Elena Udrea: Alro sunt fraierii din energie si nu baietii destepti. Nastasiu lucreaza intr-un cabinet de avocatura care-l consiliaza pe Patriciu

de C.Ciociltan, I. Baias     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:04 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea in studioul HotNews.ro
Foto: HotNews.ro
Elena Udrea a facut miercuri seara, la emisiunea 100% de pe B1TV, mai multe dezvaluiri si precizari in ceea ce priveste "dosarul Alro" si acuzatiile ce i-au fost aduse in aceste zile. Astfel, Udrea spune ca cei 4 milioane de euro despre care s-a spus ca au fost dati spaga de Alro lui Traian Basescu au fost dati lui Energy Holding pentru a rascumpara contractul acestora cu Hidroelectrica. Udrea a prezentat documentul si a declarat ca Nastasiu stia perfect despre acest lucru dar a dezinformat.

Liderul PDL l-a atacat puternic pe fostul procuror spunand ca acesta s-a dus cu dosarul Alro la presedintele Basescu ca sa intervina pentru anularea sanctionarii sale, dupa ce l-a eliberat pe Omar Hayssam si a facilitat astfel fuga acestuia din tara, insa presedintele l-a respins si i-a spus "sa urmeze calea legala". Despre Ciprian Nastasiu, Elena Udrea a mai spus ca acesta lucreaza intr-un cabinet de avocatura, care il consiliaza pe Dinu Patriciu.

Udrea despre jocul facut de Nastasiu

  • Nastasiu este omul care l-a eliberat pe Omar Hayssam pe motive medicale si a "uitat" sa instituie masurile restrictive necesare in acest caz inlesnind astfel plecarea din tara a acestuia
  • Suma de 4 milioane de dolari, care se spune ca a fost platita la Cotroceni, a fost platita de Alro Slatina catre Energy Holding, insa i-a platit pe un act aditional pentru a li se ceda contractul pe care Energy Holding il avea cu Hidroelectrica. Deci, Energy si-a luat in avans profitul. Alro sunt asadar fraierii din energie si nu baietii destepti. Dupa memoriile lor, presedintele Basescu si-a dat exact seama de jocurile facute de baietii destepti din energie ca Grivco sau Energy si a iesit public sa atraga atentia. Ciprian Nastasiu stie sigur lucrurile astea fiindca sunt in dosar, dar a preferat sa dezinformeze.
  • In 2008, la trei ani dupa prezenta lui Alro la Cotroceni, dl Nastasiu cere ascultarea telefonului meu si al dl Stolojan pentru chestiunea cu Alro. Si daca am fi fost implicati, ce puteai sa mai afli dupa trei ani? In realitate, el a construit acest dosar cu care s-a dus la presedintele Basescu, incercand sa-i propuna un schimb: dosarul in care erau ascultati consilierii sai contra renuntarii la sanctionarea sa. Singur marturiseste intr-un interviu ca i-a cerut o intalnire presedintelui Basescu spunandu-i ca are un dosar cu fostii sai consilieri, iar presedintele l-a refuzat spunandu-i sa urmeze calea legala.
  • Nastasiu lucreaza intr-un cabinet de avocatura care-l consiliaza pe Dinu Patriciu.
  • In 2009, Nastasiu a cerut 50.000 de euro sa faca aceasta declaratie. Era discutia dintre dl Vantu si Nistorescu in care ei vorbeau despre declaratia lui Nastasiu, ca am fi luat 4 milioane de euro la Cotroceni. Acum, daca a dat aceste informatii inseamna ca si-a primit banii sau le-a dat gratis.
Elena Udrea a anuntat, intr-un interviu pentru MEDIAFAX, ca l-a dat in judecata pe fostul procuror Ciprian Nastasiu pentru calomnie.

Despre implicarea sotului sau, Dorin Cocos in "dosarul Alro" Elena Udrea a precizat ca nu este nimic ilegal si ca in perioada cand lucra la Cotroceni a vorbit despre acest subiect cu toata lumea, putea afla de oriunde.

Elena Udrea despre Baconschi

  • Baconski este un plus adus PDL, este credibil pentru un anumit segment al societatii de care partidul se indepartase. Consider ca si platforma sa ajuta partidul.

Despre decizia Curtii Constitutionale privind neconstitutionalitatea Legii Educatiei

  • Cred ca se putea da si o decizie in favoarea Guvernului. Pe bune dreptate UDMR au fost mahniti. M-as bucura ca aceasta decizie sa fie una onesta si nu niste interese a celor din invatamantul superior.


Citeste mai multe despre   























4501 vizualizari

  • -9 (31 voturi)    
    Sperietoarea (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:12)

    giorgi [anonim]

    Dupa cei din pdl toti oamenii care au ceva de spus au legaturi cu Patriciu si Vantu.
    Pai si Base are legatura cu ei dar nu se pomeneste nimic.
    S-a terminat cu dezbinarea intre bugetari si privati. Acum ne impartim intre pdl-isti si oamenii lui Patriciu-Vantu.
  • -8 (32 voturi)    
    obsesia PAtriciu (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:21)

    gicu [anonim]

    femeia asta are o obsesie cu patriciu.
    inteleg ca e bun aratat pt campanie dar sa fim seriosi.
    afara ploua ! = > sf ilie lucreaza la patriciu

    nush de ce am impresia ca obsesia asta s-ar putea transforma in orgasme puternice in caz ca s-ar da mogulu la ea ( daca mai poate si el )
    • +1 (3 voturi)    
      trecand peste obsesiile TALE (Joi, 4 noiembrie 2010, 8:56)

      bula [anonim] i-a raspuns lui gicu

      e relativ simplu sa se verifice la ce cabinet de avocatura lucreaza Nastasiu si ce incasari are cabinetul de la Patricu. Dupa care putem comenta toti, dar in cunostinta de cauza.
  • -8 (26 voturi)    
    Stimata... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...doamna Trumpitza :) ... parca aveai o problema cu rambursarea unui credit de 3 milioane de euro. Gata s-a rezolvat problema? Ai platit datoria din salariul de ministru si pe langa asta au mai ramas si niste bani de un elicopter si o poseta? Hai ne lasi...ca nu suntem prosti.

    PS Bine ca nu a mai batut campii cum ca Patriciu ar trebui sa plateasca datoria KazMunai catre statul roman.
    • 0 (10 voturi)    
      kenti (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:43)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      gigi, ai aflat si tu ca nu exista in dosar interpretari cum ca trumpita ar fi udrea sau nu.. deci joc de glezne... vezi ca patriciu nu o duce prea bine, ar puta sa il linseze kazahi cu teapa rompetrol
      • -2 (6 voturi)    
        Eh lasa... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:18)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        ...ca indemnul meu pt doamna sa ne lase nu te includea si pe tine ...:))
  • -9 (23 voturi)    
    E ceva putred la ALRO... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:57)

    Prodan I. [anonim]

    altfel nu se explica iesirea d - nei Udrea sa le planga de mila. Ceva este la mijloc, altfel nu se intelege cum in scurt timp ,d-l Stolojan, dupa aceasta afacere este mult mai bogat. Se stie explicatia cu lucrul la organismele internationale, dar este cam legata cu ata alba, greu de demonstrat.
    De ce nu se autosesizeaza DNA pentru a lamuri lucrurile si a iesi odata din aceasta balacareala?
    • 0 (2 voturi)    
      doua fapte si o consideratie (Joi, 4 noiembrie 2010, 9:02)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Prodan I.

      A. FAPT, FAPT Stolojan a lucrat la BM si veniturile sale sunt publice (si in RO si in USA) , deci USOR de demonstrat pt. cine e de buna credinta B. FAPT, FAPT Declaratiile de avere ale lui STolojan sunt tot PUBLICE si cresterile sau scaderile sunt publice si iar usor de verificat pr. cei de buna credinta. CONSIDERATIE: DNA poate verifica ce exista nu ce NU exista, ca de altfel orice "organism" juridic.
    • -1 (1 vot)    
      Ai dreptate... (Joi, 4 noiembrie 2010, 10:32)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Prodan I.

      ...e ceva putred...in gandirea ta limitata. Udrea era obligata sa iasa cu un punct de vedere din moment ce fusese acuzata prin televiziunile de scandal! Ai auzit de dreptul la replica? Adevarul va iesi intr-un final la suprafata, de asta cred ca se ocupa procurorii. Necazu` e ca iese intotdeanua cu intarziere si astfel se bagatelizeaza pe motiv de prescriptie....
  • -10 (22 voturi)    
    ce poama!! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:17)

    laurentiucat [utilizator]

    admir sustinatorii pd-l care casca gura la ce spune udrea si nu-s atenti cand li se baga mana in buzunare..
  • -8 (18 voturi)    
    eu am 1 sigura intrebare??!!! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:22)

    lili [anonim]

    de ce discutau cei de la ALRO despre aceste probleme cu Dl Cocos, adica cu sotul Dvs ??!!! ce implicatii avea Dl Cocos si de unde pana unde in aceasta afacere ??!!! De ce nu au discutat cei de la ALRO cu sotul dnei Saftoiu, care era angajat al statului roman, de pilda ??!!!!
  • -8 (20 voturi)    
    Ma intreb si eu (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:33)

    un roman [utilizator]

    Nu se mai satura odata lumea de aceste telenovele cu Udrea si Basescu in rolurile de eroi si Patriciu, Voiculescu etc in rolurile baietilor rai?!

    Nu de alta dar de fiecare data cand ceva putred despre PDListi iese la iveala imediat se livreaza la TV o portie de telenovela cu Patriciu cel rau si Udrea cea buna!

    Chiar asa de spalati pe creier sunt romanii incat sa inghita galustele astea reincalzite de mii de ori?!
    • +10 (14 voturi)    
      :) (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:03)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Nu stiu la ce TV te uiti tu, dar eu pe majoritatea posturilor asa zis de stiri vad doar instigare si spalare pe creier impotriva puterii.
    • -1 (1 vot)    
      Nu (Joi, 4 noiembrie 2010, 10:04)

      miki [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Inghit galustile lui Ursu si ursoaica lui de la iRTV despre ALRO.Alea sunt adevarate.Mai ales "traducerile" numelor conspirative.Ca sa nu mai vorbim de interpretari.De ce rusi di stenigrama nu ar fi negociat interesele lui Geoana.Nu ele facea drumuri la rusi,pe ascuns.De ce se apara Patriciu?
      Un om destept si fara probleme de constiinta nu ar raspunde.Daca totusi o face nu se dezvinovateste ci se acuza singur.
  • -4 (10 voturi)    
    rusine dinu patriciu !!! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:47)

    nu conteaza [anonim]

    na ca ai comis-o din nou, tu si britney spears
  • +8 (14 voturi)    
    Dna Udrea este credibila (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:01)

    mucenic [utilizator]

    Dna Udrea este credibila si de aceea puncteaza. Comentatorii care nu arata aceleasi calitati pierd. In plus, ei pierd puncte prin comentarii calomniase.
    • -4 (12 voturi)    
      Ce comentariu "dastept" ai bagat... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:25)

      Lol [anonim] i-a raspuns lui mucenic

      Asa iti place sa te dai tare mai "utilizatorule pupindosist" ca nici nu realizezi ce penibil esti. Acum hai da-mi un minus :)) si mai cheama si pe altii de-ai vostri ca atata stiti sa faceti voi aici: blah-blah "sa moara dusmanii" si hop cu minusuri. Vezi sa nu dai pe langa ;)
  • +10 (16 voturi)    
    Udrea (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:11)

    mia [anonim]

    explicatia Elenei Udrea este veridica ,iar santajul lui
    Nastasiu si mai si,Toate lucrurile ajung iat la stenogramele lui Vintu.Si este f.clar ca procesele Nastase,Voiculescu,Vintu,Paticiu isi urmeaza cursul deci trbuie suspendat Basescu cu orice risc.
  • -6 (10 voturi)    
    Desteapta (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:37)

    Desteapta [anonim]

    Cum de femeia asta stie totul detailat despre cazul Alro? Cica ea nu-i implicata in cazul Alro!
    • -4 (6 voturi)    
      pana acum 2 zile nu stia nimic (Joi, 4 noiembrie 2010, 1:08)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Desteapta

      nu declara nimic, totul era doar o inventie a lui Vantu si a Realitatii.

      Iar acum, stie tot, banii aia chiar au fost dati etc.etc.iar vinovat e...Patriciu. Pacat ca nu are si dovezi.
  • -2 (4 voturi)    
    dar ce vad?! (Joi, 4 noiembrie 2010, 0:48)

    matakemacelaru [anonim]

    postacii la lucru?!
    Nu mai au idei sa scrie ceva cu ++?
    Dau doar cu --? Ceva se intimpla dragii mei poataci!
    Miine il chem pe Cartarescu la treaba ca e odihnit!
    Si va tai din salar. In rest va iubesc cit pot!
  • +4 (6 voturi)    
    alro (Joi, 4 noiembrie 2010, 2:18)

    mia [anonim]

    nu a spus niciodata ca nu stie nimic .Si ea si stolojan au afirmat ca se denatureaza adevarul!ceva de genul...de fapt nu i s-adat ci is-a luat!(bancul idiot cu Radio Erevan)Faptul care credibilizeaza declatatia ei este legatura cu stenogramele lui Vintusi Nastasiu si cei 50000de euro
    Referitor la postaci ,eu observ ca cei rosii sunt f. activi,lucru imbucurator pentruca ori ii intereseaza articolul,ori au primit "ordin de lpta" .
    • -1 (1 vot)    
      Nu (Joi, 4 noiembrie 2010, 10:06)

      miki [anonim] i-a raspuns lui mia

      Nu ordin de lupta si de "incolonarea,sa nu uitati batistele,suntem programati la Vintu"
    • 0 (2 voturi)    
      nu realizezi ridicolul (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:16)

      dan [anonim] i-a raspuns lui mia

      nu realizezi ridicolul celor spuse de tine? "Referitor la postaci ,eu observ ca cei rosii sunt f. activi" Pai nu vezi ca toate comentariile pro udrea au plusuri si toate contrea udrea au minusuri? Ce postaci sunt mai activi? Cei rosii sau cei portocalii? Sau vrei sa cred ca toti cei care dau cu plus sunt oameni de buna credinta si cei care dau cu minus sunt postaci rosii? daca asta crezi... "cine nu e cu noi e impotriva noastra" e ceea ce spuneau si comunistii...
      • 0 (0 voturi)    
        ridicol (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:37)

        mia [anonim] i-a raspuns lui dan

        postaci sunt cei care posteaza ,deci scriu,comenteaza:ceilalti sunt aplaudaci.Iar faptul ca sunt si rosii si portocalii este un lucru bun cu conditia ca textul sa fie civilizat,fapt care se intimpla peHotN probabil datorita moderarii site-ului.
  • +1 (1 vot)    
    Patriciu nu mai are credit. (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:51)

    mircea [anonim]

    Patriciu,dupa teapa trasa poporului roman si mai ales declaratiile nesimtite despre datoria Rompetrol,nu mai are credibilitate pe piata zvonurilor.A fost o miscare buna a lui Patriciu cu infiintarea magazinelor mic.ro.Este singura afacere la care se pricepe.Sa faca bisnita.A vrut sa intre in imobiliare,dar a stat prea mult pe ganduri sa vada cum se procedeaza si s-a dus trenul.Afacerile imobiliare nu vor mai merge multa vreme de acum incolo.Si nu numai in Romania.Patriciu va pierde din ce a investit.