Elena Udrea arata cum va fi angajat bugetul Ministerului Dezvoltarii pe trei ani. Firmele incep lucrarile cu fonduri proprii, iar statul le va plati incepand cu 2013

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2010, 23:10 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea la 'Tema zilei'
Foto: Captura TVR1
Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a aratat luni seara, in cadrul emisiunii "Tema zilei" de pe TVR 1, cum va fi angajat bugetul ministerului pe care-l conduce pentru 3 ani. Udrea vorbeste de un proiect de infrastructura in valoare de peste 4 miliarde de dolari, cel mai mare din ultimii 20 de ani din Romania, un proiect insa in care o buna parte din bani va trebui adusa de firmele care castiga licitatiile.

"Ministerul face in acest moment lucrari de reabilitare de drumuri, canalizare, reabiliari de centrale de cartier etc.. Avem bani europeni care finanteaza aceste proiecte de infrastructura, cum este proiectul Axa 2 din programul Regional care se refera la reabilitarea drumurilor judetene. Pe aceasta Axa am avut 190 de milioane de euro alocate si am semnat peste 160 de proiecte care sunt in derulare. Ne-au mai ramas insa 200 de proiecte de infrastructura foarte importante, care indeplineau conditiile si pentru care nu mai avem bani. Este vorba despre proiecte de infrastructura de interes public in valoare de peste 1,2 miliarde de euro. Trebuie sa gasim acesti bani la fime", a declarat ministrul Dezvoltarii.

Udrea spune ca, pentru a da drumul acestor lucrari cat mai repede, li se va cere firmelor inscrise la licitatii sa inceapa lucrarile imediat si sa asigure finantarea in primii doi ani din fonduri proprii sau din credite bancare urmand ca statul sa le achite, prin ministerul Dezvoltarii, sumele datorate incepand cu 2013.

Pentru lucrarile de infrastructura efectuate de firme din fonduri proprii intre 2013-2015, statul va incepe platile din 2015.

Elena Udrea spune ca este convinsa ca firmele mari vor veni fiindca vor lucra direct cu statul, iar statul le-ar putea garanta, in limita anuala de garantare stabilita, creditele bancare angajate pe aceste proiecte. Un alt element de noutate ar fi faptul ca platile se vor face direct de catre stat prin Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului si nu prin Consiliile Judetene asa cum se procedeaza pentru lucrarile derulate in prezent.

Alte avantaje ale acestei strategii ar fi faptul ca s-ar relansa creditarea si sectorul constructiilor si s-ar crea peste 100 de mii de locuri de munca.

"Am facut de anul acesta standarde cost pentru lucrarile publice. Spre exemplu, o lucrare de introducere a retelelor de apa nu poate costa la Suceava mai mult decat la Craiova. Noi avem standardele facute, sumele sunt stabilite, iar firmele trebuie sa se incadreze in ele. Aceste proiecte pot fi accesate de orice firma din lume care respecta conditiile UE pentru licitatii", a declarat ministrul.

Liderul PDL a dorit sa inlature speculatiile potrivit carora aceste proiecte de infrastructura s-ar realiza doar in localitatile unde sunt primari PDL, aratand ca proiectul se va desfasura in intreaga tara acoperind peste 1500 de localiti (apa, canal statie de epurare, camine de batrani, scoli, gradinite etc.) si se vor realiza peste 10 mii de km de drumuri judetene.
 

Despre Legea salarizarii unitare
  • Legea va fi adoptata miercuri prin asumarea raspunderii. Udrea spune ca urmeza apoi o motiune de cenzura pe aceasta lege fiindca "asa isi intelege Opozitia rolul prin blocarea oricarui proiect benefic pentru toata lumea".

Desprereducerea concediului postnatal
  • Media in UE este undeva la 14 luni. Pana la urma sunt niste criterii care au fost avute in vedere la reducerea perioadei, iar masurile trebuie luate si in functie de contextul economic si social.

Despre alegerea in fruntea PDL Bucuresti
  • Nu am o asa mare satisfactie pe cat ma simt de responsabila fiindca e o organizatie care nu sta foarte bine si a coborat mult in increderea bucurestenilor. Rolul meu e sa-i fac sa-si recape increderea in noi, de aceea zic c ava fi o munca grea, mai ales in contextul actualelor masuri de austeritate luate de Guvern.

Despre candidatura la primaria Capitalei
  • In acest moment nu ma gandesc la candidatura penrtu primaria Capitalei. Rolul presedintelui de organizatie este sa asigure candidatul cu cele mai mari sanse. De aceea le spun tuturor care vor sa candideze sa inceapa sa se pregateasca inca de acum si, in pragul alegerilor, vedem cine este mai bine plasat.
  • Nu exclud posibilitatea sa sustinem pe cineva din afara partidului daca indeplineste acele criterii pe care le avem si noi.


Citeste mai multe despre   






















1121 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    greatzaaa (Marţi, 23 noiembrie 2010, 1:54)

    jk [anonim]

    Apara-ne Doamne - ca numa mai poti !
    Mila Doamne... nu ne da ce am semanat...

    si trezirea bah !!
    • -1 (3 voturi)    
      BAAAAAAAAA (Marţi, 23 noiembrie 2010, 3:30)

      ba [anonim] i-a raspuns lui jk

      BA, te poti lua cu prostanacul de mana poate poate va treziti si voi:)))))))))
      • 0 (2 voturi)    
        bravo udrea bravo pdl (Marţi, 23 noiembrie 2010, 10:08)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui ba

        iata ca guvernul incepe sa investeasca in infrastructura
        bravo boc
        • 0 (0 voturi)    
          BU HA HA (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 7:36)

          george [anonim] i-a raspuns lui gogu

          DAAAA ! INVESTESTE ! ca de platit vor plati altii !

          traim intr-o societate mai bolnava decat filmele cu Stan si Bran !
    • +1 (3 voturi)    
      Raluca Turcan/Elena Udrea (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:17)

      BOGDAN COMARONI [anonim] i-a raspuns lui jk

      Raluca Turcan a făcut-o "Kill Bill a politicii" pe Elena Udrea, îmi atrage atenţia Camelia Tabacu, spunîndu-mi că nu e chiar o laudă. Instantaneu am revăzut în minte scena.

      Uma Thurman, protagonista filmului de succes, zace pe un pat de spital - aşa începe acţiunea - inconştientă după ce la propria ei nuntă a fost bătută la sînge de oamenii sadicului Bill.
      Partea proastă este ca pe acel pat de spital, în comă fiind, personajul interpretat de Uma Thurman, deci cea cu care e asemuită Elena Udrea, este violată ca la concurs de asistenţi, ba mai mult, aceştia făceau bani, închiriindu-i trupul inert unor băieţi amatori de sex cu cadavrele.
      Ca atare, imaginea pe care a promovat-o Turcan nu prea e de natură să o ridice în slavi pe noua şefă a PDL Bucureşti şi pe viitoarea candidată la Primăria Capitalei, căreia alte persoane din conducerea PDL, în afară de Turcan şi de Cristian Preda, i-au adus nişte laude greţoase duminică, după ce a cîştigat alegerile în care a candidat de una singură. Nici pe vremea cînd la TV se cîntau ode Elenei - de astă dată Ceauşescu - nu mi se întorcea stomacul pe dos ca acum, cînd i-am văzut live şi auzit pe toţi *** din PDL cum îşi slobozeau care ce-avea pe acolo pe imaginea unei Elene Udrea care - surîzătoare - înghiţea tot ce i se arunca.
  • +1 (3 voturi)    
    blonda tot blonda e!! (Marţi, 23 noiembrie 2010, 5:32)

    mircea [anonim]

    Deci firmele se imprumuta la banci ca sa se finanteze...in loc ca statul sa faca imprumutul!!! Cum vine asta?!?! Ah.. stai asa, ca m-am prins. Plata dobanzii e din preturile umflate....si gata! Toti sunt fericiti si prosperi, mai putin romanu de rand care plateste credite dupa credite! super tare!
    • -1 (3 voturi)    
      chiar nu ti-au spus la partid? (Marţi, 23 noiembrie 2010, 7:24)

      bula [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ca 80% din buget se duce pe social? si ca nu mai raman bani pt.altele? Ia pune mana si strange tu bani ca sa-ti faci o casa si sa-mispui cam cand strangi bani? nu se face pe credit? Iar creditul are un cost (stii tu pe undeva un credit fara dobanda?). Ca sa nu coste hai sa nu facem drumuri.
    • +2 (2 voturi)    
      ce-mi plac glumele bune (Marţi, 23 noiembrie 2010, 8:45)

      Romanas [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ce-mi plac glumele bune. Dar cel mai misto e sa incepi si sa REALIZEZI investitii intr-o guvernare si sa le PLATEASCA ALTII.
      Cam cum ne imprumutam noi tara de la FMI. Cam tot aia !
      tare blonda !
    • +1 (3 voturi)    
      d-aia a fost aleasa (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:01)

      vbio [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ca sa dea de lucru firmelor PD cu bani de la stat.

      Adica, firmele PD vor fi sustinute tot de stat, capitalism, deh....
  • +2 (2 voturi)    
    lucrari, reabilitari, etc (Marţi, 23 noiembrie 2010, 7:41)

    LECHI [anonim]

    O parte din lucrari sunt facute, sau in curs de facere...
    Urmeaza sa se faca licitatiile...
    Numai ca, la licitatia post-factum , nu castiga intotdeauna cel ce a facut lucrarea; urmeaza faza
    in care " se cade la pace"intre ofertatori si autoritati
    ( Caz real in jud Timis; drumuri comunale sat Gelu
    sau Barateaz; localizarea exacta nerelevanta)
  • +2 (2 voturi)    
    Nu sunt prosti... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 8:53)

    Viitor compromis [anonim]

    Angajeaza lucrari pe care sa le plateasca urmatorul guvern,care nu va mai fi PDL...Si-l baga si pe ala in datorii din start.O sa avem mult de tras dupa PDL-ul asta,chiar daca vom scapa de el.In locul guvernului de dupa alegerile din 2012,care va fi non-PDL,as plati lucrarile contractate acum de PDL din averile personale ale liderilor PDL.Daca tot tin la tara...Ce ne facem insa cu d-na Udrea care are datorii la banci si insomnii pe chestia asta...Daca o executa silit si ramane biata femeie saraca lipita pamantului?Cum ne mai scoatem?
  • +1 (1 vot)    
    in fine am inteles... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 11:51)

    egroeg [anonim]

    cum s-a nascut in intelepciunea populara...a vinde pielea ursului din padure...
  • -1 (1 vot)    
    Numai daca s-ar face!!!! (Marţi, 23 noiembrie 2010, 11:52)

    mihaitza [anonim]

    Mi-e draga fufa norvegiana ca sarea in ochi, dar ce a spus e corect si viabil. E clar ca nu din mintea ei a rasarit ideea si e clar ca se va aplica prost in RO, dar ideea in sine e buna. Este o cale de a avansa atunci cand nu ai cu ce. Marile companii se pot imprumuta la dobanzi avatajoase si pot angaja oameni carora sa le dea de munca, deci doua lucruri bune. Si populatia are sansa de a beneficia de ceva ce altfel nu s-ar putea face. Cu aplicarea este alta poveste, pentru ca aceste scheme functioneaza acolo unde organele de control si mai ales JUSTITIA functioneaza. Ca se va fura... cu siguranta se va fura, se fura peste tot in lume. Dar se fura 5 % 10 hai 20%, nu 90%!!! Si se "fura" cu voia statului, prin lege, ca sa zicem asa. Si asta acopera riscurile companiilor care se angajeaza. Dar se face! Asta vreau sa vad si in RO: ca se face!!! Nu ma deranjeaza sa avem regi ai asfaltului, cata vreme avem asfalt, mult si fara gauri. Nu ma deranjeaza ca avem regi ai energiei, cata vreme toate satele sunt electrificate, nu raman oamenii 4 ore pe zi fara lumina, ca acum, nu pica lumina la fiecare vanticel si pretul reflecta corect cata energie producem noi. Nu ma deranjeaza ca avem constructori miliardari, daca satele au canalizare si avem diguri si case de batrani si gradinite. Dar intr-o masura este si vina oamenilor, a fiecaruia. Cred ca daca ne-ar interesa mai putin cine are Ferrari si am cere mai insistent sa se faca ceva pentru noi, am avea mai mari sanse. Poate cei din spatele fufei norvegiene au vazut ca banii de la UE nu se pot fura la vedere, nu se pot fura 90% si incep sa se multumeasca sa fure mai putin, dar tot sa fure ceva, ca de la noi nu mai e ce. Iar banii UE nu se pot fura decat daca arati ca ai facut ceva... oricat de mic.
  • +1 (1 vot)    
    Si daca ... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 13:43)

    Intrebare [anonim]

    ... incapand cu 2013 se desfiinteaza ministerul Dezvoltarii?
  • 0 (0 voturi)    
    singurul (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 21:22)

    andrei [anonim]

    singurul care aduce o raza de speranta in sufletele noastre e Oprescu
  • 0 (0 voturi)