Emil Boc, despre absorbtia fondurilor europene: Exista o anumita lentoare, daca nu stai cu parul, cu biciul

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:08 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: Hotnews
Premierul Emil Boc a recunoscut, vineri, la postul public de radio, ca 'exista o anumita lentoare', atat la nivel local, cat si central, in ceea ce priveste absorbtia fondurilor europene, ''daca nu se sta cu parul, cu biciul'', si a sustinut ca va face publice nume de primari sau chiar de ministri care nu vor excela la acest capitol, scrie Agerpres.

'In agricultura, (...) in 2010, au intrat 3 miliarde de euro, iar in 2011 vor intra 3,5 miliarde de euro. Spun asta in conditiile in care, de exemplu, cele 608 proiecte pe masura 322 sunt in valoare de 1,5 miliarde de euro, din care doar 155 de milioane de euro s-au platit. Restul acum urmeaza sa se implementeze. Iar daca nu stai cu parul, cu biciul, ca sa se intample aceste lucruri, de la nivel central pana la nivel local exista o anumita lentoare', a declarat premierul. Emil Boc a sustinut ca, daca administratia centrala si locala 'nu se misca', Romania 'pierde de doua ori' - prin faptul ca nu atrage, in prezent, fondurile europene si prin reducerea acestora, in urmatorul ciclu financiar pe care il vor planui autoritatile comunitare.

Cei cu vila, masina si alte lucruri de lux nu vor mai primi ajutor social

Emil Boc a tinut sa reia explicatia privind acordarea ajutoarelor sociale spunand ca nicio persoana care are vila, masina sau alte bunuri de lux nu va mai primi ajutoare sociale de la stat, in urma masurilor legislative initiate de Guvern.

'Prin modificarea legii, pe care am facut-o, nicio persoana care are vila, masina sau alte lucruri de lux nu va mai primi ajutor social din partea statului. Aceste lucruri vor tine deja de domeniul istoriei. Ajutorul social, venitul minim garantat va fi tintit spre acela care este cu adevarat in nevoi, pentru a-l ajuta sa iasa din aceasta stare, sa-i oferim un loc de munca si sa se poata intretine el singur si pe familia lui, nu sa stea dependent fata de stat. Asta a fost politica statului in ultimii 20 de ani', a spus seful Guvernului.


Citeste mai multe despre   






















1861 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    nu-i deloc lentoare.... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 22:17)

    lili [anonim]

    e INCOMPETENTA generalizata, precum cancerul ala nenorocit care distruge tot organismul.... zicea bine ce zicea BM despre incompetenta ce domneste de sus in jos in toata administratia publica din Romania si locala si mai ales centrala si mai ales SGG (Secretariatul General al Guvernului) si Ministerele din subordinea Dlui Boc.... Politizarea excesiva si lipsa expertilor si a profesionistilor si inlocuirea lor cu analfabeti portocalii(vezi in ADEVARUL de azi ce incompetenti promoveaza PDL in functii!!) n-o sa duca niciodata decat la aceasta lentoare, de fapt INCOMPETENTA..... Vai de Romania asta.....
    • 0 (4 voturi)    
      Sa ne amintim... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:37)

      Skalid [anonim] i-a raspuns lui lili

      ...de cate birouri si directii au fost create taman pentru a inlesni accesul la fondurile europene.

      Atat de multe ca nu mai stiu unele de altele si cine si ce trebuie sa faca. Atat de multe ca ar putea fi restructurate foarte usor in functie de performanta.

      In alta ordine de idei, premierul a recunoscut incompetenta propriilor subordonati si incapacitatea lui in calitate de premier de a trage la raspundere pe cei vinovati de conducere defectuoasa.

      Asta pe langa imposibilitatea de a se impune ca premier - mai exact, o persoana foarte responsabila cu o functie foarte importanta in stat. In stilul mioritic: "Şi, purtat de biruinţă, să mă-mpiedec de-un moşneag?//- De-un moşneag, da, împărate, căci moşneagul ce priveşti..." (inlocuiti mosneag cu functionar guvernamental, impresia artistica este aceeasi).
  • -6 (12 voturi)    
    NU se baga la bani controlati (Vineri, 14 ianuarie 2011, 22:53)

    FAQ Romania [utilizator]

    Nu mai pot astia de la PDL de banii europeni. Astia sunt bani controlati, mai greu de furat asa ca nu se complica. Doar au de muls bugetul unei tari. DUpa cum se vede aici http://www.puterea.ro/news14522/impartirea-cascavalului-Modelul-PDL.htm Ce au de spus postacii PDL la lista asta?
    • +2 (6 voturi)    
      uhm (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:37)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui FAQ Romania

      se prea poate sa fie corecte cifrele alea, dar asa se face politica peste tot in lume. noi acum am aflat ce e democratia si ne miram ca prostii ca nu mai e ca pe vremea comunismului cand se dadea cota-parte ;)
    • 0 (2 voturi)    
      _ (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:20)

      v [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      zero barat. Asta e valoare articoulului tau trambitat. Asta zic.
      De ce? Pentru ca e o lista seaca. Daca vrei sa dovedesti un pdv valid iti sugerez:
      1. sa pui lista completa, un pie-graph cu repartizarea TUTUROR banilor in fct de culoare politica si
      2. acelsi graph pt toate guvernele anterioare, in fct de cine erau la putere. Pun pariu ca raporturile sunt acesleasi.
      Dar nah, cum bine stim deja, Basescu e de vina, desigur.
  • 0 (8 voturi)    
    cat timp nu se poate fura... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:24)

    mihai [anonim]

    Emile, Cat timp dintr-un proiect nu se poate fura decat prea putin, lumea fuje de aceste fonduri. Clientela de partid are nevoie de bani de la bugetul de stat, ce te faci ca nu pricepi?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu stiu ce zic postacii da sa iti zic parerea mea (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 1:07)

    romanes' [anonim]

    Pai mai lili si FAQ probabil ca primaru de la voi din comuna/oras s-a implicat asa de tare cu consililu de administratie sa pregateasca un proiect pt un parc, o scoala , o gradinita ...o sosea asfaltata. Incat voi acum puteti privi lumea de sus. O sa il si votati de asemenea si data viitoare (si asta nu pentru punga si bricheta eventual sepcutza cadou ) .

    Foarte multi bani europeni sunt destinati celor "de jos" , noua . Si revine in sarcina primariilor sa pregateasca proiecte . Si nu numai atat , dupa aceea sa urmareasca ce se intampla , unde este , de ce nu ajunge unde trebuie . Si tot asa . Dar la noi probabil 90% din primari se bucura lejer de salariu si asteapta sa treaca timpul .

    In viziunea voastra probabil e de datoria primului ministru (oricine ar fi el ) sa vina pana la Galati sa ii zica la primar "ba varzilica , de ce nu faci tu un proiect sa iti dea astia niste bani de dig ? " ...sa nu mai tremure gainile in cotzezele de pe langa mal " .
    Multe din lucrurile care se pot realiza la nivele locale cu bani europeni nici nu sunt de milioane de euro . Unele chestii s-ar face si cu cateva zeci de mii de euro . Dar nu e implicare .
    Eu nu stiu ce e asa de greu de inteles ca fara munca nu se face nimic. Si totodata cade in sarcina noastra ...votanti....sa taxam incompetenta alesilor.
    Si contrar pareri multora ca 'pestele se impute de la cap" la noi in tara putea sa fie si Sf Petru prim ministru ca tot se fura de se rupea la nivel mic si mijlociu. Acolo se fura si oamenii vad ...si tac .

    Parere personala : Romania are nevoie de eroi !
    • -2 (4 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 5:38)

      FAQ Romania [utilizator] i-a raspuns lui romanes'

      Eu sunt din Brasov. Nu am de ce ma plange aici - in afara faptului ca totul se face mult mai scump decat ar fi normal (vezi pationarul). Dar ma pun in locul celor cu nu au "norocul" unui primar PDL. Oricum pentru mine sunt cei mai hoti si incompetenti din toate "stapanirile".
  • +1 (3 voturi)    
    Seful Directiei Agricole Iasi (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:22)

    samson florin [anonim]

    Va spun pe scurt,am incercat in februarie 2009 sa fac un dosar de finantare pe masura 144 doar ca sa vad cum stau treburile,dosarul nikel,nimic de reprosat facut de la A ... Z de mine,bineinteles ca am ajuns cu el acolo si tipul mi'a spus asa dintr'un birou in timp ce imi fuma o tigara drept in fata ca nu il pot lasa ca nu il primeste si apoi ca oricum si daca il las se ocupa el sa nu treaca .... bineinteles nici spaga zicea ca nu ea ... dar trebuia sa fiu "recomandat" si sa trec printr'o firma de consultanta ....

    Draga BOCule daca cumva citesti si comentariile , sa stii ca DE astia trebuie scapat in ROMANIA
    NU MA MIRA CA nu trec dosare!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Daca era cu tot atitea greseli ca si comentariul . (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 17:18)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui samson florin

      1. Mai foloseste si punctul din cind in cind.
      2. "bineinteles nici spaga zicea ca nu EA" nu IA, samsoane,
      3. "sa stii ca DE astia trebuie scapat in ROMANIA" scapat pe tine probabil. Gramatica, arz-o focul...

      Daca dosarul tau "nikel" era facut cu acelasi tip de exprimare ca si comentariul, normal ca te-a trimis la plimbare. Eu propun sa mai studiezi nitel gramatica si dupa aia sa te apuci de facut dosare "nikel". Apropo, de unde stii ca dosarul era "nikel"? Ti l-a evaluat cineva?
      • 0 (0 voturi)    
        Of of (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 21:41)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Si de cand Samson se scrie cu minuscula.,,bogdan,,.Nici cu tine nu mi-ar fi rusine de profesor.
  • -1 (1 vot)    
    e clar ce eficienta e pe-acolo..... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:38)

    costica [anonim]

    ne mai miram ca am ajuns unde suntem cand Boc spune de "bici"si de "par"! Ce partener de UE suntem, pe cinste !!! Pai, intr-o multinationala sta Directorul General cu biciul, mai Boculet?! Afara cu cine nu face treaba, numai ca sunt toti portocalii peste tot, cum sa-i dai afara ? Aia cu numirile cu primarii si ministrii care nu-si fac treaba cu fondurile europene a mai zis-o Boc, e clar ce va iesi si din asta, ca din aia a iesit ZERO rezultate. Omul asta nu a obosit vorbind degeaba de 2 ani. Are rezistenta mare la trancaneala. Si e ardelean, ma mira.....
  • +1 (1 vot)    
    propuneri: (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:49)

    Dan [anonim]

    -sa se reduca "comisioanele" la intermedierea si evaluarea proiectelor intocmite de cei care doresc sa faca ceva pentru absorbtia fondurilor in discutie;
    -sa se mentina criteriile ( dobanda, documentele necesare, etc.) de evaluare stabilite la inceputul proiectului:
    -sa existe vointa reala a celor care administreaza fondurile' de ale acorda proiectelor viabile si nu numai celor care apartin "potentatilor".
  • -1 (1 vot)    
    cumparati bice si pari.... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 12:54)

    dorina [anonim]

    asta pare a fi solutia........
    • -2 (2 voturi)    
      corect.... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 14:50)

      lili [anonim] i-a raspuns lui dorina

      iar in spatele fiecarui bugetar lent puneti un paznic cu biciul si parul sa creasca eficienta, sa le treaca lentoarea si uite asa vom absorbi fondurile europene.... si vom mai angaja vreo 200 000 bugetari.... performanta, nu gluma la Guvernul supereficient al dlui Boc !!!!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    acest mic boc al epocii de aur (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:35)

    sulla [anonim]

    conduce romania fara sa stie nimica despre romania. tineri, o sa va plingeti de mila daca nu va organizati.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Samson (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:26)

    directia agricola [anonim]

    Masura e 141 nu 144