Victor Ponta: Daca Basescu va face 8 megajudete atunci noi vom castiga in 7 din ele. /Despre Piata Universitatii: Am vrut sa plec atunci definitiv din tara

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2011, 21:37 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat luni seara, la emisiunea "EvZ" de pe B1Tv, ca PDL-ul nu va castiga mai multe judete prin reorganizare teritoriala ci tot USL-ul.

"Nu va castiga PDL-ul mai multe judete prin reorganizare teritoriala ci tot PSD-ul. PSD cu PNL va avea un candidat comun si in mod sigur avem prima sansa. Din 41 de judete vom castiga in circa 35 de judete. Daca presedinte Basescu va face 8 megajudete atunci vom castiga in 7 din ele. Sigura miza a presedintelui este ca se vor certa cei 16 presedinti ai PSD si cu cei 5 ai PNL. E o idee meschina insa", crede Ponta.

Trei carente invocate
Liderul PSD spune ca actualul proiect de reorganizare teritoriala este total gresit din 3 puncte majore de vedere:
- este nerealist pana la alegerile locale
- este strict local
- ideea de referendum pentru aceast proiect este obligatoriu. "cand ii schimbi omului granitele judetului, hotarele trebuie sa-l intrebi pe om sis  afaci referendum, dar inainte sa-l informezi corespunzator", spune Ponta.

Despre Piata Universitatii si Ion Iliescu
"M-am mandrit si am spus tot timpul ca pentru mine Piata Universitatii a fost o scoala a democratiei. Am avut discutii de pe pozitii adverse cu domnul Iliescu, iar istoria va hotara. Eu am plecat atunci din tara cu gandul sa nu ma mai intorc. E greu acum sa-i vezi pe toti cei care au actionat atunci, de ce au facut, sa-i judeci pe toti de cei care au facut ce au facut inainte de '89 e greu. Nu-i inteleg insa pe cei care, la atatia ani de atunci, o aplauda pe doamna Roberta Anastase care fura voturi in Parlament", a declarat Ponta.


Citeste mai multe despre   



















5378 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    asa e. (Luni, 13 iunie 2011, 21:46)

    uzu [anonim]

    asa e, planul lui basescu e altul: sa faca o treaba de care tara are nevoie, cu riscul sa piarda alegerile in 7 din cele 8 judete.
    au luat si masurile alea cu reduceri de tot soiul tot cu riscul ca ponta sa castige 7 din 8...
    vai de amarul nostru daca o sa ajunga la putere un scandalagiul ca antonescu sau un refulat ca ponta. de cand stau in opozitie n-au venit cu o idee buna macar. nu stiu si nu vor decat sa comenteze si sa invinovateasca pe altii.
    • +5 (5 voturi)    
      sanchi! (Marţi, 14 iunie 2011, 10:02)

      bula [anonim] i-a raspuns lui uzu

      cand a castigat PSD in Transilvania? adica in regiunile de la nord de Carpati?
  • +28 (28 voturi)    
    Cine te cerde? (Luni, 13 iunie 2011, 21:47)

    emigrantul [anonim]

    Si in strainatate tot psd-ul castiga? si familiile noastre din tara ghici cu cine vor vota? Asa in treacat ce mai face domnul dragnea si nicolescu din arges?
    • 0 (0 voturi)    
      Dragnea si "pitesti". (Marţi, 14 iunie 2011, 19:12)

      yahoo [anonim] i-a raspuns lui emigrantul

      Dragnea numara banii saracilor la "pitesti" cu liderul fratiei.
  • +27 (27 voturi)    
    Victoras, Victoras! (Luni, 13 iunie 2011, 21:56)

    Florin [anonim]

    Oi fi vrut tu sa pleci, dar vad ca ai ramas. Ce te-a retinut, Victoras? Ai? Sau ai gasit, ulterior, un model in Adrian si in Ion?
  • +32 (32 voturi)    
    golan adevarat (Luni, 13 iunie 2011, 22:00)

    Andu [anonim]

    Asa ceva este Ponta. A plecat din tara dar cand si-a dat seama ca pentru a trai trebuie sa muncesti s-a razgandit. Doar aici poti incasa o indemnizatie de bugetar fara ca macar sa treci lunar pe la locul de munca. Porumbacul a inteles acest lucru mai de mult.
  • +28 (28 voturi)    
    n-ai plecat din tara (Luni, 13 iunie 2011, 22:01)

    zaboo [utilizator]

    da' te agati de pesede - garantul democratiei mineresti; pe cine dreaq crezi tu ca prostesti????
  • +24 (24 voturi)    
    Pai mai bine plecai cameleonule! (Luni, 13 iunie 2011, 22:03)

    Gigi Berlogea [anonim]

    Ca asa te mai desteptai si tu bai cameleon ce esti! Apropo, si unde ai fi plecat pe vremea aia? In URSS, Coreea de Nord, Vietnam sau poate Cuba cu nea Mazare care pe vremea aia dadea cu pixul prin ziare! Prevad ca va iesi USL-asii la alegerile viitoare si va fi vai de Romania!
  • +20 (20 voturi)    
    Golan (Luni, 13 iunie 2011, 22:06)

    albert camuds [anonim]

    Eu am plecat, tu il pupi pe mentorul tau iliescu. Oricum nu are nici o importanta, eu sunt prost ? Si eu si tu ne vom intalni in cel mai bun caz in iad
    • +9 (9 voturi)    
      Intalnire (Marţi, 14 iunie 2011, 0:09)

      gdans [utilizator] i-a raspuns lui albert camuds

      Nu va veti intalni, el are locul asigurat alaturi de Iliescu.
  • +27 (27 voturi)    
    ponta=mitocan (Luni, 13 iunie 2011, 22:19)

    silviu80 [utilizator]

    un mitocan, ponta. si-a dat arama pe fata in emisiunea lui turcescu. daca a reusit sa-l irite si pe Cristoiu... smecher de cartier, ponta asta. si se mai vrea prim ministru, pai cine sa propuna un mitocan ca prim ministru?
  • +24 (24 voturi)    
    Ai VRUT SA PLECI? (Luni, 13 iunie 2011, 22:20)

    gabriel anastasescu [anonim]

    Cred ca nu te-a lasat Iliescu sa-l pupi in alta parte....(adica Piata Universitatii). Atunci ai ramas ca sa-i pupi pe mineri in acelasi loc...pe toti. Ca orice securist murdar, si ca orice cirpa de ghete PSD-ista, te si midresti cu asta. Pardon ! Le spui discutii ideologice !!!.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce se certau :| (Luni, 13 iunie 2011, 22:21)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ca la usa cortului....
  • +25 (25 voturi)    
    Da nene... (Luni, 13 iunie 2011, 22:22)

    eurodaniel [utilizator]

    ... voi veti catiga in 7 dintre ele? Dar ce veti castiga? ASTA e intrebarea? Ura? Dispret? Antipatii eterne?

    Dom'le ... nu-si mai revine asta ... o fi trecut si el pe etnobotanice, stie-l cucu, ca prea abereaza! Dar nah .... el stie!
  • +21 (21 voturi)    
    alegeri ? (Luni, 13 iunie 2011, 22:27)

    El Condor [anonim]

    Veti castiga in alegeri doar daca ii dati afara din partid pe fostii comunisti si securisti, cu iliescu in frunte. Altfel degeaba va chinuiti : nu aveti popularitate si maturitate in gandire.
  • +11 (11 voturi)    
    ceva nu se leaga (Luni, 13 iunie 2011, 22:43)

    Reader [anonim]

    dl poanta e nascut in '72, iar la revolutie avea 17 ani, nu? nu stiu, si nici nu ma intereseaza, cine-i sunt parintii, dar din auzite au fost oameni infipti (in regimul trecut). asa, ce parinte isi lasa copilul pe strada in plin razboi? mai ales daca ai cat de cat informatii legate de evenimentele in desfasurare?
    nu ma intelegeti gresit, nu spun ca nu a fost sau ca a fost, doar ca mi se pare cam tras de par ... stiti voi, dupa razboi multi viteji se arata.

    in rest, la faza cu judetele ... cred ca ei cam viseaza. atata tipm cat nu se debaraseaza de vechea garda, cat nu vin cu un plan concret, cu reforme concrete, si cu solutii la problemele existente, lumea nu mai pica in plasa. cred ca ne-am desteptat destul incat sa ne dam seama ca reforma se face in timp, si in niciun caz cu planuri aiuristice.
  • +11 (11 voturi)    
    poanta tare 7 din 1 (Luni, 13 iunie 2011, 22:53)

    mircea [anonim]

    ponta tine discursurile asa cu antonscu si o sa aveti 15 % bafta
  • +9 (9 voturi)    
    Tu chiar crezi ce spui? (Luni, 13 iunie 2011, 22:54)

    dan [anonim]

    ma tot gandesc cum poti sa minti cu atata nerusinare!
  • +12 (12 voturi)    
    Pacat (Luni, 13 iunie 2011, 22:58)

    adrian88000 [utilizator]

    ca Ponta nu a ramas afara , daca nu minte ca a plecat din tara. Daca ar fi ramas, ar fi fost un castig pentru tara. O pierdere este ca ne-au plecat oameni valorosi. De la buni meseriasi , pana la genii in matematica , fizica, etc.
    Si un exod masiv de oameni valorosi a fost dupa"mineriada " lui Ion Ilici Iliescu.( mentorul lui Ponta). Niste banditi!
  • +8 (8 voturi)    
    vrabia Mihai Viteazu.... (Luni, 13 iunie 2011, 23:54)

    iancu jianu [anonim]

    "Eu am plecat atunci din tara cu gandul sa nu ma mai intorc. E greu acum sa-i vezi pe toti cei care au actionat atunci, de ce au facut, sa-i judeci pe toti de cei care au facut ce au facut inainte de '89 e greu."
    Pacat, mare pacat ai facut ca te-ai intors. Mai bine ramineai pe tarimurile alea straine, nu ne mai incurcai cu democratia originala a tatucului Ilici. Daca int-adevar mai tragi sperante la un ciolan, promite ca-i impusti pe fostii securisto-comunisti in primul tau mandat. Altfel nu mai ai nicio sansa.
  • +10 (10 voturi)    
    Scirbit de ion iliescu, a vrut sa plece. (Marţi, 14 iunie 2011, 0:13)

    alex [anonim]

    Dar fiind un om de mare caracter, s-a inscris in partidul fondat de autorul macelului.

    Gudurău ar fi trebuit sa il cheme.... Meshina creatura.
    • +8 (8 voturi)    
      Si il are ca mentor (Marţi, 14 iunie 2011, 8:45)

      CAta [anonim] i-a raspuns lui alex

      Si drept urmare, i-a dispacut asa de mult politica lui Iliescu, incat la luat ca mentoe, si ii urmeaza cu strictete indicatiile politice. El este doar continuatorul lui Iliescu.
      Nu a precizat pe ce parte era in Piata Universitatii, probabil de partea minerilor
  • +8 (8 voturi)    
    a vrut sa plece, (Marţi, 14 iunie 2011, 1:37)

    alter_ego [anonim]

    dar ceva l-a retinut...
    pana la urma a ramas si a ajuns ...copilot.
    l-a luat nastase copil de suflet de pe bancile facultatii, l-a scolit la scoala de cadre si uite ce mandrete barbat a facut din el: si-a intrecut mentorul, pe nastase, si-acum isi scuipa si parintele ideologic, pe iliescu.
    mare om, mare caracter, strasnica evolutie.
    micul titulescu ajuns marele copilot.
  • +5 (5 voturi)    
    de ce nu plecasi? (Marţi, 14 iunie 2011, 8:52)

    soare [anonim]

    Astai omul, schimbator ca un cameleon. Acum e mare revolutionar in piata Universitatii , iar dupa ceva vreme pupa talpile celor pe care ii scuipa. De mic copil am fost invatat sa nu ling unde am scuipat (face parte din educatia celor 7 ani de acasa), dar probabil asta nu are asa ceva. Probabil parintii l-au invatat asa, si atunci nu e de mirare ca are un asa caracter infect. Probabil tot ei l-au convins sa vina inapoi ca vor face om mare din el. Pacat "mai draga" ca nu ai ramas acolo unde te-ai dus si sa ne fii lasat in amarul nostru.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta - golan??? (Marţi, 14 iunie 2011, 9:13)

    ro [anonim]

    Înseamnă că a fost singurul golan din Piaţa Universităţii care îl aprecia pe Ion Iliescu.
  • +5 (5 voturi)    
    O ocazie ratata (Marţi, 14 iunie 2011, 10:40)

    Bogdan [anonim]

    A fost plecarea lui Ponta din tara - am fi scapat de un individ ce polueaza spatiul public. Cat despre delirul cu castigul e de competenta psihiatrilor. I se potriveste una din ultimele replici ale lui Ceausescu: Victoras ai grija de copii - ca tot esti in mintea lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate dovedi? (Marţi, 14 iunie 2011, 11:33)

    Felicia [anonim]

    In toti acesti ani am vazut PSD-ul "evoluand" spre tot ceea ce a insemnat istoria Romaniei: au oameni in PSD care se declara rude cu Stefan cel Mare, cu Mihai Viteazul, ca au facut disidenta anti-comunista si mai nou ca au fost participanti activi in Piata Universitatii! Si toate aceste daca e vorba de bani si functii. Sunt o fosta participanta si il intreb pe Ponta: are vre-o dovada, macar o poza ca a fost acolo? Nu exista nici un fost participant care sa nu-si fi facut pentru istorie o poza cu ceea ce a fost acolo. In rest minciuni si regalisme la PSD cat cuprinde..... Orice moderator, inclusiv Cristoiu si Turcescu ar trebui sa-i ceara dovada, iar daca nu o are sa "inchida" acest subiect cu acest panglicar.