si a noastra) e cu nomazii, nu cu cei ca tine sau regizorul mai sus mentionat.
        Daca "civilizarea" de buna voie nu merge, atunci trebuie facuta cu forta. Tiganii trebuie sa inteleaga ca trebuie sa se schimbe, altfel locul lor nu este in Europa.
        • -1 (9 voturi)    
          Nu, tu nu ai inteles (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:17)

          alex32 [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

          Ca si George32 si eu sunt un roman de etnie roma (si sunt mai roman decat multi romani). Am un job, in Romania, pe care 90% dintre romani si l-ar dori. Cu toate astea ma simt deseori discriminat.
          DA, din cauza CULORII si nu a comportamentului.
          Voi confundati toleranta cu faptul ca nu ne linsati pe strada. In Romania 93% dintre majoritari nu ar accepta in familia lor un etnic rom, indiferent de gradul sau de inteligenta, educatie sau pozitie sociala, doar din cauza culorii. Asta este realitatea. Sunteti rasisti pana in maduva oaselor si singurul motiv pentru care nu ne linsati este ca inca mai exista legi in tara asta. Si e de ajuns sa citesti comentariile de aici pentru a vedea cata ura fata de romi aveti, cat de rasisti sunteti.
          In privinta civilizarii fortate e mult prea mult de discutat. Romania, in ansamblu, inca nu s-a integrat in Europa. Romania are un mare deficit de educatie si civilizatie. Suntem la coada Europei din toate punctele de vedere. Asa ca ar cam trebui sa va "civilizati" si voi odata cu noi, pentru ca nu sunteti cu nimic mai buni.
          Mai spun un singur lucru: daca o luam procentual (cu conditia ca toti romii sa-si recunoasca apartenenta etnica) vei vedea ca si voi, majoritarii, aveti la fel de multi hoti, criminali si nespalati.
          • +3 (7 voturi)    
            Ma repet (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:35)

            george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui alex32

            Problema noastra e cu nomazii, aia de fura, violeaza, dau in cap, au case cu turnulete si X5 la poarta, bransati ilegal la sistemul de electricitate, care se strang in cete si se taie cu sabiile pe strada, isi trimit copii si bunicii la cersit si femeile la produs...lucruri normale de altfel, dar noi fiind rasisti le percepem altfel...
            • +2 (6 voturi)    
              Nu ne-ntelegem (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:42)

              alex32 [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

              Si eu am o problema cu toti cei despre care vorbesti tu (si in cazul lor ar trebui sa se aplice legea, daca o mai fi lege in tara asta), detest infractorii indiferent de etnia lor si i-as arunca eu cu mana mea in puscarie. Sustineam doar ca problema discriminarii doar pentru ca esti rom, indiferent de gradul de cultura si civilizatia, este reala. Nu vreau sa fac si eu aceeasi greseala ca multi dintre cei care au postat comentarii si sa generalizez, dar sunt destui romani care discrimineaza doar din cauza apartenentei etnice, fara sa te aprecieze sau desconsidere pentru ceea ce esti tu ca om, indiferent de etnie.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:59)

            d [anonim] i-a raspuns lui alex32

            Tu ai o obsesie cu culoarea, stii asta? Am vazut destui romani inchisi la culoare si am vazut si multi tigani cu ochii albastrii. Si am explicat in alt post ca suntem popoare cu acelasi ten al pielii, sudici,

            Si de unde ai scos ca 90% dintre romani nu are accepta in familie tigani? E o aberatie. Am intalnit multe familii mixte, crede-ma, lucrez intr-o maternitate.

            Nimeni nu are nimic cu cei integrati, cum esti tu sau george, noi suntem speriati de cei care sunt organizati in satre cu bulibase. Ca daca ai un accident de masina cu unul din aia, apar brusc 20 de romi sa te ameninte. Daca e unul internat la spital, apar 30 care stau pe coridor la spital. Si sunt multe astfel de cazuri.
            Da, de organizarea asta medievala, de fapt nici medievala nu e. E tribala. De astia da, mi-e frica si de aici reactia de respingere.
      • +8 (14 voturi)    
        da, sunt xenofob (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:59)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui George32

        cunosti notiunea de "prejudecata", sau de "xenofobie".

        ei, bine, romanii, ca mine, sunt xenofobi nu pentru ca suntem noi rai si nesimtiti.

        xenofobia a aparut ca urmare a comportamentului rasei tale, atat aici cat si in toata europa. a faptului ca nu exista familie de romani care sa nu fi fost agresata de membrii ai rasei tale.

        xenofobia este o consecinta statistica a unui comportament mafiot si agresiv al rasei tale.

        faptul ca 99% dintre membrii rasei tale se comporta ignorand cele 4 reguli de mai sus, face ca tu sa suferi. imi pare rau pentru tine, evident.

        nu eu sunt de vina ca rasa ta nu se adapteaza. sunt de sute de ani in europa si au esuat lamentabil pana acum.

        dovada e ca francezilor le-au trebuit 20 de ani sa devina si ei xenofobi. rasa ta i-a facut asa.

        i rest my case.
        • 0 (4 voturi)    
          Te contrazic (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:31)

          alex32 [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          Noi, majoritatea romilor, traim cinstit si corect. In Romania cifra reala a romilor care traiesc aici este de aproape 2 milioane. Dintre acestia doar 500 de mii s-au declarat romi la recensamant. Cea mai mare parte a celor care fac diferenta sunt integrati in societate si isi vad de viata lor fara a recunoase public ca sunt romi din teama, justificata de altfel, ca vor fi discriminati de membrii "rasei" tale. Eu am fost furat de membrii rasei tale.
          Cat despre xenofobie nu sunt de acord. Voi aproape ca va nasteti xenofobi, nu deveniti asa din cauza noastra ci pentru ca parintii vostri au grija sa va insufle ura fata de romi inca din primul moment in care ati invatat sa vorbiti.
          Ma simt roman, pt ca Romania e singura mea tara si pentru ca muncesc pentru Romania, pentru ca am crescut intr-o familie in care am fost invatat ca trebuie sa tin la tara mea (desi vi se poate parea desuet). E dureros insa, sa constat in fiecare zi ca nu voi fi niciodata cu adevarat "adoptat" de catre voi.
          • -1 (1 vot)    
            @alex32 (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:07)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex32

            Am muncit de mi-au iesit ochii din cap sa determin copii din clasa mea (in marea majoritate romi) sa invete atat la materia mea (matematica) cat si la alte materii. Ca diriginta le-am prezentat profesii si meserii si le-am explicat cat de important este ca ei sa invete.
            Rezultatul, foarte trist, doua din cele mai bune eleve ale mele au fost retrase din scoala si maritate la 13 ani. O parte din ceilalti au abandonat si au plecat la facut bani in Europa.
            Macar am avut satisfactia ca trei au ajuns la scoala profesionala.
            Nu am prejudecati, si nu imi pot da seama despre ce vorbesti dumneata. AM MUNCIT si VOI MUNCII pentru toti copii care imi trec prin mana indiferent de etnie.
            Nu pot insa sa nu remarc ca este extrem de usor sa te declari discriminat, acopera foarte repede faptul ca nu vrei sa incerci si ca iti e mai usor asa.
            Respectele mele pentru reusita in viata, pacat ca nu reprezentati majoritatea etniei din care va trageti.
            PS. Cea mai buna prietena a mea din copilarie era de etnie rroma, locuia la doua strazi departare si petrecea toata ziua la noi in curte cu fratii ei.
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:00)

        d [anonim] i-a raspuns lui George32

        Stai linistit, ca nu esti singurul care are greatza de Romania. : ) Si romanii au reactii emetice la aceasta tzarisoara draga, mai ales romanii.
        Si crezi ca esti incadrat sub nivelul pregatirii din cauza culorii? Aiurea. Sunt o multime de romani decolorati si blonzi care sunt angajati sub nivelul pregatirii. Aici e vorba de relatiile pe care le ai sau nu le ai, nu de culoarea pielii.
        Si apoi nu inteleg de ce faci diferentierea asta, colorati/decolorati. Suntem un popor meridional, unde au fost colonizati italieni din sud, au fost aduse legiuni din Siria, plus ca au mai trecut pe la noi pecenegii si cumanii, poapoare turcice. Asa ca din pdv al culorii suntem la fel.
      • +1 (3 voturi)    
        Majoritate (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:17)

        Rhodos [utilizator] i-a raspuns lui George32

        Mi-as dori sa poti spune si tu cu mana pe inima ca integrarea (e un cuvant stupid dar se pare in voga) este aplicabila tuturor rromilor si ca acestia au toti, sau majoritatea, dorinta de a-si depasi conditia si statutul in societate. majoritatea tiganilor pe care i-am intalnit aveau cel mult 8 clase si intentia clara de a-si retrage la randul lor copiii de la scoala la acelasi nivel. Si am vorbit cu persoane care nu se puteau plange ca nu isi pot tine copiii la scoala, ci pur si simplu. ba fata trebuia maritata sa faca copii, ba baiatul trebuia sa invete sa munceasca de mic.
      • -1 (3 voturi)    
        daca (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:20)

        daca [anonim] i-a raspuns lui George32

        daca te consideri neindreptatit de actualul tau loc de munca, de ce nu il parasesti? de situatia asta, ca pe trepte ierarhice superioare sunt altii care nu merita ne plangem cu totii, inclusiv noi, "majoritarii"...

        te-ai gandit sa iti deschizi o firma proprie? dezvoltare software, consultanta, contabilitate etc. (in functie de pregatire) sunt cateva din domeniile care imi vina cum in minte.

        cheltuielile de deschidere a firmei sunt de cca. 5-6 milioane de lei. banuiesc ca in doua-trei luni se pot strange banii respectivi.

        asa ca... nu mai sta pe ganduri si purcede!
      • 0 (4 voturi)    
        Cati sunt ca tine? (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:54)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui George32

        Sunt convins ca sunt si tzigani cum spui tu. Am cunoscut si am lucrat cu ei, si nu m-a deranjat culoarea sau cultura lor (eu personal am avut si o prietena tziganca - nu amanta, ci prietena oficiala!) Dar SUNT SUB 5% DIN TOTAL!!!

        Restul ... cum ii stim: hoti, lenesi, mincinoshi, violentzi, agresivi. Ca si multi Romani sau "Francezi" sau "alti europeni" sunt la fel, iarasi este adevarat, dar nu in proportia asta!!!

        Si atunci ... Eu personal privesc tziganii invers, adica cu "prezumtia de vinovatie": prima data sa demonstreze el, tziganul, ca este din categoria sociala numita de mine "decenta" si apoi il accept si eu ... pana la nivel de prieten intim, daca calitatile noastre umane sunt compatibile!!!

        Crede-ma, nu fustele inflorate deranjeaza ci furtul, nu hainele mai putin noi sau elegante ci ne-spalarea si mizeria, nu limba diferita ci lipsa educatiei, nu cultura lor speciala ci agrsivitatea si violenta!

        Tziganii sunt tzigani, nu romi, sau rromi, si pot transforma aceasta in renume ... Tot ce le lipseshte este educatia si civilizatia.
      • 0 (2 voturi)    
        Raport UE din 2009: (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:59)

        revelare [anonim] i-a raspuns lui George32

        Tiganii sunt cel mai bine integrati in RO.

        Daca iti educi copilul sa plece din RO pentru motivele, pe care le invoci, fii sigur ca il trimiti la mai rau, din acest pdv.
        • 0 (0 voturi)    
          .... (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:24)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui revelare

          Aici e raportul:

          http://fra.europa.eu/fraWebsite/attachments/EU-MIDIS_ROMA_EN.pdf


          Uitati-va la pagina 4 la intrebarea "daca ati fost discriminat in ultimele 12 luni?"
          Romania e ULTIMA de pe lista, adica in Romania, romii s-au simtit cel mai putin discriminati in ultimele 12 luni!

          De asta ce mai zici Alex?
  • +4 (12 voturi)    
    valeu (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:10)

    dragos [anonim]

    cat de rupt de realitate e saracutu asta :))))))))

    lautii frate la voi, integrati-i, emancipati-i, deportati-i, exterminati-i, faceti ce vreti cu ei, numai luati-i din romania...

    uraaaaa, am scapat de ei....
    • +1 (3 voturi)    
      Si ce daca...! (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:21)

      vali [anonim] i-a raspuns lui dragos

      ...Si ce daca nu intram in Schengen...?
      ...Cum au intrat tiganii de atatia ani in toata Europa o vor face si de acum inainte, cu sau fara voia lui
      Lelush-Belush...!
      ...le doresc sa plece prin Europa inca de doua ori pe atat...ca tiganii in Europa nu au fost adusi de Antonescu, nici de Ceausescu...!
      Sa zica Europa merci ca i-am tinut in Ro 50 de ani din '40 pana in '90...!
      ...Iar in anii '90, cine tipa cel mai tare prin Europa ca romii sunt discriminati in Ro...???...FRANTA...!
      Deja li s-a aplecat de la mirosul tiganilor...?
  • +3 (7 voturi)    
    Un cartier, sau rezervatie care va deveni lagar! (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:11)

    vamaiot [anonim]

    Cum adica sa le dea din pamantul lor si tiganilor? cu ce putere?

    Daca un grup de emigranti nomazi veniti din ''pustiul'' europei ajunge in India... primeste o zona sau un loc al lor?



    Hai sa privim si partea buna, a scapat Romania de cativa tigani... deseara fac cinste la terasa!
  • +1 (5 voturi)    
    :)) (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:17)

    rakkone [utilizator]

    "[...]Nu-i vorba aici nici de sobolani, nici de caini[...]". Ei nu zau!!! :))
  • +3 (7 voturi)    
    Tiganii.... (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:32)

    un oarecare [utilizator]

    o sa mai treca mult pana o sa se sature UE de ei?
    Acum nu mai pot sa arate cu degetu ca Romania ii asupreste.
    Sa ii ia cine o vrea...sa ii educe...ca noi tara bananiera nu am fost in stare sa ii integram.

    Tiganii o sa fie integrati cand o sa accepte ca drepturile pretinse peste tot unde se duc vin cu obligatii si raspunderi...
    Dar cand o sa imi arate cineva un tigan cu bun simt educat din generatie in generatie.... mai vorbim.
    Si nu-mi da-ti exemple ca stiu eu pe unul.... cinstit etc etc....
    Am vazut maimuta pe bicicleta la circ... ar trebui sa generalizez si sa trag concluzii universal valabile?
  • -2 (2 voturi)    
    d'accord (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:40)

    mircea [anonim]

    vezi district 9
  • +1 (5 voturi)    
    mmmmmm (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:53)

    BOBYMASACRU [anonim]

    asta cu maimuta pe bicicleta e tare rau de tot....dar extrem de adevarata,oricum,tiganii sunt cu adevarat o problema...se tot insista pe ideea ca romanii ar trebui sa si schimbe atitudinea fata de tigani..oare n ar trebui sa fie invers?o minoritate trebuie sa se integreze,nu majoritatea...insa nu se va intampla niciodata
  • 0 (4 voturi)    
    . (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:09)

    sache [anonim]

    am avut odata angajat un tigan, pe post de portar. l-am ajutat de fiecare data, chiar daca taica-sau a murit de vreo 3 ori, chiar daca maica-sa chiar era moarta dar avea nevoie de medicamente la fiecare 4 luni, chiar daca mi-a taiat toti trandafirii impreuna cu iarba dintr-un exces de zel necerut de nimeni, chiar daca spala toate masinile firmei indiferent daca erau murdare sau nu. pina la punctul cind a furat un sac de ciment. atunci l-am dat afara.
  • -1 (5 voturi)    
    ..... (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:10)

    d [anonim]

    In sfarsit, o reactie normala la Tony asta, ca incepusera francezii sa o ia cam razna. Mai era putin si ne spuneau: "Luati-va romii inapoi" .
    Adica, ce sa le facem, sa ii tinem cu fortza aici? Asa, ca un fel de....cum sa ii zic, lagar?
    Daca e libertate de miscare, atunci asa sa fie!

    Plus, nu e cazul sa exageram cu antipatia fatza de romi. Sunt aproape romanizati. Toti stiu bine romaneste. Din 2 milioane se declara romi doar 500 000. Daca ne-ar detesta, nu s-ar declara romani, deci le place de noi, Si faptul ca isi fac case aici in Romania cu banii pe care ii castiga in Italia si Franta, arata ca au o legatura emotzionala cu tzara asta, simt ceva pt ea. Si mai sunt si crestini. Plus ca au o rata a natalitatii ridicata, ceea ce e bine pt tzara.
    Preferati sa facem ca francezii si englezii, sa aducem musulmani cu niqab, ca sa acoperim deficitul demografic? Sa ne trezim pe urma cu extremism islamist, bombe si alte alea?
    Eu zic ca e foarte bine cu romii astia.
    • -3 (3 voturi)    
      sa se inmulteasca (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:37)

      Rhodos [utilizator] i-a raspuns lui d

      asta a fost cea mai tare chestie. Io ma jur ca sunt foarte mandra ca ma plac tiganii. Sunt in stare sa le dau si ceva pamant sa-si mai construiasca niste turnulete si de ce nu, sa le platesc si spitalizarea cand nasc. E nevoie de cat mai multi copii asa ca e foarte bine ca e cineva in tara asta care produce ceva :D
    • 0 (4 voturi)    
      Razi tu dar... (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:34)

      alex32 [anonim] i-a raspuns lui d

      ...nu e rasul tau!
      Din fericire pentru noi, romii, la ce conducatori v-ati ales voi in ultimii 20 ani (evident si cu sprijinul nostru, s-ar putea chiar sa fie un complot al nostru) ati ajuns sa preferati fie sa plecati din tara voastra fie sa nu mai faceti copii. Noi, romii, aia mai patrioti care n-am parasit corabia (fie la munca, fie la furat) am ramas aici si facem copii pe banda rulanta.
      Partea buna este ca si conducatorii care se profileaza pentru urmatorii 20 de ani, corelat cu criza economica, vor determina o scadere si mai dramatica a populatiei romane. Asta e partea buna pt noi, romii, pt ca in ritmul asta in mai putin de jumatate de secol noi vom deveni majoritari in tara voastra.
      Hm, dar ca sa vezi ce ti-e si cu dualismu' asta, in final tot pt noi s-ar putea sa fie mai rau decat pt voi: noi de la cine am mai fura neicusorule?
      Deci mai bine inmultiti-va si voi mai cu spor: cu cat veti fi mai multi cu atat mai mult vom putea fura si noi! Cu cat veti fi mai multi cu atat mai putine resurse veti avea. Cu cat mai putine resurse veti avea cu atat mai rau veti trai, ceea ce in final va va determina pe voi sa furati de la noi, ceea ce iar nu e bine.
      Hm, mai trebuie gandit....
      P.S. In ciuda ironiei tale nu pot sa nu apreciez umorul:)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:10)

        d [anonim] i-a raspuns lui alex32

        Nu am fost ironic, am vorbit serios.

        Dar tu trebuie sa fi glumit ca veti fi mai multi. Crezi ca femeile rome nu stiu de anticonceptionale? Esti naiv. Mai mult de 10 ani nu mai dureaza explozia demografica a romilor.
        Niciodata nu tine la nesfarsit, la nicio populatie. Si vesticii si romanii au avut perioade din astea de explozie demografica si s-au potolit. La fel va fi si cu romii.

        Si daca asta e "marea strategie" tiganeasca atunci da-mi voie sa rad. Cu 2 milioane nu ai cum sa sufoci 20. E absurd.

        Mai degraba se va intampla ce s-a intamplat cu bozgorii si secuii care au fost absorbiti de maghiari.
  • +2 (2 voturi)    
    Tiganii (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:36)

    Rali [utilizator]

    Sunt ca si romanii tigani si tigani. Unii sunt integrati si muncesc , altii se tin de prostii.
    Eu cred ca solutia ar fi aplicarea legilor existente atat in Ro cat si in Franta si o lege europeana impotiva cersitului care ar lichida aceasta afacere.
    Puscarie pentru cersit si s-a rezolvat problema, daca fac alte prostii aceeasi aplicare a legii si s-a rrezolvat problema tiganilor in toata Europa.
    In plus tiganii cersec exact acolo unde stiu ca nu patesc nimic, din punctul asta de vedere sunt extrem de bine informati! Ia sa se schimbe legea si sa-i de 1 an de parnaie sa vezi cum pleaca din Franta in Germania sau in Anglia unde poate cersi fara probleme.
    • -1 (1 vot)    
      nu e nevoie de nici o lege (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:55)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui Rali

      Cersetoria e la fel ca toate celelalte afaceri (ex. bancare, imobiliare...) - prost nu e cine cere, ci acela care da. Cersetoria va disparea de la sine in momentul in care nu sa va mai DA nimic cersetorilor. "Mila" asta crestineasca incurajeaza anumite categorii sa nu munceasca si sa nu se cultive. De ce sa faci scoala, cind cistigi mult mai bine din cersit?
      Dati de pomana? Primiti ce meritati - cersetori profesionisti!
      • 0 (0 voturi)    
        Parca in SUA se merge la mititica (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:51)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ava

        "Za sherif" poate sa-ti bage interdictie sa te mai vada la el in urbe, "or else" (banuiesc ca dispari din oras sau faci ceva puscarie). e adevarat, tara e mare deci posibil sa te plimbi destul, dar nu faci purici prea multi pe undeva :D.
        Parca si la noi te lua cu japca militia pe vremea lui Ceasca? Banuiesc ca bagau ceva bastoane pt moral, dupa care parca te bagau cu forta la munca undeva?

        Anyway, in Vest zic eu ca-s mult prea blanzi pt multe "infractiuni" marunte, de aia si s-au dus asa multi acolo:
        - cersit cu copii -> asistenta sociala sa-i decada din drepturi
        - cersit pe strada: la fel, dosar pt cersetorie. Ca sa iasa din Ro teoretic au macar buletin, daca nu si pasaport, deci pot fi identificati. Sa dovedeasca ca n-au depasit durata de sedere legala. Daca au facut-o ar trebui transformata in infractiune (declarat persona non grata, expulzat, daca se mai intoarce inchisoare, etc)
        - furt din buzunare (de cele mai multe ori le dau drumul) -> la a 2/3-a abatere mititica cel putin 10 ani (in SUA se da inchisoare pe viata pt a 3-a). Daca s-ar aplica pedepsele din tarile arabe cu "se taie mana care fura" cred c-ar fi mult mai putine cazuri.
        - furt in bande organizate (de la 2 oameni in sus i-as incadra aici): se dubleaza pedeapsa
        - copii folositi la furturi/cersit: bagati in institutii pt reeducare (eu le-as pune si bratara pt monitorizare, daca fug sa fie considerata infractiune -> inchisoare)

        Poate asa se potolesc. De orice etnie or fi :).
  • +2 (2 voturi)    
    Cateva precizari (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:52)

    alex32 [anonim]

    Sunt de acord ca exista un grad ridicat de infractionalitate in randul romilor (nu ca voi romanii ati fi usa de biserica) si un grad scazut de educatie de asemenea. Dar este o aparenta care inseala, pentru ca, din pacate, romii care reusesc sa isi depaseasca conditia (si suntem foarte multi) nu isi mai recunosc apoi apartenenta etnica delimitandu-se, din teama de a nu fi discriminati, de grupul etnic de care apartin. Daca toti cei care am reusit sa ne integram in societate am reunoase deschis ce suntem atunci s-ar putea vedea ca majoritatea romilor sunt cinstiti.
    Din pacate cei care comit infractiuni sunt mult mai vizibili si mediatizati in exces (in unele tari si din ratiunie politico-electorale).
    Am trait intr-o comunitate de romi si pot spune ca mai putin de 5% erau infractori. Iar de furat furau si de la noi. Atitudinea de respingere fata de ei o manifestam chiar si noi ceilalti romi cinstiti. Dar lumea ii vede doar pe cei 5% si ne judeca pe toti asemeni lor. Iar cei care pleaca din Romania sunt, normal, cei care nu s-au putut integra aici si care prefara sa fure.
    Pe de alta parte conditiile precare in care comunitatile de romi au fost izolate la marginea oraselor sunt o realitate, iar in Romania nu s-a facut absolut nimic pentru aceste comunitati in ultimii 20 de ani.
    Da, UE ar trebui sa se implice in integrarea romilor. Pana acum nu a facut absolut nimic.
    Da, stiu ca pentru marea majoritate a romanilor (dar si a francezilor) solutia exterminarii noastre ar fi de preferat, in multi dintre voi zace un mic Hitler. De aceea pericolul despre care vorbeste autorul articolui este unul real.
    • -1 (3 voturi)    
      @ alex (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:30)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui alex32

      In primul rand o sa iti atragi antipatii daca mai scrii:
      "voi majoritarii " ," voi romanii " de parca tu ai fi bulgar sau altceva .

      Notiunea de Rrom este un fake la nivel de istorie ! Etnia este tiganeasca si nu e nici o rusine .

      Aia cu un mic Hitler exagerezi .

      "iar in Romania nu s-a facut absolut nimic pentru aceste comunitati in ultimii 20 de ani. "

      pentru cine s-a facut in ultimi 20 de ani ceva in Romania ?
      • +2 (2 voturi)    
        Ai si tu dreptate (Miercuri, 28 iulie 2010, 17:57)

        alex32 [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Dar numai in parte. Probabil iritat de comentariile xenofobe am devenit si eu la randul meu putin xenofob, folosind formularile "voi romanii" etc.
        Notiunea de Rrom nu este un fake, ea trezeste isterii in Romania din cauza asemanarii rrom - roman, dar in limba noastra nu exista cuvantul tigan ci "rromani". Si "tiganii" din spania, rusia sau brazilia tot rromani isi spun, nu e o notiune inventata de "tiganii" din Romania.
        Cuvantul tigan si traducerile lui in alte limbi a fost si este folosit in sens peiorativ, dupa cum bine stii exista formulari de genul "tiganca imputita" adresata oamenilor de orice etnie iar scopul este acela de a jigni. Astfel incat noi nu putem accepta sa fim numiti cu un cuvant care nu exista in limba noastra si care este unanim folosit in sens peiorativ.
        Ca exemplu: este ca si cum i-ai spune unui maghiar ca el de fapt este "bozgor" (bozgor inseamna om fara tara si a fost introdus in sens peiorativ la adresa maghiarilor).
        Pot sa inteleg totusi nemultumirea legata de asocierea rrom-roman si confuziile pe care le creaza, mai ales ca in Europa exista tendinta de a asocia cu Romania toti rromii indiferent de tarile din care provin.
        In concluzie nu imi poti cere sa ma numesc intr-un fel care, stim cu totii, reprezinta o jignire.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:42)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui alex32

          Deci in limba romales nu exista rom ci "rromani". Aha.
          Sa recapitulam. Ei traiesc in Romania, stiu romaneste si se cheama "rromani". Muahaha, si zici ca nu se vor asimila....Eu sunt foarte de acord cu denumirea "rromani" mai degraba decat romi. :)
    • 0 (0 voturi)    
      iertare (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:58)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui alex32

      "Pe de alta parte conditiile precare in care comunitatile de romi au fost izolate la marginea oraselor sunt o realitate"

      Nimic personal, dar aici cred ca te inseli. Tu zici aici ca centrul istoric al Bucurestiului, zona Unirii inspre Mosilor, Rahova si Ferentari, Palatul Parlamentului si multe asemenea reprezinta marginea orasului.
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt doar exceptii (Miercuri, 28 iulie 2010, 17:44)

        alex32 [anonim] i-a raspuns lui Ava

        Prezenta romilor in zonele despre care vorbesti e cat se poate de reala dar s-a intamplat doar in cazul Bucurestiului ca urmare a nationalizarilor caselor la inceputul epocii comuniste. E posibil ca situatia asta sa se mai regaseasca si in alte cateva orase mari, dar la nivelul intregii tari, da, comunitatile de romi s-au format la marginea oraselor din multe motive nu doar pentru ca au fost izgoniti de cineva acolo.
        Si ca tot veni vorba de centrul istoric...sincer ii deplang soarta.
        • 0 (2 voturi)    
          nationalizarea caselor (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:01)

          PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui alex32

          Confiscarea sau nationalizarea caselor a avut urmatoarele faze:
          1. distribuite la politruci, securisti,
          2. plecat in case noi , bloace noi primii introdus in ele tigani
          De asta tiganii locuiesc in centrul oraselor ???!!! si polueaza mediul !
        • +1 (1 vot)    
          asa, e sunt exceptii (Miercuri, 28 iulie 2010, 21:51)

          zvezda [anonim] i-a raspuns lui alex32

          In Timisoara tiganii stau in centru, unde au luat cu japca absolut toate casele din zona istorica a orasului. Cred ca se gasesc suficiente detalii pe net despre cum iti iau tiganii casa cu japca in Timisoara. Discriminatii de ei. Pentru asta evident ca sunt si unii romani de vina, in frunte cu porcul de primar, pe care de altfel il suspectez ca e chiar tigan.
          Eu am mari dubii ca tu esti tigan. Noi romanii decolorati avem si multe cozi de topor printre noi, din pacate. Daca n-ar fi fost asa, tiganii ar fi fost deja "integrati" demult (intr-un fel sau altul).
  • +1 (5 voturi)    
    Ce-s aia rromi? (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:10)

    andrei [anonim]

    Nu exista rrom, clar? Sunt tigani si gata, in orice limba, in orice tara. Daca 92% din ""rromi"" sunt cinstiti eu plec din tara asta. Si sa nu vb de educatie, de manele, de faptul ca am vecini tigani care nu au nici 200 de lei venit stabil , dar au case, masini straine, si la 3 dimineata imi urla Guta in cap? Nu sunt toti asa, dar cred ca procentele sunt inversate: 93& merita impuscati si 7% sunt educati. Si daca e cineva pe aici care nu s-a ferit in viata lui macar odata de un grup de tigani sa ridice mana....
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt si in alte tari. (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:35)

    Olandezu [anonim]

    Exista tigani, (rromi) in toate tarile, si in Suedia, si in Olanda, de exemplu.

    Problema este ca nivelul de trai al populatie majoritare in exemplul de mai sus incat, si minoritatile ajung la un nivel decent de trai si civilizatie.

    Deci se integreaza singuri, pentru a avea acelasi nivel de trai ca majoritatea.

    In Romania, majoritatea romanilor, nu pot spune ca au un nivel ridicat de trai, atunci ce pretentii sa avem noi de la rromi?
    • 0 (4 voturi)    
      pretentii (Miercuri, 28 iulie 2010, 17:28)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Olandezu

      ce pretentii? Vrei o lista??? sa nu ma trezesc la 3 dimineata cu maneaua ca a venit smecheru care nu a platit impozit in viata lui, acasa, si trebuie sa claxoneze pana isi baga masina in garaj... Vreau ca in autobuz sa nu merg cu capul pe geam cand se urca vreun grup vesel, care nu are bilet si nici nu-i intereseaza ca oricum controlorul nu ii intreaba nimic...vreau sa nu-i mai vad la televizor, vreau sa-i vad ca muncesc, nu ca simuleaza si apoi urla ca nu are puradelul de papa acasa... Vrei sa continui???
  • -1 (3 voturi)    
    sa-i adopte nenea Toni sau Mihai ! (Miercuri, 28 iulie 2010, 18:44)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Tony Gatlif (born as Michel Dahmani on September 10, 1948 in Algiers, Algeria) is a French film director of Romani ethnicity.
    Sa vada cum isi trateaza conationalii TIGANI bulibasele ?!
    Cata ipocrizie ?!
  • +1 (1 vot)    
    Unde frantzujii cei milosi... (Joi, 29 iulie 2010, 1:19)

    Basha-Bully [anonim]

    ...care in primii ani dupa "lovilutzie" acuzau pe romanii cei tirani care nu-i lasau pe tziganii cei 'pasnici si blajini" sa le fura gainile si buteliile?
    Iata ce scriam cu ceva in urma despre cum au luat ei ,tziganii, calea bejeniei catre Europa care- astepta cu bratele deschise:
    Dupa Revolutie, tziganii au fos mai "curajosi'" si au iesit primii in Europa si datorita faptului ca Europa si "lumea civilizata" a inceput sa le planga de mila dupa ce au avut loc cateva asa-numite "pogromuri" impotriva "blandei etnii rome" de catre "barbarii de romani sau chiar maghiari". Ajunsi in Europa, unde la inceput au fost primiti cu bratele deschise si cu multa simpatie, tziganii au inceput sa se indeletniceasca cu ce stiu ei mai bine: cersit, smenuit, furat, talharit, etce,etc. Cetateanul european care pana mai deunezi aratau cu degetul catre romanii cei intoleranti si barbari, sau cam saturat de rahatii si mirosul pestilentzial lasat de tzigani pe oriunde treceau si au cerut guvernelor europene sa-i trimita inapoi in Romania fie si cu avionul pe banii lor sau ai Guvernului Romaniei. Intre timp multzi tzigani 'intreprizatori" isi creasera retele de copii si handicapati pentru cersit cat si rtele de prostituate peste tot in civilizata Europa. Asfel ca din "sclavul-pe-langa-manastiri care era in urma cu 200 sute de ani, Tziganii au devenit stapani de sclavi de carne vie pentru prostitutzie. Acesti 'intreprinzatori" sau intors in Romania " cu bani pe ei" si au intrat in politica, stau la masa cu presedintele Basescu, cumpara judecatori si procurori cu bucata, au televiziuni, show-uri, fabrici si uzine. Au acaparat centr de oras precum Timisoara, Craiova, Strehaia, etc. Multzi tigani contoleaza parti intregi din Romania si au facut ca politzia si toate serviciile statului roman sa tremure in fata lor.
    Cu toate acestea, altzi tzigani mai scolitzi si cu conectii in "lumea buna" din Europa si America, fac filme despre opresarea la cre sunt tziganii pusi in Romania....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista DREPTURI fara OBLIGATII! (Joi, 29 iulie 2010, 9:36)

    Dr Marutza [anonim]

    Tiganii, ca orice alt cetatean, indiferent de etnie sau religie, au nu doar drepturi, ci si obligatii, datorii!! Cand vor invata sa se comporte in limitele bunului simt, sa munceasca cinstit nu sa ciordeasca tot ce nu e prins in cuie, cand vor sti sa se adapteze in comunitati de oameni care nu accepta murdaria si promiscuitatea, cand vor sti ca nu cersetoria ci castigul prin munca sunt baza existentei , atunci pot revendica si drepturi!! Ocolim adevarul evident atunci cand vorbim de tigani si nu punem degetul pe rana, o rana care a ajuns sa discrediteze un popor intreg! Ia vedeti cum isi achita taxele fiscale toti manelistii si cei care au poluat peisajul romanesc cu turnuletele lor ! In occident nici la cimitir nu ai voie sa iesi din niste norme clar stabilite iar daca balustrada scarilor casei tale (chiar in interior!) nu respecta aceste norme, esti amendat si trebuie sa corijezi greseala! Daca spui adevarul esti catalogat de xenofob. Ei, atunci spalati-va cu ei pe cap, caci tot strainatatea o sa ia masurile corespunzatoare, oricat o striga unul si altul ca tiganii au drepturi!!!