Olguta Vasilescu: Elena Udrea nu a adus probe in instanta pe care ea a ales-o

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Marţi, 30 noiembrie 2010, 22:22 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea si Olguta Vasilescu
Foto: AGERPRES
Olguta Vasilescu, senator PSD a declarat la Antena 3 ca Elena Udrea a fost aparata de o firma de avocatura care face contracte in valoare de milioane de euro, in fiecare an cu statul roman si ca a insistat ca procesul sa se desfasoare la Judecatoria Sectorului 5.

"Nu o inteleg pe doamna Udrea, care e evident ca nu gusta infrangerea. Domnia sa nu adus probe in instanta, iar instanta pe care, repet dansa a ales-o a judecat si mi-a dat dreptate mie", a declarat Olguta Vasilescu.

Senatorul PSD i-a transmis Elenei Udrea ca "ar fi timpul sa inceapa sa se obisnuiasca cu criticile".

"Nu voi face niciodata parte din grupul Turcan, Anastase sau Baconschi, care ii canta ode doamnei Udrea", a incheiat Olguta Vasilescu.

Judecatoria Sectorului 5 a dat castig de cauza senatorului PSD Olguta Vasilescu, in procesul in care ministrul Dezvoltarii si Turismului, Elena Udrea, a dat-o in judecata pe aceasta, pentru afirmatiile facute in legatura cu arestarea primarului democrat liberal al Craiovei, Antonie Solomon.

Ministrul Elena Udrea declara, intr-o postare pe blog, ca nu este surprinsa de respingerea de catre Judecatoria Sectorului 5 a cererii sale de chemare in instanta a Olgutei Vasilescu, subliniind ca practica judiciara actuala arata ca judecatorii "nu dau doi bani" pe concepte ca onoare si imagine.


Citeste mai multe despre   



















3759 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 22:35)

    Gigi Maybachistu' Dezonorat [anonim]

    Judecătorul din orice ţară cu legi scrise foarte precise şi amănunţite nu va da niciodată doi bani pe onoare şi imagine fiindcă nu asta e treaba lui.

    Judecătorul trebuie să se menţină strict în cadrul legii (chiar şi atunci când e corupt, va lua o decizie care să se suprapună măcar în aparenţă prevederilor legii şi interpretării ei obişnuite, fiindcă ştie că e capul lui în joc).

    Într-o ţară cu sistem juridic common-law, legile sunt în mod voit imprecise fiindcă se presupune că bunul simţ al judecătorului şi al împricinaţilor va acoperi lipsurile, de asta în SUA judecătorul are o foarte mare libertate în a lua decizii, chiar şi în domenii în care nu e nimic precizat legal, poate stabili pedepse şi despăgubiri. Acolo unde bunul simţ lipseşte (şi nu de ieri de azi, ci de la 1945 încoace cel puţin) trebuie să te bazezi strict pe ceea ce prevede legea, şi nici atunci nu eşti 100% sigur.

    Oricum, dacă avocaţii "milionari" nu sunt competenţi, să se ducă naibii. În limbajul lor asta înseamnă "să se ducă jurişti la primărie pe 800 RON" :))
  • -2 (2 voturi)    
    Mai putin agenti acoperiti intre juecatori (Marţi, 30 noiembrie 2010, 22:41)

    Juecatorii nu-s procurori, mai Clopotzel [anonim]

    Asta e tot...minusati acuma!
  • +1 (1 vot)    
    dom paratei (Marţi, 30 noiembrie 2010, 22:55)

    adi [anonim]

    si ce daca ea a ales-o, ii impunea legea,actor sequitur forum rei...
  • +1 (9 voturi)    
    sa recapitulam (Marţi, 30 noiembrie 2010, 23:28)

    NewLevel [anonim]

    Poate n-am inteles bine?

    1/ Olguta zice ceva (de Solomon, n-are importanta).

    2/ Lenuta zice ca nu e adevarat si o cheama in judecata pe Olguta.

    3/ Instanta respinge chemarea Lenutei catre Olguta.

    4/ Olguta zice ca Lenuta n-a avut probe si ca instanta i-a dat dreptate.

    Pai, ce probe sa aduca Lenuta? Era treaba ei? Nu Olguta, facind niste afirmatii, trebuia sa le si probeze? Si apoi, cum i-a dat instanta dreptate? Din cite inteleg, a refuzat sa o cheme la tribunal. Dar poate inteleg eu gresit.
    • +2 (6 voturi)    
      da, ai dat total pe langa (Miercuri, 1 decembrie 2010, 3:23)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      Olguta face o declaratie poltica.
      Parlamentarii au imunitate fata de declaratiile politice.

      Si daca tot o iei asa.. de cand in Romania daca esti chemat in judecata, trebuie tu sa iti demonstrezi nevinovatia? Sau aici megrge principiul daca e din PSD e vinovat, daca e din PDL e nevinovat.
      E justitie, totusi. Nu politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Cât partidul e în floare, (Miercuri, 1 decembrie 2010, 8:39)

    Cotidianul [anonim]

    nici în conturi nu mă doare!
    Elena Udrea, apărată de avocaţi abonaţi la contractele cu Guvernul.
    Elena Udrea a fost apărată de casa de avocatură Ţuca, Zbârcea şi Asociaţii, una din campioanele contractelor de asistenţă juridică obţinute de la diverse instituţii ale statului.

    Aşa cum reiese din raportul Curţii de Conturi, casa de avocatură Ţuca, Zbârcea & Asociaţii a primit în perioada decembrie 2008-octombrie 2010 mai multe contracte de asistenţă juridică şi de la Ministerul Finanţelor şi de la CNADNR, în valoare totală de peste 3,4 milioane euro.

    Aceeaşi firmă de avocatură a fost contractată de Hidroelectrica pentru a pregăti paşii pentru înfiinţarea Hidroenergetica (mamutul energetic nefuncţional clocit de mintea lui Videanu). Pentru acest contract, casa de avocatură Ţuca, Zbârcea şi Asociaţii a primit de la Hidroelectrica, în doar şase luni, suma de 875.000 euro.

    În mediul politic şi în lumea avocaţilor bucureşteni este de notorietate prietenia strânsă dintre titularii acestei case de avocatură şi fostul ministru al Economiei Adriean Videanu, tătucul pe linie energetică şi financiară al "băiatului deştept" Mihai David, directorul general al Hidroelectrica.

    Florentin Ţucă, managing partner al acestei firme de avocatură, este bun prieten şi cu familia Udrea-Cocoş.
  • +1 (1 vot)    
    :-) (Miercuri, 1 decembrie 2010, 11:47)

    george [anonim]

    Doua tate! Si noi care pierdem timpul pe net.
    Va invit sa fiti atenti la tonalitatea vocii dnei Vasilescu si la modul cum isi misca buzele cand glasuieste!
    Si va mai invit sa v-o amintiti pe dna Udrea intrand in direct la emisiunea lui Turcescu, prezentandu-se drept o admiratoare a dnei Udrea si laudand-o/laudandu-se!
    Va/ ne mai trebuie ceva in plus?
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:25)

    Luiza [anonim]

    La orice fel de proces se poate face recurs insa e posibil ca opozitia sa aiba judecatorii lor deja cumparati pentru a le face felul.
    • 0 (0 voturi)    
      Justitie (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:11)

      Marin Baiesu [anonim] i-a raspuns lui Luiza

      Luiza! N-ai auzit ca justitia n-are onoare si principii ,daca nu ia dat dreptate doamnei udrea.Gata acum e cumparata ,auzi alta gugumanie.! ia-te de mina cu fita blonda!