Mircea Geoana: Am fost la Vantu ca sa aflu intrebarile pentru dezbatere. Stiam ca le are si Basescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2010, 21:51 Revista Presei | Subiectele Zilei

"La un an de la alegerile prezidentiale am simtit nevoia sa ofer cateva raspunsuri la o serie de intrebari pe care, la un moment dat, ni le-am pus cu totii. Mai ales, am simtit nevoia sa le transmit cateva cuvinte din suflet celor care m-au votat pe 6 decembrie 2009. In minutele ce urmeaza nu veti vedea doar explicatii si raspunsuri la intrebarile ce tin de prezidentialele de anul trecut, ci veti putea asculta perspectiva mea asupra a ceea ce ne asteapta, asupra provocarilor cu care se confrunta PSD si va voi dezvalui care sunt proiectele mele pentru viitor", isi incepe confesiunea pe blog fostul presedinte al PSD.

Mircea Geoana a postat luni seara pe blogul sau doua inregistrari video in care incearca sa explice ce s-a intamplat in preajma alegerilor pentru prezidentiale:

'O intrebare care trebuie clarificata este: ce am cautat la domnul Vantu cu o seara inainte de dezbaterea finala de la postul Realitatea TV? Aveam informatii ca echipa lui Traian Basescu era in posesia intrebarilor pe care moderatorul trustului Realitatea TV urma sa le adreseze celor doi candidati in dezbaterea de a doua zi. Si am dorit sa aflu de la sursa, de la patronul acestui trust, care sunt aceste intrebari si daca se poate asigura un teren de joc egal intre cei doi candidati.

Liderul social democrat mai spune ca e foarte posibil ca Traian Basescu sa se fi aflat in "spatele acestei strategii", ca a intrerupt legatura cu Sorin Ovidiu Vantu dupa alegeri si ca nu a "avut nici un fel de alt contact nici cu privire la afaceri, nici cu privire la domnul Popa, nici cu privire la orice alt subiect de natură economică cu domnul Vântu".


Citeste mai multe despre   



















4657 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    kaka maka (Marţi, 7 decembrie 2010, 2:25)

    Forest Gump [anonim]

    La cum se prezinta prostanacul asta, maine poimaine ma astept sa iasa intr-o conferita la PSD si sa declare: " Daniel Buzdugan sunt! A fost o farsa!"
    • +17 (23 voturi)    
      Adevar graiesti :) (Marţi, 7 decembrie 2010, 2:35)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui Forest Gump

      Omul asta chiar e o farsa. Partea proasta e ca mai bine de 50% din cei care locuiesc in Romania nu au realizat proababil nici pana acum lucrul asta.
      • -7 (13 voturi)    
        geoana, te urasc (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:45)

        2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui TB

        din cauza ta stam inca 5 ani cu asta.
        sa stii TB ca din cei care l-au votat pe geoana mai putini sunt cei care l-au simpatizat decat cei care au vazut in el o scapare. n-ai tu idee cat mi-am dorit sa scap de asta ale carui initiale le folosesti.
        despre faptul ca tu crezi ca 50% din oameni sunt prosti iar ceilalti sunt destepti n-am ce sa comentez.
        ma gandesc in fiecare zi cum ar fi sa ma culc diseara si sa ma trezesc in duminica votului de la alegerile locale si apoi parlamentare.
        chiar vreau sa scap de asta.
        10 ani de iliescu sunt multi.
        dar 10 ani neintrerupti cu asta sunt prea multi
        • +2 (6 voturi)    
          Asa ai vrut sa scapi de Vadim si ai pus pe Ilici ! (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:56)

          vamaiot [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

          Nu pot sa cred cata determinare si cata ambitie de parca Basescu e o boala de piele si te scarpini... si daca ar fi fost Geoana schiopii ar merge, orbii ar vedea, batranii ar intineri ...
          ?

          Cat despre apocalipsa despre care vorbesti, trebuia totusi sa fii atent ca ai trait deja sfarsitul manipularii comuniste, intr-adevar sfarsita in 2012 odata cu moartea sobolanului rosu fost presedinte (Doamne ajuta-ne ) !!!!!!!!!!!!!!!
          • -5 (5 voturi)    
            gresesti (Marţi, 7 decembrie 2010, 12:44)

            2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

            pe iliescu l-am votat nu pentru a nu iesi vadim. l-am votat din convingere
        • +3 (5 voturi)    
          ha , ha , ha ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:05)

          titiacs [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

          si nu ho, ho ,ho !
          Qed erat demonstrandum !
          De fapt el marele prostanac al neamului , peste un an de zile , va iesi din nou si va spune ca defapt acu' nu a vrut altceva decit sa-i creasca traficul pe bloc ( sau blog ! ) !!! Ca ilici are mai mare trafic ca el ! La garzi de onoare nu mai povestim !
          ha , ha ce-am mai ris !!!
          • +2 (2 voturi)    
            Q.E.D. (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:20)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui titiacs

            Q.E.D=quod erat demonstrandum

            Si eu am ras!
      • +2 (4 voturi)    
        tu nu vrei sa realizezi (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:07)

        n_asul [utilizator] i-a raspuns lui TB

        de ce l-au votat cei 50% din cei ce au fost la vot ... iti spun eu daca dai o bere. Uitam sa precizez ca si eu l-am votat deci stiu de la sursa.
        • +1 (3 voturi)    
          Serios vorbind (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:22)

          TB [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

          Chiar realizez de ce l-au si l-ai votat. Tot ce sustin e ca Geoana e o farsa, una mult mai mare si mai sinistra decat Basescu. Pe care da, l-am votat, chiar daca fara entuziasm.

          Si mai sustin ca o mare parte din populatia Romaniei nu vede nici in ziua de azi faptul ca Geoana e (sau mai bine zis a fost) un papitoi, scos in fata de mafia din Romania, in incercarea de a pune mana pe puterea politica - si implicit cea economica.

          Nu-mi place Romania lui Traian Basescu de astazi. Dar, ca sa ii raspund si cuiva de mai sus, prefer 10 ani cu Basescu decat 5 cu Geoana. Din pacate astea au fost singurele optiuni acum 1 an.
    • +1 (1 vot)    
      eu cred (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:44)

      dw [anonim] i-a raspuns lui Forest Gump

      ca a fost hipnotizat si hipnoza a tinut fix un an:). Dupa aia si-a amintit de ce a fost acolo. parere mea!
  • +15 (15 voturi)    
    Degeaba (Marţi, 7 decembrie 2010, 3:12)

    busymind [anonim]

    Ai incercat sa "copiezi" si tot prost ai iesit la examen. Te-ai uitat la inregistrari Domnule Geoana? Chiar si cu intrebarile stiute tot n-ai fost capabil sa legi 2 cuvinte calumea. Daca taceai "destept" ramaneai.
    • +2 (4 voturi)    
      Mai bine se ducea la Basescu ! (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:33)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui busymind

      Mai bine se ducea la Basescu si avea si intrebarile lui Turcescu si intrebarile lui Basescu!

      Si asa poate negocia sa piarda cu demnitate macar, decat sa se se bucure cu entuziasm si sa traiasca umilinta unei infantile si false victorii !


      Dar am si eu o intrebare, care intereseaza 22 de milioane de romani:


      - In vizitele dumneavoastra la poarta Moscovei, ati folosit sau ati auzit cuvantul TEZAUR ?
  • +12 (12 voturi)    
    omg (Marţi, 7 decembrie 2010, 3:15)

    Tia.Dalma [utilizator]

    e prost rau geoana asta!

    daca tacea filozof ramanea, cum a putut un prostanac ca asta sa ajunga unde este? numai in romania se poate intampla asta...
    din cauza lui a castigat basescu, iti era si rusine/scarba sa votezi cu un asa prost
    oricine ar fi fost in locul lui la alegeri, in competitie cu basescu, castiga, oricine altcineva...
  • +12 (12 voturi)    
    WTF?.. (Marţi, 7 decembrie 2010, 6:09)

    da [anonim]

    i-au trebuit 12 luni pentru cateva raspunsi penibile?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai altfel cum? (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:01)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui da

      Asta i-a cerut Mosului acum 1 an. Un raspuns. Ei bine, fiindcă a fost cuminte in 2010, Mosul i-a adus raspunsul la intrebarea ce a cautat la Wind.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:39)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui da

      Idiotul probabil crede ca noi am uitat toata povestea de atunci, cand saptamani intregi trageau toti de el sa accepte o confruntare iar el nu mai raspundea nici la telefon...
    • +3 (3 voturi)    
      pai.. (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:51)

      yea [anonim] i-a raspuns lui da

      ..acu' i-a cazut fisa :)
  • +2 (2 voturi)    
    penibil e putin spus (Marţi, 7 decembrie 2010, 7:40)

    Gica [anonim]

    Penibil e putin spus , ce se intampla de 20 de ani incoace . Nu mai e de trai cu clasa asta politica !
  • +3 (3 voturi)    
    Si . . . (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:17)

    gheorghe [anonim]

    . . . i-a trebuit un an de zile ca sa dea un raspuns asa de inteligent? Si la Moscova . . .?
  • +4 (4 voturi)    
    Sa multumim Domnului (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:31)

    dorin bretan [anonim]

    Acest om este al doilea om in stat si s-a vrut primul ? Oameni care s-au nascut prin partide, s-au ridicat prin partide , exista prin partide. Ei nu sunt nimic, dar daca au lins ,aranjat ,rezolvat, latrat , muscat, ... au ajuns REPREZENTANTII POPORULUI
  • +5 (5 voturi)    
    dupa ce calci in... (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:51)

    egroeg [anonim]

    prostie o mai si lustruiesti sa se vada bine.Adica Vantu si Turcescu i-au dat intrebarile lui Basescu?
    Tot mai mult convingi ca nu esti prostanac ca asa te face lumea
  • +7 (7 voturi)    
    S-a infundat mai rau... (Marţi, 7 decembrie 2010, 8:56)

    Ronin [utilizator]

    ....doamne, ce specimen...vine dupa un an cu o scuza de-a dreptul penibila...in primu` rand, nu te-ai dus din proprie initiativa la Vantu, te-a chemat el, ceea ce e cu totul altceva! In al doilea rand, ce sa intelegem, ca si-a batut joc de tine Vantu si ti-a dat alte intrebari? Pentru ca ai fost varza in seara aia! Sau ca esti incapabil sa raspunzi la niste intrebari stiute dinainte? Orice ai face tot prost iesi....d` aia zic io`, ca mai bine taceai....
  • +6 (6 voturi)    
    Of..of.. (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:00)

    romaya [utilizator]

    Cum nu-l doare prostia ,la ce aberatii scoate..sarac cu duhu'..ce mai ..deci el recunoaste ca s-a dus ca sa afle intrebarile de la sovu' ..Prostanacu-i mare prostovan ..
  • +2 (2 voturi)    
    Inca Romania... (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:38)

    anado tauriga [anonim]

    Daca unui candidat ( finalist ) la presedintia tarii i- a trebuit un an ( 365 de zile ), ca sa gaseasca pretextul pentru o vizita, ce sanse are Romania sa mai existe ca tara in urmatorii 20 de ani ?
  • +2 (2 voturi)    
    PE-NI-BIL (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:46)

    angi [anonim]

    Penibilul plus prostia plus infatuarea plus nesimtirea egal POLITICIAN ROMAN. Unora li se adauga inconstienta si,evident,hotia. Sa vii cu asemenea scuze care te acuza, sa mai dai si vina pe unul mai tanar ca tine(ca varsta si ca experienta...politica)e inadmisibil. Vicleanul de Iliescu i-a "mirosit"pe toti f.bine,numai noi nu l-am "mirosit"pe Iliescu si iata unde am ajuns!De acolo a inceput dezastrul!Din 1990 cand am cazut in plasa "zambetului"sau. Romania va exista ca tara,desigur,dar va mai dura destul pana se va trezi din amorteala asta care ne-a cotropit pe toti...
  • +1 (1 vot)    
    mai bine tacea (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:18)

    minny [utilizator]

    adeavarut motiv ramane arestarea lui Popa, dovada ca atunci cand l-a intrebat de Popa Basescu s-a facut muci. dar probabil ca daca era acolo a zis, de ce nu ? hai sa iau si intrebarile ...
  • +2 (2 voturi)    
    miticu tot mitic (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:55)

    caius tertius [anonim]

    omu o-nvatat de mic ca cum se face daca vrei sa fie bine...cu copiuta inspre cotroceni marsh
  • +1 (1 vot)    
    curat vorba lui ilici:PROSTANAC (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:39)

    brod [anonim]

    cered că dl. geoană are un IQ din ce în ce mai mic. alzheimer?... să spui că ai mers la vântu după copiuţe... nici măcar un biet corigent nu ar face-o. mihaela, dragostea lui, te compătimesc. şi te înţeleg, în cazul că anumite zvonuri ar avea acoperire...
  • +1 (1 vot)    
    intrebarile (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:45)

    panfil flecaru [anonim]

    au fost plasate, catre catindati, de turcescu.
    problema deschisa de afirmatia lui mircel, este, cine a fost compozitorul lor...
    cumva vintu ?
    daca nu, de un' le'avea ?
    dela turcescu, de la autor, daca a fost altul decat turcescu ?
    daca le'a dat lui base, atunci dece nu le'a dat direct lui joana ?
    incurcate sunt itzele politicii dumbovitzene...
    mai rau ca labirintul ala vestit...
    oricum, joana a loat'o nasol.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:47)

      gogoneatza [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      cine era angajatorul lui turcescu, la acea vreme ?
      stie cineva, aaaaa ?!
  • +1 (1 vot)    
    nu (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:38)

    attila [anonim]

    penibil