Adrian Nastase: Politica externa a lui Traian Basescu genereaza probleme pentru intrarea Romaniei in spatiul Schengen

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 20:51 Revista Presei | Radio TV

Adrian Nastase
Foto: Agerpres
Adrian Nastase a declarat la Realitatea TV ca cele trei legi despre care vorbeste Traian Basescu nu exista si ca discursul sefului statului din Parlament este un mod de a arunca in jurul sau responsabilitatea, de a gasi un tap ispasitor. Nastase a precizat ca felul in care Traian Basescu intelege sa faca politica externa cauzeaza probleme grave Romaniei, in ceea ce priveste intrarea in spatiul Schengen.

"Traian Basescu nu ne-a consultat atunci cand a anuntat masuri pentru iesirea din criza, nu ne-a consultat nici in cadrul negocierilor iar acum lanseaza ideea unui moratoriu pentru niste legi care nu exista", a declarat Adrian Nastase.

"Legile despre care vorbeste el nu sunt la Parlament, ele sunt la Guvern si nici nu stim cand vor ajunge. El a venit in Parlament sa arunce responsabilitatea, sa gaseasca un tap ispasitor pentru aceste trei legi" a mai spus Nastase.

In legatura cu declaratiile presedintelui legate de credibilitatea si predictibilitatea deciziilor institutiilor juridice ale Romaniei, Adrian Nastase a declarat ca Traian Basescu este cel care saboteaza institutiile statului.

"Curtea Constitutionala a fost creata ca sa judece compatibilitatea unor legi. Ori felul in care pune problema Traian Basescu ...el de fapt, pune sub semnul intrebarii Constitutia", a spus Nastase.

Intrebat ce parere are despre hotararea data de un tribunal din Valcea, potrivit careia diminuarea cu 25% a veniturilor bugetarilor incalca drepturile omului, Adrian Nastase  a declarat ca decizia suspenda sub anumite aspecte hotararea guvernului.

"Se creeaza astfel o serie de reactii care vor genera si nemultumire si actiuni la Curtea Europeana a Drepturilor Omului" a spus Nastase.

"Traian Basescu nu e un mediator, politica lui externa genereaza probleme pentru intrarea Romaniei in spatiul Schengen. Avem responsabilitatea, si cei care l-au votat si cei care nu au recationat suficient pana acum, sa incepem sa ne gandim la alternative" a spus in incheiere Adrian Nastase.



Citeste mai multe despre   



















2174 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    viciu de procedura (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:57)

    Marcel P [anonim]

    Mai bine ne-ar spune cum sta cu dosarele , si intrarea in spatiul Rahova !
  • +5 (5 voturi)    
    Comunistii tot mincinosi roman... (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:04)

    Ovidiu [anonim]

    http://alturl.com/5jci9
  • +10 (10 voturi)    
    haideti don Nastase sa va numaram oualele (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:05)

    Eneas [anonim]

    cum zic;cu iaurt ,cu gogosele/te facusi vornic ,misele!
  • +24 (26 voturi)    
    Hei, Nastase sase case! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:08)

    adrian88000 [utilizator]

    Faptul ca tu nu ai fost inca judecat pentru toate furaciunile tale pune probleme pentu intrarea Romaniei in spatiul Schengen! Ambasadorul Olandei in Romania o spune , cu delicatete.
    • +10 (10 voturi)    
      Porcul nu e porc destul, (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      daca nu e si fudul!
      Intrebare. De ce nu se duce bombo la bordel?
      Fiindca nu stie ce e!
    • +10 (10 voturi)    
      lasa-l in pace (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:46)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      ca el nici macar nu intelege ce inseamna politica externa un pic mai agresiva, el este obisnuit cu politica externa a`la bunicutza
    • +10 (10 voturi)    
      corect (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:00)

      I [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      dar ca de obicei, acesti comunisti nu au nici o rusine in a ne da lectii. Parca zilele trecute a fost data pentru dosarul Zambaccian. I-ar s-a dat amanare?
  • +8 (8 voturi)    
    Ce excroc ! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:10)

    cornel [anonim]

    Asta nu-l suporta pe Traian Basescu de cand a pierdut alegerile in confruntare directa . Ce oameni a bagat PSD-ul la inaintare in ultimele luni: mafiotul senator Voicu,Robert Negoita vicepresedinte,Banicioiu seful TSD, etcAsta era tema de discutii a lui Bombonel.
  • +16 (16 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:11)

    Razvan007 [utilizator]

    Traian Basescu tocmai a avut cateva succese pe plan extern: tratatul de frontiera cu Moldova si tratatul de extratare cu Siria.

    Trebuie sa fii fie prost, fie un politicitian ticalos ca sa nu vezi/recunosti asta. Mesaj jigodiilor de la PSD se adreseaza ca de obicei prostimii.

    Cand vine vorba de agenda externa, Basescu este singurul politiciani care imi inspira incredere deoarece stiu ca are puterea de a spun NU. Nici nu se compara cu carpele de Iliescu & Constantinescu.
    • +4 (4 voturi)    
      daca ar mai fi vreo 2-3 ca el in guvern, (Joi, 11 noiembrie 2010, 23:54)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      care sa aiba fermitatea lui, am fi ajuns departe. Guvernul e timid, se misca incet, dar isi pastreaza directia.
    • -2 (2 voturi)    
      umblati si voi mai rari (Vineri, 12 noiembrie 2010, 16:43)

      nic [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Mai baiete, daca pentru tine tratatul cu Siria este un succes (desi nu stii ce inseamna si ce contine) in comparatie cu refuzul accesului in spatiul Schengen atunci iti meriti presedintele. Sper sa fii dintre primii beneficiari ai tratatului romano-sirian
      • -2 (2 voturi)    
        lasa-l ca e platit la cuvant (Vineri, 12 noiembrie 2010, 20:42)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui nic

        Ar fi putut sa se uite si el la recentele contracte incheiate intre China si cateva tari Europene. Sa vada acolo "succesuri".

        E bine ca s-a semnat tratatul cu Siria. Pot sa pastreze "cativa ani" asul in maneca. Nu de alta dar nu stii cand ai nevoie de o noua extradare gen Popa, tocmai inainte de alegeri :)
  • +9 (9 voturi)    
    Ba comunistule obraznic!!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:14)

    George [anonim]

    Chiar nu ti-e rusine sa vorbesti? Vezi ca ai dosare penale pe rol!!! Am speranta ca nu te vei mai bucura multa vreme de libertate. La puscarie cu tine nesimtitule!
    Anul viitor Romania va fi primita in spatiul Schengen. Asa ca sa-ti faci tu sange rau! Bombonea mafiota ce esti!

    P.S. Si inca ceva... Ai vazut ce-ai obtinut daca te-au avut ca exemplu pe tine? Banicioiu, Negoita, Ponta, Mazare... Unul si unul. Niste cozi de topor jalnice. Ca si tine.
  • +11 (11 voturi)    
    ia zi tu, Bombonel... (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:20)

    Andrei T [anonim]

    Ia zi tu, Bombonel, cum pericliteaza Basescu intrarea in spatiul Schenghen? Sa arunci cuvintele e usor, sa exemplifici e mai greu. Nu el a impiedicat functionarea ANI, nu el a vrut ca in CSM sa se aleaga batranii crocodili, Poti sa spui orice tampenie, numai sa spui contra. Nu stiu cum poate un om inteligent sa se prostitueze in halul asta spunand prostii dupa prostii.
  • +8 (8 voturi)    
    bombonel (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:25)

    Dan [anonim]

    ce sa zica si bombonel? se baga si el in seama ca l-a cam uitat lumea de cand nu mai e la ciolan. sigur, de aia nu intram in schengen, din cauza lui basescu. nu are nici o legatura cu faptul ca un mafiot ca bombonel tot sta si o lalaie cu procese pt furt ca-n codru. Domnu bombonel, o sa va bagam in seama cand nu o sa mai fugiti de justitie ca dracu de tamaie si demonstrati cu probe ca nu ati furat ca nesimtitu termopane si altele. Deocamdata, mai usor cu caterinca.
    • +3 (3 voturi)    
      Interesant . . . . (Vineri, 12 noiembrie 2010, 8:28)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Dan

      , , , , cum toata lumea vede inteligenta la individul asta cocotat in politica pe umerii sotiei si a lui tata-socru cand de fapt el nu debiteaza decat prostii minciuni si nu-i sta capul dacat la afaceri paguboase pentru stat si natiune dar profitabile pentru el. Cu inteligenta te nasti si nu o pierzi niciodata, scoala nu poate decat sa te instruiasca si sa-ti dea loc in societate. Dupa mine acest specimen uman are scoala bagata cu dea-sila de cei ce il impingeau, dar inteligenta . . . ioc!
  • +9 (9 voturi)    
    fumigene (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:28)

    pq [anonim]

    justitia pe care o faultezi matale este cauza; erai ultima persoana care trebuia sa comenteze pe marginea subiectului; fumigenele astea tin doar la prosti; ce-i drept, multi
  • +7 (7 voturi)    
    in atentia CNA (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:36)

    aPoliticus [anonim]

    ...in genelar, nu-mi place politica...dar individul asta imi provoaca greata! ...din aceasta cauza, solicit CNA sa interzica difuzarea de imagini cu acest individ inainte de ora 24!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Te credeam inteligent,Nastase. (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:41)

    mircea [anonim]

    Tocmai spuneam unui amic ca in PSD,Nastase,pare sa-si fi pastrat simtul ratiunii.Dar m-am inselat.A iesit Nastase si a dat cu mucii in fasole.Mizerabil.Parca a devenit mai vulgar si indobitocit,decat Vanghelie.De fapt Vanghelie a evoluat,pe cand Nastase contrazice teoria evolutionista.
  • +6 (6 voturi)    
    Audienta retard (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:52)

    Trojan.H [utilizator]

    4 case are probabil o audienta retardata careia i se adreseaza, in nici-un caz oamenilor normali nu le poate spune ca Basescu cauzeaza probleme grave Romaniei in materie de politica externa.
    Sictir
  • +5 (5 voturi)    
    ce simpatic (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:55)

    minny [utilizator]

    daca era asta presedinte la ora asta ea voicu ministru de interne deci e clar cand eram in schengen: cand zbura porcu! Groh, groh!
  • +5 (5 voturi)    
    Uite...! (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:01)

    valee [anonim]

    "Uite cine vorbeste!!!"...
    (Film cu Bruce Willis)
    "Nici usturoi nu a mancat...!"
    (Proverb popular romanesc)
  • +5 (5 voturi)    
    Nrusinarea tupeuluie (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:20)

    Strainul [anonim]

    Sa-ti recunosti infrigerea si sa respecti vointa poporului este un lucru greu ...

    Sa te adresezi pe nume Presedintelui ales este o lipsa de respect fata de majoritatea romanilor !
  • +6 (6 voturi)    
    Nastase si ceata (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:36)

    denvarel [anonim]

    Asumarea legii educatiei de catre guvern a fost declarata neconstitutionala pentru ca e in senat, dezbatuta in acelasi timp. Vine Nastase si spune ca in parlament aceasta si inca 2 nu exista!?!
    Ori Nastase a innebunit ori Curtea constitutionala e "plecata".
    Eu inclin spre putin din ambele, dar, totusi...
  • +5 (5 voturi)    
    :-D (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:41)

    msk [anonim]

    asta nu are bunul simt sa taca dreaq ptr totdeauna ...
  • +4 (4 voturi)    
    Joc sinucigas-pentru PNL, (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:50)

    C'asa-i in Jungla... [anonim]

    Sa se joace cu focul... Nastase sta ca o felina hamesita sa le sara prin spate, in ceafa, sa-i faca K.O. .. Se tot apropie tiptil, ... Si Floriceii impaunati , cu fulgi cu tot , intr-o clipita, pe o masea.. vor incapea... Rolul pnl ? .. doar sa se puna capra..
    Nastase, intreab-o pe d-na Macovei cat de bine e pentru noi, in Romania .. cu justitia ca'n Jungla, sa intram in spatiul Schengen... Da' ia stai, tie chiar asta ti-e manusa..
  • +4 (4 voturi)    
    Inca mai sper (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:52)

    mass [anonim]

    Sa apuc ziua in care voi vorbi despre asta la trecut.
  • +4 (4 voturi)    
    sau (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:56)

    ady [anonim]

    jegu' creat de toata clasa politica din ultimii 20 ani..sa ne spuna bombo cat de repede poate merge in marsarier..
  • +5 (5 voturi)    
    Cata nesimtire si minciuna emana don Nastase! (Joi, 11 noiembrie 2010, 23:45)

    Victor [anonim]

    "Traian Basescu nu ne-a consultat ".......blablabla.....
    Nu v-a consultat sau nu v-ati lasat consultati?
    Incep sa cred ca maj.politicienilori au dazt in boala vacii nebune!
  • +3 (3 voturi)    
    Rugaminte (Vineri, 12 noiembrie 2010, 0:14)

    Vizitiul [utilizator]

    Va rugam, mergeti dupa Paunescu si vedeti daca ii este bine acolo unde e, stati la o poezie doua si poate va place.

    Evident mesajul este adresat prostilor, atentie, acestia sunt multi (de aceea se spune Romania - tara de prosti) si nu ar fi exclus sa ajungem pe mana astora.
  • -2 (2 voturi)    
    comentatori (Vineri, 12 noiembrie 2010, 16:49)

    nic [anonim]

    "Comentatorii" de aici par a fi una si aceeasi persoana. Ori ala care scrie are imaginatie bogata, ori ala care valideaza comentariile nu are imaginatie deloc.
    Observ totusi ca in cazul imaginatiei bogate aceasta nu se manifesta in planul "on topic". Subiectul este doar injuratura la adresa lui Nastase, dar nimic despre ceea ce spune acesta. De ce oare?
    • +2 (2 voturi)    
      poate ma lamuresti tu (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:01)

      ducu [anonim] i-a raspuns lui nic

      se pare ca ii dai dreptate lui A. Nastase "on topic"; adica mai concret : "Traian Basescu nu e un mediator, politica lui externa genereaza probleme pentru intrarea Romaniei in spatiul Schengen"; vreau sa te intreb ce spune CONCRET A Nastase mai sus? eu cred ca NIMIC in afara de Bla Bla Bla si concluzia: T Basescu poarta toata vina, ceea ce e evident neadevarat; vezi tu NIC, de aceea nu pot simpatiza cu PSD-ul, nu neaparat din cauza doctrinei ci mai ales din cauza ca nu sunt in stare de nimic concret si constructiv;