Neuronul stingher... in politica: Funeriu a avut "lapsuri" cand a vorbit de genul neutru al substantivului "coleg", iar Vanghelie spune cum sta treaba cu 'ejaculatul din PSD" si profesorii universitari

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2011, 22:03 Revista Presei | Faze Tari

Funeriu si lapsusurile

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat in plenul Senatului ca substantivul "coleg" este de gen neutru si nu feminin incercand sa dea un raspuns interpelarilor din sala. Vizibil marcat de aceasta greseala, Funeriu si-a continuat seria gafelor la trei posturi tv: Realitatea TV, 10 TV si B1 TV.

Incercand sa explice gresela, ministrul a gresit iarasi pe seara spunad ca "sa stiti ca si ministrii poti sa aiba lapsuri".

Funeriu a facut un adevarat tur de forta al televiziunilor in seara de marti. Pus sa explice in emisiunea "Nasul" (10 TV) cum a "reusit" sa spuna ca substantivul "coleg" este de genul neutru, acesta s-a balbait de mai multe ori pe durata emisiunii apelandu-l pe Radu Moraru cu "domnule Turcescu".

Schimband rapid studioul si trecand in platoul emisiunii "EvZ" de pe B1 TV, persoana moderatorului Robert Turcescu a continuat sa-l obsedeze pe domnul ministru care i s-a adresat si lui Ion Cristoiu tot cu "domnule Turcescu".

" Va spun adevarul... e oboseala", a explicat ministrul Funeriu.


VIDEO Gafa marca Vanghelie: Daca nu esti tare si bun in PSD te ejaculeaza:)

Marian Vanghelie a mai facut o gafa monumentala in emisiunea "EvZ" de pe B1 TV explicand ca "trebuie sa fii tare si bun ca sa conduci o filiala a PSD altfel te ejaculeaza imediat". Marian Vanghelie se inscrie astfel intr-o "galerie ilustra" de politicieni, alaturi de europarlamenetarul francez Rachida Dati care a confundat "inflatia cu felatia" si de ministrul de Interne Brice Hortefeux care a confundat amprentele digitale cu cele ... genitale.

Fostul lider al PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat marti la TVR ca nu este deranjat de decizia prin care a fost inlaturat de la sefia organizatiei: "Eu am locul meu; este locul Marian Vanghelie". Primarul sectorului 5 a incercat sa explice si gafa monumentala de miercuri cand a spus ca "trebuie sa fii tare si bun ca sa conduci o filiala a PSD altfel te ejaculeaza imediat". "Credeti ca pe profesorii universitari cu care fac anumite proiecte ii deranjeaza ca am spus ejaculat?...Va spun ca peste cativa ani o sa vorbesc mai frumos; nu stiu pentru cine intereseaza acest lucru, conteza cum dracului facem ca sa depasim aceasta criza fara maimutareli", a spus Vanghelie.


Citeste mai multe despre   






















4815 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    e pixelul albastru (Marţi, 28 iunie 2011, 22:07)

    dini [anonim]

    aiurea... e pixelul albastru... nu e de la oboseala
  • +1 (1 vot)    
    tur de forta (Marţi, 28 iunie 2011, 22:17)

    dor de duca [utilizator]

    Pana una alta, tur de forta al domnului Ionut Baias. Cate litere v-au scapat din oboseala, domnule Baias? Corectati, nu sunteti live si aveti inca timp sa nu intrati la rubrica 'neuronul stingher'. Fuga, cat mai e timp.

    Nu de alta, dar chiar ne intereseaza ce nume de moderatori mai cunoaste ministrul educatiei.
  • -1 (3 voturi)    
    A fost publicat in MO ordinul 'ministrului' .... (Marţi, 28 iunie 2011, 22:19)

    Prof Gh G [anonim]

    ... cu privire la conditiile minimale pe care trebuie sa le indeplineasca cei care vor concura pentru pozitia universitara de conferentiar, respectiv profesor.
    Reprezinta o mare bataie de joc. Referinta este 'Australian Research Council' !!!!! Iar conditiile sunt aberante si virtual de neindeplinit. In mod clar sunt pusi pe distrus. Banditii astia trebuie dati afara in suturi, impreuna cu slugoii lor cu tot. Singura intrebare este pe cine punem in locul lor, ca nici altii nu sunt cu mult mai buni. Au adus lumea la disperarea pe care o provocase PSD-ul prin 2002, 2003.
    • +1 (3 voturi)    
      @Prof Gh G (Miercuri, 29 iunie 2011, 1:48)

      Serban S [anonim] i-a raspuns lui Prof Gh G

      Referintele pe care dvs. le gasiti ``aberante si de neindeplinit'' sunt criteriile valorice universal acceptate in lumea civilizata pentru calitatea de profesor universitar, fiind chiar sensibil sub exigentele de la marile scoli ale lumii. Nenorocirile promovate de Hardau, Anotnescu et justem farinae au promovat impostura si au nenorocit sistemul universitar. Cei cu adevarati competenti nu au nicio problema in a indelpini noile criterii!
      • -2 (2 voturi)    
        gresit (Miercuri, 29 iunie 2011, 8:42)

        elementar [anonim] i-a raspuns lui Serban S

        se zice cei cu adevarat competenti, nu cei cu adevarati competenti, profesore! ceva ma face sa cred ca si Dvs sustineti trecerea la genul neutru al substantivului coleg; eventual prin asumarea raspunderii ...
  • -1 (7 voturi)    
    atat poate (Marţi, 28 iunie 2011, 22:24)

    ion ionut [anonim]

    e sarac cu duhul !!!
  • +3 (9 voturi)    
    "ce va mai place shaorma" (Marţi, 28 iunie 2011, 22:47)

    jack [anonim]

    De ce nu intelegeti ca oameni perfecti nu exista?! Depinde si in ce context a facut greseala. Pina la urma, nu-i pus acolo sa faca analiza gramaticala. Daca face rotitele ministerului sa se miste bine, eu ii accept astfel de gafe.
    • 0 (4 voturi)    
      prietene (Marţi, 28 iunie 2011, 23:40)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui jack

      individul asta redus este MINISTRUL EDUCATIEI. Iti spune ceva titulatura asta? Asta nu e in stare sa vorbeasca , nu are habar de limba romana, nu are habar de matematica, nu are habar de nimi. Eu chiar am pretentia de la un individ care in Romania este Ministrul Educatiei sa cunoasca macar limba romana, ori acest papagal nu are habar de limba romana si a dovedit asta de N ori nu o singura data ..... ce rotite sa fie in stare acest analfabet sa puna in miscare?
      • 0 (0 voturi)    
        ha ha (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 16:14)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

        era tarrrrrrricean
    • -1 (5 voturi)    
      competenta (Marţi, 28 iunie 2011, 23:45)

      elev [anonim] i-a raspuns lui jack

      cum sa faca rotitele ministerului sa se miste bine, daca nu-i in stare nici limba romba romana s-o vorbeasca multumitor? la fel ca un alt ministru al educatiei care nu reusea sa numere stelele de pe steagul Uniunii Europene (va amintiti? Amonitei sau asa ceva) si Funeriu e "coleg" cu substantivul neutru "dezastru".
      • 0 (0 voturi)    
        curios, si Adomnitei tot in Guvernul Boc era (Joi, 30 iunie 2011, 8:54)

        marius [anonim] i-a raspuns lui elev

        da' si-i alege, frateeeee!!!
  • +4 (4 voturi)    
    nu cred ca asta conteaza... (Marţi, 28 iunie 2011, 22:54)

    vladutz [anonim]

    Sincer, pe mine nu ma intereseaza daca Ministrul Educatiei pronunta gresit un cuvant sau daca ii spune lui Cristoiu - domnu' Turcescu. As fi curios mai degraba sa aflu, ce are de gand referitor la masinaria de produs someri pe banda rulanta, care se intituleaza Facultate. Exista o strategie de dezvoltare/orientare a invatamantului de orice nivel catre cerintele si realitatile societatii din ziua de azi?...... Ar trebui sa pregatim tinerii de azi pentru meseriile de maine......
    • -3 (7 voturi)    
      pai (Marţi, 28 iunie 2011, 23:37)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui vladutz

      tu chiar ai impresia ca individul asta are vreo strategie? chiar ai impresia ca e capabil de ceva analfabetul asta?
      eu ma indoiesc, adu-ti aminte de celebrele imagini cand acesti ministru al EDUCATIEI nu era in stare sa spuna doua vorbe nici macar cand ii sufla consiliera lui .... despre ce vorbim aici?
  • 0 (4 voturi)    
    curat-murdar pixel! (Marţi, 28 iunie 2011, 23:04)

    bogdan [anonim]

    Dini te inseli, nu este pixelul albastru ...este un om de stiinta!
  • -1 (9 voturi)    
    Ca sa-l citez pe Vanghelie (Marţi, 28 iunie 2011, 23:18)

    Justin Puscasu [anonim]

    Dl. Funeriu ar trebui ejaculat la prima remaniere.
    E... obosit.
  • 0 (2 voturi)    
    of mai danutz...:| (Marţi, 28 iunie 2011, 23:33)

    radu [anonim]

    Mai bine iei si tu exemplu de la alta eminenta cenusie a guvernului boc, Traian igas. El nu apare la nici o emisiune, nu vorbeste niciodata in direct si foarte rar liber.

    Succesuri in reforma, colega! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Marţi, 28 iunie 2011, 23:45)

    lb [anonim]

    bravo, ionut! vezi ca se poate? te-ai prins pana la urma!
    ce bine e ca "pa net" putem corecta greselile printr-un click si ca cei pe care ii criticam si ii prezentam ca fiind prosti sau inculti nu au facilitatea asta! traiasca jurnalismul!
    N.R. Multumim. Am corectat!
  • 0 (2 voturi)    
    supararea Dlui Ministru (Miercuri, 29 iunie 2011, 0:25)

    nasu [anonim]

    de ce o fi Dl Ministru asa suparat, c-o Falca'n cer si una-n pamant ?
  • 0 (0 voturi)    
    pluralul??? (Miercuri, 29 iunie 2011, 8:45)

    john smith [anonim]

    ok...si care e pluralul de la ,,lapsus"? Eu zic ca e ,,lapsusuri'' asa ca s-ar putea sa rada ciob de oala sparta!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai de unde sti ca vroia pluralul de la lapsus? (Duminică, 3 iulie 2011, 22:44)

      david ricardo [anonim] i-a raspuns lui john smith

      Poate se referea la laptzi, cu bataie la Vanghelie
  • 0 (0 voturi)    
    Coleg (Miercuri, 29 iunie 2011, 9:28)

    Ion [anonim]

    exista pe lumea asta ca substantiv feminin _si_ masculin. Ma refer la primul paragraf din articol...

    Cand corectezi pe cineva este bine, totusi, sa nu gresesti tu insuti. Recomand, cu incredere, folosirea dexonline.ro .
  • +1 (1 vot)    
    Da ,,, (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:25)

    vitanis [anonim]

    ... asa este: Funeriu este un mare zero barat in ceea ce priveste administratia. Dar a devenit ministrul educatiei!. De pe aceasta pozitie isi asuma legea educatiei nationale, care se bate cap in cap cu alte numeroase reglementari in domeniu. Toata lumea din invatamant se chinuie sa o aplice. De fat si cu aceasta lege e precum cu reorganizarea teritoriala a lui Basescu. Culmea este insa alta: la o sedinta la care au fost convocati si au participat in jur de 80 de rectori din instit de invatam,ant superior, s-a gasit un rector atat de pupincurist incat sa-i spuna lui Funeriu ca este continuator a lui Spiru Haret (reformatorul nu universitatea)! Va dati seama ce marunti am ajuns? Desi cei mai multi rectori isi bateau capul sa gaseasca niste solutii la o lege insailata, iata ca fost unul care spunea ca daca ar fi avut el acum 8 ani (la inceputul celor doua mandate) o asemenea lege... ce ar mai fi facut. Cine il va fi oprit? Numai dansul stie.
    Concluzia: avem conducatorii pe care ii meritam. Pe Basecu strategul, istoricul, comerciantul (vezi flota), cel mai bun, pe Funeriu mare savant fara nici o carte. Apropo, cine stie de ce pentru titlul de profesor universitar nu mai este nevoie ca persoana in cauza sa aiba scrisa macar o carte de autor in domeniu? Raspuns: pentru ca Funeriu nu are carti scrise. Cine stie de ce la o singura Universitate (Politehnica din Timisoara) s-a deblocat un post de profesor universitar? Raspuns: Funeriu isi pregateste retragerea.
    • 0 (0 voturi)    
      cartile.. (Duminică, 3 iulie 2011, 1:21)

      hash [anonim] i-a raspuns lui vitanis

      nu sunt un criteriu, si dvs. ar trebui sa stiti asta.

      orice prost poate sa scrie o carte. sunt pline bibliotecile de carti scrise din preluarea unor materiale straine cu adevarat valoroase.

      rectorii astia tin in spate o birocratie de neimaginat. cunosc bine un anumit rectorat - toata scarba mea pt. aceasta institutie - rectoratul.