AUDIO Sever Voinescu (PDL): Regizorii Opozitiei sunt Voiculescu, Patriciu si Vantu

de RFI     RFI Romania
Marţi, 10 august 2010, 11:52 Revista Presei | Radio TV

Sever Voinescu
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Opozitia se afla intr-o stare post-traumatica dupa ultimele alegeri, iar regizorii sai sunt Voiculescu, Patriciu si Vantu, a declarat la RFI deputatul PDL, Sever Voinescu. Pe de alta parte, Voinescu s-a referit la posibila remaniere a Guvernului Emil Boc afirmand ca "remanierea nu trebuie sa insemne doar schimbarea lui Ionescu cu Popescu, ci si schimbarea politicilor".


Despre opozitie:

  • "Sunt dezamagit a mia oara de comportamentul Opozitiei, pentru ca mie mi se pare ca in vremuri de criza, competitia asta politica sterila, care nu are absolut nici o relevanta pentru cetatenii loviti de criza ar trebui sa se transforme un pic in altceva. Eu nu zic sa nu mai existe Opozitie si Putere, dar mie mi s-ar fi parut normal sa existe un dialog intre Opozitie si Putere, pentru ca masurile prin care Romania iese din criza nu pot fi altfel decat dure si aici in mod evident, cred ca Opozitia ar fi trebuit sa angajeze un dialog foarte serios si structurat cu Guvernul".



  • "Opozitia din pacate se afla in continuare intr-o stare post-traumatica dupa alegerile din 2009, se comporta in continuare ca atare, ma deprima ca ea continua sa raspunda la apelul celor trei domni, care au orchestrat toata campania anti-Basescu si continua sa fie regizorii Opozitiei si vorbesc de domnii Voiculescu, Patriciu si Vantu. In felul acesta, continuam ceva ce noi numim politica, dar in realitate este un joc falimentar pentru toata lumea".

Liderii opozitiei s-au intalnit, luni, la Palatul Parlamentului, pentru a discuta strategia opozitiei pentru sesiunea extraordinara. Intalnirea a fost solicitata de presedintele de onoare al PC, Dan Voiculescu si a avut loc chiar in cabinetul acestuia din Parlament. Liderii partidelor de opozitie au declarat, la finalul sedintei, ca au stabilit puncte de vedere comune in ceea ce priveste ordinea de zi a sesiunii extraordinare. Presedintele PSD, Victor Ponta sustine ca, impreuna cu liderii PNL si PC, va elabora o strategie comuna pentru inlaturarea "Guvernului Basescu-Boc".


Despre remanierea Guvernului:

  • "Mie mi s-ar fi parut necesara de mult timp o schimbare a Cabinetului. Masurile de iesire din criza nu pot fi propuse, conduse si implementate decat de un Guvern care se bucura de increderea oamenilor. Iesirea din criza este inainte de toate o problema de incredere. Eu cred ca in aceasta tara, mai jos decat economia romaneasca a ajuns moralul romanilor. Or asta asta ceva extrem de periculos. Exista totusi motive de optimism, dar eu descriu un peisaj, asa stau lucrurile"
  • "Schimbarea componentei Guvernului ar aduce un plus de incredere in masurile anti-criza. Din punctul meu de vedere, schimbarea unui ministru nu inseamna schimbarea unui nume, schimbarea unui om, ci schimbarea unor politici, aducerea unei viziuni noi, a unei forte administrative noi, a unui capital de incredere nou. Eu nu ma refer aici la schimbarea lui Ionescu cu Popescu"



Citeste mai multe despre   






















2476 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    wrong...wrong (Marţi, 10 august 2010, 12:16)

    un domn [anonim]

    Opozitia este poporul roman care nu va mai suporta, de la penele, pedele, pece, pesede, iudemere, NIMENI nu va mai inghite !!!nu va imbatati cu apa..rece/calda..Romania este in pragul de a va da foc, tot bateti campii cu unii si cu altii..cei care s au intalnit la felix acasa la o sezatoare literara..au facut Cantarea romaniei, dar nu vor pune mana pe putere..ptr ca nu vrea poporu roman..oportunisti care vad in sondaje ca lumea s a saturat de clasa politica...repet dl Voinescu nici ai Dumneavoastra nu sunt vrednici, nici ai lor...pleava...care a crescut in 20 de ani...buna sa o arda focu !!!
    • +10 (12 voturi)    
      Asa parere ai tu despre popor? (Marţi, 10 august 2010, 13:00)

      Gigi Chent [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Crezi ca vreodata poporul roman o sa ia atitudine? Eu aveam aceiasi speranta prin 90 cind credeam ca pensionarii sint de vina pt faptul ca il pusese pe Iliescu in fruntea tarii. Credeam ca tinerii de atunci vor schimba tara.
      Ash! NICIODATA. Sintem neam de traista, tradatori, tigani ( chiar si dintre romani , multi asculta manele, tiganesti , arunca hirtia sau sticla pe geam...au devenit tigani)...
      Cine si cum sa mai schimbe destinul ac tari? Ne bucuram cind am fost acceptati in UE..credeam ca macar UE ne va schimba...ASh!
      • +2 (6 voturi)    
        nu subestima mamaliga (Marţi, 10 august 2010, 13:14)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui Gigi Chent

        ...ca are si ea rezistenta ei...poate fi ciclica istori ain Romania, cureferire l aiesitu in strada...nu l aintoarcerea la tatuca nea nelu sau felix sau pontisti botanisti...crini flori de pelin etc...nu...se satura lumea, si iese in strada oricum caldura si bani de cladura nu vor fi la iarna asa ca...stai sa vezi ce rug se face in Romania !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ..Iar regizorul actului de guvernare un gogoman!! (Miercuri, 11 august 2010, 16:48)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui un domn

      .
  • +11 (15 voturi)    
    Opozitia se afla intr-o stare ANORMALA pe Criza (Marţi, 10 august 2010, 12:18)

    PSD-nl [anonim]

    De 2 ani nu e in stare sa faca un program coerent de iesire din criza dar critica programul guvernului care fost evaluat in schimb, de experti independenti de la Comisia Europeama, Banca Mondiala, FMI si BNR, si e si PUBLIC - nu secret - ca "programul" opozitiei

    Asta inseamna ca timp de 2 ani intregi, pe timpul celei mai grele criza din 1930 si pana astazi, opozitia a criticat fara sa fie in stare sa propuna in schimb ceva MAI BUN

    CINE A CASTIGAT : cine a castigat din programul de scandal al Opozitiei - romanii, criza sau PARTIDELE ?

    - 1. Mai exista in Uniunea Europeana vreo tara in care in aceasta Criza, opozitia sa nu faca nimic altceva decat sa aduca un razboi intern suplimentar in plus fata de criza ?

    - 2. Mai exista in Uniunea Europeana vreo tara in care Opozitia sa prezinte un Program de iesire din criza abia dupa ce guvernul in functie a luat cele mai ne-populare masuri, a platit cu popularitatea sa si a reusit astfel iesirea din criza ?

    >>>

    O tara nu poate iesi din Criza daca Opozitia o imparte un doua si o parte se lupta cu cealalta doar pentru ca Opozitia nu are nimic MAI BUN de propus.
    • -1 (9 voturi)    
      Tu in ce film esti ??? (Marţi, 10 august 2010, 12:34)

      Aron [anonim] i-a raspuns lui PSD-nl

      2. Mai exista in Uniunea Europeana vreo tara in care Opozitia sa prezinte un Program de iesire din criza abia dupa ce guvernul in functie a luat cele mai ne-populare masuri, a platit cu popularitatea sa si a reusit astfel iesirea din criza ? ->> prietene, ai cumva senzatia ca s-a iesit din criza datorita "masurilor" luate? Ai cumva senzatia ca s-a iesit din criza???
      • -2 (6 voturi)    
        asta e discul cu "traim bine, am iesit din criza" (Marţi, 10 august 2010, 12:53)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Aron

        asta o tine pe-a lui ce cateva zile incoace. ca am iesit din criza si ca nu face opozitia nimic.
        fara sa ne spuna ce masuri marete a luat puterea
        • +4 (4 voturi)    
          N-am zis ca am iesit si din "Criza PSD-nl" :))) (Marţi, 10 august 2010, 14:20)

          PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui adrian

          In ea o sa intram imediat din nou ca-n 2008, ca doar PSD-nl de-aia vor la putere acum, n-au nevoie sa repare criza adevarata, ei au nevoie sa distruga cresterea

          Asa ca o s-avem din nou Criza PSD-nl, nicio grija :))
      • +5 (7 voturi)    
        Din toate filmele la care nu se uita PSD-nl :))) (Marţi, 10 august 2010, 12:54)

        PSD si un "nl" mic si chinuit, adica: PSD-nl :)) [anonim] i-a raspuns lui Aron

        Productia industiala si exportul au deja 6 luni de crestere neintrerupta, iar asta inseamna iesire din criza

        Nu inseamna insa si iesire din statul care se impurmuta ca sa plateasca doar salarii si pensii marite - cum promite PSD-nl

        De-aia e nevoie sa vedem pe masa un program al scandalagiilor de serviciu, ca sa vedem daca maine, cand vin la putere, n-or sa faca din nou ce-au facut in 2008 sa plateasca voturi cu banii NOSTRI din impozite


        Crezi ca ar avea vreo jena sa faca praf din nou economia cat timp au toate televiziunile la picioare ...?!

        Tot cu ajutorul televiziunilor si scandalului au facut praf economia si in 2008 : SE POATE
        • -2 (2 voturi)    
          iesirea din criza inseamna crestere economica (Marţi, 10 august 2010, 13:31)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui PSD si un "nl" mic si chinuit, adica: PSD-nl :))

          asteapta macar pana vom avea crestere economica.
          dar cu masurile astea nu vad eu curand crestere economica.
          bine, e vina psd ca e in opozitie si d-aia nu avem crestere economica.
          ar trebui desfiintata opozitia, ca si-asa nu face nimic.
          tot din cauza lor nu s-a adoptat legea ani si nu s-a modificat constitutia
          • +3 (3 voturi)    
            iesirea din criza # crestere economica (Marţi, 10 august 2010, 14:02)

            PSD si un "nl" mic si chinuit, adica: PSD-nl :)) [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Criza romaneasca nu e doar criza de crestere economica, e criza de sistem
            cresterea economica am avut si in 2007-2008 fara sa iesim din sistem - ceea ce a prabusit economia Rom aniei mai rau decat chiar economia Bulgariei in exact acelasi moment, 2008

            Iesirea din criza este partiala dar exista si e completa: e si crestere economica in productie dar e si iesirea patrtiala din criza de sistem, prin reducerea aparatului bugetar si a salariilor din administratie

            Nu vad cum poate desfiinta nimeni "opozitia" care are toata presa la picioare.

            Dup acum vezi cei are au puterea mediatica la picioare vor desfiintarea "puterii"

            Atunci abia se va pune priovlema existentei sau desfiiuntarii opozitiei, cu PSD la putere si cu toate televiziunile obediente PSD-ului in jurul puterii.
      • +4 (4 voturi)    
        tu n-ai iesit sigur (Marţi, 10 august 2010, 13:08)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Aron

        ...
        • +5 (5 voturi)    
          Asta asa e, din "Criza PSD-ista" de 20 de ani - NU (Marţi, 10 august 2010, 13:55)

          PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Din Criza economica produsa de PSD si PNL timp de 20 de ani n-am iesit inca:

          ♦ ♦ ♦ 70 % din bugetul Romaniei cheltuiti pe pomeni electorale date de PSD-nl pe crestere economica – iar Criza PSD-nl nu poate fi reparat inca 50 de ani de-acum ianinte.

          Asta e cadoul facut Romanilor de catre PSD-nl in 2008, un desert de traversat pentru la fel de mult timp cat a durat si comunismul in Romania: 50 de ani


          ♦ ♦ ♦ Sistemul de pensii stă în gaură până în 2060

          Cotidianul, 14 iulie 2009
          Un calcul făcut de Ministerul Muncii cu BANCA MONDIALĂ şi COMISIA EUROPEANĂ susţine ideea unui posibil colaps al bugetului pensiilor în următoarele decenii.

          Până în 2060, raportul între persoanele de peste 65 de ani şi cele active s-ar putea dubla în România, astfel că vom ajunge ca un singur angajat să susţină doi pensionari, ceea ce va crea un deficit de peste 8% la bugetul de pensii, potrivit unui calcul al Ministerului Muncii.
    • 0 (4 voturi)    
      circ si paine (Marţi, 10 august 2010, 12:40)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui PSD-nl

      nu e clar ca opozitia de fapt joaca "blat" cu puterea ? asta e raspunsul..este evident...se critica pe bloguri presa scrisa..si merg impreuna la chiolhane si afaceri impreuna...20 de ani a mers...eu zic ca ajunge !!!!
    • -5 (9 voturi)    
      Dar mai.. (Marţi, 10 august 2010, 12:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui PSD-nl

      dar mai exista vreo tara a UE in care partidul majoritar la putere fura cum fura PDL-ul?
      • +6 (8 voturi)    
        Dar mai... (Marţi, 10 august 2010, 12:57)

        PSD-NL sau PNL-SD, tot aia e! [anonim] i-a raspuns lui dan

        Da mai este in UE o tara, tot Romania se numeste, intr-o perioada de care nu vor unii sa-si aminteasca, in care PSD-ul cu PNL-ul guverneaza impreuna (dar totodata separat) si care au furat, fiecare, muuuult mai mult decat PDL-ul. De fapt ceea ce se intampla acum e urmare a "exceptionalei" guvernari a celor 2 partide. Ai uitat vremurile acelea?
      • +4 (6 voturi)    
        Exista vreun partid in vreo tara din UE (Marţi, 10 august 2010, 13:17)

        PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui dan

        care sa fure de 6 ani doar "la televizor" - si nu in justitie, cum e normal - ?

        Exista asa ceva in Uniunea Europeana…?

        Exista in Uniunea Europeana vreo tara in care, de 6 ani incontinuu, un partid sa fie acuzat incontinuu “ca fura la televizor” chiar si cand e in opozitie cum a fost PDL in 2007-2008 cand PDL nu putea sa fure nimic in Opozitie.. dar'mite "la televizor" ...? :)))

        ♦ ♦ ♦ Pai - daca "toti fura' - unde sunt furaciunile PSD-nl de acuma din Opozitie, Tovarasi ... ? :)))))


        Cand PSD-nl o sa aibe vreodata acuzatii serioase la adresa PDL o sa le duca ei in Justitie, n-avea grija, pt. ca au facut-o odata : O SINGURA data in 6 ani ! (cazul Ridzi)

        ... pana atunci, "regizorii" de circ si filme de la PSD-nl o sa-ti spuna ca PDL "fura la televizor" :))))
        • -3 (5 voturi)    
          unde? (Marţi, 10 august 2010, 13:26)

          dan [anonim] i-a raspuns lui PSD-nl

          unde am zis ca PSD-ul si PNL-ul nu au furat?...care justitie? aia controlata de basescu?
          • 0 (4 voturi)    
            Atunci, unde sunt acuzatiile la adresa PSD-nl azi? (Marţi, 10 august 2010, 14:16)

            PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui dan

            Asta era un catch, dar nu te-ai prins :)

            ♦ ♦ ♦ Unde sunt deci acuzatiile facute ACUM non-stop la televizor la adresa opozitiei "ca fura" ...?
            De ce nu avem SI ACUM o situatie egala cu cea din 2007-2008 cand singurii care furau "la televior" era tot Opozitia, adica PDL-ul ?

            Uite deci ca UN SINGUR partid fura "la televizor" in Romania - in toti ultimii 6 ani, si daca e in opozitie si nu la putere...
            Asta in timp ce hotii adevarati - PSD - zic ca "toti-fura" - asa cum zic toti hotii de 200 de ani incoace, prin asta recunosti un hot :)
            Iar PSD zice "toti-fura" in timp ce PSD fura cu dosare pe masa, in Justitie - nu ca PDL "doar la televizor".

            CARE JUSTITIE? ... asta nu era un motiv nici pe vremea PSD in 2004, cand Mona Musca a facut plangere penala lui Nastase in Justitie - "nu la televizor" ...
            In plus fata de regimul PSD, azi vorbim de o Justitie despre care Comisia Europeana zice ca e independenta POLITIC de 6 ani incontinuu, in 4 regimuri POLITICE *diferite*
    • +1 (3 voturi)    
      FELICITARI (Marţi, 10 august 2010, 22:24)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui PSD-nl

      Frumoasa si foarte corecta expunere.
  • -6 (10 voturi)    
    Regizorii puterii ... (Marţi, 10 august 2010, 12:46)

    anonim [anonim]

    Iar regizorii Puterii, sunt Basescu, Udrea si Boc ...
    Iar eu ar trebui sa fiu mândru, domnule Voinescu, de acestia 3 ?
    • +5 (7 voturi)    
      DA (Marţi, 10 august 2010, 12:56)

      eugeni [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Raspuns: DA
      Pentru ca, altminteri ai fi avut ca regizori pe:
      Geoana, Hrebenciuc, Voicu, Qiuariu, Adomnitei, Crin floarea Antonescu, Remes, etc, cu papusarii de inalta tinuta morala: Voiculescu, Nus, Patriciu.
    • -1 (5 voturi)    
      iar altii sunt de vina? (Marţi, 10 august 2010, 12:58)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Adica, totul e bine dar mogulii prezinta lucrurile prost. DE fapt, mie nu mi-a scazut salraiul cu 25% din cauza minciunilor si incompetentei PD, ci doar asa spun mogulii.

      Hai sictir mai Cotoi!
      • +1 (1 vot)    
        Ce firme sunt in top? (Miercuri, 11 august 2010, 6:33)

        eugeni [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Fiule,
        cum se explica ca intre companiile mari nu se afla niciuna condusa da bogatii neamului?
        Penca' au furat (legal si ilegal) Petromidia, scadere de pret, scutire de datorii, FNI, Dunarea (3 valori de inalta tinuta morala). baniio si-au pus la tscherea, si dau sfaturi. Ce vrei sa spuna: o ducem prost pentru ca s-au furat din Ro in ultimii 20 de ani 100mld?.
        Logica bat-o vina
        Spre lamurire vezi: http://theophylepoliteia.wordpress.com/2010/08/10/capitalism-2-o-%e2%80%93-%e2%80%9cmeteoritul-si-moartea-dinozaurilor%e2%80%9d-2/
    • +6 (8 voturi)    
      Regizorii puterii (Marţi, 10 august 2010, 13:01)

      PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Nu sunt nici ei stralucitori, dar macar au facut ceva ce niciun regizor de spectacol Tv (cum sunt PSD-nl) n-au facut vreodata in 20 de ani: au luat masuri care ar putea sa-si scoata din parlament la viitoarele alegeri, doar ca sa scoata tara din criza

      Ori - in cazul asta, schiomoseala si circul PSD-nl la televizor devin inutile, pt. ca nu poti sa te bati cu unul care a pierdut luptand pentru o cauza mult mai mare: pentru iesirea tarii din criza - nu luptand cu niste muste ca PSD-nl
      • -4 (4 voturi)    
        ??!!! (Marţi, 10 august 2010, 13:32)

        dan [anonim] i-a raspuns lui PSD-nl

        "doar ca sa scoata tara din criza"...cred ca ai probleme de intelegere a realitatii...iti doresc sa traiesti in continuare bine!...au luat masuri ca sa aiba de unde fura bani, bai baiatule! trezeste-te la realitatea!
        • +2 (2 voturi)    
          Wow, nu mai spune ! "au luat masuri...?!" :)))) (Marţi, 10 august 2010, 14:43)

          PSD-nl [anonim] i-a raspuns lui dan

          Aha, pai parca pana acum "n-au luat" ... :))))
  • -1 (3 voturi)    
    Consulul Sever salvează Republica ! (Marţi, 10 august 2010, 12:49)

    0rt0d0x.wordpress.com [anonim]

    Ăştia mai au puţin şi vă dau jos de la putere, şi voi tot mai vorbiţi de ... post-traume post-electorale, la ei ?!

    Asta e ceea ce se cheamă o declaraţie politicianistă : să nu se cunoască că suntem în corzi, să vorbim de parcă noi am fi pe cai mari, iar adversarii - sub copite...
  • -5 (7 voturi)    
    printre randuri, intelegem..... (Marţi, 10 august 2010, 12:52)

    lili [anonim]

    ca guvernul Dlui Boc este catastrofal, a dus Romania intr-un dezastru in care este nevoie si de eforturile opozitiei la un loc cu ale guvernantilor, ca astia nu mai sunt in stare sa scoata Romania din fundatura in care au bagat-o. Asta vrea Dl Voinescu. Cat despre necesitatea SCHIMBARII si noi Dle Voinescu abia asteptam, sa plece Dl Boc si ai lui, SCHIMBATI-L cat mai repede, Dl Boc sa fie primul pe lista. Dupa aia, mai vedem. Pana nu faceti asta, asteptati degeaba ca opozitia sa vi se alature, ce-or fi prosti sa vina alaturi de catastrofalul guvern portocaliu si sa scoata castanele din foc. NO WAY....
  • -2 (6 voturi)    
    LOL (Marţi, 10 august 2010, 13:04)

    Codruta N [utilizator]

    "Regizorii opozitiei", cei mai buni si mai buni si mai tari dintre cei buni sunt... Bascu, Udrea, Boc... si ceilalti din PD - Voinescu are impresia ca romanii traiesc in alta tzara? si ca nu vad ce se intampla in jurul lor? Ca doar PD n-o fi numai la Palatul Victoria - ci poti sa dai zilnic de oamenii lor, de la cel mai mic sat si pana la cel mai amarat butic care da faliment >:)
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Marţi, 10 august 2010, 15:21)

    br [anonim]

    bravo voinescule, bravoooo. daca legea era respectata in romania acestia erau demult si pentru mult timp in puscarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Inca un pas, dle Voinescu... (Marţi, 10 august 2010, 16:29)

    judex [anonim]

    ...cine este regizorul tripletei kapitaliste Voiculescu-Patriciu-Vantu ?
  • -1 (1 vot)    
    unii are pareri (Marţi, 10 august 2010, 23:01)

    daniel [anonim]

    Vantu spunea despre Basescu ca este un om mic.

    Insa nu dl. Vantu are masura evaluarii unui om de talia lui Basescu.
    Basescu va ramane in istoria Romaniei foarte aproape de ceea ce a fost Kemal Atatürk pentru Turcia.

    dl Vantu va fi amintit in istorie doar in injuraturile urmasilor celor ce au 'investit' in FNI si a altor fraieri de pe urma carora astfel de 'ingineri financiari' au facut averi. Un hot prea marunt pentru o istorie atat de zbuciumata.