Crin Antonescu: Vom crea 1 milion de locuri de munca/ Dinu Patriciu a ales sa fie de partea lui Traian Basescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2011, 22:58 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu si Victor Ponta
Foto: Agerpres
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a vorbit in aceasta seara la "Vorbe Grele" (Antena 3) despre programul economic al USL explicand cum Alianta din care face parte va crea un milion de locuri de munca si cum va mari salariile cand vor ajunge la guvernare. Crin Antonescu l-a atacat si pe Dinu Patriciu spunand ca acesta "se complace in minciuna lansata de Traian Basescu" ca alegerea sa in fruntea PNL a fost impusa de omul de afaceri si-l acuza pe acesta din urma ca, impreuna cu Grigore Cartianu, "a trecut de partea lui Basescu".

"Daca Dinu Patriciu lasa sa se inteleaga ca ar avea vreun cuvant de zis in 'calitate de tutore al PNL' se inseala si  trebuie sa stie ceva: Mircea I. Quintus si Radu Campeanu sunt adevarati liberali sau nu? Pai ei sunt pe aceeasi pozitie cu mine impotriva regimului Basescu. Calin Popescu Tariceanu este impreuna cu mine cum sunt toate organizatiile. Nu are de ce sa critice Patriciu alianta cu PSD-ul ca nu vorbim de "reesalonari de datorii". Daca Dinu Patriciu cu Grigore Cartianu a ales sa fie de partea lui Traian Basescu e treaba lui", a declarat liderul PNL.

Acesta sustine ca a fost acuzat si ca a renuntat la liberalism prin renuntarea la Cota unica, dar "principiul liberal nu se bazeaza neaparat pe Cota unica ci pe fiscalitate redusa"

"Vom continua sa calculam efectele acestor masuri asupra Bugetului. Evident ca impozitele colectate din salariile de pana la 1600 de lei vor scadea, dar vom vedea ca vom avea venituri prin deschiderea altor afaceri incurajate de taxele mici. Vor creste numarul locurilor de munca si prin urmare se reduce presiune pe bugetul de somaj", a explicat Crin Antonescu 'cheia succesului" programului economic al USL.


Cateva masuri anuntate de USL:

  • Reducerea CAS cu 5% pentru angajatori
  • Revenirea la un TVA de 19% pana in 2014 - 2015. O scadere medie cu 1 - 2% anual este sustenabila.
  • Păstrarea plafonului de 16% şi introducerea unui impozit diferenţiat pe venitul salarial cu deductibilităţi fiscale. Astfel, pentru venit salarial până la 800 de lei pe lună se aplică o cotă de 8%, pentru un venit între 800-1600 de lei pe lună se aplică o cotă de 12%, iar pentru venitul peste 1600 de lei - cota este de 16%.
  • Reducerea integrala a platii CAS datorate de angajatori pentru 1 an de zile, pentru noi locuri de munca
  • Participa la licitatiile pentru lucrari publice NUMAI firmele cu cel putin 10% salariati tineri (pana in 25 de ani) care sa fie angajati de minim un an la firma respectiva.
  • Majorarea salariului minim pe economie la 800 de lei pe luna de la 670 de lei/luna cat este in prezent
  • Pastrarea opţiunii plăţii 16% impozit pe profit sau 3% impozit pe cifra de afaceri pentru microintreprinderi.


Citeste mai multe despre   























8001 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    bineinteles (Vineri, 27 mai 2011, 22:14)

    bineinteles [anonim]

    bineinteles ca au sa creeze 1 milion de locuri de munca. in china.
    • +29 (29 voturi)    
      pentru ca ei pot avea atatia someri... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 0:25)

      somer [anonim] i-a raspuns lui bineinteles

      in Romania nici macar nu cred ca ca sunt atatia someri. In afara ca o sa avem 0% somaj o sa mai scoatem la munca si pensionarii si copiii. Pai ori producem ori ce..?
      • +16 (16 voturi)    
        Hotnews! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:23)

        redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui somer

        Citeam comentariile de la articol si ma gandeam: din 2012, daca vin astia 2 la putere, mai pot apare asemenea comentarii? Sau o sa mai existe Hotnews? Din 2012 ma astept la ce e mai rau.
        • +2 (2 voturi)    
          mai degraba.... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:18)

          iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui redscorpion

          Atitea locuri de munca fara un program economico-legislativ foarte bine pus la punct nu pot fi create. Doar asa, doi incarca-doi descarca si muncim toti la infinit fara a se vedea vreun rezultat final.
      • +14 (16 voturi)    
        DA CE, ARE EL VREO FIRMA ? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 9:53)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui somer

        sau vrea sa-i faca bugetari pe banii tarii ?
        sau ii face bibliotecari ?
        • -1 (5 voturi)    
          Eu cred ca se poate (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:07)

          D [anonim] i-a raspuns lui rov

          Daca se lasa politicienii de furat si toti vor fi cinstiti, o sa avem 3.000 EUR/luna fiecare. Problema e ca nu se vor lasa si atunci singura cale sa ne fie bine e sa scapam de ei
      • +10 (10 voturi)    
        Ma, al naibii (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:05)

        Q [anonim] i-a raspuns lui somer

        A facut el planul clar pe hartie, i-a numarat si au iesit fix un milion, nu 999.958 sau 1.000.003. Incurcata treaba!
      • +5 (5 voturi)    
        Argument ? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:06)

        bercu [anonim] i-a raspuns lui somer

        Crin aduce ca argument al liniei liberale , liberalismul lui Quintus si al lui Campeanu ! O adevarata GAFA !Nu uit ca acest presedinte "de onoare" al partidului a fost primul ministru al justitiei in regimul Iliescu si nici ca a scapat de acuzatia de colaborator al securitatii prin "lipsa de procedura " ! Cat despre D-nul Campeanu , "adus" de la Paris dupa lovilutie, avea garda la poarta in zilele mineriadei, cand casa luiRatiu era vandalizata ! Liberalii lui peste !!!
        • +4 (4 voturi)    
          @bercu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 22:15)

          slenc [anonim] i-a raspuns lui bercu

          Exact aceste argumente voiam sa aduc si eu. Nu e nici o mandrie pt PNL cu cei doi onorifici.
          Ambii s-au dat cu Ilici ca sa nu le iasa dosarul la vedere.
    • +22 (24 voturi)    
      ba chiar doua milioane (Sâmbătă, 28 mai 2011, 1:20)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui bineinteles

      doar a uitat sa spuna : bugetari...si inca doua milioane de asistati social...la asta sunt buni mapetzii astia doi din usl care n-au muncit cu adevarat niciodata....
    • +15 (15 voturi)    
      ma intreb (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:39)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui bineinteles

      Chiar mai ii crede cineva ?
      • +15 (15 voturi)    
        "USL" - o alianta revansarda & resentimentara (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:39)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

        Nu cred ca se pune problema credibilitatii celor doi "Pacalici" damboviteni; unde nu este, nici Dumnezeu nu cere...

        Nefirescul apare cand voturile pentru USL-asi se vor aduna din:
        - ignoranta, fudulia, lenea, comoditatea, lasitatea celor care nu vor iesi la vot, permitand (in felul acesta) ascensiunea unor forte reactionare, conservatoare, retrograde;
        - inertia, ura inversunata si oarba a celor care refuza schimbarile necesare (fie ele si dureroase), oportunismul, egoismul, cinismul, aroganta, lipsa de caracter si scrupule a celor dispusi sa amaneteze/sacrifice viitorul unor generatii mai tinere.
      • +9 (9 voturi)    
        Bravo!! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:12)

        gososan [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

        Cine sa ii mai creadă, ...... istoria nu iartă.
      • +2 (2 voturi)    
        Din nefericire (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:44)

        Pacalitul [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

        Din nefericire, da. O sa fie multi sa creada acest "futuro glorioso".
        Iar faza cu "Dinu Patriciu de partea lui Basescu?"... cumva Dinu a dat-o afara pe Adina Valean cumva? sau nu i-a platati cumva salariul la timp?

        Declaratiile astea devin hilare de acuma din partea lui Antonescu... de fapt erau asha de multa vreme.
    • +8 (8 voturi)    
      Aberație fără limite!!1 (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:11)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui bineinteles

      Nicaieri in lumea asta nu am văzut o struț-o cămila de alianța de genul acestat intre un partid social și unul liberal adică 2 doctrine aflate în ideologii complect diferite care nu au nici un fel de tangenta, .... a singurul lor scop , tangenta, fiind aceea: " jos Băsescu!".

      Se mai supară Antonescu , păcat de nume istoria nu-l ajuta de loc, pe Tăriceanu și Patriciu , care cunosc aceste aspecte.

      Opoziția de felul acesta nu va avea nici o data succes. Băsescu știe , și de aceea sta liniștit și își consolidează poziția.
  • +24 (24 voturi)    
    cacao (Vineri, 27 mai 2011, 22:17)

    ady [anonim]

    vom..vom..
    dar cum?...credibilitate 0..avand in spate maestrii furtului generalizat..
    • +8 (8 voturi)    
      Pai da.... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 9:22)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Vorbeste de "Romania bunului simt", dar ii place sa mearga cu BMW seria 5
  • -17 (25 voturi)    
    Jos dreapta imbuibatilor! (Vineri, 27 mai 2011, 22:18)

    gina [anonim]

    Sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu!
  • +20 (20 voturi)    
    si de unde banii? (Vineri, 27 mai 2011, 22:31)

    zaboo [utilizator]

    ca si eu pot sa ma laud ca dau la toti, asta e partea cea mai simpla - aia la care pun botul oamenii de bine ai lui nea Iliciov...
  • +22 (24 voturi)    
    1 milion de locuri de munca (Vineri, 27 mai 2011, 22:53)

    dorel [anonim]

    in sectorul bugetar ... probabil angajati ai finantelor care vor avea singura datorie sa calculeze cotele pe transe de impozit !

    vorba ceea, curat-liberal Antonescu graieste !
  • +23 (23 voturi)    
    Tantalaul si Gogomanul. (Vineri, 27 mai 2011, 23:04)

    Costin1968 [utilizator]

    Numai un milion? Si pentru Crin, s-ar putea un loc...de munca, un pat caldut, ceva.Bai fratilor cei doi NU STIU CE ESTE AIA MUNCA...bat campii.
  • +23 (23 voturi)    
    Hmm (Vineri, 27 mai 2011, 23:05)

    cristi767 [utilizator]

    Astia si-au dat seama ca "mogulul rau" este daunator partidului si incearca sa-l bage pe gat lui Basescu si sa-l atace cu propriile arme?

    Ei bine, Antonescu a gresit adevaratul daunator din curtea lui: Voiculescu! :))
  • +19 (19 voturi)    
    slabut (Vineri, 27 mai 2011, 23:09)

    d [anonim]

    Dar de ce doar un milion? De ce nu o suta? Sau un miliard?
  • +17 (17 voturi)    
    :)) (Vineri, 27 mai 2011, 23:11)

    sonny [anonim]

    rusine Dinu Patriciu, rusine............ce tantalau esti Crinule :)))
  • +18 (18 voturi)    
    Vai, ce cearta Patriciu-Antonescu ... (Vineri, 27 mai 2011, 23:12)

    Nika [anonim]

    ... de ochii lumii.
    Hei, chiar ne crezi tampiti?

    Ah da,si un milion de locuri de munca ... salarii marite, impozite reduse - fara numar antenescule!
  • +17 (17 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 27 mai 2011, 23:14)

    dum_i [utilizator]

    Bine, e evident pentru orice om normal ca programul papagalului asta e ceva gen 'cum sa ii mai prostim pe prosti', scris pe o foaie de hartie in pauza intre mic dejun si gustarica de ora 10.

    Dar, asa, ca sa intru in joc putin, pun si eu o intrebare, una din multe :

    "Reducerea integrala a platii CAS datorate de angajatori pentru 1 an de zile, pentru noi locuri de munca"

    Ce va impiedica orice firma atunci sa isi concedieze angajatii si sa ii reangajeze ca noi locuri de munca?
  • +17 (17 voturi)    
    Crinul (Vineri, 27 mai 2011, 23:22)

    Dragos marcu [anonim]

    Pe zi ce trece individul asta convinge cat mai multa lume ca e idiot sadea! A ajuns marele bibliotecar sa ne dea lectii de economie!!!
    • +2 (2 voturi)    
      nu. (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:49)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Dragos marcu

      problema e ca e crezut de 75% din tara.

      degeaba ne agitam si radem de USL pe hotnews, majoritatea romanilor cred in el.
  • +18 (18 voturi)    
    ha (Vineri, 27 mai 2011, 23:22)

    MirceaA [utilizator]

    niste oameni normali la cap nu au cum sa fie de partea lui Crin sau Ponta pentru ca numai aberatii scot pe gura.
  • +19 (19 voturi)    
    Recunosc, sunt un dobitoc! (Vineri, 27 mai 2011, 23:26)

    Gutza [anonim]

    Pentru ca am stat sa-mi pierd vremea la emisiunea "Vorbe Goale". Am tot asteptat, doar, doar tipu asta va spune, totusi, ceva interesant, dar, asta e... sunt un bou!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Vine colapsul peste noi ! daca alegem USL (Vineri, 27 mai 2011, 23:28)

    calinsab [utilizator]

    Daca iasa USL v-a fi colaps... nu au nici o cifra care sa fie intersectata cu realitatea . Romani va rog mult de tot nu va lasati prostiti de povestile la oamenii acestia doi. Nu o zic doar asa ca sa ma aflu in treaba. Urmariti canalele de stiri straine ! Priviti acolo realitatea din jurul nostru si vedeti ca criza e pe cale sa se repete la nivel mondial ! Fara reformele pe care le face guvernul lui Boc si cele pe care le cere presedintele Basescu , legate de reformarea statului romanesc nu vad cum sa avem sanse sa nu anungem in situatia Greciei , a Islandei, Portugaliei si mai nou se prefigureaza probleme majore in Spania ! Nu va imbatati cu apa rece. fara reforme majore nu avm nici o sansa !

    Recomand romanilor sa se uite si la alte canale tv de stiri din alte tari sa vorbeasca cu prietenii lor din europa sa vada pe real care e situatia in aceste tari.

    Ceea ce propune USL e utopie... e imposibil de realizat !
    • +7 (7 voturi)    
      Geoana, Ponta si Antonescu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 10:38)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Mai intai a venit Geoana - ca el da 25.000 de euro pentru fiecare roman care se reintoarce in tara. Acum vin astia ca or sa creeze 1 milion de locuri de munca.

      Astia sunt alesi la conducerea partidelor pe spranceana, toti unul mai bun ca altul.
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Vineri, 27 mai 2011, 23:29)

    eu [anonim]

    alte propuneri de la crin antonescu:

    - salarii marite de 100 ori
    - pensii marite de 500 ori
    - scoaterea tuturor impozitelor si a taxelor
    - crearea unei statii orbitale romanesti in spatiu
    - inventarea motorului care merge cu apa

    si nu in cele din urma, colonizarea planetei Marte, ca apoi sa cerem chirie de la americanii, japonezii, rusii etc..

    :)))))))))))) mai vreti masuri din astea a la crin antonescu ??

    mai gaseste el crin cu ponta cateva din astea amuzante rau tare
  • +16 (16 voturi)    
    hopa, hent! (Vineri, 27 mai 2011, 23:29)

    Costel Petre [anonim]

    Conform cifrelor oficiale, numarul de someri in Romania in mai 2011 este de aproape 500000. Pentru cine doreste USL sa creeze un milion de slujbe? Poate pentru prietenii lor chinezi, pentru ca romanii din strainatate nu se vor intoarce la comunismul securistic romanesc nici pentru banii lui Geoana, nici pentru micii lui Vanghelie!
  • +14 (14 voturi)    
    Situatie clarificata (Vineri, 27 mai 2011, 23:45)

    Corectura Ro [anonim]

    Pe principiul parafrazat "liberal la liberal nu-si scoate ochii", nu intelegeam de ce Adevarul, ziar al liberalului Patriciu, il ataca pe seful Antonescu, descriindu-i deunazi programul de lauza al Crinului (de pe la 13.00 la 16.30). Acum se explica totul :)
  • +12 (12 voturi)    
    Ineptii sforaitoare (Vineri, 27 mai 2011, 23:51)

    Rostogol si porumbacul(2 in 1) [anonim]

    Ce mai vor si clabucii astia de la noi?
    Daca s-ar privi in oglinda cred ca le-ar fi rusine de ceea ce scot pe gura!
    Licitatii doar pentru....bai baieti, treziti-va, suntem in democratie. Nu puteti ingradi dreptul la munca celor de peste 25 de ani!
    Cat s-au scremut sa toarne aceste aberatii.
    Drept recunostinta pentru cei ce muncesc mai mult de1600 lei un impozit mai mare. Tupeul de a fi eficienti trebuie sanctionat...
  • +12 (12 voturi)    
    tovarase crin tocmai ti-ai facut un dusman... (Vineri, 27 mai 2011, 23:55)

    popcorn monta [utilizator]

    astept raspunsul lui patriciu...se anunta un razboi interesant...
  • +14 (14 voturi)    
    Antonescu, chiulangiul sef.. (Vineri, 27 mai 2011, 23:55)

    mircea [anonim]

    Individul asta care e platit degeaba de fraierii de noi ca merge la servici 2 ore pe zi arunca fumigene de astea ca o sa fie bine..da Antonescule o sa fie bine pentru astia de-al de tine care chiulesc de la servici..pentru fraierii care merg la vot sa sa fie mult mai rau daca pune USL mana pe putere..

    PSD specializat in distrugerea economiei nationale, infiintarea de clanuri mafiote locale, infiintarea de retele de prostitutie cum a fost TSD.

    PNL specializat in aliante cu fostii colaboratori ai securitatii, in sprijinirea afaceristilor dubiosi, chiul de la munca in parlament..

    deci PSD si PNL fac alianta aproape perfecta in USL..mai adaugam pe Voiculescu la ecuatie si promisiunile voastre sunt ca cele ale unui camatar catre fraierul credul: "o sa fie bine"". ce uitati sa spuneti ca o sa fie vai de tara asta daca ajungeti voi flamanzi dupa atatia ani de opozitie si cu hotia ca scop in viata, la putere!
  • +13 (13 voturi)    
    Eu va dau 2 milioane locuri de munca (Vineri, 27 mai 2011, 23:57)

    silviu [anonim]

    eu va dau 2 milioane locuri de munca , alegeti-ma pe mine, o sa am grija de banii statului, dormiti linistiti stimati cetateni, noapte buna tovaras Iliescu
    • +2 (2 voturi)    
      Asta-i cel mai corect comentariu :)) (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:11)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      +1

      (atata am, atata dau... dar mai dau o mie de voturi dupa ce creezi tu primele 20.000 de locuri de munca).

      Multam Silviu!
  • +14 (14 voturi)    
    consumul de antena 3 dauneaza grav sanatatii (Vineri, 27 mai 2011, 23:59)

    da/nu [anonim]

    Poate se cearta, poate nu ... mai grav e comportamentul de ultime saptamani, complet aberant, al domnului Crin Antonescu. Pentru cetateanul muzeograf a fi liberal inseamna sa-l treci pe raboj pe Matroz, cu orice pret! Si nu intamplator ... pentru el, singura sansa sa devina presedinte o reprezinta suspendarea lui Basescu .... pentru asta e dispus sa sacrifice orice si pe oricine! A intrat in logica lui Voiculescu si nu cred ca se mai trezeste .. e ca o mahmureala vesnica, generata de betia puterii!!! Nu vreau sa par nici interesant, nici cunoscator ... dar prezenta constanta, sustinuta si fardata de pe Antene l-a transformat pe Crin in lacheul perfect ... al VARANULUI! De aici incolo logica, bunul simt, si modestia ... reprezinta chestiuni straine de Crin. Pacat.
  • +15 (15 voturi)    
    problema (Sâmbătă, 28 mai 2011, 0:44)

    moi [anonim]

    singura problema e ca a uitat sa precizeze cum va crea cele 1 milion de locuri de munca..politicienii romani inca ne cred niste retardati..lol
  • -7 (7 voturi)    
    CAS (Sâmbătă, 28 mai 2011, 1:42)

    cmdb [anonim]

    CAS 0 pentru un an s-ar putea sa fie putin. Macar 18 luni.Oricum, mai bine un an decat deloc. Nu este o masura rea si alti europeni au facut la fel acum 2 ani.Si poate se gandesc si la reducerea CAS pentru PFA.Mai ales daca acestia sunt si salariati in paralel.E de preferat sa nu incaseze statul CAS sau se incaseze mai putin, decat sa plateasca someri si ajutoare sociale.Cand trage linia, poate nu se maresc incasarile dar sigur scad platile platile.
  • +12 (12 voturi)    
    Cifre (Sâmbătă, 28 mai 2011, 2:30)

    JohnnyDeVille1306529837840 [anonim]

    Au promis cu ~500.000 de locuri de munca mai mult decat numarul somerilor din Romania.
    Acum sa vedem ce spun cifrele si daca intradevar exista o problema reala din lipsa locurilor de munca in Romania la ora actuala:

    "Numarul total al somerilor inregistrati in evidentele agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca a fost de 493.438 de persoane, cu 46.228 persoane mai putine fata de finele lunii anterioare, conform Agentiei Nationale de Ocupare a Fortei de Munca.

    In ceea ce priveste rata somajului inregistrat pe sexe, in luna aprilie 2011, comparativ cu luna precedenta, rata somajului masculin a scazut de la valoarea de 6, 52% in luna martie, la valoarea de 5,90%, iar rata somajului feminin a scazut de la 5,24% la 4, 85%.

    Scaderi ale ratei somajului se inregistreaza in toate judetele si in municipiul Bucuresti, cele mai importante scaderi ale ratei somajului se inregistreaza in judetele Covasna cu 1,12%, Hunedoara cu 1,08%, Galati cu 0,99%, Harghita cu 0,93%, Salaj cu 0,92% siVaslui cu 0,91%. In municipiul Bucuresti rata somajului a scazut cu 0,05%.

    Cele mai ridicate niveluri ale ratei somajului au fost atinse in judetele Vaslui (10,15%) Dolj (9,36%), Teleorman (9,19%), Mehedinti (9,17%), urmate de judetele: Buzau (8,66%), Covasna (7,95%), Alba (7,73%), Galati (7,59%), si Ialomita (7,44%).

    Din totalul somerilor inregistrati la nivel national, 200. 633 au fost someri indemnizati si 292.805 neindemnizati. Numarul somerilor indemnizati a scazut cu 31.088 persoane, iar numarul somerilor neindemnizati a scazut cu 15.140 persoane fata de luna precedenta."

    Aha, deci somajul este in scadere si numarul somerilor nu este nici pe jumatatea cifrei promise...
    Interesant.
    • +4 (4 voturi)    
      promisiuni, cu milioanele ! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:03)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui JohnnyDeVille1306529837840

      a zis bine, un milion.
      caci, tot in program, se vorbeste de reducerea cu 50% a cheltuielilor cu salarii.
      deci, cinci sute mil de someri plus alte cinci ce vor fi eliberate prin reducerea cheltuielilor.
      caci, cred ca asta inseamna reducerea, nu injumatatirea lefurilor la bugetari :-)
      ma mir cum hotnews n'a sesizat acea aberatie.
      ce nu spune programul este, cand vor fi facute taierile. imediat ce iau puterea sau dupa alegerile din 2012..
      caci, ei vizeaza ca acest program sa'i puna in mintea alegatorului si sa'i ridice in sondajele lui felix. :-)
      altfel, un proiect maretz, pentru a carui punere in practica vor avea nevoie de inca zece ani la guvernare.
      pentru ca in primii patru vor da vina pe greaua mostenire si incompetentza lui boc.
      asta, daca stanga si dreapta vor mai sta in bratarile in care le'a unit felix varanul.

      si alta hiba este cea a surselor de finantare a promisiunilor cu cresterile.
      ca inteleg ca se va da flit la fmi, cu masurile dure cu tot.
    • -5 (5 voturi)    
      somaj in scadere (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:02)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui JohnnyDeVille1306529837840

      somajul este in scadere pentru ca au iesit din plata de somaj foarte multe persoane, iar acestea nu au loc de munca, deci nu figureaza nici ca angajati, nici ca someri.
      Stie cineva care este numarul acestora? Nu, pentru ca nu exista statistici.
      Desi crearea a 1.000.000 locuri de munca este o utopie, s-ar putea ca in Romania sa fie nevoie de mult mai multe locuri de munca pentru a ocupa toata forta de munca disponibila
  • +14 (14 voturi)    
    Antonescule... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 3:55)

    alba_iulia_'78 [anonim]

    mai taie din coada ...inceteaza cu aiurelile cu milionul de locuri de munca !
    Fii rezonabil ,nu mai esti la varsta olimpiadei de istorie de la Alba Iulia cand puteai fi aiurit !
  • +7 (7 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 28 mai 2011, 6:55)

    Vizitiul [utilizator]

    1 milion de locuri de munca sunt o tinta realista. Prin crearea unor lagare de concentrare, se pot obtine aceste locuri de munca, ba chiar 2 milioane, treaca de la mine.

    Bibliotecar prafuit!
  • +4 (4 voturi)    
    ajutooor ! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:45)

    ploiesteanu [anonim]

    Recunosc, voiam in 2012 sa votez orice altceva decat PDL, dar cu cine sa votezi ? Cu ecologistii? Cu mascariciu becali ? cu mascariciu Diaconescu sau Vadim Tudor? Parca suntem in Kafka. Antonescule daca taceai filozof ramaneai. De ce imi era frica... Nu te pricepi la economie, dar deloc ! Poate numai la vorbe. Stiu, vreti sa-i dati jos pe banditii astia de la putere si sa le luati locul de furat, la vami, in portul Constanta, deconcentrate, etc. Acelasi neam de pungasi , de hiene flamande. Si noi cu cine sa votam?
    • +1 (1 vot)    
      Si noi cu cine sa votam? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:21)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      nu e musai, mai draga ! :-)
  • +4 (4 voturi)    
    glumetul (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:52)

    vasile [anonim]

    Doar o mica intrebare; ce facem daca unul dintre antonescu sau ponta, ajunge presedintele Romaniei ?
  • +6 (6 voturi)    
    hm........... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:01)

    qeqeqe [anonim]

    cand ajung la guvernare or sa uite
    am "podul plin" de promosiunile lor


    au fost ani de zile la guvernare

    psdisti sunt cei mai bogati din tara

    dar, profita prin antene si irealitati sa-i indobitoceasca pe romani
    profita ca romanii uita repede

    romanii uita cine a condus ani de zile tara

    PSD+PNL
  • +5 (5 voturi)    
    In prostia lui (Sâmbătă, 28 mai 2011, 8:26)

    roberto [anonim]

    Crin are acoperire in povestea cu locurile de munca.

    Pe langa cei 500k someri din Romania, mai exista un numar mare necuprinsi in statistici, care au terminat cu toate formele legale de sprijin. Mai exista cateva milioane de romani care muncesc pe afara. Deci milionul de locuri de munca s-ar acoperi.

    Asta nu inseamna ca domnul Crin este un prostanac asiderea, pentru smaraldele ce ii parasesc dintii.

    De fapt, cand ma uit la Crin si Victor, parca vad "Dumb and Dumber", sequel-ul "When Crin meet Victor".
  • +4 (4 voturi)    
    Vorba dlui Tăpălagă (Sâmbătă, 28 mai 2011, 9:06)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    "Omul elastic"...cine nu i-a citit articolul, ii recomand sa o faca: http://www.hotnews.ro/stiri-8186501-omul-elastic.htm
  • +6 (6 voturi)    
    Culmea (Sâmbătă, 28 mai 2011, 9:08)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    La articolul acesta nu vad "the haters", acei oameni cu viziuni total separate....nici aceia nu prea cred in povestea cu 1milion noi locuri :))
  • +4 (4 voturi)    
    Locuri de munca (Sâmbătă, 28 mai 2011, 9:51)

    Cata [anonim]

    A uitat sa spuna c a locurile de munca create vor fi in itali, spani asi germania, si romanii care vor sa munceasca sa plece acolo, in romania vor fura tot ce se mai poate
  • -2 (6 voturi)    
    PATRICIU e acum cu BASE, a fost si in 2004, AMIN (Sâmbătă, 28 mai 2011, 10:11)

    Van Gogu [anonim]

    nu a mai zis Base nimic de Patriciu de vreun an si ceva.. :)) da ce ma distreaza maxim e ca papagalii tin ei minte ca mogulii cei rai sunt Patriciu (sa-ti fie rusine!!), vantu si Voiculescu dar adevarul e ca Base i-a nominalizat doar pe ultimii 2 in ultimul an. Adevarul va va face liberi!! AMIN
    • +1 (1 vot)    
      Tin-te tare! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 22:58)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Van Gogu

      pe tine n-o sa te manipuleze nimeni :))

      Nici astia cu milionu' lor de locuri de munca, nici Bocu, nici Base, nici Varanu' si nici Mos Iliescu, asa-i?

      =))
  • +5 (5 voturi)    
    LOL (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:13)

    ion [anonim]

    Ce tare!
    La mai putin de 500.000 someri si 1.000.000 locuri de munca create, o sa fim prima tara din lume cu o cifra a somajului negativa! Adica vom avea cate 2 joburi, nu?

    Astept ca bietul Crin sa dea cu mana de noptiera si sa se trezeasca!
  • +4 (4 voturi)    
    Basme (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:31)

    marius_jerpelea [anonim]

    Crin Antonescu continua sa creada ca promitand ceva, va castiga simpatia electoratului. Pai e usor sa spui ca vei crea 1 mil locuri de munca, dar cum faci lucrul asta? Insa el stie, ca economia Romaniei se va relansa in urmatorii ani si vor fi disponibile noi locuri de munca . E istet, dar asta nu inseamna ca el va avea vreun merit. Crede ca daca merge odata cu valul stie sa inoate.
    Plus: de trei ani n-am auzit nimic concret despre planurile partidului pe care crede ca il conduce.
    Cat despre Dinu Patriciu, o atitudine buna.
  • +4 (4 voturi)    
    ceva lipseste............ (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:11)

    M.O. [anonim]

    . nu a mentuionat in ce tara vor fi aceste noi locuri de munca...? Aici n-a nuimerit-o !
  • +4 (4 voturi)    
    au uitat de "autostrada suspendata" ? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:18)

    radu [anonim]

    1 milion de locuri de munca cu 500 RON salariu
  • +6 (6 voturi)    
    dormi linistit (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:30)

    nam [anonim]

    si promite tot ce vrei

    desi pare greu de crezut in momentul de fata, iti pot spune ca nu o sa ajungi la putere in formula USL
  • +6 (6 voturi)    
    uite cine vorbeste despre locuri de munca (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:44)

    Mac [anonim]

    un individ care nu facut absolut nimic in viata lui ne da lectii despre munca /locuri de munca. Cred ca face confuzie intre intre jocul de poker si locul de munca.
    jenant..........
  • +4 (4 voturi)    
    Pacalicii de la usd (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:25)

    Crai de curte veche [anonim]

    Nici daca se mai naste odata , pacaliciul de la penali, si nu face nici 1/10 din ce a facut, conu Dinu Paturica. Maimutoiul leui nea nelu si el vorbeste de socialism sau egalitarim ce vrea nu stie nimeni dar pune botul la masini bengoase si sponsorizari la curse de masini, banii trebuiesc returnati ca altfel, nici popa socrul raspopitul nu-l mai scapa. Pacaliciul de la penali o sa duca penalii linga securistii de la penetisrti adica pe linie moarta.Pa si un praz verde.
  • +4 (4 voturi)    
    un membru pnl (Sâmbătă, 28 mai 2011, 16:16)

    queen mary [anonim]

    pnl-ul sa-l debarce pe crin antonescu cat nu este prea tarziu....nu e bun de nimic, e ca si broasca din fabula care se tot umfla pana o sa crape intr-o zi......sper sa nu crape si pnl-ul odata cu el......
  • +4 (4 voturi)    
    bai (Sâmbătă, 28 mai 2011, 16:41)

    siku [anonim]

    astia n-au nici o sansa in 2012; starnesc doar zambete. Unul prin tumbe cu masina iar celalalt cu sforaitul de la ora 11 AM.........
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:11)

    nic [anonim]

    dar banuiesc ca i-ai cerut si parerea sefului mare al aliantei, nu? ca de fapt voi astia trei sunt vicepresedinti.
  • +3 (3 voturi)    
    Numai la Copii... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:37)

    Pinochio [anonim]

    Da contracte Numai la firme de tineri , de incepatori ...de 25 de ani ??? Ce calificare sau pregatire pot avea ?? Daca ar conduce autobuzele Numai soferi pana in 20 de ani - s-ar urca cineva in ele ?????
  • +3 (3 voturi)    
    Scienc fiction (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:01)

    Luke Skywalker [anonim]

    Crin A= Spielberg + George Lucas
  • +4 (4 voturi)    
    1 mil. de locuri de munca in ce? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:35)

    Lord Schultz [utilizator]

    ... ca tot se discuta de competitivitatea economiei ... probabil ca vom avea o noua si larga gama de servicii - in special de produse de creditare si asigurari - care vor specula maretele realizari obtinute din taieri. Produse de genul creditelor sau asigurarilor pentru tot taietorul de frunza la caini care si prin 2008 isi cumpara plasme si electrocasnice doar cu buletinul...
    asta acu' ca tot s-a anuntat (preelectoral) ca se vor returna taierile ...
  • +3 (3 voturi)    
    ala bala portocala (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:12)

    casandra [anonim]

    iar asta??nu are nimic in cap,si doar vorbeste ca sa vorbeasca fara a spune ceva!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bugetul din umbra (Duminică, 29 mai 2011, 7:03)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unele partide, ca sa isi demonstreze "seriozitatea", spun ca si-au pregatit deja "guvernul din umbra", caruia i-au asociat 'departamente de specialitate', pentru fiecare domeniu principal de activitate, ca au pregatite atat programe cu caracter general cat si de detaliu (ale departamentelor), fiind gata sa treaca imediat la aplicarea acestora daca vor castiga urmatoarele alegeri.
    Daca este serios si adevarat ce ne spun aceste partide, harnice si prevazatoare, inseamna ca ele sunt permanent la curent cu datele de detaliu procesate de "Departamentul de Statistica al Statului, privind stadiul si evolutia economiei si a finantelor statului, stadiul incasarilor la buget si al cheltuielilor.
    Respectivul Departament de Statistica este obligat sa livreze asemenea date, la cerere.
    Pe aceasta baza, propun ca 'guvernele din umbra' sa isi elaboreze si sa isi tina la zi 'BUGETE DIN UMBRA'. Partidele care si-au alcatuit 'guverne din umbra' vor putea sa defalce parti din 'bugetele din umbra', parti pe care sa le atribue fiecaruia dintre candidatii sai la alegerile parlamentare (bazate pe votul uni-nominal). Portia respectiva din buget trebue sa acopere costul tuturor investitiilor pe care un candidat promite sa le realizeze in colegiul sau, daca va fi ales.
    In caz ca, necinstea le impinge pe unele partide sa faca 'bugete din umbra' false, umflate, cu scopul mincinos de a-i convinge pe alegatori sa ii voteze. acele partide sa fie retrase de la guvernare (sa fie prevazut in constitutie) daca supraestimarea din 'bugetul din umbra' depaseste cu max. 20% 'bugetul real' pe care il va face guvernul (partidul) castigator al alegerilor, locul 'destituitului' urmand a fi luat, in ordine, de partidele al caror 'buget din umbra' contine supraevaluari mai mici de acest 20 %.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e altul cu vise (Duminică, 29 mai 2011, 8:39)

    gopo111 [utilizator]

    ca si celalalt idiot, care dadea 25000 de euro la cine venea acasa, promisiunii, oare ei cred minciunile care le zic? sint jenanti, si eu le promit ca le dau un milion de euro sa ne lase, si le mai primit cite 25000 de euro pe luna daca pleaca din tara si sa nu mai auzim de ei niciodata, pe cuvintul meu de pioner
  • 0 (0 voturi)    
    Mai Rica Venturiano, (Luni, 30 mai 2011, 0:22)

    John M. [anonim]

    Patriciu e un mare domn, economist, filozof si eseist. Numai din articolele sale despre cum ar trebui sa arate o economie moderna ai putea si tu "ciupi" cate ceva cu care sa-ti colorezi gangaveala. Economia romaneasca n-are nevoie de legi noi. ARE NEVOIE DE ABROGAREA A 50% DIN CELE PREZENTE.
  • 0 (0 voturi)    
    parca am avea de ales? (Marţi, 31 mai 2011, 9:24)

    george [anonim]

    Democratia presupune schimbarea si alternanta la putere,grav este ca noi trebuie sa alegem mereu intre doua rele mincinoase ce mostenesc doar tarele regimului trecut care au scos în fata noastra,mereu,pe cei care ne-au planuit cincinalele realizarilor mincinoase sau pe cei care ne-au dat NA-na,profesori si elevi ai materialismului propriului buzunar.De unde sa-i luam pe elevii occidentului!?,vremurile postrevolutionare si a sfidarilor nesimtite,a smecherilor care striga;uite hotul,vor mai dura înca cîteva revolutii în Europa,care nu ne asteapta pe noi cei care cîntam Desteaptate române! într-o tara în care toti cei care ar trebui sa vegheze DORM,iar noi ceilalti nu mai pricepem nimic.