Traian Basescu la RRA: 2011 este in mod cert anul iesirii noastre din criza economica, insa maximul efectelor sociale se va resimti in aceasta iarna

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2010, 13:56 Revista Presei | Radio TV

"2011 este in mod cert anul iesirii noastre din criza economica, insa maximul efectelor sociale se va resimti in aceasta iarna, dupa care piata fortei de munca va incepe sa absoarba forta de munca. Anul 2011 va fi un an de crestere economica. Cat de mare va fi vom decide noi, creand resurse in buget pentru a atrage bani de la Uniunea Europeana", a afirmat, joi, presedintele Traian Basescu, invitat la Radio Romania. Seful statului a mai explicat ca statul roman are nevoie in continuare de un acord cu FMI, insa nu de unul de finantare, ci "pentru credibilitate".



Traian Basescu despre acordul cu FMI:

  • Am discutat cu Guvernul, vom avea in continuare acord cu FMI.
  • Fostul comisar Almunia spunea in 2007-2008 ca ministrul de Finante al Romaniei este iresponsanil in cheltuirea banilor, dar nu s-a facut public acest lucru. In momentul de fata, Romania are o singura solutie - a responsabilitatii oamenilor politici. Iar responsabilitatea inseamna si credibilitatea. Romania si-a pierdut credibilitatea in ochii finantelor internationale din cauza modului de cheltuire a banilor in 2007 - 2008.
  • Solutia este sa ramanem in acord cu Fondul, ca garant alaturi de Guvern ca se va face un program care va readuce echilibrul in finantele publice ale Romaniei.
  • Nu-mi place ca trebuie sa vorbesc despre lucruri neplacute, n-are cine o face altcineva, eu ca sef de stat trebuie sa imi asum acest lucru.
  • Cel mai avantajos e sa luam bani de la Uniunea Europeana, dar ne trebuie acordul cu FMI pentru credibilitate. Si trebuie sa gasim structuri care finanteaza Guverne, nu sa luam bani de pe piata bancara. Asta este o chestiune care nu tine numai de noi, e nevoie si de acordul partenerilor. Din banii imprumutati anul viitor, un sfert trebuie sa mearga in investitii.
  • Cu FMI nu va fi un acord de finantare, ci un acord Precautionary (atragerea unor sume de bani numai daca este nevoie - n.red.).
  • Noi suntem cu cheltuielile sociale mult peste cat ne putem permite ca sa asiguram dezvoltarea tarii. Nu sunt bani multi dati oamenilor, dar este mai mult decat ne putem permite. Am toata compasiunea pentru acesti oameni, dar nu ne putem imprumuta ca sa finantam consumul.
  • Suntem o tara cu resurse limitate, care are nevoie sa se si dezvolte, nu doar sa consume.


Traian Basescu despre remaniere:

  • Mie in politica nu imi pare rau de nimic. Ce trece in politica e bun dus. S-a dus, s-a dus, te duci inainte, mai ales intr-o perioada de criza.
  • Eu cred ca inlocuirile au fost facute bine, am lasat toata responsabilitatea partidului.
  • Cel mai mult in interiorul PDL mi-a placut dezbaterea. Au existat doua variante: depunerea mandatului Guvernului, varianta care ar fi protejat partidul de eroziune, sau o remaniere de fond. Mi-a placut ca ambele variante au fost dezbatute in partid, a existat o dezbatere interna.
  • Uitandu-ma la abordarea liderilor celorlalte doua partide mari, exista o lipsa de maturitate la amandoi. De aceea spun ca as fi avut o dificultate in a negocia pentru Guvern. Este clar ca si domnul Ponta si domnul Crin Antonescu sunt imaturi, nu inteleg situatia Romaniei. Politic, as fi avut si alte posibilitati decat actuala coalitie, insa ar fi fost o catastrofa, pentru ca nu poti sa aduci la Guvernare partide care spun nu mai vrem cota unica, nu vrem acord cu Fondul, vrem reducerea cotei unice la 10%. Aceste lucruri arata ca ei nu inteleg situatia Romaniei. Dificultatea mea, daca negociam cu ei, era cum sa ii fac sa isi schimbe discursul si abordarile. Nu spun ca nu ma pregatisem si cu alternative, cu o solutie de coalitie, cu prim-ministru pe care trebuia sa il discut. Mentinand coalitia actuala.


Traian Basescu despre criza:

  • Maximul economic al crizei a trecut, maximul social abia urmeaza.
  • Din pacate, introducerea TVA-ului nu cred ca nu va avea efecte in diminuarea cresterii economice.
  • Daca nu s-ar fi introdus TVA si se mergea pe reducerea cheltuielilor, inclusiv pe impozitarea pensiilor, am convingerea ca cresterea economica, chiar firava, s-ar fi consolidat in T3 si T4.
  • In mod cert, vom trece pe crestere economica din 2011. Daca vrem crestere economica sanatoasa, care sa duca inclusiv la atragerea de fonduri europene, trebuie sa diminuam cheltuielile sociale. Ne trebuie acei 1,5 miliarde de euro din fonduri europene.
  • O astfel de solutie ne poate aduce o crestere de 3-4%. Nicio crestere economica de 1-2% nu absoarbe forta de munca si nu diminueaza somajul.
  • 2011 este in mod cert anul iesirii noastre din criza economica, insa maximul efectelor sociale se va resimti in aceasta iarna, dupa care piata fortei de munca va incepe sa absoarba forta de munca.
  • Anul 2011 va fi un an de crestere economica. Cat de mare va fi vom decide noi, creand resurse in buget pentru a atrage bani de la Uniunea Europeana.


Traian Basescu despre tigani si clanurile interlope:

  • S-a facut o mare greseala in Romania cand s-a schimbat numele acestei minoritati din tigani in romi. A fost o decizie politica, n-am dat atentie atunci, dar ea s-a produs.
  • Avem nevoie de sprijinul cetatenilor europeni pentru a rezolva aceasta problema a tiganilor.
  • Romania nu a intrat in UE doar ca piata, ci si cu cetatenii ei. Minoritatea tiganeasca e o minoritate pentru care occidentalii ne certau: "Integrati-i!". Acum, libera circulatie i-a dus pe tiganii nomazi si la ei. responsabilitatea e atat a Guvernului Romaniei, cat si a tarilor unde ei ajung, unde nu trebuie sa li se aplice un tratament discriminatoriu.
  • Guvernele trebuie sa creeze conditii, insa responsabilitatea este si a cetatenilor, a familiilor de romi care trebuie sa isi educe copiii. Nu poate veni un politist sa ii duca de mana la scoala pe copiii romi.
  • Problema sunt romii nomazi - nu toti tiganii sunt nomazi. Cu alte categorii de minoritari tigani au existat solutii care au functionat, cu cei nomazi trebuie gasite alte solutii.
  • Clanurile tiganesti nu au aparut acum, sunt mostenite dinainte de Revolutie. Inainte de Revolutie faceau insa trafic cu tigari Kent si blugi, acum fac trafic cu stupefiante si carne vie. Actiunea lor sociala este acum infinit mai rea, libertatea de dupa Revolutie a inrautatit rolul lor. Acum 3-4 ani, in CSAT, s-a decis destructurarea acestor clanuri. Ce vedeti astazi - confruntari intre institutiile statului si aceste clanuri - este un rezultat al acelei decizii. Eu cred ca institutiile statului vor castiga aceasta confruntare, chiar daca aceste clanuri nu vor fi eliminate de tot, dar cele mai periculoase dintre ele vor fi eliminate.
  • Trebuie sa dam institutiilor statului instrumentele cu care sa ii domine pe cei din aceste clanuri si nu invers.
  • Politistii trebuie sa aiba mai multa autonomie de actiune. Un politist care scoate pistolul, maine e chemat la Parchet sa dea declaratii. Nu putem lasa institutiile statului in nesiguranta, de aceea voi cere masuri de intarire a autonomiei politistilor in lupta cu aceste clanuri.
  • Statul roman are puterea de a distruge aceste clanuri, dar trebuie protejati politistii, ofiterii de informatii, procurorii.


Citeste mai multe despre   






















2961 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    ba, stii ceva? (Joi, 9 septembrie 2010, 14:27)

    adrian [anonim]

    chiar am ajuns sa-mi doresc sa te vad conducand si dupa 2015. pe tine si pe boc si pe udrea si pe videanu si pe berceanu si blaga si pe ridzi si pe toti cei pe care nu i-am ignorat dar sunt prea multi ca sa-i mai insir
    • -2 (4 voturi)    
      Stiu... (Vineri, 10 septembrie 2010, 16:28)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ...ca locul unui asemenea MINCINOS si TADATOR ca Basescu & este fundul temnitei,alaturi de cei de teapa lui precum SOV,Videanu,Miki Spaga,frate-sau si multi-multi altii!
  • -4 (16 voturi)    
    Neaparat Remes (Joi, 9 septembrie 2010, 14:30)

    anonim [anonim]

    Subilm , dle Presedinte, dar nu cred ca va mai crede cineva! prea multe declaratii contradictorii, chiar d ela d-voastra, intr-un timp foarte scurt
    Aveti dreptate cu Remes, poate va mai amintiti si de alti ministri capabili si nu mai faceti experimente cu no names.
    • -1 (7 voturi)    
      si? (Joi, 9 septembrie 2010, 15:27)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      E vreo problema daca nu-l crezi? El are dreptul sa spuna orice. Fiecare e liber sa-l creada sau nu.
      • -3 (9 voturi)    
        Nu cumva e presedintele tarii? (Joi, 9 septembrie 2010, 15:57)

        Liberul arbitru [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        Functia nu-i da dreptul sa spuna ce vrea, ci doar ce e in interesul tarii.
        Adica , pentru a se intelege, el e balanta in democratie, modereaza conflicte, nu le genereaza, rezolva crize, nu le adanceste, ii apara pe toti cetatenii de orice fel de discriminare, de foamete sau conditii mizere de trai, se asigura de o educatie de calitate, se asigura de un sistem de sanatate eficient si competitiv si multe altele inscrise in Constitutie.
        Atentie , nu e analist politic, nu e negociator in relatii cu alte organisme financiare externe, nu face bugetul....
        Sarcasmul e ca ii lasa pe unii ca Boc sau Udrea , carora le merge discursul, dar nu au viziuni politice, care se invata in ani grei de politica.
        Daca se comporta ca Seitan sau Vladescu, care se bateau in declaratii sforaitoare, cine il mai crede?
        Si daca iar ne abureste cu alt imprumt e la FMI, pe care sa-l verse in deficit bugetar si nu intelege ca ne trebuie INVESTII si INVESTITORi, atunci prefer sa protestez, ca de inghitit, nu mai e loc!.
  • -2 (18 voturi)    
    :)) (Joi, 9 septembrie 2010, 14:36)

    calin [anonim]

    2011 cu certitudine va fi anul iesirii din criza la fel cum si 2010 a fost si la fel cum nici in 2009 criza nu ar fi urmat sa ne loveasca.
    Domnule Basescu mai lasati-ne cu asemenea predictii aberante!
  • +1 (7 voturi)    
    Sa dea Shiva (Joi, 9 septembrie 2010, 14:40)

    drak latinu [utilizator]

    Asa sa fie si sper ca Shiva sa ne ajute. PS sunt hindu deci am alt dumnezeu.
  • +3 (13 voturi)    
    mda, sigur vom iesi.. (Joi, 9 septembrie 2010, 14:47)

    saab [anonim]

    "2011 este in mod cert anul iesirii noastre din criza economica, insa maximul efectelor sociale se va resimti in aceasta iarna "
    Exact cum un medic ar spune "Operatia a fost un succes, o reusita totala, insa pacientul va muri oricum"
  • -1 (15 voturi)    
    bibliotecarule! (Joi, 9 septembrie 2010, 14:55)

    belamy [anonim]

    iar ai umblat pe la biblioteca dupa sticla de tarie...
  • +3 (13 voturi)    
    criza noastra cea de toate zilele (Joi, 9 septembrie 2010, 15:11)

    hombre [anonim]

    Cea mai tare economie din lume este in Romania: Iesim din criza pentru a 4 oara!
    Stau si ma intreb: cat de pro...st poate fi cineva sa-l mai creada pe bASESCU?
    De fapt nu numai pe asta, pe toti politicienii astia ai nostrii, ne....simtiti si imbuibati!
    A vazut cineva un politician sarac dupa 4 ani de mandat? NU! Deoarece toti s-au imbogatit din vanzari anterioare!
  • -1 (13 voturi)    
    parere d rau (Joi, 9 septembrie 2010, 15:12)

    mumuishere [utilizator]

    "mie in politica nu-mi pare rau de nimic"... parca pe putin l-am auzit acum o saptamana exact cu discursul asta "in politica nu am gresit niciodata" si tot zicea de 2011 ca an de iesire din criza... asta (base) copiaza discursurile?

    cand isim din criza?
    boc: noiembrie 2010
    isarescu: decembrie 2010
    basescu : 2011
    boc: pas
    isarescu: pas
    basescu ia potul
  • -1 (15 voturi)    
    uite cine vorbeste (Joi, 9 septembrie 2010, 15:18)

    unu [anonim]

    cum mai are curajul sa faca predictii dupa ce realitatea l-a contrazis in tot ce a promis sau a declarat pana acum.

    mai bine spunea simplu: "habar n-am ce o sa se intample" ... dar mogulii "e" rai.
  • -2 (8 voturi)    
    minta-ne frumos (Joi, 9 septembrie 2010, 15:34)

    ploiesteanu [utilizator]

    domn presedinte, e in fisa postului asa cum a marturisit fostul ministru de finante. Te mai scarpini in ureche cu betigase cu vata la un singur capat? Nu exista astfel de betigase domn presedinte.
  • -2 (8 voturi)    
    minim (Joi, 9 septembrie 2010, 15:35)

    Codruta N [utilizator]

    Normal ca din 2011 economia va incepe sa creasca oareshcum - cand ajungi la punctul cel mai de jos, acolo de unde nu mai ai cum sa cazi, logic, incerci macar sa urci, de multe ori iti reuseste...
    Tendinta e "naturala" - dar sa o prezinte ca pe o potentiala "realizare" a acestor guverne de shnapani incompetenti di rauvoitori la maximum, bineinteled ca nu-i decat tot o alta minciuna marca Base...
    Lasa, vedem la iarna cat or sa-i "tzina" minciunile!
  • -3 (7 voturi)    
    2 lei (Joi, 9 septembrie 2010, 16:45)

    nicky [anonim]

    Si cine il mai crede ? Cine mai da 2 bani pe ce zice el ??? Era beat sau treaz cand a spus asta ? Dar de fapt nu conteaza, e la fel de credibil in ambele situatii ....
  • -1 (5 voturi)    
    pe invers (Joi, 9 septembrie 2010, 16:53)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Pana acum toate au fost invers decat a zis Basescu.

    Daca vrei sa stii ce o sa se intample, citesti ce zice Basescu si crezi invers.
    Cand o sa zica ca tocmai am iesit din recesiune mai stam de vorba, da' siatunci o sa fiu prudent sa nu ne minta.
  • -1 (5 voturi)    
    DILETANTISM SI CORUPTIE (Joi, 9 septembrie 2010, 17:00)

    ing.Die Nicolae Alexandru [anonim]

    miscarea romanilor din europa
    asociatia "romeni di padova"
    la forumul de la madrid (4-6 octombrie 2008)cu diaspora , presedintele t.basescu invita romanii "sa se antoarca acasa deoarece in romania nu va exista criza economica"?! mai mult decat bizara o astfel de observatie ,similara cu cea actuala ,de la analtimea institutiei prezidentiale.
    diletantismul si coruptia ,pe fondul crizei economice au adus romania la faliment.
    asanarea morala pe cat de dificila , pe atat de necesara !
    va fii nevoie de un "cataclism politic" care sa mature de la putere mafia ce a generet dezastrul economic din romania ,pe fondul crizei mondiale.
    invitam si cu acest prilej ,romanii din tara si diaspora sa ni se alature antr-o actiune comuna de "igienizare institutionala"
    nu se poate ramane indiferenti la macelul social din romania . avem datoria morala sa reactionam .
    de la padova
    ing die nicolae alexandru-presedintele asociatiei "romeni di padova"(editat de HotNews.ro)
  • -2 (4 voturi)    
    Autotstiutor (Joi, 9 septembrie 2010, 18:35)

    Constantin [anonim]

    parca ce ceva ani in urma romanii au scapat de un autotstiutor! acum au altul?!(editat de hotnews.ro)(editat de HotNews.ro)
  • -1 (3 voturi)    
    Ha ha ha (Joi, 9 septembrie 2010, 20:13)

    un roman [utilizator]

    Domnul presedinte multilateral dezvoltat, acum si clarvazator, ca economie oricum nu cunoaste, crede ca vom iesi la anul din criza in care el nu credea ca vom ntra in 2008?!

    Sa traiti bine si sa aveti o groaza de succesuri.
  • -1 (3 voturi)    
    mai iesim o data..... in mod CERT..... (Joi, 9 septembrie 2010, 20:19)

    lili [anonim]

    sa fie, nici nu ne mai suparam de aiurelile prezidentiale....a luat-o deja razna, am vazut ceva din interviu, ipocrizie de neoprit...... fereasca dumnezeu de oameni d-astia sa ajunga la putere, devin chiar periculosi pentru tara.... cam asa este acum dl basescu in paranoia lui.... romania falimenteaza maine poimaine din cauza incompetentei portocalii si dl basescu ii da inainte cu "certitudini" calcate apoi in picioare ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic cu afirmatii de genul: nu am estimat corect avengura crizei.... ce sa mai zici...... sila.........si vorbe,...... vorbe goale .......... si rezultate = zero...........(editat de HotNews.ro)
  • +3 (3 voturi)    
    Bun <3 (Vineri, 10 septembrie 2010, 9:29)

    Moniq [utilizator]

    In sfarsit o veste pozitiva! Sa ne ridicam putin moralul si sa contribuim la cresterea economica, cu spor.
    Cred ca puterea este si in noi (la nivel individual) nu mai e cazul sa asteptam totul de la stat... ca pe vremuri (ca tot au facut referire cativa comentatori)
  • -1 (1 vot)    
    Din nou te ia gura pe dinainte? (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 17:12)

    ss [anonim]

    Animalule, cat ai sa ne mai minti? Pentru a cata oara iesi in fata si spui prostii? Poate o fi adevarat ceeea ce spui, poate ca nu, dar sigur romanii doresc ca tu si guvernul 5 bocbondoc sa nu mai prindeti 2011! Heil ...!