Emil Boc despre cresterea pretului benzinei: Am sesizat ANAF si Consiliul Concurentei. Statul poate lua unele masuri./ PNL a dovedit ca a parasit dreapta politica

de V.M.; I.B.     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2011, 22:15 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: Captura TVR1
Premierul Emil Boc a declarat, luni seara, in cadrul emisiunii "Tema zilei" de pe TVR1 ca Guvernul nu are un rol direct in a stabili pretul combustibilului, insa poate sa intervina, pe cai indirecte, si sa-i traga la raspundere pe cei care il majoreaza nejustificat, primul-ministru adaugand ca asteapta, in acest caz, analizele cerute Consiliului Concurentei si ANAF, potrivit Agerpres. Una din solutiile avansate de Emil Boc ar fi cresterea impozitelor in care pretul s-ar dovedi nejustificat. Seful Guvernului a mai vorbit despre pensiile militarilor, impozitarea averilor nejustificate si despre Alianata PNL-PC spunand ca liberalii au dovedit ca au parasit dreapta politica singurele partide autentice de centru-dreapta ramanand PDL si UDMR.
  • "Guvernul nu are are un rol direct in a stabili pretul combustibilului, nu poate sa intervina, dar poate, pe cai indirecte, sa-i traga la raspundere pe cei care majoreaza nejustificat intr-o economie de piata preturile, fie ca este vorba de monopol, fie ca este vorba de profit. Statul roman poate sa impuna si el anumite impozite", a explicat seful Executivului, la postul public de televiziune.
El a adaugat ca, in prezent, Executivul analizeaza posibilitatile pe care le are la dispozitie in cazul pretului combustibilului, dar asteapta si rezultatele unor analize realizate de ANAF si de Consiliul Concurentei.
  • "Eu am dat dispozitie pentru doua verificari paralele, una la Consiliul Concurentei, pentru a vedea daca nu este vorba de practici de monopol si doi, la ANAF, sa verifice practic gradul de profit pe care-l au cei care maresc foarte rapid pretul la benzina. Daca exista profituri care cresc foarte mult si nejustificat intr-o asemenea perioada dificila, statul roman poate avea cateva contra-masuri specifice economiei de piata. Nu le mentionez inca, le intuiti, dar astept analizele date de catre autoritatile despre care am vorbit", a spus premierul.
Emil Boc a sustinut ca, in prezent, se plateste pretul "privatizarii iresponsabile", de catre Guvernul condus de Adrian Nastase, a Petrom.
  • "Acum platim pretul acelei politici iresponsabile de privatizare care nu a tinut cont de interesul national si daca veti vedea suma cu care s-a vandut Petrom-ul, 600 de milioane de euro la vremea aceea, si veti compara cu ce listari exista pe piata internationala la companii similare Petrom-ului veti vedea ca acele companii se vand cu 18 miliarde de euro. Si daca vedeti ce obligatii si-a luat statul roman prin contractul de privatizare ajungi la o concluzie care nu are nimic in comun cu interesul national", a adaugat seful Executivului.
Pensiile militarilor

Premierul spune ca militarii care au pensii sub 30 de milioane delei vechi nu vor pierde nimic prin recalculare fiind afectati doar cei care au pensii peste aceasta suma, pierderea fiind in functie d eprincipiul contributivitatii.

Taxa pe averile nejustificate

In privinta averilor nejustificate: este o masura de combatere a evaziunii fiscale care vizeaza persoane foarte bogate care nu-si pot justifica averile. Vorbim de situatia in care inregistram o diferenta intre venituri si patrimoniu este de peste 500 de milioane de lei vechi. Deci noi avem in vedere persoane foarte bogate, a declarat Emil Boc.

Despre Alianta PNL-PC

Prina aceasta alianta PNL a aratat ca a tradat dreapta, crede Emil Boc. "Noi am aratat clar ca ne-ama sumat o guvernare de dreapta, am aplicat masurile necesare si am facut restructurare. Doar PDL-ul si UDMR-ul au demonstrat ca sunt partide de dreapta", a incheiat seful PDL.


Citeste mai multe despre   






















4374 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    ce merita baietii astia... (Luni, 10 ianuarie 2011, 22:30)

    florinelul [utilizator]

    ...e o amenda frumoasa pe cota parte din cifra de afaceri (direct proportionala cu tot ce nu pot jusitica prin pretul real al petrolului, fluctuatii etc.).
    asocierea companiilor petroliere intr-un cartel in vederea maririi nejustificate a preturilor este o practica asupra careia consiliul concurentei ar trebui sa se autosesizeze.
    din pacate ei se sesizeaza doar in cazul Postei Romane (vezi amenda de 25 de milioane de coco), care se pare ca trebuie falimentata cat mai repede ca sa o poata scoate vreun destept mai ieftin in cazul unei privatizari.
    pana cand pretul benzinei nu scade la o valoare decenta (in conditiile in care suntem tara extractoare) e o idee foarte buna sa platim in monezi cat mai mici la fiecare plin facut. cu borcanu, daca se poate! sau porcusoru!
    • -9 (11 voturi)    
      nu v/au invatat economie la Stefan Gheorghiu... (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      orice taxa, amenda, impozit ar pune Boc, companiile si-o vor recupera pa spatele soferilor

      practic statul nu sufera de grija cetatenilor, ci moare de ciuda ca altcineva ii jupoaie si el nu-si ia partea

      acum o sa le puna o taxa, amenda, impozit, redeventa, superacciza si o sa ia si el din ce iau benzinarii de la noi

      sa traim bine!
    • +6 (6 voturi)    
      Nope (Marţi, 11 ianuarie 2011, 5:50)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      Nu ai sa vezi asa ceva.

      In plus, pulimea nu a invatat, deocamtdata, ca are mai multa putere decat mascaricii astia care se joaca de condusul unei tari.

      Ce folos sa va agitati daca tot in fata pompei ajungeti si bagati benzina la preturi astronomice pentru Romania?

      In clipa in care, timp de o saptamana nu o sa se atinga NIMENI de vreo pompa de benzina, abia atunci rafinariile si benzinarii vor primi un sut exact in.... unde ii doare mai tare. Si, credeti-ma, pierderile cauzate vor fi imense.

      Desigur, intreaga tara va "incremeni" timp de 7 zile, pentru ca vorbim de transporturi de marfuri, de persoane, de alimente, etc. Aia da tavaleala data boierilor.

      Stand in genunchi si scrasnind din dinti in timp faceti buzunarul gras boierilor, nu o sa schimbe cu nimic situatia, dimpotriva, majorarile vor continua in pas vioi. :)

      Pe de alta parte, sunt roman si stiu exact tiparul de gandire al romanilor. Ca si "boierii", mizez pe lipsa de reactie. :) Uite de aia se imbogatesc altii pe spinarea noastra, ca stam si inghitim, inghitim, inghitim, inghitim.... Desigur, apar gandacii care canta in cor:" Da' ce ai vrea sa facem"? Sa luati atitudine, bai ! ATITUDINE! Va mananca viermii de vii si ajungeti ca niste sere de legume.

      P.S. Pentru cei care nu au "vazut" solutia propusa de mine, repet: BOICOT GENERAL !
      • 0 (0 voturi)    
        soluţii: metrou, autobuze, tramvaie (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:19)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Eu deja folosesc transportul în comun. Cu maşina mai merg aşa, doar o dată pe săptămână, la cumpărături, ca să îi mai fac kilometri. E drept, am mare noroc cu metroul. Transportul în comun e chiar decent, cel puţin în Bucureşti.

        Mentalitatea asta de dat cât cere vânzătorul o vad şi prin mall-uri. Oamenii nu au după ce bea apă, dar îşi fac credite ca să facă faţă preţurilor astronomice... În vest, vânzătorii mor cu marfa în vitrină dacă pun preţuri nesimţit de mari.
    • -3 (5 voturi)    
      unu (Marţi, 11 ianuarie 2011, 8:05)

      unu [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      aici ai dreptate cu posta romana. altfel cum s-ar explica teama lui base din campanie ca o s-o cumpere vantu sau voiculescu, nu mai stiu. trebuie sa urmeze vreo smecherie si cu sarea.
      ps pentru postaci: cititi atent articolul si apoi dati cu plusuri. o sa va taie boc primele.
  • +22 (24 voturi)    
    masuri (Luni, 10 ianuarie 2011, 22:33)

    mircea [anonim]

    1. sa-l caute pe Adrian Nastase la conturi in insule exotice pentru ca daca a vandut Petrom cu 600 milioane euro pe cand companii similare se vand cu 18 miliarde de euro putem sa banuim ca pe undeva au fost rasplatiti si ei.

    2. sa puna un impozit pe profit de 90% pentru companiile care extrag gaze naturale din Romania pentru ca banii sa ajute la mentinerea mediului natural in Romania. asa profiturile pe bogatiile Romaniei nu o sa mai fie luate de cei care au dat comisioane ci o sa fie folosit in Romania.

    3. sa verifice la virgula respectarea tuturor legilor din uniunea europeana si romania de catre Petrom si company..un angajat temporar dintr-un sat nu are protectia muncii la zi? amenda maxima. s-a cumparat ceva din afara si putea fi luat mai ieftin de aici? amenda maxima si inchisoare pentru evaziune prin ascunderea profitului.. asa poate si smecherii o sa invete sa vina in Romania pentru a scoate profit prin valoare adaugata nu prin exploatarea resurselor tarii si amaratilor care pun benzina la preturi mai mari decat in Europa de Vest inclusiv culmea Austria de parca ei extrag resursele naturale!!
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 0:24)

      saitok [anonim] i-a raspuns lui mircea

      "sa puna un impozit pe profit de 90% pentru companiile care extrag gaze naturale din Romania" ... corect ... si de unde vor lua "companiile" banii astia ???
  • -13 (23 voturi)    
    Ce treaba mai are PDL cu dreapta ??? (Luni, 10 ianuarie 2011, 22:45)

    unul [anonim]

    Singurul lucru comun este ca PDL este mana DREAPTA a lui BASESCU.
    • +7 (11 voturi)    
      dar tu cu logica? (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:12)

      VictorM [utilizator] i-a raspuns lui unul

      Foarte inteligent, te-ai gandit singur la asta sau te-a ajutat vreo televiziune? In plus, asta-i tot ce-ai retinut din articol?
      • -1 (5 voturi)    
        unu (Marţi, 11 ianuarie 2011, 8:38)

        unu [anonim] i-a raspuns lui VictorM

        ce inghesuiala pe partea dreapta! voi credeti ca poporul roman e de dreapta?!!!!! sa fim seriosi, noi suntem un popor de tatuc, fie el iliescu, basescu si cine-o mai urma.sa vezi ce inghesuiala o sa fie pe stanga daca apare vreun lider charismatic pe-acolo.
        nici macar partidele nu au politici clare de stanga si de dreapta si pe undeva e normal pentru ca nu poti conduce o tara fara un mix de masuri si de stanga si de dreapta.
        masuri de dreapta alu lui boc:
        -transportul cu metroul si nu cu taxiul a diplomatilor aflati in delegatie in strainatate
        -taierea salariilor cu acelasi procent pt toata lumea
        - egalizarea salariilor in sectorul bugetar
        - supraimpozitarea economiei si a tot ce misca.
        - eliminarea pensiilor si salariilor "nesimtite", hai ca aici a revenit
        -asigurarea obligatorie a locuintei
        E adevarat ca a luat si unele masuri de dreapta autentice:
        - neacordarea ajutorului social celor care au camera la telefon sau andrele
        -obligarea asistentilor sociali sa mai caute un handicapat pentru ingrijire (o tigaie in cap sotului si se rezolva)
        -scaderea indemnizatiilor mamelor care fac copii pe banda rulanta
        - acordarea de ajutoare in functie de cilindreea masinii (mai bine era dupa numarul de la pantofi ca sa-i elimine pe cei ce traiesc pe picior mare)
        -sprijinirea importurilor de citroenuri prin marirea taxei auto
        cu asa masuri, sigur iesim anul asta din recesiune.
    • +4 (8 voturi)    
      sa crezi tu... (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:22)

      patrocle [anonim] i-a raspuns lui unul

      Prin trecerea pnl-ului pe partea stanga, pdl-ul a ramas cu toata partea dreapta a electoratului, adica vreo 50%. Mai pune vreo 7% de la udmr, mai pune vreo 5% de la partidul lui Oprea si ajunge la peste 60%. Iar pnl-ul o sa isi roada unghiile. Udrea va fi presedinte, base premier, videanu - presedintele senatului, iar boc la camera.
    • -1 (7 voturi)    
      haha (Marţi, 11 ianuarie 2011, 0:11)

      vesica.piscis [anonim] i-a raspuns lui unul

      pai cum adica?N-a fost timp pede-ul 15 ani la stanga?acum e la dreapta, logic.
    • -1 (7 voturi)    
      FSN->PDSR->PD->PDL (Marţi, 11 ianuarie 2011, 0:42)

      FSN->PDSR->PD->PDL [anonim] i-a raspuns lui unul

      pai ei au fost de dreapta intotdeauna =))
  • +9 (19 voturi)    
    hahahahahahahahhahaha (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:03)

    TIRTAUtirt [anonim]

    BOC tata dovedeste ca ai oua mai tari ca ale lui NATASE ,(in instanta )leaga unul dasta mare si te votez pe viata....promit solemn .............devin discipolul tau pe viata ....daca nu poti sa dovedesti nik ,macar taci ......
    • -5 (9 voturi)    
      Boc (Marţi, 11 ianuarie 2011, 0:14)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui TIRTAUtirt

      boc, ai facut ardeleni de ras ! Boc , te-a parasit nu doar poporul ci si propria-ti minte. Du-te , lasa-ne ! Te rugam !
    • -4 (8 voturi)    
      raspuns (Marţi, 11 ianuarie 2011, 0:16)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui TIRTAUtirt

      Pentru asta ar trebui sa il lege pe Basescu si , daca nu poate, pe el insusi !
  • +5 (7 voturi)    
    dezvoltarea societatii (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:06)

    baby-dolar [anonim]

    Dezvoltarea societatii se face cu preturi mici la benzina ,motorina,etc,de exemplu SUA, preturile mari de astazi limiteaza deplasarea persoanelor cu venituri mici si medii ,ce inseamna condamnarea tarii la sclavie pe urmatorii 50-100 ani!!!Istoria incepe sa se repete : ,,ieri eram sclavii marilor imperii ,astazi sclavii multinationalelor'' !?!CU AJUTORUL CLASEI POLITICE SI JUSTITIEI .
  • -1 (7 voturi)    
    boc (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:12)

    cosming [anonim]

    boc asta ii cam prost sa mor eu, rad astia pe care vrea el sai taxeze si cu partea dorsala de el..
    auzi la el, cica pune impozite pe benzinari, pai si ce , astia ridica pretu in continuare ca sa aiba acelasi profit... pana se schimba impozitul au timp sa ridice pretul de 10 ori...

    iar pa aia cu averi nejustificate cica ii impoziteaza, pai bine bre boc, daca le iei impozit inseamna ca le-ai legalizat averea nejustificata, tu esti prost ?! nu impozit trebuie trebuie confiscat tot ce nu se poate justifica, mai ales la persoanele foarte bogate, mai ales daca fac parte din partide, in ordinea asta
  • -3 (7 voturi)    
    ce recalculare ma piticule (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:13)

    smen [anonim]

    Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins recursul facut de guvern asupra decizie de stopare a recalcularii pensiilor militare a Curtii din Cluj,decizia devine astfel definita si executorie,cat despre Boc,el este un pitic cu deficiente grave,il sfatuiesc sa nu iasa pe strada fara gorilele SPP
  • -3 (7 voturi)    
    azi iar mi-a venit sa vomit ...... (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:25)

    Carcotescu [anonim]

    am butonat din greseala pe un canal tv si dupa cateva secunde mi-a venit sa vomit.
    boooacccc !
    • +2 (4 voturi)    
      pai scaote b1 tv din lista (Marţi, 11 ianuarie 2011, 8:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Carcotescu

      de ce nu faci asta?
      • +1 (1 vot)    
        daca ar fi dupa mine... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 17:03)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui adrian

        as pastra doar AXN (toate), HBO(toate), Discovery (toate) si National Geo... pt restul nu as plati un leu deoarece: canalele de stiri (Antena3, realitatea, Labe, etc sunt aservite politic), ProTv/Antena/Prima ma deprima cu filmele vechi, emisiunile de rahat si stirile de la ora 5 (devenite ora 6, 7, 8 etc) ...cat despre MTV (si celelalte canale de "muzica") plm intre inna si guta eu nu pot face diferente... aceasi lalaiala de 2 bani... Pana si canalele de desene animate au luat-o razna... unde naiba sunt desenele de odinioara caci din "chinezariile/animele" actuale sa mor daca inteleg ceva...
  • +8 (8 voturi)    
    o mare abureala (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:47)

    o mare abureala [anonim]

    Privind pretul carburantilor in Romania, dragi Romani nu uitati de mesajul trimis pe toate caile: in data de 17-18-19 ianuarie ar fi frumos ca nimeni sa nu cumpere 1L de carburant. Poate poate asa o sa le atragem noi atentia si nu dnul Boc! Haideti sa fim macar o data in viata uniti! Este un test pentru toata lumea!
  • -1 (5 voturi)    
    Traiti bine? (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:56)

    FAQ Romania [utilizator]

    Muahhahahaahahahahahaha...votati PDL...votati Basescu...pe bune...eu unul asta o sa votez mereu...si chiar nu glumesc...oriunde: la primari, parlamentare, presedinte, presedinte de asociatie...oricand pot votez cu PDL. Vreau doar sa vad unde ajungem cu ei. As incerca sa mai gasesc adepti dar nu mai stiu pe nimeni care ar face asa ceva. Probabil ar trebui sa ma mut prin Bucuresti pentru asta. Din pacate nu cred ca votul meu o sa-i mai ajute cu ceva pe viitor. Dar ar fi interesant de vazut unde am ajunge.
  • +3 (7 voturi)    
    ghici ? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 0:23)

    viorel [anonim]

    Dragi prieteni , nu cumva PD-L, pe care il adulati, atunci cand a facut alianta cu PNL nu cumva era de stanga ? Parca nu erati asa suparati ! Nu va inteleg cum puteti tine cu astfel de oameni care ne distrug tara ! Daca castgati ceva , e pre putin fatra de cat pierde tara! Il rog pe d-l administrator sa accepte si comentariile defavorabile puterii...Pana acum , in general , n-a prea facut-o...desi limbajul e cat se poate de decent !
    • +2 (6 voturi)    
      cenzura (Marţi, 11 ianuarie 2011, 1:09)

      cenzura mediafax [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Bine punctat..sa spuna cei de la antene si realitatea din ce bani sint platiti? cu zeci de mii de euro pe luna sa latre jos cu Basescu..este vina guvernului..sint banii de la stat..patronii lor prin santaj si furt obtin bani de la stat de 20 de ani..banii pensionarilor care sint manipulati.
      Urasc cenzura..avem dreptul la opinie
    • +2 (6 voturi)    
      Bravos (Marţi, 11 ianuarie 2011, 1:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Stanga sau dreapta poate fi la fel de respectabila, insa PNL s-a aliat cu un partid al unui fost dovedit colaborator, care pana acum a luptat doar ptr interesul firmelor dumnealui (vezi cazul baietilor destepti din energie, nu degeaba una din conditii e sa numeasca directorul la Hidrothenica).

      Cum puteti spune ca astia ne "distrug" tara, adica au fost mai buni aia care i-au vandut bogatiile pe un pumn de arginti, titeiul din glia stramoaseasca, fara resurse nu suntem distrusi dar la mila strainilor care fac ce vor din noi ptr ca am ajuns deja la mana lor.

      Distrusi suntem daca nici acum in al 12-lea ceas nici macar nu intelegem...
  • -1 (5 voturi)    
    domnule boc (Marţi, 11 ianuarie 2011, 1:07)

    ion poescu [anonim]

    am scris special cu b mic in ideea ca ma vei determina sa scriu cu B nu iti bate joc de mine si de alte milioane de romani lasindune sa credem ca nastase si alti patrici si fratricizi au facut si vor face ce vor in aceasta tara fii barbat domnule boc si aratene ca meriti respectul nostru si nu ne lasa ca dupa schimbarea guvernului sa ne amintim de tine ca de o ...te rog domnule boc
  • 0 (2 voturi)    
    statul ar trebui sa duca un razboi cu Petrom (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:24)

    rocitizen [utilizator]

    respectiv cu austriecii de la OMV care au cumparat Petrom pe 2 lei. Sa ii nenoroceasca cu impozitele chiar daca cresc pretul benzinei cu 300%. Sa-i impoziteze de sa le ia tot profitul. 90% impozit pe profit si am incheiat discutia. Ca prea ne jefuiesc astia. Iar celor care au privatizat Petromu sa li se deschida dosar penal pentru crima economica. Ar trebui data o lege daca ea nu exista si care sa functioneze retroactiv. Cei care au vandut resursele tarii pe 2 lei trebuie sa infunde puscariile si averile lor confiscate. Si nici atunci nu s-ar face cu adevarat dreptate la cat rau ne-au facut !
  • +1 (1 vot)    
    ipocrizie (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:36)

    sab [anonim]

    Pai bine, dle Boc, cine mareste periodic accizele la benzina ? Cine a marit TVA-ul ? Nu dvs ? Aceste masuri au declansat o spirala inflationista fara precedent in ultimii ani, daca te uiti prin magazine preturile au crescut si cu 50% in cateva luni la unele produse..
    Si mai vreti ancheta ? Asta in conditiile in care totusi la noi benzina este mai ieftina ca in alte locuri din Europa ? Cata ipocrizie....
    Cand n-o sa mai circalam atata cu masinile si o sa scada consumul atunci vor scadea si preturile. Dar atata timp cat tot romanul isi ia masina, si inca una puternica, atunci discutia cu pretul benzinei nu-si are rostul. In curand o sa se ajunga la cca 2eur/l cand va trece criza.
  • 0 (0 voturi)    
    politruc (Marţi, 11 ianuarie 2011, 20:00)

    argoman [utilizator]

    Premierul BOC,zis de dreapta,ar trebui sa stie ca intr-o economie de piata NU exista cresteri nejustificate ale preturilor la nimic.Este vorba despre maximizarea profitului cand cererea este in crestere.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia lui Boc este nelimitata la stanga si nemar (Vineri, 11 martie 2011, 12:26)

    ion [anonim]

    Boc este atâta de prostalan încât n-ai cu cine să-l compari…, este prostalanul absolut, n-are termen de comparaţie… şi o spun cu părere de rău pentru că sunt membru pd-l. Este mic, prost, bătut în cap şi căzut în cap… Poate fi premiat ca bocciu, pentru că este simbolul prostiei absolute. Cu dreptul lui făcut la foarte mare distanţă de facultate, ajunge constituţionalist şi toate legile lui sunt neconstituţionale… spre disperarea românilor… Domnule, şi ţărăniştii au avut o guvernare proastă, dar n-au băgat mâna în buzunarele oamenilor…, au luat măsurile pe care le-au considerat ei atunci că sunt potrivite, dar nu s-au atins de banii românilor… acum sunt la subsolul istoriei…
    Prostia lui boc se vede clar din tot ceea ce face sau nu ştie să facă, legea salarizării, şi, mai precis, din “majorarea” cu 15% a salariilor bugetarilor, după ce au fost dimunuate cu 25%. Dacă, de exemplu, un bugetar avea înainte de tăiere un salariu de 2000 RON, atunci, după tăierea cu 25% el va primi: 2000 - 25/100 × 2000 = 1500 RON.
    “Majorarea” promisă trebuia să fie: 15/100 × 2000 = 300 RON, dar, aplicată după prostia lui boc, la salariul diminuat, ea este: 15/100 × 1500 = 225 RON. Diferenţa, adică pierderea, este de 75 RON. Acuma ne putem întreba cu cât la sută trebuia majorat salariul tăiat, pentru a avea creşterea promisă, de 300 RON? În acest caz vom avea: x/100 × 1500 = 300  1500x = 30000  x = 300/15  x = 20%. Deci, prostalanul de boc trebuia să mărească cu 20% salariile tăiate, pentru a se ţine de cuvânt. Acum ne putem întreba, cât am pierdut prin această greşeală, prostie, inepţie? (cu cât la sută ne-a “majorat” salariul boc?) În această situaţie avem: x/100 × 1500 = 75  1500x = 7500  x = 75/15  x = 5%. Deci, “majorarea” reală a fost de: 15% - 5% = 10%, aşadar, recuperarea a fost doar de 10%. Faţă de prostalanul de boc, un elev de clasa a XI-a este expert în economie şi salarizare…Nu ştie pentru că nici n-are de la cine să înveţe, deoarece şi-a adus toate nulităţile după el