Vasile Dancu la 100%: Victor Ponta nu a reusit sa faca o schimbare vizibila

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 8 noiembrie 2010, 21:12 Revista Presei | Radio TV

Vasile Dancu
Foto: captura B1 TV
Vasile Dancu a declarat in cadrul emisiunii "100%"(B1 TV) ca Victor Ponta nu a reusit o schimbare vizibila in PSD, dar a aafcut multe lucruri bune si a invatat din greselile celorlalti lideri ai social-democratilor, dobandind o "inteligenga sociala" foarte importanta. Despre relatia cu PNL, Dancu spune ca Ponta a mostenit aceasta relatie. Mircea Geoana l-a fortat practic sa intre in aceasta relatie. A fost vorba de un mariaj din interes", spune liderul PSD.

Dancu spune relatia cu PNL-ul a devenit necesara cand liberalii au fost la putere si era nevoie de a avea acces la banii pentru teritoriu: primarii, prefecturi etc. Tariceanu era un lider inteligent, a avut foarte multi bani atunci la dispozitie in lupta cu Basescu si consider ca a fost o mare greseala ca s-a renuntat la el ca lider al PNL. Tariceanu a  reusit un lucru unic, sa faca din PNL un partid puternic de functionari publici. Ori asta a insemnat un partid cu un puternic sprijin politic in administratie, iar daca PNL are acum aproape 20% i se datoreaza lui Tariceanu".

Acesta mai apreciaza ca, daca va continua sa se distanteze de PSD, Crin Antonescu risca sa izoleze PNL pe scena politica.

textul se actualizeaza


Citeste mai multe despre   






















670 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    dezamagitor (Luni, 8 noiembrie 2010, 23:14)

    Kolea [anonim]

    Ponta e un accident si nu va prinde primavara in fruntea psd. Era nevoie de un time-out pentru ca greii partidului sa mai rasufle inaintea bataliilor interne ce trebuiesc terminate inaintea alegerilor din 2012.
    Ponta e un esec, o dezamagire ptr asa zisa generatie tinara de politicieni. E robul lui nastase si hrebenciuc.
    Pe de alta parte Dancu zice ca nu a schimbat vizibil partidul. Pai e in fruntea psd de vreo 3 luni, ce schimbare vizibila sa faca? Nu ca ar putea face ceva in 2 ani dar e absurd dupa 3 luni sa ai pretentii de schimbari vizibile. Dancu asta parea inteligent la un moment dat.
    Cit timp psd orbecaie si habar n-are unde e si ce are de facut, e perfect ok. Bravo Ponta, ingroapa-i pe comunisti. Tot linistit eram si cind Geonica conducea partidul, stiam ca nu or sa fie in stare de nimic.
  • +1 (1 vot)    
    nici nu are cum... (Luni, 8 noiembrie 2010, 23:26)

    all [anonim]

    atata timp cat trebuie si vrea sa se inscrie in shabloanele PSD si incearca sa-l copie pe Base... nu are cum sa vina cu ceva nou..
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Luni, 8 noiembrie 2010, 23:49)

      mia [anonim] i-a raspuns lui all

      incearca sa-l copieze pe Basescu si ca orice copie este falsa ,nu are nonsalanta,instinctul,experienta ,
      puterea,spiritul competitiv care nu e acelasi lucru cu obraznicia!este o copie f.f.palida.
  • +1 (1 vot)    
    Of (Marţi, 9 noiembrie 2010, 0:21)

    Ngi [anonim]

    Domnule Dancu, nici aista, nici celalalt...

    Dar poate dumneavoastra? Stim si poate banuim, ca puteti fi o mana de fier. Oricum, formula "P.S.D." va mai fi doar intr-un fel de "revelo-constelatie".

    Mai cunoastem persoane care au fost mai tot timpul in bataia focului, si anume tinerii. Stiti asta, dar amanati. E normal pana la un punct.

    Instruiti si Manevrati (ahahahah) Pana la cunostinta ce sa rezoneze cu constiinta neamului nostru.

    Altfel veti fi, mai devreme sau mai tarziu, blamat, denuntat si/ sau prigonit. Poate in cel mai bun caz, dar nu si cel mai putin probabil, un fel de martir timpuriu.

    Impreuna cu restul ce cred ca se poate si altfel.

    Si ultima e indrazneata! *2 ;))
  • -1 (1 vot)    
    Exista oameni care urmaresc... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 0:54)

    haiducul [anonim]

    ...emisiuni politice la B1?
    Am incercat sa urmaresc o emisiune de-a lui Nasul,in scurt timp am avut impresia ca sunt in 1980 doar cu o mica diferenta in acea perioada existau doar adulatii aici sunt si atacuri indreptate spre opozitie ceea ce atunci nu existau.
    • +1 (1 vot)    
      nu-i nimic (Marţi, 9 noiembrie 2010, 15:44)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      pentru tine sunt antelene!
      alea-s canale total echiibrate :))))
  • +1 (1 vot)    
    acest.... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:40)

    lucyan [utilizator]

    "puternic sprijin politic in administratie"... face ca orice urma de reformare a statului sa nu dea rezultate si, binenteles, de vina este basescu cu ai lui...
    curvelor le place pe la spate, sau mai bine zis , sa stea capra... asta este opozitia din romanica...