C.P. Tariceanu: O alianta cu PSD ar trebui gandita mai serios decat cea cu PC-ul/Redeventele pentru petrol nu pot fi modificate 10 ani

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2011, 23:04 Revista Presei | Radio TV

Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Liberalul Calin Popescu Tariceanu a declarat marti seara, la Realitatea TV, ca o alianta PNL-PSD ar trebui gandita mult mai bine decat cea realizata cu PC-ul lui Dan Voiculescu. "Trebuie sa facem o analiza sociologica ca sa vedem exact care sunt punctele tari si punctele slabe, ce avantaje am obtine si ce  riscuri comporta o asemenea alianta", a declarat Tariceanu.

Aceasta mai spune ca alianata cu conservatorii nu a fost bine gandita deoarece "elementul liberal nu va fi reprezentat in Parlament asa cum trebuie dupa ponderea partidului" in optiunea de vot a alegatorilor.

Tariceanu spune ca nu crede in posibilitatea demiterii rapide a Guvernului Boc, dar ar aprecia daca alianta recent constituita ar putea atrage de partea unei motiuni de cenzura si parlamentari de la partidele aflate la guvernare. Liderul liberal mai spune insa ca ar fi o greseala daca s-ar incerca racolarea parlamentarilor puterii pentru PNL.

De asemenea, Tariceanu sustine ca Alianata PNL-PC nu a fost constituita avand drept scop suspendarea presedintelui Traian Basescu, desi il identifica pe acesta drept adversar.

Despre cresterea pretului la benzina

  • Exista un mecanism simplu: procedeul de descompunere a pretului prin care compania trebuie sa arte care este costul de achizitie, care este costul de prelucare, de transport si alte costuri si sa ne prezinte apoi pretul final. Sigur ca este normal ca pretul final sa reflecte doar aceste taxe.
  • Pe de alta parte nu este corect sa consideram ca, avand productie interna de petrol, trebuie sa avem un pret mai mic, pentru ca suntem intr-o economie competitiva, iar pretul petrolului trebuie sa fie acelasi.
  • Actualii guvernanti nu au facut decat sa intervina populist. Nu e corect ca intr-o economie libera de piata sa intervina Guvernul. In privinta redeventelor, la semnarea contractului s-a stabilit ca timp de 10 ani cota redeventei nu poate fi modificata.

Delegatia Permanenta a PNL a votat luni in favoarea aliantei cu PC, existind patru voturi impotriva si cinci abtineri din 138 de delegati. Au votat impotriva Calin Popescu Tariceanu, Ludovic Orban, Varujan Vosganian si Adriana Saftoiu. Tariceanu, Orban, Saftoiu si Vosganian au protestat in sedinta Delegatiei Permanente, nemultumiti de faptul ca PNL a cedat conservatorilor prea multe mandate de parlamentari.


Citeste mai multe despre   






















904 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Clar (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 0:32)

    gba [anonim]

    A inceput sa-mi placa Tariceanu fratilor.
    Pana la urma Antonescu le inchide astora gura, cu Felix suit in carca, ca a facut el 20% si-un mot in varf. Si asta la jumatea drumului, in niste sondaje stim noi cum, si din opozitie. Ha..
    Pai Tariceanu facea doar 18% dupa patru ani de guvernare.
    Hai s-o lasam mai moale tovarasu Porumbacu.. pai se poate?
  • +1 (1 vot)    
    Clar... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 0:43)

    PNL [anonim]

    Tot Tariceanu era mai bun fratii mei inca liberali.

    Toarshu Porumbacu se lauda de zor cu un 20% facut de el cu absentele lui si cu manecile suflecate, si cum? LA jumatatea drumului, in niste sondaje cum stim noi ca sant ele, si din opozitie!

    Pai Tariceanu facea un modest 18%, fluierand asa, dupa numai 4 ani de guvernare. Da?
    Asa ca ciocu mic, si joc de glezne, tovarase cu ochi albastrii (sti tu de ce).
  • +1 (1 vot)    
    cum se lauda el (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 0:59)

    masteryodda [utilizator]

    cu redeventele ca nu se pot modifca, avem cele mai mici din europa(6% cred). Dar asta pana in 2014 cand se termina contractul si aceasta minicota. Atunci sa le puna 30% ca in Europa si mai vedem daca mai au profituri record in Romania companiile petroliere
    • 0 (0 voturi)    
      Redeventa (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 2:42)

      oo [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      Nu va fie teama - vor avea careva grija sa prelungeasca pe ascuns acel contract cu inca 100 de ani sa putem muri fara grija ca s-ar mai puatea corecta ceva in vremurile noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    E ca in bancul ala cu Itzic si rabinul... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 1:20)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Cica se duce Itzic la rabin, jelindu-se ca e atat de sarac incat locuieste intr-un cotet de animale. Ce sa faca sa iasa din starea asta?! Se gandeste putin rabinul si-i spune "scoate gainile afara din casa si vino iar saptamana viitoare". La urmatoarea intalnire, cand il intreaba rabinul cum e acum, Itzic ii raspunde "putin mai bine" dar tot nu a scapat de saracie. "Ia scoate tu si capra din casa" zice rabinul "si vino iar saptamana viitoare". Vine saptamana urmatoare."Ei, cum e acum?" intreaba rabinul. "Si mai bine!" raspunde Itzic "dar tot nu sunt multumit." "Atunci scoate si vaca si vedem cum te simti apoi" zice rabinul. Cand Itzic e intrebat la urmatoarea intalnire cum mai sta treaba, ii raspunde rabinului ca e mult mai bine ca la inceput. "Ei, ai vazut ca ai scapat de saracie?!" concluzioneaza retoric rabinul.
  • +1 (1 vot)    
    Taricene (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 9:23)

    Luk [utilizator]

    poate c-o sa-mi placa mai mult de tine dupa ce te exclude Crin :)

    Te pomenesti ca ajungi politician?! A zis cumva nenea Patriciu sa construim o alternativa liberala, o "aripa tanara"? O Alba ca Zapada Liberala? :)

    Astept provincia.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt mandru de el (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:27)

    gutza tatarascu [anonim]

    i'a prins bine anii in fruntea guvernului. a invatzat economie. si la petrol, mai ales la cel submarin, se pricepe.
    uzi ce frumos, daca e concurenta, pretul tre' sa fie la fel.
    sper ca'l ia dom' profesor felix sa predea economia de piata.
    ..............
    "Pe de alta parte nu este corect sa consideram ca, avand productie interna de petrol, trebuie sa avem un pret mai mic, pentru ca suntem intr-o economie competitiva, iar pretul petrolului trebuie sa fie acelasi"
    .....................
    asta se chiama cartel, nu concurenta, nea taralicene. in concurenta inseamna preturi mai mici, calitate mai buna, servicii mai bune.
    chestii pentru care petrom nu se califica. ba din contra, n'are nici justificare. redeventa mica si costuri de extractie si rafinare mai mici, ca in romania.
    el nu vinde peugeot la acelasi pret cu dacia.

    te califici pentru alianta. erai numai sluga lui conu dinu, acum vei servi la mai multi stapani.
  • +1 (1 vot)    
    mintea cea de pe urma (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:41)

    danahile [utilizator]

    daca faceai cum vati inteles in alianta da, adica demisie si alegeri anticipate ,cu o fuziune cu pd asa cum era intelegerea, acum nu pateam rusinea asta asa ca acum ar fi bine sa taci si sa inghiti si tu broasca