Eugen Radulescu, director BNR: Situatia fondului de pensii este un dezastru

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2010, 22:02 Revista Presei | Radio TV

Eugen Radulescu, director BNR, a declarat in aceasta seara, in emisiunea "Money Show" (The Money Channel), ca Romania a primit avertizari serioase de la forurile UE in privinta a doua probleme extrem de grave: Fondul de pensii si procesele castigate de bugetari.

'Situatia fondului de pensii si a echilibrului in aceasta zona este un dezastru si se va inrautati pe an ce trece. In conditiile acestea, Senatul a probat reducerea varstei de pensionare pentru barbati de la 65 la 64 de ani. Prin aceasta masura ne ingropam singuri. Cresterea costurilor pensiilor de la peste 8% in 2007 la peste 11% in 2009 reprezinta un lucru de nesuportat pentru economia noastra", a declarat Radulescu.​

Directorul BNR spune ca a doua problema majora este creata de "deciziile pe banda" ale instantelor judecatoresti inferioare in favoarea bugetarilor reclamanti in conditiile in care exista o decizie a Curtii Constitutionale care spune ca taierea salariilor in domeniul bugetar este corecta. Acesta precizeaza ca astfel de decizii duc la dezechilibre bugetare grave si la incertitudine.

Radulescu a evitat insa sa se pronunte de ce statul nu plateste arieratele, dar spera ca atunci cand o va face sa fie vorba de plati obiective si nu facute la interventii sau din interese.


Citeste mai multe despre   



















3275 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Asa o fi! (Joi, 25 noiembrie 2010, 22:18)

    George [anonim]

    Dar pentru ambele probleme, vinovati sunt guvernantii. Pentru dezastrul din fondul de pensii fiindca nu-l pot sustine de la alte capitole din bugetul consolidat al statului (banii se duc pe investitii fanteziste gen sali de sport), iar pentru procesele castigate de bugetari tot guvernantii sunt de vina fiindca promoveaza ordonante care vin in contradictie cu legile existente si juristi isteti exploateaza chichitele castigand in instanta (deh, avem prim-ministru licentiat in drept, ba chiar are si doctorat!)..

    Acum ne dam seama de ce este asa nervos Basescu. Probabil s-a discutat despre toate astea acolo pe unde a fost impreuna cu toti capii Europei, sau are aceste informatii din surse proprii dinainte de a le afla agentiile de presa, si se burzuluieste la tot "ce sufla-n tara asta"...
    • -1 (1 vot)    
      deci totul era RAI (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:12)

      bula [anonim] i-a raspuns lui George

      pana la 1 Ian. 2009??? Bugetul de pensii era excedentar, erau 4 salariati per pensionar, magistratii nu-si dadusera sporuri si mariri de salariu etc. Ce usor e sa dai vine MEREU pe altii. S-a iesit in medie la 52 de ani la pensie (excluzand femeile), sunt 25% pensii FALSE de invaliditate.... S-au marit pensii plecand de la o IPOTETICA colectare de 39%, desi in 20 de ani nu s-a colectat niciodata peste 31-32% si ne-am bucurat cu sampanie.. Iar e de vina altul. Am luat credite IMBECILE cu dobanzi de 32% si acuzam BNR, GSM, ONU, IBM, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, dau vina pe ei (Vineri, 26 noiembrie 2010, 12:25)

        George [anonim] i-a raspuns lui bula

        Fiindca nu eu am fost in postul de decizie, cum nu ai fost nici tu! Cum nu a fost in situatia de a lua decizii corecte nici macar vecinul tau Gheorghe sau Ion, sau vecinii mei Vasile sau Mitica. Ei au ocupat functiile de decizie, ei s-au luptat pentru ele prostindu-ne pe noi ca vor face bine de acolo, de sus. Noi i-am crezut. Sa-i credem in continuare? Eu am renuntat... Si ar fi bine sa faca asa cat mai multi. Uite, poti fi si tu unul...
  • 0 (8 voturi)    
    asta iar gafeaza cand e de o lovitura financiara (Joi, 25 noiembrie 2010, 22:38)

    Eneas [anonim]

    sunt mai multe explicatii=
    1.nu se poate abtine, serotonina se revarsa in creier
    2.da de stire ca mai traieste gasti de seku care l-a propulsat
    3.ii arata lui Mugur cine e mai tare in BNR
    4.il chinuie talentul si nu poate sa taca
    5.e prea batran sa se mai abtina

    toate sau cuplate cate 2-3
  • +1 (3 voturi)    
    Dar dezastrul cine l-a facut ? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 0:18)

    Catalin [anonim]

    Pana acum 2-3 ani fondul era bun, acum e dezastru ? Eu zic ca dezastruosi sunt cei care ne guverneaza, pentru ca sunt prea prosti ca sa poata conduce o tara ca Romania. Nu orice absolvent de particulara la 40 de ani poate fi ministru...toate au un pret, si el incepe sa se vada !
    • 0 (2 voturi)    
      iar te-au instruit prost la partid? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:06)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      marirea pensiilor din 2008 s-a facut in octombrie, asa ca s-au platiti pensii majorate numai DOUA LUNI din 2008, iar magareatza a cazut pe bugetul din 2009 si ulterioare. In plus, marirea punctului de pensie (dorit la 45%) mareste deficitul cu inca 11%. Daca mai si scadde numarul de contributori, daca mai scade si media salariala (la care se colecteaza contributiile), DEFICTUL CRESTE. Populatia imbatraneste (baby-boom ajunge la pensionare intr-un MARE VAL) asa ca suma totala a pensiilor creste. Micsorand varsta de pensionare MARESTI numarul pensionarilor.
    • 0 (0 voturi)    
      rock (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:11)

      porky [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      acest fond trebuie alimentat permanent -lunar trebuie platite pensiile- sursele si au micsorat debitul unele au disparut -(criza ,proasta gestiune etc) -diferentza necesara se ia din buget deci ..trage singur concluziile
  • +2 (2 voturi)    
    Cauzele (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:43)

    Prostu [anonim]

    Cauzele principale a prabusirii fondului de pensii in Romania sunt :

    1. plecarea in strainatate ( Italia +Spania) a 3-4 miliooane de fosti cotizanti la acest fond in timp ce pensionarii au ramas integral in plata .Adica mai pe scurt distrugerea industriei Romanesti pentru a deveni o piata de desfacere pentru west ;
    2.arieratele la fondul de pensii a mamutilor morti ( regiile autonome ) .Sumele datorate sunt colosale in timp ce salariile platite angajatilor ( in fapt clientelei politice a tuturor guvernarilor sunt tot colosale-la ei nu s-a redus nimic, nici salarii nici numarul de personal ).

    Putem vorbi si de multe alte cauze : criza , evaziunea fiscala , politica investitionala dezastruoasa, etc ,etc..............dar insurmontabila e cauza 1. ( poate doar atragerea fortei de munca cotizante asiatice sa schimbe ceva ) si 2 ( trebuie eliminate aceste cadavre -regiile autonome ). Altfel totul devine un dezastru.

    Cu cele mai bune intentii,
    Prostu
    • 0 (0 voturi)    
      nu RTV e o sursa de informare! (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:00)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      Minerii huilei (cateva zeci de mii),minerii lignitului(idem), salariatii de la cfr (idem) sunt clientela politica? Ca arieratele cele mai mari provin EXACT de la astia. Suntem gata sa renuntam la minerit? ca sa distrugem rezerva electorala a PSD?
  • +1 (1 vot)    
    abia acum (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:48)

    gaga [anonim]

    realizeaza BNR dezastrul din fondul de pensii? Cand economia Romaniei traia pe picior mare din tranzactii imobiliare si bani fierbinti din strainatate si nu din economia proprie, i se parea dlui Radulescu de la BNR ca economia duduie si ca va merge asa la infinit cat sa ii plateasca lui pensia mare pe care o avea dupa ce a incasat salarii imense de la BNR. Acum se ingrijoreaza brusc, i se apropie varsta de pensie si constata cu uimire ca desi pe hartie va avea pensie mare in realitate s-ar putea sa o incaseze diminuata cu cel putin 15%! Asta daca nu se vor plafona toate pensiile din lipsa de cotizanti activi si de gaura la buget.
  • 0 (0 voturi)    
    Radulescu e un tampit (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:46)

    etwas [anonim]

    In loc sa spuna ca sistemul este praf pentru ca am mai fost scutiti de un la plata degeaba a taxelor( ca sa iti poti lua o pensie de rahat asta daca nu ai prieteni unde trebuie) mai bine ar fi emis solutii de control incat sa nu se mai fure in acest sistem.
    Ia mai du-te frumos la dracu si munceste tu pana mori ca oricum ai salariu generos.
    Mai bine realizati voi un sistem in care sa nu trebuiasca sa muncesti pana mori. Pai voi boilor vreti sa platim pana la 65 de ani si dupa aia va rugati si murim rapid ca sa nu mai aveti cui sa platiti pensie.
    Hai sictir!!!