Emil Boc despre reorganizarea teritoriala: Guvernul nu este obligat sa organizeze un referendum in fiecare judet /Noi vorbim acum de regiuni de dezvoltare economica

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2011, 21:44 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: HotNews / DP
Invitat in cadrul emisiunii "EvZ" de pe B1 TV, premierul Romaniei, Emil Boc, a declarat ca in cadrul Coalitiei se poarta in continuare discutii cu UDMR pe tema reorganizarii teritoriale, dar spune ca nu se va renunta la proiect. Emil Boc spune ca nu este ingrijorat de plangerile secuilor si maghiarilor de la Bruxelles, deoarece in Europa sunt incurajate drepturile generale si nu minoritare, iar Romania are una din cele mai avansate Legi ale minoritatilor.

Premierul a tinut sa raspunda in replica la declaratiile facute in cursul zilei de vicepremeirul maghiar, Zsolt Semjen, ca reorganizarea teritoriala este in exclusivitate problema statului roman.

Emil Boc a incercat sa lamureasca si problema ridicata de multi romani care acuza ca judetul lor era intr-o alta regiune istorica, iar acum ar urma sa intre intr-o alta structura. "Majoritatea romanilor nu stiu ca noi avem regiuni de dezvoltare economica fara personalitate juridica pe care vrem sa le transformam acum in unitati administrative. Acestea corespund noilor realitati economice. Desigur ca discutia ramane deschisa", a declarat premierul.

Politicienii pierd cel mai mult, iar cetateanul va castiga. Toate actele raman perfect valabile pana la preschimbare.

"Dezbaterea este necesara pentru a explica romanilor temerile pe care le pot avea in cazul organizarii, iar acestea sunt multe. Aceasta reorganizare teritoriala nu este dorita de politicieni in principal fiindca isi pierd sfera de influenta, pierd si posibilitatea de a avea centre de putere, retele clientelare constituite etc. Acestia vin sa le spuna romanilor ca vor cheltui cu schimbarea actelor sau vor face 200 de km in plus pentru o adeverinta. Foarte fals", spune Emil Boc pentru ca toate actele raman valabile asa cum sunt pana expira, iar adeverinte si alte acte se vor ridica si mai aproape decat acum, serviciile venind catre cetatean.

"Marele castig este insa ca Romania va putea sa se dezvolte altfel", spune acesta.

Guvernul nu este obligat sa organizeze un referendum in fiecare judet

Legea privitoare la Referendum nu obliga guvernul sa organizeze referendum in fiecare judet. Aceasta cerinta apare doar cand are loc o reorganizare administrativa la nivel de judet si nu la nivel national, a explicat premierul.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























1795 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    Vor avea succesuri (Joi, 16 iunie 2011, 21:58)

    un mocan [anonim]

    Mai Emil Boc, ai facut de ras o regiune intreaga, Transilvania, acum vrei s-o nenorocesti efectiv. Du-te domnule undeva departe si lasa-ne in amarul nostru...Cred ca te-ai nascut intr-o perioada de transhumanta a ciobanilor prin zona Rachitele, ca ardelean nu par a fi...Ai fi de ras, dar din pacate o tara intreaga trebuie sa te suporte...Dupa ce ati agitat pe toata lumea cu proiectul vostru de retardati, acuma dati vina pe unguri ! Tipic securist, directivele KGB sunt urmate intru-totul...Norocul vostru ca aveti o gramada de romani care o musca zilnic...Succesuri nenumarate !
    • +4 (8 voturi)    
      inca un retardat de la USL care vorbeste (Joi, 16 iunie 2011, 22:09)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui un mocan

      fara sa stie ce. somn usor cu Crin, topaiala cu Prostanacu, hotii multe cu Dragnea, moarte intelectualilor cu Ilici Iliescu, mosteniri fabuloase cu matusa Tamara, mrlanie cu Ponta. ia mai scutiti-ne!
    • +6 (6 voturi)    
      succese vor avea (Joi, 16 iunie 2011, 22:17)

      acer [anonim] i-a raspuns lui un mocan

      ramai mocan pt ca nu ai inteles si nici nu doresti sa intelegi ceva din aceasta necesara reorganizare a romaniei...eu nu sunt ardelean dar cu toate astea doresc schimbarea din temelii a principiilor de organizare si functionare a statului roman...kgb este prenumele lui iliescu si a ceea ce reprezinta el pe scena politica romaneasca....pacat ca si pnl au intrat in hora cu ei
    • +12 (12 voturi)    
      :| (Joi, 16 iunie 2011, 22:35)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui un mocan

      Eu muncesc si platesc taxe, si ma astept la schimbari si la modernizarea statului la schimb.

      EU NU VREAU sa ma lase "in amarul" meu
    • +6 (8 voturi)    
      Tu vei avea insuccese! (Joi, 16 iunie 2011, 22:43)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un mocan

      Pentruca vorbesti fara sa gandesti! Cum a facut Boc de ras o regiune intreaga? A fost gasit beat prin santuri? A sarit de la balconul amantei in pielea goala? A imprumutat bani de la tine si nu ti i-a dat inapoi? Vorbesti prostii! Boc impreuna cu Basescu vor reforma si vor moderniza Romania. Cu sau fara voia ta!
    • +3 (5 voturi)    
      Nici eu ... (Joi, 16 iunie 2011, 23:48)

      ciprian p. [anonim] i-a raspuns lui un mocan

      Nici eu nu vreau sa ma lase " in amarul" meu!
      Troleaza in alta parte sau vino cu argumente, te rog!
      Multumesc!
  • -2 (8 voturi)    
    Intrebari pentru premier (Joi, 16 iunie 2011, 22:12)

    Marin Manelu' [anonim]

    O mare tampenie asta cu reorganizarea...
    Logica simpla:
    1. De ce credeti ca niste judete care nu fac proiecte sustenabile pentru absorbire fonduri europene odata unite in Megajudet vor face un Megaproiect care va "lua totii banii europenilor"...
    Daca trei prosti isi pun mintile la contributie sa gandeasca si ei ceva bun s-ar putea sa nu rezulte nimic bun...ACESTA ESTE REZULTATUL NUMIRII IN FUNCTII PUBLICE A OAMNENILOR NECALIFICATI IN ACTIVITATEA CE O DESFASOARA (NUMITI POLITIC) SI TOT ASA VA FI SI CU MEGAJUDETELE...
    2.Oare asa nu va fi mai usor de controlat clientela politica adica in loc de 41 butoane vor fi doar 8 megabutoane ...
    3.Insanatositi celula si se va insanatosi si organismul...LASATI OAMENII CALIFICATI SA COORDONEZE ECONOMIA NUMITI AGRICULTORI SEFI LA DRUMURI SI MINISTRII FARA NICIO PREGATIRE ADECVATA LA CONDUCEREA UNOR MINISTERE...
    legile resurselor solului si subsolului de modificat urgent in favorea Romaniei -asta e prioritatea ....
    STRATEGIA DE DEZVOLTARE A ECONOMIEI ROMANIEI....
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Marin Manelu (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 0:52)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Marin Manelu'

      Iti raspund punctual, pe scurt:

      1. Un exemplu de ineficienta a judetelor.Podul peste Dunare intre judetul Tulcea si Judetul Braila nu se poate construi pentru ca cele doua judete nu se pot pune de acord asupra unor fleacuri. Regiunea de SUD-Est l-ar face.
      2. Regiunile vor putea accesa fonduri europene direct fara sa treaca totul pe la Bucuresti. Deci regiunea va fi clienta ei si nu a functionarilor de la Bucuresti.
      3. Da exemple concrete.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu zau (Joi, 16 iunie 2011, 22:41)

    Vlads [anonim]

    Nu se vrea organizarea referendumului...Adica unii hotarasc pentru toti. Unde-i democratia in asta?
    Acum 25 de ani mai erau unii de se credeau zei si hotarau in numele poporului, ca oamenii sunt prea prosti.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu a nenorocit pe nimeni (Joi, 16 iunie 2011, 23:07)

    Tic Tac [utilizator]

    Sper sa`i reuseasca mai repede
  • -1 (7 voturi)    
    Daca si iar daca (Joi, 16 iunie 2011, 23:47)

    Mihai [anonim]

    Daca Boc sau tartorul de la Cotroceni ar fi venit cu ceva palpabil nu cred ca se ridica toata tevatura asta inutila mai ales ca inca acesti domni nu s-au deranjat ca macar sa trimita si ei o hartoaga in care se arate exact cum si ce vor sa faca, cum se vor numi judetele, limitele lor, de ce daca e doar regiune de dezvoltare economica ar trebui schimbate actele, e si teritoriala sau nu e, se tot joaca cu cuvintele ca un copil din scoala primara care dea bia la invata. Le place sa faca propaganda asta ieftina, sa tina lumea in ceata, au rascolit acuma si pe maghiari(au lasat padurile de la defrisat ilegal iar acum vor tinut secuiesc). Eu tare cred ca nu stiu ce vor sa faca, au aruncat piatra iar acum toti isi bat capul cum sa o scoata, Basescu nu mai zice nimic, propagandistii PDL tot o ametesc pe la diferitele posturi tv, nici ei nu au habar despre ce e vorba. Unor politicieni le-ar mai trebui si minte nu numai cap, prea amesteca reorganizarea teritoriala cu regiuni de dezvoltare economica, nici macar ei nu stiu ce vor sa faca, debandada totala. Ce inseamna in viziunea lui Boc mai aproape de cetatean? Isi face fiecare primarie inspectorat de politie? De evidenta a populatiei? Trezorerie? Fisc?
    • +2 (2 voturi)    
      Delasarea romanilor (Vineri, 17 iunie 2011, 11:04)

      parker [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Pe mine ma multumeste faptul ca acest proiect termina cu autonomia ungurilor pe criterii etnice
      Atatia ani au urmarit ungurii sa ramana doar ei in cele 3 judete ,sa se separe de restul tarii. Eu ca roman nu pot accepta acest lucru. Daca nu se iau masuri si romanii nu se trezesc la timp, Ardealul nu va mai fi al Romaniei iar regretele vor fi tarzii. Impertinenta , agresivitatea ungurilor si nepasarea romanilor nu au limite.
  • -2 (4 voturi)    
    lobotomia salveaza Romania (Vineri, 17 iunie 2011, 0:10)

    bulache [anonim]

    bai, creti......, nu 41 de judete reprezinta problema! Buba e ca sunt shde mii de comune si sate, unele cu sub 100 de locuitori...cu consilieri analfabeti pe bune! O sa iasa un kkt mai mare decat acum.
  • +4 (4 voturi)    
    Maghiarii in pericol? (Vineri, 17 iunie 2011, 12:43)

    Marin Ilea [anonim]

    Nu cred ca aceasta reorganizare e un pericol la adresa maghiarilor. Dupa cum spunea Boc, e o decizia a statutul roman, iar majoritatile vor fi favorizate. Boc trebuie sa continuare aceata initiativa. Pe noi ar trebuie sa ne intereseze sa scapam de coruptie si tot celelalte probleme.
  • +4 (4 voturi)    
    Rabdare (Vineri, 17 iunie 2011, 12:46)

    Demian Liviu [anonim]

    E de apreciat ca premierul Emil Boc are rabdarea necesara de a ne explica si de a ne aduce in fata argumentele si motivele pentru care a initiat acest proiect. Nu e normal ca intr-o tara majoritara de romani sa ne dea peste sau sa ne conduca maghiarii.