Adrian Vasilescu, consilier BNR: Recesiunea e tinuta in joc de taierea cu 25% a salariilor/ Raportul dintre venituri si cheltuieli e stricat

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 21:11 Revista Presei | Radio TV

Adrian Vasilescu
Foto: AGERPRES
Adrian Vasilescu consilier al guvernatorului BNR, Mugur Isarescu a declarat la TVR 1 ca recesiunea, in Romania e tinuta in joc si de amputarea cu 25% a salariilor din mediul bugetar. Vorbind despre buget, consilierul BNR a apreciat ca de la BNR, in acest moment "nu se vede un buget de austeritate, ci de ajustare" si ca "raportul dintre venituri si cheltuieli este stricat", cheltuielile avand cerinte nemasurate.

Adrian Vasilescu a admis ca exista o legatura intre scaderea veniturilor bugetare si piata bancara, deoarece "salariatii bugetari au fost preferatii bancilor".

"Deoarece statutul de salariat era stabil, la fel ca si salariul, ei au fost primii alesi. In conditiile de acum, normal ca factura pentru banci se incarca", a declarat Vasilescu.

Referitor la un nou acord cu FMI, consilierul BNR considera ca acesta s-ar putea sa mai dureze, "pentru ca pe 20 ianuarie vor incepe discutiile pentru un nou acord cu criteriu de performanta economic".

"Unii oameni politici nu inteleg, altii nu vor sa inteleaga. Cum sa critici un acord cu FMI care iti da un imprumut cu 3%? Banii sunt din ce in ce mai putini si mai scumpi. Iti cere in schimb criterii de performanta, adica sa-ti rezolvi lucrurile la tine acasa", a spus Vasilescu.

Consilierul BNR a precizat ca exista nevoia unui nou acord, pentru ca din pacate Romania nu reuseste sa se disciplineze.

E o cantitate imensa in dezbaterea publica de energie negativa si intotdeauna exista explicatia ca trebuie spus adevarul”, a adaugat Vasilescu.​


Citeste mai multe despre   





















3698 vizualizari

  • -11 (11 voturi)    
    Traducere (Joi, 16 decembrie 2010, 22:29)

    Byt [anonim]

    Banii sunt din ce in ce mai putini si mai scumpi. Iti cere in schimb criterii de performanta, adica sa-ti rezolvi lucrurile la tine acasa"...Traducerea suna cam asa: "Io iti dau doi lei, da' tu tre' sa te reformezi, adica apartamentu' ii al meu, nevasta ti-o scot pe centura, fetita ta va dormi la mine, iar baiatul tau sa dispara din peisaj".
    • +7 (7 voturi)    
      Erata la traducere... (Joi, 16 decembrie 2010, 23:19)

      Byte [anonim] i-a raspuns lui Byt

      Corect e asa: iti dau 2 lei dar de maine sa nu mai consumi mai mult decat produci, trimite nevasta la munca si nu la coafor si copiii la scoala sa nu devina mai imbecili decat parintii..
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Vineri, 17 decembrie 2010, 2:09)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Byte

        te chinui degeaba. n-ai inteles? byt spune ce ar face el daca ar fi fmi.
    • +1 (1 vot)    
      treducere (Joi, 16 decembrie 2010, 23:21)

      mkx [anonim] i-a raspuns lui Byt

      traducerea ta atinge perfectiunea
    • +4 (4 voturi)    
      raspuns F.M.I. (Joi, 16 decembrie 2010, 23:47)

      Jefrey Franks [anonim] i-a raspuns lui Byt

      Mai Ponta, ai putin curaj si semneaza cu numele adevarat, ce-i aia Byt ?
      Tu si inca vreo 4-5 de la Antene si Realitatea nu stiu ca oricum statul se-mprumuta in permanenta nu de azi de ieri ci dintotdeauna, iar daca n-ar lua de la FMI cu 3% ar lua oricum aceiasi bani cu 5-6(daca nu mai mult)% ...
      Cand imprumuta bani o ruda de la mine nu o intreb la ce-i trebuie banii (desi si asta ar fi justificat de faptul ca si mie-mi trebuie, si daca ei ii ia ca sa mearga la mare / munte cand mie-mi trebuie pt. intretinere, e normal sa o intreb).
      Dar mai nou, fiindca stiu ca intrebarea asta deranjeaza, intreb cum crede ca o sa mi-i returneze, ca asta ma doare cel mai mult...
      Culmea e ca de cele mai multe ori primesc ca raspuns un dat din umeri... si prost am fost ca i-am dat, ca nici nu i-am mai vazut inapoi nici banii si nici rudele mele (f. apropiate de altfel)...
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns gresit (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:22)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Byt

      iti dau un leu. Tu trebuie sa-l investeti sa produci trei lei ca sa ai de unde sa-mi dai ce ti-am dat si un pic mai mult si sa ai si tu un profit. Altfel nu se justifica imprumutul. Dar daca ai nostri nu or sa-l investeasca atunci intr-adevar e scump. Nu sunt economist, dar asa vad eu lucrurile.
  • +5 (7 voturi)    
    nu taierea salariilor este problema (Joi, 16 decembrie 2010, 23:07)

    nenea [anonim]

    cati angajati sunt la stat? multi, dar nu prea multi, deci problema nu este scaderea salariilor la stat. in schimb eu as zice ca 90% din familii au credite la banci (si nu doar un singur credit/fam !). prin urmare, ia scadeti voi marjele alea de 10% sa vedeti cum apar banii pentru consum. daca bancile nu ar absorbi toti banii de pe piata prin marje si comisioane ABERANT de mari, ar fi bani pentru consum (caldura nu o platesti, dar banca da), ar fi bani pentru micii producatori (ca plimbatorii de hartii din birouri nu folosesc prea mult).
    • -1 (3 voturi)    
      iti zic eu (Joi, 16 decembrie 2010, 23:32)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui nenea

      avem acelasi nr. de angajati la stat ca si germania ce are 80 milioane. deci nu ai idee despre ce vorbesti. iar marjele alea sunt chiar bune tinand cont ca romanu e porc si nu plateste (cauta ce e marja bancii cum se calculeaza). iar daca ai luat credit sa te afisezi cu second handul la bodega in loc sa iti faci studiile sa castigi mai mult nu da vina pe cei ce ti-au dat de mancare.
      succes si iti doresc un stapan care sa iti ofere oase mai bune.
      • 0 (0 voturi)    
        romanul nu plateste pentru ca e porc?!!! (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:55)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        ghita, iti lipseste bunul simt. romanul nu plateste pentru ca nu are de unde. cum pui tu o marja de peste 300% din valoarea dobanzii? NU am stapan. insa faptul ca tu postezi asemenea ineptii, ma face sa cred ca un stapan te obliga. iti doresc ca pe viitor sa nu mai lucrezi la banca si sa ai acelasi tratament din partea bancilor ca un client ordinar. am sa te vad atunci pe tine si parintii tai...
  • 0 (0 voturi)    
    nu pe bune... (Vineri, 17 decembrie 2010, 2:22)

    DEBUTUS [utilizator]

    omul este bugetar?