Click.ro publica o fotografie si sustine ca seful Cancelariei Prezidentiale ar fi adormit in timpul unei intalniri oficiale din Serbia / Dan Mihalache: "Poza este o manipulare ordinara. Era o pauza"

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2015, 9:43 Revista Presei

Dan Mihalache ar fi adormit in timpul unei intalniri oficiale
Foto: Click
Seful Cancelariei Prezidentiale ar fi adormit in timpul unei intalniri importante desfasurate in timpul vizitei presedintelui Klaus Iohannis ce a avut loc la mijlocul lunii iulie, sustine click.ro, insa Dan Mihalache spune ca "poza este o manipulare ordinara".

Potrivit publicatiei citate, in timpul intalnirii, Dan MIhalache a dat semne din ce in ce mai pronuntate, iar cand cei doi presedinti au parasit intalnirea, iar la masa discutiilor au ramas doar cei din staff-urile prezidentiale, conducatorul Cancelariei Prezidentiale a adormit, persoane prezente declarand pentru Click ca acesta a sforait.

Fotografiile ar fi fost facute de un membru al delegatiei sarbesti.

Dan Mihalache spune insa, potrivit stiripesurse.ro ca "poza este o manipulare ordinara". 

Potrivit oficialului de la Cotroceni, era vorba despre un moment in care delegatia romana astepta terminarea convorbirilor tete-a-tete dintre cei doi presedinti, care au durat mai mult de de o ora. 

"Cine se uita la poza vede foarte clar ca fiecare membru al delegatiei isi vedea de treaba lui. Unii se uitau pe telefon, altii citeau documente. Mi-as fi dorit eu sa atipesc, dar nu am aceasta capacitate din pacate", a spus Dan Mihalache pentru stiripesurse.ro, adaugand  ca el crede ca fotografia a fost facuta de "un binevoitor roman"


Citeste mai multe despre   






















6647 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Amuzant..si trist.. (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:01)

    Nediplomatic [anonim]

    Oricat ar fi de plictisitor sa asculti aceleasi afirmatii ipocrite insirate pe la astfel de intalniri, e inacceptabil sa te apuci de sforait..

    Daca esti f.obosit, iei ceva care sa te mentina treaz pentru 2-3 ore..
    Daca simti ca "pici" de somn, te scuzi si parasesti discutiile, ca nu se intrerup ele din cauza ta, nu esti premier sau sef de stat.

    Dl. Mihalache a fost foarte nepravazator si aceasta imagine a sa, adormit pe un scaun intr-o postura caraghioasa, il va urmari mult timp in acea mass-media ce este ostila PNL si lui Iohannis.

    Cat despre oficialul sarb care a fotografiat, cu siguranta ori nu este un diplomat, ori nu e o persoana de calitate, educata, pentru ca sunt destule astfel de incidente amuzante sau penibile la intalniri internationale si in general se trece cu discretie si politete peste ele pentru a nu crea o jena si frustrari. Dar asta ne arata si ca Serbia e un stat dusmanos, ostil Romaniei, un stat-satelit al Rusiei, controlat de Putin.

    A nu se uita ca Serbia a acceptat infiintarea unei baze militare rusesti, aproape de frontiera Romaniei, la Nis, sub aparenta unui "Centru umanitar pentru situatii de urgenta", de acolo fiind coordonat logistici atacul "refugiatilor" care tranziteaza prin Serbia spre frontierele UE.

    Romania acorda sarbilor de la noi mai multe drepturi colective, ca minoritate, decat acorda Serbia vlahilor/romanilor din Timoc. Este un dezechilibru si o lipsa de reciprocitate care in timp va crea tensiuni din ce in ce mai mari cu Belgradul, tara vecina fiind deja in relatii foarte proaste cu majoritatea vecinilor.
    • +3 (7 voturi)    
      CE M-AS FI FACUT DACA NU ATIPEA DL. MIHALACHE ? (Marţi, 20 octombrie 2015, 13:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nediplomatic

      Domnule, nu era mai bine ca prima jumatate a comentariului sa i-o trimiti pe adresa Administratiei Prezidentiale, direct lu Cetateanu Mahalache si astfel sa ne scutesti pe noi de platitudinile astea de consilier de imagine somer Poate ca pe el l-or interesa sfaturile matale, pe noi sigur nu. Cat despre partea a doua a comentariului, asta trebuia s-o trimiti pe adresa Abasadei Serbiei la Bucuresti, direct Excelentei Sale Domnului Ambasador. Excelenta Sa trebuie sa afle neintarziat ca Romania, prin vocea Omului obisnuit condamna astfel de acte ostile la adresa Statului Roman, cum sunt fotografierea unui inalt demnitar aflat intr-o postura mai delicata. Domnule, asta e , m-am distrat de minune ! Pe de alta parte, eu va trebui sa-mi exprim intreaga mea gratitudine domnului Consilier Mahalache pt. ca, daca Domnia Sa nu adormea, asa, un pic rasfrant pe speteaza scaunului, ci doar atipea, conform normelor codului diplomatic, cu ochii deschisi, cu mainile in poala si fara sa sforaie,sarbul sau ce-o fi fost el, n-ar fi avut de ce sa-l fotografieze, matale, nu ai fi avut ce sa comentezi, iar eu, bicisnicul de mine, n-as fi aflat in veci ca Serbia e ostila Romaniei si ne dusmaneste, fiind un stat -satelit al Rusiei, controlat de Putin si nu as fi avut cum sa uit (pt ca nu stiam), ca ea a acceptat infiintarea unei baze rusesti aproape de granita cu noi, de unde coordoneaza logistic patrunderea "refugiatilor" pe teritoriul UE,precum n-as fi aflat nici de situatia romanilor din Timoc si nici de tensiunile ce vordeveni din ce in ce mai mari intre cele doua tari, datorita... etc...etc...etc...
      • +3 (3 voturi)    
        Well ... oare pe banii cu cui dormea ? (Marţi, 20 octombrie 2015, 18:13)

        Mitica Palarierul [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        Well ... oare pe banii cu cui dormea ?

        Bizonul de la Cotroceni primeste salariu de consilier presidential pentru a dormi atunci cand presedintele discuta "antet-antet" cu presedintele sarb?

        Oare asa dormeau si consilierii lui Ceausescu ?

        Propun sa se odihneasca suficient ... acasa, pe banii lui, nu pe salariul de la buget.

        Dupa ce ca este nesimtit, mai are si tupeul sa comenteze ca poza este "o facatura".

        Aceasta este calitatea tuturor "oamenilor presedintelui" ?

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +2 (2 voturi)    
      diplomatule (Marţi, 20 octombrie 2015, 19:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nediplomatic

      deci a gresit, e victima, sarbii sunt rai...

      data viitoare cand mai scrii nuvele de-astea tine cont ca cititorii nostri sunt mai destepti decat "postacii lor". nu ca te-ar deranja pe tine prea tare. copy&paste si astepti ziua de salariu, nu?
  • +8 (8 voturi)    
    da, fiecare cu treaba lui.. (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:30)

    da [anonim]

    a lui era sa doarma in sedinte
  • +15 (15 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:32)

    _MaG_ [utilizator]

    Înainte de toate ne-a făcut de rusieni pe NOI, ROMANII!

    Indiferent dacă era pauza sau nu....aia este o poziție pentru un demnitar roman la o întâlnire oficiala? Asta este respectul pentru "munca" pe care o "fac" acești consilieri ...și mai ales pentru Romania! O alta lichea!
    • +9 (9 voturi)    
      Klaus Iohannis (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:08)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui _MaG_

      Asa e si presedintele...doar ca isi mai aduce aminte sa zambeasca robotic din cand in cand...in rest doarme linistit in picioare!
  • +8 (12 voturi)    
    Un traseisto-fripturist (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:34)

    mopsu [utilizator]

    de care dl Klaus trebuia sa scape imediat, dar n-a facut-o. Mai avem de asteptat 4 ani pana cand acestia vor disparea...
  • +11 (13 voturi)    
    pai (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:40)

    Hans Metter [utilizator]

    ok... sa zicem ca dl.Mihalache are dreptate... delegatia romana astepta plictisita sa se termine nu stiu ce intalnire a presedintilor.... asa se astepta tolanit ca la bodega ?!

    Dle Mihalache acolo reprezentati Romania nu sunteti in asteptarea unui zbor la aeroport.... sau la gara... desi daca stau bine si ma gandesc si acolo ar trebui sa fiti decent ca si acolo reprezentati romania...

    daca va convine... daca vi se pare prea mult nu e problema... sa vina altul mai capabil si mai decent
  • +6 (6 voturi)    
    Pauza de ... gandire strateGICA (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:02)

    florian [anonim]

    D-l sef de cancelarie crede ca ca pauzele lungi si dese......? S-a convins ca ceilaltii "se uita in telefon / citesc documente" ca amuzament sau se informeaza ? si asta - dupa visele somnului sau presupune acum din fotografiile publicate?
  • +3 (5 voturi)    
    :)))) (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:32)

    deveselu [utilizator]

    E obișnuit sa doarmă, era încă sub influența discursurilor lui Klaus.
  • -5 (9 voturi)    
    click (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:37)

    rocknum [utilizator]

    click e o mizerie greu de clasificat
    iar poza nu are nici o relevanta
    Pur si simplu poti sa iti intinzi oasele 10 secunde, e suficient sa faci un instantaneu si sa para ca dormi
    • +8 (8 voturi)    
      belea (Marţi, 20 octombrie 2015, 12:11)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Uita-te pe alte surse, sunt poze cu Mihalache dormind din mai multe unghiuri. Omul sforaia de-a dreptul.
  • +12 (12 voturi)    
    Indiferent ca era sau nu pauza,... (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:46)

    gigiN [utilizator]

    ...tot un enorm de mare nesimtit ramai."Felicitari" celui care te mentine in functie.Eu unul nu te-as pastra nici ca gunoier.
  • +7 (9 voturi)    
    Păi... (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:55)

    marki [utilizator]

    Cine se aseamănă se adună, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    narcolepsia (Marţi, 20 octombrie 2015, 17:50)

    EllenaS [anonim]

    Adormitul insantaneu este o afectiune destul de frecventa la barbati si, mai putin, la femei. Daca nu este pentru prima data, este grav ca nu i s-a spus ca, pe cat posibil, sa evite sederi prelungite fara activitate fizica sau intelectuala. Daca este pentru prima data, domnul Dan Mihalache nu are nicio vina.