Viorica Costiniu: Politicul continua sa influenteze Justitia

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 23:15 Revista Presei | Radio TV

Viorica Costiniu
Foto: Agerpres
Viorica Costiniu, presedintele de onoare al Asociatiei Magistratilor, a declarat in emisiunea "Ora de foc" (Realitatea TV), in replica la declaratiile presedintelui Basescu, ca sistemul de Justitie din Romania continua sa fie sub presiunea politicului care nu vrea sa renunte la presiuni si influente.

"In primul cred ca la Cotroceni va fi cineva care sa-i explice domnului presedinte Basescu ca mai exista judecatori la Bucuresti si ca nu noi suntem valul care trece. Desigur ca alegerea sau validarea CSM-ului de catre Senat este un moment important. Chestiunile legate de candidatii acestui organism, care este un fel de Guvern al Justitie, dar fara mari puter,i este un lucru care nu poate scapa intereselor politice", a mai declarat Costiniu.


"Nu exista niciun un sistem de justitie din interiorul UE care sa fi facut atata rau cat a facut romanilor sistemul de justitie din Romania", a afirmat marti presedintele Traian Basescu. Seful statului a spus ca "avem o justitie independenta, care considera ca ei i se cuvine tot, iar de romani nu-i pasa". "Chiar inima sistemului de justitie, CSM, este in situatia cea mai dificila", a adaugat Basescu. Acesta a mai spus ca exista multi judecatori dedicati meseriei lor, adaugand ca "in varful lor se afla insa o structura care face rau romanilor si Romaniei".

Disputele dintre Traian Basescu si Viorica Costiniu continua dupa scandalul eliberarii lui Sorin Ovidiu Vantu din arest, atunci cand doua din cele trei judecatoare care au compus completul de judecata de la Curtea de Apel Bucuresti (CAB), Viorica Costiniu si Luciana Mera, au votat pentru eliberarea din arest a oamenilor de afaceri Sorin Ovidiu Vantu si Octavian Turcan.

Viorica Costiniu este sotia judecatorului Florin Costiniu de la Inalta Curte de Casatie si Justitie cercetat in dosarul senatorului Voicu.


Citeste mai multe despre   





















1043 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    In mod normal... (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:25)

    Observator [anonim]

    ...m-as abtine de la comentariul pe care totusi, in cazul judecatoarei Costiniu, am sa-l fac: hai siktir!
  • +5 (5 voturi)    
    No, ce era sa spuna (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:27)

    anonim [anonim]

    Binenteles ca nu-s ei in discutie, ei nu traiesc printre noi, sunt desupra noastra, sunt doar o putere...

    Dai in mine, dai in tine... dai in fabrici si uzine.
    Varianta neocomunista... dai cu plicu' sau dai de dracu.
  • +6 (6 voturi)    
    Presiunea Politicului (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:33)

    adrian88000 [utilizator]

    Ar trebui sa preseze mai tare Basecu ca sa nu-si mai bata joc de noi Justitia ( vezi pensiile , care la ei pot fi oricat de mari , la ceilalti dupa principiul contributivitatii, si altele actiuni de sabotare a Romaniei). Din pacate nu prea are ce le face...."....nu noi suntem valul care trece".
    Deci ,Costiniu, Pivniceru, Barbulescu nu sunt valul care trece? Sunt stanca care ramane? Atunci e vai de noi. Sper sa fie o vorba scapata ca o dorinta ,nu o predicie !
    • +1 (1 vot)    
      corectura la ultimul cuvant (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      PREDICTIE
    • +4 (4 voturi)    
      nu politicul! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:34)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      DNA trebuie sa puna presiune. Rusine Costiniu!! aparati spagarii din justitie, betivanii, etc!
  • +3 (3 voturi)    
    domna costiniu.... (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:50)

    nelu [anonim]

    Catra Doamna Costiniu doar atat am de zis FAQ!!!
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:01)

    dan [anonim]

    Ascultind-o pe aceasta "mama a coruptiei",itzi dai seama cata dreptate are Basescu !
  • +4 (4 voturi)    
    Da, da (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:44)

    marinaru [utilizator]

    Sotia la corupt se da cu parerea...
  • +5 (5 voturi)    
    Halal justitie (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:48)

    tomis [anonim]

    Daca si asta mai este presedinta de onoare al Asociatei Magistratilor atunci vai de justitia din Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      asta chiar spune tot despre justitia din Romania (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:00)

      g67silviu [utilizator] i-a raspuns lui tomis

      Justitia a carei presedinta de onoare a Asociatiei Magistratilor are sotul anchetat pentru coruptie si trafic de influenta este STRAMBA , indiferent ce ar zice oricine. Daca inca nu si-a dat demisia si sa nu mai poarte aceasta titulatura - presedinta de onoare cu sotul judecator anchetat pentru coruptie - nu este posibil. Ne-am pierdut orice simt al valorilor , al cuvintelor , al realitatii. Culmea este ca d-na nici nu realizeaza ce face si ce reprezinta . Nu ii zice nimeni ca s-a dus "onoarea" Magistraturii Romanesti cu ancheta sotului ?
      Nu-i zice nimeni ca odata iti pierzi cinstea , nu de mai multe ori ?
      Magistratii astia chiar nu dau socoteala nimanui , nu le pasa de contribuabilul care le da o piine prea alba pentru siktirul de care dau dovada ?
  • +5 (5 voturi)    
    huoooo (Miercuri, 15 decembrie 2010, 1:47)

    hhhgk [anonim]

    HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ! Costiniu l-ai eliberat pe Vantu !
  • +5 (5 voturi)    
    Realitatea TV (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:17)

    willy [anonim]

    Ce cauta Costiniu la Realitatea TV ?
    Probabil e un schimb de servicii.
    Unul te ajuta sa scapi din inchisoare si drept compensatie it ofera media pentru a lovi in cei care te condamna.
    • +4 (4 voturi)    
      absolut incredibil (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:30)

      suca [anonim] i-a raspuns lui willy

      femeia asta este senila???
      pai este sotia unui judecator cercetat pt coruptie
      a eliberat din inchisoare unu care a ajutat un condamnat sa se sustraga ispasirii pedepsei pe principiu ca nu este pericol public. nu ca n-ar putea sa fuga si el
      si ca in final aceasta femeie se duce la inculpat la televiunea personala sa ne spuna ca base vorbeste prostii...

      intreb inca o data, este senila???
      • +1 (1 vot)    
        si asta nu-i nimic... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 21:14)

        Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui suca

        A sabotat cit a putut dosarul lui Puiu Popoviciu il stiti, cel cu matrapazlacul cu terenurile Institutului Agronomic Nicoale Balcescu

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5522899-judecatoarea-viorica-costiniu-conflict-dna-dispus-eliberarea-inculpatilor-din-dosarul-dgipi-baneasa-investment.htm

        A facut un lobby insistent pe linga Macovei sa o puna secretar de stat, a mijlocit cu barbatu-sau sa o aduca de la Iasi la el in sectie pe madam Pivniceru...
        Eu nu stiu de ce nimeni din AMR nu a intrebat-o ce a facut cu banii organizatiei cit a fost presedinte executiv. Ca pana sa ajungi pres. onorific trebuie sa dai si tu o descarcare de gestiune nu?
  • -4 (4 voturi)    
    Just (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:14)

    Marin Baiesu [anonim]

    Astia-s oamenii cu astia defilam. Dar tare ma tem ca domnul Basescu s-a luat de justitiedin cauza lui Ritzi, care a furat bani pentru E-BA.Daca tot vrea sa faca reforma justitiei si n-a facut nimic in 6 ani , de ce nu-l shimba pe neputinciosul de ministru al justitiei ,sa puna unul capabil. Sau il tine acolo din motive de cerber.?
  • +1 (1 vot)    
    Doamna de Onoare a Coruptiei (Miercuri, 15 decembrie 2010, 18:59)

    Irist [utilizator]

    Cred ca sotia Coruptului se poate numi si Doamna de Onoare a Coruptiei. Chiar nu mai este nici un pic de rusine la acesta asa-zis doamna. Daca asta este onoarea Justitiei ne meritam soarta.
  • +1 (1 vot)    
    si retaua Voicu nu mai infulenteaza justitia? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:04)

    george [anonim]

    si cate retele si increngaturi mafiote sunt prin justitie...nu am incredere deloc in justitia romaneasca..este plina la varf de alde Costiniu, Pivniceru...in timp ce dosare mari de coruptie stau sa fie prescrise, dosarele revolutiei, ale mineriadelor..etc; nu mai vorbim de lumea interlopa care e la loc de frunte in justitia romana..pe cine credeti ca pacaliti ? asa este..justitia din 20 de ani a fost cel mai mare rau care se putea intampla Romaniei...toate de acolo s etrag..de la acele retele de tip Voicu si cate or mai fi!