AUDIO Adriana Saftoiu la RFI: PNL s-ar putea sa-si dezamageasca electoratul, daca se aliaza cu PSD

de RFI     RFI Romania
Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:55 Revista Presei | Radio TV

Adriana Saftoiu
Foto: Agerpres
PNL ar fi trebuit sa ramana de dreapta deoarece s-ar putea sa provocam o dezamagire-n randul electoratului, a declarat la RFI deputatul PNL, Adriana Saftoiu, care se opune aliantei cu PC si are serioase rezerve in privinta aliantei cu PSD. A-l schimba pe Emil Boc sau pe Traian Basescu nu e suficient,  acestea sunt mize doar pe termen scurt a spus Saftoiu.



"In ce masura, timp de 20 de ani, aliantele facute doar cu un scop de a da pe cineva jos au avut eficienta ? Se pare ca aliantele nu au functionat foarte bine, cel putin in folosul cetatenilor", spune Adriana Saftoiu.

Ea crede ca nu e suficient sa-i dai jos pe Emil Boc si Traian Basescu si ca trebuie sa vii cu ceva in loc : "Aici cred ca ar fi trebuit sa existe o analiza foarte serioasa din partea partidelor. Doar a-l schimba pe Boc sau pe Traian Basescu nu e suficient. Sigur ca da, guvernarea Boc si-ar merita din plin o sanctiune si sa renunte, sa zic asa, la guvernare. Dar in momentul in care eu ma duc in fata electoratului, in afara faptului ca-i spun ca vreau sa-i dau jos pe Boc si pe Basescu, ce alte lucruri ii mai spun ? Sunt lucruri generale, pe care le poate spune absolut orice partid : cresterea nivelului de trai, siguranta cetateanului, justitie independenta, modernizarea statului sunt principii foarte generale si toata lumea e de acord cu ele".

"Sa luam, sa zicem, reforma statului. Cum vede PNL, cum vede PSD, cum vede PC reforma statului ? Coincid punctele de vedere ? Unii poate vor ca presedintele Romaniei sa fie ales de Parlament, alt partid poate vrea sa ramanem pe actuala formula. Ce ne facem ? Facem o alianta, dam jos o guvernare si un presedinte, dupa care ne intalnim in acelasi punct, incercam sa ne reglam punctele de vedere, in timp ce ar trebui sa savarsim actul de guvernare. Eu am mari rezerve ca putem sa continuam cu acest tip de politica. Mize doar pe termen scurt", afirma deputatul liberal.

Adriana Saftoiu considera ca PNL ar fi trebuit sa ramana "pe dreapta" : "Practic, ar fi trebuit sa ramanem pe dreapta, sa incercam sa consolidam mesajul de dreapta si sa spunem ceva mai mult decat atat : "Jos Boc !", "Jos Traian Basescu !". Riscul la care ne supunem noi acum este sa nu oferim clar o doctrina si o viziune".

Parlamentarul PNL precizeaza ca daca se va concretiza alianta cu PSD, va face opozitie din interiorul partidului. "Probabil ca pot sa preiau modelul domnului Crin Antonescu, care la randul sau, cand s-a facut Alianta D.A. PNL-PD nu a fost un sustinator al acelei aliante si a incercat de-a lungul timpului sa-si impuna punctul de vedere si sa si-l sustina. Nu-mi ramane decat sa fac acest lucru. Eu n-am o problema cu oamenii, in mod clar, ci am o problema cu fundamentul si principiile construirii actului politic. Totusi, nu pot sa nu tin cont de istoria recenta a Romaniei, de 20 de ani si sa ma iluzionez ca politica asta inseamna doar atat, vreau la putere si toata lumea imparte cascavalul. Din pacate, discutiile publice sunt despre cine ce functii imparte, ceea ce nu arata maturitate politica si nici responsabilitate", conchide Saftoiu.

"S-ar putea sa provocam o dezamagire-n randul electoratului, sa spuna ca nu suntem chiar de dreapta, sa ne asteptam ca PDL sa profite - ceea ce si face deja - de aceste aliante si sa ne aseze insistent pe partea stanga si nu cred ca acolo ar trebui sa ne fie locul", afirma deputatul liberal.

Adriana Saftoiu, Calin Popescu Tariceanu, Ludovic Orban si Varujan Vosganian s-au opus aliantei dintre Partidul National Liberal si Partidul Conservator. Pasul urmator al PNL este o alianta cu Partidul Social Democrat.


Saftoiu, atac la Antonescu

Ulterior, surse liberale au declarat pentru HotNews.ro ca ca Adriana Saftoiu risca sa fie exclusa din PNL in urma atacurilor dure la adresa lui Antonescu. "Presedintele nu va avea nici o rezerva in a o exclude pe Adriana Saftoiu din partid, oricum nu este prea iubita in interiorul PNL. Declaratiile dansei nu vor fi trecute cu vederea nici de liderii din Biroul Politic", au declarat sursele HotNews.ro.

Saftoiu l-a atacat pe Antonescu intr-o postare pe site-ul VoxPublica, declarand public ca liderul PNL "si-a incalcat toate principiile si luarile de pozitii trecute de dragul puterii".
  • "Distanta mea de Crin Antonescu a inceput, din punctul meu de vedere, odata cu impunerea conducerii PNL pe baza unei liste. Majoritatea decide, insa aceasta a fost impusa pe lista. Dintr-o data, a disparut competitia si am asistat la ceea ce vazusem in alta parte. Seful "asa vrea" si voia lui trebuia sa fie lege pentru cei de "jos". Atitudinea lui Crin Antonescu intra in contradictie cu atitudinea celui care pe vremea lui Tariceanu facea un anumit tip de dizidenta retorica, apreciata public. (...)Pe atunci, Crin Antonescu era deranjat de deciziile luate prin colturi de cabinete, de anunturile facute la televizor si pe care partidul trebuia sa le ia de bune.
  • Se vorbea despre faptul ca in politica trebuie sa nu faci compromisuri care sa te compromita, dar totusi alianta e necesara. Nu trustul Intact conteaza, dar e bine sa ai un trust media care sa te promoveze. PC nu e un partid puternic electoral, dar nu conteaza, alianta trebuie facuta pentru ca obiectivul e unul clar: jos Traian Basescu".
  • Protocolul inseamna functii si a creat mai multa iritare si nervozitate. Se impart functii si nu se impart bine! Principiile raman pe planul doi.(...)Dupa cum se vede, partidele vor continua sa se uniformizeze, lipsite de principii, insa pragmatice si inventive in a gasi solutii sa construiasca o guvernare pentru ele insele", considera deputatul PNL.
In finalul postarii Saftoiu ii recomanda lui Antonescu, ca autor al aliantei PNL-PC ca "ar fi cazul ca Monei Musca sa i se trimita niste scuze pentru modul in care a fost infierata".


Citeste mai multe despre   



















4087 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Poporul sau partidul primeaza? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:10)

    Gabi99 [utilizator]

    Aveam impresia ca pe Dna Saftoiu o preocupa suficient de mult soarta natiei, incat sa treaca peste niste pierderi de partid, mai ales ca a aderat la doctrina liberala in urma unor dezamagiri mai mult profesionale sau poate de orgoliu.
    • +1 (5 voturi)    
      Asa e... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:46)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Gabi99

      ...d-na Saftoiu creeaza "impresii", nu reprezinta certitudini.
      In ce priveste prioritatile preocuparilor, cred ca pe primul loc e propria persoana, si aici vanitatea surclaseaza mandria de sine (in intelesul ei de sentiment al demnitatii si onoarei). Soarta natiei, poate doar declarativa, e ceva mai jos, mult mai jos in topul preocuparilor d-nei Saftoiu.
      Cei care s-au opus aliantei cu Voiculescu, ori au alte parti-pris, ori fac parte din planul "B" al sefilor lor (si ai lui Antonescu, evident). Cele doua variante pot coexista...
  • +12 (14 voturi)    
    Maturizarea lui Adi Saftoiu, ca om politic ? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:10)

    Daniel [anonim]

    Iesi din cuibul ala de viespi cat inca mai poti iesi singura, oricum te va da afara Porumbacul oricum.

    Demisia in semn de protest, si iti mai salvezi putin fatza, ca om politic.

    In alta ordine de idei, este un culoar liber pe dreapta, pe care daca ar apare un nou partid, cu personalitati puternice in spate gen Monica Macovei, Cristian Preda, Cristian Diaconescu ar aduce la vot pe multi liberali care sufera de indigestie dupa saruturile lui Porumbacu cu Felix.

    Este un proverb, daca trebuie sa inghiti mai multe broashte, niciodata sa nu incepi cu cea mai mica.

    PNL a cam inceput cu cea mai mica, urmeaza PSD-ul.

    Doamne iarta-i ca nu stiu ce fac.
    • +5 (5 voturi)    
      Dumnezeu, poate... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:52)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Electoratul liberalilor ar trebui sa se gandeasca foarte bine la cate si ce gen de dezamagiri au adunat in timp...Si cat sunt de dispusi sa mai inghita...
    • 0 (0 voturi)    
      diaconescu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:29)

      sihastrul [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      e la locul potrivit. mai la dreapta de atata, nici nu poate, nici nu cred ca vrea. a declarat singur ca este de stanga, dar mai de la dreapta stangii. :-)
      cam, cum vor ei sa aseze politica unpr. adica un centru stanga. pentru dreapta adevarata, ma indoiesc ca avem pe cineva, mai cu motz, in politichia de campie.
      am vrut sa zic de bucale, dar bucale e tot mai mult, ilfov si giurgiu. :-) axa glina, clejani, ghimpati, domnesti, cornetu, bragadiru. :-)
      ma indoiesc ca este vreunul din aia mentionati, care sa fie intr'adevar de dreapta. ma tem ca dreapta politichiei romanesti ar trebui importata, sau macar incurajati diasporenii sa revina la plaiul mioritic....
      in tzarile cu traditie democratica, in vest, clasa de mijloc, mult mai numeroasa ca la noi, este ceea ce se chiama centru - dreapta.
      pdl impreuna cu udmr ar fi un fel de centru dreapta, iar unpr de centru stanga. deci, o politica de centru, cu masuri de liberalizarea economiei, dar si cu unele compromisuri sociale, ar fi cea mai usor de acceptat de populatia din tzarisoare, populatie care inca mai acira, care inca mai are nevoie de indemnuri la munca. o politica de centru, cu pasi maruntzi spre dreapta, asta e ce ar fi mai usor de acceptat de votator. si tare mi'e teama ca asta va crede, omul cu votul, din invalmaseala asta vuvuzelita, de stanga dreapta cu acces prin centru.....:-)
  • +9 (13 voturi)    
    DEZAMAGIRE TARDIVA (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:14)

    LUKA [anonim]

    Doamna Saftoiu, acum constatati actiunile dezamagitoare ale dlui Antonescu ? De ce va faceti ca pana acum n-ati vazut nimic? Ati stat toti ca strutii cu capul in nisip, prefacandu-va ca nu vedeti nimic din lumea reala. Si mai sunteti si consilier pe probleme politice! Ce, nu stiti de santajul etern al PSD la PNL ?(asta asa ca i-a convenit de minune PNL-ului, de dragul de a guverna) Ati facut (PNL) numai prostii!. Sunt curioasa ce parere ar vi avut, de ex. Dl Victor Papacostea (inaintas liberal, care a stat 5 ani in beciurile comuniste fara a fi judecat macar) si tot nu si-a infrant onoarea. Sa va fie rusine! Acum cu reprosuri e prea tarziu. PS Mai inchideti-i gura preaplina a Doamnei Norica Nicolai ca este groaznica. Iar cand este invitata pe la irealitati si antene, sa-si puna o fusta mai lunga, ca zau, este f disgratioasa!
  • +7 (9 voturi)    
    Si cand te gandesti ca Basescu a lansat-o in (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:18)

    Daniel [anonim]

    politica, iar acum e cu "Jos Basescu! Jos Boc! ".

    Bine spunea bunica mea de 90 de ani...
    "Sa ai grija puiule, cu cine te insotesti, ca prostia e molipsitoare, maica!"
  • +3 (7 voturi)    
    Plangerile proorocului Ieremia. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:20)

    Dianora [utilizator]

    Evident ca aveti dreptate doamana. Si la fel de evident e ca nimeni nu va asculta. Sunteti ca bietul prooroc Ieremia de care-mi povestea bunicul meu ca plangea si prevestea caderea Ierusalimului cand toti in jurul lui chefuiau si se bucurau. Evident, ierusalimul a cazut si a fost pustiit, iar Ieremia a pierit si el, se pare ucis de o sageata. Asta e soarta oamenilor lucizi si care mai si spun ce gandesc. E adevarat ca a ramas pomenit in Biblie.
    • 0 (0 voturi)    
      ieremia (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 1:36)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      proorocul ieremia a fost lasat in viata de armata babiloniana la cucerirea iarusalimului
  • +8 (10 voturi)    
    mai bine (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:22)

    un om [anonim]

    Adriana Saftoiu ar trebui sa mearga cu Monioca Macovei, Cezar Preda si alti cativa la Tribunal si sa faca un partid solid de dreapta caci spatiul pentru asa ceva se tot mareste pe zi ce trece pina in 2012.
  • +9 (11 voturi)    
    Pnl,Pc si Psd (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:22)

    neaga1900 [utilizator]

    Aceste partide nu vad reforma statului!Sunt atat de orbite de dorinta de debarcare a lui Boc si mai ales a lui Basescu, ca au uitat complet de interesul tarii!Aceste partide vad doar interesele celor putini, care au furat in trecut , iar azi nu mai pot......Cu privire la PC ,un partid , care singur nu ar aduna mai mult de 1,5 %(cel mult 2%) din voturile electoratului, nu stiu cum de reuseste sa se lipeasca de cineva pentru a accede in parlament!Voiculescu trebuie , ca ii are cu ceva la mana pe liderii acelor partide , care ii adopta....
  • +10 (10 voturi)    
    dezamagire (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:22)

    razvanescu [anonim]

    Sunt dezamagit de toata clasa politica nu doar de PNL.

    Toti se cred zmei dar inca poarta scutece pufoase.

    Nu aveti coloana vertebrala si nici macar un discurs coerent.

    Salivati la un euro sau dolar atarnat in fata ochilor cu undita de catre pasagerii (clientii) pe care ii tineti in spate din 1990.


    SA VA FIE RUSINE.
  • -10 (14 voturi)    
    Intotdeauna am stiut ca e o infiltrata... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:23)

    Catalin [anonim]

    ...a lui Basescu in zona PNL. Absolut toate gesturile ei tradeaza apartenenta la basisti.
  • +9 (9 voturi)    
    se pare ca Adriana Saftoiu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:42)

    mihai [anonim]

    a inceput sa-si faca ordine in viata.A scapat de fonfaitul sot cu ifose de mare analist politic cu farmec de James Bond.Se confirma ca 007 i-a fost piatra de moara.Cu aceste declaratii irealitatea si catrenele mai pierd un abonat.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezamagire (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:10)

    Pink Panther [anonim]

    Eu am votat constant cu PNL din fatidica zi 20 mai 1990 pana prin 2000..

    Sunt "dezamagit" de vreo 10 ani.

    Deci acum ei pot doar sa ma uimeasca.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce prosti ne crede mandra asta (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:25)

    Marius [anonim]

    Pai partidul galben n-a fost aliat cu partidul rosu si celelalte impotriva portocaliului?

    Tariceanu nu ne-a vandut viitorul tarii? In veci nu mai obtineti votul meu, nici voi nici rosii, nici portocalii
    • -2 (2 voturi)    
      Aceiasi gargara (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:17)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Ce multi dezamagiti sunt de Antonescu si PNL si ce putini i-au votat (20% respectiv18%) asa ca electoratul de dreapta dupa care suspina AS e cam putin ca sa ajungi sa guvernezi cu programul tau. Asta inseamna ca si in urmatorii ani PNL va trebui sa se alieze cu cineva ca sa fie la guvernare. Si cum PD pare a nu mai fi semnificativ ramane sigur PSD. Adica madam Saftoiu de fapt cere ca PNL sa stea in opozitie pana va avea peste 40% in alegeri adica inca 20 ani . Cam exagerat si neproductiv,mai ales in vremuri de criza.
      Cat despre "amanetatul viitorului" mai bine vedeti datoriile imense facute de guvernul BB ,la cheltuieli la fel de imense,pe capitole chiar mai mari decat in 2008!
      Ramane un fapt: stimabilul Basescu a declarat sus si tare ,in scris si in film ca nu va fi nici-o criza in Ro. Asa ca de ce sa faca economii visganian cand FMI ii dadea o prognoza de crestere pe 2009 de 3~4% la jumatatea anului? Sa fim seriosi ca prea ne credeti pe toti manelisti!
  • +2 (4 voturi)    
    cam multe presupuneri (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:34)

    Io [anonim]

    Multa lume presupune ca PNL este votat mai ales de cei cu opinii liberale; eu sunt atat de sigur de asta. Daca nu mai insel, la ultimele alegeri PNL-ul a fost votat cam de pensionari... care pensionari nu-mi imaginez sa aiba vreo problema cu Felix sau PSD.

    Ma tem ca cei cu opinii liberale nu prea mai voteaza pe nimeni, a.i. nu-i mai pasa nimanui de opiniile lor.
    • 0 (2 voturi)    
      pensionarii (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:21)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Io

      @Io - cam multe presupuneri

      Aha , deci pensionarii nu au nimic cu nimeni. N-au principii. Vor doar sa le dam pensii grase.

      Mai du-te bade la furat, ca si de-acolo se obtin bani!
    • +4 (4 voturi)    
      votantii PNL'ului (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:17)

      rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui Io

      votantii PNL'ului se impart in 3 categorii:
      1. cei cumparati cu pomeni electorale (cresteri de salarii si pensii aplicate de Tariceanu) - pe astia ii ia oricine da mai mult sau da ceva in vremurile astea de criza
      2. "intelectualii" naivi si visatori care inca mai cred (nu stiu din ce motive) ca PNL'ul este adevaratul partid de dreapta, ca mai are principii si doctrina (eventual liberale) si chiar le si respecta
      3. cei care il urasc pe Basescu si pe alti cativa membri PDL mai mult decat pe oricine altcineva din politica romaneasca (de exemplu mai mult decat pe Iliescu, Voiculescu sau Nastase) - pe astia ura ii impiedica sa gandeasca lucid si pentru ei orice compromis este acceptabil pentru a-l da jos pe Basescu.
  • +2 (2 voturi)    
    adriana (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:37)

    vasile [anonim]

    ai supt la"tata"lui basescu acum nu iti convine de "tata" lui crinulet.trebuia sa stii inainte de a face pasul catre pnl.
  • +1 (1 vot)    
    nu ştiu despre voi (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:41)

    visio [anonim]

    dar eu sunt speriat şi mai ales îngrijorat de afirmaţiile gen ''Jos Băsescu'' sau ''jos Boc''; nici americanii nu sunt încântaţi când câştigă democraţii sau conservatorii dar merg mai departe cu viaţa; doar asta e democraţia nu? se trezeşte unu Antonescu, un Voiculescu sau Ponta să critice puterea; de critică se ocupă electoratul că de lovituri de Stat ne-am cam săturat...părerea mea..
  • +2 (2 voturi)    
    Cata ipocrizie !!!!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:04)

    cornel [anonim]

    Cata ipocrizie la Adriana ! Ce cauta ea in PNL ?I-au placut turnatorii ?I-auzi ! Face opozitie in partid ? Ca si Crin ? Oi !!!! Ce femeie cu principii domnule !Sa-l dea jos pe Basescu.Jos masca !
  • +5 (5 voturi)    
    socoteala de acasa... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:25)

    omoni [utilizator]

    M-ati dezamagit profund cand am vazut ca ati schimbat tabara plecand cu un bagaj de cunostinte si secrete de la cel mai inalt nivel- poate ati considerat ca asta e atuul dumneavoastra, ca aveti ce oferi si veti urca in ierarhia partidului cu usurinta; la pdl era T.B. si era prea puternic pentru dumneavoastra si ati cautat un partid unde cei ce conduc destinele partidului sunt doar de fatada. Se vede treaba ca ati calculat gresit, ati omis din ecuatie prostia acestor lideri si acum faceti eforturi sa treziti membrii obisnuiti , sa-i faceti sa realizeze pericolul inainte de a fi prea tarziu. Esecul profesional se pare ca se impleteste cu cel marital; zic se pare pentru ca o femeie calculata ca dv. poate avea si acest lucru in plan dar nu putem controla totul. Crin Antonescu e jalnic conducator, arogant si fricos- strange surubul de frica. Daca asta v-ati dorit, let it be!
  • +3 (3 voturi)    
    saftica (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:53)

    tomi aron [anonim]

    Adriana , scumpo, acum iti dai seama, deabia, ca nu-i nicio diferenta ideologico-dogmatica sau de interese materiale intre pdsr si pnl ? Nici macar nu-i urasc pe cei de la putere. Aceasta alianta contra naturiii ( stanga - dreapta ) doreste doar sa ajunga la butoane si cheitele de la lada cu zestre. Pe nimeni nu intereseaza ca tu, Adriana, fata tatii, esti o idealista. Du-te de acolo, daca te deranjeaza. Tradeaza-i. Ai mai tradat . E usor.
    • 0 (0 voturi)    
      VOSGANIAN DESPRE ALIANTA PNL-PC (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:52)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui tomi aron

      Afirmatia lui Vosganian facuta intr-o emisiune auzita de mine la radio despre alianta PNL-PC m-a amuzat teribil desi personajul imi e antipatic : *alianta stanga-dreapta, deal-vale, sus-jos*.
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:43)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Daca Saftoiu ramane in PNL nu va face altceva decat sa cautioneze actiunea distructiva a tovarasului Antenescu. Chestia asta cu opozitia in interiorul partidului nu tine. Sa fim seriosi. A sta in continuare intr-un partid care se asociaza comunismului si securismului reprezinta, intr-o forma sau alta, un act de complicitate.

    P.S. Saftoiu ar face bine sa analizeze si sa compare atitudinea lui Basescu fata de persoana sa dupa ce a dezertat din tabara acestuia si atitudinea de mitocan si golan a lui Antenescu. Unul a fost un domn (Basescu) iar celalalt (Antenescu) un mizerabil. Pe mine personal nu ma intereseaza si impresioneaza Saftoiu. Sa-si plateasca pretul tradarii! O merita.
  • 0 (0 voturi)    
    CIOLANUL CU ORI CE PRET (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:46)

    Luptatorul [utilizator]

    am mai spus-o si o mai spun: toti vreti la putere, dar nu vreti sa faceti nimic, sa ne convingeti ca meritati. de fapt cred ca nu va intereseaza. de lovituri de stat suntem satui indiferent cum le numiti, revolutii sau suspendari. daca constitutia lui iorgovan-iliescu prevedea dizolvarea parlamentului in caz de esec la referendum nu cred ca mai indrazneati sa va jucati de-a politica pe banii electoratului.
  • 0 (0 voturi)    
    Adriana Saftoiu ? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:24)

    Oarecare [anonim]

    Cine e A.S. ???? Nu cumva individa aia careia basescu i-a spus, candva, ca , la insistentele ei, i-a numit sotiorul sef la .......!!!!