AUDIO Gyorgy Frunda despre legea ANI: Nu sunt adversarul ANI insa varianta deputaţilor aduce mari deservicii Romaniei

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 11 august 2010, 10:41 Revista Presei | Radio TV

Gyorgy Frunda
Foto: AGERPRES
Nu sunt adversarul legii ANI, a declarat la RFI presedintele Comisiei pentru Drepturile Omului din Senat, parlamentarul UDMR, Gyorgy Frunda. Senatorul a declarat ca varianta adoptata marti de Comisia Juridica din Camera Deputatilor ar aduce mari deservicii Romaniei. Senatorul UDMR critica in special reinfiintarea comisiilor speciale de cercetare a averilor de pe langa Curtile de Apel.



  • Daca am accepta aceasta forma, am face cel mai mare deserviciu tuturor, pentru ca daca legea ar ramane cu aceste comisii (de cercetare a averilor, de pe langa Curtile de Apel - n.r.), oricine va ajunge in fata comisiilor va ridica exceptia de neconstitutionalitate. Se va ajunge din nou, dupa un timp, la Curtea Constitutionala, care in mod evident si fara argumente contra va stabili ca aceste comisii sunt neconstitutionale. Mai mult decat atat, s-ar putea ca un anumit numar de deputati si senatori sa atace legea, pentru ca ei au in continuare acest drept, sa atace forma finala a legii, care va prevedea existenta acestor comisii de cercetare a averilor la Curtea Constitutionala, iar rezultatul va fi acelasi: ar insemna sa ramanem fara legea de functionare a ANI, pentru un lung timp.
  • Resping categoric sustinerile unora ca as fi adversarul ANI. Eu sunt presedintele Comisiei pentru Drepturile Omului si atata timp cat voi fi acolo, voi incerca sa respect drepturile omului si sa fiu impotriva infiintarii unor institutii, unor autoritati ale statului, care sa poata fi folosite ca instrumente de presiune politica nu numai impotriva oamenilor politici, ci a tuturor cetatenilor acestei tari. Or, sub incidenta legii ANI, cad peste un million patru sute de mii de cetateni ai tarii noastre. Nu e vorba despre deputati si senatori, dar a permite ca anumite comisii de pe langa Curtile de Apel sa invite, sa-i cheme, sa-i oblige sa se prezinte functionarii acestei tari si familiile lor sa dovedeasca cu bonuri sau cu acte de unde si-au cumparat un frigider sau un televizor, iar in cazul in care nu pot face acest lucru, sa poti sa-i confisti averea, acest lucru nu-l voi accepta niciodata.
  • Sa nu-mi spuna nimeni ca nu se poate intampla in Romania anului 2010 ceea ce s-a intamplat in anii '60-'70, cand averile oamenilor au fost confiscate, pentru ca nu cred! Asemenea comisii inventate vor incerca sa-si dovedeasca necesitatea si se va ajunge la nerespectarea drepturilor omului".

Deputatii din Comisia Juridica, reuniti marti in sedinta, au adoptat, cu unanimitate de voturi, forma proiectului legii ANI care va intra in dezbaterea plenului, in sesiunea extraordinara din 16 august, in actul normativ fiind reintroduse prevederile eliminate anterior de catre Senat. Comisia juridica a Camerei a stabilit reintroducerea in Legea ANI a termenului de trei ani in care Agentia poate face verificari, precum si reintroducerea prevederii referitoare la o singura declaratie de avere, asa cum a solicitat, in punctul sau de vedere, sustinut in fata Comisiei, premierul Emil Boc.

De asemenea, deputatii din comisie au decis sa instituie obligativitatea de a-si depune si publica declaratiile de avere pentru liderii de sindicat si membrii CES, asemenea parlamentarilor, primarilor si celorlalte categorii supuse acestei prevederi.

Senatorii vor avea o sedinta extraordinara dedicata dezbaterii Legii ANI pe 24 august, iar membrii Comisiilor din Senat vor fi chemati din vacanta intre 16 si 23 august.

Legea ANI s-a intors pentru a doua oara in Parlament dupa ce Curtea Constitutionala a admis, luna trecuta, o sesizare de neconstitutionalitate adresata de seful statului presedintelui CCR.

Dupa ce, in iunie Legea ANI a fost adoptata in forma agreata de comisiile Senatului, presedintele Traian Basescu a declarat ca senatorul Gyorgy Frunda a avut in cazul modificarilor la Legea ANI din comisia pe care o conduce o pozitie impotriva intereselor Romaniei. "Domnul Gyorgy Frunda a avut o pozitie impotriva intereselor Romaniei, nu pentru ca e ungur, ci pentru ca, probabil, are de ascuns ceva, el si clientela lui", a sustinut atunci seful statului. Frunda a respins acuzatiile presedintelui afirmand ca "pozitia mea in cazul legii ANI a fost in interesul Romaniei".


Citeste mai multe despre   






















1883 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Intr-un fel are dreptate. (Miercuri, 11 august 2010, 10:53)

    AlinN [anonim]

    Pana la urma CC va decide ca legea este neconstitutionala. Cine va reusi sa injunghie in inima sistemul juridic corupt ineficient birocratic taraganator din Romania va ramane in cartile de istorie. Pana la urma nu Frunda, nu Gorbunov, nu judecatoarea Turcu, nu Vantu, nu "spulberatorii" de copii pe strazi eliberati dupa 30 de zile sunt vinovati ci sistemul juridic. Toti acesti monstri anormali ai societatii romane nu sunt decat niste capete si trupul lor este Justitia.
    • +4 (8 voturi)    
      asa este tot ceea ce inseamna STATUL roman.... (Miercuri, 11 august 2010, 11:09)

      lili [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      STATUL roman este o harababura totala si nu vad cum si cine va mai putea face vreodata ORDINE in DEZORDINEA numita STATUL roman.... Birocratie, coruptie, ineficienta, clientela politica, lipsa de previziune, lipsa de prioritati si de strategii pe termen mediu si lung, lipsa de lideri, lipsa de partide politice care sa aiba ca element central ALEGATORUL roman, lipsa.............lipsa........ Asta-i Romania anului de gratie 2010.....
    • 0 (0 voturi)    
      are (Miercuri, 11 august 2010, 16:09)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      nu el e asa impotriva ani...
      ...daca ani n'ar fi impotriva lui.
      altfel, cum ?!

      intzelege dv., mai draghe ?
  • +9 (9 voturi)    
    sigur (Miercuri, 11 august 2010, 10:57)

    eu [anonim]

    fix de familiile care si-au cumparat un frigider si au aruncat bonul si actele te doare pe tine, crek ti se rupe sufletul cand te gandesti ca poate sa le fie confiscat frigiderul ca nu pot "dovedi" provenienta lui..., tu si ceilalti aveti impresia si incercati sa va convingeti si pe voi ca poporul asta e retard in toata regula...
  • +9 (9 voturi)    
    Si care-i problema. (Miercuri, 11 august 2010, 11:02)

    frankestain [utilizator]

    Daca nu ai documente care sa ateste ca averea dobandita nu vad de ce sa nu i se confiste averea si ar mai trebui si sa raspunda penal sau amendat in fuctie de gravitate cand se vorbeste despre asta se apleaza imediat la perioada comunista.Eu personal am bonuri fiscale (COPII XEROX) de n ani.Cei care traiesc afara cunosc asta pentru ca in fiecare an trebuie sa te prezinti la fisc cu declaratia de venit+bonurile fiscale si in functie de asta platesti sau primesti eu am primit si pana la 1200 euro dar niciodata mai mult de cat ai contribuit in timpul anului respectiv.Politicieni nostri de ce le este frica?
    • +6 (6 voturi)    
      le este frica (Miercuri, 11 august 2010, 11:37)

      dan2 [anonim] i-a raspuns lui frankestain

      Le este frica de fisc si de transparenta provenientei averilor. Ce bine era in comunism: munceai dupa posibilitati, primeai dupa nevoi (stiintific determinate). Atunci se cercetau averile oricui si una din primele cuceriri revolutionare a fost desfiintarea acelei legi de control a averilor. Cu constitutia e simplu: se poate modifica daca apare un partid hotarat sa o modifice. Daca nu apare, asta este
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Joi, 12 august 2010, 10:28)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui frankestain

      doar ca pentru asta nu trebuie sa existe ANI. oricum, ANI nu face confiscari. avem deja ANAF, care, insa, nu functioneaza si nici nu se vrea sa functioneze. Dar pentru unii e bine ca ne lasam usor prostiti de "necesitatea" ANI
  • +6 (6 voturi)    
    Romania sunt eu (Miercuri, 11 august 2010, 11:17)

    Mihai [anonim]

    "Varianta deputaţilor aduce mari deservicii Romaniei"...iar Romania sunt eu, cred ca asta a vrut sa zica Frunda. Si sigur mai sunt si altii ca el.
  • +7 (7 voturi)    
    smecher de Romania Frunda (Miercuri, 11 august 2010, 11:39)

    Vera [anonim]

    Nu ti-e rusine hot ordinar, care esti impotriva intereselor Romaniei, sa mai deschizi gura ? N-ai facut destul rau Romaniei ? Eu te-as aresta pentru atentat la Siguranta Nationala. Taca-ti gura smecher patentat ! Crezi ca romanii sunt prosti si te-ai gasit tu sa ne smecheresti ? Sa ti se confiste averea daca nu o poti justifica ! Si la pirnaie ! Ori pentru tine nu este aceeasi lege ?
  • 0 (0 voturi)    
    Deputati # Senatori ?! (Miercuri, 11 august 2010, 15:28)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Adica dl.Frunda e senator si are dreptate intotdeauna, iar deputatii sunt cam fraieri ?! Nu cumva exista si deputati UDMR ? Ei nu au gresit ?
  • 0 (0 voturi)    
    ca sa vezi (Miercuri, 11 august 2010, 16:05)

    VM [anonim]

    Pe Dl. Frunda tremura lenjeria intima ca va fi tras la raspundere de unde are averea ce o are si nu numai el ca mai sunt cativa UDMR-isti ca si el cu aceasi problema. Ce le-as mai confisca eu averile la toti sa-i vad ca cersesc o bucata de paine ca o merita. Din pacate toti de la putere sunt murdari si nu are cine sa faca dreptate in tara asta.
  • +1 (1 vot)    
    lupta pt drepturi personale (Miercuri, 11 august 2010, 17:35)

    Mihai [anonim]

    ce bine ne-ar prinde o dictatura care sa ne invete cum sa ne comportam intr-o societate democratica.
    ar trebui ca in maxim un an de zile celor care li se verifica averile si nu pot sa le demonstreze sa le fie confiscate si bagati putin la mititica unde sa mediteze pt drepturi. poate asa o sa le vina mintea la cap.
    unde este legea lui ceasca sa le confiste averile...au anulat-o...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta apara drepturile infractorilor (Joi, 12 august 2010, 10:14)

    DanBruma [anonim]

    Frunda, iti cam dai foc la scaunul de senator.
  • +1 (1 vot)    
    gresit! (Joi, 12 august 2010, 13:32)

    ave99 [anonim]

    e o greseala undeva acolo, sigur a zis:"...varianta deputaţilor aduce mari deservicii Romaniei" si nu "...varianta deputaţilor imi aduce mari deservicii mie si zecilor de parlamentari hoti din Romania"?
    Va rog sa corectati cit mai repede articolul!