Monica Macovei: Voi vota cu Emil Boc, desi cu sufletul mi-as dori sa votez cu Theodor Paleologu

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2011, 22:26 Revista Presei | Radio TV

Monica Macovei
Foto: HotNews / DP
Monica Macovei a declarat joi seara la B1 TV ca la alegerile din 15 mai va vota cu Emil Boc, desi cu sufletul isi doreste sa voteze cu Theodor Paleologu. Europarlamentarul PDL si-a motivat optiunea spunand ca votul sau este in favoarea proiectului de modernizare al Romaniei, lansat de Traian Basescu si implementat de Emil Boc.

"E o alegere rationala intre Emil Boc si Vasile Blaga. Astfel, eu votez pentru proiectul de modernizare al Romaniei lansat de Traian Basescu si implementat de Emil Boc, in ciuda greselilor; cred ca trebuie urmat si pus in practica", a spus Monica Macovei. Ea sustine ca PDL trebuie sa manifeste "loialitate, in sensul bun, pentru cel care a facut aceste reforme".

Desi "Emil Boc nu a facut reforma in partid, asa cum nu a facut nici Blaga, poate ca va avea timp sa faca acest lucru", sustine Monica Macovei, care afirma ca Boc ca premier e erodat si "ar fi bine sa avem un premier tehnocrat in acest moment economic al Romaniei".

Potrivit acesteia, Vasile Blaga intruneste aprecierea oponentilor reformei si ai lui Traian Basescu. "Nu e criticat de opozitie si acest lucru ma ingrijoreaza. Nu voi vota cu cineva care are simpatii din partea echipei lui Voiculescu", a spus Macovei.

Ea afirma ca alegerea sa e rationala si recunoaste ca daca aparea alta persoana cu sanse in aceasta competitie, poate ca optiunea sa ar fi fost alta. "Faptul ca Blaga e laudat de USL, pentru mine, e un mare semn de intrebare", a mai spus Monica Macovei.

Macovei sustine ca a vrut sa faca motiune in PDL, "deoarece ar fi fost solutia cea mai logica, insa luam doar 10 voturi". Europarlamentarul spune ca nu ar avea sansa de a-si atinge obiectivele in partid cu Vaile Blaga. "Nu astept o revolutie din partea lui Emil Boc, dar de la Blaga nu astept nimic", a mai spus Macovei.

In legatura cu activitatea justitiei, Macovei spune ca unul dintre meritele PDL este ca DNA si de DIICOT isi fac treaba. "Nu sunt dosare politice. Iar daca un judecator tine un dosar trei ani, atunci el ar trebui chemat la explicatii si poate chiar dat afara", a spus Monica Macovei.




Citeste mai multe despre   





















2022 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Pacat (Joi, 28 aprilie 2011, 22:47)

    aura [anonim]

    Nu va trece mult si veti regreta ca nu v-ati ascultat inima. Am toata stima ptr dvs., ar fi mai bine sa va despartiti de PDL, partid iremediabil pierdut.
  • +7 (15 voturi)    
    Bravo (Joi, 28 aprilie 2011, 22:54)

    Caloianu [anonim]

    Este foarte rational ceea ce spune. Succes!
    • +5 (5 voturi)    
      de acord (Vineri, 29 aprilie 2011, 11:14)

      danahile [utilizator] i-a raspuns lui Caloianu

      foarte pragmatic.felicitari d na
  • +6 (16 voturi)    
    bun rationament (Joi, 28 aprilie 2011, 23:02)

    nelu [anonim]

    Super rationament. Mi se pare foarte lucida in ceea ce spune. Felicitari!
  • +9 (9 voturi)    
    Pai si cu ce voteaza doamna? (Joi, 28 aprilie 2011, 23:09)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Daca nu e cu sufletul e cu pixul? Eu as fi vrut sa o vad sefa pe acolo, dar daca nu se poate, poate se poate in curand sa o vedem cat de cat sefa pe altundeva.
  • +8 (10 voturi)    
    Alegerea (Joi, 28 aprilie 2011, 23:36)

    Adrian [anonim]

    Cam asta e si pozitia alegatorului roman:

    "Nu astept o revolutie din partea lui X, dar de la Y nu astept nimic"

    Consider ca asta nu e un sistem viabil. Daca X si Y se inteleg si il elimina pe Z care intradevar face revolutie cine ii controleaza? Romanul e pagubit din start pentru ca nu are decat alegeri proaste de facut.
  • -1 (7 voturi)    
    Hotii (Joi, 28 aprilie 2011, 23:51)

    karl [anonim]

    ASTA E MODERNIZAREA?

    Guvernul român va privatiza companiile pe care voia să le includă în cei doi campioni energetici. BOC VINDE COMPANII STRATEGICE. Dupa ce vor fi proprietari, NUMAI ATUNCI vor putea mari cum vor vrea preturile. ASTA E SCOPUL. PROFITUL IMENS obtinut din preturile mari la curent, gaze, combustibili. FMI:
    "Investitori minoritari şi/sau strategici vor fi aduşi în companiile energetice-cheie, incluzând Transelectrica, Transgaz, Romgaz şi Petrom, dar şi în companiile care ar fi trebuit să fie incluse în cei doi campioni energetici\", se arată în raport.
  • -2 (4 voturi)    
    Hm (Vineri, 29 aprilie 2011, 1:31)

    Sanziana [anonim]

    Ar fi avut doar 3 voturi, nu 10. Nu inteleg de ce minte acum. :(
    • +1 (3 voturi)    
      ori 10 voturi, ori 3........ tot un drac.... (Vineri, 29 aprilie 2011, 7:27)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Sanziana

      oricum, vrea sa ne spuna ca PDLeii ei nu dau 2 bani pe principiile ei morale ...... politica portocalie este incompatibila adica cu ale ei principii morale, un fel de forma fara fond in acest caz de partid portocaliu .......
  • +3 (3 voturi)    
    Etalonul, reperul 'Monica Macovei'. Viza Schengen (Vineri, 29 aprilie 2011, 6:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Pentru aceasta tara este infinit mai important sa facem, mai intai, solidar, o inoire 'de fond' - categoria 'Monica Macovei', si apoi sa meritam viza Schengen (dreptul de a ne misca liber, cu romi, cu tot, in lumea civilizata, dupa cum ne taie capul pe fiecare).
    Aceasta viza ni se va potrivi numai dupa ce ne vom rezolva marile probleme care ne-au plasat in coada Europei.
    Ne credem mari smecheri care, imediat dupa ce mai batem cate un cui in hodorogita tara, ne ducem repede le UE si clamam :'Gata, noi ne-am facut treaba, dati-ne repede viza'.
    Suntem ca o cocota care vrea sa iasa in strada (lume), boita strident, lasand in urma ei o casa imputita, intr-o dezordine totala.
    Obtinand prematur viza Schengen, i-am insela nu numai pe cei care ne-ar acoda-o (sub o presiune de felul celei facute de scaiul 'cersetorul rom') ci, in primul rand, ne-am insela pe noi, am fi incurajati sa baltim in lene, in necinste, in imoralitate, in dorinta de vagabondaj, de superficialitate, de coruptie cvasi-generalizata, in mentalitatea 'dupa noi, furtuna', in amanarea trecerii la desputirea tarii, in permanentizarea statutului de 'scolar cu lectiile vesnic nefacute', rataciti besmetic intr-o tara aflata 'cu susul in jos'.
    Ar trebui sa ne temperam (taiem) drastic pofta arzatoare de a haladui, in regim de 'nomazi', prin lumea civilizata, atata timp cat nu ne producem hrana din pamantul roditor lasat de izbeliste, pana nu vom mai importa 80% din alimente, pana vom avea retele de apa si canalizare in toate localitatile, pana vom pune pe picioare invatamantul, sanatatea, infrastructura, pana vom face sa functioneze justitia, etc., etc., pana vom accepta toti instituirea modelului 'Monica Macovei'.
    • 0 (2 voturi)    
      Aiurea-n-tramvai (Vineri, 29 aprilie 2011, 12:39)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Zi-mi si mie cum de romanii (de la capsunari la profesori universitari) fac treaba buna cand sunt in strainatate.
      Acolo sistemul te ajuta, nu-ti pune piedici ca-n Romania. Si sa vrei sa faci ceva in Romania, te-ngroapa coruptia si birocratia.
      Si "modelul" Monica Macovei de ce n-a reformat justitia? Reforma se faca numai daca scapi de "uscaturi", cati judecatori corupti au fost arestati in Romania pe timpul ei? Sau macar sa-i fi dat afara pe cei care prin deciziile lor au produs pagube statului de sute de mii de euro cand cei nedreptatiti au ajuns la CEDO.
      • +1 (1 vot)    
        Aveti dreptate dar.... (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 6:27)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        A fost ea, Monica Macovei, data afara, de hoti, de catre cei care, asa cum spuneti dumneavoastra, 'au produs pagube statului', adica fiecaruia dintre noi.
        In tarile in care lucreza cu succes romanii, functioneaza 'in fapt' (nu doar declarativ, ca in Romania), statul de drept, hotii nu 'dau afara' ministrul justitiei.
        Politicienii romani, cvasi-totalitatea lor, alesi de noi, dintre noi, au pus tara pe drumul namolos pe care se afla, dupa '89.
        Politicienii din tarile in care lucreaza bine romanii au fost alesi de catre cetatenii acelor tari. Si ei (ca si noi) au politicienii pe care ii merita.
        Romanii 'de-acolo' se metamorfozeaza rapid din momentul cand se afla acolo. Ei stiu ca acolo functioneaza statul de drept, ca pot sa isi dovedeasca talentul si harnicia, ca sunt rasplatiti pe masura muncii lor dar stiu, totodata, ca acolo nu le merge celor care incalca legea, justitia functioneaza, legile sunt respectate.
        Acolo nu se cumpara voturile cu o sticla de 'tarie', acolo alegatorii nu sunt mintiti, amagiti, acolo cetatenii au incredere in statul de drept, functional.
        In acele tari, nu s-a procedat doar cu duhul blandetii. S-au succedat, cu zeci si sute de ani in urma, politicieni si ministri cu mana forte, de tipul 'Monica Macovei'. Hotii din acele vremuri, din acele tari, au luptat, si ei, sa scape de acea 'Monica Macovei' (a lor), au 'dat afara cate una din ele dar 'au scapat' unele care au facut ordine in tarile respective, au pus cate o caramida la construirea statului de drept.
        Dupa ce 'ne-am facut de cap' douazeci de ani, ne-am jucat de-a democratia, de-a statul de drept, constatam esecul, comparativ cu evolutia celorlalte tari fost-comuniste. Multi dintre noi au ajuns la concluzia ca, pentru vreo cinci, zece ani, tara trebue sa fie condusa de cateva 'maini de fier' care sa faca ordine, sa ii inlature pe hotii care au insfacat puterea pe care n-o lasa din maini.
  • +1 (5 voturi)    
    optiunea d-nei reflecta caracterul! (Vineri, 29 aprilie 2011, 7:10)

    Antiboc [anonim]

    A avut mereu un caracter duplicitar. Afiseaza reformismul insa persista in a sustine o cauza pierduta pentru PDL, care se numeste Boc!
  • 0 (6 voturi)    
    sustin (Vineri, 29 aprilie 2011, 7:23)

    costica [anonim]

    Dnei Macovei nu ii doresc deloc SUCCESURI pe drumul asta al modernizarii.....poate ei si PDLului si lui Basescu si lui Boc asa le arata Romania modernizata, ca nu au prezenatat nici un proiect de modernizare a Romaniei pana acum, toate cele facute au fost pe genunchi si pe principiul FMIului: faceti ceva, ca altfel intrati in incapacitate de plata! Asta numesc ei modernizarea Romaniei!! Asa arata probabil Romania moderna, saraca si ultima in UE la toate capitolele si romanii indatorati la jugul datoriei imense catre FMI si tot mai departe de ceea ce inseamna un trai decent.....
  • +2 (4 voturi)    
    Propuneti ceva ca judecatorii sa fie coerenti! (Vineri, 29 aprilie 2011, 8:35)

    martin [anonim]

    Sunt de acord cu ce declarati in ceeace priveste Boc, Blaga si munca procurorilor.Vreau sa emiteti insa un punct de vedere asupra modului ca judecatorii sa fie coerenti in hotararile lor si mult mai rapizi fiindca totul arata ca asteapta ca hopozitia sa invinga, pentru ca Patriciu, Nastase, Copos,Costiniu si multi altii,sa fie facuti scapati,desi procurorii i-au incriminat documentat.
    Desi toti acestia sunt extrem de bine platiti si pensiile lor ajung la stele, infailibilitatea iliesciana ii face partizanii lui Mona Pivniceru si a nevestei de infractor,Viorica Costiniu !
  • 0 (2 voturi)    
    @adrian,petru moldovan (Vineri, 29 aprilie 2011, 8:39)

    elena [anonim]

    nu mai stati fratilor pe forumuri si circotiti ! intrati voi in politica si schimbati ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      Intru eu cand am 10 milioane de euro:) (Vineri, 29 aprilie 2011, 11:48)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui elena

      Crezi ca te lasa altefel viu, mafia politica de azi?
  • -1 (1 vot)    
    Modernizare cu mentalitati comunistoide? (Vineri, 29 aprilie 2011, 11:47)

    Alui [anonim]

    Astia nu inteleg ca modernizare nu poti face cu o mentalitate comunista:
    1. "cetateanul" e suspect, trebuie controlat la dinti ca un cal, avand nevoie de cazier si certificat de nastere la orice.
    2. "afaceristul"/micul intreprinzator, e probabil infractor, asa ca trebuie amendat preventiv prin taxe forfetare.
    3. "cetateanul" nu-si tine cuvantul, asa ca trebuie sa i se retina acte/proprietati pana la plata unei "indatoriri", vezi OG15/2002 Art. 8.
    4. "cetateanul" e prost, asa ce trebuie reinvatat sa-si viziteze patria mama.
    5. "cetateanul" e rezistent, rezista cu orele si cu zilele la diferite ghisee, intre care trebuie sa alerge ca la maraton.

    Uite asa mi-a murit si ultima speranta de reforma in Romania, Monica Macovei a fost ULTIMUL politician in care am avut incredere. Asociindu-se cu incompetentul de Boc, s-a descalificat in ochii mei.
  • +1 (1 vot)    
    Reformă vs capitalism de cumetrie (Vineri, 29 aprilie 2011, 15:44)

    Daniel Anton [anonim]

    Monica Macovei are dreptate. România nu poate progresa, dacă instituţiile statului nu funcţionează la fel ca în democraţiile occidentale. Faptul că economia României este acum codaşa Europei, că românii sunt cei mai săraci oameni (într-o ţară bogată), este un lucru care are la origine capitalismul de cumetrie instaurat de regimul Iliescu. Acest gen capitalism "original" într-o democraţie “original” a pus practice ţara pe butuci, imediat după 1989, sugând din averea ei, fără să producă plus valoare, ca în capitalismul veritabil. Acest capitalism păgubos poate fi stopat numai dacă instituţiile statului vor funcţiona corect. În această chestiune, lupta se dă între două părţi: între adepţii ideii de reformare a instituţiilor statului, care s-a cristalizat în jurul lui Traian Băsescu, şi cei care nu vor o astfel de reformă, întrucât au deja dosare penale pe rolul instanţelor, idée susţinută de oligarhi precum Patriciu, Vântu şi Voiculescu