CE despre repatrierea tiganilor delincventi: Expulzarile nu se fac in pripa

de RFI     RFI Romania
Vineri, 30 iulie 2010, 11:03 Revista Presei | Radio TV

Dupa decizia guvernului francez de a intensifica politica de expulzare a delincventilor de etnie roma in Romania si in Bulgaria, Comisia Europeana atrage atentia asupra precautiei necesare in astfel de cazuri. Matthew Newman, purtator de cuvant al comisarului responsabil pentru Justitie, Drepturi Fundamentale si Cetatenie, Viviane Reding, spune la RFI:
  • "In primul rand vreau sa amintesc ca libertatea de circulatie este un drept european, unul foarte important, de care beneficiaza inclusiv cetatenii romani si bulgari. Exista o directiva adoptata in 2004 care stabileste o anumita cota a expulzarilor, acest lucru nu se face in pripa".
Reamintim ca ministrul de interne francez a anuntat ca "romii infractori vor fi amprentati pentru a nu putea reveni in Franta".
  
Referindu-se la taberele ilegale ale romilor, ministrul francez de interne a mentionat ca vor fi desfiintate cate doua pe saptamana in provincie.


Citeste mai multe despre   























1041 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    de ce nu... (Vineri, 30 iulie 2010, 11:29)

    un oarecare [anonim]

    retragerea cetateniei si expulzarea din UE.
    situatiile exceptionale...cer masuri radicale!
    • 0 (0 voturi)    
      12 tari refuza directivele UE asupra discriminarii (Vineri, 30 iulie 2010, 15:19)

      Uniunea Popoarelor Europene [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Ce nu stiu probabil cititorii romani e ca ieri UE a dat liber Frantei pt expulzari si 'curatenie' de vara in taberele de nomazi tigani.
      Iata declaratia in original al acestui purtator de cuvant, in care el spune clar ca e dreptul fiecarui stat sa decida pe cine expulzeaza si in ce conditii.

      #'Les lois européennes sur la libre circulation des citoyens européens donnent le droit aux Etats membres (de l'UE) de contrôler leur territoire et de lutter contre la criminalité',
      a souligné le porte-parole de Viviane Reding, commissaire en charge de la justice et des droits fondamentaux des citoyens.

      'Il faut regarder au cas par cas pour les expulsions en cas de problème avec des individus', a-t-il ajouté.
      'Il faut tenir compte des antécédents, des charges pesant contre cette personne, de la durée de son séjour, de ses liens avec le pays', a-t-il précisé.
      'Mais c'est à l'Etat de décider', a-t-il insisté.#

      Vedeti ca el foloseste expresiile 'controlul teritoriului' si 'lupta contra criminalitatii' de care trebuie tinut seama.
      Si ca desi fiecare caz trebuie privit separat, statul e suveran in decizia sa de expulzare, Comisia UE nu are nici un drept juridic legal de amestec. Cel care se considera vatamat se adreseaza justitiei, pana la CEDO.

      Util de stiut ca desi exista directive de combatere a discriminarii rasiale, unele tari refuza sa le aplice complet in legislatia lor. Care sunt tarile astea ce refuza modelul UE?
      Comisia UE a inceput proceduri in justitie contra Germaniei, UK, Poloniei, Cehiei, Suediei, Olandei, Portugaliei, Irlandei, Sloveniei, Lituaniei si Letoniei.

      Romania a transpus 100% legislatia UE in privinta nedicriminarii rasiale, in timp ce state mult mai 'democratice' refuza sa o faca !

      Franta nu are nici un fel de drept moral sa ne tina lectii de integrare a tiganilor, e o tara incapabila sa integreze propriile minoritati etnice si religioase. Probabil si de asta e mare frustrarea !
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 30 iulie 2010, 11:57)

    cristiano [anonim]

    Ma bucur ca le spuneti pe nume, Tzigani si nu rromi. Oricum europenii le spun tot asa. (zingaro, gitans, jitano etc).

    Sa-i expulzeze in romania, ca aici nu prea mai au ce fura si nici cu cersitul nu mai merge. Poate se apuca si ei sa munceasca.

    ///
  • 0 (0 voturi)    
    Mai incet asa... (Vineri, 30 iulie 2010, 12:09)

    vamaiot [anonim]

    Daca tot l-ai prins la semafor cum aduna banii de la un schingiuit care cerseste (una moneda), de ce atata graba... poate a facut si o crima !

    Trebuie verificata toata activitatea infractionala, si asta dureaza! Deci nu in graba!
  • +1 (1 vot)    
    "Intoleranta" (Vineri, 30 iulie 2010, 13:11)

    toto [anonim]

    Noi suportam tiganii de cateva sute de ani... acum e randul lor. Ce bine!
  • 0 (0 voturi)    
    la dracu (Vineri, 30 iulie 2010, 13:51)

    Silviul [anonim]

    la dracu, se intorc tiganii...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te speria .... (Vineri, 30 iulie 2010, 14:32)

      Puradelu' [anonim] i-a raspuns lui Silviul

      Nu stam mult, manca-ti-as, ca aici numa'
      barosanii din politica mai pot ciordi.
      Noi lucram pe malul Senei boierule.
      Sezi linistit ca Dambovita ni se pare prea puturoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    jungla UE (Joi, 19 august 2010, 0:42)

    Alexandru [anonim]

    Franta vrea doctori nu rromi.
    Romania vrea doctori nu rromi.

    Si doctorii si rromii sant liberi sa calatoreasca sau sa traiasca unde vor in UE.
    Asa ca Nenea Sarkozy incalca flagrant drepturile omului doar pentru asi face popularitate printre broscari.

    N-am putea sa le obtinem vize rromilor si sa le dam si un bilet de avion via India sau US? ca n-au prea facut cunostinta cu confratii..