Victor Ponta: Toata lumea de la PSD va vota motiunea de cenzura si ii vom convinge si pe altii. Daca presedintele va refuza sa recunoasca o noua majoritate parlamentara, exista varianta suspendarii

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 23:27 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Partidului Social Democrat, Victor Ponta, a declarat intr-o emisiune difuzata de postul Antena 3 ca parlamentarii formatiunii sale vor vota fara exceptie motinea de cenzura, adaugand ca PSD ii poate primi in randurile sale pe "cei care au tradat, chiar si parlamentari PDL". Liderul social-democrat a afirmat ca sprijinul populatiei este esential pentru inlaturarea actualului guvern si a lui Traian Basescu, precizand ca opozitia va recurge la initiativa suspendarii presedintelui "daca va fi nevoie".

Declaratiile presedintelui PSD, Victor Ponta:

-"Am obtinut de la colegii mei mandatul de a discuta cu liberalii despre motiunea de cenzura".

-"II luam inapoi pe cei care ne-au tradat, chiar si parlamentari de la PDL. De la PSD toata lumea va vota motiunea de cenzura si ii vom convinge si pe altii."

-"PDL cumpara voturi in parlament cu DNA-ul si cu celelalte arme pe care le au la dispozitie."

-"Sunt ferm convins ca ca orice alegeri organizate de catre PDL vor fi fraudate"

-"Nu negociem nimic cu domnul Basescu. Daca presedintele refuza sa recunoasca o noua majoritate parlamentara, exista masura suspendarii."

-"Singura cale este obtinerea sprijinului oamenilor pentru a scapa de Basescu si Boc."

-"Perspectiva sa stau acasa si sa nu fac nimic mi se pare o lasitate si nu voi actiona asa."

-"Un salariu minim mai mare inseamna taxe in plus incasate de statul roman."


Citeste mai multe despre   























1124 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    eu zic sa va dati voi demisia frumos (Luni, 30 august 2010, 23:32)

    zaboo [utilizator]

    sa facem alegeri - si sa vedem ce partid (nu alianta a lui felix cu alti hoti) obtine o majoritate curata - asta ca sa va iasa din cap proiectele bolnave cu bagatul unui PM pe gatul presedintelui! si intre timp mars cu suspendarea la garla, ca exista si treaba adevarata de facut in tara asta! javrelor!
    • +6 (8 voturi)    
      Suspendarea anticonstitutionala... (Marţi, 31 august 2010, 1:18)

      judex [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      ...a Presedintelui ales prin scrutin popular face pasibil pe organizatorii planuitei tentativi de suspendare de acuzatia de lovitura de stat. Ponta pare sa nu cunoasca termeni de baza ai Constituitiei (printre care atributia Presedintelui de a nominaliza PM), ceea ce este ingrijorator pentru jurist, oricat de novice ar fi acesta.
      • +3 (3 voturi)    
        Ponta latra cumii dicteaza Nastase. (Marţi, 31 august 2010, 14:04)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui judex

        Nastase la ridicat pe Ponta,dintr-un plimbator de mapa la Ministerul Public,in om politic de succes.Nastase i-a fost mentor si ia acordat doctoratul,iar Ponta ia multumit punandu-i la dispozitie date secrete din dosarul de cercetare penala a lui Nastase.Si cine este acum interesat sa cada guvernul pentru-ca urmeaza niste procese si exceptia de neconstitutionalitate nu mai tine?Nastase.Si Ponta executa.
    • +3 (3 voturi)    
      Ma intreb... (Marţi, 31 august 2010, 5:57)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Cat securistoligarhism exista de fapt shi de drept,in tzarishoara noastra Romania,atat?!
  • +12 (14 voturi)    
    pentru economistul Ponta (Luni, 30 august 2010, 23:42)

    un om [anonim]

    Un salariu minim marit la stat inseamna impozite mai mari platite de cei din privat - ii recomand oricum domnului Ponta sa citeasca introductoriu pentru cunostintele sale de economie volumele scrise de cei de la CFA Institute.

    Domnul Ponta e de inteles, el e de stinga si vrea la ciolan cu orice pret ca foamea e mare dupa atitia ani si acum ca momentele cele mai grave au trecut e vremea sa vina el intarit la putere profitand de marea majoritate fara cultura economica si care au doar cultura foamei data bineinteles de lipsurile aduse de inexistenta bunastarii pe baza de credit.

    Despre domnul gura mare de la PNL nu are sensul sa mai comentam. Cu un Fenechiu sau Vosganian (respins la Finante de Comisia Europeana), ei vin si ne propun programe politice inexistente.

    PDL ar trebui sa se reformeze cit mai repede altfel mor degeaba pe cimpul de lupta. Altii mai breji sigur nu vin.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu stie o boaba economie, se bazeaza pe Televizor (Luni, 30 august 2010, 23:51)

      Pacaliciu si Nebunu, Ponta si Antonescu [anonim] i-a raspuns lui un om

      ... sa-i faca program de guvernare din circ si isterie: programul psd dintotdeauna
      iar cand ajunge la putere, inchide robinetul la televiziuni si ne baga pumnu-n gura la toti ca-n 2004
      - dac-a mers odata, merge mereu
  • -2 (10 voturi)    
    afara! (Luni, 30 august 2010, 23:50)

    taranistu [utilizator]

    Pe dl Ponta nu-l iubesc nici 10% din cat l-am iubit pe nastase sau pe Iliescu, pe care nu i-am iubit deloc. Dar de Basescu sau macar de PD trebuie sa ne scapam. Cu cat mai repede cu atat mai bine.
    PS: Nu am votat in turul doi, asa ca nu ma taxati pe degeaba. Am considerat ca nu conteaza cine iese intre Geoana sau Basescu. Si azi cred la fel.
  • +10 (10 voturi)    
    Cine ca spune ca nu avem genii? (Marţi, 31 august 2010, 0:03)

    Daniel [anonim]

    Nuuu, nu ma refer la ponta. Asta nu stiu cat de prost este dar gunoios si mincinos e cam cat taticii lui de suflet, nastase si criminalul iliescu.

    Geniu este Nenea Iancu Caragiale!!! Cum i-a vazut el acu' 150 de ani pe bravii nostri politicieni!!! Gigantic! Caci ce altceva zice copilul tembel si mincinos al politicii? "Urasc tradarea dar iubesc pe tradatori!"

    Domane, apara Poporul Roman de cei ce se erijeaza in conducatorii si "salvatorii" lui!!!
  • +3 (5 voturi)    
    ignoranta (Marţi, 31 august 2010, 0:07)

    maria [anonim]

    sunt stupefiata,atita ignoranta,ca in seara asta nu am intilnit,o data la b1tv unde Radu Moraru si un tinerel ziarist perorau ca ei nu au nevoie de pensii,nu au inteles ca ei platesc acum pensii pentru parinti si bunici,pentru ca asa este sistemul implementat de Bismarck,camcelarul german de la inceputul sec,nu pentru ca a cheltuit cineva banii;Isarescu a spus f plastic:eu platesc pentru tatal meu,fiul meu pentru mine.Iar dl Ponta ca salariu minim mai mare inseamna impozite mai mari,adica impozitam iar firmele private,pentru ca pentru bugetari ne impozitam intre noi,cum bine remarca ambasadorul SUA cu alta ocazie.
  • +10 (12 voturi)    
    Ponta incalca constitutia sau nu o cunoaste? (Marţi, 31 august 2010, 0:10)

    Ionel [anonim]

    Saracul e dus cu pluta.
    Problema s-a mai pus presedintele alege premier de la partidul cu cei mai multi parlamentari si nu adunarea adhoc majoritara.
    Pt a fi suspendat presedintele trebuie ca acesta sa incalce constitutia , ceea ce nu e cazul iar CC acum nu v-a mai fi ambigua.
    Si chiar si daca il suspenda referendumul nu v-a avea succes ca nu v-a intruni majoritatea. O sa aplicam ce ne-a invatat PSDul sa facem la referendum, nu ne presentam si vor fi mai putin de jumatate din alegatori.
    Asa ca obisnuiti-va comunisti: Basescu v-a va toca pana la sfarsitul mandatului pana v-a reforma statul, si nu ve-ti mai avea pensii si salarii nesimtite, ve-ti da socoteala daca in functii ve-ti fura(ANI e cu ochii pe voi)
    Se pregateste justitia sa fie reformata.
  • +7 (9 voturi)    
    Deja e prea mult! (Marţi, 31 august 2010, 0:19)

    EU [anonim]

    IAR incepem cu suspendarile ?! Nu ne lasati bai fratilor sa ne linistim si noi o vreme? Vreti neaparat la putere,nu?

    ... ei bine, nu se poate!
    • -2 (2 voturi)    
      Si eu care ... (Marţi, 31 august 2010, 11:18)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui EU

      ... credeam ca te-a linistit deja Basescu cu forfetar, impozitarea bonurilor de masa, impozitarea suplimentara DDA, PFA, cresterea TVA-ului, scadere PIB 10% etc....(nu zic si -25% la salariu ca probabil nu esti bugetar).
  • +7 (9 voturi)    
    SUSPENDARE (Marţi, 31 august 2010, 0:20)

    ionut [anonim]

    Inca n-ati dat socoteala nici pentru prima suspendare si vorbiti de a 2-a?
  • +6 (8 voturi)    
    Mdeah... (Marţi, 31 august 2010, 1:38)

    Razvan [anonim]

    De mult n-am mai ras atat de copios.
    Cred ca sufera de mania persecutiei, bine ca nu da vina pe americani ca e el impotent in ale manipularii.
    Oricum, pe bune, buna portia de ras !
    P.S: Eu tot cu Base' votez, chiar daca in ultima perioada a devenit mai antipatic !!!
    • -3 (5 voturi)    
      raspuns (Marţi, 31 august 2010, 9:20)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Ai zis ca o sa-l votezi tot pe Basescu?Haideti sa-l votam,oameni buni!Trebuie sa-i fim recunoscatori pentru faptul ca ne-a facut puturosi,ca asteptam totul de la stat,ca a spus ca suntem o tara de mana a doua,ca a decis reducerea salariilor cu 25% si a pensiilor cu 15%(noroc cu cel de la Curtea Constitutionala,care a votat impotriva acestui genocid) si cate si mai cate?Haideti sa-i mai dam o sansa,ca sa ne mai rada o data in nas si ca sa ne aduca de tot la sapa de lemn!Succes!
      • +5 (5 voturi)    
        intrebare (Marţi, 31 august 2010, 9:45)

        Noname [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Salutare Cristinel tata,

        Te rog sa ne spui si noua cum ne-a facut Basescu puturosi in timpul manadatului? Cred ca am trait intr-o alta tara in anii 1990 - 2000, ca eu nu am vazut cand romanul muncea de rupea si nu astepta ajutor social.

        Cred ca esti pueril in afirmatii si nu intelegi nimic din ce ti se intampla. Doar faci valurii.
      • +4 (4 voturi)    
        Ha ! (Marţi, 31 august 2010, 12:31)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Suntem puturosi, iar faptul ca nu recunosti, e altceva !
        Daca nu le reducea el, impreuna cu FMI-u', o facea Ponta cu Rusia si China si sa fi vazut atunci democratie.
        Acum mie-mi plac valurile, sincer, dar prostia o urasc !
        Si prefer sa-mi traga nentu' Base' o palma si s-o arat pe la teveu', decat sa-mi bage nentu' Nastase pumnu'n gura si sa dormiti pe voi ca si acum fara sa stiti.
        Avea dreptate saracu' Einstein...
      • +3 (3 voturi)    
        A, era sa uit ! (Marţi, 31 august 2010, 12:33)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Cine are pensii pentru handicapati, dar sunt 100% apti de munca ?
        Eu nu, te asigur. Te pup, ma duc la munca, sa ma vada Base' si sa-i dau peste nas.
        Hai ca iar am ras cu lacrimi...
  • +3 (7 voturi)    
    Iata o solutie viabila (Marţi, 31 august 2010, 2:43)

    eugeni [anonim]

    Marim salariu minim pana cand va fi mai mare decat cel maxim. Taxele vor fi si mai mari. Am iesit din criza. Toata lumea o duce ca'n rai. Toti ne vor invidia ca am gasit aceasta solutie minune. Bravos Ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    Majoritatea parlamenatra nu este de ocazie (Marţi, 31 august 2010, 9:56)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    se obtine prin alegeri parlamentare, d-le Ponta, nu prin numarul de voturi la motiunea de cenzura.

    Cat despre Presedinte, ati mai incercat sa-l suspendati! Si?....
  • +5 (5 voturi)    
    Rezon !! (Marţi, 31 august 2010, 11:02)

    proletar de dreapta [anonim]

    Ooooooooo domnu` Ponta,sau mai bine CHE GARGARA,aveti rezon ! Aplicati politica pe care o aplicati si in psd.Adica daca Geoana a bagat in datorii partidul sa plateasca EL ! Daca Basescu si Boc au luat cu imprumut,sa plateasca ei !!! Programul psd sau pnl,de iesire din cacautza este...este...; adica nu este deloc,da` ce conteaza !
  • +3 (5 voturi)    
    Bai da sunteti... (Marţi, 31 august 2010, 11:16)

    Gigi [anonim]

    ...ceva de speriat. V-ati uitat la televizunea mogulului Grivco atatea ore aseara? Si la Razvan Dumitrescu si la Gadea? Sunteti belea...:))
  • -1 (1 vot)    
    cioCu mic! (Marţi, 31 august 2010, 12:51)

    bo [anonim]

    acum noi suntem la putere!
  • +1 (1 vot)    
    In legatura cu majoritatea ! (Marţi, 31 august 2010, 21:35)

    chiaburu [anonim]

    ma mira ca Ponta nu stie cum este cu majoritatea !Majoritatea parlamentara se castyiga prin vot la alegerile parlamentare care au loc odata la 4 ani. La ultimile alegeri parlamentare PDL a castigat si Primul ministrtu va fi de la ei!