VIDEO Ministrul Muncii, Ioan Botis anuta ca ar putea demisiona dupa ce s-a descoperit ca sotia sa este consilier intr-un ONG ce a primit fonduri europene si de la Guvern

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 21:51 Revista Presei | Radio TV

Ioan Botis
Foto: Hotnews
Realitatea TV a prezentat in aceasta seara un document din care rezulta ca un ONG, Euroactiv Bistrita, condus de sefa de cabinet a ministrului Ioan Botis, a absorbit fonduri europene, dar si fonduri de la Guvern. Televiziunea amintita a aratat ca respectivul ONG are sediul chiar in locuinta ministrului, dar nu a prezentat mai multe date despre natura activitatilor desfasurate de acesta si cum au fost accesate fondurile​.

Intervenit telefonic, ministrul Botis a precizat ca nu face parte din asociatia amintita si ca Alina Capraru, cea care conduce firma, nu mai este sefa sa de cabinet activand in prezent ca simplu angajat la Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca.

In legatura cu sediul firmei, Botis spune ca este vorba de o cladire de birouri care-i apartine sotiei sale, locuinta personala fiind chiar langa aceasta cladire. Acesta precizeaza ca Euroactiv Bistrita nu plateste chiriei sotiei sale avand un contract de comodat fiind vorba de o gazduire temporara pana cand aceasta isi va renova sediul principal.

Rasturnare de situatie. Sotia lui Botis este consilier la Euroactiv Bistrita

Pe parcursul emisiunii argumentele ministrului Botis au inceput "sa scartaie" acesta amestecand informatiile si fiind tot mai putin convingator. Intrebat de liberalul Dan Rusanu cine a acordat cofinantarea din partea statului roman, Botis a recunoscut ca Autoritatea de management a fondurilor este din subordinea Ministerului Muncii.

Imediat insa ministrul a recunoscut ca sotia sa este consilier la acea firma, deci platita din fonduri europene, desi pe tot parcursul emisiunii a insitat ca nici el si nici sotia sa nu au niciun castig material din firma incriminata. Ioan Botis a anuntat in direct ca are in vedere demisia "daca este o problema de morala" si ca va reflecta zilele urmatoare la aceasta problema.


Citeste mai multe despre   





















3585 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    BANII EUROPENI (Luni, 18 aprilie 2011, 22:26)

    un cetatean [anonim]

    Uite ca unii se mai descurca si pe criza.
    Pe mine m-a surprins ca nu a spus ori ca nu stia ca lucreaza sotia acolo, ori ca tocmai dorea sa divorteze maine
    • -10 (18 voturi)    
      Realitatea TV bate campii! (Luni, 18 aprilie 2011, 22:55)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

      Are senzatia ca daca locuiesti langa o firma la care sotia este actionar si are fonduri europene, inseamna ca le si furi. De parca fondurile europene se pot fura asa cum PSD si PNL au devalizat fondul de dezvoltare de 3,5 miliarde de euro constituit din privatizarea BCR.
      Realitatea TV e in pragul disperarii pentru ca Vineri este adus in tara domnul Nicolae Popa care il va infunda pe Vantu in puscarie, unde ii este locul.
      • +9 (11 voturi)    
        Serios? (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:58)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Deci citez: "Are senzatia ca daca locuiesti langa o firma la care sotia este actionar si are fonduri europene, inseamna ca le si furi. " dupa care zici ca PSD si PNL au furat alt fond de dezvoltare. Pai dupa rationamentul tau nici aia nu au furat, poate doar isi ajutau copiii sa se puna pe picioare...

        Nici nu stiu cine e mai teribil (ca sa ma cenzurez): tu sau cei ce iti vor da voturi pozitive?
        • -3 (11 voturi)    
          psd+pnl (Marţi, 19 aprilie 2011, 4:27)

          viorel [anonim] i-a raspuns lui unu

          asa si? ce?
          patriciu nu a furat petromidia?
          vantu nu a furat de la fni?
          voiculescu nu a fost securist?

          pnl si psd sint niste partide comuniste care vor sa ne scoata din ue si nato si sa ne vinda moscovei
          • +5 (5 voturi)    
            Toata tara bate campii; da' tu ii alergi (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:00)

            george [anonim] i-a raspuns lui viorel

            Asa si ? Ce?
            Basescu nu a vandut flota (observa distinctia nepeiorativa)?
            Blaga nu a patronat furturile din vami (nu am spus ca a furat; am spus ca nu si-a controlat miile de vamesi si militieni care furau de sub el)? Pai un baiat asa subtire si cu bun simt cum sa fure?
            Roberta Anastase nu numara din 10 in 20?Sau din 100, in 200 ; nu mai tin minte
            Ritzi Pitzi nu dadea 70000 euro pe o scena, asa cum facea Nicolaiciuc in 2002 de dadea 100 lei pe un surub si 50 lei pe o piulita?
            Fiul lui Tiriac nu statea si inhala droguri - de la cei din jur, de ma mir ca nu cere despagubiri pentru inhalatiile ce le facea?
            BRDul nu ti-o impune pe domnisoara notar ... ca si unic notar cu care vrea sa lucreze ca sa .... ma 'ntelegi mata?
            Vrei sa ne aducem aminte si de UDMR ce ministri si politicieni penali are ?
            Asa si ?
            Basescu vrea sa ne faca (ce bine ar fi!) al 53-lea stat al Ammericii. De fapt vrea o colonie de sclavi pentru americani (americani care vin si pleaca, traseaza harti pe servetele, pe hartia igienica, ...).
            Nu iti convine sa stai cu rusii, pleaca in ... unde vezi cu ochii, si unde te tine punga . Ei si?
            Inca 1000000 de lipitori mai putin + plus capusele din familglie .
            Ei si?
            Luati-i si pe ... cu voi. Asta ca sa nu mai fie subiecti de scuipat.
            Cine a spus ca cineva a furat vreodata? Vai ce dezonorant! Ce Basescu e dupa gratii pentru flota? Nasatase se judeca pentru Petrom, BCR, ... etc. Nu frate! pentru termopane, calitate, China, ... etc. Fleacuri
      • +8 (10 voturi)    
        Angajat PDL (Marţi, 19 aprilie 2011, 3:02)

        Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Inteleg ca iti faci treaba pe bani ca orice om, dar fii mai putin penibil. Dupa tine orice ministru pdl e sfant. ce oameni mai exista pe lumea asta. nu stiu cum poti dormi linistit..
    • -2 (4 voturi)    
      data???data??? (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:29)

      curios [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      CAND??? A. daca banii au fost obtinuti DUPA ce Botis a devenit ministru, discutia ramane numai despre ce leafa are un CONSILIER (nu director,nu acionar, nu...) B. daca banii -mai ales- europeni- au fost obtinuti INAINTE aunci este obisnuitul FASSSSS de la iRTV. PS. daca la fundatia X pt. catzei, sotul unuia din salariati este propus pt. ministru, ce trebuie facut? sa-si dea sotia demisia sau sa nu primeasca postul de ministru?
  • +8 (20 voturi)    
    ref ministrul muncii (Luni, 18 aprilie 2011, 22:34)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Cand a fost desemnat ministru al muncii,am
    zis ca e un mare pampalau.Recunosc ca m-am inselat deoarece s-a dovedit la fel de pungas ca si majoritatea celorlalti nesatui.Rusine!
    Vai de ce conducatori are aceasta tara! Si mai
    zice cineva,nu spun cine,ca poporul roman nu este PERFORMANT!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Un autentic demnitar de dreapta... (Luni, 18 aprilie 2011, 22:39)

    judex [anonim]

    ...ministrul Botis (in cazul in care conflictului de interese este real) are sansa de a reipune pe picioare in politica Ro o institutie de mult uitata: DEMISIA DE ONOARE. Aceasta dovada de demnitate ar putea deveni, pe termen lung, chiar un serviciu mai important decat anamblul de masuri (sanatoase si viguroase) impus de Botis pentru insanatosirea economica.
    • +4 (4 voturi)    
      Cu cat sunteti platiti fratilor? (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:59)

      io [anonim] i-a raspuns lui judex

      Citesc si ma crucesc. Auzi la el, sa-i multumim lui Botis pentru ca da un exemplu. Ce exemplu, cum sa furi si sa fii laudat?

      S de ce e autentic, pentru ca fura si scapa?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu cred ca stii sa citesti... (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:51)

        judex [anonim] i-a raspuns lui io

        Nu vad unde scrie ceva de multumiri acolo unde dai tu cu parul (...si nu cred ca te crucesti, pentru ca nu e bine sa-ti faci cruce si sa minti in acelasi timp). Daca esti doar mai greu de cap, insa, uite iti explic pe-ndelete sensul postarii mele:
        1) Daca Botis a gresit, normal ar fi sa-si dea demisia.
        2) Numai ca in Ro, astazi, NIMENI nu-si da demisia, nici macar pentru vanzarea in bloc a resurselor naturale ale tarii, pentru instrainarea de halci inrtregi din teritoriul national, furturi de fonduri de investitii de sute de milioane de euro, sau de mari intreprinderi. N.B.: in special se comporta asa aia pe care ii aperi tu de obicei, dar dublul standard este unealta obisnuita a celor ca tine, care isi fac din injuratura unicul mesaj...
        3) Ca sa aduca totusi un castig in politica Ro dupa eventuala gafa, ce i-ar mai ramane de facut lui Botis ar fi sa dea un exemplu de atitudine responsabila prin DEMISIE. Asta ar crea un precedent in politica Ro ce ar impune noi standarde de comportament in politica Ro, mai ales pentru pungasii ajunsi in Parlament in cautare de imunitate parlamentara. In felul asta, am putea vedea daca s-aschimbat ceva in politica Ro de pe vremea lui Musca, cand sensul demiterii si demisiei acesteia au fost ignorate de securistii care ar fi trebuit sa-i urmeze calea.
        Acum ai priceput ?
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:42)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui judex

      adica pana acum a fost pe principiul : 'hotul neprins negustor cinstit' :)

      cat de 'limitat' sa fi sa lauzi un om ca fura , dar recunoaste ca fura .....
  • +4 (12 voturi)    
    ceva mai moral n-am mai vazut (Luni, 18 aprilie 2011, 22:42)

    dandanache agamemnon [anonim]

    Este un exemplu tipic de mafie si de mod nerusinat in care actioneaza o gasca de parveniti. Nu se multumesc cu masurile aberante pe care le iau, fura ca-n codru!
    Trecem prin cea mai neagra perioada de dupa revolutie, perioada in care democratia este foarte greu incercata in Romania.
    Tot ce a putut fi mai rau din toate partidele s-a adunat in aceasta gasca care se numeste PDL si distruge sistematic democratia castigata atat de greu si pentru care au murit oameni in 89.
  • +4 (14 voturi)    
    ha ha ha... (Luni, 18 aprilie 2011, 22:43)

    LS [anonim]

    LOL.... sa vedem cum mai comenteaza forumistii portocalii chestia asta...

    Ar mai fi un aspect interesant: sa vedem cum o vor intoarce de data asta...

    LOL
    • +6 (8 voturi)    
      Sincer, eu i-as da un bonus aluia (Marţi, 19 aprilie 2011, 3:07)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui LS

      care a scris asta ”Pacat ca lumea nu intelege, Botis este un ministru exceptional care a facut numai progrese in democratie ,iar lumea [cei de la realitatea] si altii, il acuza ca pe ISUS HRISTOS ,pentru ca este SAPTAMINA PATIMILOR, pacat iar cei ce au inscenat [si sindicatele], o sa primeasca o rasplata pe masura de la CEL DE SUS dupa cum au facut in aceasta SAPTAMINA A PATIMILOR”.

      Doamne!
  • -4 (10 voturi)    
    macane (Luni, 18 aprilie 2011, 22:51)

    Mazeta [utilizator]

    Asta miroase de la o posta a manevra basista. Nush de ce l-a pus pe faras pe "bietul" Botis, ramane de vazut...
  • +1 (13 voturi)    
    e clar trucaj ordinar (Luni, 18 aprilie 2011, 22:57)

    smen [anonim]

    nu exista pedelist borfas,toti sunt curati si integri,rusine televiziunilor,mogulilor,comunistilor,securistilor,minerilor,extremistilor, care au realizat aceasta manevra de tip securist impotriva pdl
  • +10 (10 voturi)    
    tipic (Luni, 18 aprilie 2011, 23:15)

    Andrei [anonim]

    Chiar de-o fi influenţată de moguli, Realitatea aduce la lumină o situaţie care se repetă aproape în fiecare universitate, primărie, consiliu judeţean sau ONG care "absoarbe" fonduri UE.

    De fiecare dată când vedeţi un steguleţ UE pe un pliant sau perete, căutaţi să aflaţi cine şi cum "absoarbe" fondurile aferente ...

    De ex pe POS DRU s-au alocat (a se citi s-au împărţit "frăţeşte") 4.000.000.000 de euro (4 miliarde) pentru aproximativ 2.000 de proiecte (în total fiind vreo 600 de organizaţii solicitante şi/sau partenere).
    Repet, 4 miliarde de euro, deja alocaţi până în 2013, pentru proiecte în care "managerii" şi "formatorii" sunt plătiţi cu mii de euro lunar/persoană dar proiectele lor au impact spre 0 pe piaţa muncii, în economia reală, în comunitate sau asupra productivităţii.
  • -4 (10 voturi)    
    Striblea si Soviani,sunt securistii acestor ani ! (Luni, 18 aprilie 2011, 23:15)

    martin [anonim]

    E posibil ca acesti securisti ai anilor 50,teleportati in prezent, sa depisteze incompatibilitati reale. Dar pe ei nu-i ancheteaza nimeni, fiindca lucreaza in privat si cica nu exista suspiciuni asupra modalitatilor lor de castig. Atunci cand patronii lor sunt Vantu si in alte cazuri, Felix Voiculescu, desigur ca singurul for de control al lor adica CNA-ul, fiind neutralizat politic, da doar amenzi modice, pe care nici nu le platesc personal !
  • +9 (9 voturi)    
    cladire de birouri? (Luni, 18 aprilie 2011, 23:17)

    andu [anonim]

    omu si el, ca orice sarantoc, are nevasta-sa o cladire de birouri, acolo o chichineata! Intre conducatori si prostime (pardon, popor) s-a creat o mare prapastie, astia sunt rupti de realitate. Cu totii, indiferent de partid.
  • +7 (7 voturi)    
    "reforma" PD! (Luni, 18 aprilie 2011, 23:20)

    sulfin [anonim]

    Vorba sloganului> Ei cu ei, noi cu voi!
  • -3 (5 voturi)    
    ??? (Luni, 18 aprilie 2011, 23:24)

    andu2 [utilizator]

    banii au fost accesati in ce an si sub ce mandat?

    Intrebat de dan radu rusanu- intreaba lupu pe miel :)))
  • +9 (9 voturi)    
    Mi-e ciuda (Luni, 18 aprilie 2011, 23:30)

    nano2k [utilizator]

    Mi-e ciuda ca ne furam noi noua caciula de fiecare data cand avem ocazia.

    Mi-e ciuda ca in loc sa intelegem ca trebuie sa respectam ca sa fim respectati, oricine am fi: gunoier, patron, ministru, presedinte (fie el de partid sau de tara), mereu incercam sa "smecherim" cate ceva.

    Nu, nu mi-e rusine nici ca i-am votat si nici ca sunt roman. Rusinea e a lor, nu a mea. In schimb, gustul amar, senzatia ca orice am face/vota, tot aia suntem, este a mea.

    Ei macar au o cladire de birouri, trai pe vatrai. Altii muncesc ca sa le plateasca lor chirie. Da eu, un votant obisnuit, ce fac? De ce trebuie mereu sa ne amintim de Caragiale?

    Foarte trist. Foarte trist. A nu se intelege ca as vota USL. Nimic mai gresit, dar cu siguranta si Puterea actuala vad ca dezamageste. Unii ar spune ca e o chestiune calculata, pentru aparitia unui nou partid, mai alb, mai curat... O fi, n-o fi... dar gustul amar...
    • +2 (2 voturi)    
      Asa este... (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:54)

      crisbal [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Subscriu la tot ce ai scris.
  • +8 (12 voturi)    
    scirba (Luni, 18 aprilie 2011, 23:30)

    bICLESEANU PETRICA [anonim]

    Stirea este grozava.Oare in tara aceasta nu mai avem oameni cinstiti ci numai PORCI
  • +5 (9 voturi)    
    Inca unul... (Luni, 18 aprilie 2011, 23:31)

    SNK [anonim]

    E si el un tzantzarel din roiul de lipitori care sug cu schimb la 4 ani...banal...
  • +9 (11 voturi)    
    furt fara perdea!! (Luni, 18 aprilie 2011, 23:34)

    giac [anonim]

    as vrea sa cred ca individul e doar idiot , dar e doar un tupeist, gen remes .Ar fi interesant sa dati inregistrari cu el vorbind despre gradul de absorbtie al fondurilor UE. google e o sursa prea bogata vad...
  • +12 (12 voturi)    
    LOL (Luni, 18 aprilie 2011, 23:41)

    LOL [anonim]

    Astia s-au prostit asa rau ca nici nu mai stiu sa fure.
    Mai mergeti si voi la cursuri baieti, sa invatati cum sa furati ca ne stresati cu povestile astea de 2 lei..500k euro.

    Va dati seama daca astea se fac pe fata, cate se fac pe ascuns - si aici nu e vorba de PDL care intamplator e la putere ci de toate partidele, ca in teritoriu se fura frateste.
  • +4 (10 voturi)    
    nesimtire (Luni, 18 aprilie 2011, 23:48)

    Jupanu [anonim]

    ...va dati seama cine-i pe urma coruptiei in Romania...televiziunea nene ...nu procuratura...alti corupti de piriie...niste porci ...toti de la basescu la antonescu....
  • +5 (5 voturi)    
    timp (Luni, 18 aprilie 2011, 23:56)

    rodica [anonim]

    Interesati-va daca si dupa cat timp , un simplu cetatean , primeste finantare pt proiect si faceti public raspunsul la emisiunea Nasul
  • -4 (8 voturi)    
    Despre Ministru (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:12)

    Philip [anonim]

    Pacat ca lumea nu intelege, este un ministru exceptional care a facut numai progrese in democratie ,iar lumea [cei de la realitatea] si altii, il acuza ca pe ISUS HRISTOS ,pentru ca este SAPTAMINA PATIMILOR, pacat iar cei ce au inscenat [si sindicatele], o sa primeasca o rasplata pe masura de la CEL DE SUS dupa cum au facut in aceasta SAPTAMINA A PATIMILOR.
  • +8 (8 voturi)    
    mai prost decat se crede... (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:39)

    bioman [utilizator]

    Altul care se crede smecher si destept ... adica cum nu exista conflict de interese direct!?
    La adresa respectiva are sediun un ONG care primeste bani gratis pentru un proiect iar consilierul este o persoana, tot la acea adresa locuieste inca o persoana care este un ministru in GUVERNUL ROMANIEI, plus: ministru si consilierul respectiv sunt sot si sotie.
    Iar moc,anul asta insista sa declare ca nu exista conflict de interese direct si ca se gandeste pana maine!? [editat de moderator]
  • +2 (4 voturi)    
    ?? (Marţi, 19 aprilie 2011, 1:12)

    andu2 [utilizator]

    cam ciudata toata faza, botis parca le-a cantat in struna...
  • +3 (5 voturi)    
    ireal (Marţi, 19 aprilie 2011, 2:03)

    andu2 [utilizator]

    astia l-au gasit pe botis cu demisia de onoare, parlamentarii rector stau bine merci, nimeni nu discuta. pe cine si cu ce a deranjat botis?
  • -3 (3 voturi)    
    Noii inchizitori Striblea,Soviani,Danca etc. ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:05)

    martin [anonim]

    Dat fiind ca precedentul meu mesaj,in care ii denumeam noi securisti a fost inundat si ascuns de clone (hiene, prostaci),revin denumindu-i pe acesti ziaristi buni dar neobiectivi si unidirectionali, drept inchizitori care descopera posibile probleme numai la PDL si niciodata la asa zisa opozitie si la sindicate. Publicul vrea sa stie de ce firma privata Colina Motors sponsorizeaza netransparent pe sportivul Ponta, de ce vocalul lider sindical Nistor e platit ca "dascal" desi are suplinitori platiti si ei, de ce marii ziaristi nu au spus nimic despre alt lider Marius Petcu seful grupurilor de presiune Sanitas.
    Cand spun mari ziaristi, nu ma refer la umoristii grotesti de la Antene !
  • +3 (3 voturi)    
    imaculata guvernare portocalie... (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:16)

    costica [anonim]

    si ce-i mai acuzau intr-una pe PSDei si pe PNLei ca dusera tara de izbeliste cu coruptia si furturile din avutia nationala... nu vine acuma Dl Boc vesnic obsedatul de coruptia din PSD si PNL si de Ponta si Antonescu sa ne zica ceva si despre Botis asta al lui ???!! IPOCRIZIE, numele tau e PDL !!! Mi-e SILA. Si nu va fi nici o demisie, la TV si prin conferinte de presa zic una-alta astia din PDL(ca si chestiunile alea grave cu cerintele UDMRului referitoare la autonomie si alte dracovenii) numai ca in coalitie fac cu totul altceva. Asa va fi si acum, nici vorba de demisie(Doamne fereste, ce demisie de onoare, ce onoare ???!!!) !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    O, tempora! (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:29)

    Ministrul [anonim]

    Traian Băsescu (în timpul campaniei electorale din 2004):
    "Vă asigur că dacă va exista un singur ministru SUSPECTAT de corupţie, EU ÎL EXECUT CU MÂNA MEA.Îl aduc în faţa poporului !"

    http://www.adevarul.ro/actualitate/exista-ministru-suspectat-coruptie-execut_0_65394711.html
    • +2 (2 voturi)    
      blocam HotNews, daca aducem toate declaratiile (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:46)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Ministrul

      lui Basescu din campania electorala din 2008 si cea prezidentiala din 2009 ...... adica, nici HotNews, nu suporta atata ipocrizie si minciuna, se blocheaza ...... !!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nimic nou, avem ceea ce meritam de mai bine de (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:02)

    asdsa [anonim]

    ..saizeci de ani, meritam oare mai bine ?
  • 0 (0 voturi)    
    Avea dreptate primarele care este (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:14)

    Florin [anonim]

    Astia nici nu stie sa fure!
  • 0 (0 voturi)    
    Consultanta = spaga (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:52)

    Alexandru [anonim]

    Lipitorilor , pe noi ne trimite Basescu la sapat cu cazmaua si voi va umflati burtile din banii publici. De ce nu ai trimis-o pe nevasta-sa la sapat ? O trimite , sanchi, consultanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum despre ONG-uri ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:17)

    martin [anonim]

    Dat fiind ca tovarasele clone, ma blocheaza cand spun ceva despre marii ziaristi tonomati ai mogulilor, am aflat ca madam Botis a luat 8000 roni pe luna drept consilier la un ONG, care practic ca mai toate ONG-urile racesc apa calda sau invers. Ar fi interesant de aflat cat iau minunatii activisti ai Cutu-Cutu sau de la Propasirea Rommilor, dar nu o sa aflam niciodata de la splendizii i ziaristi in cauza, nefiind implicat de loc PDL-ul !