Radu Berceanu, la RFI: PDL nu trebuie sa mearga pe directia comisarilor poporului din 1953. L-as sustine pe Blaga la sefia partidului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 11:19 Revista Presei | Radio TV

Curatenia in PDL nu trebuie sa functioneze pe ideea "comisarii poporului din 1953". Declaratia a fost facuta la RFI de senatorul PDL Radu Berceanu, care a respins propunerile avansate de tripleta Preda - Macovei - Voinescu. Berceanu afirma ca l-ar sustine pe Vasile Blaga la sefia formatiunii si ca militeaza pentru separarea functiei de premier de cea de sef de partid.

Radu Berceanu e critic cu cei trei colegi de partid, botezati de presa "reformatori". "Daca ar fi fost dupa ce au propus dumnealor, noi am fi avut in statut cam cinci-sase randuri la 'drepturile membrilor' si 11 pagini la 'sanctiuni'. Asta nu exista nicaieri in lume! E incorect, e atipic! Nu in felul asta se face lupta impotriva coruptiei, nu asa se face curatenie intr-un partid, incercand sa pui niste litere pe acolo", afirma senatorul democrat-liberal.

Parlamentarul inclus de comentatorii politici in randul "greilor" din PDL crede ca daca ar fi fost acceptate propunerile tripletei Preda - Macovei - Voinescu ar fi fost dati afara din partid si unii membri care poate au uitat sa-si schimbe numarul de inmatriculare la masina.

"Pana una alta, totusi, justitia stabileste cine-i vinovat si cine-i nevinovat, nu procuratura. Doamna Monica Macovei vrea ca procuratura sa stabileasca. Deci daca procuratura spune ca e o problema cu cineva, noi automat, fara sa ne mai gandim ce problema e, ca poate cineva a uitat sa-si schimbe numerele de inmatriculare si sa stiti ca asta e penala si e cu amenda penala, daca mergem pe varianta propusa de ei, automat ala e exclus din partid", explica Berceanu.

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   






















1216 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Berceanu si consecventa (Luni, 7 martie 2011, 11:28)

    George [anonim]

    Mda. Toate astea erau foarte bune cand erau impotriva PSD, D-l Berceanu le aplauda din rasputeri. Acum, cand e vorba de PDL, e cam ce faceau comisarii poporului prin 53'....
    Principial ii dau dreptate lui Berceanu. D-na procuror incepe lupta ei NUMAI in preajma unor alegeri.
    Insa nu pot suporta inconsecventa lui Berceanu....
  • +1 (3 voturi)    
    berceanu videanu si blaga (Luni, 7 martie 2011, 11:32)

    cristi [anonim]

    sunt cartea necastigatoare a pdl.
    • +1 (1 vot)    
      Videanu (Luni, 7 martie 2011, 11:54)

      Electric Avenue [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Videanu are de dat explicatii pentru perioada de la Industrie.El crede ca scapa ca a facut blat cu cine trebuie.Nu se va intampla asa.Va sacrifica pe amandoi .Salutari din Monte Carlo !
  • +1 (1 vot)    
    greu=balast (Luni, 7 martie 2011, 11:46)

    alex [anonim]

    acest domn considerat greu este de mult un balast al partidului; ca minitru al transporturilor nu a facut nimic ptr Ro; dumnealui, prin ce zice si a facut( din fericire nu mai face), arata lipsa de consideratie ptr colegi, ptr subalterni si in ansamblu ptr romani;
    ar face bine PDL ului si mai ales domniei sale daca nu mai apare deloc,nicaieri
  • +1 (1 vot)    
    Cine este Berceanu ? (Luni, 7 martie 2011, 11:52)

    Vlad [anonim]

    Un tip plin de el care are in iesirile publice atitudinea buhaiului din fabula boul si buhaiul. Buhaiul care se umfla ca sa ajunga ca boul si in final explodeaza.Omul este atat de plin de sine si se crede un mare politician incat la fiecare iesire are o atitudine anta de ingamfata si debiteaza numai vorbe banale cu aerul ca emite doctrine care vor revolutiona omenirea.Omul care se poate lauda ca nu a facut nimic 20 de ani .Doar a povestit cum nu poate face nimic ca nu il lasa adversarii
  • +1 (1 vot)    
    pdl in ce maini ? (Luni, 7 martie 2011, 11:58)

    aderent pdl [anonim]

    cred ca e timpul ca barosanii din pdl sa treaca in randul trei-patru si daca asta le spune ca nu mai trebuie sa dea bani pentru partid , sa nu mai dea .
    in ziua in care vom afla asta eu si cred ca si multi , multi altii vor veni cu 100 lei sa zicem pe an pentru a umple golul . as da bani sa vad un pdl reformat , modernizat .

    dle berceanu care ai cicatrici
    gandeste-te mai bine la ce a zis preda (cristian) - conteaza aderentii , mult mai mult decat membrii partidului .
    partidul poate fi mic dar e capital sa aiba f multi aderenti . la o adica , la alegeri adica , aderentii pot fi si voluntari in campanie si in salile de votare . ce zici , ?
  • +1 (1 vot)    
    Comisari ? (Luni, 7 martie 2011, 11:59)

    un om [anonim]

    Zau daca inteleg. Incurcarea planurilor si a unghiurilor de vedere este tactica celor care vor sa te lege la ochi.
    Ce legatura au comisarii ? Numai faptul ca au fost procurori ?. Adica orice om care condamna este comisar ? Nu conteaza justetea deciziei ? Asa orice hot poate sa spuna ca l-au condamnat oamenii rai.
    Acest Berceanu este un om care nu a facut nimic in interes public la transporturi (poate a facut ceva pentru anumite persoane).Ne lasi o data ?
  • +1 (1 vot)    
    Incep sa se desparta apele in PDL... (Luni, 7 martie 2011, 12:02)

    Rescatorul [anonim]

    Se va forma gruparea Blaga, care va continua FSN-ismul, si o grupare populara, condusa de Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    berceanu tu ai mintit, nu eu ! (Luni, 7 martie 2011, 12:16)

    ana [anonim]

    berceanu locul tau e langa nastase la d.n.a. pentru sun oil si celelate afaceri in care ai fost implicat !
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie facuta reforma in maniera "moderna" (Luni, 7 martie 2011, 12:34)

    Bogdan [anonim]

    Cu multa intelegere pentru coruptia mare (peste 1 milion EUR fiind standardul national, consacrat de Anastase, peste care nu te poti atinge de infractor fiind considerat gest politic) si cu multa atentie fata de ceea ce aduc membri la partid. In fond, in Romania, un partid o duce mult mai bine in opozitie, cu conditia de a fi in pozitia de a lua puterea. Fara raspundere dar cu speranta membrilor ca "intr-o zi ajungem si noi" se pot face afaceri frumoase si profitabile. La guvernare e mai greu, mai trebuie sa simulezi ca faci ceva ceea ce iti rapeste din timpul "lucrativ". Domnul Berceanu nu se dezice si consolideaza linia solida a coruptiei institutionalizate, prezenta in toate partidele, impotriva naivilor ce cred ca structurile anchilozate se pot reforma.
  • 0 (0 voturi)    
    si daca...? (Luni, 7 martie 2011, 12:39)

    Catalin [anonim]

    In primul rand cred ca pozitionarea europarlamentarilor Macovei si Preda au adus grave deservicii partidului de guvernamant. Este inacceptabil sa te manifesti DOAR in public sau pe blogul personal si sa nu sustii in forurile statutare ale partidului crezurile proprii ( din pacate cei doi au excelat prin neprezenta la sedintele interne ale PDL). Chiar daca anumite lucruri solicitate atat de vocal de cei doi pot fi considerate de bun simt, modalitatea ce au ales-o lezeaza partidul aruncand o umbra de indoiala asupra verticalitatii acestuia... si acest lucru in conditiile in care Vantu si Voiculescu ataca furibund orice actiune a PDL.. prin modalitatea aleasa cei doi spui ca sunt in slujba mogulilor. .. la fel de bun simt este pt orice om sa inteleaga ca nu un procuror da verdicte ( oare sa fie o foame de putere a d-nei Macovei, fost procuror???). Oricum.. cred ca daca il lasau pe unul din liderii opozitiei sa dea pumni PDL-ului nu reuseau rezultate mai bune decat Macovei si Preda care aliniaza acum partidul la ceilalti penali din politica romaneasca... poate ca cei doi o sa inteleaga aceste lucruri si in plus le vor asuma
    • 0 (0 voturi)    
      Partidul s-a lovit singur (Luni, 7 martie 2011, 14:55)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Cand a inchis ochii la coruptie si trafic de influenta. Cand a lasat incompetenta sa fie promovata. Si acum sunt vinovati cei ce semnaleaza lucrurile pe care le vede o tara intreaga dar unii lideri din partid se fac ca nu le vad. Din nefericire pentru ei la alegeri voteaza intrega tara si nu numai liderii partidului. Atitudinea pe care o lauzi (de inteles doar daca esti sustinator a lui Ponta) nu va duce decat la caderea partidului. Chestia cu manifestarea in public si spalatul rufelor in familie nu functioneaza in cadrul partidelor moderne pentru care comunicarea si deschiderea sunt instrumentele succesului. Care pentru PDL, cu o astfel de atitudine, a cam apus. O curioasa similitudine cu epoca de sfarsit de guvernare Nastase, ignorarea realitatii, o lume imaginara a liderilor de partid, dezagregarea structurilor la baza, izolarea fata de media. Sfarsitul e previzibil. Prieten iti este cel ce iti arata greselile nu cel care te minte ca ai facut bine cand stie ca ai gresit
  • 0 (0 voturi)    
    da, de ........ (Luni, 7 martie 2011, 15:06)

    tyuiot [anonim]

    de ce ar fi gandirea din pdl altfel ?
  • 0 (0 voturi)    
    drepturi si obligatii (Luni, 7 martie 2011, 16:21)

    panfil [anonim]

    mda, cam putin la drepturi...
    ca d'aia intra omul in partid, nu ?!
    pai, daca drepturi nu e, nimic nu e !
    l'inteleg.:-)
  • 0 (0 voturi)    
    da (Luni, 7 martie 2011, 19:02)

    MirceaA [utilizator]

    Berceanu ar sprijini pe oricine care-i da liber la furat.