Dan Voinea: Nu au existat teroristi in decembrie '89. Sotii Ceausescu au fost ucisi pentru a salva administratia comunista, care dureaza si azi

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2010, 11:15 Revista Presei | Radio TV

Sotii Ceausescu au fost sacrificati, pentru a nu avea loc un proces al comunismului, afirma, la RFI, fostul procuror militar Dan Voinea, care s-a ocupat ani buni de dosarele Revolutiei. El sustine ca "nu au existat teroristi" in decembrie 1989 si nici acum nu e prea tarziu pentru un proces al comunismului.

"N-au existat teroristi, in dosarele pe care le-am trimis in instanta, sunt peste 35 de dosare care au luat calea justitiei si in care justitia a condamnat. Ma refer la dosarul Timisoara, unde au fost condamnati generalii Stanculescu si Chitac, cei care au coordonat operatiunile militare din acel oras, dosarul Cluj, unde generalul Topliceanu si ceilalti subordonati ai lui au fost trimisi in judecata si condamnati pentru victimele de la Cluj, dosarul Sibiu si alte multe dosare, in care s-a demonstrat in mod concret ca nu au existat teroristi, pentru ca s-a ajuns la autorul fizic al represiunii, la tragatori, acolo au fost identificati tragatorii pentru fiecare victima", spune fostul procuror.

Dan Voinea adauga ca, in dosarele care au ramas, tragatorii au fost identificati in proportie de 80%.

Sotii Ceausescu au fost ucisi pentru a salva administratia comunista

"Daca ar fi continuat procesul lui Ceausescu, asa cum ar fi fost normal sa fie, ar fi fost primul dosar in care se judecau crimele comunismului. Insa n-a fost sa fie asa, pana in prezent nu a mers in instanta un astfel de dosar. Ratiunile care au stat la baza eliminarii fizice a sotilor Ceausescu tocmai acestea au fost, pentru ca acuzele aduse Ceausestilor erau de fapt acuze aduse regimului comunist", crede el.

Da Voinea acuza faptul ca eliminarea fizica a sotilor Ceausescu a fost decisa de grupul care a preluat puterea la Revolutie si din care faceau parte Victor Atanasie Stanculescu, Ion Iliescu, Petre Roman, Brucan si Gelu Voican Voiculescu.

"Ei au fost sacrificati, tocmai pentru a nu avea loc un proces al comunismului si pentru a salva administratia comunista, care, dupa cum vedeti, a durat si dureaza si in prezent. Nu este deloc tarziu si e recomandabil pentru pacea sociala un asemenea proces (al comunismului - n.r.), dar pentru asta trebuie depolitizata justitia", considera fostul magistrat militar.

Nu exista nicio proba legate de sinuciderea lui Vasile Milea

Fostul procuror mai spune ca nu exista nicio proba care sa indice sinuciderea generalului Vasile Milea: "In dosarul lui Vasile Milea nu exista nici un element, nici o proba pentru sinucidere. Ma refer la probele stiintifice, criminalistice".

Dan Voinea a adaugat ca "Atanasie Stanculescu s-a dus pur si simplu la Ministerul Apararii, in 22 si s-a autointitulat ministru al Apararii, nu l-a numit nimeni. Succesiunea - dupa Vasile Milea a fost Ilie Ceausescu, unul din primii adjuncti ai ministrului Apararii".

"Or Stanculescu s-a dus la Ministerul Apararii Nationale, l-a izolat pe Ilie Ceausescu si s-a autointitulat el ministru al Apararii si din acel moment a condus si dirijat operatiunile militare in Bucuresti si-n toata tara", mai afirma Dan Voinea.


Citeste mai multe despre   











Iohannis a declarat "Luptator pentru Victoria Revolutiei" un ofiter care a intrat cu TAB-ul in manifestantii din decembrie 89

Fostul sef SPP Dumitru Venicius Iliescu, adus cu mandat la DNA acum nici 2 ani, a primit de la presedintele Klaus Iohannis titlul de "Luptator cu Rol Determinant" in 1989, alaturi de alte 545 de persoane.
13287 vizualizari
  • +58 (60 voturi)    
    crimele revolutiei (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:33)

    lucas [anonim]

    Acesti domni sa raspunda penal pentru mutilarea destinului romanilor. Ne-am pus atatea sperante ca vom scapa de comunism si nu s-a intamplat nimic. De fapt, s-a intamplat. Toti comunistii cu tot cu copiii lor s-au facut capitalisti. Sa raspunda penal, pentru mortii de dupa 21 decembrie! Sa li se intrerupa certificatele de revolutionari tuturor impostorilor! Toata pleava comunista sa aiba pensii de 350 lei/luna. Iliescu trebuie judecat pentru crimele care le-a facut!
      #showComment#showComment
  • +37 (37 voturi)    
    Corect (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:36)

    sile [anonim]

    Stiam toate astea din ianuarie '90. Cine nu le-a aflat pana acum, n-o sa le afle nici dupa declaratiile astea.
  • +21 (21 voturi)    
    bine mai fratilor (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:40)

    mary [anonim]

    Care va sa zica peste tot avem oameni care au fost identificati si au ajuns in justitie, NUMAI in BUcuresti nu s-a ajuns in faza asta... Aici eu nu pot sa inteleg ce se intampla si unde este hiba: in Procuratura Militara sau in Justitia Militara??? Sau in ambele???? Domnule, zau ca nu inteleg...

    Mai mult, zice-se ca nu exista probe legate de sinuciderea lui Milea, dar banui ca alte probe legate de moartea acestuia si modul in care a intervenit cred ca exista! Iarasi suntem lasati cu ochii in soare

    Iarasi nu vrem sa spunem adevarul, decat pe jumatate...

    Zau, chiar asa este de periculos sa se spuna ceea ce presupun ca s-a aflat deja in timpul investigatiilor???

    Haideti cu condamnarea publica pentru mortii din Bucuresti si pentru ceea ce a fost legat de Milea...
      #showComment#showComment#showComment
  • +10 (16 voturi)    
    Asa o fi... (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:44)

    Loco [anonim]

    Dar eu militar ( in termen) fiind la vrea aia, cum m-as fi simtit daca stiam ca noul meu ministru este Ceausescu? Ilie, sau nu, tot Ceausescu se numea...
    In zilele alea m-am bucurat ( si inca ma mai bucur) ca i-au impuscat pe ticalosi. Cred ca dupa revolutie ar fi fost reabilitati si azi ( daca ar mai fi trait) ar fi condus un partid puternic.
    In rest, am convingerea ca Iliescu si gasca au beneficiat de pe urma mortii lor. Daca i-ar fi lasat in viata Iliescu nu ar fi fost presedinte nici la CAP Vascauti.
      #showComment
  • +21 (21 voturi)    
    totul e degeaba (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:45)

    un om [anonim]

    Tradatorul / tragatorul Iliescu ne conduce partial si acum.
  • +19 (19 voturi)    
    Dan Voinea = complice (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:45)

    x [anonim]

    Dan Voinea e complice ca A TINUT la el in sertare mai toate dosarele "revolutiei", inclusiv pe cele ale lui Iliescu, cam 10 ani.

    Acum crede ca noi nu mai tinem minte?
  • +17 (17 voturi)    
    marii revolutionari (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:57)

    sorin [anonim]

    Iliescu, brucan, stanculescu si restul, nu au avut macar curajul sa il omoare cu mana lor pe tiran si sa-si asume puterea... Macar nu mureau oameni degeaba.
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Respect Bucursti 1989 (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:06)

    Alex [anonim]

    Respect Bucursti 1989. O datorie de onoare.
    http://www.youtube.com/watch?v=xAPYPAt4NjA
    Azi la 17 la Universitate!
  • +18 (18 voturi)    
    Dan Voinea (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:13)

    alex [anonim]

    Dan Voinea a fost procuror la procesul Ceausestilor.

    Ce l-a facut sa isi schimbe parerea?
      #showComment
  • +20 (20 voturi)    
    Ce se mai asteapta ? (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:20)

    cip. [anonim]

    Acesta este singurul adevar : ,, Sotii Ceausescu au fost ucisi pentru a salva administratia comunista ''.
    Intrebare : de ce nu s-au dat drumul la dosare. De ce Dan Voinea , dupa 21 ani , iese cu ,, bombe '' in presa ? Procesul Comunismului la Bucuresti. Despagubiri morale in bani fostilor detinuti politici si rudelor acestora care au suferit in timpul terorii comunisto - securiste.
  • +13 (13 voturi)    
    Revolutia lui peste ... (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:34)

    adrian [anonim]

    Pai mai copilasi, a fost o revolutie (?)/lovitura de stat (?)(tot ii spuneti revolutie ...de ce?) si nu o joaca de'a hotii si gardistii. Chiar nu are nimeni discernamantul sa faca o ancheta serioasa? Ne credeti prosti? Luatii de urechiuse pe toti.
  • +9 (9 voturi)    
    Vajnicul acuzator al Ceausestilor.... (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:37)

    Claude [anonim]

    .... a ajuns dupa Revolutie, un diletant in instrumentarea dosarelor Revolutiei. Dupa care, dat afara cu coada intre picioare, a ajuns sa faca apologia binefacerilor "securismului" acoperind trupele USLA are Securitatii care au facut CRIME impotriva poporului roman. Si inainte si dupa 22 decembrie.

    Restul sint perdele de fum.......

    Chiar nu inteleg un lucru, in conditiile in care la 22 de ani de la Revolutie doar o foarte mica parte a romanilor mai este interesata de ceea ce s-a petrecut atunci. se continua aceasta campanie de salvare a imaginii Securitatii.
      #showComment#showComment
  • +13 (13 voturi)    
    De diagnostice suntem satui. (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:50)

    Sile [anonim]

    Chiar daca spusele d-lui Voina sunt adevarate si sunt, nu folosesc la nimic fara masuri reale de decomunizare incepind cu constitutia si legislatia.Pentru ca si aceasta decomuinizare trebuie facuta ca orice pas in numele legii. Dar pentru asta ne trebuie legi tefere, nu actualul cotet legislativ. O zi buna!
  • +11 (11 voturi)    
    "Nu au existat teroristi in decembrie ' 89..." (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:08)

    Procurorasu cel Viteaz [anonim]

    ... Nu au existat teroristi, domnule procuror? Atunci CINE a omorat 1000 de oameni nevinovati? Spuneti adevarul daca aveti curaj, dar nu aruncati fumigene!!!
      #showComment#showComment
  • +5 (7 voturi)    
    Corect, este evident! (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:20)

    Pink Panther [anonim]

    Dar pentru cati in Romania asta conteaza mai mult decat stresul ca nu mai are atatia bani ca inainte, ca nu poate sa mearga in vacanta ca inainte, ...ca sa nu vorbim decat de cei cu "problemute".

    Mergem la "beserica" la popi, ne "crucim" cu ei, pozam in oameni buni dar nu dam 2 bani pe dreptate si adevar.

    ROMANIA = Studiu de caz PATOLOGIC!
  • +6 (10 voturi)    
    Comunismul e in toate partidele din opozitie (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:21)

    cornel [anonim]

    Uitati-va la PSd si la PNL !!!Crin e de dreapta ? Probabil ca DA pentru ca sta la masa opozitiei in dreapta lui Iliescu. Patriciu nu e secu ?
    Adriana Saftoiu nu e impreuna cu Iliescu ?
  • +6 (8 voturi)    
    CEA MAI LOGICA DECLARATIE (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:23)

    marian [anonim]

    dupa 21 ani aud/citesc PRIMA DECLARATIE CARE ARE O LOGICA !
    sper ca cei numiti mai sus sa plateasac in timpul vietii (unde e cazul)
  • +9 (9 voturi)    
    ei, asi ! (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:26)

    panfil flecaru [anonim]

    Dan Voinea: Nu au existat teroristi in decembrie '89.
    .....................................

    ei au preluat puterea.
    secuteroristii si iemanatii.
  • +7 (7 voturi)    
    sectiunea Revolutie (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:47)

    Adrian [anonim]

    isi merita locul alaturi de marile dosare de coruptie blocate in justitie.
  • +6 (6 voturi)    
    esenta (Marţi, 21 decembrie 2010, 15:36)

    oniga [anonim]

    Acesti criminali condamna comunismul gasindu-l vinovat, ca doar nu or sa se auto-denunte ca au apasat pe tragaci...sunt nepotii celor ce ne-au inchis politic parintii sau bunicii.Restul sunt doar fumigene...sper sa le vina ora cat mai curand.
  • +5 (5 voturi)    
    mare nerabdare (Marţi, 21 decembrie 2010, 16:45)

    MirceaA [utilizator]

    astept cu mare nerabdare reactia isterica a lui Ilici Iliescu, fosila bolsevica.
  • +6 (6 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 21 decembrie 2010, 16:49)

    anonim [anonim]

    In sfarsit cineva spune adevarul. Nu e vorba doar de acoperirea crimelor comunismului ci si de acoperirea incompetentei conducatorilor armatei din acea perioada. Mare parte a vicimelor de dupa 22 ar putea fi clasificate astazi drept victime colaterale (evident ale armatei). Sa speram ca va apuca sa mearga pana la capat.
      #showComment
  • +6 (8 voturi)    
    Revolutia trebuie dusa la bun sfarsit (Marţi, 21 decembrie 2010, 17:40)

    Ne-exaltat [anonim]

    Ce am facut, din 1989 incoace, pentru a elimina comunismul din Romania? Sa recapitulam:
    - l-am inlaturat pe Ceausescu si familia sa;
    - am instaurat un sistem politic de tip liberal-democratic;
    - am privatizat si restructurat economia;
    - am intrat in Uniunea Europeana si in NATO.

    Nu e putin lucru, pentru o perioada atat de scurta. Ia sa vedem ce nu am facut:
    - nu am ajuns la prosperitate economica;
    - nu i-am inlaturat din structuri, complet, pe fostii activisti si securisti;
    - nu avem o justitie eficienta;
    - nu avem o administratie profesionista;
    - se fura si se ia spaga in mod generalizat;
    - suntem, in continuare, priviti cu suspiciune in UE.

    As zice ca suntem la jumatatea drumului. Trebuie sa rezolvam aceste probleme de "parcurs". Ne va lua inca 20 de ani?!
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    Nu au existat ! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 5:30)

    Hepcal Vasile [anonim]

    Nu au existat :
    - Teroristi
    -Victime
    - " Turisti la cumparaturi prin Romania
    - Complot si Genocid impotriva Romanie
    -Un proces descalificant pentru instigatori si
    participanti
    -Holocaustul
    -pact secret in perioada antebelica intre Germania si Rusia
    - Primul razboi mondial
    -Renasterea , Evul mediu , Inchizitia ,Antichitatea, Comuna Primitiva , toate acestea sunt inventii ale celor ce vad in jurul lor doar comploturi si crime.
    Evenimentele care au marcat istoria civilizatiei umane au avut cauze firesti , nu au fost cauzate de diverse conflicte de interese , toate decesele au avut cauze naturale , la un moment dat inima unor oameni a incetat sa mai bata.
  • 0 (0 voturi)    
    Dan Voi-nea-ti dus de nas (Miercuri, 29 decembrie 2010, 10:20)

    ION [anonim]

    Dan Voinea-procurorul meteosensibil la bataia vintului politic,om lipsit de verticalitate profesionala,yes manul clasei npolitice la putere,iluzionistul pus sa continue acel lovitutionar ""fa-te ca lucrezi "",ingerul cu penele manjite de sange in ziua de Craciun ...........
    Asta e el si din pacate ei sunt real la putere dupa 89 .
  • +1 (1 vot)    
    Sunteti la fel. (Miercuri, 29 decembrie 2010, 13:25)

    secuiu [anonim]

    Domnule Voinea, nu dvs.procurorii,trebuia sa cercetati crimele savarsite la revolutie?Norocul nostru ca un ziarist s-a gandit sa ne spuna cam despre ce a fost vorba.Nu va simtiti vinovat?Ce vor crede copiii si nepotii dvs cand vor afla ca de dvs a depins ca acesti criminali sa fie trasi la raspundere?Daca faptele nu s-au prescris, apucati-va de treaba.