Solutiile lui Dan Voiculescu pentru Romania: Suspendarea lui Basescu, alegeri prezidentiale in februarie si un nou guvern in martie anul viitor

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2010, 0:06 Revista Presei | Radio TV

Dan Voiculescu
Foto: AGERPRES
Invitat la o emsiune la postul Antena 3, senatorul Dan Voiculescu, presedintele fondator al Partidului Conservator, a prezentat o parte din solutiile sale pentru o noua guvernare. "Suspendarea lui Traian Basesecu si Referendum. Presedintele Senatului, conform Constitutiei, va trebui in termen de 3 luni impreuna cu un guvern interimar sa asigure alegeri prezidentiale cel tarziu in luna februarie, dupa care noul presedinte va nominaliza un prim ministru si, cred eu, ca in luna martie vom avea un  guvern responasabil", a declarat Voiculescu.

Intrebat daca crede in solutii intermediare, Voiculescu a declarat ca "pot exista solutii intermediare, dar va fi tot o carpeala". "Atata timp cat nu terminam cu raul cel mare si mai mult decat atat, ii dam toate parghiile sa preia controlul politic, sa profite de oportunismul unor oameni, probabil ca ne vom trezi in miezul iernii cu un guvern care nu va fi capabil sa scoata Romania din necaz. Eu cred in teoria raul trebuie taiat de la capat", a declarat presedintele PC.

Iata cele mai importante declaratii ale lui Dan Voiculescu:

  • "Daca se va merge pe ideea unei motiuni de cenzura si motiunea va trece, toate cartile vor fi in mana lui Traian Basescu si daca nu va trece, tot in mana lui vor fi. Acest individ ne-a obisnuit si convins ca nu trebuie sa mai hotarasca cum merg lucrurile in Romania. Revin, o motiune de cenzura va determina ca actorul principal sa fie Traian Basescu, care va continua jocul la tv... E o mare greseala politica sa lasam cartile in mana lui Traian Basescu, schimband guvernul Boc."
  • "Politic vorbind, Traian Basescu nu mai are nicio credibilitate. Indiferent ce spune, chiar daca prin absurd ar avea un gram de adevar... O tara cu un presedinte fara credibilitate e ca o oaste fara comandant".
  • "Romania a imprumutat numai in acest an 11 miliarde euro. Vreau sa va mai spun ca in septembrie, ministrul de finante vrea sa imprumute un miliard de la bancile straine din Romania, le-as spune romanesti daca nu mi-ar fi jena. Acest miliard or va fi accesat la o dobanda mai mare de 7% or batalia de dobanda va determina ministerul sa imprumute o suma mai mica."
  • "Problema e ca nimeni nu mai are incredere in noi. Dovada e faptul ca nimeni nu ne da imprumut pe 20, 10 ani. Bancile ne dau pe maxim un an. Ei nu vad viitorul, nevazand viitorul, nu indraznesc sa ne dea bani pe termen lung. Gandirea politica, politica financiara a Romaniei e total gresita. Am ajuns intr-un moment in care nu prea mai avem de ales si atunci solutia ar fi intr-o intelepciune a conducatorilor nostri, sa gasim forme de finantare pe termen lung".
  • "Reducerea consumului in Romania este semnalat deja si el va determina, dupa parerea mea, un al doilea val al recesiunii anul viitor. Vom continua recesiunea. Noi nu vorbim de relansare economica, noi vorbim de reducerea cheltuielilor in mod arbitrar, fara criterii, nu facem o analiza de impact, nu facem o analiza de oportunitate, totul e la plesneala".
  • "Demagogia si minciuna e unul dintre motivele pentru care nu iesim din criza. Ma uit la ce se intampla si va spun ca raul care l-a putut face Traian Basescu in anii de cand e presedinte va fi foarte greu de recuperat".
  • "Avand in vedere caracterul infect al lui Traian Basescu ...s-a intamplat un lucru foarte simplu. Trustul de presa pe care l-am fondat nu a vrut sa fie obedient si nu a fost niciodata in serviciul vreunei puteri. Iliescu imi spunea <<ai tai nu au grija de noi>>, Constantinescu m-a intrebat daca dorim sa fim prieteni, iar Basescu m-a tot invitat sa transformam trustul de presa intr-o gazeta de perete a domniei sale. Refuzul meu a determinat din partea lui Iliescu si Constantinescu un comportament rezervat si civilizat si din partea domnului Traian Basescu un comportament care-l vedeti cu totii - sunt principalul mogul rau care vreau sa fac rau romanilor si Romaniei si toate aceste discursuri de la Congres au o principală cauza - nu am fost de acord ca acest trust de presa (...) sa fie la remorca unui partid, nici macar la remorca unui partid pe care eu l-am fondat si l-am condus".
  • "Sadismul, lipsa de moralitate si scrupule si suflet a acestor oameni ma ingrozeste. Am ajuns in 2010 sa condamnam oamenii la moarte? Avem un singur erou participant la ambele razboaie care doarme pe strada. Asta e stat? Asta e popor? Daca noi ne batem joc de un om care e unicat in Romania, unde ne mai este demnitatea, onoarea si respectul?".


Citeste mai multe despre   






















1673 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    ...alta solutie (Joi, 2 septembrie 2010, 0:15)

    Nexus [anonim]

    Confiscarea averilor celor ce au inselat si furat gen Voiculescu....capitalismul in Romania nu e moral cu gunoaie de genul astuia.
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Joi, 2 septembrie 2010, 11:22)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui Nexus

      Orice idiot vede cand este o problema dar tb un om destept sa vina cu o solutie!! exact asa si cu Felix, Ponta & Co, ei latra ca sunt probleme dar nici unu nu zice bah am io o solutie, uite am facut un plan inpreuna cu niste experti si uite asa scoatem tara din moloz. Nu tata ei vor tot la ciolan, tot la furaciune, tot la hotii si combinatii pe banii nostrii si pe munca noastra, ca ei nu produc nimic in afara de panica si stres!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Asta da!! Intradevar o solutie!!! (Joi, 2 septembrie 2010, 12:21)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Nexus

      Si sper sa apuc momentul cand o vad si realizata!!

      Cat despre felixienele moshului... ce mai pot spune?? Este cumplit, ca indivizi cu o imoralitate de asemenea calibru, si o ipocrizie pe masura ..controleaza Romania
  • +17 (23 voturi)    
    asta e norocul (Joi, 2 septembrie 2010, 0:32)

    cipri_ [utilizator]

    asta e norocul, ca totusi base si de unul singur mai reuseste sa-i tina in frau, ca altfel azi eram fara ANI si poate si fara DNA. Pacat ca a picat CNSAS.
    Noroc ca Base le mai incurca planurile.

    Ce-mi place de PNL, cum urla acum de anticipate, cica asa e normal sa se respecte vointa poporului. Dar cand gurvernau ei cu 20% singuri, de ce nu s-au gandit la anticipate?

    Acum lumea e suparata pe base ca le-a taiat din bani, dar cine e onest, trebuie sa recunoasca ca base are dreptate. Job-ul la stat asa e conceput, ca sa fie o munca mai stabila/sigur, dar in schimb esti mai prost platit decat la privat, pe cand in romanai ca bugetar aveai tot felu de facilitati, si in plus erai si mai bine platit decat la privat.

    Vad asistenti medicali /infirmiere, care cer sa primeasca cate 1.000-2.000 de euro pe luna precum se ia de exemplu in austria. Dar de ce ei in acelas timp nu cer ca si presedintele sa primeasca un salariu cum se ia in austria? care e cam de 30.000 de euro pe luna. Presedintele in austria castiga de cel putin 10 ori mai mult decat o infirmiera.
    Daca tot cer, atunci sa ceara pentru toti salarii ca in occident. Nu inteleg cum pot fi asa de egositi sa ceara numai pentru ei salarii ca-n occident. Normal ca daca ar fi toti platiti ca-n occident romania ar da faliment in foarte scurt timp.

    Mai multa enestitate si fair-play mi-as dori de la toti, ai ales de la cei care tot urla zi de zi pe la tot felu de posturi tv.
    • +16 (18 voturi)    
      nu e corect (Joi, 2 septembrie 2010, 0:54)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      Orice om vrea un salariu mai mare, asta e un lucru normal. Ce nu e normal e sa vrea un salariu mai mare muncind la fel, mai putin, sau, daca se poate, deloc.
      Daca intrebi un bugetar de unde ar vrea el mai multi bani, daca nu sint, o sa-ti raspunda, foarte senin: "dar pentru director de unde sint?? dar pentru ministru??".
      Adevarul e ca ne-am educat sa fim o natie de hoti. Nu ne irita faptul ca directorul si/sau ministrul au salarii nesimtite ci ne doare profund ca nu avem si noi. Batem din gura pe tema coruptiei dar 99% dintre noi ar fura cu ochii inchisi daca ar avea ocazia.
    • +10 (12 voturi)    
      Felix recidiveaza... (Joi, 2 septembrie 2010, 7:36)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      "Domnia sa" in continuare suspendari,epurari politice a adversarilor si prea marirea lui si a "trustului intact"+psd,viseaza:))
  • +15 (21 voturi)    
    asta da democratie! vointa unui securist pt toti (Joi, 2 septembrie 2010, 0:57)

    sila [anonim]

    incredibil, adica tara sa stea aproape un an fara guvern, pentru ca asa vrea un securist (si clica din jurul lui)! adica 20 de milioane de oameni sunt dintr-o data reprezentati si carmuiti nu de persoana pe care o aleg, ci de un securist si clica lui, care s-au pus singuri in fruntea bucatelor.

    bun! hai inapoi la ceausescu atunci, cand nu conta ce scria pe buletinele de vot, iesea tot acelasi lucru la alegeri.
    • -6 (8 voturi)    
      adica tu crezi ca cei 20mil. il mai vor pe B? (Joi, 2 septembrie 2010, 10:27)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui sila

      Si cati din romanii din Romania l-au votat ? Sub 50% (si asta cu furturi la greu de care nu se mai pomeneste)...
      cand vezi ca ai gresit si te razgandesti, nu divortezi?
      Sau tu ne crezi pe tori masochisti?
      • +2 (2 voturi)    
        50%.. 20 milioane.. 1 milion.. alegeri democratice (Joi, 2 septembrie 2010, 17:33)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        au votat cati au vrut si a iesit cine a iesit... daca se prezentau la urne la al 15-lea scrutin doar 100 de romani si 51 votau cu basescu, tot aia e.
        daca romanii ar fi avut o optiune mai buna decat prostanacul si absentul probabil ca base nu mai castiga. acum, daca-l dau jos, ce te face sa crezi ca va veni altul mai bun? prostanacul si absentul au dovedit intre timp ca-si merita numele..
  • +15 (19 voturi)    
    iar a aparut dinozaurul pradator (Joi, 2 septembrie 2010, 0:57)

    mar [anonim]

    pe firmamentul tv-ului scatofag.
    Sa citesti/auzi(cine poate) si sa te crucesti "Demagogia si minciuna e unul dintre motivele pentru care nu iesim din criza". Oare cine este turnator dovedit cu acte?? Am senzatia ca roza face ravagii la acest individ care este disperat ca nu mai are oase de ros.
    Incepi sa crezi ca au inceput sa aplice sloganul "nici o masa/zi fara lilium, ponta sau voiculescu". Au intrat in fibrilatie, dar unul nu vine cu un plan de relansare, cu solutii aplicabile pe termen mediu si lung. Oare ce au facut aceste "virgine" roase de sifilis in ultimii 20 de ani ptr. Romania si romani, ptr. modernizarea acestei tari. Pe zi ce trece ai senzatia ca ne transformam intr-un stat african sau sudamerican daca-i asculti pe Voiculescu, Ponta, Antonescu&Co, nu stiu decat "jos Basescu, jos guvernul, anticipate si tot ritualul".
    • -6 (8 voturi)    
      dosarul lui Basescu unde e ? Nu te aud ! (Joi, 2 septembrie 2010, 10:32)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui mar

      Pana si copii stiau inainte de '89 cum prinzi o slujba in strainatate.De la femeia de serviciu in ambasada pana la al mai mare diplomat, toti erau securisti activi, nu doar informatori.
      Mai ma lasati cu lupta impotriva securitatii si a comunistilor? Toti sunt bine merci, in serviciile actuale, in guvern si agentii, la putere pe scurt.
      Si toti pupa unde trebuie, pe cine trebuie.Si se asigura ca se aduna voturi pentru sefu' Basescu.
  • +13 (17 voturi)    
    despre voiculescu (Joi, 2 septembrie 2010, 1:31)

    anonim [anonim]

    Are dreptate Voiculescu. Raul trebuie taiat din radacina. Asadar, maine, la esafon cu Voiculescu, cu Iliescu, cu Nastase, cu toata clica lor de hoti.
    • -1 (1 vot)    
      Cum ti s-a parut in perioada 96-2000 ? (Joi, 2 septembrie 2010, 16:27)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Atunci a fost Constantinescu presedinte, iar in guvern au fost multi din cei care ne conduc si acum. Sa fie o coincidenta faptul ca si acum economia e in cadere libera, cum era si atunci ? Apropo, ministrii de acum sunt ministrii din perioada 96-200 acuzati de coruptie si de afaceri mafiote (get tigareta).
  • +15 (19 voturi)    
    Ohhooo (Joi, 2 septembrie 2010, 1:36)

    Orreo [anonim]

    L-a invitat gâdeakul pe Varan la Antena3, după ce Felix i-a pasat 350 dă mii dă coco! Şî zâce Varanu: ţara asta nu-i a lui Basescu, asta-i ţara mea! Vreau şi eu cotă-parte din ea!!! Şi gâdeabadeaciutaku: Aşa-i Patroane, să ne trăieşti 1000 de ani, Stăpâne!
  • +11 (15 voturi)    
    prostii comuniste (Joi, 2 septembrie 2010, 2:10)

    Bogdan [anonim]

    Nenea Voiculescu iar delireaza, cei din specia lui ar trebui sa-si puna poftele-n cui si sa nu mai pofteasca atata la ciolanul politic din Romania. Nu tara e impotriva lui Basescu si ai lui ci numai anumite televiziuni, pacat ca exista atata lume credula. Guvernul actual ar trebui lasat sa guverneze pana la terminarea mandatului ca doar a fost ales de majoritatea populatiei.
  • +8 (12 voturi)    
    Aha (Joi, 2 septembrie 2010, 3:56)

    ion [anonim]

    Mda sa zicem ca in martie o sa fie guvern si presedinte nou, desi ma indoiesc si din experienta anilor trecuti o sa fie mai degraba aprilie poate chiar mai. Pana guvernul nou isi da seama pe ce lume este o sa fie iunie.
    Deci pe scurt planul lui Voiculescu & co este ca timp de aproape un an Romania sa nu fie de fapt condusa de nimeni, Presendintele si guvernul interimar are puteri limitate, plus ca este febra alegerilor cand nimeni nu face nimic altceva decat sa promita ce va face si drege ca tot romanul sa fie multi miliardar.
    Deci un an fara conducere a tarii.Frumos probabil in timpul asta se da liber la furat sau cum?
    Grozava afacere. Astia chiar nu sunt normal. Plus ca in prezent Romania se imprumuta de peste tot numai ca sa aiba bani de pensii si salarii, de unde bani de alegeri?
  • +13 (15 voturi)    
    Doamne ajuta Romania (Joi, 2 septembrie 2010, 7:56)

    alegator [anonim]

    sa nu uite Voiculescu asta ca a intrat pe usa din dos in Parlament. asa a facut tot timpul. prin orice mijloace la ciolan. cica Antenele lui nu spun nimic de PC....ce minciuni! sa ne fereasca cel de sus de Voiculescu, Nastase, Hrebenciuc, Geoana, Ponta, Antonescu (campionul chiulangiilor in Parlament) si tot neamul lor de fomisti!
  • -9 (11 voturi)    
    da pentru suspendare (Joi, 2 septembrie 2010, 8:15)

    cristi [anonim]

    eu spun da pentru suspendarea lui Basescu pentru ca intr-adevar este raul cel mai mare si atata timp cat va fi la Cotroceni vom merge din rau in mai rau
    • +11 (11 voturi)    
      Ai dreptul la un vot si atit !!!!!!!!! (Joi, 2 septembrie 2010, 10:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Da, ai dreptul liber sa comentezi cit vrei tu, dar legal ai dreptul la un vot. Din pacate sintem mai multi ca voi, asta e nenorocul vostru. PC, PSD si acum pacat si de PNL nu o sa mai pupati conducerea in tara asta niciodata. Sa va iasa odata din cap ca leprele din PSD si PC vor mai veni vreodata la condurea acestei tari.
      • -2 (2 voturi)    
        Bine ai zis "din pacate" (Joi, 2 septembrie 2010, 16:32)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Bine ai zis "din pacate". Sunteti o cloaca de animale cu urechile astupate. Ganditi pe principiul "nu-i adevarat ce vad si ce simt eu, e adevarat ce-mi zice base". Iar din cauza voastra, acei 25 la suta care au intelect superior trebuie sa se lase condusi de repetentii satului. Nu ma sfiesc sa va numesc animale, pentru ca nu e o jignire, e o realitate.
    • +10 (10 voturi)    
      Il vrei cumva pe Iliescu ? (Joi, 2 septembrie 2010, 10:15)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Sau pe Geoana ? Care dintre astia v-ar conveni cel mai bine ? Hai ca va ajutam sa fiti linistiti. Cine vreti sa iasa si pe ala il punem. Dar pentru ca te ajutam avem nevoie de un vavor. As vrea sa va rog sa va construiti o insula in marea neagra si sa va mutati toti acolo. Esti ok cu propunerea ?
  • +11 (13 voturi)    
    Uite cine mai vorbeste (Joi, 2 septembrie 2010, 8:30)

    EU [anonim]

    Uite cine vorbeste, cineva care a primit mostenire de la un necunoscut toata averea. Necunoscutul nu a dat nici un ban copiilor sai si ia dat lui Voiculescu. Cit de idioti ne credeti domnule Voiculescu?
    Da sunt incompetenti cei care ne conduc, da fac greseli, dar incearca totusi sa creeze un sistem care ca produca valorii. Lucru acesta este de durata. Oricum sistemul de valori este discutabil de la individ la individ. Atita timp cit in trustul dvs. singurul etalon aratat sunteti dvs., Gidea, si alti celebrii necunoscuti nu o sa aveti nici o data credibilitate.Nu stiu de ce va exprimati si apareti in presa. Ped cine reprezentati ? Ce procent de alegatori, banuiesc ca cei care lucreaza in trustul dvs. si rudele lor.Sa fim seriosi suferiti de o grandomanie acuta , doriti sa ramineti si dvs. in cartea de istorie cu ceva , nu o sa reusiti din fericire, nu aveti stofa.Din fericire increderea nu se poate cumpara oricit ati incerca dvs.
  • -9 (11 voturi)    
    ceva trebuie facut (Joi, 2 septembrie 2010, 8:30)

    Marcela [anonim]

    e clar ca ceva trebuie facut pentru ca asa nu se mai poate. e prea mult dezastru si prea multa bataie de joc. daca Basescu nu vrea sa inteleaga e problema lui si atunci chiar trebuie suspendat. pentru ca gasca asta de incompetenti ne duce de rapa, se vede cu ochiul liber, chiar si cei cu ochelari de cal vad foarte bine dezastrul
  • -9 (11 voturi)    
    Voiculescu are dreptate (Joi, 2 septembrie 2010, 8:53)

    Margau [anonim]

    stiu ca nu va convine dar asta e adevarul - Voiculescu are dreptate. trebuie sa scapam de Basescu si singura cale legala este suspendarea
    • +12 (12 voturi)    
      Basescu e votat de noi !!!!!!!!!!!!! (Joi, 2 septembrie 2010, 10:05)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Margau

      Colegu, tu chiar nu intelegi ca vremurile comuniste (PSD) s-au terminat in Romania. Basescu o sa stea tot mandatul pentru ca asa vrem noi. Nu vrem sa va mai vedem niciodata la conducerea tarii. Pacat ca mai sint oameni tineri in PSD care duc dorul comunismului chiar daca nu l-au trait. Ma bazam mult pe faptul ca in citiva ani o sa dispara toti. Oricum, mai e speranta, o sa fiti din ce in ce mai putini.
      • -5 (7 voturi)    
        si cine sunteti voi? (Joi, 2 septembrie 2010, 10:37)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Nu conteaza ca o mare majoritate a romanilor nu-l mai vor?
        Il vreti voi ! Ati reusit sa pacaliti votantii, sa modificati voturile din pix etc. l-ati pus sef si acum stati bine merci pe posturi bine platite unde o frecati . Pardon, mai si munciti: toata ziulica postati peste tot injuraturi la adresa celor care nu sunt cu "voi".
        • +9 (9 voturi)    
          hallo..majoritatea a castigat.. (Joi, 2 septembrie 2010, 11:22)

          neutrino [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          ca doar nu minoritatea l-a votat pe basescu. Cat il priveste pe felix..mai bine ar sta in vizuina lui..ca la antipipate nu il vad prea bine..mai ales daca nu il mai vrea PSD-aripa tanara (Poanta).
        • +2 (2 voturi)    
          Noi sintem majoritatea si nu o mare majoritate (Joi, 2 septembrie 2010, 13:55)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Se pare ca termenul nu prea il intelegi bag eu seama. Nu am post dat de PDL si nici nu sint membru dar in schimb nu va mai suport pe voi aceasta mare majoritate care nu vreti sa iesiti cu capul din namolul in care am stat 20 de ani cu Ilici in frunte. Eu m-am saturat si nu vreau sa plec din tara. Aveti 2 variante: 1. Il suportati pe Basescu . 2. Plecati din tara. Asa ca hai, decideti mai repede !!!!!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Voiculescu , un gunoi. (Joi, 2 septembrie 2010, 10:16)

    luna [anonim]

    Voiculescu , un gunoi securist ,care se baseste in direct la propria lui televiziune. Marele strateg in pirturi. Hai bisti de-aici!
  • +9 (9 voturi)    
    amprenta trecutului glorios (Joi, 2 septembrie 2010, 10:35)

    panfil flecaru [anonim]

    ilici a studiat si a lucrat pentru clovecii dela kremlin.
    neabatut, tot inainte !

    felix a stat in cipru si'a lucrat pentru ochiul si tmpanul, cum bine sugereaza poza.
    dela turco gretzi a invatzat afatzerile si comertzul balcanic, cu promisiuni si urzeli.

    base, fost agent navrom la anvers...unii zic ca si la cooperativa ...ma rog.
    cerg este ca a mai nojit ceva in intzelegerea vestului.

    totusi, felix nu'i mai viclean ca ilici...
    de unde ca, kgb a fost muuult deasupra seku.
    rol conducator.
  • -8 (8 voturi)    
    mizeria portocalie (Joi, 2 septembrie 2010, 10:50)

    Marian Popescu [anonim]

    vad cum musteste si din cuvinte mizeria portocalie. oare nu mai exista limite? nesimtirea chiar a pus stapanire pe Romania? da, asa este. dar intr-o zi lucrurile se vor schimba si toata mizeria se va curata. vor disparea si postacii portocalii la fel ca si stapanii lor!
    • +6 (6 voturi)    
      se vede ca va place comunismul.. (Joi, 2 septembrie 2010, 11:24)

      neutrino [anonim] i-a raspuns lui Marian Popescu

      din fericire pt. Romania, multi si-au cam dat seama cu ce lepre "capitaliste" au de-a face. Stai linsitit, mizeria comunista e mai mare..si pe deasupra ..deja pute a hoit.
  • +2 (6 voturi)    
    necivilizatul de base ! (Joi, 2 septembrie 2010, 12:01)

    panfil flecaru [anonim]

    Refuzul meu a determinat din partea lui Iliescu si Constantinescu un comportament rezervat si civilizat si din partea domnului Traian Basescu un comportament care-l vedeti cu totii - sunt principalul mogul rau ...
    ..............................................................................................

    e nevoie de traducere ?
    asta'i oful al mare. ca base se poarta ca un necioplit si lasa procororii sa scormone prin latrine...
    simte el ca s'apropie vremea sa scrie o dare de seama...
    autobiografia si'a mascat'o cu ajutorul curtzii constitutionale.
    sa vedem cum mascheaza...bijnetzu.
  • +7 (7 voturi)    
    Democratia trebuie sa domneasca (Joi, 2 septembrie 2010, 12:31)

    andrei [anonim]

    Ceea ce romanii inteleg foarte greu este ca nu doar "parerea mea" conteaza. Pe langa mine mai sunt inca 20 de milioane de oameni, fiecare cu opiniile lui, asemanatoare sau diferite de ale mele. Daca Traian Basescu a fost ales, de 50% + 1 dintre romani (ca asa e legea) atunci este de drept Presedintele Romaniei. Un Parlament care incearca demiterea Presedintelui si este contrazis de 75% din participantii la referendum este un Parlament ilegitim si ar trebui ca legislatia sa prevada ca o incercare nereusita de suspendare sa se soldeze cu dizolvarea parlamentului sau macar iesirea din parlament a celor care au initiat suspendarea. In felul asta nu ne-am mai juca de-a lovitura de stat la fiecare 2 ani iar deputatii si senatorii ar fi mult mai prudenti. Este adevarat ca aceiasi parlamentari care cereau suspendarea acum 3 ani sunt prezenti si astazi in legislativ. Sunt prezenti pentru ca o parte din populatie i-a votat si au tot dreptul sa fie acolo unde sunt. Crin Antonescu, Victor Ponta si Dan Voiculescu, atunci cand il infiereaza din toate puterile pe Presedinte, nu fac decat sa spuna unul din doua lucruri: fie 50% + 1 dintre romani nu conteaza in ochii lor, fie 50% + 1 dintre romani sunt idioti pentru ca au ales altfel decat voiau dumnealor.
    Suspendarea Presedintelui nu este ca un gratar cu mici care poate fi organizat la fiecare sfarsit de saptamana. Ce sa mai vorbim de cheltuielile imense pe care le presupune un referendum pentru suspendare (fara sa luam in considerare criza politica ce s-ar instala)?
    Alesii nostri sunt dintre noi. Nu mai buni si nici mai rai decat majoritatea noastra. Ceea ce vreau sa spun este ca Traian Basescu nu este Presedinte pentru ca este un om bun, drept, imaculat, altruist, iubitor sau cu alte atribute minunate ci pentru ca 50% + 1 din romani l-au votat. Parlamentul poate sa ceara suspendarea lui. Dar parlamentarii ar trebui aiba ceva de pierdut in eventualitatea ca miscarea nu iese asa cum spera ei.
  • -7 (7 voturi)    
    viata trebuie sa triumfe (Joi, 2 septembrie 2010, 13:35)

    caro [anonim]

    de cand este Basescu presedinte viata multor oameni a fost data peste cap. din cauza incompetentei, minciunilor, hotiei, dar mai ales din cauza distrugerii economiei. si tocmai pentru ca viata trebuie sa triumfe este nevoie ca Basescu si gasca lui sa dispara din viata noastra
  • -2 (6 voturi)    
    voiculescu (Joi, 2 septembrie 2010, 13:41)

    anonim [anonim]

    am citit printre randuri comentariile, ma cutremur,cata prostie, invidie,oameni care n-au avut mai mult de un salar in mana odata (eventual un imprumut) ei combat solutii economice, politice ,din cauza acestor am ajuns in groapa Europei, crapa ficatul in ei cand vad ca un om e mai capabil decat ei (cea ce e foarte usor), sa ne intelegem nu am nimic cu Voiculescu,insa voi acesti "analisti" deplasati,din cauza carora sufera milioane de oameni n-ar fi mai bine sa va duceti acolo unde a intzarcat mutu iapa cu idolul vostru cu tot,sa ne lasati pe noi aici sa ne descuram cum putem,pacat ca prostia nu doare !
    • +4 (4 voturi)    
      crezi ce spui? (Joi, 2 septembrie 2010, 14:09)

      ady [anonim] i-a raspuns lui anonim

      milioane de oameni sufera? nu cred..
      intradevar sufereau cand isi pierdeau banii pe la Caritas sau FNI cand securisti gen Voiculescu trimiteau oameni in fata gen Sorin rosca stanescu sa ne spune ce miracol se intampla in economia Romaniei cu dobanzi de 100% ...asta se intampla in ''vremurile bune'' trandafirule!!!
  • -3 (3 voturi)    
    infantilism (Joi, 2 septembrie 2010, 14:38)

    oliver [anonim]

    INFANTILISM, asa pot caracteriza majoritatea comentariilor facute pe baza acestui a articol,acesti oameni chiar merita un somaj, un salariu diminuat,si toate porcariile pe care le-a facut Basescu si cu aghiotantii lui.Pe majoritatea comentatorilor nu i-as trimite nici dupa o cana cu apa, ca probabil nu mai stiu de unde au plecat, sau vin cu cana sparta,cred ca o mare parte a populatie e bolnava genetic,numai asa se explica acest compotament de manelisti si trambitari al acestui regim dictatorial pe care il apara si prolifereaza prin aceste comentarii imbecile Acesti "oameni" isi merita soarta, se poate chiar mai rau, pacat ca pe langa acesti "bolnavi" mai sunt ceva milioane care trebuie sa traiasca in umilinta .
    • +5 (5 voturi)    
      poc (Joi, 2 septembrie 2010, 14:54)

      pic [anonim] i-a raspuns lui oliver

      mergi la privat si ai sa vezi salar pe masura capacitatilor tale,sau devino antrepenor daca ai idei,se dau bani pt proiecte,bani moca..se numeste capitalism..daca nu ai putere mergi la tara si traieste din lucratul pamantului
      nu e normal ca salariul de la stat(taiat frunza la caini) sa fie mai mare ca cel de la privat...iliescu voiculescu si altii au creeat statul bolnav ,iar acum se vede cancerul
  • +3 (3 voturi)    
    dar (Joi, 2 septembrie 2010, 14:56)

    saladin [anonim]

    dar Constitutia, nu ca ar fi grozava, mai este respectata in tara asta....?
    nu sunt bani de salarii si pensii, adica sunt doar din imprumuturi si lui Felix ii arde sa se joace de-a suspendarea, alegeri...el are nevoie de ceva instabilitate politica sa puna mina pe ce pofteste si marinaru se opune, sau care sunt motivele lui reale ?, cit despre postul lui TV, mai rar asa gunoi jurnalistic....
    • 0 (0 voturi)    
      Ce treaba are constitutia cu asta ? (Joi, 2 septembrie 2010, 16:39)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui saladin

      Tu chiar ai lipsit la orele de logica.
  • 0 (0 voturi)    
    invitat si patron, patron si invitat (Vineri, 3 septembrie 2010, 1:26)

    omul de rand [anonim]

    Eu am o singură întrbare: Cine l-a invitat pe dl Voiculescu la televiziunea lui? De ce nu este invitat la un alt post? Pentru că Antenele sunt ale lui şi sunt construite ca să-l deservească pe el, Partidul Conservator (adică de ce "conservator"?) şi PSD-ul!!!
  • +1 (1 vot)    
    Bunsimt (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 12:09)

    GOAGA PETRU [anonim]

    Am citit toate comentariile, nici macar unul nu este de partea lui VOICULESCU.
    Dumnealui mai traieste in lumea reala?
    Mai stie ca a fost securist?
    Mai stie cum a facut banii pe care ii are?

    Nu ar putea sa ne lase?
    Domnule citeste cu atentie ce spun romani despre tine
    nu desconsidera nici un om...domnule ascundete sa nu te mai vada nimeni!!!
  • +1 (1 vot)    
    Du-te mai securistule cu solutiile tale. (Duminică, 5 septembrie 2010, 17:21)

    ionut [anonim]

    Zici de Basescu ca minte si tu ai ridicat minciuna la rang de arta.