Traian Basescu la Realitatea TV: Ambasadorul Romaniei la NATO are un mandat foarte precis, dar nu poate fi facut public

de C. Ciociltan. D. Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 21:46 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Traian Basescu a declarat duminica intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, referindu-se la situatia din Libia, ca ambasadorul Romaniei la NATO are un mandat foarte precis, precizand ca ingrijorarile lui Bogdan Chireac sau ale lui Cristian Tudor Popescu sunt nejustificate:"Ingrijorarile lui CTP sunt inutile, pentru ca ambasadorul nostru are un mandat precis, dar nu poate fi facut public. N-am vazut un asemena stat care sa faca acest anunt public".

"As fi vrut sa-i clarific lui Cristian Tudor Popescu ca optiunea mea este sa nu am o pozitie publica , pentru ca sunt dificultati in mecanismele din NATO. Romania este profund implicata in acesta decizie. Motivatiile enuntate de participantii la emisiunea dvs. legate de responsabilitati, ar trebui sa ajute sa intelegeti ca nu e o decizie simpla. Ambasadorul la NATO are un mandat foarte precis in interiorul Aliantei", a spus seful statului.

Alte declaratii Traian Basescu:

  • Nu am constatat sa fie asteptata de toti jurnalistii, acesta pozitie.Singura televiziune care a solicitat o interventie a fost TVR.
  • Orice solicitare la Presedintie se face prin mail sau fax. Pana atunci e o poveste. Ambasadorul are un mandat precis, lucrurile sunt extrem de complicate, tocmai datorita situatiei din Nordul Africii.
  • Uitati-va ce se intampla pe coasta de Est a Mediteranei. Exista un mandat care nu poate fi facut public.
  • Pozitia mea de pe data de 11 martie evidentia ca nu UE este cea care sa angajaeze o interventie militara in Libia.
  • Domnul Cioroianu nici nu ar fi putut sa-si puna un astfel de intrebare, pentru ca stie aceste lucruri foarte bine.
  • Mi s-a parut ca e in rutina lucrurilor ca un ambasador al NATO are un mandat.
  • Eu cred ca am si cate 3, 4 discutii pe zi, dupa ce ma consult cu cei de la Externe. Adesea, pozitia trebuie flexibilizata in functie de ce se discuta acolo.
  • O singura corectie am si este o realitate: ne implicam si noi, pentru ca sunt doua puncte de vedere dominante. Nu pot sa comentez mai mult de atat.
  • In acesta noapte, daca se va reusi, se va adopta planul de operatii. Dupa asta, exista planul politic care decide executia. Nu este suficient sa se adopte doar planul de operatii, e nevoie si de directiva de executie.
  • Romania nu are capacitati militare ca sa intervina si daca ar avea nu ar fi bucuroasa sa intervina.
Anterior, intr-o interventie la Realitatea TV, jurnalistul Cristian Tudor Popescu declara: "In acesti ani, Romania a investit foarte mult in relatia cu SUA. (...) La ce bun ti-ai construit o strategie politica pentru ca acum sa spui ca asteptam decizia NATO? E vorba de tremuratul degetului pe tragaci. Nu suntem in stare sa luam o decizie. Asta e fals cu avioanele, e o diversiune de-a lui Basescu. Nu se astepta de la noi sa contribuim cu avioane. Esentiala ar fi fost pozitionarea politica. E o chestiune politica aici, nu e vorba de echipament militar. Nu inteleg in acest moment pozitia presedintelui de reticienta de a merge cu aliatii. Fata de razboi nu are nicio problema. Atentatele sinucigase le face daca le face la Londra, la Paris, in Romania nu are nicio treaba."


Citeste mai multe despre   























5247 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    politica NU se poate face la o reuniune (Duminică, 20 martie 2011, 21:57)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    politica NU se poate face la o reuniune tovaraseasca la Realitatea sau Antene !
    Cred ca este momentul ca TVR platita din bani publici sa incerce sa fie asemanatoare cu BBC, Deutsche Welle, France 24, ....
  • +21 (23 voturi)    
    ....... (Duminică, 20 martie 2011, 22:01)

    Bogdan [anonim]

    De necrezut...a intrat in Direct la IRTV....
    Nu ma asteptam .
    1.A vbit frumos , clar si iara sau facut de rusine cei de la aceasta televiziune,
    2.De fiecare data cand intra in direct , ar trebui la final in loc de buna seara si la revedere , ar trebuie sa ii intrebe asa: Draga IRTV , cand iti vei plati birurile la stat? Faci morala non stop si esti ipocrita nr1 (IRTV)
    3.Moderatoarea...saraca se vedea ca is inca 20 oameni care urla la ea in casca ce sa intrebe..plus ca nu a inteles nimic din ce a zis presedintele.
    4.Au mintit cu faptul ca iau cerut un interviu.

    Bv D-le Presedinte.

    Intrebare: Oare nu se poate ca vreo institutie a statului sa inchida televiziunea asta? tinand cont ca se ocupa de spalare in masa ? si ca are f multe datorii la stat?
    • +10 (10 voturi)    
      justiţia (Luni, 21 martie 2011, 4:00)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Dacă justiţia şi-ar face treaba, patronii acestor televidanje ar fi demult la răcoare iar averea confiscată. Şi deci n-ar mai exista nici imperiile lor media.
    • 0 (4 voturi)    
      iRTV (Luni, 21 martie 2011, 10:20)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Presedintele nu e organ fiscal.
      Nu sta in atributiile lui sa faca asemenea declaratii. ;)
  • +22 (24 voturi)    
    Imi place (Duminică, 20 martie 2011, 22:02)

    laurs [anonim]

    Imi place cum comenteaza domnul presedinte situatia. Si imi place continutul afirmatiilor sale.
  • +13 (13 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 20 martie 2011, 22:26)

    barbidoc [anonim]

    Mandatul e clar: frate, frate dar Libya e pe bani.
  • +21 (21 voturi)    
    Gandul "Reginei" (Duminică, 20 martie 2011, 22:51)

    judex [anonim]

    Cred ca atat Chireac cat si CTP sunt foarte ingrijorati ca Ro ar putea lua (sau a luat deja)decizia politica corecta. In acest caz , singura solutie ar ramane ca iRTV+A3 sa declare razboi NATO, daca sondajele CCSB pe tema "Cine-i regina lumii ?", dotate cu un premiu corespunzator mizei, vor arata aceasta este intelectualul (lui ) Hurezeanu .
    • +3 (5 voturi)    
      pe la stirile (Luni, 21 martie 2011, 8:51)

      gura casca [anonim] i-a raspuns lui judex

      lor, se vorbeste deja despre interventia impotriva poporului libian.
      iar, chireac, s'a mai calmat. dela premonitiile lui prapastioase, cum ca vine caderea capitalizmului, cu imagin in ro ca in argentina, acum a devenit pacifist si admirator al politicii externe a acestui dictator, izolat, pe care nu'l mai baga nimeni in seama.
      pana si severin, consiliatorul, s'a prezentat cu sfaturi pentru tinerii diplomati. el cu fostul menistru, expert in stramutari in desert, cei mai sfatoisi din clubul fostilor ministrii cu diplomatia. :-)
  • +6 (6 voturi)    
    De ce nu vrea Basescu implicare.... (Duminică, 20 martie 2011, 22:59)

    ikataly [utilizator]

    Interesant...http://giorno24.blogspot.com/2011/03/jocul-arab-al-lui-basescu.html
  • -17 (19 voturi)    
    Are un mandat care nu poate fi facut public (Luni, 21 martie 2011, 0:06)

    a_claudiu [utilizator]

    Atunci are un mandat neconstitutional.
  • +24 (24 voturi)    
    Base, lasa-l pe CTP si Tatoiu sa conduca! (Luni, 21 martie 2011, 0:11)

    FanTatoiu [anonim]

    Pana acum nu vad la CNN altceva deasupra Libiei decat avioane ale unor puteri militare si nicio tara mediocra in inzestrare militara. Nu exista trupe terestre din coalitie, asa ca nu imi e clar cu ce am fi putut participa, in viziunea d-lui Popescu. Oricum decizia implicarii o anunta CSAT. Daca mergem in Irak nu e bine, daca mergem in Afganistan la fel. Dar nici daca Base zice ca deocamdata stam ca sa vedem ce face NATO, iar nu e bine. E plina Romania de analisti de poltica externa. Daca si d-na Tatoiu de la Oriflame si d-na Grapini de la fabrica de pantofi comenteaza Rezolutia Consiliului de Securitate si inceperea atacului...Avem cele mai tari televiziuni de stiri! Va multumim moguli iubiti!
    • +7 (7 voturi)    
      despre chiloti si avioane (Luni, 21 martie 2011, 7:36)

      Engelmaschine [anonim] i-a raspuns lui FanTatoiu

      pardon, madam Grapini face chiloti si poate vrea sa inzestreze armata Romana cu chiloti noi, de camuflaj, iar madam Tatoiu va oferi creme cu filtru UV pentru ca, nu-i asa, e soare destul de puternic prin Libia...
      Acuma trecand la un registru serios, eu cred ca e foarte bine ca stam in banca noastra si nu ne bagam in oala care nu ne fierbe. Locuiesc de ceva vreme in Franta si pot sa spun ca nici aici, oamenii simpli nu-s entuziasmati deloc de fervoarea lui Sarko, acelasi care acum cativa ani, nu multi, ii permitea lui Muamar Kadhafi sa-si instaleze cortul pe Champs Elysee, si cu care intretinuse relatii mai cordiale decat le impunea eticheta diplomatiei pana foarte recent... Aceeasi francezi ei stiu ca pentru orice racheta trasa vor munci mai mult (iesind la pensie la 67 de ani de ex ...), singurele buzunare care se vor umple vor fi ale lui Dassault si ceilalti din industria de armament.
      Iar in ce priveste presa, chiar si aici interesele sunt extrem de mari, nimeni altul decat Dassault controland grupul Figaro, asa ca si informatiile parvenite din astfel de medii trebuiesc filtrate bine pentru ca nu obiectivitatea absoluta este punctul lor forte...
      • +1 (1 vot)    
        Greşit (Luni, 21 martie 2011, 11:13)

        Dănuţ [anonim] i-a raspuns lui Engelmaschine

        Greşit ! Fiecare francez ar trebui să ştie că pentru fiecare rachetă trasă, el va mai primi o zi salariu. Dacă nu s-ar trage, fabrica unde el face fire electrice, uzina unde face carcase de oţel, mina de unde extrage sulf pentru explozibil şi ateleierul unde proiectează alte bombe îşi vor opri toate producţia. Deci fiecare rachetă trasă creşte PIB-ul Franţei. Şi din banii lor vei primi şi dumneata salariul pentru ceea ce faci (orice faci se va vinde probabil în Franţa).
        • +2 (2 voturi)    
          Si banii cine-i produce? (Luni, 21 martie 2011, 12:18)

          Engel [utilizator] i-a raspuns lui Dănuţ

          Franta cu bugetul ei ciuruit de deficite majore n-ar trebui sa cheltuie banii contribuabilor pe campanii militare dubioase. Oricum, banii adevarati ajung la Dassault&co, care apoi finanteaza campaniile electorale ale lui Sarko, in vreme ce, in ultimul timp, frantujii se aleg din ce in ce mai mult cu praful de pe toba batuta de Nicolas. Mais, vorba romanului, mult a fost putin a ramas... cam un an... UMP-ul e pe locul 3 (alegerile de ieri nu-s decat confirmarea sondajelor anterioare), asa ca Sarko va avea mai mult timp sa se dedice Carlitei. Pana atunci sper sa nu faca (si alte) prostii mari.
  • +24 (24 voturi)    
    CTP (Luni, 21 martie 2011, 0:14)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ar fi bine daca ar si gandi.
    Te miri cat de plat poate fi un individ considerat inteligent.
    • +16 (16 voturi)    
      CTP (Luni, 21 martie 2011, 0:54)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Plat ca un ecran de TV, de-ala de la Samsung cu OLED :)
  • +14 (18 voturi)    
    Presedintele nu trebuie sa le dea raportul alora! (Luni, 21 martie 2011, 0:35)

    sorin [utilizator]

    Scuzati-ma, dar nu cred ca un sef de stat ar trebui sa le dea alora raportul in urma a tot felul de comentarii sau pareri pe la diferite posturi comerciale unde sunt platiti sa apara, de o orientare mai mult sau mai putin partizana. Sau sa se explice cumva, ca aici mi se pare mie ca ar semana ca un fel de scuza? Ca doar nu niste jurnalisti sau fosti ministri din alte guvernari ar face in prezent politica tarii! Ba din contra, cred ca unii abia asteapta sa mai puna acum ceva gaz pe foc si cred ca avem suficiente probleme la noi acasa...
    • -3 (13 voturi)    
      media (Luni, 21 martie 2011, 1:11)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Presedintele nu da raportul ALORA, ci populatiei care l-a votat sau nu, care inevitabil, urmareste posturile ALORA.
      Un presedinte da rapoarte poporului. Un Gaddafi nu.
      • 0 (4 voturi)    
        Eu nu le mai urmaresc! (Luni, 21 martie 2011, 7:57)

        sorin [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        1) Eu personal nu le mai urmaresc si nici site-urile ALORA nu ma intereseaza, deci nu pune TOATA populatia in aceeasi oala! 2) Nu vad legatura ideii de mai sus cu Muammar Gaddafi, dar ca sa adaug si aici ceva: stiu ca acesta din urma inca este presedinte al acelei tari si pana acum se exprimase la televiziunea lor, publica...
        • +1 (3 voturi)    
          legatura (Luni, 21 martie 2011, 10:24)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui sorin

          @2. faceam o comparatie prin care subliniam ca e in atributiile presedintelui sa aiba astfel de interventii prin care sa informeze populatia asupra deciziilor ce se iau la nivel inalt. Ca doar d-aia e democratie, si NU dictatura.
          • +2 (2 voturi)    
            Pai tocmai! (Luni, 21 martie 2011, 13:40)

            sorin [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

            Eu consider ca pana acum a intervenit potrivit atributiilor sale intr-un mod lucid si impartial, ca sa nu spun lipsit de pasiune... Prin ceea ce tocmai a declarat. Ce va urma, ne va anunta, nu? Asa a fost si pana acum. Cine vede, ma rog, in asa ceva vreo dictatura?!? Decizii de acest gen (de a intra intr-un razboi al altora, in lume) se iau cu toata responsabilitatea la cel mai inalt nivel si nu pe la televiziuni. O zi buna! :-)
  • +19 (19 voturi)    
    CTP si-a pierdut 'uzul ratiunii' de tot (Luni, 21 martie 2011, 1:02)

    Colette [utilizator]

    Dle presedinte,cred ca interventia dvs. la Realitatea Tv nu-si avea rostul, si asa nu vor tine cont de ceea ce ati afirmat ! Cat despre pozitia Romaniei fata de interventia militara in Libia, inca o data ati dat dovada de luciditate si ati tinut cont si de sfaturile consilierilor dvs. Avem nevoie de relatii bune intre Romania si tarile arabe, inclusiv Libia. In acelasi timp, suntem tara membra NATO si ne vom respecta obligatiile.Asta nu inseamna ca trebuie sa reactionam la orice 'criza' a lui Sarkozy, chiar si americanii au fost de data asta mult mai rezervati. Cat despre 'ingrijorarile' lui CTP sau Chireac, chiar nu ne intereseaza si cred ca domniile lor ar trebui sa fie ingrijorati de multe alte probleme,printre care si de ceea ce fac 'sponsorii' lor, ca nu prea se simt bine cu dosarele' reactualizate' in justitie! Iar 'rationamentele' militare ale lui CTP sunt de tot rasul...fortate, tendentioase si inconstiente cand se refera la partea cu terorismul si posibilele atentate de dupa conflictul armat din Libia. Asa ajungi cand nu ai macar simtul ridicolului, daca bunul simt ti s-a atrofiat.
  • +9 (9 voturi)    
    Ingrijorare (Luni, 21 martie 2011, 5:24)

    Mih. [utilizator]

    Cu cat gornistii si tobosarii din tabara anti Basescu sunt mai ingrijorati, mai furiosi, mai incrancenatai, cu atat inseamna ca deciziile presedintelui sunt mai corecte si benefice pentru Romania. Am observat asta de cativa ani buni.
  • 0 (4 voturi)    
    recastigarea demnitatii jurnalistului (Luni, 21 martie 2011, 9:25)

    voltaren [utilizator]

    RTV. a facut in zilele de sambata si duminica o incercare de prezentare obiectiva a unui eveniment exrern de complicat. A renuntat la invitatii permanentii care recitau aceleasi texte fara subieca si cu o singura adresa, a invitat persoane care teoretic ar fi putut sa ajute telespectatorul sa inteleaga macar primul strat din informatia prezentata oficial , din pacate , foarte putini din cei care si-au exprimat puncte de vedere, au reusit sa inteleaga ca nimic nu este ceea ce pare , totul nu este decat ce putem vedea la suprafata unor straturi succesive de generatii, influente si intamplari anterioare ( Ultimul suspin al Maurului ).Ce am inteles din interventia Presedintelui , e ca trebuie trecut dincolo de aparente , STRATURILE DE SUPRAFATA FIIND FOARTE PROBABIL AMAGIROARE. Efortul RTV. trebuie subliniat ca priductiv;
  • +6 (6 voturi)    
    gornistii b chirieac si ctp (Luni, 21 martie 2011, 9:36)

    popa maria [anonim]

    brovo d presedinte sunteti prea fin cu negheobiile unor asa zisi ziaristi de carton scoliti in scoli comuniste
  • +1 (1 vot)