Cel mai mare producator de textile din Romania inchide fabrica din Urziceni, unde sunt angajate 350 de persoane din cauza costurilor mari - ZF

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 martie 2017, 9:06 Revista Presei

Compania Alison Hayes, cel mai mare producator de textile din Romania dupa cifra de afaceri din 2015, a decis inchiderea fabricii din Urziceni unde lucreaza in prezent circa 350 de croitorese si cusatorese, scrie Ziarul Financiar.

Majorarea costurilor de productie prin cresterea salariului minim precum si deprecierea lirei sterline ca urmare a Brexitului au determinat inchiderea fabricii, spun actionarii companiei, potrivit sursei citate

Alison Hayes, o companie cu un total de aproape 1.400 de salariati in doua fabrici si un birou de design, lucreaza doar cu clienti din Marea Britanie. 

"Nu suntem impotriva cresterii salariului minim din Romania, ba chiar credem ca este prea mic daca ne uitam la Europa. Totusi, daca luam in calcul majorarile acestuia, taxele prea mari si lipsa de infrastructura, atunci realizam ca avem un cost de productie prea mare in Romania", spune Nicolas Georghiades, directorul operational al Alison Hayes si unul dintre actionari.


Citeste mai multe despre   






















17631 vizualizari

  • +44 (52 voturi)    
    mda (Marţi, 7 martie 2017, 9:18)

    SoulSearcher [utilizator]

    sa transmita careva aceste mesaje si domnului premier dragnea, si slugei sale domnul grindeanu...

    "Nu suntem impotriva cresterii salariului minim din Romania, ba chiar credem ca este prea mic daca ne uitam la Europa. Totusi, daca luam in calcul majorarile acestuia, taxele prea mari si lipsa de infrastructura, atunci realizam ca avem un cost de productie prea mare in Romania", spune Nicolas Georghiades, directorul operational al Alison Hayes si unul dintre actionari.


    multumim.
    • -18 (28 voturi)    
      Da... (Marţi, 7 martie 2017, 11:32)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nu trebuia sa le dea nici salariul minim, nu-i asa? Aici,in Romania,se practica sclavia.
      • +15 (19 voturi)    
        Neah, aici sclavi involuntari isi voteaza vechilii (Marţi, 7 martie 2017, 13:34)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

        ..si stapanii... de 27 de ani...in rest numai de bine!
      • +3 (5 voturi)    
        tu intelegi oare (Marţi, 7 martie 2017, 19:11)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

        ca salariul nu poate fi mai mare decat valoarea muncii prestate? Daca munca aia nu face acesti bani atunci angajatorul da faliment. Iar firmele sunt facute sa faca profit, nu pomeni pe banii altora ca pesedeul!
        Apropo, in tot partidul ala nu e niciun economist care sa fi facut pe bune macar primul an de facultate? Ca acolo se invata si economia firmei si macroeconomia, macar in linii mari. Si niciun pesedel nu pare sa aiba habar de ele.
    • -2 (12 voturi)    
      taxe mari? (Marţi, 7 martie 2017, 18:27)

      PanaitCristian [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Daca platesti doar 1% impozit pe venit si 5% impozit pe dividende cand scoti banii din firma ti se pare ca sunt taxe mari? Da, daca ai mers pe pierdere cum fac majoritatea multinationalelor si nu ai platit nimic statului roman niciodata in mod sigur atunci ti se pare ca sunt taxe mari.
      • +1 (3 voturi)    
        da nume (Marţi, 7 martie 2017, 19:12)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui PanaitCristian

        de multinationale care merg in pierdere. Ca eu stiu destule, si foarte mari, care merg pe profit si cu toate taxele platite la timp!
        • +1 (3 voturi)    
          din pacate, nu producem mare lucru.. (Miercuri, 8 martie 2017, 2:50)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui dj

          avem multinationale solide doar pe sectorul de servicii, unde romanii lucreaza pentru clienti straini. in afara de Dacia (care isi muta incetisor productia in Maroc), nu producem mare lucru. fabricute de textile cu cateva zeci de angajati...

          pentru salariul minim brut de 1450 lei firma plateste de fapt 1783 de lei. daca Dorel nu poate sa produca de banii astia + profit (inclusiv impozit pe profit si pe dividende), il dai afara sau inchizi firma.

          realitatea trista este ca Dorel nu poate sa produca de banii astia. "globalizarea" bate la usa si fabricile se inchid rapid daca activitatea nu este profitabila.
  • -26 (50 voturi)    
    mda (Marţi, 7 martie 2017, 9:27)

    adrian_rolland [utilizator]

    Sclavii din Romania nu mai produc pentru stapinii englezi...

    Deci, un cost total per angajat de 2848 ron / 633 euro (salariul primit de angajat in mina + taxele platite statului) ii fac sa inchida business-ul.. in conditiile in care marfa pentru UK era vinduta la preturile de acolo..

    Si asta pentru 75 ron in plus pt angajat.
    • +29 (39 voturi)    
      Nu e vorba doar costurile salariale (Marţi, 7 martie 2017, 10:15)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      De ani de zile se tot striga in gura mare ca nu avem infrastructura, ca taxele si impozitele sunt prea mari, birocratia excesiva, legislatie impredictibila etc. etc. etc. Din aceste motive nu se mai justifica fabrica din Romania. Pana la urma, o firma vrea sa faca in primul rand profit, ca de-aia este firma si nu ONG.
      Tu ca executiv si legislativ, daca impui constrangeri companiilor (in acest caz salariul minim) trebuie sa vii si cu conditiile in care aceasta majorare salariala sa poata fi justificata.
      Nimeni nu spune ca muncitorii nu trebuie sa primeasca mai multi bani, chiar nimeni nu vrea ca un seaman al lui sa fie sarac, dar sunt anumite conditii in care lefurile trebuie sa creasca.
      • -15 (21 voturi)    
        Ia zi user... (Marţi, 7 martie 2017, 11:34)

        Grexit [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

        "...dar sunt anumite conditii in care lefurile trebuie sa creasca." Cum ar fi? Care sunt conditiile alea?
        Cumva un guvern tehnocrat? Cu Czolosz in frunte?
        • +15 (17 voturi)    
          Solutii ca sa iti fie tie mai bine? (Marţi, 7 martie 2017, 13:33)

          Mjay [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

          1. Transparentizarea totala a cheltuirii banului public, ca sa vezi matale cat se fura si cati bani din economie ar putea fi folositi mai bine decat in prezent.
          2, Sisteme de bonificare a muncii in detrimentul sistemului de asistenta sociala Oamenii sa fie motivati sa munceasca, nu sa ceara pomana.
          3. Cresterea productivitatii muncii si orientarea catre munci calificate cu valoare adaugata mare (ex: in loc sa exporti cherestea, exporti mobila).
          4. Sistemul de educatie refacut si optimizat, cu orientare catre specializari care sunt cerute de piata reala.

          Mai vrei?
          Toate astea le poate face doar un guvern format din oameni inteligenti si bine intentionati, care vor sa ne fie noua bine, nu sleata de hoti care este acum la putere. Te-au prostit ca Ciolos a fost un guvern prost, dar acel guvern a fost cel mai bun guvern din istoria recenta a Romaniei si imi pare rau ca esti asa de ingust in gandire incat sa il blamezi fara nicio dovada.
          Marirea salariilor din imprumuturi nu face decat sa me indatoreze pe noi ca natie si sa puna sarcina si mai grea pe generatia urmatoare. Deficit insemmna ca mancam azi rezerva de hrana a zilelor urmatoare, stimabile Grexit.
        • +14 (14 voturi)    
          Bugetarule, lasa ca le creste din condei TeleorMan (Marţi, 7 martie 2017, 13:35)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

          Si nu o sa mai putem de bine!
    • +33 (35 voturi)    
      Asta sa le explici celor ramasi pe drumuri (Marţi, 7 martie 2017, 10:15)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Datorita politicilor inepta ale psd. Mergi si le explica cat de mandri trebuie sa se simta ca Romani liberi someri fata de situatia lor de sclavi cu slujba si salariu
      • +2 (8 voturi)    
        vinovatul de serviciu (Marţi, 7 martie 2017, 17:10)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        fii sigur ca daca se apuca sa le explice, vor da vina tot pe Ciolos, care a lasat o gaura de 10 mil. de euro in buget! Si Iohannis, ca din cauza lui s-a intarziat cu aprobarea bugetului pe anul asta! Si a fost si-o luna albastra si o cometa care a trecut pe langa soare! Si, evident, Soros si sorosistii! Ca sa nu mai vorbesc despre manifestantii din P-ta Victoriei, care n-au lasat guvernul sa lucreze!
    • +19 (25 voturi)    
      Nu te obligă nimeni... (Marţi, 7 martie 2017, 10:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      să te angajezi pe un salar mic. Realitatea e alta insa: mulți se bat pentru a avea un asemenea loc de muncă. Dacă nu ar fi amatori, probabil că englezul ar fi trebuit să închidă afacerea ori să plătească mai mult. Dar erau! Și toti vor deveni șomeri, asta ca să fii tu mulțumit.
    • +16 (20 voturi)    
      economistul lui peste (Marţi, 7 martie 2017, 10:31)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Nu cumva esti si tu economist PSD ? calculele tale spun ca e vorba doar de 75 ron ?
      Asa o fi facut si Dragnea & Co calculele !?
      Vai de voi !
      Oare de ce toti prostii ajung sa conduca tara asta ?
      De ce oamenii destepti stau deoparte si accepta asemenea conducatori ?
      PANA CAND ????
    • +11 (11 voturi)    
      Te doare mintea! (Marţi, 7 martie 2017, 12:03)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      "Sclavii din Romania nu mai produc pentru stapinii englezi"...

      Cu siguranta ca sclavii stapanilor englezi vor fi mandri ca au devenit sclavi ai somajului in Romania.
    • +11 (13 voturi)    
      da, mentalitate de "poporul psd" (Marţi, 7 martie 2017, 12:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Daca e asha profitabil de ce nu iti faci tu o fabrica de textile unde sa angajezi 350 de croitorese si sa exporti in UK? Asta e reactie tipica de spargator de seminte foarte convins de propria valoare desi nu stie sa faca mai nimic. Uite ca majorarea aia a fost suficienta incit sa-si mute fabrica in alta parte si sa lase croitoresele din urziceni pe seama bugetului de ajutoare sociale. Si zic si ei ca nu doar asta e cauza, mai e si lipsa de infrastructura. care ridica costirule. Si uite asha se vor muta cu productia intr-o tara unde investitorii sunt apreciati.
    • +12 (12 voturi)    
      Ce nu înțelegi? (Marţi, 7 martie 2017, 12:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      PSD a nenorocit tocmai oamenii pe care spune că-i sprijină.Nimeni nu spune că un muncitor cu o calificare bună în domeniu,nu trebuie bine plătit,numai că Ecaterina Andronescu,abramburica pesedistă a învățământului a desființat școlile profesionale,de maiștri și tehnice și avem absolvenți de liceu necalificați.De ce să plătești bine un necalificat?Plătind cu salarii mari niște încurcă lume nu mai poți plăti motivat meseriașii care sunt adevărații susținători ai fabricilor.Așa că soluția este logică,decât să-i dai leafă mare nemeritată,îl dai afară,nu mai ai răbdare să-și ridice calificarea.
    • +8 (8 voturi)    
      mda (Marţi, 7 martie 2017, 12:54)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      lasa ca sclavii din romania mai bine stau acasa pe ajutor social cu lingurita PSD ca sa aiba cine-i vota, ca aiba cine-i fura, ca sa aiba cine-i scapa

      observi tiparul ?
      • -4 (6 voturi)    
        mda 2 (Marţi, 7 martie 2017, 16:50)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Se pare ca este foooarte in regula sa ai salariu minim in UK (legiferat la 7.50 £ / ora din aprilie 2017 IN CRESTERE fata de 2016 - https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates ) si e imixtiune politica sa ai minim salarial in RO...

        Dubla masura....
        • +2 (4 voturi)    
          dar cum se munceste in UK (Marţi, 7 martie 2017, 19:21)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          si care este valoare muncii prestate stii?
  • +28 (36 voturi)    
    Incepe dansul (Marţi, 7 martie 2017, 9:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vor urma Dacia Pitesti si multe altele. Ciuma Rosie a reusit pe deplin sa alunge investitorii straini prin propaganda desantata impotriva multinationalelor, măsuri populiste, taxare excesiva (sa aiba ce fura!) si o infrastrutura de tot r*tul (lipsa investitii). Impostură, incompetentă, coruptie - in aceste domenii PSD(ALDE, UDMR) au reusit pe deplin. Iar mai recent, contună incercarea de a-i apăra pe penali ca să poată continua JAFUL nestingherit.
    • +5 (5 voturi)    
      Renault a anuntat din timp (Marţi, 7 martie 2017, 17:02)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca-si va lua talpasita prin 2021, cel tarziu, din cauza infrastructurii.
      Daca afacerea ii merge bine in Nordul Africii, unde a mutat deja o parte din productie, poate pleca si mai repede, profitand de declaratiile si masurile aberante ale guvernarii dragniste.
  • +34 (38 voturi)    
    Sarumana pentru masa... (Marţi, 7 martie 2017, 9:36)

    JestersTear [utilizator]

    ... luminati boieri! Deja incepem sa ne infruptam din prea-cinstitele roade ale strashnicului program de guvernare psd!
    Ca bonus, guvernul va efectua gratuit gauri suplimentare in curelele muncitorilor, ca sa nu cada nadragii de pe ei de la atata bunastare.
    (La Urziceni cine a iesit pe primul loc la alegeri oare?)
  • +22 (30 voturi)    
    Cronica unor concedieri previzibile (Marţi, 7 martie 2017, 9:37)

    AliKimiku [utilizator]

    Scria de mult in toate manualele de economie ca maririle de salariu artificiale conduc la concedieri. Dar ce sa le ceri geniilor economic din PSD! Daca ei vor binele poporului il vor face cu forta!
  • +29 (33 voturi)    
    Somerii! (Marţi, 7 martie 2017, 9:44)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Si uite asa o marire din pix de salariu minim va afecta tocmai pe cei cu venituro mici si slab pregatiti, pentru ca poti tu fixa un salariu minim dar nu poti obliga pe nimeni sa mentina un loc de munca!
    • +16 (16 voturi)    
      2000 lei salariul minim! (Marţi, 7 martie 2017, 10:14)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      De acord cu spui.
      Asa e cand salariile se stabilesc administrativ prin ordonante de urgenta si in functie de productivitatea muncii!
      Ma intreb de ce nu l-au stabilit la 2000 lei!
  • -19 (31 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 7 martie 2017, 10:08)

    MartaLogu [anonim]

    mergeti in Bangladesh! v-a fost bine cat le-ati muncit pe proastele alea pe te miri ce!
    • +12 (16 voturi)    
      ti-a batut vintul tiglele de pe casa ??? (Marţi, 7 martie 2017, 10:44)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui MartaLogu

      daca in Urziceni ari fost bataie pe angajati ca si in Timisoara de ex , n-ar fi fost nici o problema ...dar asa situatia nu-i roz.
    • +12 (16 voturi)    
      ba pavane (Marţi, 7 martie 2017, 12:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MartaLogu

      Mergi si zi-le asta celor 350 de tasatoare, si daca iesi intreg dintre ele zi-ne si noua.
    • +13 (15 voturi)    
      Tara de prosti! dar si fuduli... (Marţi, 7 martie 2017, 12:40)

      Doby [utilizator] i-a raspuns lui MartaLogu

      Comentariu de inapoiat mintal psd-ist!
      La Urziceni englezul platea bine fata de alte fabrici si in nici un caz salariul minim. In plus achita si taxele si impozitele la zi sa ingrase psd-istul cu salariul la stat.
      A propos,citeste si cazul lui Monpiel din R.Sarat (cu angajator roman )!
      Inchide pentru ca vrea sa fie cinstit - daca era smecher de Romania, angaja pe program scurt si ii folosea zi intreaga; sau platea la negru (suna cunoscut, nu?)
      Nu se va duce in Bangladesh caci aici se faceau haine scumpe gen Moncler, ci poate in Bulgaria sau Moldova - dar somerii si prostii raman aici!
    • +2 (4 voturi)    
      le angajezi tu (Marţi, 7 martie 2017, 19:23)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui MartaLogu

      de te dai asa destept?
      Ca pana la noi reforme vor sta in somaj!
      • +1 (3 voturi)    
        gresesti (Miercuri, 8 martie 2017, 7:34)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui dj

        vor sta o perioada in somaj dupa care inceteaza si somajul si stau pe ajutor social , cu PSD in frunte vantu va bate prin buzunare multa vreme de acum incolo!
  • +23 (25 voturi)    
    curiozitate (Marţi, 7 martie 2017, 10:12)

    levierul [utilizator]

    As dori sa vad stirea asta la Antena 3, dezbatuta in platou, cu somerii de acolo printre invitati.
    Asta, pentru ca asa ar fi normal.
  • 0 (12 voturi)    
    Urmeaza Dacia (Marţi, 7 martie 2017, 10:17)

    Toni_Romania [utilizator]

    ----
    • +4 (6 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 7 martie 2017, 11:18)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      si asta pentru ca vor fi tot mai multe tichete de mediu :)
      cata ipocrizie sa le numesti tichete de mediu, dar in final ele sa fie doar o sustinere a industriei neecologice de a produce mai multe masini si a asigura vanzarea....
    • +7 (7 voturi)    
      Dacia are salarii mult peste minim (Marţi, 7 martie 2017, 12:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      La Dacia problema e de autostrada, salariile acolo sunt undeva la 3-4000 de lei.
  • +2 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 7 martie 2017, 10:20)

    g01an [utilizator]

    problema nu este salariul, ci lipsa masurilor alternative, a politicilor care sa creeze sustenabilitate.

    dar astfel de inchideri sau restructuri sunt doar temporare, au existat fluctuatii neasteptate, cand se va stabiliza piata se poate reula activitatea. important este sa ai un guvern care intelege necesitatea actionarii in astfel de situatii.
  • +12 (14 voturi)    
    hai cu incasari la bujet....o sa aveti din parti (Marţi, 7 martie 2017, 10:30)

    mnicku [utilizator]

    bani in buget , bai imbecililor . Mai aveti un pic si bagati Romania in groapa....psd-isti nenorociti.

    Mariti salarii la bujetari, mariti la 10000 euro/luna , sa curga lapte si miere doar la bujetari, restul duca-se naibii ...... da-ti inainte cu tupeu ca boii in gard si sa vedem de unde naiba mai luati banii de pomeni .

    Si asta e doar un caz . Acum mai aveti un oras cu probleme, oras in care si asa locurile de munca erau putine .......

    psd=partid de cretini si hoti , ce le spuneti femeilor care vor fi concediate de acolo? ca de maine raman somere ...
    • -8 (12 voturi)    
      Vezi ca... (Marţi, 7 martie 2017, 11:36)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      faci spume. Faci crize des?
  • -15 (21 voturi)    
    minunat (Marţi, 7 martie 2017, 11:10)

    xanti [utilizator]

    UK nu mai are sclavi in Romania
    • +11 (15 voturi)    
      ihi (Marţi, 7 martie 2017, 12:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si romania prostimii PSD e tare mindra ca nu mai are OK sclavi la noi, in timp ce 350 de angajati devin someri si beneficari de ajutoare sociale iar statul nu mai incaseaza taxele si impozitele aferente salariilor lor. Mindria asta timpa a ta echivaleaza cu aia a rusului rupt in fund de foame, da' mindru ca face parte dintr-o natiune puternica, care cucereste teritorii.
  • +7 (13 voturi)    
    Doar date (Marţi, 7 martie 2017, 12:23)

    oblio123 [utilizator]

    Sa luam o cifra de afaceri de 13 ,125 milioane de eur pe an pentru fabrica din Urziceni (luat dupa niste cifre wikipedia de acum multi ani, Alison Hayes facea 45 de milioane de EUR cu 1200 de oameni in 2 locatii in RO -site-ul mfinante nu merge la ora asta, ca as fi luat cifre mai noi - anul trecut cifra de afaceri a fost aproape de 71 de milioane de EUR dar nu stiu cu citi salariati in total in RO pentru Alison Hayes). La suma asta cei aproximativ 97500 de EUR plati la stat in plus pe an pentru 350 de salariati, rezultati din cresterea sal. minim brut reprezinta aprox. 0.75% din cifra de afaceri. Cei 140 de RON net in plus pentru fiecare salariat mai reprezinta 1% din cifra de afaceri. Exista si un impact "bun" in procent de 0.28% din cifra de afaceri pentru ca avind cheltuieli mai mari (contributii la stat si salarii mai mari ) scade suma de plata la impozitul pe profit . Impactul final cumulat e la vreo 1.47% din cifra de afaceri. Daca raportam la profitul net declarat atunci sumele ajung la peste 50% din acesta ceea ce inseamna ca firma trebuie sa renunte la jumatate din profitul pe care-l obtine pentru a suporta cresterea salariului minim. De notat ca profitul net nu e o cifra foarte relevanta in business pentru ca nu stim ce mecanisme de transfer de profit sau costuri foloseste entitatea.
    • +5 (5 voturi)    
      Ca sa nu mai spunem de hartuiala birocratiei RO (Marţi, 7 martie 2017, 13:40)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui oblio123

      ...bine platita din incasarile...ups! care incasari?!
    • +5 (5 voturi)    
      @Oblio (Marţi, 7 martie 2017, 16:14)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui oblio123

      Degeaba explici ca tot ti-o trag oamenii de bine...
  • -7 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 7 martie 2017, 14:09)

    Xorciser [utilizator]

    Cred ca influenta Brexit (devalorizarea lirei fata de leu, de la 6. la 5. ) e mai mare decat cresterea salariului minim. Si aia apare in articol, dar vad ca nimeni nu discuta.
  • -6 (8 voturi)    
    .... (Marţi, 7 martie 2017, 15:29)

    vitan.sandu [utilizator]

    1. Levierule, nu fi curios sa vezi o emisiune cu somerii. Nu ai de ce. Vezi, daca te duce mintea, ce insemna industria textla in Romania si cum a ajuns unul cu 1200 de angajati "cel mai mare textilist". Nu am auzit ca antena 3 a vrut salariul minim mai mare. Dar sigur, muncitoarele acelea l-au vrut. Muncitoarele textiliste din generatiile precedente produceau masiv pentru UK. Si nu numai.
    2. Soul St, stii cat sunt taxele pe munca in Suedia? Daca nu stii, taci si rumega.
    3. Mniku, tu stii ce este acela buget? Nu prea cred.
    4. Stati linistiti, in curand pa si pusi UE, dar din pacate dupa ce ne-au luat cam totul. Cea ce nu era de luat ne-au pus sa demolam. Iar noi, copii cuminti, am demolat.
    • +2 (4 voturi)    
      geniule ! (Miercuri, 8 martie 2017, 7:52)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      romania exporta azi in 4 saptamani cat exporta inainte de 89 conducatorul tau iubit intr-un an ! deci cine minte ? http://www.contributors.ro/economie/%e2%80%9cera-mai-bine-pe-vremea-lui-ceausescu%e2%80%9d-minte-statistica-sau-mint-oamenii/
  • +7 (9 voturi)    
    nu-i bai (Marţi, 7 martie 2017, 16:59)

    revo [utilizator]

    intra in somaj... ca bani sunt cacalau, Olguta stie mai bine... trebuie doar "sa lasam guvernul sa lucreze"! Si in liniste, va rog - nu-i mai tropaiti pe la geamuri.